Muñiz

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem

04. 07. 2001 00.00

Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Strel ponovno v vodi

04. 07. 2001 00.00

Plavalni ultramaratonec Martin Strel, ki je svoj največji podvig doslej začel v torek zjutraj, ko je v avstrijskem Melku zaplaval po Donavi, je ponoči že doživel dramatični trenutek. Okoli četrte ure zjutraj sta se dva kajakaša in spremljevalni čoln komaj izognila tovorni ladji, medtem pa so Strela izgubili. Ker je znano, da je Donava lahko v trenutku usodna, so v paniki poklicali tudi policijo. Čez eno uro pa so Strela vendarle našli. Sicer pa poteka vse po načrtu.

Drage informacije

04. 07. 2001 00.00

V poletnih mesecih število ljudi, ki potujejo z vlakom ali avtobusom občutno naraste, zato je tudi zanimanje za informacije v zvezi s tovrstnim potovanjem večje. Če je za navadno telefonsko linijo, kjer lahko izvemo vozni red vlakov, značilno dolgo čakanje, pa so avtobusne informacije od maja letos precej dražje.

Tuji tisk o zaslišanju Miloševića

04. 07. 2001 00.00

Zaslišanje nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu danes ocenjuje vrsta evropskih časnikov.

Drnovšek za konferenco o Makedoniji

03. 07. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je na plenarnem zasedanju, posvečenem JV Evropi, v okviru Evropskega gospodarskega foruma, ki se danes zaključuje v Salzburgu, poudaril, da se mora mednarodna skupnost takoj resno posvetiti Makedoniji, zavzel pa se je tudi za sklic posebne konference, namenjene reševanju položaja v tej državi.

Milošević ne potrebuje zagovornika

03. 07. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Armstrong prvič prvi na lestvici UCI

02. 07. 2001 00.00

Američan Lance Armstrong je prvič v karieri prevzel prvo mesto na lestvici Mednarodne kolesarske zveze (UCI). To mu je uspelo z zmago na dirki po Švici, potem ko je prehitel Italijana Davideja Rebellina, tako da bo dvakratni zmagovalec Toura svoj tretji poskus prodora proti vrhu največje kolesarske dirke na svetu začel kot številka ena. Tretji je Nemec Erik Zabel. Po nekaj dneh počitka sta na lestvici nazadovala tudi oba slovenska člana elitne stoterice. Gorazd Štangelj je iz 52. padel na 68., Andrej Hauptman pa je s 65. nazadoval na 95. mesto.

Prvi obisk Miloševića v zaporu

02. 07. 2001 00.00

Zdenko Tomanović in Dragan Krgović, odvetnika nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je od minulega petka v zaporu haaškega Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v nizozemskem Scheveningnu, sta dopoldne odpotovala v Haag. Tomanović je pred odhodom dejal, da bo z Miloševićem začel pripravljati obrambo.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih

02. 07. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Sampras izgubil dvoboj

02. 07. 2001 00.00

Tradicionalni nedeljski dan počitka je bil očitno usoden za ameriškega zvezdnika Peta Samprasa, ki je moral dan pozneje že v osmini finala priznati premoč švicarskega mladeniča Rogerja Federerja. Igralec, ki je nekoč nastopil tudi na domžalskih peščenih površinah, je dolgoletno številko ena svetovnega tenisa na wimbledonski travi premagal po petih nizih in mu tako preprečil peto zaporedno zmagoslavje v All England Clubu, s čimer bi se izenačil s švedsko legendo Bjoernom Borgom.

Izročitev ni presenetila nikogar

02. 07. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Milošević optimističen in poln energije

30. 06. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je svoji družini v telefonskem pogovoru iz zapora v Scheveningenu sporočil, da bo Haag zapustil živ in zdrav, je za beograjski radio B-92 danes povedal eden od njegovih odvetnikov Branimir Gugl. Po mnenju Miloševića gre za politični proces, je še povedal Gugl.

Microsoft in vlada razglašata zmago

29. 06. 2001 00.00

Po odločitvi zveznega prizivnega sodišča v primeru Microsoft so tako predstavniki podjetja, kot predstavniki ameriške vlade in zveznih držav, ki največjega svetovnega proizvajalca operacijskih sistemov tožijo zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje, razglašali zmago. Pravosodni minister John Ashcroft je zatrdil, da je zmagala njihova stran, ker je prizivno sodišče potrdilo mnenje prvostopenjskega sodišča, da je Microsoft kršil zakone. Predsednik Microsofta Bill Gates pa je razglašal zmago na podlagi tistega dela odločitve prizivnega sodišča, s katerim je bila zavrnjen ukaz sodnika Thomasa Penfielda Jacksona o razbitju Microsofta na dva dela. Prizivno sodišče v Washingtonu je odločitev sprejelo soglasno, pri tem pa še ošvrknilo Jacksona zaradi njegovih zaničevalnih izjav o Microsoftu in njegovem vodstvu.

