N'

Japonsko prizadel potres 5. stopnje

02. 05. 1998 12.07

Južni del Japonske je danes prizadel potres z močjo 5. stopnje po Richterjevi lestvici. Podatkov o morebitnih žrtvah ali gmotni škodi še ni. Žarišče potresa je bilo približno 180 kilometrov vzhodno od tajvanskega glavnega mesta Taipei in 2000 kilometrov jugozahodno od Tokia, približno 80 kilometrov pod morskim dnom Vzhodnokitajskega morja.

V preiskavi o ugrabitvi Vlasova aretitirali dva osumljenca

02. 05. 1998 12.06

V okviru preiskave o včerajšnji ugrabitvi predstavnika ruskega predsednika Borisa Jelcina za Čečenijo Valetnina Vlasova so danes uradno aretirali njegovega voznika in telesnega stražarja. Čečenski državni tožilec je sporočil, da so voznika aretirali zaradi suma, da je sodeloval pri ugrabitvi, telesnega stražarja pa zaradi malomarnosti, ker naj se ne bi zoperstavil ugrabiteljem. Čečensko državno tožilstvo je tudi ocenilo, da se je neodgovorno obnašal tudi ugrabljeni Vlasov, saj se se peljal po cesti, kjer so ugrabitve pogoste, varoval pa ga je samo eden od telesnih stražarjev. Kot je znano, so Vlasova v severnem Kavkazu, na obmejnem območju med Ingušetijo in Čečenijo, včeraj ugrabili oboroženi moški. Nekdanji Jelcinov svetovalec za varnost, strokovnjak za Čečenijo, Ivan Ribkin pa je danes ocenil, da so Vlasova ugrabili nasprotniki "mirovnega dialoga" med Rusijo in Čečenijo.

Utah se je rešil, Charlotte v drugem krogu proti Chicagu

02. 05. 1998 12.04

Košarkarji Utah Jazza so v četrti tekmi prvega kroga končnice ameriške košarkarske lige NBA v Hustonu premagali domače rakete s 93:71, izenačili izid v zmagah na 2:2 in izsilili še odločilno peto tekmo. S to zmago so se verjetno izognili prvi ponovitvi neslavnega rekorda, da bi jih kot prvopostavljeno moštvo že v uvodnem krogu končnice premagala ekipa, ki je bila po rednem delu šele na osmem mestu. V zgodovini NBA se je doslej to zgodilo le enkrat, ko je 1994 Denver izločil Seattle. Zmagovalec dvoboja med Utahom in Houstonom (peta tekma bo v nedeljo v Salt Lake Cityju) se bo v drugem krogu pomeril s San Antoniom. V sinočnji tekmi je blestel Karl Malone, ki je dosegel 29 točk. Gostje so dokončno zlomili odpor domačih košarkarjev šele v zadnji četrtini, ki so jo dobili z 28:10. Izkazali so se tudi rezervni igralci Utaha, saj sta Bryon Russel in Shandon Anderson dosegla po 15 točk. Pri poražencih je bil najučinkovitejši Hakeem Olajuwon s 27 točkami, nekoliko bolj razpoložen je bil le še Clyde Drexler (11), ostali pa niso dosegli več kot 10 točk. Igralci Charlotta so šele drugič v zgodovini svojih nastopov v NBA preskočili prvo oviro v končnici. V Atlanti so premagali domače jastrebe z 91:82 in se s skupnim izidom 3:1 v zmagah uvrstili v drugi krog končnice, kjer pa se bodo srečali s Chicagom. Na tekmi v Atlanti se je odlikoval predvsem Anthony Mason, ki je dosegel kar 29 točk, od tega 21 v zadnji četrtini. Ko je bil pet minut pred koncem izid izenačen na 74:74, je prevzel vso odgovornost. Trikrat zapored je zadel izpod koša, z meti mimo visokega centra domačih Dikemba Mutomba, in svojemu moštvu zagotovil prednost šestih točk. Do konca tekme domači niso več zmogli preobrata. Pri zmagovalcih je bil razpoložen še Glenn Rice s 26 točkami, pri poražencih pa je največ, 27 točk dosegel Smith.

