Nacionalizem

'Naši aktualni politiki so v primerjavi s tujino bolj občutljivi za kritiko'

23. 05. 2020 09.55

Predsednik Uefe Aleksander Čeferin je iskreno spregovoril o tem, kako je epidemija posegla v njegovo javno in zasebno življenje. O svojem odnosu s trenutno oblastjo je dejal, da skoraj nima nobenega stika z njimi, so pa "naši aktualni politiki v primerjavi s tujino bolj občutljivi za kritiko". O tem, kako bi sam ravnal kot predsednik vlade, pa: "Slovenska politika me ne zanima."

Olimpijske igre: kdo vlada vladajočim?

04. 04. 2020 07.15

Po dolgotrajnem in skoraj otroško trmastem vztrajanju, da bodo Olimpijske igre 2020 v Tokiu potekale po prvotno zastavljeni časovnici, je Mednarodni olimpijski komite (MOK) 24. marca končno naznanil, da bodo igre prestavljene v leto 2021. Odločitev je potrdil tudi japonski premier Shinzo Abe, kljub temu, da so še teden nazaj predstavniki organizacijskega komiteja iz Tokia zanikali takšno možnost. Pozdravile so jo številne športne zveze in posamezni športniki po svetu, od katerih jih je kar nekaj tudi javno izrazilo ostro kritiko na predsednika MOK, Thomasa Bacha, ki je dajal močan (in utemeljen) vtis, da imajo sponzorske in televizijske pogodbe prednost pred zdravjem in varnostjo športnikov ter širše javnosti.

Prešernovi Zdravljici znak evropske kulturne dediščine

31. 03. 2020 15.54

Evropska komisija je podelila znak evropske dediščine desetim znamenitostim, ki pričajo o evropskih idealih, vrednotah, zgodovini in povezovanju. Med prejemniki je tudi Prešernova Zdravljica, ki med drugim opeva svobodo in sožitje med narodi, so sporočili iz Bruslja.

Neoliberalizem naš vsakdanji

29. 02. 2020 07.00

V današnjem političnem in družbenem življenju je široko razširjena ideologija, ki govori, da ljudje nimamo nič skupnega, da ima vsak svojo resnico in da skupnih institucij ne potrebujemo. Od kod izvira ta ideja, je težko odkriti. Želja po neskončni svobodi posameznika je močna.

Sezona pisem: 75 akademikov svari pred Janševo koalicijo

17. 02. 2020 12.23

Potem ko je skupina vidnih posameznikov iz družbeno-političnega življenja na večino predsednikov parlamentarnih strank naslovila pobudo za oblikovanje projektne koalicije, skupina znanstvenikov in akademikov v javnem pismu zdaj svari pred koalicijo pod vodstvom Janše.

Zakaj opozicijska SDS ni alternativa?

08. 02. 2020 10.14

Po padcu vlade Marjana Šarca bodo slovenski volivci prej ali slej postavljeni pred dilemo, komu na naslednjih (predčasnih) volitvah nameniti svoj glas. Odhod prvaka DeSUS iz politike priča, da kult osebnosti večnega predsednika v slovenskem političnem prostoru ostaja le še prvak stranke SDS.

75 let od osvoboditve Auschwitza: 'Antisemitizem in rasizem družbo razjedata od znotraj'

23. 01. 2020 18.06

V Jeruzalemu poteka osrednja slovesnost ob 75. obletnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, v katerem je umrlo več kot 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Čeprav se tam zgrinjajo voditelji z vsega sveta, tam ne bo predstavnikov Poljske, kjer je taborišče stalo.

Ko v parlamentu zapojejo pesti: minister poslancu primazal klofuto

24. 12. 2019 16.44

Kaos v parlamentu Republike Srbske - v Banjaluki so zapele pesti. Notranji minister Dragan Lukać je fizično napadel opozicijskega poslanca Draška Stanivukovića. Ta je med razpravo o vstopu BiH v zvezo Nato delil zastavice zavezništva. Lukać, ki članstvu nasprotuje, je v poslanca zalučal papirje, ga ozmerjal z opico in mu primazal klofuto.

