Mednarodne

Blatter v Sloveniji
09. 04. 1998 17.48
V četrtek prihodnji teden bo Slovenijo obiskal generalni sekretar Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Sepp Blatter. Obisk visokega nogometnega delavca ni povezan z njegovo kandidaturo za novega predsednika FIFA, Blatter bo v Sloveniji zato, ker bo odprl strokovni seminar FIFA Futuro II., ki bo potekal na Bledu od 16. do 23. aprila. Poleg slovenskih nogometnih delavcev bodo Švicarja sprejeli tudi na ministrstvu za šolstvo in šport, Olimpijskemu komiteju Slovenije, 17. aprila pa bo obiskal tudi kabinet predsednika republike Milana Kučana.

Zupanova 5. v veleslalomu
08. 04. 1998 18.02
Na finalu svetovne serije mednarodne snowboard zveze ISF v Davosu je slovenska olimpijka Polona Zupan zasedla 5. mesto, Luka Grilc pa je bil 33. Pri ženskah je zmagala Avstrijka Brigitte Koeck pred Nemko Burgl Heckmair in Slovakinjo Jano Šedovo, pri moških pa je bil najhitrejši Švicar Ueli Kestenholz, drugo mesto je osvojil Avstrijec Dieter Happ, tretje pa njegov rojak Fadri Mosco. V četrtek bo v Davosu še tekma v dvoboju in razglasitev skupnih zmagovalcev v alpskih disciplinah, v soboto pa še sklepna tekma v disciplini "halfpipe".

Romi zahtevajo od Nemčije izplačilo odškodnine
08. 04. 1998 17.18
Mednarodna zveza Romov je danes od nemške vlade zahtevala izplačilo odškodnine za nacističnega preganjanja Romov med drugo svetovno vojno. Predstavnik Mednarodne zveza Romov pri Združenih narodih v Ženevi Fred Hoffmann-Reinhardt je na svetovni dan Romov poudaril, da je bilo v času Tretjega Reicha ubitih več sto tisoč Romov. Nemška vlada bi zato morala javno priznati genocid nad Romi in na osnovi tega žrtvam plačati denarno odškodnino. Predlagal je tudi, da bi pri gradnji spomenika v spomin na žrtve holokavsta v Berlinu upoštevali tudi trpljenje Romov. Nemškemu pisatelju Guenterju Grassu je Mednarodna zveza Romov izročila zlato medaljo za zasluge na področju romske kulture.

OVSE proti srbskemu referendumu
07. 04. 1998 16.38
Predsednik Parlamentarne skupščine Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi Javier Ruperez je od Beograda zahteval, naj opusti načrtovani referendum o mednarodnem posredovanju pri reševanju kosovske krize, češ da bi ta reševanje krize še otežil.

V Srebrenici vzpostavljena začasna uprava
06. 04. 1998 18.03
Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE) v BiH Robert Barry se je danes v Banja Luki sešel s podpredsednikom srbske vlade Ostojo Kremenovićem in namestnikom visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Hansom Schumacherjem. Barry je po srečanju potrdil sprejetje tretje arbitražne odločitve, na podlagi katere je v Srebrenici vzpostavljena začasna uprava. Vodja začasne uprave v Srebrenici bo mednarodni uradni predstavnik, v njej pa bodo štirje Muslimani in štirje Srbi. Kot je še povedal Barry, bo začasna uprava vzpostavljena v prihodnjih desetih dneh, in sicer po posvetu z vladama obeh entitet - Republike srbske in Federacije BiH.

Delegacija francoskega senata na obisku v Sloveniji
06. 04. 1998 11.20
Na povabilo državnega sveta bo danes v Slovenijo prispela delegacija francoskega senata, ki jo vodi senator in član skupine prijateljstva Francija - Slovenija v francoskem senatu Guy Piere Cabanel. Francoski gostje se bodo srečali z delegacijo državnega sveta in skupino prijateljstva Francija - Slovenija v državnem svetu, sprejel pa naj bi jih tudi predsednik Republike Milan Kučan.

