Milan Kučan

Pirc Musarjeva in Logar o 'stricih iz ozadja' v predsedniški tekmi
16. 07. 2022 07.00
Da bo volilna kampanja pred jesenskimi predsedniškimi volitvami zelo pestra in ostra, je jasno že zdaj. Ne kreše se samo med kandidati nasprotnih političnih polov, ampak tudi med tistimi, ki nagovarjajo podoben bazen volivcev. A pomembno vlogo, kot kaže, igrajo tudi podporniki, strici iz ozadja. V primeru Nataše Pirc Musar nekdanja predsednika Milan Kučan in Danilo Türk, Anžeta Logarja, ki bo prav tako kandidiral s podpisi, podpira SDS Janeza Janše, v primeru Marte Kos pa ji trdno ob strani stoji predsednik vlade Robert Golob. V 24UR ZVEČER sta na vprašanja odgovarjala po javnomnenjskih anketah najvišje uvrščena kandidata - Pirc Musarjeva in Logar.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država
14. 07. 2022 21.52
Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Obtožbe proti Marti Kos še pred predsedniškimi volitvami
11. 07. 2022 20.00
Tekma se še dobro ni začela in že letijo ostre puščice med kandidati za predsednika oz. predsednico državo. Tokrat med kandidatkama, ki nagovarjata podoben bazen volivcev - Marto Kos in Natašo Pirc Musar. "Gre za poskus, da bi me iz predsedniške tekme izključili," odgovarja Marta Kos na očitke prvega predsednika države Milana Kučana, da bi bilo nesprejemljivo, če bi imela ta stranka ob predsedniku vlade in predsednici državnega zbora še predsednico države. Nataša Pirc Musar se s Kučanom, ki jo podpira, strinja, zdi se ji "orbanovsko", če bi se ta scenarij uresničil. In še Marti Kos vrača, da tovrstnim provokacijam ne podlega.

Sloveniji ob dnevu državnosti čestitala tudi kraljica Elizabeta in Biden
25. 06. 2022 07.42
Prvi predsednik republike Milan Kučan in predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle si ob 31. obletnici osamosvojitve Slovenije želita večje enotnosti slovenskega naroda. Slovenija medtem ob dnevu državnosti prejema čestitke številnih svetovnih voditeljev. Predsednik Borut Pahor je tako med drugim prejel čestitke britanske kraljice Elizabete II., ameriškega predsednika Joeja Bidna, nemškega predsednika Frank-Walterja Steinmeierja in francoskega predsednika Emmanuela Macrona.

Proslava pred dnevom državnosti tokrat brez ograj in odprta za vse
24. 06. 2022 19.43
Na predvečer dneva državnosti se po vsej državi odvijajo slovesnosti. Osrednja proslava se v središču prestolnice na Kongresnem trgu začenja nekaj čez 21. uro. Kdo se je bo udeležil in koga na proslavi ne bo?

V boj za predsedniški stolček tudi Nataša Pirc Musar
23. 06. 2022 11.19
Pravnica Nataša Pirc Musar je na novinarski konferenci sporočila svojo odločitev glede kandidature na predsedniških volitvah. "Moja odločitev je, da kandidiram za predsednico države," je povedala in dodala, da gre za najtežjo odločitev v življenju.

Novo pismo vladi: 'Ukrajinski odpor je treba podpreti z vsemi sredstvi'
14. 06. 2022 07.33
Na premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon je naslovljeno novo odprto pismo glede politike do Ukrajine, ki ga je podpisalo več znanih osebnosti, med njimi bivši premier in več nekdanjih ministrov. Opozarjajo, da bo mir v Ukrajini mogoče doseči le z lojalno in odločno podporo ukrajinski obrambi, ne pa "münchenskemu" popuščanju, k čemur je po njihovem mnenju pozivalo pismo, ki ga je vlada prejela pretekli teden. Na drugo javno pismo se je že odzvala tudi največja parlamentarna stranka Gibanje Svoboda, ki je poudarila, da je vsako mnenje seveda dobrodošlo, a da se stališča države ne oblikujejo preko javnih pisem, temveč se zunanja politika Slovenije oblikuje v Državnem zboru. Z nobenim od dveh javnih pisem sicer ne soglašajo v celoti.