Marca nizka proizvodnja elektrike v hidroelektrarnah

02. 05. 1998 10.24

Pomanjkanje padavin v prvih letošnjih mesecih se je močno poznalo tudi v marčevskih proizvodnih rezultatih slovenskih hidroelektrarn, ki jim je marca uspelo zagotoviti le 124,1 milijona kilovatnih ur električne energije oz. za skoraj 29 odstotkov manj kot v istem mesecu lani. Marca doseženi rezultati v hidroenergetskih objektih so po pisanju glasila slovenskega elektrogospodarstva Naš stik tako kar za 43 odstotikov nižji od pričakovanj, zastavljenih v letošnji elektroenergetski bilanci. Manjkajočo energijo so nadomestile termoelektrarne, ki so v omrežje prispevale 916,9 milijona kilovatnih ur elektrike oz. za dobrih pet odstotkov več kot marca lani, ter dodaten uvoz. Slovenija je marca na tujem kupila 117,4 milijona kilovatnih ur elektrike, kar je za skoraj 180 odstotkov več kot v istem obdobju lani.

Predlagana sprememba zakona o popravi krivic

02. 05. 1998 10.24

Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Leon Gostiša je v zakonodajno proceduro vložil predlog za spremembo zakona o popravi krivic, s katero bi upravičencem podaljšali rok za vložitev zahtev na podlagi zakona, ki ureja pravico do povrnitve škode in pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja bivšim političnim zapornikom in svojcem po vojni pobitih oseb, še za šest mesecev. Država z omenjenim zakonom, ki je začel veljati 9. novembra 1996, na ta način poravnava moralni in materialni dolg osebam, ki so bile v času od 15. maja 1945 do 2. julija 1990 obsojene zaradi ideoloških in političnih razlogov. Zakon je določil 18-mesečni rok za vložitev zahtev upravičencev na pristojno vladno komisijo, ker pa se bo ta rok kmalu iztekel, poslanec SLS predlaga njegov podaljšanje še za šest mesecev. Vladna komisija je bila namreč imenovana 12. septembra lani, doslej pa je obravnavala 301 zahtevo, od katerih je bilo 203 rešenih, 23 zavrnjenih, 73 pa zaradi pomanjkanja dokumentacije odloženih. Podatek, da je samo od začetka letošnjega leta komisija prejela 620 zahtev kaže na dosedanjo slabo obveščenost ljudi. Po mnenju poslanca Gostiše bi bilo smiselno podaljšati rok za vložitev zahtev, saj bi se na ta način tudi zmanjšalo število nepopolnih vlog in olajšalo delo komisiji, saj obstaja bojazen, da bo kratek rok, ki je upravičencem še na voljo za vlaganje zahtev, povzročil veliko število nepopolnih vlog. Sprejem predlagane rešitve bi imel določene finančne posledice za proračun, višina teh sredstev pa bo odvisna od števila in vsebine pozitivno rešenih vlog.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro

02. 05. 1998 10.23

Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

INA odslej tudi v Egiptu

02. 05. 1998 10.21

Hrvaška naftna družba INA je v Kairu s tamkajšnjo vlado in družbo Forum podpisala dogovor o iskanju in izkoriščanju nafte in plina v delti reke Nil. S koncesijskim sporazumom je družba, ki sta jo ustanovili Ina in Forum, pridobila pravico do iskanja in izkoriščanja nafte in plina v naslednjih sedmih letih na območju dvajset tisoč kvadratnih kilometrov delte na področju severovzhodne puščave. V naslednjih treh letih bo INA v iskanje možnih nahajališč nafte in plina na tem območju vložila 4,5 milijona dolarjev, kar je polovica predvidenih stroškov.

Razmere na slovenskih cestah

02. 05. 1998 09.50

Ceste po državi so večinoma še mokre in spolzke. Cesta preko prelaza Vršič je zaprta. Promet v notranjosti poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje. Za tovorna vozila nad sedem ton in pol skupne dovoljene mase velja omejitev prometa danes, 2. maja in jutri, 3. maja, od 6. do 22. ure.