Sirski podpredsednik pri Chiracu: Izraelski predlog ni resen
06. 04. 1998 08.12
Sirski podpredsednik Abdel Halim Hadam je včeraj v Parizu izjavil, da Francija ni prepričana v resnost izraelskih predlogov o umiku enot iz južnega Libanona.

Jelko Kacin sprejel turškega veleposlanika Akincija
03. 04. 1998 17.22
Predsednik odbora za mednarodne odnose državnega zbora Jelko Kacin je danes sprejel turškega veleposlanika v Sloveniji Halila Akincija. Pogovarjala sta se o dvostranskemu sodelovanju med državama in izmenjala mnenja o številnih aktualnih vprašanjih, vezanih na področje širitve Evropske unije, varnosti in stabilnosti na evropskem jugovzhodu, ter urejanju razmer na kriznih območjih, so sporočili iz DZ.

V Namibiji prihodnji teden konferenca Interparlamentarne unije
03. 04. 1998 12.34
V prestolnici Namibije Windhoeku bo od 6. do 11. aprila potekala 99. konferenca Interparlamentarne unije (IPU), ki združuje parlamentarce suverenih držav. Slovenija je članica te organizacije od aprila 1993. Delegacijo slovenskega državnega zbora bo vodil Jelko Kacin, predsednik Nacionalne skupine IPU Republike Slovenije in odbora za mednarodne odnose DZ, v delegaciji pa bodo še Jože Lenič, Franc Žnidaršič, Zmago Jelinčič in Helena Hren-Vencelj, so sporočili iz DZ.

Za ameriško veleposlanico v Sloveniji imenovana Nancy Halliday Ely-Raphel
03. 04. 1998 11.21
Ameriški predsednik Bill Clinton je imenoval Nancy Halliday Ely-Raphel za veleposlanico v Sloveniji, danes poroča bilten ameriške službe za informiranje Wireless. Ely-Raphelova je pred tem v ameriškem zunanjem ministrstvu opravljala dolžnosti koordinatorke za Balkan, kjer je bila ena ključnih oseb pri oblikovanju programov za uresničevanje Daytonskega sporazuma.

Papež o bližnjevzhodnem mirovnem procesu
02. 04. 1998 17.37
Papež Janez Pavel II. je v Vatikanu danes ločeno sprejel libanonskega in egiptovskega zunanjega ministra Fareza Bueza in Amra Muso. Sogovornikoma je izrazil zaskrbljenost nad težavami, v katere je zašel bližnjevzhodni mirovni proces, so sporočili uradni vatikanski viri. Tako Sveti sedež kot voditelja libanonske in egiptovske diplomacije so izrazili prepričanje, da si je treba po najboljših močeh prizadevati za rešitev in okrepitev mirovnega procesa, in poudarili, da je treba pri iskanju rešitve spoštovati odločitve mednarodne skupnosti, so še sporočili iz Vatikana.

Miloševičeva pobuda na referendumu
02. 04. 1998 17.31
Jugoslovanski predsednik Slobodan Miloševič je podal pismo Srbskim oblastem v katerem daje pobudo za referendum, na katerem naj bi se "vprašalo" Srbsko prebivalstvo o posredovanju mednarodne skupnosti za rešitev krize na Kosovu. Pismo naj bi prejela predsednik Milan Milutinović in premier Mirko Marjanović, ter predsednik parlamenta Dragan Tomić.

Kviaz potrdil sestavo pridružitvenega parlamentarnega odbora
02. 04. 1998 11.42
Komisija državnega zbora za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (Kviaz) je na predlog parlamentarnega odbora za mednarodne odnose oblikovala odlok o ustanovitvi, nalogah in sestavi slovenskega dela Pridružitvenega parlamentarnega odbora, ki naj bi ga po potrditvi v državnem zboru vodila Darja Lavtižar-Bebler, prvi podpredsednik pa naj bi bil Janez Karmberger.