'Mi ne bomo tisti, ki bi presojali o tem, kdaj je trenutek za mir'
14. 06. 2022 06.00
Pismo o spremembi zunanje politike glede Ukrajine, ki sta ga podpisala nekdanja predsednika Kučan in Türk, je na noge dvignilo opozicijo. Padajo težke besede o neposredni podpori Putinovi agresiji na Ukrajino in ogrožanju nacionalne varnosti Slovenije. Ali v Golobovem Gibanju Svoboda podpirajo poziv po prenehanju pošiljanja orožja Ukrajini? Bo nova vlada sledila temu predlogu?

Golob na poziv k spremembi politike do Rusije: Odločitev ne bom sprejemal sam
13. 06. 2022 19.00
Premier Robert Golob odgovarja nekdanjima predsednikoma Milanu Kučanu in Danilu Türku, ki sta ena izmed podpisnikov odprtega pisma aktualni vladi k spremembi politike Zahoda do Rusije. "Odločitve, ali naj oziroma kako konkretno bo Slovenija spremenila svojo politiko do vojne v Ukrajini, kot jo je zastavil prejšnji predsednik vlade Janez Janša, ne bom sprejemal sam," pravi. Vlada pa je zdaj v obliki že drugega javnega pisma prejela še en poziv, tokrat k vztrajni podpori ukrajinski obrambi. "Iskanje trajnega miru mora izhajati iz neomajnega spoštovanja suverene in demokratično izražene volje ukrajinskega ljudstva," je jasno okoli 50 vidnih podpisnikov slednjega pisma.

Poziv vladi k spremembi politike do Rusije. Fajonova pismo delno podprla
10. 06. 2022 19.19
Ali naj Slovenija sredi vojne vihre v Ukrajini pod novo Golobovo vlado diametralno spremeni oboroževalno politiko pretekle Janševe vlade glede vojaške agresije Rusije in jo zamenja s pacifizmom in kulturo miru? Tako v odprtem pismu aktualni vladi predlaga osemnajst znanih akademikov in publicistov, med njimi nekdanja predsednika države Milan Kučan in Danilo Türk. "Zahod in Slovenija morata poiskati alternativne pristope, ki bi rusko in ukrajinsko vodstvo pripravili k resnim mirovnim pogovorom," pišejo. Ob tem deloma zagovarjajo tudi znano rusko stališče, da je treba ustaviti širjenje zveze Nato na vzhod. In kakšen je odziv vlade na to pisanje?

Ukrajina izdaja Knjigo krvnikov, ki bo popisovala vojne zločine
08. 06. 2022 07.25
Več kot 1000 ukrajinskih vojakov in tujih plačancev, ki so se predali v Mariupolu, so premestili v Rusijo, kjer jih čaka preiskava. Rusija je medtem Kijevu predala trupla 210 ukrajinskih borcev, uspelo pa ji je vzpostaviti tudi kopenski koridor do Krima. Ukrajina pa je sporočila, da uvaja posebno knjigo, Knjigo krvnikov. Gre za seznam dokazov o vojnih zločinih, za katere Kijev trdi, da so bili storjeni med rusko okupacijo, je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. "To so konkretna dejstva o konkretnih posameznikih, ki so krivi za konkretne krute zločine nad Ukrajinci," je dodal.

Pred 30 leti pod strelom atentatorja umrl Ivan Kramberger
07. 06. 2022 09.02
Mineva 30 let, odkar je bil ubit takratni predsedniški kandidat Ivan Kramberger, znan tudi kot dobri človek iz Negove. Za umor so obsodili Petra Rotarja, ki je v zaporu preživel devet let, a različne teorije o dejanskih krivcih za Krambergerjevo smrt vse do danes niso potihnile. Ob obletnici bodo Krambergerju postavili doprsni kip.

