Muñiz

Napad ljubljanskih obritoglavcev

08. 07. 2001 00.00

Ta teden je v javnost že prišla novica o nestrpnosti do homoseksualcev v Ljubljani, nekaj dni nazaj pa so si rasistični izpad privoščili tudi ljubljanski obritoglavci. V začetku tedna so napadli Inacija Bintchendeja, bolj znanega kot Janeza Belino iz satirične oddaje TV Poper in člana izvršnega odbora nevladne organizacije Amnesty International za Slovenijo. Lokal Sodček na Trubarjevi v Ljubljani je priljubljeno zbirališče ljubljanskih obritoglavcev in njihovih pajdašev z dolenjskega zaledja. V ponedeljek zvečer so se spravili na mimoidočega Inacija Bintchendeja, po rodu iz Gvineje Bisao, ki v Sloveniji živi že 15 let.

Čopi in Margon nista več skupaj

07. 07. 2001 00.00

Slovenska jadralca v olimpijskem razredu 470 Tomaž Čopi in Mitja Margon (JC Portorož), dvakratna olimpijca, dvakrat srebrna na evropskih prvenstvih, leta 1998 2. na svetovnem prvenstvu in večkratna državna prvaka, sta sklenila, da ne bosta več jadrala skupaj.

Solistični strelski vod v težavah

07. 07. 2001 00.00

The "grinning one-man firing squad" oziroma "režeči enočlanski strelski vod", je eden od komplimentov, ki so ga na športnih straneh britanskega tiska dali 29-letnemu Hrvatu Goranu Ivaniševiću. Tudi veliko drugih je, na primer, "balkanski blitz". V mislih imajo seveda Goranov servis, njegove neubranljive ase, po katerih je v Wimbledonu rekorder. Rekord je "zabil" leta 1992 - neverjetnih 206 asov - vseeno pa ga je potem v finalu premagal Američan Andre Agassi, tragični poraženec prvega petkovega polfinala, ki je že serviral za zmago, pa je potem klonil pred pogumnimi napadi Avstralca Pata Rafterja.

Pravna pomoč Miloševiću

06. 07. 2001 00.00

Dva kanadska odvetnika, člana Mednarodnega odbora za obrambo, Christophe Black in Andre Tremblax, sta včeraj odpotovala iz Kanade v Haag, kjer naj bi nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću na njegovo prošnjo nudila pravne nasvete, je pred odhodom v Evropo dejal Black.

Dušan Fišer na Gradu

06. 07. 2001 00.00

V Peterokotnem stolpu Ljubljanskega Gradu se bo v okviru 49. ljubljanskega poletnega festivala za Žarkom Vrezcem predstavil še en domači slikar, tokrat 39-letni Ptujčan Dušan Fišer. Kustosinja razstave Barbara Sterle Vurnik v spremni zloženki piše, da je postopno preseganje klasičnega slikovnega prostora v Fišerjevem slikarstvu doseglo vrhunec v zadnjih dveh letih, ko je avtor "slikarski ekran" transformiral v instalacijo v njenem pravem pomenu besede, pri tem pa ohranil slikarski pristop.

Bush imenoval direktorja FBI

05. 07. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je za novega direktorja ameriške zvezne policije FBI imenoval zveznega tožilca Roberta Muellerja. Na položaju bo nasledil Louisa Freeha, ki se mu mandat sicer izteče leta 2003, FBI pa predčasno zapušča iz zasebnih razlogov. Muellerja mora sedaj potrditi še kongres.

Drage informacije

04. 07. 2001 00.00

V poletnih mesecih število ljudi, ki potujejo z vlakom ali avtobusom občutno naraste, zato je tudi zanimanje za informacije v zvezi s tovrstnim potovanjem večje. Če je za navadno telefonsko linijo, kjer lahko izvemo vozni red vlakov, značilno dolgo čakanje, pa so avtobusne informacije od maja letos precej dražje.

Tuji tisk o zaslišanju Miloševića

04. 07. 2001 00.00

Zaslišanje nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu danes ocenjuje vrsta evropskih časnikov.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem

04. 07. 2001 00.00

Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Strel ponovno v vodi

04. 07. 2001 00.00

Plavalni ultramaratonec Martin Strel, ki je svoj največji podvig doslej začel v torek zjutraj, ko je v avstrijskem Melku zaplaval po Donavi, je ponoči že doživel dramatični trenutek. Okoli četrte ure zjutraj sta se dva kajakaša in spremljevalni čoln komaj izognila tovorni ladji, medtem pa so Strela izgubili. Ker je znano, da je Donava lahko v trenutku usodna, so v paniki poklicali tudi policijo. Čez eno uro pa so Strela vendarle našli. Sicer pa poteka vse po načrtu.

