NASA

Velikan Jupiter najbližje Zemlji v zadnjih 59 letih

25. 09. 2022 13.09

V ponedeljek zvečer bomo v primeru lepega vremena na nebu lahko nekoliko bolj od blizu uzrli Jupiter, saj bo prvič po 59 letih od našega planeta oddaljen 'le' 590 milijonov kilometrov. Izza obzorja se bo na vzhodu prikazal ob času sončnega zahoda. Ker bo v istem času tudi v t. i. opoziciji, bo videti še svetlejši in večji kot sicer.

Načrtovano trčenje: Nasa želi spremeniti smer nenevarnega asteroida

23. 09. 2022 16.44

Ali bi lahko vesoljska tehnologija spremenila pot asteroida? Kakšna bi bila usoda našega planeta, če bi bil namenjen v Zemljino smer? S takšnimi vprašanji se je človeštvo že večkrat srečalo v hollywoodskih filmih, odgovor pa bomo kmalu dobili tudi v praksi – in ne zato, ker nam preži kakršnakoli nevarnost, ampak zato, ker bo Nasa prvič v zgodovini na pot nenevarnega in več milijonov kilometrov oddaljenega asteroida poslala plovilo, nato pa opazovala, kako bo trk vplival na njegovo orbito.

Kitajska pripravlja tri misije: na Luni odkrili morebiten nov vir energije

11. 09. 2022 19.16

Vesoljska tekma med Kitajsko in ZDA je vse bolj napeta. Nacionalni vesoljski upravi v Pekingu so namreč prižgali zeleno luč, da v naslednjih 10 letih na Luno izstreli tri nove mise. Tja bodo poleteli zaradi novoodkritega minerala, ki bi lahko v prihodnosti predstavljal nov vir energije.

Meglica Tarantela, kot je še niste videli

08. 09. 2022 06.00

Zvezdno porodnišnico 30 Doradus, posejano z na tisoče še nikoli videnih mladih zvezd, je v svoj objektiv zajel zmogljiv Nasin teleskop James Webb, ki je na svoji vesoljski odiseji po kozmosu. Nova spektakularna fotografija porodnišnice, ki je dobila tudi vzdevek "Tarantela", prikazuje zvezdno meglico v vsem svojem sijaju. V ozadju pa še skrivnostno vesolje številnih drugih galaksij.

Okoljska raziskava: segrevanje atmosfere in nastanek hurikanov

07. 09. 2022 09.13

Matevž Lenarčič in dr. Griša Močnik znova sodelujeta v mednarodni okoljski raziskavi JATAC 2022, ki tokrat poteka nad območjem Zelenortskih otokov. Cilj raziskave je ugotoviti vpliv naravnih in antropogenih onesnaženj z aerosoli ter trdimi delci na segrevanje atmosfere in nastanek hurikanov nad južnim Atlantikom.

'Vesolje je polno planetov, kjer dežujejo diamanti'

07. 09. 2022 06.00

Diamante na Zemlji največkrat najdemo globoko pod površjem, na ostalih planetih v vesolju naj bi se jih večina nahajala na površju oz. v zraku – v obliki diamantnega dežja. Do ugotovitve so prišli s poskusi na navadni plastiki, prinaša pa tudi nov način izdelave nanodiamantov, ki se uporabljajo v medicini in kvantni elektroniki.

Bomo morali na ponoven polet proti Luni čakati vse do konca leta?

04. 09. 2022 16.35

Potem ko so zaradi uhajanja goriva v soboto opustili drugi poskus izstrelitve rakete novega lunarnega programa Artemis, je ameriška vesoljska agencija Nasa sporočila, da ta mesec morda ne bo mogoče ponoviti poskusa.

Nasa znova preložila izstrelitev velikanke proti Luni

03. 09. 2022 07.44

Z ameriškega vesoljskega izstrelišča v Cape Canaveralu na Floridi bi morala proti Luni poleteti raketo lunarnega programa Artemis. A let so zdaj zaradi iztekanja goriva znova preložili. Izstrelitev je bila sicer zaradi domnevno pokvarjenega senzorja na enem od motorjev odpovedana že v ponedeljek. Še eno priložnost, za izstrelitev svoje velikanske rakete, ki jo je predhodno napovedala Nasa, ima agencija v ponedeljek, 5. septembra.

