NASA

Povratek na Luno s kapsulo brez posadke Orion

21. 11. 2022 15.39

Nasina kapsula Orion je dosegla Luno, se obrnila in preletela 128 kilometrov na poti do Lunine orbite. Kapsula s tremi testnimi lutkami je poletela že v sredo, s čimer so ZDA naredile velik korak bližje vrnitvi astronavtov na Lunino površino prvič po koncu programa Apollo pred 50 leti.

Teden skozi fotografski objektiv

19. 11. 2022 17.15

V preteklem tednu je Slovenija dobila prvo predsednico države. To je postala Nataša Pirc Musar, kandidat SDS Anže Logar pa je kljub porazu beležil dober rezultat. V drugem krogu volitev je namreč prejel več glasov, kot sta jih na aprilskih volitvah v državni zbor stranki SDS in NSi skupaj. V nedeljo je medtem v Turčiji odjeknila eksplozija, v Iranu so se nadaljevali protesti, na Poljsko pa je priletela raketa. Kralj Karel III. je praznoval svoj prvi rojstni dan na prestolu, švedska babica se je na podnebno konferenco v Egiptu odpravila kar s kolesom, na pot pa je po več mesecih naposled le krenila tudi raketa Artemis. Katere foto utrinke so v svoje objektive še ujeli fotografi?

Po mesecih pričakovanj Nasa le izstrelila raketo Artemis

16. 11. 2022 08.28

Potem ko je ameriška vesoljska agencija Nasa večkrat preložila izstrelitev rakete novega lunarnega programa Artemis, so jo vendarle uspešno izstrelili. Nasa je tako na pot proti Luni poslala najmočnejšo raketo doslej.

Artemis 1 s plišasto posadko se bo na Luno podal v noči na sredo

13. 11. 2022 10.35

NASA je potrdila nov datum izstrelitve Artemisa 1. Raketa se bo z Zemljinega površja odpravila v noči na sredo, s seboj pa bo na Luno ponesla tudi tri lutke in dve plišasti igrači. Ameriška vesoljska agencija se je na misijo pripravljala več kot pol stoletja, izstrelitev prve rakete pa so zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že štirikrat prestavili.

Nasa zaradi vremena znova preložila izstrelitev rakete Artemis

09. 11. 2022 11.39

Po tem, ko je ameriška vesoljska agencija Nasa zaradi uhajanja goriva septembra opustila drugi poskus izstrelitve rakete novega lunarnega programa Artemis, so iz agencije sporočili, da bodo izstrelitev zaradi vremenskih razmer ponovno preložili. Namesto 14. novembra jo bodo tako predvidoma izvedli dva, v skrajnem primeru pa pet dni kasneje.

Odzivi ob smrti raperja Takeoffa: Naša srca so zlomljena

02. 11. 2022 12.46

Še vedno ni znano, ali je bil Takeoff, priljubljeni raper, ki je v torek umrl v streljanju v Teksasu, tarča napada ali le nesrečnež, ki se je znašel ob napačnem času na napačnem kraju. Strelski napad, ki se je zgodil na zasebni zabavi na kegljišču, oblasti še preiskujejo. Raper je slovel po svoji miroljubnosti in zabavljaštvu. Njegova smrt je med stanovskimi kolegi, pa tudi med oboževalci skupine Migos, sprožila veliko praznino.

Nezemeljski izvor? 'Številna videnja imajo precej bolj preproste razlage'

01. 11. 2022 17.42

Pojav neznanih letečih predmetov je predmet obravnave že vrsto let. Ameriške obveščevalne agencije kongresu redno podajajo poročila o neznanih letečih predmetih, povzetek pa je tudi javno objavljen na spletu. Novo poročilo so predložili ravno na noč čarovnic, pravijo pa, da gre pri večini primerov le za vremenske spremembe, nered v zraku in tuj nadzor. A kljub temu nekatere incidente vseeno ni mogoče pojasniti.

