Milan Kučan

Pahor: Mogoče je najti skupno pot, če se jo išče. Janša: Borili se bomo, da bodo veljali enaki vatli

25. 06. 2021 07.15

V Ljubljani je potekala osrednja proslava ob dnevu državnosti. Pripravili so jo na Trgu republike, z dogodkom pa so obeležili tudi prevzem predsedovanja Slovenije Svetu EU. Ker pa politika in drugi akterji niti ob 30. rojstnem dnevu niso zmogli "praznične enotnosti", je potekala tudi alternativna proslava, na osrednji, ki so jo zaključili z veličastnim ognjemetom, pa je manjkalo kar nekaj vidnih slovenskih politikov.

Türk protestno odpovedal udeležbo na proslavi, Kučan se ne strinja z ograjami

24. 06. 2021 18.38

Na uradni državni proslavi enega od vidnejših gostov ne bo, nekdanji predsednik republike Danilo Türk je udeležbo protestno odpovedal: "Ne, te prireditve se ne bom udeležil. Mislim, da oblast, ki jo organizira, izgublja legitimnost. In jo izgublja zelo hitro." Milan Kučan, prvi slovenski predsednik, pa je kritičen do ograjevanja proslave z ograjo.

Se bo opozicija udeležila proslave ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije?

23. 06. 2021 15.17

Lanska državna proslava ob obletnici razglasitve samostojnosti Slovenije je minila v napetem ozračju, zaznamovanem s političnim razkolom med podporniki vlade in njenimi nasprotniki. In tudi letos, ob okroglem jubileju države, ne kaže, da si bodo politični akterji segli v roke. Enotni niso niti v opoziciji. Medtem ko v SD še niso sprejeli odločitve, Levica in LMŠ sporočata, da se bosta udeležili alternativne proslave, na osrednjem dogodku pa bodo prisotni predstavniki SAB in DeSUS.

Kučan: V mojem dokumentu ni niti besede o spreminjanju meja

11. 06. 2021 12.24

Predsednik republike Borut Pahor meni, da bi moralo poročilo nekdanjega predsednika Milana Kučana o BiH iz leta 2011 ostati zaupno. Vlada je namreč v četrtek z dokumenta umaknila oznako zaupno. "To poročilo ni namenjeno javnosti, namenjeno je političnim odločevalcem in menim, da bi moralo pri tem ostati," je izjavil. Kučan pa je ocenil, da je poteza vlade namenjena preusmerjanju pozornosti s tako imenovanega slovenskega non-paperja.

Vlada umaknila stopnjo tajnosti s 'Kučanovega poročila' o BiH

10. 06. 2021 17.15

Ali se saga o avtorstvu non-paper dokumenta, ki je vseboval načrte o spreminjanju meja na Balkanu, vendarle končuje? Kot so sporočili iz vlade, so sklenili preklicati stopnjo tajnosti dokumenta o možnih nadaljnjih poteh za uspeh procesa ustavne reforme Bosne in Hercegovine. Ta dokument obstaja, njegov avtor pa je, tako vlada, Milan Kučan. Po naših informacijah sicer ne gre za dokument, ki je govoril o spreminjanju meja na Balkanu.

Pred plebiscitom ljudje prestrašeni tudi zaradi svojih pokojnin

22. 12. 2020 12.32

Bili so pomisleki, neenotnost, tudi strah, pripovedujejo nekateri od ključnih ljudi v času plebiscita za samostojno Slovenijo leta 1990. Jutri bo natanko 30 let od trenutka, ko so se ob 7. uri zjutraj z odprtjem volišč začele uresničevati sanje. Za samostojno in neodvisno Slovenijo je glasovalo 95 % tistih, ki so se udeležili plebiscita. Med njimi je bil tudi takrat 18-letni srednješolec, ki je šel na volišče prvič v življenju. Le redki imajo možnost odločati o tako pomembni zadevi, kot je ustanovitev države, in sam sem jo jemal kot privilegij, pravi danes, trideset let pozneje.

