Minister za okolje

Del ceste med Lučami in Ljubnim odprt le za šolske prevoze
01. 09. 2023 12.03
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je na prvi šolski dan nagovorila prvošolce v Lučah in Solčavi. Izrazila je veselje, da se tudi v teh občinah, ki jih je prizadela avgustovska vodna ujma, novo šolsko leto začenja na isti dan kot po vsej državi. Po njenih besedah še pred dvema dnevoma ni bilo jasno, kako bo s prevoznostjo cest.

Podražitve elektrike: izteka se obdobje znižanega prispevka
31. 08. 2023 06.39
Po enem letu se izteka obdobje za polovico znižanega prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji elektrike iz obnovljivih virov energije, ki ga plačujejo gospodinjski in mali poslovni odjemalci. Ukrep je bil sprejet hkrati z regulacijo drobnoprodajnih cen za te odjemalce. Regulacija je bila podaljšana, znižanje prispevka za zdaj ne bo.

'Da bi ljudje prišli do nadomestne gradnje v letu dni, je nerealno pričakovati'
31. 08. 2023 06.00
Strah pred ekološko katastrofo ne le v Mežiški dolini, ampak tudi v Dravogradu, kjer so, kot pravi župan, dobili bogato darilo reke Meže. Močno onesnaženje s težkimi kovinami so razkrili tako analiza tal, ki jo je naročil domačin iz Prevalj, kot tudi rezultati agencije za okolje, kjer so potrdili podobne visoke vrednosti svinca, kadmija in cinka. Številne, ki so jim poplave uničile domove, pa tudi zanima, v kakšnem časovnem okvirju bo izvršen projekt nadomestnih gradenj.

Slovenska investicija na Madžarskem: v prvi fazi bodo vložili 25 milijonov evrov
30. 08. 2023 13.14
Slovenski podjetniki, strokovnjaki in avtomobilska podjetja, med njimi direktor Hidrie Holding Iztok Seljak, Peter Tibaut, TAB Mežica in ACH Invest, so na Madžarskem ustanovili podjetje Andrada, ki se bo v Alsozcolci na severu države ukvarjalo z reciklažo baterij za električne avtomobile. V prvi razvojni stopnji bodo v projekt vložili 25 milijonov evrov.

Podražitev elektrike: letni strošek do 62 odstotkov višji
28. 08. 2023 22.02
Septembra bo elektrika znova dražja. Obdobje znižane prispevne stopnje za obnovljive vire se namreč izteka. Konec leta bodo prenehali veljati tudi ostali ukrepi za gospodinjstva. Če vlada do takrat ne bo poiskala novih rešitev, bo letni strošek elektrike za štiričlansko družino višji za najmanj 62 odstotkov oziroma za več kot tisoč evrov. Ne verjamem, da bomo elektriko še kdaj kupovali po cenah, kot so bile pred pandemijo, ko je bila za več kot polovico cenejša kot danes, ocenjuje prvi može Elesa, ki opozarja tudi na možnost še dodatnih podražitev v primeru ekstremno mrzle zime.

Rezultati analize morske vode po izpustu iz Fukušime v varnih mejah
25. 08. 2023 11.34
Upravitelj poškodovane jedrske elektrarne Fukušima je po izpustu hladilne vode v ocean odvzel vzorce morske vode in opravil analize. Te so pokazale, da je vrednost enaka izračunani koncentraciji in je nižja od 1500 bekerelov na liter, kar je operativna meja. Za primerjavo, po določilih Svetovne zdravstvene organizacije je meja za pitno vodo 10.000 bekerelov na liter.

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime
22. 08. 2023 08.10
Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Policija, tožilstvo, ministrstvo, inšpektorat, šola ... Kdo vse je zatajil?
22. 08. 2023 13.49
Bolj kot se razvija klobčič okrog domnevnega spolnega nadlegovanja ravnatelja z ene od gorenjskih šol, več se pojavlja dvomov in vprašanj o pasivnosti odgovornih institucij. Kranjska policija naj ne bi razširila preiskave, čeprav so bila domnevna početja 'javna skrivnost' in čeprav sta od prijave nadlegovanja po naših informacijah minila dva meseca. Da na naša vprašanja ne morejo odgovoriti, pravijo na kranjskem okrožnem državnem tožilstvu. O domnevno nemoralnih in diskriminatornih razmerah na 'ravnateljevi' šoli je bilo že jeseni obveščeno tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je angažiralo inšpektorat, ta pa ni zaznal kršitev.