Vsak peti Rus živi pod eksistenčnim minimumom

02. 05. 1998 09.48

Vsak peti ruski državljan živi pod eksistenčnim minimumom. Kot poroča agencija Interfax, mora 32 milijonov Rusov, kar je dobra petina prebivalstva (21,8 odstotka) shajati z manj kot 423 rublji (približno 12.400 tolarjev) mesečno. Več kot polovica ruskega prebivalstva (57,2 odstotka) je marca zaslužilo manj kot 800 rubljev (približno 23.500 SIT). Povprečna plača znaša približno 945 rubljev (približno 27.700 SIT). Rusija ima približno 148 milijonov prebivalcev. Revščina je prizadela predvsem upokojence. Po podatkih iz lanskega decembra znaša povprečna ruska pokojnina le 325 rubljev (približno 9.400 tolarjev).

Dogovor o predsedniku ECB dosežen?

02. 05. 1998 09.48

Evropska petnajsterica je očitno dosegla dogovor o predsedniku Evropske centralne banke (ECB), ki bo 1. julija nasledila Evropski denarni inštitut (EMI). Iz belgijskih virov se je izvedelo, da so se predsedniki vlad in držav danes v Bruslju sporazumeli, da bo na položaj z osemletnim mandatom imenovan sedanji predsednik EMI, Nizozemec Wim Duisenber. Duisenberg je ves čas užival podporo večine članic unije, razen Francije, ki je vseskozi vztrajala pri svojem kandidatu, predsedniku francoske centralne banke Jean-Claudeu Trichetu. Za zdaj še ni znano, ali je bil dogovor dosežen s tihim kompromisom, da bo Duisenberg po polovici mandata odstopil in položaj prepustil francoskemu kandidatu. Kot vztrajno ponavlja Evropska komisija, bi bila prepolovitev mandata kršenje pogodbe EU, vendar pa bi bil prostovoljen odstop kogarkoli pred iztekom mandata popolnoma legitimen.

Grafove ne bo v Rim

02. 05. 1998 09.46

Nekdanja prva dama svetovnega tenisa Nemka Steffi Graf je še za en teden prestavila svoj povratek v "beli cirkus". Po operaciji kolena se Grafova, ki je zdaj zdrsnila na 33. mesto na lestvici WTA, že nekaj časa neuspešno vrača med najboljše igralke. Zdaj je že jasno, da ji to ne bo uspelo niti v Rimu, kjer se je v ponedeljek začenja odprto prvenstvo Italije. Steffi Graf je zadnjič nastopila marca v Indian Wellsu, ko se ji je v polfinalnem obračunu z olimpijsko zmagovalko Lindsay Davenport obnovila poškodba.

Union Olimpija - Kovinotehna S. Polzela 72:57 (39:28)

02. 05. 1998 09.45

Ljubljančani so po pričakovanju že po treh finalnih tekmah zaključili državno prvenstvo, ki jim je sedmič zapored prineslo naslov najboljše ekipe v Sloveniji. O tem praktično ni bilo dvoma že pred začetkom sezone, a vseeno je morala četa Zmaga Sagadina do konca opraviti delo in to ji je sijajno uspelo. S tremi gladkimi zmagami so še enkrat dokazali, da doma nimajo pravega tekmeca, res pa je tudi, da bi lahko Polzelani dali več od sebe, a kaj, ko so cilj dosegli že v polfinalu, ko so porazili Pivovarno Laško, drugouvrščeno ekipo pred končnico, tako da je bil zanje finale le nagrada. Tako kot obe dosedanji tekmi je bila tudi tretja odločena že na začetku. Union Olimpija je povedla z 10:0 (5. minuta) in 20:6 (10.), tako da je bil preostanek le igra mačke z mišjo. Pokal in medalje je najboljšim podelil podpredsednik košarkarske zveze Slovenije Vladimir Brolih.