Indeks človekove svobode znaša v Sloveniji 7,97 na lestvici do 10

18. 12. 2019 11.00

Slovenija je v letošnjem poročilu glede indeksa človekove svobode ohranila 35. mesto, ki ga je zasedala že lani. Med 162 državami je sam vrh drugo leto zapored osvojila Nova Zelandija, medtem ko na zadnjih treh mestih vztrajajo Jemen, Venezuela in Sirija.

'Igral sem za rasistično Barco'

05. 12. 2019 10.51

Emmanuel Petit je bil nezamenljiv član zlate francoske reprezentance, ki je leta 1998 najprej osvojila svetovni naslov, dve leti kasneje pa še evropskega. V tem času je bil član Arsenala, ki je na Otoku osvojil dvojno krono. Kasneje je podpisal za Barcelono in, kot razlaga francoskim medijem, tam naletel na čudne razmere. "V Barcini slačilnici sem takoj zaznal rasizem."

Brezskrbna mladost, a z veliko propagande, omejitvami in razklanostjo

12. 11. 2019 06.00

Ob 30-letnici padca Berlinskega zidu so z nami svoje zgodbe delili štirje Nemci: trije z vzhodnega ter eden z zahodnega dela. Njihovi pogledi in izkušnje se bolj ali manj razlikujejo, prav tako razmišljanje. Več v trojnem intervjuju z Arnejem, Fredom in Thomasom. Na koncu pa še pogled z druge, mnogo bolj brezskrbne strani ...

Nemški predsednik ZDA pozval, naj zavrnejo nacionalizem

09. 11. 2019 22.24

V nemški prestolnici Berlin in drugih mestih po državi so pripravili številne slovesnosti ob 30. obletnici padca Berlinskega zidu. Osrednja slovesnost je potekala zvečer v Berlinu pred Brandenburškimi vrati. Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je v nagovoru pred zbrano množico ZDA pozval k spoštovanju namesto egoizma.

Oboroževalna tekma na Balkanu: poligon interesov velikih sil

03. 11. 2019 07.19

Oboroževalna tekma med tremi supersilami, ZDA, Rusijo in Kitajsko, povzroča verižno oboroževanje tudi na regionalnem in lokalnem nivoju. Nič drugače ni niti na Balkanu, kjer postdaytonska ureditev doživlja resne preizkušnje.

Ste se kdaj vprašali, kdo ste – Štajer'c, Primor'c ali preprosto Sloven'c?

19. 10. 2019 07.00

Ko se vračamo domov s potovanja, se nam vsem odpre drugačen pogled. Morda je to pogled na domače hribe, smaragdno reko ali neskončno ravnico. Nekateri so bolj, drugi manj navezani na svojo regijo, a kljub temu vsakršen predlog delitev pokrajin izzove močne čustvene odzive in sproža polemike. A kaj za vas označuje dom? Je to mesto? Športni klub ali država?

Pamet v roke!

12. 10. 2019 07.00

Slovenska politika danes je eno golo moraliziranje. Nikoli do zdaj v politiki ni bilo tako malo politike in tako veliko neumnosti in praznine. Od predsednikov strank, vladnih in opozicijskih, in od marsikaterega ministra lahko slišimo le besede, s katerimi poskušajo braniti lastne interese, v imenu vladajoče ideologije.

Mladi Poljaki: patrioti, ki zapuščajo svojo domovino

03. 10. 2019 07.31

Poljaki so država z drugo največjo izseljensko skupnostjo znotraj Evropske unije – odhajajo predvsem mladi, ki službe iščejo drugod. Mladi Poljaki so sodeč po številnih raziskavah kljub življenju zunaj domovine veliki patrioti, pri katerih je po letu 2015 opaziti tudi trend izbiranja strank desno od politične sredine. Vpogled v trenutne razmere na Poljskem in razmišljanje mladih nam je dala 24-letna Nel Ewa Tomczyk, novinarka iz Lodža.

