Mednarodne

V Italiji ukinjen monopol v telefoniji?
23. 02. 1998 08.32
Italijani so te dni z velikim zadovoljstvom sprejeli novico, da je v njihovi državi ukinjen monopol v telefoniji. Poleg Telecoma, ki so ga nedavno privatizirali, bosta lahko odslej telefonske storitve prodajali tudi družbi Infostrada in Wind. V Italiji je trenutno 26 milijonov telefonskih naročnikov in skoraj 10 milijonov naročnikov mobitela. Po pisanju italijanskega časnika Il Corriere della Sera naj bi se cene telefonskih storitev z ukinitvijo monopola v letu dni znižale za 15 do 20 odstotkov, pozneje pa mogoče tudi do 40 odstotkov, še zlasti za mednarodne pogovore. V razvoju italijanske telefonije pa od leta 2001 še ena novost: vsak naročnik bo ne glede na spremembo stanovanja in kraja bivanja ohranil isto telefonsko številko.

Nadaljevanje mednarodne vojaške navzočnosti v BiH uradno potrjeno
20. 02. 1998 16.50
Po posvetovanju s partnerskimi državami, ki pod vodstvom zveze NATO sodelujejo v mednarodnih enotah za vzdrževanje miru v Bosni in Hercegovini, med njimi s Slovenijo, je Severnoatlantska zveza danes uradno potrdila odločitev o nadaljevanju mednarodne vojaške navzočnosti v BiH po izteku mandata sedanjim silam SFOR konec junija letos.

Italijanski prostovljci napovedali odhod v Irak
20. 02. 1998 16.13
Skupina 22 prostovoljcev je danes v Rimu napovedala, da bo v nedeljo odpotovala v Bagdad, kjer bo pomagala v primeru ameriške vojaške intervencije v Iraku. Na novinarski konferenci so pojasnili, da gre za neodvisno združenje pod imenom Most, ki deluje v korist mednarodne solidarnosti.

Delegacija USAID v Podgorici
19. 02. 1998 18.28
V Črni Gori je danes šestčlanska ameriška delegacija za mednarodni razvoj (USAID), ki naj bi v Podgorici kmalu odprla svoje predstavništvo, so danes poročali jugoslovanski mediji.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji
19. 02. 1998 16.38
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Končan obisk danske parlamentarne delegacije v Sloveniji
18. 02. 1998 15.49
Izkušnje Danske po 25- letnem članstvu te države v Evropski uniji (EU) so za Slovenijo izredno dragocene, saj je to država, ki si je znala izboriti svoj prostor in zavarovati svoje interese v okviru EU, je na novinarski konferenci ob koncu prvega uradnega dvodnevnega obiska delegacije danskega parlamentarnega odbora za zunanjo politiko poudaril predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin. Kot gostitelj je izrazil veselje, da je do obiska prišlo v trenutku, ko Slovenija začenja pogajanja o polnopravnem članstvu v EU, saj vsak tak obisk veliko prispeva k razblinjaju strahov v zvezi z EU.

V četrtek ženski slalom in moški veleslalom
18. 02. 1998 08.08
Na OI v Naganu bosta jutri, v četrtek, na sporedu dve disciplini v alpskem smučanju. Ženski slalom, ki je bil že prvotno predviden za ta dan, bo na sporedu ob 1.30 in 5.00 uri, danes odpovedani moški veleslalom pa ob 3.15 in 6.00 uri. Novico je sporočil generalni sekretar Mednarodne smučarske zveze (FIS) Gianfranco Kasper.

Danska parlamentarna delegacija pri Jelku Kacinu
17. 02. 1998 15.36
Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin in člani odbora so danes sprejeli predsednico odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta Hello Degn, ki so jo spremljali člana danskega parlamenta in veleposlanik Kraljevine Danske v Sloveniji s sedežem na Dunaju Henrik Woehlk. Sogovorniki so razpravljali o aktualnih vprašanjih širitve zveze Nato, Evropske unije, reševanju napetosti v posameznih kriznih žariščih v Evropi in svetu s posebnim poudarkom na Kosovo in Irak, so sporočili iz državnega zbora. Danske parlamentarce so zanimali zlasti status nacionalnih manjšin v Sloveniji, odnos med koalicijskimi in opozicijskimi strankami v parlamentu ter vloga stranke upokojencev.

