Nacionalizem

Poklon italijanskih medijev slovenskemu 'kronistu stoletja'
30. 05. 2022 10.47
Ob smrti tržaškega pisatelja Borisa Pahorja so osrednji italijanski mediji poglobljeno opisali njegovo delo in življenjsko pot. Poudarili so literarno vrednost njegovih del, predvsem pa pomen njegovega spominjanja in opominjanja na grozote nacizma in fašizma ter na zatiranje slovenske manjšine v Italiji.

Raperka Fraw Blanka: Ne ga fejkat!
28. 04. 2022 08.00
Plesalko Kajo Janjić večina bolje pozna kot raperko Fraw Blanko, nekateri pa tudi po kolektivu Šlagwerk. Na začetku leta je izdala dolgo pričakovani prvenec Stranski učinki, ki je fizično izšel na prav poseben način, svoje misli pa nam je razgrnila pred prvim večjim promocijskim koncertom, ki ga bo imela 29. aprila na Metelkovi.

Kako je Putin izgubil Ukrajino
20. 03. 2022 18.01
Boleče, kako se nič ne naučimo iz trpljenja zgodovine. Boleče očitno je, kako klišejsko vojna zares prinese najslabše in najboljše v ljudeh. Pobesneli diktator v Moskvi sanjari o krvavih obnovitvah nekih zastarelih idej in sovjetskih cesarstvih, medtem pa so ceste in železnice polne starcev, žensk in otrok. Na vlaku iz Kijeva smo videli najhujše in najboljše, kar človeštvo premore. Ljudje na begu pred zlomom vojne pa vseeno polni sočutja. To je njihova zgodba.

Potni list Združenih arabskih emiratov med najbolj zaželenimi na svetu
14. 03. 2022 18.47
V vojnem času je bolj kot kdaj koli jasno, kako dragocena je človekova svoboda. Prehajanje državnih meja in vračanje, kadar želimo, je privilegij miru. A tudi takrat za prehod meje potrebujemo potni list. Pa bi bili lahko potnim listom, kot jih poznamo, šteti dnevi? Govorili smo s prof. dr. Kočenovom, ki se udeležuje strokovne konference mariborske fakultete Alma Mater Europea. Po rodu je Rus, ima nizozemski potni list, živi pa na Madžarskem. Sam zagovarja tezo, da potni listi spodbujajo rasizem in nacionalizem, zato se zavzema za njihovo odpravo in prost prehod med državami.

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'
15. 02. 2022 17.38
Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Direktor WHO optimističen, da bo svet leta 2022 premagal pandemijo covida-19
31. 12. 2021 18.18
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, je v novoletni poslanici dejal, da bo pandemija covida-19 premagana leta 2022, če bodo države sodelovale pri zajezitvi širjenja novega koronavirusa. Posvaril je pred nacionalizmom in kopičenjem cepiv proti covidu-19.

Get Back Beatlov ali tisti januar, leta 1969
05. 12. 2021 09.11
V času, ko smo obeležili 20-letnico smrti Georgea Harrisona, je Peter Jackson obelodanil skoraj 8-urno epopejo Get Back, ki govori o enem mesecu v življenju zasedbe The Beatles, med 2. in 31. januarjem, leta 1969. Gre za dokument časa, ki se mu bodo privrženci težko uprli.

Legendarni glasbenik in aktivist Bob Geldof dopolnil 70 let
05. 10. 2021 19.53
Priznani glasbenik, ki je v 70. letih prejšnjega stoletja zaslovel kot pevec irske zasedbe The Boomtown Rats, kasneje pa se je podal na uspešno samostojno pot, praznuje 70 let. Znan je tudi po svojem aktivizmu, dobrodelnih projektih in neposrednih kritičnih izjavah.

'Ostal je samo pepel, pomešan z blatom'
02. 10. 2021 08.00
33.771 ljudi v dveh dneh: septembra 1941 sta SS in nemška policija izvedla največji posamični pokol v drugi svetovni vojni. Jurij Fuks, Alexander Berljant in Wladimir Pinschuk so se tragični usodi izognili - in letos ob obletnici tega grozljivega dogodka so z nemškim Spieglom delili svoje zgodbe iz tistega časa.

Petkovi protestniki Pahorja označili za 'slamnatega predsednika'
10. 09. 2021 20.02
Petkovi protestniki so se znova zbrali na Trgu republike, kjer so se soočili s slamnato lutko predsednika republike Boruta Pahorja. Predsednika so sicer že pred protestom pozvali, naj se sooči z ljudstvom, ki že 73 tednov protestira. Poudarili so, da slamnatega predsednika, ki zgolj ignorira vse dejanske probleme v državi, ne potrebujejo. Na protestu so naslovili tudi sporen Zakon o tujcih, ki je bil sprejet marca letos.

'Naše poslanstvo oživljanja krščanske demokracije in desnosredinskih strank v Evropi ni končano'
08. 09. 2021 10.58
"Moja ambicija je, da sem znova izvoljen za predsednika skupine Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu. Moje delo v skupini EPP še ni končano. Naše poslanstvo oživljanja krščanske demokracije in desnosredinskih strank v Evropi ni končano. Zato ne bom kandidiral za predsednika Evropskega parlamenta," je po daljšem obdobju ugibanj le sporočil vodja skupine EPP v EP Manfred Weber.

