Minister za okolje

Slovenija podaljšuje začasni nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko
19. 06. 2024 13.20
Slovenija se je odločila za podaljšanje začasnega nadzora na notranjih mejah Slovenije s Hrvaško in Madžarsko. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je povedal, da bo nadzor še naprej potekal kot doslej in zagotovil, da ne bo negativno vplival na potnike, okolje ali prebiralce, ki živijo ob meji.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi
17. 06. 2024 16.28
Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Vsaka šesta starejša oseba je tarča ene od oblik nasilja
15. 06. 2024 08.03
Organizacije, ki se zavzemajo za pravice starejših, ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi opozarjajo na nedopustnost tovrstnega nasilja ne glede na to, ali gre za fizično, psihično, ekonomsko ali socialno nasilje. Varuh človekovih pravic Peter Svetina ugotavlja, da je to nasilje večinoma skrito.

Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije v Evropi?
13. 06. 2024 06.00
Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije med vsemi evropskimi državami? V sredo je bila namreč cena za megavatno uro 115 evrov, kar je denimo 50 evrov več kot v sosednji Avstriji ter v Nemčiji in Španiji. Cena pa je tudi 70 evrov višja kot v Franciji. Da v prvi polovici junija na dnevnem borznem trgu res beležimo nekoliko višje cene, priznavajo tudi v državnem Elesu. Ali bomo to na položnicah občutili tudi državljani in podjetniki? Z nami je minister za okolje podnebje in energijo Bojan Kumer.

Grims, Tonin, Prebilič in Šarec zapuščajo svoje stolčke, kdo jih bo zasedel?
10. 06. 2024 15.03
Devet slovenskih evroposlancev se odpravlja v Bruselj. Nekateri se bodo tam usedli na svoje že pogrete evropske fotelje, drugi pa se bodo morali presesti s slovenskih funkcionarskih sedežev. Kdo bo sedel na poslanska stolčka Grimsa in Tonina, kdo na Šarčev ministrski prestol in kdo bo namesto Prebiliča kraljeval Kočevju?

Jure Leben v Golobov kabinet
10. 06. 2024 17.13
Vlada je nekdanjega okoljskega ministra in kandidata Gibanja Svoboda na letošnjih volitvah slovenskih poslancev v Evropski parlament Jureta Lebna na dopisni seji imenovala za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Zadolžen bo za okolje, prostor, podnebje in dialog z nevladnimi organizacijami, so sporočili z vlade. V vladi Marjana Šarca je opravljal funkcijo ministra za okolje in prostor, položaj pa je zapustil zaradi afere 'maketa drugi tir'.

Napad ni bil politično motiviran, napadalec pa gre v pripor
08. 06. 2024 09.18
Dansko premierko Mette Frederiksen je v petek zvečer med sprehodom v središču Københavna napadel moški. Kot so sporočili, je napadalec najprej pristopil do premierke in jo nato udaril. 39-letnega moškega so sicer po dogodku nemudoma aretirali. Dežujejo tudi odzivi domačih in tujih politikov. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je napad označila za "podlo dejanje, ki je v nasprotju z vsem, v kar verjamemo in za kar se borimo v Evropi".

Na ulici v Köbenhavnu storilec napadel dansko premierko
07. 06. 2024 21.47
Danski mediji poročajo o pretresljivem dogodku. Urad predsednice vlade je sporočil, da je storilec na eni izmed ulic v danski prestolnici napadel predsednico vlade Mette Frederiksen. Moškega naj bi že aretirali, premierka pa naj bi bila zaradi incidenta pretresena. Ali je bila v napadu poškodovana, za zdaj še ni znano.

'Dokler ne uredimo odpadkov obstoječe elektrarne, ne moremo govoriti o novem bloku'
06. 06. 2024 13.23
Vladna ekipa se je mudila na obisku v Posavju. Premier Robert Golob je pojasnil, da se je vlada odločila, da sejo opravi v Krškem. "V okviru obiska so ministri obiskali različne lokacije v skladu s svojimi pristojnostmi, sam pa sem obisk posvetil jedrski energiji," je pojasnil. Poudaril je, da je ponosen, da so položili temeljni kamen za gradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov in dodal, da dokler ne bo poskrbljeno za odpadke trenutne elektrarne, ne moremo govoriti o izgradnji novega bloka.

Policija in ministrstvo za izobraževanje z novim protokolom za primere varnostnih tveganj
05. 06. 2024 14.17
Policija se je udeležila posveta o izboljšanju obveščanja med policijo in vzgojno-izobraževalnimi zavodi v primerih povečanja varnostnega tveganja. Ugotovitve sta predstavili državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Helga Dobrin in državna sekretarka na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Janja Zupančič.

