Mednarodno

Tretja peticija za mejo v Istri
28. 05. 2001 00.00
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) zahteva, da se pravična meja med Slovenijo in Hrvaško utemeljuje z vsemi dokazili, saj je pri predvideni mednarodni arbitraži pomembno, da predstavimo vse argumente, ki lahko vplivajo na ugodne odločitve, je na novinarski konferenci v Izoli povedal predsednik CDSMI Frane Goljevšček. Predsednik CDSMI, slednja šteje 150 članov, je predstavil tudi peticijo številka 3, v kateri so našteta dejstva, za katera menijo, da jih mora slovenska politika in diplomacija predstaviti mednarodni arbitraži, da bo lahko razsodila o poteku pravične meje.

Koštunica ostaja na čelu stranke
27. 05. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je bil sinoči na letnem zasedanju Demokratske stranke Srbije (DSS) v Beogradu ponovno izvoljen za predsednika stranke. Od 561 članov DSS nihče ni glasoval proti izvolitvi Koštunice na ta položaj, pet glasovnic pa je bilo neveljavnih. Na 6. zasedanju stranke so potrdili tudi spremembe programa in statuta DSS, da bi te dokumente, kot so povedali na zasedanju, prilagodili novim okoliščinam v državi oziroma povečanju števila članov stranke.

Volitve na Cipru potekajo mirno
27. 05. 2001 00.00
Okoli 460.000 grških prebivalcev sredozemskega otoka Ciper na današnjih parlamentarnih volitvah izbira 56 poslancev v 80-sedežnem parlament. Kot je poročala ciprska tiskovna agencija CyNA, se za poslanska mesta poteguje osem strank. Po poročanju ciprske tiskovne agencija CNA volitve potekajo mirno in brez izgredov. Do 13. ure po lokalnem času je volilo približno 55 odstotkov volilnih upravičencev. Po pričakovanjih ciprskega notranjega ministra Kristodulosa Kristoduluja naj bi se do izteka volitev udeležilo 93 odstotkov od dobrih 467.000 volilnih upravičencev. Udeležba volitev je na Cipru sicer obvezna. Z zunanjepolitičnega vidika volitve nimajo večjega pomena, saj je ureditev Cipra predsedniška. Predsednika ljudstvo izbira na neposrednih volitvah, predsednik pa tudi sestavi vlado. Parlament pa ima zakonodajno vlogo. Mandat sedanjemu predsedniku Glafkosu Kleridesu se konča leta 2003.

Dosegli dogovor o nasledstvu
27. 05. 2001 00.00
Tako mednarodno pogajalski posrednik sir Arthur Watts kot predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritch, ki je bil tokrat navzoč pri pogajanjih, sta 25. maj, nekdanji dan mladosti, označila za zgodovinski. Arthur Watts je dejal: "To je prvi sporazum vseh petih držav po razpadu nekdanje skupne države. Gre za pomemben korak, ki vodi k izboljšanju medsebojnih odnosov."

Ciper kmalu v EU?
26. 05. 2001 00.00
Ciprski zunanji minister Ioanis Kasulides je za tednik European Voice izrazil prepričanje, da bo njegova država v Evropsko unijo stopila v prvem širitvenem valu, tudi če do takrat problemi na grško in turško skupnost razdeljenega otoka ne bodo rešeni. Bilo bi politično in moralno nesprejemljivo Cipru odreči članstvo, potem ko smo storili vse, da bi našli politično rešitev, je minister mednarodno priznane vlade večinsko grškega dela otoka menil v pogovoru, objavljenem v zadnji izdaji tednika.

Srečanje sladkornih bolnikov
26. 05. 2001 00.00
V Novi Gorici se bodo danes na šestem športno-rekreativnem in družabnem srečanju sladkornih bolnikov zbrali predstavniki vseh 38 društev diabetikov, ki delujejo v Sloveniji. Po zaslugi letošnjih organizatorjev, Društva diabetikov Nova Gorica, bo srečanje prvič mednarodno, saj so nanj povabili tudi sladkorne bolnike iz tujine. Svoj prihod so tako potrdili diabetiki iz Slovaške, ZRJ, Makedonije, Italije in Avstrije.

Mitrović zadovoljen s pogajanji
26. 05. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na dunajskih pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za Večernje novosti dejal, da je ZRJ dosegla "odličen izid" in dodal, da so bile zvečine sprejeta jugoslovanske stališča, "ki so bila v skladu s standardi mednarodne skupnosti", posledično pa je to prineslo "popolnoma nov položaj, drugačen od tistega, na katerega so upali Hrvati in Slovenci".

