Mednarodno

Dragan Nikolić v Haagu

22. 04. 2000 12.44

Poveljstvo mednarodnih sil v BiH (SFOR) je davi v Sarajevu potrdilo, da so včeraj aretirali bosanskega Srba Dragana Nikolića, osumljenega vojnih zločinov. Nikolića so že prepeljali v Haag. Akcijo so izvedli pripadniki enote, pristojne za območje Tuzle, ki je pod ameriškim poveljstvom. V akciji ni bil nihče ranjen.

Olimpijska bakla bo potovala v vesolje

22. 04. 2000 10.24

Organizacijski komite poletne olimpiade 2000 v Sydneyju je potrdil, da bosta na krovu vesoljskega raketoplana Atlantis, ki ga bodo poslali v vesolje v ponedeljek in bo obiskal Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), tudi olimpijska bakla in zastava. Zastava in bakla, seveda ne prižgana, sta že zapakirani in shranjeni v raketoplanu. Posebej skrbno je bilo treba zapakirati baklo, da se zaradi preobremenitev pri vzletu in pristanku ne bi poškodovala. Pot bakle v vesolje bo simbolično oznanila začetek štafete, ki se bo sicer začela šest dni po koncu vesoljskega poleta. Pravo baklo bodo v Grčiji na Olimpu 10. maja prižgali s sončnimi žarki, nato pa bo tri mesece potovala do 27.000 kilometrov oddaljenega Sydneyju v Avstraliji. Do otvoritve olimpiade sredi septembra bo baklo nosilo 11.000 baklonoscev. Bakla, ki bo poletela v vesolje, je le neznatno manjša od prave, ki je dolga 72 centimetrov in tehta en kilogram.

V bodoče še Mednarodna hokejska liga?

21. 04. 2000 11.56

Avstrijska hokejska zveza se zavzema, da bi že v naslednji sezoni organizirala lastno državno prvenstvo z osmimi klubi, kar bi praktično pomenilo konec Mednarodne hokejske lige, v kateri nastopajo tudi slovenska moštva. Na Hokejski zvezi Slovenije so potrdili, da vedo za tovrstne zamisli v Avstriji, hkrati pa dodali, da v Avstriji ni jasnega še nič in da bo več informacij moč dobiti šele na kongresu IIHF maja v St. Petersburgu, ko se bo položaj v Avstriji razjasnil, poleg predstavnikov slovenske in avstrijske zveze pa bodo tam tudi Italijani in Madžari, ki si mednarodne lige prav tako želijo.

V Sydneyu brez Vzhodnega Timorja

20. 04. 2000 21.16

Mednarodni olimpijski komite (MOK) je zavrnil možnost, da bi na letošnjih olimpijskih igrah (OI) v Sydneyu sodelovali tudi športniki novo ustanovljene države Vzhodni Timor, saj le-ta še ni mednarodno priznana.

Hombach za uresničevanje pakta stabilnosti

18. 04. 2000 17.44

Posebni koordinator Pakta stabilnosti za Jugovzhodno Evropo, Bodo Hombach, je danes v pogovoru z grškim zunanjim ministrom Georgesom Papandreuom pozival k hitrejši uresničitvi pakta.

Umik izraelskih enot iz Libanona

18. 04. 2000 15.33

Libanonski premier Salim Hoss je obvestilo izraelske vlade, da bo do 7. julija letos izvedla enkraten umik svojih enot iz juga Libanona, ki ga je generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu uradno predal izraelski veleposlanik pri Združenih narodih Yehuda Lancry, označil kot veliko zmago in prvo v zgodovini arabsko-izraelska spora. Obenem pa je opozoril, da bo obvestilo treba še podrobno preučiti.

Izrael obvestil ZN o umiku iz Libanona

18. 04. 2000 11.15

Izraelski veleposlanik pri Združenih narodih Yehuda Lancry je včeraj generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu uradno predal obvestilo izraelske vlade, da bo do 7. julija letos izvedla enkraten umik svojih enot, ki od leta 1978 izvajajo okupacijo južnega dela sosednjega Libanona, je sporočila tiskovna predstavnica ZN Myriam Dessables. Izrael bo s tem po dolgih letih uslišal mednarodno skupnost, ki je z resolucijo Varnostnega sveta leta 1978 in drugimi zahtevala umik okupacijskih sil.