Kidd za Marburyja

29. 06. 2001 00.00

Phoenix Sunsi in New Jersey Netsi so se dogovorili o izmenjavi igralcev, nad katero je še najbolj navdušen Stephon Marbury. V Netsih je dosegel skoraj 24 točk na tekmo, zbral 7,6 podaj in metal 44-odstotno, toda njegova ekipa ni bistveno napredovala in se tudi letos ni uvrstila v končnico. Odslej naj bi bilo drugače, saj bo v zameno za člana najboljše peterka NBA lige Jasona Kidda odšel v Phoenix Sunse.

Milošević v Haagu

29. 06. 2001 00.00

Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Odzivi na Miloševićevo izročitev

29. 06. 2001 00.00

Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Pahor v Strasbourgu

27. 06. 2001 00.00

Po desetih letih neodvisnosti je Slovenija stabilna demokracija gospodarskega in socialnega napredka, kot ena od vodilnih kandidatk za Evropsko unijo pa je nase prevzela obvezo za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje v vsej Evropi, je v nagovoru pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril predsednik državnega zbora Borut Pahor. Kot je dodal, si bo Slovenija, ki je postala stabilen partner mednarodne skupnosti, prizadevala za krepitev enakih teženj tudi v JV Evropi. Pahor je ob deseti obletnici slovenske državnosti v Strasbourg prispel na povabilo predsednika PS SE lorda Russell-Johnstona, ki mu je za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE predal diplomo častnega člana.

Bush potrebuje tečaj geografije

25. 06. 2001 00.00

Cel razred enajstletnikov iz Lancashira na severozahodu Anglije je prepričan, da bi moral ameriški predsednik George W. Bush še enkrat v šolo, potem ko jih je v pismu nagovoril z Američani. Učenci so bili sicer prijetni presenečeni, ko so dobili predsednikovo pismo, v katerem se jim je ta zahvalil za njihovo čestitko, ki so mu jo poslali ob njegovi izvolitvi. Bruhnili pa so v smeh, ko jim je učitelj do konca prebral pismo, ki je bilo sledeče: "Kot mladi Američani imate pred sabo pomembno nalogo, to je postati dobri državljani. Upam, da se boste še naprej marljivo učili v naši lepi domovini." Otroci so menili, da bi lahko enega izmed najpomembnejših svetovnih mož podučili nekaj malega o geografiji.

Nemški kancler v Sloveniji

25. 06. 2001 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

Kučanov odziv na trditve De Michelisa

24. 06. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je za Primorski dnevnik pojasnil nekatere trditve nekdanjega italijanskega zunanjega ministra Giannija De Michelisa, ki je v pogovoru za nedeljsko izdajo Primorskega dnevnika med drugim dejal, da sta Slovenija in njen predsednik Kučan z enostransko razglasitvijo neodvisnosti ravnala sebično in naj bi bila zato odgovorna za tragedijo v nekdanji Jugoslaviji. Kot je dejal Kučan, je De Michelis za Slovenijo naredil zelo veliko. " Slovenija mu je zato hvaležna, leta 1992 pa mu je tudi podelila najvišje državno odlikovanje. De Michelis ima kot nekdanji zunanji minister še posebne zasluge za to, da je Italija sprejela nasledstvo vseh meddržavnih pogodb med Italijo in Slovenijo, pa tudi nasledstvo Osimskih sporazumov, kar je bilo za Slovenijo zelo pomembno," je poudaril Kučan.

Zaporna kazen za Šuštarja

23. 06. 2001 00.00

Sojenje obtoženemu Borisu Šuštarju, bivšemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo, in soobdolžencem - Stanislavu Droljcu, Rozani Šuštar in Boštjanu Šobi, ki se je začelo 12. aprila, se je zaključilo.

Papež v Ukrajini

23. 06. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. je danes prispel na petdnevni obisk v Ukrajino, ki je njegovo že 94. potovanje v tujino med njegovim pontifikatom. 81-letnega poglavarja rimokatoliške cerkve je na letališču v Kijevu sprejel ukrajinski predsednik Leonid Kučma. Sveti oče je ob prihodu pravoslavne vernike v ukrajinskem jeziku prosil odpuščanja za napake katoliške cerkve v Ukrajini v bližnji in daljni preteklosti. Obenem je ponudil odpuščanje za krivice, ki so jih utrpeli katoliki v Ukrajini, ter prosil za razumevanje med obema cerkvama. Ob prihodu, kamor je prišel na povabilo ukrajinskega predsednika, je Sveti oče poudaril, da v Ukrajino ni prišel zato, da bi spreobrnil pravoslavne vernike, in dodal, da bi se rad sestal z vodji vseh cerkva v Ukrajini. Sveti oče je na kijevskem letališču spomnil tudi na katastrofe, ki so Ukrajino prizadele v 20. stoletju - od lakote v 30. letih, Stalinovega terorja in druge svetovne vojne do eksplozije reaktorja jedrske elektrarne Černobil. Poudaril je še, da Ukrajina spada v Evropo.