195144inđić o sodelovanju s Haagom
26. 05. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je dejal, da ZRJ čaka črna prihodnost, če ne bo sprejela zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Poudaril je, da pričakuje sprejem zakona, in da bodo koalicijske partnerice o njem razpravljale v ponedeljek. Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP), ki je koalicijski partner vladajoče jugoslovanske koalicije DOS, se bo namreč do zakonskega predloga, ki predvideva izročitev jugoslovanskih državljanov v Haag, opredelila najkasneje v treh dneh. Če zakona ne bodo sprejeli, bo po 195144inđićevem mnenju prišlo do krize v ZRJ in zvezni vladi. Prepričan je, da se mora SNP odločiti, če si resnično prizadeva za "Jugoslavijo v Evropi" ali pa svoje politične nastope izrablja le za nabiranje točk na notranjepolitičnem prizorišču. SNP je kljub temu znova poudarila svoje nasprotovanje izročanju jugoslovanskih državljanov haaškemu sodišču.

Švedska opozarja talibane
26. 05. 2001 00.00
Švedsko predsedstvo EU je na afganistanske talibane naslovilo zahtevo, da prekličejo odlok, v skladu s katerim bi morali Afganistanci hindujske vere nositi košček rumene tkanine, da bi se ločili od muslimanov. EU opozarja, da to pomeni kršitev človekovih pravic, ki jih predvideva mednarodno pravo. Talibani, ki nadzirajo 95 odstotkov Afganistana, so odločitev o posebnih oznakah za hindujce sprejeli v torek, po besedah talibanskega notranjega ministra Mohameda Valija pa bodo odlok začeli izvajati, kakor hitro bo mogoče.

Razstava Moški v Celju
25. 05. 2001 00.00
V Galeriji sodobne umetnosti Celje so odprli mednarodno razstavo Moški, ki sta jo pripravili kustosinji Nevenka Šivavec iz Likovnega salona Celje in Irena Čerčnik, kustosinja v omenjeni galeriji. Avtorici razstave Moški, ki bo na ogled tudi na celjskem Spodnjem gradu, prinašata na slovensko likovno prizorišče novo diskurzivno raven. Dvajset slovenskih in tujih avtorjev ter avtoric se bo skozi različne medije ukvarjalo s temo "moškosti", ki v sodobni likovni, še posebej "ženski" produkciji, skoraj ne obstaja. Razstava, ki predstavlja tudi največji razstavni projekt letošnjega leta, bo na ogled vse do 30. junija letos.

Pisatelji o človekovih pravicah
25. 05. 2001 00.00
Na Bledu, kjer že tretji dan poteka mednarodno srečanje pisateljev, poteka okrogla miza Mirovnega komiteja na temo Človekove pravice in poklicanost pisatelja. Razpravo o perečih problemih, ki se ne dotikajo le pisateljev - ti bi morali imeti vlogo razsvetljevalcev - vodi slovenski pesnik Veno Taufer, ki trdi, da za književnika vprašanje človekovih pravic ne sme biti nekaj relativnega, saj avtor s svojimi zgodbami, pesmimi pričuje o izkušnjah in usodah neke človeškosti. Uvodne misli je poleg Tauferja prispeval še grški literat Anastasis Vistonitis, ki opozarja predvsem na ignoranco in brezbrižnost ljudi do problemov drugih. Prav zato je dolžnost sodobnega pisatelja, meni Vistonitis, presojati kulturo z raziskovanjem njenega jedra, kjer se skrivajo njeni neuspehi, slabosti, izmaličenosti in napake.

FIBA zavrnila ULEB
25. 05. 2001 00.00
Delegati, med katerimi je Slovenijo zastopal generalni sekretar zveze Iztok Rems, so predlog evropskega biroja FIBA zavrnili z 29 glasovi proti, 18 za in dvema vzdržanima.