Pri DEM v Mariboru bo zgrajen podatkovni center z novim superračunalnikom
04. 06. 2024 17.53
Dravske elektrarne Maribor (DEM) so prodale del zemljišč na svojem sedežu v Mariboru državi za postavitev sodobnega podatkovnega centra s superračunalnikom. Po besedah premiera Roberta Goloba gre za odlično lokacijo, ki omogoča številne sinergije in s tem dobre možnosti za nadaljnji razvoj računalniških in podatkovnih zmogljivosti v državi.

Do 2026 skoraj 10 milijonov evrov za spodbujanje zaposlovanja v socialnem varstvu
31. 05. 2024 13.44
Predlog interventnega Zakona o ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ, je nujen korak na poti izboljševanja razmer na obravnavanem področju, meni minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Po njegovih navedbah bo olajšal delo.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja
29. 05. 2024 13.43
Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti
27. 05. 2024 20.18
Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

Slovenija bo še povečala dobavo plina iz Alžirije, kjer bo tudi veleposlaništvo
27. 05. 2024 06.18
Premier Robert Golob je z delegacijo na uradnem obisku v Alžiriji, kjer se je sestal z alžirskim predsednikom vlade Nadirjem Larbaouijem in s predsednikom države Abdelmadžidom Tebunom. V ospredju obiska je bilo podaljšanje pogodbe o dobavi plina, s katerim bo Slovenija dobavo še povečala. Poleg Goloba je v Alžiriji tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. V alžirskem glavnem mestu pa se odpira tudi veleposlaništvo Republike Slovenije.

Blejsko jezero polno potapljačev: ob reševalni vaji očistili tudi globočine
25. 05. 2024 19.27
Na Bledu so se poleg turistov tokrat zbrali tudi potapljači. Eni so prišli, ker želijo pomagati ljudem. Potapljači reševalci iz vse Slovenije so namreč pripravili skupno vajo. Hkrati pa so se ljubiteljski potapljači v jezero potopili, da bi pomagali naravi; z dna so odstranili smeti. In kakšen je bil ulov? S pomočjo prostovoljcev so zbrali okoli 150 kilogramov odpadkov.

Putin naj bi bil pripravljen končati vojno
24. 05. 2024 15.14
Ruski predsednik Vladimir Putin je pripravljen ustaviti vojno v Ukrajini in podpisati premirje z zamrznitvijo bojnih črt, so za Reuters potrdili štirje ruski viri. Ob tem so dodali, da je pripravljen vojno nadaljevati, če se Zahod in Kijev na njegovo ponudbo ne bosta odzvala. Trije viri, ki so seznanjeni z razpravami v Putinovem krogu, so povedali, da je ruski voditelj majhni skupini svetovalcev izrazil razočaranje nad domnevnim zaviranjem pogajanj s strani Zahoda in znano odločitvijo Volodimirja Zelenskega, da prepove pogovore s Kremljem.

V letu 2024 50 milijonov za obnovo stanovanj in 70 za nadomestne gradnje
24. 05. 2024 14.26
Vlada je na zadnjih dveh sejah sprejela dva programa za odpravo posledic škode po poplavah iz avgusta lani, v pripravi je tudi program ukrepov razvojnih spodbud. Že decembra 2023 pa je Slovenija, na podlagi uspešno pripravljene in oddane vloge, prejela najvišje možno predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU v višini 100 milijonov evrov.

Slovenija bo nadzor na mejah podaljšala še za pol leta
22. 05. 2024 10.51
Po tem, ko se je za podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo odločila Italija, se je za podaljšanje nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko odločila tudi Slovenija. Nadzor na mejah bo podaljšan do 21. decembra, je povedal notranji minister Boštjan Poklukar v izjavi za javnost, odločitev pa je padla na podlagi stanja na Bližnjem vzhodu, kjer se zadeve po Poklukarjevih besedah le zaostrujejo. Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa je kasneje sporočil, da zagotovo ne pričakuje nikakršnega zaostrovanja.

Šarec, Brglez in Prebilič – bo NEK res deloval še 40 let?
22. 05. 2024 06.00
V nedeljskem soočenju je Maja Sodja gostila tri kandidate za evropske poslance. Marjan Šarec (Gibanje Svoboda), Milan Brglez (SD) in Vladimir Prebilič (Vesna) so predstavili svoje poglede o priznanju Palestine, evropskem komisarju, zelenem prehodu in drugem bloku Jedrske elektrarne. Ali njihove izjave držijo?