Pomisleki in strahovi ob odločanju za samostojno državo

20. 12. 2020 07.00

Nekdanja skupna država, Jugoslavija, je moj prostor otroštva in to je bilo srečno otroštvo. Tako nekako je nekoč dejal pesnik in esejist Aleš Debeljak. Podobno bi lahko zapisal še marsikdo izmed nas, ki smo del življenja preživeli v prejšnji državi, tudi tisti, ki za dnevnopolitične namene spreminjajo svoje spomine.

Pahor razmišlja o skupinski pomilostitvi starejših bolehnih zapornikov

25. 11. 2020 10.31

Predsednik republike Borut Pahor je ministrico za pravosodje Lilijano Kozlovič zaprosil za razmislek, ali bi bilo mogoče za bolehne obsojence sprožiti postopek za pomilostitev po uradni dolžnosti. Začetek tega postopka je namreč v pristojnosti omenjenega ministrstva. Zaprosil pa jo je tudi za podatek, koliko obsojencev je trenutno na dolgotrajnejši prekinitvi zaporne kazni iz zdravstvenih razlogov.

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija

12. 08. 2020 12.20

Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.

Čeferin zanikal, da ga je Kučan nagovarjal k političnemu udejstvovanju

26. 06. 2020 12.56

Aleksander Čeferin, ki je kot predsednik Uefe eden najvidnejših Slovencev na mednarodnem prizorišču, je ob 29-letnici slovenske samostojnosti spregovoril o tem, kaj mu pomeni Slovenija. Meni, da ima naša država "čudovito naravo in nadarjene, pametne ljudi", a hkrati ga moti velika razdeljenost, kjer vidi "imaginarne delitve na podlagi ideologije, ki je že davno pase". O besnih odzivih nekaterih vidnih članov slovenske politike pa je dejal, da bi ga bolj motilo, če bi ga tovrstni ljudje hvalili. "Me pa razočara, da je netenje sovraštva postalo ene vrste nacionalni šport," je še dejal.

Pahor bo nastopil v DZ in spregovoril o nujnosti sprememb volilne zakonodaje

13. 06. 2020 10.36

Predsednik republike Borut Pahor bo v četrtek na lastno pobudo nastopil na seji državnega zbora. Poslankam, poslancem in slovenski javnosti bo predstavil svoje mnenje in stališče do nujnosti pravočasnega sprejema ustavno zapovedanih sprememb volilne zakonodaje. Pahor namreč ocenjuje, da je to v tem trenutku najpomembnejše politično vprašanje demokratične ureditve v Sloveniji.

Janša: Sprave na žalost danes še ne bomo dosegli

06. 06. 2020 14.01

V Kočevskem rogu in Smrečju pri Turjaku sta ob 30. obletnici prve spravne slovesnosti potekali spominski slovesnosti za žrtve druge svetovne vojne, ki sta se jih udeležila predsednik republike Borut Pahor in predsednik vlade Janez Janša. Tako predsednik republike Borut Pahor kot premier Janez Janša sta po spominski maši v Kočevskem Rogu izpostavila pomen enotnosti v obdobju osamosvajanja kot koraka na poti k narodni spravi.

EOC: Kocijančič je pustil ogromno vrzel v olimpijskem gibanju

02. 06. 2020 07.12

Evropski olimpijski komiteji so se v ponedeljek pozno zvečer odzvali na smrt njihovega predsednika Janeza Kocijančiča, ki je umrl 1. junija. Pri EOC so se v izjavi za javnost poklonili velikemu človeku, ki je pustil veliko vrzel v olimpijskem gibanju. V stranki SD se bodo nekdanjega predsednika v sredo spomnili na žalni seji, že v torek pa so odprli žalno knjigo.

Minevajo tri desetletja od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji

08. 04. 2020 07.02

Mineva 30 let, odkar so v Sloveniji potekale prve večstrankarske volitve. Na njih je zmagala koalicija novih strank Demos, ki je nato tudi sestavila vlado. Hkrati z volitvami v takratno slovensko skupščino je potekal tudi prvi krog volitev predsednika predsedstva, na katerih je v 2. krogu slavil Milan Kučan. Predsednik republike Borut Pahor je medtem v poslanici ob 30. obletnici prvih demokratičnih in večstrankarskih volitev spomnil na obdobje osamosvajanja države.