SD poslabšal rezultat. Tanja Fajon: Dosegli smo naš skupni cilj
24. 04. 2022 19.05
Socialnim demokratom, ki jih je na tokratne volitve popeljala Tanja Fajon, ni uspelo ponoviti rezultata izpred štirih let. Takrat so jim volivci namenili skoraj 10 odstotkov glasov in prav toliko poslanskih mest, tokrat pa so po 97 odstotkih preštetih glasov dobili 6,3-odstotno podporo in sedem poslanskih mest. "Dosegli smo naš skupni cilj, to je, da začnemo delati spremembe, peljemo Slovenijo na novo pot," je komentirala Tanja Fajon.

Volišča najbolj oblegana na plebiscitu, največ predčasnih glasov na tokratnih volitvah
21. 04. 2022 06.00
Volivci so se najbolj množično doslej odpravili na plebiscit o samostojnosti Slovenije, ki je potekal leta 1990. Takrat je svoj glas oddalo 93,2 odstotka volilnih upravičencev. V samostojni Sloveniji pa je največ volivcev šlo na prve volitve za predsednika republike leta 1992. Takrat jih je svoj glas oddalo 1.280.252 oz. skoraj 86 odstotkov upravičencev. Na isti dan so potekale tudi prve parlamentarne volitve v samostojni Sloveniji, volilna udeležba je le malenkost zaostajala za predsedniškimi. Medtem pa so volišča predčasno najbolj oblegana na tokratnih volitvah.

Na stotem petkovem protestu za spremembe v smer demokratičnosti Slovenije
18. 03. 2022 15.54
Protestniki so se na Trgu republike zbrali že na jubilejnem stotem petkovem protestu in ponovno opozorili na po njihovem nedemokratično, protiustavno in koruptivno delovanje trenutne vlade. Da Slovenija potrebuje spremembe, pa je opozoril tudi nekdanji predsednik države Milan Kučan.

'Tudi sam sem že šel čez šibe SDS, a zamera v politiki ne prinaša veliko'
29. 01. 2022 14.22
Naj gresta Janša in Kučan na dva deci, poziv, ki si ga je ogledalo več kot 17.000 ljudi. Po sestanku z Robertom Golobom je dobil toliko vprašanj, kot da so mu na sestanek sledili. Ne mara polarizacije, ki blokira, jezi in jemlje energijo. Rad ima različnost, ki bogati. Delal je tako s Kučanom kot z Janšo. Zakaj je med njima prišlo do spora, ki Slovenijo že 30 let deli na tiste, ki so za Janšo, in tiste, ki so za Kučana. Ne mara alergije na osamosvojitev. V njegovi prvi slovenski vladi so bili tudi nekdanji komunisti. Zakaj meni, da so aprilske volitve zelo odločilne za Slovenijo? Kaj meni o Robertu Golobu, za katerega Milan Kučan pravi, da je lahko priložnost za opozicijo, o Janezu Janši, vodjah KUL-a in Milanu Kučanu, s katerim sta bila oba prva; Kučan je bil prvi predsednik samostojne Slovenije, Lojze Peterle pa predsednik prve slovenske vlade.

100 dni pred volitvami: ostra retorika, nove stranke in civilna družba
14. 01. 2022 11.19
100 dni pred predvidenim datumom parlamentarnih volitev, ki bodo prvo dejanje supervolilnega leta, se v politični areni akterji pospešeno pripravljajo na spopad, ki bo določil obliko parlamentarne krajine za naslednja štiri leta. Koalicija in opozicija zaostrujeta retoriko, nekateri poslanci skačejo s potapljajočih se ladij, ustanavljajo se nove stranke, pojavljajo novi obrazi, močno pa se je okrepilo delovanje civilne družbe.