V iskanju vesoljskega zaklada: prva fotografija planeta izven našega osončja

01. 09. 2022 20.38

Vesoljski teleskop James Webb je posnel prvo fotografijo planeta izven našega sončnega sistema. Delanje tovrstnih posnetkov je sicer izjemno težko – zvezde namreč svetijo močneje kot planeti, ki krožijo okoli njih, zato jih je tudi težje prepoznati. Novoodkriti planet HIP 65426 b pa je od svojega matičnega sonca razmeroma daleč, zato je teleskop planet tudi lahko uspešno zaznal in fotografiral. "Proces pridobivanja te fotografije je bilo kot kopanje za vesoljskim zakladom," je povedala ena izmed raziskovalk.

Nasin polet proti Luni prestavljen zaradi tehničnih težav

29. 08. 2022 07.03

Izstrelitev Nasine rakete v sklopu misije Artemis I je preložena zaradi tehničnih težav, so sporočili. Tehnične ekipe trenutno zbirajo podatke o razsežnosti težav z motorjem. Sicer gre za testni polet, ki pa nosi velik pomen. Kakšne pa so številke te pomembne novodobne misije, katere cilj je čez nekaj let na Luno znova popeljati tudi ljudi?

Števec vse bližje 0: tokrat prazna orjakinja bi kasneje na Luno vrnila ljudi

28. 08. 2022 13.28

Vse bližje smo začetku misije Artemis I. Nasina nova raketa SLS naj bi namreč že v ponedeljek poletela proti Luni. Tokrat bo vesoljsko potovanje opravila le prazna pločevina. A, če bo šlo vse po načrtih, bi se lahko že čez tri leta oz. več kot 50 let po zadnjem sprehodu po Luni tja znova vrnilo tudi človeštvo.

Naša sirena in njihova goreča Nadia

27. 08. 2022 07.00

Tokrat je v Stožicah bučalo še bolj kot ponavadi. Poleg običajnih zvokov iz navijaških grl in trobelj je tokrat ušesa paral še zvok sirene. In to tiste gasilske, zaradi katere na čelo stopijo potne srage in so obrazi vsi zaripli, ko skušajo z vso močjo zavrteti ročico. Častni gostje na tribunah so bili tokrat namreč gasilci, ki so pomagali pogasiti največji požar v zgodovini Slovenije. Pomešali smo se med obraze, na katere smo pred mesecem dni naleteli slabih 100 kilometrov iz Ljubljane.

James Webb odkril sledove ogljikovega dioksida na eksoplanetu

26. 08. 2022 10.53

Vesoljski teleskop James Webb je odkril prve neizpodbitne dokaze o obstoju ogljikovega dioksida na eksoplanetu, so v četrtek sporočili z ameriške vesoljske agencije Nasa. Teleskop je sledove ogljikovega dioksida odkril v atmosferi planeta WASP-39 b, ki kroži okoli zvezde, podobne našemu soncu, od Zemlje pa je oddaljen 700 svetlobnih let.

Pajenk: Največja moč naše reprezentance je naša povezanost

25. 08. 2022 19.31

Slovenska odbojkarska reprezentanca bo čez manj kot 24 ur odigrala prvo tekmo svetovnega prvenstva v Stožicah. Eden najpomembnejših članov slovenske izbrane vrste je že več kot desetletje tudi Alen Pajenk. Med drugim se lahko pohvali tudi s tremi srebrnimi medaljami z evropskih prvenstev. Razlog za tako dobre rezultate vidi predvsem v izredni povezanosti znotraj slovenske slačilnice.

Webb razkril Jupiter, kakršnega še nismo videli

23. 08. 2022 09.36

Novi fotografiji Jupitra, ki sta nastali s pomočjo posnetkov s teleskopa James Webb, sta navdušili in osupnili astronome. "Po pravici povedano, nismo pričakovali, da bosta tako dobri," je priznala Imke de Pater, ki vodi opazovanje velikana našega osončja. Vidimo namreč lahko številne podrobnosti, med drugim severni in južni sij. Čeprav smo Jupitra vajeni v rdečkastih tonih, na tokratnih podobah prevladujeta modra in bela barva.