Pred 30 leti smo iz imena države umaknili besedo 'socialistična'

07. 03. 2020 15.19

Naša država je svoje današnje ime uradno dobila pred natanko 30 leti. Takrat smo namreč iz imena države odstranili besedo "socialistična" in se preimenovali v Republiko Slovenijo. Isti dan je skupščina sprejela tudi sklep, naj slovenski državljani vojaški rok služijo v Sloveniji. Predsednik republike je ob tem jubileju z otroki sestavil velik napis Slovenija.

Na ljubljanskih Žalah so se z vojaškimi častmi poslovili od Stanovnika

06. 02. 2020 15.33

Na ljubljanskem pokopališču Žale so se z vojaškimi častmi poslovili od nekdanjega predsednika predsedstva Socialistične republike Slovenije Janeza Stanovnika. "Odhaja ena najsvetlejših osebnosti tistega rodu Slovencev, ki je pomembno zaznamoval naše življenje v drugi polovici 20. stoletja," je v žalnem govoru poudaril Milan Kučan.

30 let pod odhodu s kongresa ZKJ: 'Z odhodom smo oslabili dva stebra nekdanje države'

20. 01. 2020 20.04

Mineva 30 let od začetka zadnjega, 14. izrednega kongresa Zveze komunistov Jugoslavije. Slovenski delegati, pod vodstvom Cirila Ribičiča, so januarja 1990 kongres protestno zapustili, kar je vodilo v propad zveze komunistov in kasneje tudi v razpad Jugoslavije. Slovesnost ob okrogli obletnici odhoda je bila v predsedniški palači, udeleženci pa so si bili enotni, da se odhodu s kongresa pripisuje premajhno pomembnost v mozaiku dogodkov, ki so vodili v samostojnost.

Se Karlu Erjavcu poleg stolčka v stranki maje tudi tisti v vladi?

12. 01. 2020 17.55

Ali se je vrh politike ob umiku naših vojakov iz Iraka igral z mednarodnim ugledom naše države? Premier Šarec meni, da ja, zato čaka obrambnega ministra Karla Erjavca zagovor, na katerem se bo moral soočiti s posledicami potez, ki so naletele na plaz kritik. Vodji Desusa se zdaj majeta kar dva stolčka – v stranki in v vladi. Kmalu ga namreč čaka tudi napet kongres v stranki.

Velika Madžarska: nova nedolžna provokacija ali razlog za zaskrbljenost?

26. 12. 2019 19.05

Ostri odzivi domačega političnega vrha na novo objavo fotografije z zemljevidom velike Madžarske, za katero je poskrbel madžarski premier. Viktor Orban je pred dobrim tednom na svojem Facebook profilu objavil fotografijo sestanka predsedstva stranke Fidesz. Na steni sejne sobe visi velik zemljevid tako imenovane velike Madžarske, ki zajema tudi dele slovenskega ozemlja.

Kučan: Slovenci in Hrvati imamo več skupnih interesov kot razlik

02. 11. 2019 13.38

S tradicionalno slovesnostjo so se v Kućibregu spomnili žrtev bitke leta 1944, v kateri je v boju proti nemškemu okupatorju padlo več kot 120 hrvaških, italijanskih in slovenskih partizanov. Slavnostni govornik je bil nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan, ki se je dotaknil tudi današnjih slovensko-hrvaških odnosov in katalonskega vprašanja.

'Imeti politične zapornike na tleh EU je sramota'

18. 10. 2019 13.28

"Drakonske zaporne kazni, izrečene proti devetim uglednim in demokratično izvoljenim katalonskim voditeljem, resno izpodkopavajo temelje evropskega vrednotnega sistema," opozarja odbor za podporo katalonskim političnim zapornikom v Španiji.

