Mednarodno

Začetek prvenstva Copa America
11. 07. 2001 00.00
Najstarejše mednarodno nogometno prvenstvo Copa America bo, kot je bilo dogovorjeno na sestanku v Buenos Airesu, od 11. do 29. julija letos v Kolumbiji. Organizatorji južnoameriškega nogometnega prvenstva so najprej želeli odpovedati tekmovanje zaradi terorističnih napadov, a so zaradi pritiskov javnosti in groženj pokroviteljev o milijonskih tožbah vseeno ostali pri določenem datumu. Zaradi nenadne odločitve na prvenstvu južnoameriških dežel ne bo sodelovala ekipa Argentine, saj je večina nogometašev že odšla na dopust. Nogometni bienale je nazadnje leta 1999 osvojila Brazilija. Pred petimi dnevi je južnoameriška nogometna zveza (Conmebol) sporočila, da bo prvenstvo v začetku prihodnjega leta.

Priprtje Karadžićevega ''bodyguarda''
08. 07. 2001 00.00
Srbska tajna policija je prijela nekdanjega vodjo telesnih stražarjev Radovana Karadžića, ki ga haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtožuje vojnih zločinov. Dragana Bojića so zaslišali v zvezi s krajem bivanja in skrivališči nekdanjega srbskega voditelja v BiH, so sinoči v Beogradu sporočili viri v srbskem notranjem ministrstvu. Bojića naj bi prijeli pred tremi dnevi na srbskem ozemlju in ga od takrat zaslišujejo. Kot navaja isti vir, naj bi bili pod nadzorom tudi ostali Karadžićevi telesni stražarji, ki se nahajajo v Srbiji. Radovan Karadžić je bil po nekaterih podatkih nazadnje v Srbiji januarja letos.

Pravna pomoč Miloševiću
06. 07. 2001 00.00
Dva kanadska odvetnika, člana Mednarodnega odbora za obrambo, Christophe Black in Andre Tremblax, sta včeraj odpotovala iz Kanade v Haag, kjer naj bi nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću na njegovo prošnjo nudila pravne nasvete, je pred odhodom v Evropo dejal Black.

Beograd hoče soditi Miloševiću
06. 07. 2001 00.00
Beograjsko okrožno sodišče je zaprosilo haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, naj omogoči njegovim sodnikom nadaljevanje zaslišanja nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodan Miloševića v zvezi s preiskavo, ki je bila proti njemu uvedena v Srbiji, piše beograjska Politika, ki se sklicuje na zanesljive sodne vire. Okrožni javni tožilec je namreč zahteval razširitev preiskave proti Miloševiću, nekdanjima podpredsednikoma jugoslovanske vlade Nikoli Šainoviću in Jovanu Zebiću ter nekdanjemu direktorju zvezne carinske uprave Mihalju Kertesu, ki jih ovadba bremeni zlorabe uradnega položaja, zaradi česar naj bi bil v državnem proračunu primanjkljaj v višini 250 milijonov nemških mark.

Slovenska dramatika v Avignonu
06. 07. 2001 00.00
Na 55. gledališkem festivalu v Avignonu, ki se začenja danes z Molierovo Šolo za žene v postavitvi 55-letnega Parižana Didiera Bezacea - enega od ustanoviteljev gledališča Aquarium v Vincennesu, kjer je v letih 1970-1997 sodeloval kot dramatik, igralec in režiser - in s Pierrom Arditijem v vlogi Arnolpha, bo nekoliko stran od glavnih žarometov, pa vendarle, zastopana tudi slovenska dramska ustvarjalnost. V spremljevalnem bloku Pisave Vzhodne Evrope bodo namreč med 16. in 21. julijem t. i. javna branja oziroma brezkostumska igralska interpretacija dramskih besedil avtorjev iz Litve, Bosne, Češke republike, Srbije, Madžarske in Slovenije. Slednjo bo predstavljal Grumov nagrajenec Matjaž Zupančič z Golim pianistom.