'Ljudje, vračamo se!': proti Luni bo poletela nova orjaška raketa

17. 08. 2022 15.18

Ameriška vesoljska agencija Nasa je začela s pripravami za nov polet na Luno. Tja bo konec avgusta napotila novo orjaško raketo, v prihajajočih letih pa naj bi sledilo še več poletov, med drugim tudi prvi s človeško posadko po letu 1972. Raketa bo predvidoma vzletela 29. avgusta, leta 2025 pa naj bi na Luno znova stopilo tudi človeštvo. Nasa ob tem obljublja, da bo v posadki tudi prva ženska, ki bo zakorakala na površje Lune.

'Poletje mračnih odkritij': v vse bolj izsušenem jezeru Mead našli novo okostje

17. 08. 2022 08.08

V jezeru Mead, rezervoarju, ki ga je oblikoval Hooverjev jez na reki Kolorado na jugozahodu ZDA, so odkrili novo človeško okostje. Gre za že četrto odkritje človeških posmrtnih ostankov po maju letos, ki ga je razgalila dolgotrajna suša. Gladina vode se je namreč v zadnjih 20 letih znižala že za dobrih 45 metrov in dosega zgodovinsko najnižjo raven.

Bonitta: Igra še ni na želeni ravni, toda verjamem v naša dekleta

11. 08. 2022 13.01

Slovensko žensko člansko odbojkarsko izbrano vrsto že čez dober teden dni čaka začetek novega kvalifikacijskega cikla za uvrstitev na evropsko prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Belgiji, Italiji, Estoniji in Nemčiji. Pred tem bodo naša dekleta opravila še sklepni del priprav, v katerem bodo skušala odpraviti napake s predhodnih prijateljskih tekem z Grčijo.

Opravičilo znanstvenika: Fotografijo klobase je označil za oddaljeno zvezdo

06. 08. 2022 17.12

Potem ko je na spletu delil fotografijo rezine choriza, vrste svinjske klobase, ki izvira iz Iberskega polotoka, in v objavi pripisal, da gre za eno izmed fotografij vesoljskega teleskopa James Webb, ki naj bi prikazovala oddaljeno zvezdo, se je francoski znanstvenik Étienne Klein opravičil. "Kot kaže, se kognitivna pristranskost v času veselih uric precej zabava. Pazite se je," je zapisal in dodal, da je bila prvotna objava mišljena kot šala.

Z neba strmoglavile vesoljske smeti, kmetoma naročili, naj pokličeta Naso

01. 08. 2022 17.27

Najprej ju je prestrašil močan pok, nato sta v ogradi za ovce odkrila nekaj, kar tja zagotovo ni sodilo. Na posestvo dveh avstralskih kmetov so namreč strmoglavili ogromni kosi vesoljskih odpadkov, domnevno ostanki kapsule podjetja SpaceX. Najditelja sta se za pomoč sprva obrnila na avstralsko upravo za civilno letalstvo, a so jima ti predlagali, naj o najdbi obvestita Naso. "Sem kmet iz Dalgetyja, kaj naj rečem Nasi?" se je ob navodilu začudil eden izmed kmetov.

Umrla ameriška igralka Nichelle Nichols, Uhura iz Zvezdnih stez

01. 08. 2022 12.25

Nichelle Nichols, temnopolta igralka, ki je v priljubljeni seriji Zvezdne steze igrala častnico za zveze Nyoto Uhura, je umrla v starosti 89 let. Njeno smrt je pretekli konec tedna potrdil sin Kyle Johnson, ki je potrdil, da je igralka umrla naravne smrti.

Ostanki kitajske rakete so v atmosfero vstopili nad oceanom

31. 07. 2022 09.09

Raketa, ki je pred tednom dni ponesla modul na kitajsko vesoljsko postajo Tianong (Nebeška palača), se je v soboto nenadzorovano vrnila v Zemljino atmosfero. Kot je sporočilo ameriško vesoljsko poveljstvo, so ostanki nenadzorovane rakete v Dolgi pohod 5B v ozračje vstopili nekje nad Indijskim in Tihim oceanom. ZDA so Peking ostro kritizirale, ker ni vnaprej razkril lokacije vrnitve rakete, prav tako pa so jo že tretjič obtožile nepravilnega ravnanja z vesoljskimi odpadki.