Srečanje angažiranih pisateljev
24. 05. 2001 00.00
V blejskem hotelu Park so danes z okroglo mizo Novi čas in knjiga odprli 34. Mednarodno srečanje pisateljev, ki bo potekalo do nedelje, 27. maja. Moderatorstvo prve okrogle mize je zaradi odsotnosti napovedanega Besnika Mustafaja iz Albanije prevzel ameriški literat Richard Jackson, uvodni referat pa je prispevala Hanifa Kapidžič-Osmanagić iz Bosne. Osmanagićeve misli v referatu so bile navzlic težkim časom, ki naj bi se obetali knjigi, pozitivno naravnane. Drugo okroglo mizo na krovno temo Literatura kot eros novega časa bo vodila Manca Košir

Mednarodno srečanje pisateljev
23. 05. 2001 00.00
V blejskem hotelu Park se je začelo 34. mednarodno pisateljsko srečanje, ki ga organizira Slovenski center Pen v sodelovanju z Mirovnim komitejem Pisatelji za mir. Srečanje bo trajalo do 27. maja. Literatura v novem tisočletju doživlja nekakšen kopernikanski obrat, ki se najbolje odraža v sintagmi literatura kot eros novega časa

Ob 10. obletnici pekrskih dogodkov
23. 05. 2001 00.00
Mariborčani so ob pekrskih dogodkih pokazali izjemno odločenost, da ubranijo voljo slovenskega naroda in vseh državljanov in državljank Slovenije, izraženo na plebiscitu, je na slavnostni seji mestnega sveta ob 10. obletnici pekrskih dogodkov in vojne za Slovenijo, na kateri so sodelovali najvidnejši predstavniki političnega, gospodarskega, vojaškega in kulturnega življenja v mestu ter predstavniki borčevskih in veteranskih organizacij, dejal mariborski župan Boris Sovič. Po njegovih besedah so prebivalci Maribora takšno odločenost za obrambo nacionalnih interesov kot leta 1991 pokazali že v času, ko je Anton Martin Slomšek prenesel sedež škofije v Maribor, po prvi svetovni vojni leta 1918 ter v letih od 1941 do 1945. Ob pekrskih dogodkih so Mariborčani zgodovinsko tradicijo nadaljevali, na kar so lahko ponosni.

Svetovni dan meroslovja
23. 05. 2001 00.00
S svetovnim dnevom meroslovja je obeležen podpis Metrske konvencije, 20. maja 1875. leta, ki jo je podpisalo 17 takrat najbolj naprednih in gospodarsko razvitih držav sveta. To je bil obenem tudi začetek mednarodno usklajenega sistema merskih enot, ki ga danes poznamo pod imenom "Systéme International" oziroma sistem enot SI. Metrska konvencija je še danes ena ključnih listin, ki s svojim sistemom omogoča mednarodno sodelovanje na praktično vseh področjih, vključujočmednarodno trgovino.

Solana poziva k miru
22. 05. 2001 00.00
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je pozno sinoči Izrael in Palestince pozval h končanju nasilja. Po pogovorih s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom je Solana dejal, da Mitchellovo poročilo predstavlja pomemben korak za zaustavitev nasilja. Po njegovem mnenju obstaja sedaj nova priložnost za mir. Arafat pa je poudaril, da so Palestinci sprejeli Mitchellovo poročilo in da so sedaj palestinske avtonomne oblasti na poti k miru.

Hindujci odslej s posebnimi oznakami
22. 05. 2001 00.00
Afganistanski minister za vero je sporočil, da bodo morali Hindujci v Afganistanu poslej nositi posebne oznake na oblačilih. Talibanska vlada, ki nadzira 95 odstotkov Afganistana, je še sporočila, da bo odlok začel veljati takoj, ko bo mogoče.

Nov lastnik Banke Koper še ni znan
22. 05. 2001 00.00
Kljub temu, da je ponudba italijanske bančne skupine Banca Antonveneta iz Padove trenutno najboljša, odločitev, ali je italijanska ponudnica tudi prihodnja večinska lastnica Banke Koper, najpomembnejše primorske finančne ustanove, še ni sprejeta. Kot je za 24 ur povedal predsednik uprave banke Koper Vojko Čok, je namreč zanimanje za nakup večinskega deleža v banki čedalje večje.

Podjetju Viator&
21. 05. 2001 00.00
Podjetje za mednarodno špedicijo in transport Viator&

Compay Segundo odpovedal nastop
20. 05. 2001 00.00
Slavni kubanski pevec Compay Segundo (93) je zaradi težav z zdravjem odpovedal nastop na mednarodnem festivalu Cubadisco 2001, ki se je v nedeljo zaključil v kubanski prestolnici Havana, poroča kubanski tisk.

Huda kriza na Bližnjem vzhodu
19. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je napadla sedeža palestinskih avtonomnih oblasti v Jeninu in Tulkaremu na Zahodnem bregu. Ranjenih je najmanj 50 ljudi. Izraelski vojaki so davi na Zahodnem bregu ustrelili tudi palestinskega policista, v Gazi pa nekega kmeta. Palestinske varnostne sile so našle še tri trupla včerajšnjih izraelskih letalskih napadov, najhujših od zasedbe palestinskih avtonomnih območij leta 1967. V letalskih napadih je bilo po zadnjih podatkih ubitih 12 ljudi, več kot 50 pa ranjenih.