Predstavili prihodnjo posadko MVP
05. 07. 2001 00.00
V središču za urjenje kozmonavtov (CPK) Jurija A. Gagarina v Zvezdnem mestecu pri Moskvi so predstavili drugo posadko kratkotrajne odprave na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Rusa Vladimir Afanasjev in Konstantin Kozejev in Francozinja Claudie Andre-Haignere (rojena Deshays), ki je vesoljka Evropske vesoljske agencije, bodo na MVP poleteli 21. oktobra, je na novinarski konferenci v sredo povedal prvi namestnik vodje CPK generalmajor Vasilij Ciblijev, ki je tudi sam nekdanji kozmonavt.

25-letnica Bežigrajske galerije
04. 07. 2001 00.00
Bežigrajska galerija v Ljubljani je bila pred 25 leti ustanovljena kot društvo, od leta 1996 pa je vključena v Mestno galerijo. Njeno glavno vodilo je bila predstavitev dobrih mladih, a še neuveljavljenih umetnikov. Razstavno dejavnost je leta 1976 začela s postavitvijo lesenih skulptur kiparke Dragice Čadeževe, se pred drevišnjim odprtjem jubilejne razstave, poimenovane Prostor spreminjanj, spominja Pavel Brglez, predsednik upravnega odbora galerije v letih 1976-1995. Galerijo je najprej vodil Tomaž Bole, že več kot dve desetletji pa je na njenem čelu Miloš Bašin. Galerija je pridobila za sodelovanje vrsto likovnih kritikov, kot so Franc Zalar, Tomaž Brejc, Aleksander Bassin, Jože Hudeček, Milček Komelj in drugi. Pripravila je skorajda 300 razstav, ki jih je videlo približno 258.000 obiskovalcev.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem
04. 07. 2001 00.00
Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Milošević ne potrebuje zagovornika
03. 07. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Na makedonskih bojiščih vlada zatišje
02. 07. 2001 00.00
Po srditih nočnih spopadih je na vseh bojiščih v Makedoniji zjutraj zavladalo zatišje, so potrdili makedonski vojaški viri. Albanski skrajneži so odprli novo krizno žarišče v bližini vasi Raduša, 35 kilometrov severozahodno od Skopja, kjer so minulo noč z granatami napadli makedonsko obmejno postojanko. V napadu sta bila ranjena dva makedonska vojaka. V obrambi postojanke so sodelovali tudi helikopterji.

Ubiti trije palestinski aktivisti
02. 07. 2001 00.00
V izraelskem mestu Jahud blizu Tel Aviva sta danes eksplodirala dva avtomobila bombi, ki pa nista zahtevali žrtev. Po poročanju izraelskega radia, sta avtomobila v času eksplozije stala pred stanovanjskimi poslopji, povzročila pa naj bi nekaj gmotne škode. Odgovornost za eksploziji je že prevzela Ljudska fronta za osvoboditev Palestine (FPLP. Privrženci oboroženega krila FPLP so izvedli ta dva napada, da bi maščevali smrt palestinskih aktivistov, ki so bili ubiti včeraj v Dženinu na Zahodnem bregu, je FPLP zapisala v sporočilu.

Rože za Miloševića
01. 07. 2001 00.00
Po prepričanju nekega starejšega Nizozemca je haaško mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji dvolično, saj je po njegovem mnenju nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića oktobra lani s položaja odstranila ameriška obveščevalna služba CIA, zločince pa bi bilo, kot je poudaril, potrebno iskati v ZDA, ki še vedno izvajajo smrtne kazni. Zato je razburjeni gospod v znak protesta skušal Miloševiću v zaporu osebno predati šopek rdečih vrtnic, ker pa mu pazniki tega niso dovolili, je šopek demonstrativno vrgel na tla.

Festival Lent v polnem zagonu
01. 07. 2001 00.00
S sobotnim ognjemetom in zaključkom Folkarta se je letošnji Festival Lent prevesil v drugo polovico. Samo prvi dan je deževalo, sicer pa je festivalske prireditve ves teden spremljalo lepo in sončno vreme. Temu primerno se bodo optimistične napovedi o rekordnem obisku letošnjih prireditev ob Dravi najverjetneje uresničile.