Albanci nezadovoljni z najnovejšo ponudbo srbske vlade
02. 04. 1998 08.12
Najnovejše povabilo na pogovore o rešitvi kosovskega vprašanja, ki ga je sinoči srbska vlada poslala predstavnikom kosovskih Albancev, bo očitno naletelo na gluha ušesa. Pogovori bi se sicer morali začeti 7. aprila.

Namestnik nizozemskega zunanjega ministra na obisku v Sloveniji
01. 04. 1998 18.21
Na obisku v Sloveniji se mudi namestnik nizozemskega zunanjega ministra in minister za evropske zadeve Michiel Patijn. Gost iz dežele tulipanov se je danes srečal z vodjo slovenske diplomacije Borisom Frlecem in ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem ter s predsednikoma parlamentarnih komisij za mednarodne odnose in za evropske zadeve, Jelkom Kacinom in Lojzetom Peterletom.

Blatter tudi uradno kandidat za predsednika FIFA
30. 03. 1998 17.36
Generalni sekretar Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Švicar Sepp Blatter je danes v Parizu sporočil, da bo kandidiral za mesto predsednika FIFA. Krovna nogometna organizacija bo 8. junija odločala o nasledniku dosedanjega predsednika Brazilca Joaa Havelanga. Poleg Blatterja je kandidat za predsedniško mesto tudi sedanji predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Šved Lenart Johansson.

ZDA pripravljajo srečanje svetovnih voditeljev z namenom pospešitve mirovnih procesov na Bližnjem vzhodu
30. 03. 1998 07.40
Palestinski vodja Jaser Arafat je včeraj v Gazi povedal, da nameravajo ZDA pripraviti srečanje svetovnih voditeljev, na katerem bi razpravljali o prizadevanjih za pospešitev mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu.

Rugova sprejema dialog s srbskim vodstvom
27. 03. 1998 17.42
Voditelj kosovskih Albancev in predsednik Demokratske zveze Kosova Ibrahim Rugova je na današnji novinarski konferenci v Prištini izjavil, da sprejema prizadevanja mednarodne skupnosti za začetek brezpogojnega dialoga o Kosovu s srbskim vodstvom. Rugova je pri tem ocenil, da so pogovori nujni, zato je bolje, da strani sedeta za isto mizo, preden se zgodi najhujše. Rugova je še zahteval posredovanje tretje strani na pogovorih ter pozdravil ukrepe, ki jih sprejema mednarodna skupnost za rešitev razmer na Kosovu.

DZ nadaljuje razpravo o noveli zakona o zdravstvenem varstvu
27. 03. 1998 16.57
Državni zbor (DZ) nadaljuje plenarno zasedanje z v začetku marca prekinjenim odločanjem o predlogu za noveliranje zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Poslanci naj bi za tem, kot je predlagal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, prešli na obravnavo novele nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji. DZ naj bi potem nadaljeval z včeraj prekinjeno razpravo o predlogu za spremembo zakona o ratifikaciji konvencije o pranju, odkrivanju, zasegu in zaplembi premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivimi dejanji - pri kateri poslanci iz vrst Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) želijo natančne podatke o odgovorni osebi, ki naj bi domnevno zavestno povzročila tekstovno napako v dokumentu, zaradi katere je prišlo do domala enoletne zamude pri uveljavitvi mednarodne konvencije za zatiranje organiziranega kriminala in korupcije. Zatem naj bi opravili tudi dokončno odločanje o sprejemu zakona o varnosti cestnega prometa, s katerim bo zakonodajalec v prihodnje bistveno zaostril kaznovalni sistem in s tem posredno zagotovil večje spoštovanje prometnih pravil na slovenskih cestah. Sicer pa je DZ začel zasedanje s polurno zamudo, saj so morali strokovnjaki iz pristojne parlamentarne službe preveriti električno napeljavo na mizi poslanca Iva Hvalice (SDS), saj naj bi ga pri dotiku glasovalnega gumba "malo streslo".