Prvič se je sestal svet za vode: v iskanju začasnih in dolgoročnih rešitev
21. 08. 2023 13.48
Pri oblikovanju ukrepov za boljšo poplavno varnost bo sodeloval tudi svet za vode, ki se je prvič sestal na ministrstvu za naravne vire in prostor. "Najprej je treba iskati začasne, potem pa dolgoročne rešitve, da bomo imeli v končni fazi večjo poplavno varnost, kot jo imamo danes," je po srečanju poudaril hidrolog Rok Fazarinc.

Po državi se kopičijo kupi odpadkov
16. 08. 2023 18.43
Medtem ko prebivalci poplavljenih območij še naprej sanirajo svoje domove in podjetja, se na deponijah po državi kopiči vse več kupov najrazličnejših odpadkov. Samo v ljubljanski Voki Snagi so v teh dneh zbrali več kot 1100 ton kosovnih odpadkov in gradbenega materiala. Ker so bile med odpadki lahko tudi nevarne snovi, na Arsu pripravljajo načrt vzorčenja tal, brezplačno analizo prisotnosti težkih kovin je ponudilo tudi ljubljansko podjetje, okoljsko ministrstvo pa vsem prizadetim svetuje, da odpadkov nikar ne razkužujejo.

Odprli most čez reko Mežo na Prevaljah
16. 08. 2023 15.35
Most čez reko Mežo na Prevaljah je tudi uradno odprt. V Zgornji Savinjski dolini se medtem nadaljuje odpravljanje posledic ujme, predvsem čiščenje lokalnih cest in odvažanje zbranih odpadkov v preteklih dneh. V Občini Luče upajo, da se bo pričela gradnja dela uničene glavne ceste proti Ljubnemu ob Savinji, zvečer je predviden tudi sestanek s prebivalci, ki so jim poplave poškodovale domove. Sicer pa lahko Slovenija prvih 100 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU pričakuje do konca oktobra.

Za poplavljena gospodinjstva do konca leta elektrika po nižji ceni
16. 08. 2023 10.10
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v preteklih dneh obravnavalo in pripravljalo ukrepe za pomoč gospodinjstvom, ki so jih prizadele poplave. Minister Bojan Kumer je sporočil, da bodo gospodinjstva, ki so bila poplavljena, od vključno avgusta do konca leta plačevala cenejšo elektriko, in sicer en evro na megavatno uro. Po grobih ocenah ministra bo do cenejše elektrike upravičenih od štiri do sedem tisoč gospodinjstev, ki se lahko za cenejšo elektriko prijavijo tudi pri občinskih komisijah, ki že popisujejo škodo.

Vlada znižala trošarine, cene goriv ostajajo nespremenjene, dražje kurilo olje
16. 08. 2023 09.43
Vlada je po napovedih posegla v trošarine, cene dizla in bencina zunaj avtocest in hitrih cest se tako ob polnoči ne bodo spremenile. Cene pogonskih goriv s tem ostajajo na dosedanjih ravneh, ko je treba za liter bencina odšteti 1,511 evra, za liter dizelskega goriva pa 1,558 evra. Cena kurilnega olja pa bo kljub nižji trošarini rahlo višja. Podražitev goriv pa se je medtem zgodila na Hrvaškem, močno so poskočile prav cene dizla.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest
11. 08. 2023 08.58
Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Ponedeljkove izjeme: za nekatere zaposlene bo odrejeno delo
10. 08. 2023 16.00
V ponedeljek bo, čeprav bo zaradi odpravljanja posledic katastrofalne ujme dela prost dan, veljalo nekaj izjem. Za zaposlene v kritični infrastrukturi, javnem zdravstvu, centrih za socialno delo in v veterini bo predvidoma odrejeno delo. Dovoljen bo mednarodni tovorni promet, odprte bodo zavarovalnice, vsi plačilni sistemi bodo delovali nemoteno.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?
10. 08. 2023 11.38
Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?
10. 08. 2023 10.46
V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

Stroji brnijo, sanacijske ekipe utirajo poti na odrezana območja
08. 08. 2023 06.14
Po uničujočih poplavah se hidrološke razmere po Sloveniji umirjajo, na prizadetih območjih se nadaljuje sanacija, najbolj zaostrene razmere ostajajo na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini, ponekod še vedno ni vode in elektrike. Vlada je medtem občinam obljubila dodatno finančno pomoč pri sanaciji, 14. avgust pa bo dan solidarnosti in dela prost dan. Država bo prostovoljcem, ki pomagajo pri sanaciji, financirala sedemdnevni izredni dopust. V občini Kamnik so se uspeli prebiti v odrezane doline, tudi v Pomurju se voda umika s poplavljenih površin.