Rusija zapušča Mednarodno vesoljsko postajo: Ustvarili bomo svojo

27. 07. 2022 14.52

Moskva je sporočila, da namerava Rusija zapustiti Mednarodno vesoljsko postajo. Vodja ruske vesoljske agencije Jurij Borisov je naznanil, da bodo po izstopu leta 2024 Rusi v vesolju nastopali sami. "Zgradili bomo svojo postajo, s čimer bomo dvignili nivo profesionalnosti v vesoljski industriji," je dejal in dodal, da bo projekt postal njihova prednostna naloga. ZDA obžalujejo rusko odločitev. Tudi določeni ruski strokovnjaki na tem področju opozarjajo na morebitno nesmotrnost odločitve.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv

21. 07. 2022 12.24

Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Naša najboljša košarkarja zadnje proste dneve preživljata skupaj

21. 07. 2022 09.41

Pred pestrim košarkarskim poletjem naši fantje moči nabirajo v sproščenih dnevih na dopustu. Tokrat je vse košarkarske navdušence s fotografijo razveselil Goran Dragić, za katerega še ni znano, ali bo zaigral na prihajajočem, težko pričakovanem EuroBasketu. Po fotografiji sodeč so vsi trije dobro razpoloženi, navijači pa lahko le upamo, da bo pri odločitvi "pomagal" tudi Luka Dončić.

Astronomi v vesolju zaznali nenavaden signal, ki zveni kot srčni utrip

15. 07. 2022 06.00

Nenavaden ponavljajoči se signal, ki zveni kot srčni utrip, je presenetil astronome. Ta prihaja iz oddaljene galaksije, ki je od našega planeta oddaljena več milijard svetlobnih let. Signal, imenovan FRB 20191221A, je trenutno najdlje trajajoč "hitri radijski izbruh" z najjasnejšim periodičnim vzorcem, kar so jih odkrili do zdaj.

Webb razkriva nove spektakularne fotografije: meglice, galaksije, zvezde

12. 07. 2022 17.15

Potem ko je ameriški predsednik Joe Biden okoli 11. ure po našem času razkril prvo fotografijo novega Nasinega teleskopa James Webb, ki je svojo vesoljsko odisejo začel na božični dan lani, je Nasa zdaj razkrila še nekaj novih fotografij. "Začela se je zora nove dobe v astronomiji," so razkritje pospremili v Evropski vesoljski agenciji. Fotografije prikazujejo spektakularno planetarno meglico Južni obroč, katere podrobnosti so bile astronomom skrite, meglico Carina, ki je bila že v preteklosti pogosta tarča opazovanj Webbovega predhodnika Hubbla, ter čudovite detajle Stephanovega kvinteta.

Đoković na sprejemu v Beogradu: Trnova pot je naša usoda

12. 07. 2022 10.17

Več tisoč ljudi je v Beogradu pričakalo Novaka Đokovića, ki je minuli konec tedna sedmič v karieri osvojil teniški turnir v Wimbledonu. Đoković je v finalu po štirih nizih premagal Avstralca Nicka Kyrgiosa.

Nasa pokazala najglobljo in najostrejšo fotografijo zgodnjega vesolja

12. 07. 2022 07.04

Predsednik Joe Biden je predstavil eno od prvih fotografij najzmogljivejšega vesoljskega teleskopa James Webb, ki predstavlja enega od najglobljih pogledov v vesolje. Fotografija prikazuje SMACS 0723, kjer ogromna skupina galaktičnih kopic deluje kot povečevalno steklo za objekte za njimi. Tako imenovana gravitacijska leča, kar je ustvarilo prvi Webbov globoki pogled na neverjetno stare in oddaljene šibke galaksije.

Ukrajinci na Kačjem otoku izobesili zastavo, sledilo rusko bombardiranje

07. 07. 2022 14.34

Kljub umiku ruskih sil s Kačjega otoka na 662 metrov dolgi 'pusti skali' v severzahodnem delu Črnega morja kot kaže še nekaj časa ne bo miru. V zgodnjih jutranjih urah so namreč na otok prispeli ukrajinski vojaki in na zapuščenih objektih izobesili ukrajinske zastave. Nato pa je sledil ruski letalski napad. Moskva trdi, da naj bi v bombardiranju umrlo več ukrajinskih vojakov, vendar zaenkrat teh informacij ni mogoče neodvisno preveriti. Uničen pa naj bi bil pomol na otoku.