Chirac v Rusiji
01. 07. 2001 00.00
Francoski predsednik Jacques Chirac je prispel v Sankt Peterburg, prvo postajo tridnevnega obiska v Rusiji, med katerim bo obiskal še Moskvo in vesoljski center v Samari. Na letališču v Sankt Peterburgu je predsednika Chiraca in njegovo soprogo Bernadette sprejel podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. To je prvi obisk francoskega voditelja v Rusiji po prihodu ruskega predsednika Vladimirja Putina na oblast januarja lani. Spremljajo ga ministri za zunanje zadeve, promet, raziskave in industrijo, pa tudi številčna delegacija direktorjev francoskih podjetij.

Milošević v Haagu
29. 06. 2001 00.00
Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Manjše spremembe sporazuma so možne
29. 06. 2001 00.00
Generalpolkovnik Leonid Ivašov, sicer znan kot jastreb med ruskimi poveljniki, ki je pristojen za mednarodno sodelovanje, je dejal, da "Rusija ne odklanja amandmajev k sporazumu iz leta 1972, a zahteve ZDA vodijo k sesutju celotnega sporazuma. V to smer se ne bomo podali, saj bodo s tem uničeno strateško ravnotežje."

Bo Rusija obnovila polete z Buranom
29. 06. 2001 00.00
Po besedah enega od vodij ruske Raketne in vesoljske družbe Energija Leonida Gruškina je nosilnost "Burana" nekajkrat večja od zahodnih raketoplanov. V orbito lahko ponese približno 100 ton koristnega tovora, izboljšana različica pa 200 ton. Revija poudarja, da na Bajkonurju v hangarjih že potekajo pripravljalna dela.

Makedonija bo demobilizirala rezerviste
29. 06. 2001 00.00
Makedonska vlada je danes napovedala demobilizacijo policijskih rezervistov, da bi omogočila uresničevanje mirovnega načrta makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega. "Naredili bomo ta tvegan korak, da bi dali možnost mirni opciji," je v Skopju sporočil notranji minister Ljube Boškovski. "Mi nismo za vojno z vsemi sredstvi, temveč za mir z vsemi sredstvi," je dodal. Več tisoč policijskih rezervistov je bilo mobiliziranih sredi junija, kmalu potem, ko so albanski skrajneži prevzeli nadzor nad Aračinovom. Vojaški rezervisti, ki so bili vpoklicani marca, bodo medtem ostali mobilizirani.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Donatorska konferenca za ZRJ
29. 06. 2001 00.00
Na prvi donatorski konferenci za ZR Jugoslavijo v Bruslju je več kot 40 sodelujočih držav in mednarodnih finančnih institucij obljubilo, da bo za nujno gospodarsko pomoč državi še v tem letu namenilo 1,28 milijarde dolarjev pomoči.

SNS proti sporazumu
29. 06. 2001 00.00
Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.

Krstić zavrača obtožbe
28. 06. 2001 00.00
Odvetnik bosanskega Srba Radislava Krstića, Nenad Petrušić, je v zaključnem govoru danes v Haagu zavrnil vse obtožbe zoper Krstića, ki ga je haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtožilo genocida nad Muslimani med pokolom v Srebrenici julija 1995. Obtoženi je pred sodiščem dejal, da je poveljstvo nad drinskim korpusom vojske Republike srbske še pred omenjenim pokolom predal drugemu častniku, poveljstvo pa znova prevzel po pokolu.

Na Touru tudi izključeni kolesarji Gira
28. 06. 2001 00.00
Prireditelji kolesarske dirke po Franciji so sporočili, da z dirke Toru de France ne bodo izključili tekmovalcev proti katerim zaradi vpletenosti v zlorabo nedovoljenih poživil na letošnjem Giru d'Italia preiskuje italijansko državno tožilstvo v Firencah. Državni tožilec Luigi Bocciolini je povedal, da se bodo zaslišanja začela šele v četrtek, prihodnji teden.