Astronomi odkrili najbolj oddaljeno osvetje doslej

02. 05. 1998 09.44

Ameriški in britanski astronomi s Keckovega observatorija na otoku Mauna Kea na Havajih so na "robu" vesolja odkrili majhno galaksijo, ki je od Zemlje oddaljena rekordnih 12,3 milijarde svetlobnih let, poroča v današnji številki ameriški tednik Science News. Astronomi so tako presegli rekord, ki so ga marca na istem observatoriju postavili baltimorski raziskovalci z odkritjem 12,2 milijarde svetlobnih let oddaljenega osvetja. Novoodkrita galaksija je nastala, ko je imelo vesolje "pet odstotkov" sedanje starosti oziroma v zelo zgodnjem obdobju po t.i. velikem poku, s katerim je po teoriji sovjetskega matematika A. A. Friedmanna iz leta 1929 nastalo sedanje vesolje. Znanstveniki se od najnovejšega odkritja nadejajo pojasnil o času in načinu nastanka zvezdnih sestavov.

Hingisova in Novotna v finalu

02. 05. 1998 09.43

Prva teniška igralka sveta Švicarka Martina Hingis je na turnirju v Hamburgu (450.000 ameriških dolarjev nagradnega sklada) v prvem polfinalu po 51 minutah igre premagala Avstrijko Barbaro Schett s 6:2 in 6:2. Hingisova bo v finalu igrala z drugo nosilko Čehinjo Jano Novotno, ki je ugnala Švicarko Patty Schnyder z 2:6, 7:5 in 6:3. Novotna je potrebovala kar uro in 53 minut, da je strla odpor borbene devetnajstletne Švicarke, ki je v četrtfinalu premagala trikratno zmagovalko turnirja v Hamburgu Španko Arantxo Sanchez Vicario. Novotna je izgubila prvi niz, šele v drugem je prišla do svoje igre in niz dobila s 7:5, v odločilnem tretjem nizu pa je pri rezultatu 4:3 odvzela servis tekmici in nato po svojem začetnem udarcu zanesljivo dobila še igro.

Umrla je Dominique Aury, avtorica Zgodbe o O

02. 05. 1998 09.40

Francoski dnevniki so v današnjih izdajah objavili novico, da je v noči na 27. april umrla Dominique Aury, prevajalka in vplivna francoska urednica ter desetletja "skrivnostna" avtorica erotične uspešnice Zgodba o O. Dominique Aury je umrla v 90. letu starosti v pariškem predmestju. Erotični roman Zgodbo o O je objavila leta 1954 pod psevdonimom Pauline Reage, svoje avtorstvo pa je priznala šele leta 1994 v pogovoru za ameriško revijo New Yorker. Zgodba o O je bila v Franciji in drugod v času objave prepovedana, prevedli pa so jo v 20 državah in prodali v milijonih izvodov. V zgodbi Auryjeva opisuje sadomazohistični odnos mlade ženske, ki se ljubimcu pusti ukleniti, bičati in njemu na ljubo pristane na spolne odnose z drugimi moškimi. Dominique Aury je za New Yorker povedala, da je zgodbo napisala kot "ljubezensko pismo" Jeanu Paulhanu, pisatelju in poznavalcu markiza de Sada, v katerega je bila zaljubljena in se je bala, da ga ne bi izgubila.

Kaiserslautern nemški nogometni prvak

02. 05. 1998 09.39

Nogometni klub Kaiserslautern se je vpisal v nemško športno zgodovino. Domača zmaga s 3:0 proti Wolfsburžanom je bila namreč dovolj, da so postali prvi nogometni klub, ki je že prvo sezono v zvezni nogometni ligi (Bundesligi) postal državni prvak. Lansko sezono so nastopali še v drugi ligi. Njihov največji konkurent, muenchenski Bayern, je proti Duisburgu v 33. krogu iztržil le neodločen izid, 0:0, ter tako Kaiserslauternu še dodatno pomagal pri osvojitvi četrtega naslova državnega prvaka. Najvišje na lestvici so bili še v letih 1951, 1953 in 1991