Bo leva sredina na aprilskih volitvah povsem razdrobljena ali povezana?
11. 01. 2022 19.26
Prihod novega igralca na slovensko politično sceno, ki bi pretresel obstoječi 'esteblišment', bi bila dobrodošla stvar, pravi prvi predsednik republike Milan Kučan. "Bolje Šarec v roki kot Golob na strehi," je medtem do morebitnega novega političnega obraza Roberta Goloba skeptičen prvak LMŠ in nov politični obraz na zadnjih volitvah Marjan Šarec. V sredo pa bo svojo stranko Lide uradno lansiral tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič.

Blair se bo proti ekstremizmu in ksenofobiji boril s Kurzem
09. 01. 2022 18.02
Nekdanji avstrijski kancler Sebastian Kurz se bo bolj dejavno angažiral v boju proti ekstremizmu, rasizmu, antisemitizmu in ksenofobiji. Skupaj z nekdanjim britanskim premierjem Tonyjem Blairom, ki je na čelu že nekaj let, bo namreč postal častni sopredsedujoči Evropskemu svetu za strpnost in spravo (ECTR), je sporočil vodja Evropskega judovskega kongresa Moše Kantor. Kurz je bil že kot avstrijski kancler močan zagovornik Izraela in oster nasprotnik sovraštva do Judov, toda hkrati je nasprotoval tudi sprejetju večjega števila beguncev iz Afganistana. V omenjenemu svetu sicer sedi tudi nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan.

Kučan: Današnje podobe fašizma niso enake tistim iz zgodovine, a izhodišča so enaka
09. 01. 2022 12.56
"Vojna je zlo zoper človečnost, zato je delo za mir tako zelo dragoceno," je na osrednji slovesnosti ob 80. obletnici dražgoške bitke dejal nekdanji predsednik republike Milan Kučan. V govoru je zelo kritično komentiral tudi delovanje vlade. "Treba je povedati, kam lahko vodijo razgradnja ustavne ureditve, poskusi vladanja z odloki, izigravanje zakonov, napadi na sodstvo, tožilstvo in svobodo tiska," je naštel in dodal, da se je temu treba upreti. "Današnje podobe fašizma niso enake tistim iz polpretekle zgodovine. A izhodišča so enaka," je še dejal in opozoril na prihajajoče volitve kot edino demokratično sredstvo za zamenjavo oblasti.

Delova osebnost leta je Aleksander Čeferin
06. 01. 2022 20.14
V Cankarjevem domu je potekala prireditev Delova osebnost leta 2021. Nagrado je dobil prvi mož Uefe Aleksander Čeferin. Pri tem je bila poleg njegovega dela v športu poudarjena tudi njegova "vloga aktivnega državljana pri obrambi pravne države in spoštljive javne komunikacije". Slavnostni govornik je bil nekdanji predsednik države Milan Kučan.

Ob dnevu ustavnosti: 'Ustava je sredstvo, ki ga moramo ustrezno razumeti'
16. 12. 2021 17.52
Ustavno sodišče je s slavnostno sejo počastila dan ustavnosti, ki ga obeležujemo 23. decembra kot spomin na sprejetje slovenske Ustave. Zbrane je uvodoma nagovoril predsednik Ustavnega sodišča Matej Accetto, ki je poudaril, da Ustava že pred 30 leti ni bila zgolj cilj, ampak tudi sredstvo, ki ga moramo ustrezno razumeti in uporabljati.

V DZ spopad o tem, kdo mafijsko upravlja državo
14. 12. 2021 17.21
Opozicijski poslanci Levice, LMŠ, SD in SAB ter nepovezani poslanci so v DZ premierju Janezu Janši, njegovi stranki SDS in vladi očitali mafijsko upravljanje države. Janša je očitke zavrnil. Mafijsko upravljanje sicer po njegovih besedah res obstaja in ima zelo globoke korenine, a drugje, kar da je tudi "eden od osrednjih problemov slovenskih ljudi".