'Naša hiša je bila vedno glasna, ko je bil Marko v njej'

01. 11. 2022 17.07

Konec meseca, natančneje 23. novembra, bo minilo leto dni, odkar je Slovenijo pretresla tragična smrt 38-letnega deskarja Marka Grilca, ki se je med ogledom terena za snemanje oglasa smrtno ponesrečil v avstrijskem Söldnu. Njegova smrt je brez dvoma najbolj prizadela njegovo družino, ženo Nino in dva otroka, tretji otrok je bil na poti. Njihovo življenje se je za vedno spremenilo. Kako se je Nina Grilc soočila z izgubo moža in od kod črpa moč, da zmore skozi vsakdan in ob tem svojim trem otrokom sama omogoča vse tisto, kar so prej počeli kot družina?

Kitajska lansirala zadnji modul na vesoljsko postajo

31. 10. 2022 14.46

Kitajska je danes izstrelila zadnjega od treh modulov, potrebnih za izgradnjo njene vesoljske postaje Tiangong, ki naj bi bila dokončana še letos. Tiangong bi tako kmalu lahko postala druga stalno naseljena vesoljska postaja v nizki zemeljski orbiti.

Teden skozi fotografski objektiv

29. 10. 2022 16.35

Vabljeni k ogledu fotogalerije, v kateri je zbranih nekaj najbolj zanimivih, odmevnih in tudi pretresljivih fotografij, ki so zaznamovale minuli teden.

V Mars trčil meteorit in 'pred očmi' Nase ustvaril enega večjih kraterjev

28. 10. 2022 07.07

"To je vznemirljiv trenutek v geološki zgodovini in mi smo mu bili priča," je dejala Ingrid Daubar z Univerze Brown, ki vodi skupino, ki Mars raziskuje s sondo InSight. Vesoljska sonda je namreč na Marsu odkrila največji krater v našem Osončju, ki so mu bili lahko znanstveniki priča ob nastanku. Na rdečem planetu so izkopali okoli 150 metrov široko in 21 metrov globoko udarno jamo, ki je nastala po padcu meteorita.

Zwitter: Sončevi mrki več ne predstavljajo znanstvenega izziva

25. 10. 2022 06.26

Ne gre za to, kaj natanko bomo videli, ampak gre predvsem za užitek ob samem gledanju, je ob delnem Sončevem mrku, ki smo ga lahko opazovali tudi iz Slovenije, povedal profesor Tomaž Zwitter z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko. Kot je dejal, Sončevi mrki danes nekega znanstvenega izziva sicer ne predstavljajo več.

James Webb ujel dih jemajoč pogled na znamenite Stebre stvarjenja

19. 10. 2022 20.35

Vesoljski teleskop James Webb je v svoj objektiv ujel pokrajino ikoničnih Stebrov stvarjenja. V območju Stebrov stvarjenja nove zvezde nastajajo v gostih oblakih plina in prahu. Tridimenzionalni stebri so videti kot veličastne skalne formacije, vendar so veliko bolj prepustni. Sestavljeni so iz hladnega medzvezdnega plina in prahu, ki se v bližnji infrardeči svetlobi včasih zdi polprosojen.

Prostovoljci dobrodelnih društev: Naša skladišča, police in hladilniki so prazni

19. 10. 2022 06.00

Da nismo zgolj v primežu energetske, temveč tudi humanitarne krize, te dni pričajo prazne police in hladilniki v skladiščih humanitarnih društev. Prvič se soočamo s tem, da se že do popoldneva izpraznijo, pripovedujejo prostovoljci. Polovica vseh uporabnikov za pomoč prosi prvič v svojem življenju. Številni že zdaj tehtajo med plačilom položnic in nakupom osnovnih živil, kaj bo šele pozimi, ko bodo položnice še višje in stiske še večje? Medtem pa ogromne količine neoporečne hrane, ki je tik pred iztekom roka ali pa ima zgolj poškodovano embalažo, ali pa hrane v menzah, še vedno pristane v smeteh, namesto, da bi jo namenili ljudem v stiski.

Astronavt nad Azijo v objektiv ujel nenavadna modra mehurčka

18. 10. 2022 19.00

Astronavti s svojih potovanj po vesolju pogosto prinesejo osupljive fotografije našega planeta. Skupina raziskovalcev, ki je del poleta preživela tudi na mednarodni vesoljski postaji, je v svoj objektiv med preletom južnega dela Azije ujela tudi nenavadna modra mehurčka.