Italijanska policija aretirala 23 članov neapeljske mafije

02. 05. 1998 09.38

- Italijanska policija je danes aretirala 23 članov neapeljske mafije, obtoženih za vpletenost v mafijske obračune. Italijanska policija je tudi sporočila, da so aretirani člani dveh klanov neapeljske mafije, ki se borijo za nadzor dejavnosti na območju Ponticelli vzhodno od Neaplja. Med aretiranimi sta tudi vodji obeh klanov, Antonio De Luca Bossa in Vincenzo Sarno. De Luca Bossa je obtožen, da je aprila ukazal atentat z avtomobilom bombo, v katerem je bil ubit član rivalskega klana. Sarno pa se je na "odgovor" z atentatom pravkar pripravljal. Njegove priprave so bile tudi povod za današnjo obsežno policijsko racijo. Na območju Neaplja je bilo letos v obračunih med mafijskimi klani ubitih že 50 ljudi.

OVSE bo okrepil navzočnost v Albaniji ob meji s Kosovom

02. 05. 1998 09.38

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) bo okrepila navzočnost na severovzhodu Albanije, obmejnem območju s Kosovom, je danes poročala albanska tiskovna agencija ATA. Vodja misije OVSE v Albaniji Dan Everts se trenutno nahaja na območju, kjer bo v kraju Kukes vzpostavil stalni urad organizacije. Everts je povedal, da bo z odprtjem novega urada OVSE razpolagal z osmimi ljudmi na severovzhodu Albanije, ki bodo opazovali 75 kilometrov meje. Ob tem je Everts še menil, da Albanija ne more povsem nadzorovati 160 kilometrov dolge albansko-jugoslovanske meje in da zato trgovanja z orožjem "v manjšem obsegu" ne gre izključiti.

Madžarska: Eksplozija uničila stanovanje vodje opozicije

02. 05. 1998 09.35

Deset dni pred parlamentarnimi volitvami na Madžarskem je pred stanovanjem enega vodij madžarske opozicije v Budimpešti sinoči eksplodirala bomba. Policija je danes sporočila, da ranjenih ni bilo, da pa je eksplozija povzročila znatno gmotno škodo. Bombo je razneslo pred stanovanjem podpredsednika največje madžarske opozicijske stranke Zveze mladih demokratov (FIDESZ) Joszefa Szajerja. Szajerja in družine v času eksplozije ni bilo doma. V stanovanju na drugem nadstropju štirinadstropne stavbe je eksplozija bombe uničila vsa okna in vrata ter pobzročila tudi luknjo v stropu. Ponoči so iz bloka evakuirali 20 stanovalcev, a so se danes že vrnili, saj je poslopje primerno za bivanje. Policija dogodek preiskuje.

Poslanec SLS predlaga spremembo zakona o lokalnih volitvah

02. 05. 1998 09.35

Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Janez Kramberger je aprila v zakonodajni postopek vložil predlog za spremembo zakona o lokalnih volitvah, s katero naj bi zagotovili večjo zastopanost vseh lokalnih interesov v občinskem svetu; po zdaj veljavnem zakonu v občinskih svetih niso zastopani niti interesi vseh delov občine, kar je pogosto razlog za odločitev, da se posamezne krajevne skupnosti želijo izločiti iz občine in predlagajo ustanovitev svoje občine. Po mnenju predlagatelja je potrebno omenjeni zakon sprejeti po hitrem postopku, češ da bi ga bilo potrebno uveljaviti še pred razpisom volitev za župane in člane občinskih svetov. Sicer pa zakonska sprememba ne bo povzročala novih obremenitev za državni proračun in proračun občin. Sedanji zakon določa, da se v občinah z manj kot 12-članskim občinskim svetom izvedejo večinske volitve članov tega sveta, drugače pa proporcionalne. Občine s tolikšnim številom članov občinskega sveta štejejo le do 3000 prebivalcev, zato bi bilo po mnenju predlagatelja primerneje, če bi ta prag dvignili, da bi lahko v vseh manjših občinah izvedli večinske volitve članov tega sveta. Predlagana sprememba bi omogočila, da občine izvedejo večinske volitve članov občinskega sveta tudi v primeru, če ta šteje do 20 članov (po predloženi različici - 17 članov). Na podlagi te spremembe bi lahko v večini slovenskih občin izvedli večinske volitve članov občinskega sveta.