Samuelsson gre lahko dokončno domov
17. 02. 1998 13.03
Mednarodno športno razsodišče (MŠR) je zavrnilo pritožbo Švedske v zvezi z izključitvijo njihovega hokejista Ulfa Samuelssona iz olimpijskega turnirja. MŠR je potrdilo odločitev mednarodne hokejske zveze, kar pomeni, da se bo hokejski turnir nadaljeval po predvidenem programu.

Samuelson ne sme več igrati na ZOI
17. 02. 1998 08.26
Švedski hokejaš Ulf Samuelson, ki sicer igra v NHL, se mora posloviti od olimpijskih iger v Naganu zaradi problemov z državljanstvom. V skladu z današnjo odločitvijo Mednarodne hokejske zveze pa naj bi vseeeno obveljali zmagi, ki ju je Švedska na olimpijskem turnirju že dosegla z njegovim sodelovanjem.

V Mariboru prevladovali avstrijski deskarji
15. 02. 1998 11.09
Deskarji na snegu so se v Mariboru pomerili na nočnem veleslalomu mednarodne zveze ISF, ki je štel tudi za slovenski pokal Ballantines Snowboard Grand Prix. Pri ženskah je zmagala Avstrijka Maria Pfurtscheller pred rojakinjo Doris Krings in Italijanko Bianco Elzenbaumer. Pri moških so bili najboljši Avstrijci. Zmagal je Gerry Ring pred Stefanom Bockom in Felixom Stadlerjem.

Moški superveleslalom danes odpovedan
15. 02. 1998 10.45
Olimpijski superveleslalom za moške, ki so ga morali danes zaradi slabega vremena odpovedati, naj bi izvedi v nedeljo ob 0:45 po srednjeevropskem času. Danes je olimpijsko progo prekrilo okoli kot 15 centimetrov novega snega, za jutri pa vremenoslovci napovedujejo sončno vreme.

ZDA bodo še naprej pritiskale na Irak
13. 02. 1998 17.50
ZDA bodo kljub ruskemu zavračanju uporabe sile proti Iraku še naprej pritiskale na iraško vodstvo, da začne spoštovati resolucije Združenih narodov v zvezi z razorožitvijo, je v današnji izjavi za tisk dejal ameriški predsednik Bill Clinton.

Peterle pisal Kacinu zaradi nestrinjanja o pomembnosti SPO
13. 02. 1998 15.37
Poslanec Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in predsednik komisije za evropske zadeve DZ Lojze Peterle je na predsednika odbora za mednarodne odnose Jelka Kacina naslovil pismo, v katerem ga opozarja na zamudo v zvezi z določitvijo slovenskega dela delegacije Skupnega parlamentarnega odbora (SPO). Kot je znano, je zaradi zamude, ki je nastal pri odločanju, "padel" prvi termin za srečanje, ki ga je predlagal evropski parlament, so sporočili iz SKD. Predsednik SKD Kacinu predlaga, naj čimprej skliče sejo odbora za mednarodne odnose ter se na njej zavzame za upoštevanje doslej uveljaljene prakse glede sestavljanja delegacije za skupni parlamentarni odbor, kot je to navada v drugih državah s pridruženim statusom.

Vjesnik: Razkrinkani Padalec
13. 02. 1998 12.42
Očitno se je Janez Drnovšek odločil iz defenzive preiti v ofenzivo, predvsem v odnosih s Hrvaško. V zadnjem času je namreč sovpadanje nekaterih dogodkov v hrvaško-slovenskih odnosih (mejni incident na slovensko-hrvaški meji, govorice o prodaji za molk Trdinovega vrha ter obisk Jelinčiča v Beogradu) povzročilo zmedo na slovenskem političnem prizorišču, premiera Drnovška, sicer izredno realnega in nadvse pragmatičnega politika, pa potisnilo v obrambni položaj. Vtis je, da se zadnje tedne najvišji slovenski politični organi ukvarjajo samo s Slovenijo, piše Mihailo Ničota. Drnovšek je, po krajšem molku, ponovno prevzel pobudo, poudarja Ničota in kot primer te pobude navaja premierovo izjavo, da bo poskušal doseči konsenz političnih strank o dogovorih s Hrvaško in "delovno kosilo" s prvaki opozicije. Posledica te pobude je oblikovanje skupine za prijateljstvo s Hrvaško in zahteva parlamentarnega odbora za mednarodne odnose po obravnavi protihrvaškega obnašanja Zmaga Jelinčiča. Jelinčič je sedaj povsem razkrinkan, poudarja Ničota ter na koncu sprašuje, če je to tudi začetek nove precej bolj učinkovite faze pospešenih pogajanj in dogovorov med Hrvaško in Slovenijo.