Hišam, ki so povodenj preživele, zdaj grozijo še plazovi
07. 08. 2023 05.45
Glede na nekoliko bolj prijazno vreme se četrti dan od najhujših poplav v zgodovini Slovenije razmere nekoliko izboljšujejo, a "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", opozarjajo pristojni. Najhuje je še vedno v Zgornji Savinjski dolini, kjer je voda odnesla približno petnajst hiš, tistim, ki so obstale, zdaj grozijo še zemeljski plazovi. Tja in proti Koroški, kjer je brez pitne vode še vedno na tisoče ljudi, se vijejo humanitarni konvoji iz vse države, pomaga tudi tujina. Tudi prostovoljci, ki ponujajo pomoč, bodo v prihodnje prišli prav, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, saj gre za veliko škodo in veliko območje.

Nebo nad Slovenijo se je umirilo, a razmere so marsikje še vedno resne
06. 08. 2023 06.08
Dan po uničujočih poplavah se do odrezanih vasi počasi prebija pomoč. Pristojnim službam je do Črne na Koroškem iz smeri Šoštanja uspelo vzpostaviti zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti bodo potekale evakuacije in nujno potrebna oskrba. Razmere so se do večera ob reki Muri, sicer umirile, a ostajajo previdni. V soboto zvečer je tam popustil del nasipa, ki so ga že sanirali. Na gorenjskem koncu pa številne hiše ogrožajo plazovi, največ na območju občin Žiri in Gorenja vas-Poljane.

V poplavljeni psihiatrični bolnišnici hitijo s sanacijo, na pomoč tudi turisti
06. 08. 2023 14.49
Petkove poplave, ki so vrhunec dosegle na Gorenjskem, so med drugimi prizadele tudi Psihiatrično bolnišnico Begunje. Poplavljeni so vsi vitalni deli, ki jih bolnišnica potrebuje za svoje delovanje, zato so morali bolnike preseliti in bolnišnico zapreti. Na delu so gasilci, prostovoljci in tudi turisti, ki pomagajo pri sanaciji prostorov, a kljub temu zaenkrat še ni jasno, kdaj bo edina psihiatrična bolnišnica na Gorenjskem spet lahko začela obratovati.

Šestan: Če bo voda začela odnašati zemljino, bo sledila hipna porušitev jezu
05. 08. 2023 18.27
Po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje je reka Mura pri naselju Dolnja Bistrica prebila varovalni nasip v dolžini več kot 10 metrov. Razmere so izjemno resne, opozarja vodja intervencije Miroslav Vuk. "Naredili smo nujno potreben korak in šli v evakuacijo, ker je to edini ukrep, da preprečimo morebitne žrtve," pa je povedal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Po besedah obrambnega ministra Marjana Šarca je sicer ogroženih šest vasi.

Golob: Škoda bo rekordna, največja v zgodovini samostojne Slovenije
04. 08. 2023 18.23
Slovenijo so prizadele poplave, kot jih ne pomnimo. Nevarnosti pa še ni konec, saj se bodo padavine nadaljevale tudi ponoči. Po sestanku s predstavniki štaba civilne zaščite je pred kamere stopil premier Robert Golob. "Razmere so katastrofalne, škoda bo rekordna," je dejal in ob tem napovedal spremembe zakonodaje na področju spopadanja z naravnimi nesrečami. Vlada se bo tako sestala že v soboto, kjer bodo poleg novele zakona obravnavali tudi možnosti pomoči na ravni Evropske unije, prav tako pa tudi morebitno odprtje trgovin v nedeljo. "Da se ljudje ne bodo po nepotrebnem v soboto izpostavljali nevarnosti," je pojasnil premier.

Zgodovinske poplave: številni še vedno odrezani od sveta, prihaja nov val
04. 08. 2023 10.46
Velik del Slovenije so zajele katastrofalne poplave, interventne ekipe so primarno reševale življenja, a kljub temu so še vedno številni odrezani od sveta. Padavin, ki hranijo poplavni val, pa še ni konec. Sekundarno ciklonsko območje nad severno Italijo namreč zadržuje vremensko fronto nad našimi kraji, poroča portal Meteoinfo Slovenija. Nad severnim Jadranom se prožijo nove močnejše nevihte, ki jih nosi v smeri Slovenije. Vodotoki bodo v prihodnjih urah ponovno začeli močno naraščati. Ostanite doma in spremljajte hidrološke razmere v svoji okolici, upoštevajte navodila in priporočila pristojnih služb.