Kakšna je pred zimo naša energetska oskrba?

18. 10. 2022 06.00

Izključitev Teš 6 iz električnega omrežja ob istočasnem remontu nuklearne elektrarne, ki ima za posledico 75-odstoten uvoz električne energije, je dvignila marsikatero obrv ne samo v gospodinjstvih, ampak tudi v gospodarstvu, ki je zaradi krize najbolj na prepihu. Zadrege podjetnikov pa velike – kdaj podpisati pogodbe za nakup plina in ostalih energentov, ali še vlagati v razvoj podjetja ali raje čakati, kam usmeriti podjetje? Odgovore na ravni celotne Slovenije so prvič iskali v okviru strateškega sveta za gospodarstvo, ki je namenjen oblikovanju strategije gospodarskega razvoja.

Najsvetlejši blisk, ki so ga astronomi do zdaj videli

15. 10. 2022 16.19

Astronomi so opazili najsvetlejši blisk, ki so ga do zdaj videli. Blisk je nastopil zaradi dogodka, ki se je sicer zgodil 2,4 milijarde svetlobnih let od Zemlje in ga je verjetno sprožil nastanek črne luknje. Izbruh žarkov gama – najintenzivnejšo obliko elektromagnetnega sevanja – so orbitalni teleskopi prvič zaznali 9. oktobra, njegov sij pa znanstveniki po vsem svetu še vedno opazujejo.

Prvi turist v vesolju pri 82 letih še na pot okoli Lune

15. 10. 2022 13.36

82-letni ameriški milijarder Dennis Tito bi rad podoživel izkušnjo izpred 21 let, ko je prvič odpotoval na Mednarodno vesoljsko postajo. Tokrat se bo odpravil proti Luni skupaj z ženo in desetimi ostalimi potniki, in sicer v plovilu Starship, s katerim želijo v prihodnjih letih prvič po programu Apollo na Luno poleteti tudi astronavti Nase. Cena potovanja ostaja neznanka, v pogodbi pa je določeno, da bodo potovanje izvedli v roku petih let. Takrat bi bil Tito star že 87 let.

NASA napovedala četrti poskus izstrelitve Artemisa 1

12. 10. 2022 20.48

Po tem, ko je NASA morala zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že trikrat prestaviti izstrelitev rakete Artemis 1, so iz agencije sporočili, da je novi datum izstrelitve 14. november. Prva misija rakete je testna, naslednje odprave z raketo SLS pa naj bi po 50 letih na Lunino površje ponesle tudi ljudi.

Nasa spremenila orbito asteroida: 'Smo resni branilci planeta'

11. 10. 2022 21.17

Nasa sporoča: nedavni trk vesoljskega plovila v manjši asteroid je vplival na njegovo orbito okoli sosednjega asteroida. Pri merjenju Dimorphosove poti so si Nasini znanstveniki pomagali z naprednimi teleskopi, uspešnost misije pa pomeni, da bi se človeštvo, če bi bil proti Zemlji namenjen nevaren asteroid, trka lahko ubranilo.

Družina umrle Mahse Amini živi v strahu: grožnje s smrtjo in ugrabitvijo

10. 10. 2022 14.49

Spregovorili so člani družine 22-letne Mahse Amini, katere smrt v policijskem priporu je pred tremi tedni sprožila proteste po vsem Iranu. Kot pripovedujejo, zdaj vsak dan živijo v strahu. Prejemajo grožnje s smrtjo in opozorila, naj se ne udeležujejo protestov, ki divjajo po državi.

V vesolje poletela prva ameriška staroselka

06. 10. 2022 08.26

Polkovnica pri marincih Nicole Mann je ena izmed štirih astronavtov, ki so s Floride poleteli proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS). S tem pa je postala prva ameriška staroselka, ki je poletela v vesolje. "Imajo možnosti," je dejala. Preostali člani posadke, ki je poletela v vesolje, so še en Američan John Cassada, Japonec Koichi Wakta in ruska kozmonavtka Anna Kikina.