Albanski novinar Veton Surroi v Sloveniji

18. 04. 2000 08.42

V teh dneh je na povabilo Zavoda za odprto družbo-Slovenija in Slovenskega društva za mednarodne odnose na obisku v naši državi Veton Surroi, kosovski novinar in izdajatelj časopisa Koha ditore.

Podobnik sprejel Gajdareva

17. 04. 2000 16.46

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes v Ljubljani sprejel nekdanjega predsednika vlade Ruske federacije Jegorja Gajdareva, so sporočili iz državnega zbora. Pogovarjala sta se o aktualnih razmerah v obeh državah, predvsem na gospodarskem področju. Gost je poudaril, da Rusija z zanimanjem spremlja razvoj Slovenije, ki je po njegovih besedah najbolj uspešna med državami v tranziciji.

Teden tibetanske kulture miru

17. 04. 2000 16.37

Društvo za podporo Tibetu je danes na tiskovni konferenci predstavilo prireditev teden tibetanske kulture miru, ki se je začel danes in bo trajal do 22. aprila. Predstavniki društva so v sodelovanju z Amnesty International začeli tudi mednarodno akcijo Moratorij 2000, s katero nameravajo zbrati 10 milijonov podpisov, ki jih bodo poslali vladam držav, v katerih izvršujejo smrtno kazen.

Rupel jutri na Češkem

17. 04. 2000 08.39

V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel bo jutri na delovnem obisku na Češkem, kjer se bo srečal z gostiteljem, češkim zunanjim ministrom Janom Kavanom, predsednikom spodnjega doma češkega parlamenta Vaclavom Klausom in predsednikom češke vlade Milošem Zemanom.

Ciprski Turki volijo predsednika

15. 04. 2000 16.24

Danes potekajo predsedniške volitve na severnem, turškem delu Cipra. Rauf Denktaš, ki vodi ciprske Turke že 25 let, ima tudi največ možnosti za zmago, poznavalci pa napovedujejo možnost drugega kroga, saj je v igri še sedem drugih kandidatov. Poleg Denktaša največ možnosti pripisujejo premieru Dervisu Erogluju.

Tempelj Abu Simbel znova v faraonski podobi

13. 04. 2000 19.31

Tempelj Abu Simbel, ki ga je zgradil Ramzes II. v 13. stoletju pred našim štetjem, bo s posebnimi učinki zvoka in luči v teh dneh znova dobil faraonsko podobo. Živahna barvitost templja je zaradi erozije že skoraj popolnoma uničena.

Tudi Izetbegović v Haag?

13. 04. 2000 17.58

Haaško mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije naj bi začelo preiskavo proti bosanskemu predsedniku Aliji Izetbegoviću in dvema muslimanskima vojaškima poveljnikoma, je včeraj poročal časnik bosanskih Srbov.

Začetek Slovenskih glasbenih dnevov

12. 04. 2000 07.32

Z nagovorom državne sekretarke na ministrstvu za kulturo Majde Širca in otvoritvenim koncertom Simfonikov RTV Slovenija so se sinoči v Slovenski filharmoniji začeli 15. slovenski glasbeni dnevi (do 14. aprila). Tradicionalno prireditev s koncerti sodobne resne glasbe, katerih posebnost so številne krstne izvedbe skladb, dopolnjuje mednarodno srečanje glasbenih teoretikov; v Prešernu posvečenem letu bodo na simpoziju obravnavali odnos med besedno in glasbeno umetnostjo oz. med poezijo in glasbo.