'Ekološki dolg Slovenije ni razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju'
01. 08. 2023 14.38
Ekološki dolg Slovenije ni razlog za obup, temveč poziv k ukrepanju, je v okviru posebnega dogodka pred dnevom svetovnega dneva ekološkega dolga, ki je letos 2. avgusta, izpostavil pristojni minister Bojan Kumer. K bolj ambicioznim politikam za prilagajanje na podnebne spremembe pa je pozvala predsednica države Nataša Pirc Musar.

Golob o škodi po neurjih, dolgotrajni oskrbi, odstopu ministra in Tini Gaber
27. 07. 2023 06.00
V Sloveniji so se pokazale vse razsežnosti neurij v zadnjih dveh dneh, škoda, ki so jo neurja povzročila v zadnjih 14 dneh, je enormna. Mnogi so ostali brez vsega, kmetje obupujejo nad škodo, ki so jo neurja povzročila v vinogradih, na poljih in travnikih. Kako bo ukrepala vlada? O tem je spregovoril premier Robert Golob, prav tako pa je komentiral Zakon o dolgotrajni oskrbi in nedavni odstop ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Stopil pa je tudi v bran svoji partnerki Tini Gaber.

Hudinja in Dobrnica prestopili bregove, Paka in Pešnica ostali v strugi
26. 07. 2023 11.17
Na območju Velenja, Vojnika, Šentjurja in Koroške se razmere po zadnjih neurjih umirjajo. V Velenju je sicer reka Paka grozila, da bo začela poplavljati, a se to naposled vendarle ni zgodilo. Enako je bilo tudi s potokom Pešnica v Šentjurju. V Vojniku pa sta bregove prestopili reki Hudinja in Dobrnica, predvsem tam, kjer ni urejene protipoplavne zaščite.

V Šentjur na pomoč prihaja tudi vojska, domačini rešili 9000 piščancev
25. 07. 2023 08.43
Nočno neurje je znova povzročilo več težav na Celjskem. Orkanski veter z močnimi nalivi je podiral drevesa, odkrival strehe stanovanjskih in gospodarskih objektov, številne ceste so bile neprevozne, ponekod je bila prekinjena oskrbe z elektriko. Hudo je bilo v predvsem v Šentjurju. V naselju Lutrje je odkrilo streho na piščančnji farmi, domačini pa so k sreči uspeli rešiti vseh devet tisoč piščancev in jih preseliti na varno. Prizadeti občini bo v sredo na pomoč pri odstranjevanju posledic neurij priskočila tudi Slovenska vojska.

Močno prizadeta Goriška: ponekod poškodovana tudi protitočna zaščita
25. 07. 2023 06.29
Zaradi neurja je bila tokrat močno prizadeta Severna Primorska. Na območju Goriških Brd, Vipavske doline in Krasa so neurja poškodovala skoraj vse kmetijske kulture, ponekod v celoti. Poškodovani so tudi kmetijski objekti in mehanizacija. Na območju Čepovanskega dola sta ponedeljkovo neurje s točo in današnji hud vetrolom močno poškodovala tamkajšnje stavbe, na nekaterih cestah na tem območju je še vedno oviran promet. Po besedah pristojnih v naselju Čepovan ni hiše, ki bi ostala nepoškodovana.

Vladi od Sija še vedno ni uspelo izterjati 2,4 milijona evrov državne pomoči
24. 07. 2023 19.58
Vladi tudi mesec dni po napovedi, da bo od Slovenske industrije jekla zahtevala vračilo državne pomoči, še vedno ni uspelo izterjati milijonske subvencije. Družba, ki je dobila pomoč za blaženje energetske krize, je namreč lastnikom izplačala skoraj šest milijonov dividend, še trikrat toliko, okoli 20 milijonov evrov, pa je razdelila med vodstvo. Podpredsednik uprave in predsednik gospodarske zbornice Tibor Šimonka na novinarska vprašanja o vračilu sredstev ne odgovarja. Na gospodarskem ministrstvu pa še vedno verjamejo, da bodo rešitev našli.