Na Webbovi prvi sliki odkrili kopice, ki segajo v čas nastanka vesolja

29. 09. 2022 14.26

Nasin teleskop Webb je na prvi javno objavljeni fotografiji v svoj objektiv ujel najstarejše zvezdne kopice, ki smo jih kadar koli videli, so ugotovili z znanstveno analizo posnetka. Kopica galaksij na fotografiji je prikazana, kot je bila videti pred 4,6 milijarde let.

Odzivi na trk: 'To je za T-Rexa'

27. 09. 2022 11.02

Prvo namerno trčenje človeško izdelanega plovila v 160-metrsko vesoljsko skalo so Nasini znanstveniki in drugi astronomi ter vesoljski navdušenci lahko spremljali v živo. O fotografijah, ki jih je ujel v svoj objektiv, so se nekateri celo pošalili. "Za T-Rexa," je na Twitterju ob eni zapisal planetarni evangelist in profesor Paul Byrne.

Trčenje uspelo: Nasa zadela nenevaren asteroid

27. 09. 2022 07.17

Nasino 300 milijonov evrov vredno plovilo Dart je v prvih minutah torkovega dne trčilo v manjši asteroid Dimphos. S prvim poskusom načrtovanega trčenja vesoljskega plovila v nebesno telo bo agencija preverjala, ali bi se lahko na tak način ubranili pred Zemlji nevarnimi asteroidi. Pot 19-metrskega Darta proti 160-metrskemu Dimphosu so Nasini strokovnjaki prek kamere spremljali v živo.

Bomo namesto na Mars šli na Venero?

26. 09. 2022 13.49

Venera, drugi planet po oddaljenosti od Sonca, s tako vročim površjem, da lahko stali svinec. Prepredena z žveplovo kislino in gosto atmosfero. In kljub nevabljivim razmeram naša naslednja tarča planetarnega raziskovanja?

Floridčani v strahu: S 120 kilometri na uro se jim približuje orkan Ian

26. 09. 2022 12.38

Na Floridi se s strahom pripravljajo na prihod orkana Ian, ki je bil še včeraj tropska nevihta. Z močnim deževjem in sunki vetra do 120 km/h bo najprej dosegel Kubo, kjer bi se lahko še okrepil, nato pa enkrat do konca tedna dosegel še Florido. Floridski guverner opozarja celo o morebitnem nastanku tornadov.

Filipine zajel 'super tajfun' z vetrovi do 240 kilometrov na uro

25. 09. 2022 14.16

Vzhodni del Filipinov je zajel 'super tajfun' Noru, ki piha s hitrostjo 240 km/h, njegova hitrost se je v zadnji uri povišala za 90 km/h. Ob prehodu otočja povzročil več zemeljskih plazov, poplav in nevarnih neviht, oblasti so več vasem odredile evakuacijo. Vremenoslovci napovedujejo do tri metre visoke valove.

Velikan Jupiter najbližje Zemlji v zadnjih 59 letih

25. 09. 2022 13.09

V ponedeljek zvečer bomo v primeru lepega vremena na nebu lahko nekoliko bolj od blizu uzrli Jupiter, saj bo prvič po 59 letih od našega planeta oddaljen 'le' 590 milijonov kilometrov. Izza obzorja se bo na vzhodu prikazal ob času sončnega zahoda. Ker bo v istem času tudi v t. i. opoziciji, bo videti še svetlejši in večji kot sicer.

Načrtovano trčenje: Nasa želi spremeniti smer nenevarnega asteroida

23. 09. 2022 16.44

Ali bi lahko vesoljska tehnologija spremenila pot asteroida? Kakšna bi bila usoda našega planeta, če bi bil namenjen v Zemljino smer? S takšnimi vprašanji se je človeštvo že večkrat srečalo v hollywoodskih filmih, odgovor pa bomo kmalu dobili tudi v praksi – in ne zato, ker nam preži kakršnakoli nevarnost, ampak zato, ker bo Nasa prvič v zgodovini na pot nenevarnega in več milijonov kilometrov oddaljenega asteroida poslala plovilo, nato pa opazovala, kako bo trk vplival na njegovo orbito.