'Kdo je tu nor?' se očitno ne sprašujejo več samo Štajerci

06. 09. 2019 06.00

Razburjenje med ljudmi zaradi odpisa dolgov sinovoma Zorana Jankovića ne pojenja, celo stopnjuje se. Bliskovito pa se širi tudi komentar Franca Kanglerja na odločitev o odpisu 29 milijonov evrov dolga, ki ima na Facebooku že 260.000 ogledov. Zakaj je družina Janković nedotakljiva? Kako dolgo ga bo, ob vse težjem nahrbtniku, še lahko podpiral Milan Kučan?

V Ljubljani odprli Prekmurski trg

19. 08. 2019 20.41

V prestolnici so ob 100. obletnici priključitve Prekmurja in združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom odprli Prekmurski trg. Prvi slovenski predsednik Milan Kučan je ob tem poudaril pomen narodne, kulturne in jezikovne pripadnosti slovenstvu med Prekmurci.

V 90. letu starosti je umrl Ivan Oman

18. 08. 2019 08.40

V 90. letu starosti je umrl starosta slovenskega osamosvajanja – Ivan Oman, eden izmed pobudnikov, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze. Ta velja za prvo demokratično stranko, ustanovljeno v času 'politične pomladi'.

Šarec: Slovenije ni brez Prekmurja in Prekmurja ni brez Slovenije

17. 08. 2019 19.03

V Beltincih so slovesno obeležili 100. obletnico združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Premier Marjan Šarec je v govoru dejal, da je to priložnost za uveljavitev Prekmurja kot pokrajine, v kateri v razumevanju in spoštovanju drug z drugim živijo pripadniki slovenskega in drugih narodov, ter da okrepimo, kar nas lahko povezuje.

'Priključitev Prekmurja je prelomnega pomena za zaokroževanje slovenskega ozemlja'

16. 08. 2019 21.41

Priključitev Prekmurja je bila prelomnega pomena za zaokroževanje slovenskega ozemlja, ki je na koncu, v letih 1990 in 1991, omogočilo Slovencem, da smo ustanovili samostojno državo. To pa je neprecenljivega pomena, je na slovesnosti ob beltinskem občinskem prazniku v čast priključitve Prekmurja poudaril predsednik republike Borut Pahor.

Predsednik Pahor prejel priznanje foruma Crans Montana

28. 06. 2019 07.01

Predsednik republike Borut Pahor je na posebni slovesnosti prejel priznanje foruma Crans Montana Prix de la Fondation. Ob tej priložnosti je Pahor v slavnostnem govoru pozval k nujnim spremembam in celostni obravnavi vprašanja širitve Evropske unije na Zahodni Balkan.

V Srbiji kazensko ovadili Kučana zaradi genocida in razpada SFRJ

27. 06. 2019 15.27

Srbski odvetnik Dušan Bratić, ki preiskuje domnevne vojne zločine nad pripadniki JLA, meni da je nekdanji predsednik Slovenije Milan Kučan eden izmed glavnih vojnih zločincev. Proti njemu in še petim drugim osebam je vložil kazensko ovadbo. Kučan se je odzval, da tovrstne trditve ne zaslužijo resnega komentarja.

Pahor: Vrh bo dokazal živost in aktualnost pobude Treh morij

04. 06. 2019 15.32

Predsednik Pahor je pred vrhom pobude Tri morja, ki ga bo gostil v sredo in četrtek, izpostavil, da bo glede na število predsednikov in drugih visokih gostov, ki se bodo udeležili dogodka, to eno največjih politično-poslovnih srečanj v Sloveniji doslej. Prepričan je, da bo vrh dokazal živost in aktualnost pobude.

Kučan priznal odgovornost za napaki: izbrisane državljane in Ljubljansko banko

01. 06. 2019 16.04

Skoraj tri desetletja po razpadu Jugoslavije so v hercegovskem kraju Konjica v Titovem bunkerju nekdanji višji predstavniki socialistične Jugoslavije Milan Kučan, Stipe Mesić in Raif Dizdarević sodelovali na panelu o Jugoslaviji. Kučan je opozoril, da se Evropska unija trenutno sooča s podobnimi izzivi, kot se je Jugoslavija ob razpadu.