Višji dobiček zavarovalniške skupine Zuerich

01. 05. 1998 12.42

Zavarovalniška skupina Zuerich je lani dosegla 1,8 milijarde švicarskih frankov (približno 202,5 milijarde tolarjev) dobička, kar je za 36,7 odstotka več kot lani. Po podatkih zavarovalniške skupine, ki letos praznuje 125-letnico obstoja, se je obseg premij, predvsem na račun znižanja tečaja franka, povečal za 10,1 odstotka na 31 milijard frankov. Levji delež k dobičku so prispevala neživljenjska zavarovanja, saj se je zaslužek na tem področju povečal kar za 78,2 odstotka.

Rugova pozdravil sankcije proti Beogradu; na Kosovu mirno

01. 05. 1998 12.39

Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes v Prištini pozdravil nove ukrepe kontaktne skupine proti ZR Jugoslaviji. Kot je dejal, so Albanci resda pričakovali več, vendar sestava in razmerje moči v kontaktni skupini tega nista omogočila. Sicer je danes na Kosovu mirno. Po besedah Rugove položaj na Kosovu še naprej ostaja napet in resen. Albance je pozval k zmernosti in potrdil pripravljenost na mirno rešitev sporov na podlagi pogovorov s srbskim režimom ob posredovanju mednarodne skupnosti. Vodstvo Rugovine stranke Demokratska liga Kosova (LDK) pa je danes zahtevalo takojšnjo vzpostavitev vzporednega albanskega parlamenta in oblikovanje vlade, ki bi delovala na Kosovu.

Suša na jugu Filipinov: 74 mrtvih

01. 05. 1998 10.47

V zadnjem mesecu je v mestu Pagalungan na filipinskem otoku Mindanao zaradi kolere in diareje umrlo deset otrok. Tako se je število žrtev suše, ki že od januarja pustoši po južnem delu države, povzpelo na 74, so danes sporočili uradni viri. Predstavnik zdravstvene službe je povedal, da so prebivalci pili onesnaženo vodo iz reke, saj je suša, ki jo povezujejo z vremenskim pojavom El Nino, izsušila vodnjake.

Dnevi Cankarjevega doma

01. 05. 1998 09.55

V počastitev rojstnega dne pisatelja Ivana Cankarja (1876-1918) bodo od 8. do 10. maja potekali Dnevi Cankarjevega doma. Na sporedu bo več koncertov, gledaliških in plesnih predstav ter prireditev na prostem, napovedan je literarni večer, na ogled pa bosta tudi dve razstavi. V petek, 8. maja, bo v Gallusovi dvorani koncert Orkestra Slovenske filharmonije z dirigentom in solistom na violončelu Borisom Pergamenščikovom; na sporedu bodo dela Haydna, Schuberta in Šostakoviča. V Kosovelovi dvorani bo večer treh solističnih hommageov Marka Tompkinsa (Le Valse de Vaslav, Pod mojo kožo in Priča), posvečenim Josephine Baker, Nižinskemu in Harryju Sheppardu. V Linhartovi dvorani pa se bo s priredbo Shakespearovega Kralja Leara v režiji Vladimira Milcina predstavila Albanska drama Skopje. V soboto, 9. maja, bo dopoldne na ploščadi pred Cankarjevim domom Shakespeariada; Teater Cizamo bo s klovni na hoduljah, z baklami in bruhalci ognja predstavil odlomke iz Hamleta, Othella ter Romea in Julije. Na isti ploščadi bo zvečer koncert mladinskega pihalnega orkestra Viva iz Zagorja ob Savi. V Slovenski filharmoniji bo koncert Tria Lorenz ob 40-letnici njihovega delovanja. V Štihovi dvorani CD bo tradicionalni literarni večer Društva slovenskih pisateljev, v Kosovelovi dvorani se bo še enkrat predstavil Mark Tompkins, v Linhartovi dvorani bo Jugoslovensko dramsko pozorište Beograd uprizorilo delo Dejana Dukovskega Sod smodnika v režiji Slobodana Unkovskega, v Gallusovi dvorani pa bo slavnostni operni koncert Simfoničnega orkestra RTV Slovenija z dirigentom Antonom Nanutom ter solisti - sopranistko Rebeko Radovan, altistko Mirjam Kalin in baritonistom Slavkom Savinškom. V nedeljo, 10. maja, bo v Gallusovi dvorani slavnostni koncert ob 45-letnici Srednje glasbene in baletne šole Ljubljana, v Linhartovi dvorani bo še enkrat na ogled predstava Sod smodnika v izvedbi Jugoslovenskega dramskega pozorišta Beograd, v Kosovelovi dvorani pa bodo predvajali francoski film Morilci režiserja Mathieuja Kassowitza. V Galeriji CD si bo mogoče ogledati dela Luiga Spazzapana, v Mali galeriji pa fotografije Branka Cvetkoviča z naslovom Svetloba sence - izris forme.