ZRJ sprejema Gonzalesa kot predstavnika OVSE in EU za Jugoslavijo
26. 03. 1998 17.43
Jugoslovanski zunanji minister Živadin Jovanović je za srbsko državno televizijo izjavil, da ZR Jugoslavija pristaja na misijo Felipeja Gonzaleza kot predstavnika EU in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) za Jugoslavijo. Obenem je dodal, da za Beograd ni sprejemljiv nikakršen posrednik za Kosovo, saj gre za izključno notranjepolitični problem Srbije.

Nemška pošta se bo povezala z DHL
26. 03. 1998 09.55
Nemška pošta namerava pridobiti 22,5-odstotni lastniški delež v podjetju za hitro dostavo DHL, ki ima v Evropi 35-odstotni delež na trgu hitrih dostav blaga. Kot so sporočili predstavniki omenjenih podjetij, naj bi s tem ustvarili osnovo za boljše storitve obeh podjetij, nemška pošta pa se namerava po uspešni notranji sanaciji prek povezave z DHL znova usmeriti na mednarodne trge ekspresnih, kurirskih in paketnih storitev.

Arabska liga poziva ZN, naj ukine sankcje proti Libiji
25. 03. 1998 16.31
Zunanji ministri držav članic Arabske lige so danes pozvali ZN, naj ukinejo mednarodne sankcije proti Libiji. Voditelji diplomacij 22 držav članic Arabske lige so na srečanju v Kairu sprejeli resolucijo, v kateri od Varnostnega sveta (VS) ZN zahtevajo, naj takoj ukine sankcije proti Libiji, ki jih predvidevata resoluciji VS številka 748 in 883. Sankcije je VS uvedel leta 1992, potem ko je Libija zavrnila izročitev dveh svojih državljanov, osumljenih atentata na letalo ameriške družbe Pan Am nad škotskim mestom Lockerbie, v katerem je decembra 1988 umrlo 270 ljudi, ameriškim oziroma britanskim sodnim organom. 27. februarja letos se je Mednarodno sodišče odločilo, da bo prevzelo primer in tako ugodilo libijski zahtevi.

Hrvaški poslanci o mednarodnih pritiskih na Hrvaško
25. 03. 1998 09.01
Člani odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora so v današnji razpravi o mednarodnem položaju Hrvaške govorili tudi o povečanih pritiskih mednarodne skupnosti na državo. Zunanji minister Mate Granić je uvodoma dejal, da je trenutni zunanjepolitični položaj zapleten in občutljiv, določajo pa ga procesi v vzhodni Slavoniji, vračanje beguncev, uresničevanjem mirovnega sporazuma v BiH ter položajem demokratičnih ustanov v državi, pri čemer je po njegovih besedah posebej pomemben položaj elektronskih medijev. Granić meni, da bi morala Hrvaška izpolnjevati vse obveznosti, ki jih je sprejela, da ne bi nikomur dajala povoda za pritiske, obenem pa mora "biti trdna v argumentiranem odporu proti vsakršnemu neumestnemu pritisku, ki žali in načenja dostojanstvo države ter osebe in institucije predsednika republike".

Belgijski zunanji minister v BiH
25. 03. 1998 08.34
Danes bo belgijski zunanji minister Erik Derycke prispel na dvodnevni obisk v BiH, kjer se bo srečal z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti Carlosom Westendorpom in njegovim pomočnikom Jacquesom Kleinom ter s poveljnikom enot SFOR generalom Erikom Shinsekijem.

Odbor DZ za finance in monetarno politiko danes o proračunu za letošnje leto
24. 03. 1998 10.34
Danes se bo sestalo pet parlamentarnih delovnih teles.

Delegacija jugoslovanskega parlamenta danes v Ljubljani
19. 03. 1998 12.49
Delegacija odbora za zunanjo politiko zbora državljanov in odbora za zunanjepolitične in ekonomske odnose s tujino zbora republik zvezne skupščine ZR Jugoslavije pod vodstvom Ljubiše Ristića bo danes odpotovala v Ljubljano, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug, sklicujoč se na skupščinske vire.