Beloruski aktivisti spomnili na dolg seznam 'obešenih v gozdu'
04. 08. 2021 15.02
Medtem ko ukrajinska policija nadaljuje preiskavo smrti beloruskega aktivista Vitalija Šišova, se na družbenih omrežjih širijo opozorila, da ne gre za osamljen primer, pač pa le za zadnjega v nizu. Obešenih v gozdu naj bi namreč našli že več ljudi, ki so se zoperstavili avtoritarnemu beloruskemu predsedniku Aleksandru Lukašenku, na katerega se tudi iz Evrope zgrinja vse več kritik zaradi represivnega načina vodenja države.

Patriotizem v dobi ekstremov
05. 06. 2021 07.00
Kaj pomeni biti državljan in Američan, se v svoji novi knjigi Reclaiming Patriotism in the Age of Extremes (2021) sprašuje Steven B. Smith, profesor politične filozofije na univerzi Yale. V njej skuša zagovarjati koncept (ameriškega) patriotizma, ki se je izgubil v simbolnem boju dveh ekstremnih ideologij sodobnega časa – nacionalizma in kozmopolitanizma.

'Non-paper nevarna igra, ki lahko sproži katastrofalen plaz'
19. 04. 2021 13.30
Svet makedonskih veleposlanikov se je odzval na domnevni slovenski non-paper o Zahodnem Balkanu in ga obsodil. Veleposlaniki so ob tem opozorili, da etnocentrizem, nacionalizem ter novo zarisovanje meja lahko vodi v prelivanje krvi z globokimi posledicami za celotno jugovzhodno Evropo. Medtem pa slovenski zunanji minister Anže Logar poudarja, da razprava o domnevnem dokumentu ne koristi ne BiH in še manj Sloveniji.

'Ni vprašanje, ali, ampak kdaj nas čaka nova pandemija'
30. 03. 2021 09.57
Voditelji 23 držav (Slovenije ni med njimi) in WHO so si enotni – potrebujemo mednarodno pogodbo, s katero se bo svet v prihodnosti spopadal z zdravstvenimi krizami, podobnimi epidemiji covida-19. "Ni vprašanje, ali, ampak kdaj nas čaka nova pandemija," pravijo in "pokazalo se je, da nihče ni varen, dokler nismo vsi varni."

'Brez akademske svobode ni kritike, odsotnost kritike vodi v enoumje'
09. 03. 2021 10.59
Članice in člani Katedre za novinarstvo na Fakulteti za družbene vede so stopili v bran profesorju Marku Milosavljeviću po njegovem nastopu na seji posebne skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije, načel pravne države in državljanskih svoboščin. Prepričani so, da je bil tarča "orkestriranih napadov na osebno in akademsko integriteto."

Antonio Guterres o 'pandemiji kršitev človekovih pravic'
22. 02. 2021 09.32
Skokovit porast ekstremne revščine, nasilje nad ženskami, utrjevanje oblasti in utišanje kritikov z izgovorom boja proti pandemiji ter nov dokaz egoizma bogatih držav, ki lahko na koncu udari proti njim samim. Spopad s koronavirusom je žal postal tudi poligon za teptanje človekovih pravic, ugotavlja generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov
28. 01. 2021 10.53
Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Astrološka napoved za leto 2021: osnovni moto bo težnja po svobodi
01. 01. 2021 08.00
Prav vse je zapisano v zvezdah, pa najsi v to verjamemo ali ne, in prav zato smo se pri priznani astrologinji Teodori Erhatič pozanimali, kaj vidi za leto, ki je pred nami. Glede na to, da je za nami prav posebno leto, polno pretresov, sprememb in različnega dogajanja (tako političnega, osebnega, zdravstvenega kot tudi finančnega), nas je zanimalo, kaj nas čaka v novem letu, v letu 2021.

Kam plujeta SMC in NSi?
24. 10. 2020 14.13
Dozdajšnji ideološko prazen koncept politične sredine, ki je med politiki postal priljubljen zaradi predpostavke, da ne gre za leve in desne, ampak za dobro Slovenije, se je dokončno izpel. Projekt dr. Mira Cerarja, ki je na zadnjih parlamentarnih volitvah dobil podporo 9,57 % volivcev, se je pod vodstvom Zdravka Počivalška prelevil v podpornika skrajno desne populistične politike pod okriljem stranke SDS. Enako je, v manj kot pol leta, doživela stranka NSi, ki se zelo dobro počuti v tretji vladi Janez Janše. Tistega Janeza Janše, ki so ga vodilni v stranki NSi le nekaj mesecev, preden so vstopili v njegovo vlado, etiketirali kot skrajno desnega politika.

Van der Bellen se je koroškim Slovencem v slovenščini opravičil za krivice
10. 10. 2020 13.20
Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen se je na osrednji slovesnosti v Celovcu ob stoti obletnici koroškega plebiscita koroškim Slovencem tudi v slovenščini opravičil za krivice in zamude pri uresničitvi njihovih ustavnih pravic. Slovenski predsednik Borut Pahor pa je za Celovec dejal, da je to simbolna prestolnica združene Evrope.