Milošević ne potrebuje zagovornika

03. 07. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Drnovšek za konferenco o Makedoniji

03. 07. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je na plenarnem zasedanju, posvečenem JV Evropi, v okviru Evropskega gospodarskega foruma, ki se danes zaključuje v Salzburgu, poudaril, da se mora mednarodna skupnost takoj resno posvetiti Makedoniji, zavzel pa se je tudi za sklic posebne konference, namenjene reševanju položaja v tej državi.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih

02. 07. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Sampras izgubil dvoboj

02. 07. 2001 00.00

Tradicionalni nedeljski dan počitka je bil očitno usoden za ameriškega zvezdnika Peta Samprasa, ki je moral dan pozneje že v osmini finala priznati premoč švicarskega mladeniča Rogerja Federerja. Igralec, ki je nekoč nastopil tudi na domžalskih peščenih površinah, je dolgoletno številko ena svetovnega tenisa na wimbledonski travi premagal po petih nizih in mu tako preprečil peto zaporedno zmagoslavje v All England Clubu, s čimer bi se izenačil s švedsko legendo Bjoernom Borgom.

Izročitev ni presenetila nikogar

02. 07. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Armstrong prvič prvi na lestvici UCI

02. 07. 2001 00.00

Američan Lance Armstrong je prvič v karieri prevzel prvo mesto na lestvici Mednarodne kolesarske zveze (UCI). To mu je uspelo z zmago na dirki po Švici, potem ko je prehitel Italijana Davideja Rebellina, tako da bo dvakratni zmagovalec Toura svoj tretji poskus prodora proti vrhu največje kolesarske dirke na svetu začel kot številka ena. Tretji je Nemec Erik Zabel. Po nekaj dneh počitka sta na lestvici nazadovala tudi oba slovenska člana elitne stoterice. Gorazd Štangelj je iz 52. padel na 68., Andrej Hauptman pa je s 65. nazadoval na 95. mesto.

Prvi obisk Miloševića v zaporu

02. 07. 2001 00.00

Zdenko Tomanović in Dragan Krgović, odvetnika nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je od minulega petka v zaporu haaškega Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v nizozemskem Scheveningnu, sta dopoldne odpotovala v Haag. Tomanović je pred odhodom dejal, da bo z Miloševićem začel pripravljati obrambo.

Milošević optimističen in poln energije

30. 06. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je svoji družini v telefonskem pogovoru iz zapora v Scheveningenu sporočil, da bo Haag zapustil živ in zdrav, je za beograjski radio B-92 danes povedal eden od njegovih odvetnikov Branimir Gugl. Po mnenju Miloševića gre za politični proces, je še povedal Gugl.

Milošević v Haagu

29. 06. 2001 00.00

Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Odzivi na Miloševićevo izročitev

29. 06. 2001 00.00

Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Microsoft in vlada razglašata zmago

29. 06. 2001 00.00

Po odločitvi zveznega prizivnega sodišča v primeru Microsoft so tako predstavniki podjetja, kot predstavniki ameriške vlade in zveznih držav, ki največjega svetovnega proizvajalca operacijskih sistemov tožijo zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje, razglašali zmago. Pravosodni minister John Ashcroft je zatrdil, da je zmagala njihova stran, ker je prizivno sodišče potrdilo mnenje prvostopenjskega sodišča, da je Microsoft kršil zakone. Predsednik Microsofta Bill Gates pa je razglašal zmago na podlagi tistega dela odločitve prizivnega sodišča, s katerim je bila zavrnjen ukaz sodnika Thomasa Penfielda Jacksona o razbitju Microsofta na dva dela. Prizivno sodišče v Washingtonu je odločitev sprejelo soglasno, pri tem pa še ošvrknilo Jacksona zaradi njegovih zaničevalnih izjav o Microsoftu in njegovem vodstvu.

Kidd za Marburyja

29. 06. 2001 00.00

Phoenix Sunsi in New Jersey Netsi so se dogovorili o izmenjavi igralcev, nad katero je še najbolj navdušen Stephon Marbury. V Netsih je dosegel skoraj 24 točk na tekmo, zbral 7,6 podaj in metal 44-odstotno, toda njegova ekipa ni bistveno napredovala in se tudi letos ni uvrstila v končnico. Odslej naj bi bilo drugače, saj bo v zameno za člana najboljše peterka NBA lige Jasona Kidda odšel v Phoenix Sunse.

Pahor v Strasbourgu

27. 06. 2001 00.00

Po desetih letih neodvisnosti je Slovenija stabilna demokracija gospodarskega in socialnega napredka, kot ena od vodilnih kandidatk za Evropsko unijo pa je nase prevzela obvezo za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje v vsej Evropi, je v nagovoru pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril predsednik državnega zbora Borut Pahor. Kot je dodal, si bo Slovenija, ki je postala stabilen partner mednarodne skupnosti, prizadevala za krepitev enakih teženj tudi v JV Evropi. Pahor je ob deseti obletnici slovenske državnosti v Strasbourg prispel na povabilo predsednika PS SE lorda Russell-Johnstona, ki mu je za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE predal diplomo častnega člana.