Začetek veljave novega zakona o varnosti cestnega prometa

01. 05. 1998 09.55

Danes je začel veljati zakon o varnosti cestnega prometa, s katerim bo bistveno poostren režim kaznovanja, pripomogel pa naj bi tudi k drugačnemu vedenju udeležencev v prometu ter večji uspešnosti policije pri preprečevanju neodgovornih ravnanj v cestnem prometu. Od 4. maja bo na vsa vprašanja o novem zakonu moč dobiti odgovore na telefonski številki 061/313-516, ki bo na voljo 24 ur na dan, pojasnila pa je mogoče dobiti tudi na telefonski številki policijskih postaj in operativno komunikacijskih centrov (113). Namen omenjenega zakona je izboljšati prometno varnost, umiriti promet, ustaviti najhujše kršitelje cestnoprometnih predpisov ter izboljšati prometno kulturo voznikov. Ob izteku meseca aprila so slovenske ceste namreč terjale 114 življenj, v enakem lanskem obdobju pa 99. Preventivni učinek naj bi ob siceršnjih zaostritvah doslej veljavnega kaznovalnega sistema v cestnem prometu nova zakonska ureditev s prek 240 členi dosegla predvsem z uvedbo sistema t.i. kazenskih točk, ki so predpisane le za hujše prekrške, zaradi katerih naj bi v večini primerov tudi prihajalo do prometnih nesreč z najhujšimi posledicami. Po novi ureditvi bo moral namreč voznik, ki bo v dveh letih zbral 18 kazenskih točk ali storil izrazito težak prometni prekršek, ponovno opravljati vozniški izpit. Zakon podrobno predpisuje novo varnostno ureditev na področju cestnega prometa v poglavjih: o veljavnih pravilih v cestnem prometu, o posebnih obveznostih voznikov, o napravah za urejanje prometa, o psihofizičnem stanju udeležencev v prometu in prometnih nesrečah, o voznikih, o vozilih, o športnih in drugih prireditvah na cesti ter o posebnih varnostnih ukrepih in pooblastilih pristojnih organov na tem področju.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Januarja manjša vrednost odkupa kmetijskih pridelkov in proizvodov

01. 05. 1998 09.49

Januarja letos je vrednost odkupa kmetijskih pridelkov in proizvodov znašala približno 5,8 milijarde tolarjev, kar je za tretjino manj kot decembra lani, ugotavlja državni zavod za statistiko. Vrednost odkupa od zasebnih proizvajalcev je bila nižja za več kot tretjino, vrednost prodanih pridelkov iz lastne pridelave pa je bila večja za 31,7 odstotka. Vrednost skupnega odkupa v najpomembnejši skupini - živinoreji - je bila za 7,1 odstotka manjša, za pol odstotka je porasla vrednost odkupljene perutnine in jajc, za 11,9 odstotka pa vrednost odkupljenega mleka. Znatno se je zmanjšala tudi vrednost odkupljenih žit, industrijskih rastlin ter vrtnin. Med pomembnejšimi kmetijskimi pridelki in proizvodi se je količinsko povečal le odkup težkih prašičev za zakol, perutnine, mleka in lesa.