Danska parlamentarna delegacija bo obiskala Slovenijo
13. 02. 1998 11.57
Na povabilo predsednika odbora DZ za mednarodne odnose Jelka Kacina bo Slovenijo od 16. do 18. februarja obiskala delegacija odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta pod vodstvom njegove predsednice Helle Degn, kar bo obenem tudi prvi uradni obisk na parlamentarni ravni iz Kraljevine Danske pri nas. Goste bosta spremljala tudi veleposlanik Kraljevine Danske v Sloveniji s sedežem na Dunaju Henrik Woehlk in sekretar na veleposlaništvu Kraljevine Danske Niels Boel Abrahamsen, so sporočili iz državnega zbora.

Obrambna delegacija obiskala Dansko
12. 02. 1998 13.19
Državni sekretar v ministrstvu za obrambo Teodor Geršak se je včeraj skupaj z delegacijo obrambnega ministrstva vrnil s tridnevnega delovnega obiska v Kraljevini Danski.

Kacin prejel odgovor Ristića
10. 02. 1998 17.16
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je minuli teden prejel odgovor predsednika odbora za zunanjepolitične odnose zvezne skupščine ZR Jugoslavije Ljubiše Ristića, na povabilo, da z delegacijo odbora obišče Ljubljano. Ristić se v pismu strinja, da je vzpostavitev diplomatskih odnosov Republike Slovenije in ZRJ pomemben korak k oživljanju sodelovanja med državama, so sporočili iz državnega zbora.

Ali je Nemčija v iraški krizi zavzela katastrofalno stališče?
10. 02. 1998 14.01
Irak je izrazil kritiko na ponudbo nemškega kanclerja Helmuta Kohla, da lahko Združene države za morebiten napad na Irak uporabljajo nemška zračna oporišča. Namestnik iraškega zunanjega ministra Riad el Kasi je sinoči dejal, da nemška vlada v iraški krizi s tem zavzema "katastrofalno stališče", Kohlova izjava pa je "enostranski politični ukrep, ki ni v interesu mednarodne skupnosti".

Srečanje Drnovška in Chiraca
10. 02. 1998 11.26
Slovenski premier Janez Drnovšek se je na svojem prvem uradnem obisku v Franciji dopoldne sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Osrednji temu pogovora sta slovensko vključevanje v Evropsko unijo in prizadevanja Slovenije za vstop v NATO.

Klaiber: Slovenija se pripravlja na NATO zelo prepričljivo
09. 02. 1998 15.44
Na enodnevnem obisku v Sloveniji je danes pomočnik generalnega sekretarja zveze NATO, pristojen za politične zadeve, Klaus-Peter Klaiber. V tem trenutku so vsakršne napovedi o tem, kakšna bo prihodnja širitev Severnoatlantske zveze, preuranjene, je na novinarski konferenci poudaril Klaiber, ki je način, kako se Slovenija pripravlja na NATO, ocenil za zelo prepričljiv.

Westendorp vzpostavlja pravosodni sistem v Mostarju
07. 02. 1998 12.36
Zakon o pravosodju v Hercegovsko-neretvanskem kantonu bo z arbitražno odločitvijo sprejel urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti za BiH Carlosa Westendorpa, saj muslimanski in hrvaški predstavniki v minulih štirih mesecih niso uspeli doseči dogovora, je danes poročal hrvaški radio. V skladu z določili Bonske deklaracije bi morala skupščina Hercegovsko-neretvanskega kantona zakon sprejeti najkasneje do 31. decembra lani. Guverner kantona Željko Obradović je sinoči izjavil, da sta se hrvaška in muslimanska stran kljub nasprotjem dogovorili, da naj zakon o vzpostavitvi pravosodnega sistema najkasneje do 28. februarja letos sprejme urad visokega predstavnika. Pri obravnavi zakona se Hrvati in Muslimani ne morejo sporazumeti predvsem o številu sodišč v razdeljenem Mostarju, saj Muslimani zahtevajo, da se oblikuje samo eno večnacionalno mestno sodišče, hrvaška stran pa predlaga, da bi v vsaki od šestih mostarskih občin delovalo po eno občinsko sodišče. Zaradi številnih nerešenih vprašanj v hrvaško-muslimanskih odnosih je v Mostar sinoči dopotoval namestnik visokega predstavnika Hans Schumacher.