Nemški kancler v Sloveniji

25. 06. 2001 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

Bush potrebuje tečaj geografije

25. 06. 2001 00.00

Cel razred enajstletnikov iz Lancashira na severozahodu Anglije je prepričan, da bi moral ameriški predsednik George W. Bush še enkrat v šolo, potem ko jih je v pismu nagovoril z Američani. Učenci so bili sicer prijetni presenečeni, ko so dobili predsednikovo pismo, v katerem se jim je ta zahvalil za njihovo čestitko, ki so mu jo poslali ob njegovi izvolitvi. Bruhnili pa so v smeh, ko jim je učitelj do konca prebral pismo, ki je bilo sledeče: "Kot mladi Američani imate pred sabo pomembno nalogo, to je postati dobri državljani. Upam, da se boste še naprej marljivo učili v naši lepi domovini." Otroci so menili, da bi lahko enega izmed najpomembnejših svetovnih mož podučili nekaj malega o geografiji.

Kučanov odziv na trditve De Michelisa

24. 06. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je za Primorski dnevnik pojasnil nekatere trditve nekdanjega italijanskega zunanjega ministra Giannija De Michelisa, ki je v pogovoru za nedeljsko izdajo Primorskega dnevnika med drugim dejal, da sta Slovenija in njen predsednik Kučan z enostransko razglasitvijo neodvisnosti ravnala sebično in naj bi bila zato odgovorna za tragedijo v nekdanji Jugoslaviji. Kot je dejal Kučan, je De Michelis za Slovenijo naredil zelo veliko. " Slovenija mu je zato hvaležna, leta 1992 pa mu je tudi podelila najvišje državno odlikovanje. De Michelis ima kot nekdanji zunanji minister še posebne zasluge za to, da je Italija sprejela nasledstvo vseh meddržavnih pogodb med Italijo in Slovenijo, pa tudi nasledstvo Osimskih sporazumov, kar je bilo za Slovenijo zelo pomembno," je poudaril Kučan.

Papež v Ukrajini

23. 06. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. je danes prispel na petdnevni obisk v Ukrajino, ki je njegovo že 94. potovanje v tujino med njegovim pontifikatom. 81-letnega poglavarja rimokatoliške cerkve je na letališču v Kijevu sprejel ukrajinski predsednik Leonid Kučma. Sveti oče je ob prihodu pravoslavne vernike v ukrajinskem jeziku prosil odpuščanja za napake katoliške cerkve v Ukrajini v bližnji in daljni preteklosti. Obenem je ponudil odpuščanje za krivice, ki so jih utrpeli katoliki v Ukrajini, ter prosil za razumevanje med obema cerkvama. Ob prihodu, kamor je prišel na povabilo ukrajinskega predsednika, je Sveti oče poudaril, da v Ukrajino ni prišel zato, da bi spreobrnil pravoslavne vernike, in dodal, da bi se rad sestal z vodji vseh cerkva v Ukrajini. Sveti oče je na kijevskem letališču spomnil tudi na katastrofe, ki so Ukrajino prizadele v 20. stoletju - od lakote v 30. letih, Stalinovega terorja in druge svetovne vojne do eksplozije reaktorja jedrske elektrarne Černobil. Poudaril je še, da Ukrajina spada v Evropo.

Zaporna kazen za Šuštarja

23. 06. 2001 00.00

Sojenje obtoženemu Borisu Šuštarju, bivšemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo, in soobdolžencem - Stanislavu Droljcu, Rozani Šuštar in Boštjanu Šobi, ki se je začelo 12. aprila, se je zaključilo.

Union Olimpija polni vrste

22. 06. 2001 00.00

Košarkarski klub Union Olimpija počasi zapolnjuje ekipo za prihodnjo sezono. Nova člana sta tudi uradno postala Jure Zdovc in 20-letni Sašo Ožbolt, v prihodnjih dneh pa se mora izjasniti še Emilio Kovačič, ki je po odhodu Primoža Brezca in poškodbi Slavka Kotnika ključna figura pri oblikovanju nove podobe zelenobelih. Sani Bečirovič zaenkrat še nima konkretne ponudbe iz tujine, Kotnik odlično okreva in bo čez štirinajst dni že začel z lažjimi vajami, Ivica Jurkovič pa, kot pravi Zmago Sagadin, ni realna okrepitev, saj so mu v Ankari ponudili še enkrat več, kot lahko plača Union Olimpija.

Lov na legendarno kačjo pošast

21. 06. 2001 00.00

Mednarodna združba strastnih lovcev na pošasti se je zbrala na Irskem, kjer išče legendarno kačo, ki ima po trditvah očividcev telo jegulje in glavo konja. Lov vodi Šved Jan Sundberg, ki naj bi s sodelavci "prečesal" območje Lough Ree na Irskem in iskal sledi konje glave kače, za katero domnevajo, da je v sorodu s podobno pošastjo norveških jezer, ki jo domačini imenujejo Selma. Lovci naj bi med drugim snemali tudi zvoke.