V Leku prodali marca za 4,2 milijarde tolarjev

01. 05. 1998 09.49

V farmacevtski družbi Lek so marca v farmaciji prodali za 3,6 milijarde tolarjev zdravil, učinkovin in izdelkov OTC. V kozmetiki so prodali za 241 milijonov tolarjev, v veterini za 158 milijonov tolarjev in v medicinskih pripomočkih za 160 milijonov tolarjev, so zapisali v aprilski številki lekovega glasila Kolektiv. Po prodaji po državah je na prvem mestu Slovenija, sledijo pa Rusija in Belorusija, Poljska, Hrvaška in ZDA. Skupna vrednost prodaje je bila marca 4,2 milijarde tolarjev.

Jezerniki in hitrostniki že napredovali

01. 05. 1998 09.39

Četrto moštvo, ki si je že zagotovilo napredovanje v letošnji končnici, so Indiana Pacers. Moštvo Larryja Birda, ki se je že v svoji prvi trenerski sezoni uvrstil med osem najboljših moštev, je v četrti tekmi v Clevelandu zmagalo z 80:74. Sredi tekme je kazalo, da Pacers ne bodo imeli večjih težav, saj so vodili že s 15 točkami razlike. A končnica je bila vendarle dramatična. Osemindvajset sekund pred koncem so imeli domači pri zaostanku 74:77 napad, vendar je "rookie" Derek Anderson zgrešil met za tri točke, kar je nekaj sekund kaznoval Reggie Miller, ki je zadel tri proste mete. "Ponosni smo na to, kar smo dosegli, čeprav se nismo uspeli uvrstiti v konferenčno polfinale. Odločile so izkušnje, ki jih naše mlado moštvo še nima. Zagotovo pa smo letos postavili temelje za naslednje sezone, v katerih veliko pričakujemo," po porazu ni bil posebej razočaran trener Cleveland Cavaliers Mike Fratello. Najučinkovitejši igralec tekme je bil z 21 točkami domači center Shawn Kemp, pri gostih pa je 19 točk dosegel Miller, 17 pa Rick Smits. Tekma med New Yorkom in Miamijem je bila izredno nervozna, kar je postaja na njihovih medsebojnih srečanjih že tradicija. Samo sekundo pred koncem srečanja, ki ga je dobil New York in s tem izenačil izid na 2:2, je prišlo do medsebojnega obračunavanja med Larryjem Johnsonom in Alonsom Mourningom. Padlo je nekaj udarcev, kar avtomatično pomeni, da bosta omenjena košarkarja dobila prepoved nastopa na eni tekmi in ne bosta mogla nastopiti na odločilni peti tekmi.

Hrvaška veleposlanica pričakuje hitro izročitev Šakića

01. 05. 1998 09.34

Hrvaška veleposlanica v Argentini Neda Rosandić-Šarić je danes izrazila prepričanje, da bo Argentina nekdanjega poveljnika taborišča Jasenovac Dinka Šakića kmalu izročila Hrvaški. Kot je povedala Šarićeva, je hrvaško veleposlaništvo v stalnem stiku s sodiščem v mestu Dolores, ki je pristojno za primer Šakić. Po poročilih sodišča naj bi postopek potekal hitro, zato bo Šakić gotovo že kmalu izročen Hrvaški, dodaja hrvaško veleposlaništvo v Buenos Airesu. Tudi argentinski notranji minister Carlos Corach je izjavil, da bo Šakić kmalu izročen Hrvaški, razen v primeru, če se bo temu uprl. Potem bo vse odvisno od zakonskih ovir, ki jih bodo postavili Šakićevi odvetniki, je še poudaril Corach. Šakića je argentinska policija aretirala včeraj zvečer v mestu Santa Teresita 320 kilometrov jugovzhodno od Buenos Airesa.