MIRK 2001
19. 05. 2001 00.00
Zavod za šolstvo, ministrstvo za šolstvo, Center za poklicno izobraževanje, zavod MIRK in ARNES, so v Piranu med 17. in 19. majem organizirali Mednarodno izobraževalno računalniško konferenco MIRK 2001. Poudarek konference je bil na e-izobraževanju, ki je vedno bolj prisotno tudi v osnovnih šolah.

Kmalu turistični pari v vesolju
18. 05. 2001 00.00
Mednarodna družba Mircorp, ki ima sedež v Amsterdamu, namerava z rusko Raketno in vesoljsko družbo Energija podpisati sporazum po katerem bi turistom ponudila enotedenske polete v ruskih vesoljskih ladjah vrste sojuz TM.

O reševanju vprašanj s Slovenijo
18. 05. 2001 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je prepričan, da bosta Slovenija in Hrvaška do začetka junija dosegli napredek pri reševanju odprtih vprašanj. Strokovnjaki se redno sestajajo in dogovarjajo, je povedal Picula, ni pa želel povedati, pri katerih odprtih vprašanjih je bil dosežen napredek.

Viator-Vektor prevzel Integral
17. 05. 2001 00.00
Podjetje za mednarodno špedicijo in transport Viator-Vektor je 11. maja prevzelo lendavsko prevozno podjetje Integral specializirano za prevoz nevarnega blaga. Viator-Vektor je z nakupom delnic prevzel večinski, 58-odstotni delež Integrala, ki je bil v lasti Pomurske investicijske družbe in pida Zvon dva, so sporočili iz Viator-Vektorja.

V Celju razstava Moški
17. 05. 2001 00.00
Likovni salon Celje in celjska galerija sodobne umetnosti bosta med 25. majem in 30. junijem predstavila največji razstavni projekt letošnjega leta, mednarodno razstavo Moški. Kustosinji razstave Nevenka Šivavec in Irena Čerčnik z omenjeno razstavo, ki bo na ogled tudi na Spodnjem gradu Celje, prinašata na slovensko likovno prizorišče novo diskurzivno raven. Dvajset slovenskih in tujih avtorjev ter avtoric se bo skozi različne medije ukvarjalo s temo "moškosti", ki v sodobni likovni, še posebej "ženski" produkciji, skoraj ne obstaja.

Račan obiskal Nato
16. 05. 2001 00.00
Hrvaški premier Račan je danes obiskal sedež zveze Nato v Bruslju, kjer je skušal predstaviti Hrvaško kot bodočo formalno članico zveze. Generalni sekretar Nata Robertson je po srečanju z Račanom povedal, da Nato podpira prizadevanja Hrvaške za članstvo v zavezništvu. Dodal je, da je odločenost hrvaške vlade za sodelovanje z mednarodno skupnostjo, še zlasti pa s haaškim sodiščem, nedvoumen dokaz hrvaške želje po pridružitvi evro-atlantski skupnosti.

Ubitih pet palestinskih policistov
14. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je s tanki vdrla na palestinska ozemlja na Zahodnem bregu in v napadu na poslopja palestinskih avtonomnih oblasti ubila pet palestinskih policistov. Po tem napadu so izraelski vojaki v bližini judovskega naselja na območju Gaze ustrelili tudi nekega Palestinca. 26-letnik je bil ubit, ko so vojaki streljali proti skupini Palestincev na cesti v bližini judovske naselbine Guš Katif na jugu Gaze. V incidentu je bilo ranjenih šest Palestincev. Od začetka palestinske vstaje 28. septembra lani se je število smrtnih žrtev nasilja med Palestinci in izraelsko vojsko zvišalo na 530.

Demonstracije v Nišu
12. 05. 2001 00.00
Na demonstracijah za izpustitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića se je v Nišu zbralo okrog tisoč njegovih privržencev. Govorniki so vladni koaliciji DOS očitali, da je politični proces proti Miloševiću zrežirala in tako želela Srbijo prodati v tujino. Ob tej priložnosti so protestniki izrazili pričakovanje, da bi Miloševićeva socialistična stranka znova prišla na oblast. Od aretacije nekdanjega jugoslovanskega predsednika 1. aprila so to že četrte demonstracije v Srbiji, na katerih zahtevajo izpustitev Miloševića.