Union Olimpija polni vrste

22. 06. 2001 00.00

Košarkarski klub Union Olimpija počasi zapolnjuje ekipo za prihodnjo sezono. Nova člana sta tudi uradno postala Jure Zdovc in 20-letni Sašo Ožbolt, v prihodnjih dneh pa se mora izjasniti še Emilio Kovačič, ki je po odhodu Primoža Brezca in poškodbi Slavka Kotnika ključna figura pri oblikovanju nove podobe zelenobelih. Sani Bečirovič zaenkrat še nima konkretne ponudbe iz tujine, Kotnik odlično okreva in bo čez štirinajst dni že začel z lažjimi vajami, Ivica Jurkovič pa, kot pravi Zmago Sagadin, ni realna okrepitev, saj so mu v Ankari ponudili še enkrat več, kot lahko plača Union Olimpija.

Lov na legendarno kačjo pošast

21. 06. 2001 00.00

Mednarodna združba strastnih lovcev na pošasti se je zbrala na Irskem, kjer išče legendarno kačo, ki ima po trditvah očividcev telo jegulje in glavo konja. Lov vodi Šved Jan Sundberg, ki naj bi s sodelavci "prečesal" območje Lough Ree na Irskem in iskal sledi konje glave kače, za katero domnevajo, da je v sorodu s podobno pošastjo norveških jezer, ki jo domačini imenujejo Selma. Lovci naj bi med drugim snemali tudi zvoke.

Vlahović pobegnil iz zapora

19. 06. 2001 00.00

Jugoslovanski državljan Veselin Vlahović, ki ga bosansko-hercegovske oblasti sumijo vojnih zločinov med obleganjem Sarajeva, je pobegnil iz zapora blizu Podgorice, kjer je prestajal triinpolletno zaporno kazen zaradi kraje, je sporočila črnogorska policija. Vlahović je pobegnil iz zapora v Spužu blizu Podgorice, policija pa je prebivalstvo pozvala, naj pomagajo ujeti tega nevarnega ubežnika.

Brezec odhaja v Indiano

19. 06. 2001 00.00

Že dalj časa je znano, da se bo slovenski košarkarski center Primož Brezec iz Union Olimpije preselil čez lužo k NBA moštvu Indiana Pacers, v torek pa so to potrdile tudi svetovne tiskovne agencije. Indiana je Brezca izbrala na lanskem draftu na 27. mestu kot svoj prvi izbor, vseeno pa so se z ljubljanskim klubom dogovorili, da bo 216 centimetrov visoki Sežanec še sezono odigral v klubu iz slovenske prestolnice. Brezec je s Pacersi podpisal večletno pogodbo, finančnih podrobnosti pa v klubu niso razkrili.

Joras napovedal gladovno stavko

19. 06. 2001 00.00

Na svojem domu v zaselku Mlini, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, je danes tiskovno konferenco sklical Joško Joras, samooklicani borec za južno mejo. Joras pričakuje, da ga bodo hrvaški policisti v prihodnjih dneh odpeljali v zapor, kjer naj bi odsedel 17 dni, ker ni plačal denarne kazni zaradi izobešanja slovenske zastave in table "Tu je Slovenija" na svoji hiši. Če se bo to res zgodilo, bo Joras gladovno stavkal.

Putin obiskal Kosovo

18. 06. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s predsednikom ZRJ in premierom Srbije, Vojislavom Koštunico in Zoranom 195144inđićem, v Beogradu popoldne obiskal Prištino. Po sprejemu na prištinskem letališču Slatina, kjer ga je skupaj z zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom pozdravila ruska častna garda sil KFOR, je Putin s sodelavci odšel v vas Vrelo, kjer je sedež ruskega kontingenta v okviru sil KFOR. Med nekaj urnim obiskom na Kosovu se je Putin srečal s poveljnikom sil KFOR, generalom Thorsteinom Skiakerjem, pa tudi vodjo misije UNMIK Hansom Haekkerupom ter s 15-člansko delegacijo Varnostnega sveta ZN, ki je od sobote na obisku na Kosovu.

Tolovi delavci za stečaj

18. 06. 2001 00.00

Delavci Tovarne lahke obutve Tolo iz Šentjurja, ki zaradi neizplačanih aprilskih plač, povračila stroškov prevoza na delo in regresa za letni dopust stavkajo že deseti dan, so dopoldne sodelovali v anonimni anketi, v kateri so odgovorili na vprašanje, ali želijo prisilno poravnavo oziroma stečaj podjetja. Kot je za povedala direktorica Tola Miša Račič, se jih je od 140 navzočih delavcev 137 izreklo za stečaj podjetja, saj so prepričani, da se bo prav s stečajnim postopkom podjetja, ki ima za 369 milijonov tolarjev dolgov, poslovni partnerji pa mu dolgujejo 54 milijonov tolarjev, njihova agonija, ki traja že od marca letos, končala. Zato bo Račičeva v prihodnjih dneh nadzornemu svetu Tola predlagala, da potrdi predlog delavcev po uvedbi stečajnega postopka.

Končano zgodovinsko srečanje

17. 06. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.