Sodelovanje SV na Balkanu
28. 06. 2001 00.00
Slovenska vojska (SV) se je minuli teden dokončno umaknila iz mirovne misije Združenih narodov na Cipru. Umik s Cipra je bil že dolgo načrtovan, novost pa je, da se bo SV poslej močneje angažirana na Balkanu, predvsem pri vojaško policijskih nalogah.

Sporazum o nasledstvu slab za Hrvaško
24. 06. 2001 00.00
Nekdanji hrvaški zunanji minister in sedanji predsednik hrvaške stranke Demokratičnega centra Mate Granić je mnenja, da je sporazum o nasledstvu po nekdanji skupni državi izredno slab za Hrvaško. Hrvaška je sprejela 28 odstotkov skupnega dolga, dobila pa je zgolj 23 odstotkov lastnine nekdanje SFRJ. Še vedno ni jasno, zakaj je Hrvaška to sprejela, je v pogovoru za Vijesnik dejal Granić. Jasno je sicer, da je morala vsaka država naslednica kaj žrtvovati, da bi prišlo do sporazuma, vendar pa je največjo ceno za doseganje tega sporazuma plačala ravno Hrvaška in javnost ima pravico izvedeti, zakaj se je to zgodilo, je menil Granić in dodal, da je s tem sporazumom največ pridobila ZRJ, Sloveniji pa je uspelo, da sporazum ne rešuje problema dolgov Ljubljanske banke, ampak da se pogajanja o tem nadaljujejo v baselski Banki za mednarodne poravnave.

Opozicija slavi 10. obletnico osamosvojitve
24. 06. 2001 00.00
Na Kongresnem trgu v Ljubljani je nocoj slavnostna prireditev ob 10.obletnici osamosvojitve, ki jo pripravlja Koalicija Slovenije.

Osamosvojitev '91 - pričevanja in analize
21. 06. 2001 00.00
V Viteški dvorani Posavskega muzeja se je dopoldne začel dvodnevni simpozij Slovenska osamosvojitev 1991 -pričevanja in analize. Kot je v pozdravnem nagovoru povedal predsednik Zveze zgodovinskih društev Slovenije Jurij Perovšek, se bodo na enem od redkih organiziranih druženj srečali zgodovinarji in pričevalci obdobja, ki postaja zgodovina.

MZZ se predstavlja
20. 06. 2001 00.00
Ministrstvo za zunanje zadeve je danes pripravilo prvi dan odprtih vrat, ki sovpada z deseto obletnico neodvisnosti Slovenije in obenem z delovanjem slovenske zunanje politike. Pred poslopjem Liceja se je dopoldne zbralo precej obiskovalcev, ki so jih pozdravili zunanji minister Dimitrij Rupel ter dva izmed štirih državnih sekretarjev, Magdalena Tovornik in Samuel Žbogar, vodja sektorja analize in razvoj na MZZ Darja Bavdaž-Kuret pa je predstavila strukturo in delovanje ministrstva.

Razhajanja v Šaronovi vladi
18. 06. 2001 00.00
V mestu Haifa na severu Izraela je policija davi med redno patruljo v prtljažniku nekega motorja našla dve bombi, je sporočil izraelski vojaški radio. Isti vir navaja, da je bil to prvi poskus napada na izraelskem ozemlju, odkar je v sredo stopilo v veljavo premirje, dogovorjeno s posredovanjem direktorja ameriške obveščevalne službe CIA Georgea Teneta. Poročajo pa tudi o smrti dveh palestinskih mladostnikov, ki so jih ob protestih čez vikend ubili izraelski vojaki.

Odprli letalsko in vesoljsko razstavo
18. 06. 2001 00.00
Na pariškem letališču Le Bourget v predmestju francoske prestolnice so odprli 44. mednarodno letalsko in vesoljsko razstavo, ki bo trajala do 24. junija. Gre za največji pregled zadnjih dosežkov svetovne letalske in vesoljske industrije.