Pomurski sejem odpira sejemsko sezono

11. 04. 2000 11.25

Družba Pomurski sejem iz Gornje Radgone danes odpira sejemsko sezono. Svoja vrata bo namreč odprl mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov MEGRA. Na 12.500 kvadratnih metrih razstavnih površin se letos predstavlja 550 razstavljavcev iz 27 držav, ki bodo predstavili trende v gradbeništvu, gradbenih materialih, arhitekturi in urejanju krajine.

Slovenski glasbeni dnevi

11. 04. 2000 10.41

Od danes do petka, 14. aprila, bodo v organizaciji Festivala Ljubljana že petnajstič potekali Slovenski glasbeni dnevi (SGD). Festival slovenske glasbene ustvarjalnosti, kot se dnevi tudi imenujejo, je letos vsebinsko povezan z dvema pomembnima obletnicama, stoletnico rojstva skladatelja Lucijana Marije Škerjanca in 200-letnico rojstva pesnika Franceta Prešerna. V naslednjih dneh se bo zvrstila vrsta koncertov s poudarkom na novih delih slovenskih skladateljev ter simpozijski del z mednarodno udeležbo in temo Glasba, poezija - ton beseda.

Humboldtova nagrada prvič v roke Slovencu

10. 04. 2000 20.32

Na slavnostni podelitvi Humboldtovih nagrad za mednarodne znanstvene dosežke za leto 1999 so prvič podelili nagrado kakšnemu slovenskemu znanstveniku. Prejel jo je Boris Žamva z Inštituta Jožef Štefan. Slavnostna podelitev je potekala v okviru strokovnega simpozija, ki je bil od 6. do 9. aprila v rezidenčnem gradu Bamberg v Nemčiji, so danes sporočili s slovenskega veleposlaništva v Berlinu.

Maja prvo mednarodno srečanje podjetnic

10. 04. 2000 19.07

Gospodarsko interesno združenje malih podjetij GIZ Podjetnost v sodelovanju z zborničnim Združenjem podjetnikov Slovenije (ZPS) in sekcijami podjetnic pripravlja prvo mednarodno srečanje podjetnic, ki bo pod sloganom Spirit of Enterprise oz. Podjetnost od 16. do 20. maja letos potekalo v Ljubljani, Mariboru, na Bledu in v Portorožu. Organizatorji pričakujejo približno sto udeleženk - poslovnih žensk iz Slovenije, Vzhodne in Srednje Evrope ter držav nekdanje Jugoslavije.

Zapirajo se vrata sejma kulinarike in vina

08. 04. 2000 09.51

Na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču je le še danes mogoče obiskati mednarodna sejma Kulinarika in Vino. Sejma se raztezata na 8000 kvadratnih metrih razstavnih površin, gostita pa 262 ponudnikov hrane in opreme za gostinstvo in gospodinjstvo iz petnajstih držav ter 100 vinarjev iz Slovenije, Francije in Hrvaške.

Poslanica ministra ob svetovnem dnevu zdravja

07. 04. 2000 10.30

Minister za zdravstvo Marjan Jereb je v poslanici ob svetovnem dnevu zdravja, 7. aprilu, ki je letos posvečen varni krvi, zapisal, da je v nasprotju z žalostnim dejstvom, ko milijoni ljudi po svetu nimajo dostopa do zdrave krvi, to področje v Sloveniji dokaj dobro urejeno. Sedanja preskrba s krvjo, krvnimi pripravki in zdravili iz krvi po njegovih besedah pokrije potrebe slovenskega zdravstva.

ŠOU izvolil študentsko upravo

06. 04. 2000 21.45

Študentski zbor Univerze v Ljubljani (ŠOU), kot se v skladu z novim statutom ŠOU v Ljubljani imenuje nekdanji študentski parlament, je na včerajšnji ustanovni seji izvolil novo študentsko upravo in imenoval člane nadzornega senata. Ta bo nadomestil nadzorno komisijo in razsodišče ŠOU pri nadzorovanju dela ter porabe finančnih sredstev ŠOU v Ljubljani, so danes sporočili iz ŠOU v Ljubljani.