Kučan: Prihodnje volitve bodo odločale o povratku demokracije
30. 10. 2021 21.31
Nekdanji predsednik republike Milan Kučan je opozoril na po njegovi oceni nekatere neprimerne prakse aktualne vlade. Poudaril je, da imajo opozicijske stranke odgovornost, da prepričajo ljudi, da zmorejo uresničiti drugačno prihodnost. Prihodnje volitve bodo, tako Kučan, "odločale o povratku demokracije".

Lobist Božo Dimnik predstavil svojo biografijo
27. 09. 2021 21.02
Znani slovenski lobist Božo Dimnik je v Cankarjevem domu ob navzočnosti številnih javnih osebnosti predstavil biografsko knjigo o svojem življenju z naslovom V znamenju ribe. V biografiji, ki jo je zapisal in uredil pisatelj Tadej Golob, deli dogodke tako iz zasebnega kot profesionalnega življenja.

Spominjamo se 74-letnice vrnitve Primorske matici
15. 09. 2021 06.53
V Sloveniji 15. septembra obeležujemo praznik vrnitve Primorske k matični domovini. S tem se spominjamo uveljavitve pariške mirovne pogodbe na ta dan pred 74 leti, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu. Osrednja proslava ob letošnjem prazniku je bila že v soboto v Idriji.

Vladni mega odlok odpira številna vprašanja, pristojni za pojasnila niso dosegljivi
12. 09. 2021 17.28
Vladni mega odlok, ki ga je vlada čez vikend sprejela brez kakršnih koli pojasnil, čeprav temeljito spreminja PCT-pravila za vse zaposlene v državi in tudi uporabnike storitev, odpira številna vprašanja, na nekatera pa težko odgovorijo celo resorni ministri. Prvi vladni svetovalki v boju z epidemijo Mateja Logar in Bojana Beović celo pravita, da z vladnim odlokom nista seznanjeni. Kako boste po novem torej lahko obiskali osebnega zdravnika? Ali kriterij PCT velja tudi za obisk bencinskih servisov, ki so hkrati tudi trgovine? In kako bo od srede deloval javni prevoz?

Obletnica brionske deklaracije: spomnili na tedanjo enotnost in iskrenost
07. 07. 2021 13.27
Predsednik republike Borut Pahor je danes na slovesnosti ob 30. obletnici sprejetja brionske deklaracije spomnil na tedanjo enotnost, ki je danes ni več. Po njegovem je bila deklaracija pomemben korak h kasnejšem mednarodnem priznanju, s tem sta se strinjala tudi tedanji predsednik predsedstva Milan Kučan ter zunanji minister Dimitrij Rupel.

Hojs o rumenih jopičih: 'Ne meči biserov med svinje'
26. 06. 2021 15.06
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je odzval na provokacijo, ki je zaznamovala alternativno proslavo na Prešernovem trgu. Tam so se pojavili pripadniki rumenih jopičev, policisti pa so jih hitro odstranili s prizorišča. Kot so sporočili s Policije, so med shodom ugotovili 14 kršitev Zakona o javnem redu in miru. 13 od teh oseb so na podlagi Zakona o nalogah in pooblastilih policije pridržali za čas shoda. Kot je zapisal Hojs, bo Policija pripravila poročilo o dogodku, a da so ti "brez potrebe prišli na Prešernov trg, saj bi lahko kulturno proslavljali na Trgu republike." Generalni direktor policije pa sporoča, da je zadeva še v fazi razčiščevanja in da ukrepanje Policije zoper skupino rumenih jopičev zahteva 'jasne odgovore javnosti'.

Pred 30 leti Slovenija slovesno razglasila svojo samostojnost
26. 06. 2021 07.01
Pred 30 leti je Slovenija na Trgu republike slovesno razglasila samostojnost in neodvisnost. Na drogu pred DZ je zastavo dotedanje jugoslovanske republike Slovenije zamenjala zastava nove države Slovenije. Veselje pa ni trajalo dolgo, saj se je kmalu začela 10-dnevna osamosvojitvena vojna.