Grims: Italija bo zaostrila nadzor na meji. Golob: To so izmišljotine
20. 05. 2024 14.22
Italija za jesen pripravlja nove ukrepe, s katerimi bodo zaostrili nadzor na meji s Slovenijo, je v poslanskem vprašanju glede migracij premierju Robertu Golobu zatrdil Branko Grims. Predsednik vlade je te navedbe označil za popolne izmišljotine, zatrdil, da so razmere pod nadzorom, opoziciji pa očital strašenje ljudi.

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi
14. 05. 2024 10.23
Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto
13. 05. 2024 12.14
V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.

Poleg Grošlja na evropski listi Zelenih tudi Aleksander Merlo
07. 05. 2024 12.56
Nesojeni nosilec liste Golobove stranke Aleksander Merlo se je odločil, da bo kandidiral na evropskih volitvah, in sicer na listi Zelenih Slovenije, kjer je nosilec še en odpadnik največje vladne stranke Klemen Grošelj. Že popoldne pa so kandidati strank Gibanja Svoboda, Levice in SDS v spremstvu strankinih poslancev na Državno volilno komisijo vložili listo kandidatov za evropske volitve. Listo je vložila tudi Levica, kjer računajo na osvojitev svojega prvega mandata v evropskem parlamentu.

Opustitev jedrske energije v Nemčiji: so ministra zavedli?
26. 04. 2024 11.24
Nemčijo pretresa razkritje, da naj bi najvišji uradniki na ministrstvih za gospodarstvo in okolje iz vrst Zelenih ponarejali in skrivali dokumente, na podlagi katerih so zaprli še zadnjo jedrsko elektrarno v državi. Pri tem naj bi svetovalci in celo državni sekretar zavajali in lagali pristojnemu ministru, ki je dal zeleno luč dokončni opustitvi jedrske energije.

V GZS predlagajo zamik uveljavitve novosti pri omrežnini
22. 04. 2024 13.01
Vodstvo GZS verjame, da bo prišlo do dveletnega prehodnega obdobja pri uveljavitvi novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, čeprav vodja Agencije za energijo kot pristojnega organa zavrača predlog resornega ministrstva. GZS meni, da bi moral minister, če agencija predloga ne bo upoštevala, poseči z zakonom.

Britansko 'uničevanje' vina
20. 04. 2024 07.00
Veste, katera je najljubša pijača v Veliki Britaniji? Ni čaj, ker gre za napitek. Verjeli ali ne, tudi pivo ni, ampak vino. Se pa žlahtni kapljici na Otoku ne piše dobro. So pri koncu zgodbe o kakovostnem vinu? Britanska vlada je namreč predstavila paket novih predpisov o pijačah, ki bo imel največji vpliv prav na proizvodnjo in trgovino z vinom. Če bo načrt vlade potrdil parlament, se bodo pijače z nizko vsebnostjo alkohola in brezalkoholne pijače namreč smele deklarirati kot vino, dovoljeno bo tudi mešanje in sladkanje različnih uvoženih vin.

Ustavno sodišče ne bo presojalo omejitve marž naftnih trgovcev
17. 04. 2024 14.04
Družba Petrol ni uspela s pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti uredb o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, s katerimi je vlada trgovcem z gorivi omejila marže. Ustavno sodišče je pobudo s sedmimi glasovi proti enemu zavrglo in pobudnico napotilo na tožbo za povrnitev premoženjske škode zoper državo. V Petrolu so nad odločitvijo ustavnega sodišča razočarani, ministrstvo za okolje pa v odločitvi sodišča vidi potrditev stališč vlade.

'Zgodovinski korak' pri preprečevanju medvrstniškega nasilja na spletu
10. 04. 2024 14.15
Kako preprečiti medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu? Vprašanje, ki je ob vse bolj napredni tehnologiji še kako pomembno in terja odgovor ter rešitve. "Spletno nasilje je kompleksen problem, zato smo letos moči združili z več ministrstvi in tudi številnimi organizacijami," pravi ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Šest ministrstev je zdaj naredilo zgodovinski korak na področju preprečevanja tovrstnega nasilja. Podpisali so namreč skupni memorandum, s katerim se zavezujejo, da stopajo na pot k sistemskim ukrepom.

Sončne elektrarne obvezne na objektih s strehami nad 1000 m2
10. 04. 2024 09.32
Uredba o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije prinaša poenostavitev in pohitritev postopka in omogoča povečanje kapacitet za pridobivanje energije, je na novinarski konferenci povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Pojasnil je tudi pravila glede obvezne, mogoče in dopustne postavitve sončnih elektrarn.