Kdaj bo cepivo proti novemu koronavirusu dostopno širši populaciji?
07. 10. 2020 19.17
Evropska agencija za zdravila je začela pospešeno preverjati že drugo potencialno cepivo proti covid-19, ki ga razvijata ameriški Pfizer in nemški Biontech. Optimisti, med katere sodijo tudi slovenski znanstveniki, napovedujejo, da bi cepivo lahko dobili že konec leta. Pri proizvodnji pomembno vlogo igra tudi slovensko podjetje, saj izdeluje proizvodno linijo za Pfeizer.

Papež v encikliki obsodil 'ekstremistični, zamerljivi in agresivni nacionalizem'
04. 10. 2020 14.25
Vatikan je objavil podrobnejšo vsebino tretje enciklike papeža Frančiška, ki jo je ta podpisal v soboto. V njej poziva k spremembam v srcih ljudi po svetu ter obsoja kratkovidni, ekstremistični, zamerljivi in agresivni nacionalizem, ki se uveljavlja v današnji politiki. Pozval je k politiki, ki bo resnično v službi skupnega dobrega.

Na Bledu milijarderji in spreobrnjeni komunisti
08. 09. 2020 12.19
Češki premier Andrej Babiš je leta 1993 ustanovil agroživilski konglomerat Agrofert, ki danes zaposluje 35.000 ljudi. Njegovo premoženje je ocenjeno na 4,14 milijarde evrov. Madžarskemu predsedniku vlade Viktorju Orbanu je leta 1989 George Soros plačal šolanje na Oxfordu. Prvi mož Poljske Mateusz Morawiecki naj bi že kot otrok po mestu lepil antikomunistične plakate.

'Joveva je sistematična tarča žaljivih napadov'
24. 08. 2020 15.47
Evropska poslanka iz vrst LMŠ Irena Joveva je pred dnevi opozorila na to, kakšnih žaljivk je deležna tudi zato, ker je po poreklu Makedonka. V bran so ji stopili tudi v LMŠ, ki so opozorili, da je Joveva sistematična tarča žaljivih napadov, višek pa da je naslov članka na spletnem portalu Nova24TV, ki Jovevo etiketira kot makedonsko poslanko.

'Alah je velik, sultan na Bosporju pa še večji'
15. 07. 2020 16.37
15. julija 2016 je nad Istanbulom F-16 v nizkem letu prebil zvočni zid. Mesto je bilo na nogah, streljanje pa je kazalo, da očitno vse skupaj ni bila napaka. Mogoče teroristični napad? A na družbenih medijih je završalo: elementi mediteranskih brigad so začeli puč, ki je poskušal odstaviti Recepa Tayyipa Erdogana. Pučisti niso bili uspešni, rezultat pa je bil prvi sultanat, ki je nastal iz demokratične države. Države, ki je s spremembo statusa Hagije Sofije v mošejo dosegla svoj sekularni razkroj.

Predsednika ZDA najbolj skrbi varovanje spornih spomenikov
07. 07. 2020 08.38
Krištof Kolumb v Baltimoru je zadnji v seriji ameriških spomenikov, ki so padli ob protestih proti rasizmu in policijskemu nasilju. "Upor je zajel tudi zagovornike bele nadvlade, lastnike sužnjev, izvajalce genocida in kolonizatorje," sporočajo protestniki. Ta val skuša na svoj mlin preusmeriti Donald Trump, predsednik, ki za politično preživetje vneto podpihuje kulturne delitve v ZDA.

IFIMES: Ugledna imena za inštitutom, ki izgublja ugled
15. 06. 2020 20.37
Analize Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije v zadnjem času burijo duhove na Zahodnem Balkanu, hkrati po postavljajo verodostojnost inštituta pod velik vprašaj. Kako sicer pojasniti nenadni zasuk političnih stališč in ocen, nenavadna financiranja inštituta s strani državnih podjetij, pojav plagiatorstva ter distanciranje častnega predsedstva od "sponzoriranih vsebin"? V vrstah inštituta pa je tudi precej znanih oseb iz družbenega in političnega življenja, ki so zastavile svoje dobro ime. Med njimi denimo tudi svetovalec predsednika Boruta Pahorja dr. Ernest Petrič.

Hemon: 'Trumpizem' temelji na stopnjevanju konflikta
31. 05. 2020 09.09
Aleksandar Hemon. V Sarajevu rojeni pisatelj, ki je leta 1992 med študijsko potjo zaradi vojne v Bosni in Hercegovini obtičal v Chicagu in v Združenih državah Amerike tudi ostal. Njegove knjige so med svetovno javnostjo in med kritiki odlično sprejete. Za 24UR Fokus se je z njim o 'trumpizmu', nacionalizmu, vojnah, koronakrizi, ZDA ... in seveda o pisanju pogovarjal novinar Miha Drozg.

Razumeti Kitajsko
30. 05. 2020 13.35
Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.