Poos v slovenskem parlamentu
18. 03. 1998 18.10
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin in člani odbora ter predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle so se danes srečali z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom z delegacijo. Pogovarjali so se o sodelovanju med državama na številnih področjih, še zlasti pa o procesu širitve Evropske unije in izmenjavi izkušenj, so sporočili iz DZ. Poos je sogovornike seznanil s postopkom sprejemanja novih članic in nujnosti selekcioniranja kandidatk za vstop v EU. "Srečali se bomo tudi z zelo težkimi problemi, ker bomo morali sprejemati ukrepe do držav članic, kot tudi do držav kandidatk," je opozoril Poos. V odgovorih na številna poslanska vprašanje je med drugim dejal, da še nobena manjša država ni obžalovala vstopa v EU ter da nacionalna identiteta in suverenost vsake izmed držav članic v nobenem primeru nista bili ogroženi. Vse države članice imajo po njegovem mnenju svoje mesto za pogajalsko mizo ne glede na velikost države. Države članice EU pripravljajo nacionalne programe zaposlovanja in na podlagi teh nacionalnih programov bo mogoče izvajati programe zmanjšanja brezposelnosti, je povedal Poos.

SEG: Ohranimo gozdove, enega zadnjih ostankov naše narave, ter strokovno delo z njimi
18. 03. 1998 16.13
Slovensko ekološko gibanje (SEG) je v današnjem sporočilu za javnost javno pozvalo k ustavitvi škodljivih usmeritev uradne državne politike na področju razvoja slovenskih gozdov in dela z njimi. Posledice uničenja narave ne poznajo meja. Zato so v zadnjih letih, ko je postalo očitno, da prvine oziroma dobrine narave niso neuničljive, prizadevanja za njeno ohranitev zajela ves svet. Kar po vrsti se podpisujejo mednarodne konvencije za zaščito posameznih delov narave. Tudi Slovenija se rada pohvali, da jih podpisuje. Vendar, ali ima tudi resen namen ravnati skladno z njimi, se sprašuje SEG in ugotavlja, da so napovedi na področju dela z gozdovi slabe. V sledenju temeljne premise razvitega sveta, da učinkovit razvoj omogoča le zasebna lastnina, smo tudi v Sloveniji pri zastavitvi novih razvojnih usmeritev to premiso vzeli kot eno od izhodiščnih. Lastninjenje nekdanjega družbenega premoženja, ki je bilo od vseh ali od nikogar, ter bolj ali manj posrečena poprava krivic, ki so jih pred pol stoletja povzročile različne oblike nacionalizacij, zato že vse od osamosvojitve pomenijo prioritetno nalogo razvojnih prizadevanj v Sloveniji. Brez rešenih lastninskih vprašanj in brez tega, da se nameni lastnini vso veljavo, menda ne bo ne razvoja in ne miru v tej deželi. Vendar pa predstavniki SEG ne morejo mimo ugotovitve, da pomeni prizadevanje "do konca rešiti lastninsko vprašanje" v primeru narave obenem odpiranje občutljivega vprašanja življenskega prostora in življenskih dobrin za vse, ki niso lastniki vsaj delčka narave.

Luksemburški zunanji minister v Sloveniji
18. 03. 1998 10.07
Na uradnem obisku v Sloveniji je danes luksemburški zunanji minister Jacques Poos.

Peterka ob vrnitvi v domovino optimističen pred Planico
16. 03. 1998 17.00
Primož Peterka, ki je v nedeljo zmagal na tekmi za svetovni pokal v smučarskih skokih na Holmenkollnu v Oslu na Norveškem, se je ob zvokih moravške pihalne godbe iz skandinavske turneje vrnil na letališče Brnik, kjer so ga pričakali njegovi najbližji, sovaščani in številni navijači. Peterka je s trinajsto zmago v karieri pred zadnjima tekmama letošnje sezone, ki bosta v soboto in nedeljo v Planici, prišel na drugo mesto svetovnega pokala (1137 točk). Pred njim je le Avstrijec Andreas Widhoelzl, ki je s 1161 točkami le 24 točk pred Peterko, kar obeta napeti predstavi na finalu v Planici.