Miha Pogačnik zamenjal Petriča

06. 04. 2000 19.13

Vlada je za državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu, pristojnega za mednarodno-pravne zadeve in multilateralo, imenovala Miho Pogačnika, doslej svetovalca na vladni službi za zakonodajo.

Zaradi lakote umrlo prek 400 ljudi

06. 04. 2000 11.38

Na jugovzhodu Etiopije je minuli mesec za lakoto umrlo več kot 400 ljudi, večinoma otrok, so včeraj sporočile etiopijske oblasti.

Pester program na letošnji Drugi godbi

06. 04. 2000 07.39

Mednarodni festival Druga godba bo letos že šestnajstič gostil glasbenike z vsega sveta. Vsebinsko in geografsko raznolikost festivala ''drugačne'' glasbe, ki bo potekal od 29. maja do 10. junija, bodo zagotovili glasbeniki z vseh celin, razen Avstralije, predstavilo pa se bo tudi veliko domačih izvajalcev. Še pred otvoritvijo festivala bo 18. maja nastopila Cesaria Evora z dvanajstčlansko skupino zelenortskih in kubanskih glasbenikov, ki bodo predstavili zadnji album Cafe Atlantico in zdaj že zimzelene hite Cesarie Evore ter poskušali tako kot leta 1997 razprodati Križanke.

ZDA in VB igrata svetovnega policaja?

05. 04. 2000 10.12

Nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes obtožil Veliko Britanijo in ZDA, da z ignoriranjem drugih držav in >>igranjem svetovnega policaja<< spodbujata mednarodno zmešnjavo. Mandela je za britanski časopis Guardian povedal, da sta vladi obeh držav vojaško posredovali v Iraku in na Kosovu brez predhodnega posvetovanja z Varnostnim svetom Združenih narodov.

Grčija kupila del zbirke ruske avantgarde

04. 04. 2000 11.15

Grčija je kupila zbirko umetnin ruske avantgarde, ki jo je zbiral Grk George Kostakis. Gre za eno največjih zbirk moderne umetnosti tega stoletja, je povedala grška ministrica za kulturo Elisavet Papazoi.

Rusija zavrača mednarodno posredovanje

04. 04. 2000 10.15

Rusija po besedah ruskega zunanjega ministra Igorja Ivanova še vedno zavrača mednarodno posredovaje v vojni v Čečeniji. Na pogovoru s komisarko Združenih narodov za človekove pravice Mary Robinson je Ivanov danes Robinsovi v Moskvi očital, da je njen obisk na kriznem območju spremljal ''informacijski napad''.

ZDA pozdravile aretacijo Krajišnika

04. 04. 2000 08.58

ZDA so sinoči pozdravile aretacijo enega nekdanjih vodilnih predstavnikov bosanskih Srbov Momčila Krajišnika in menile, da bodo kmalu prijeli tudi druge osumljence vojnih zločinov, kot je Radovan Karadžić. Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright naj bi telefonirala francoskemu zunanjemu ministru Hubertu Vedrinu in mu čestitala, saj so prav francoski vojaki v SFOR uspešno izvedli akcijo. Ameriški veleposlanik pri ZN in tvorec daytonskega mirovnega sporazuma Richard Holbrooke pa je aretacijo Krajišnika označil kot ključni dogodek zadnjih štirih let v BiH. Po njegovem mnenju je Krajišnik ''drugi najhujši vojni zločinec takoj za Karadžićem.

Slovenski glasbeni dnevi

03. 04. 2000 19.55

Osrednja dogodka Slovenskih glasbenih dnevov (SGD), ki jih Festival Ljubljana prireja letos že petnajstič od 11. do 14. aprila, bo niz koncertov s poudarkom na novih delih slovenskih skladateljev sodobne glasbe ter simpozijski del z mednarodno udeležbo in temo Glasba, poezija - ton beseda. Letošnji festival slovenske glasbene ustvarjalnosti, kot se dnevi tudi imenujejo, je vsebinsko povezan tudi z dvema pomembnima obletnicama, stoletnico rojstva skladatelja Lucijana Marije Škerjanca in 200-letnico rojstva Franceta Prešerna.