Nedeljski olimpijski smuk vendarle po programu?
07. 02. 1998 09.48
Meteorologi so prizadevnim organizatorjem nedeljskega smuka za moške, ki zaskrbljeno zrejo v nebo nad Hakubo, vendarle prižgali žarek upanja: med dvema zaporednima območjema nizkega zračnega pritiska naj bi se v soboto ponoči vendarle vzpostavilo prehodno območje visokega zračnega pritiska. Predsednik Mednarodne smučarske zveze Marc Hodler je menil, da vremenske napovedi dopuščajo možnost, da bi za jutri napovedani moški smuk izpeljali po programu. Muhasto vreme v Hakubi je v soboto poskrbelo, da so morali zadnji trening zaradi megle preložiti za dve uri.

Prva žrtev veslač
06. 02. 1998 16.09
Prva žrtev olimpijske proge v Hakubi je veslač. Član MOK, sicer pa predsednik Mednarodne veslaške zveze FISA, Denis Oswald si je med spustom po progi zlomil nogo. Čvrsti Švicar je nesrečo dobro prestal in je znova na nogah, saj se je že v četrtek, sicer z gipsom in berglama, udeležil zasedanja MOK.

Albanski zunanji minister v torek in sredo v Ljubljani
05. 02. 1998 18.08
V torek, 10. februarja, bo na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel albanski zunanji minister Paskal Milo.Minister Milo se bo srečal z najvišjimi slovenskimi predstavniki.

OMO in odbor za notranjo politiko o strategiji za EU
05. 02. 1998 12.45
Odbor državnega zbora za mednarodne odnose je danes na skupni seji z odborom za notranjo politiko in pravosodje obravnaval Strategijo Slovenije za vključitev v Evropsko unijo. OMO se je z dokumentom, ki ima status akta vlade, seznanil, hkrati pa je vlado pozval, naj dokument metodološko dopolni ter natančneje opredeli stališča do odprtih vprašanj v delu, ki se nanaša na skupno zunanjo in varnostno politiko.

Pobuda za mednarodno listino o internetu
05. 02. 1998 11.23
Evropska komisija je predlagala sprejem mednarodne listine za tesnejše sodelovanje držav na področju interneta. Osrednji oblikovalec pobude, evropski komisar za industrijo Martin Bangemann, je ocenil, da bi se države o njej lahko sporazumele že prihodnje leto.

Pogajanja o nasledstvu - predvsem o zlatu
04. 02. 1998 17.12
Slovenska delegacija se je danes na pogajanih o nasledstvu v Bruslju znova zavzela za začetek parcialne delitve nekdanjega skupnega premoženja, kar je tako v skladu z memorandumom o nasledstvu, ki ga je oblikoval mednarodni posrednik na pogajanjih sir Arthur Watts, kot s sklepi z decembrskega zasedanja mednarodnega sveta za nadzor izvajanja mirovnih sporazumov na območju nekdanje Jugoslavije (PIC), je po prvem delu pogajanj povedal vodja slovenske pogajalske ekipe Miran Mejak.

Začetek tridnevnih pogajanj o nasledstvu Jugoslavije
04. 02. 1998 11.33
Pod vodstvom mednarodnega posrednika za reševanje vprašanja nasledstva nekdanje Jugoslavije sir Arthurja Wattsa, so se davi v Bruslju na tridnevnih pogajanjih sešle delegacije držav naslednic.

Kučan odpisal Clintonu
02. 02. 1998 17.38
Predsednik republike Milan Kučan je danes odgovoril na pismo ameriškega predsednika Billa Clintona, v katerem ga je Clinton seznanil z ameriškimi stališči do Iraka in iraških izpolnjevanj mednarodnih obveznosti. V svojem odgovoru Clintonu je Kučan zagotovil, da bo Slovenija kot članica Varnostnega sveta ZN vztrajala, da je Irak dolžan brezpogojno in v celoti izpolniti zahteve resolucij VS, ki zadevajo uničenje kemičnega, bakteriološkega in drugega orožja za množično uničevanja, kot tudi, da je dolžan dopustiti popolno svobodo delovanja Komisije ZN za nadzor razorožitve Iraka (UNSCOM).