O neoliberalizmu

28. 09. 2019 07.01

Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

'Prihajajo vojskovodje, voditelji, ki vodijo z dejanji, in ne ljudje, ki nosijo vrednote'

25. 09. 2019 07.00

Na začetku 21. stoletja je vloga nekoč prevladujoče politične ideologije zahodne Evrope v zatonu. Socialdemokratske stranke so v zadnjih letih utrpele boleče poraze oz. izkusile močan padec podpore pri volivcih. O tem, kje se skrivajo razlogi za zaton ene najstarejših političnih sil v evropski tradicionalni tradiciji, in kako se lahko socialdemokrati zoperstavijo pojavu novih populističnih strank, ki v ospredje postavljajo ideje nacionalizma, smo se pogovarjali s političnim filozofom dr. Igorjem Pribacem. “Gre za neke vrste umiranje na obroke, prebojne moči ne vidim,” je jasen sogovornik.

'Prva dolžnost vsakega odraslega človeka je, da ostane zvest svoji identiteti'

22. 09. 2019 08.37

Globalizacija ne zanika identitete, pravi Boris Pahor, znameniti tržaški pisatelj in mislec. Zreli narodi z jasno identiteto lažje sobivajo, saj je manj želje po nadvladi, je prepričan človek, ki je na lastni koži izkusil totalitarne režime. Skrbi ga, ker ima Evropa "papirnato identiteto" in prešibko socialno komponento. Prepričan je tudi, da potrebujemo evropsko vojsko.

'Populizem ni nujno fašizem, je pa na dobri poti'

21. 09. 2019 07.40

"Obkladanje ljudi s fašisti in nacisti, pa tudi s komunisti, je zame nesprejemljivo. To je etiketa, ki se jo nalepi nekomu, ki ga ne maraš," pripoveduje Dušan Nećak, zaslužni profesor s Filozofske fakultete. "Eni pravijo, da se zgodovina ponavlja, drugi pravijo, zgodovina se ponavlja, a kot farsa, tretji pravijo, da se zgodovina nikoli ne ponavlja, sam pa sem mnenja, da se zgodovina ponavlja na ta način, da zaznamo, da smo nekatere stvari, ki se dogajajo danes, že videli v zgodovini."

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'

17. 09. 2019 06.00

Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Slovenija je mrtva, naj živi neoliberalizem!

17. 08. 2019 07.00

Z razpadom nekdanje federalne države je nacionalistična ideologija pokazala svojo moč preko homogenizacije naroda. Visoka stopnja nacionalne homogenosti je v Sloveniji (in večini drugih jugoslovanskih republik) razvila tako horizontalno kot vertikalno solidarnost. Ampak stanje vsesplošne evforije in zadovoljstva se je hitro končalo.

O antikomunizmu, nacionalizmu in desnici

03. 08. 2019 07.00

Zgodovinar Eric Hobsbawm je pisal o tem, da je zgodovini potrebna distanca, ne zgolj od strasti, emocij in ideologij, ampak tudi od veliko bolj nevarne želje po doseganju nacionalne "identitete".

'Srebrenica je pretresljiv opomnik na bolečino in trpljenje'

11. 07. 2019 15.55

V Srebrenico se je vse od zgodnjih jutranjih ur zgrinjalo na tisoče ljudi, ki so se v bližnjem spominskem centru v Potočarih poklonili žrtvam genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov pred 24 leti po zavzetju tega mesta v samo nekaj dneh ubile več kot 8300 Bošnjakov. Na današnji spominski slovesnosti so pokopali posmrtne ostanke 33 žrtev.

Župan Gorišnice: Zadržkov do tega, da je koncert v naši občini, nimamo

08. 07. 2019 14.56

Milan Trol je želel koncert hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona pripraviti na športnem letališču v Moškanjcih, a mu ministrstvo za obrambo kot lastnik zemljišča ni dalo dovoljenja. Na občini Gorišnica pa pravijo, da zdržkov glede morebitnega nastopa pri njih nimajo. Obiskovalcem bi omogočili celo parkiranje na občinskem zemljišču, v Thompsonovo 'glasbo' pa da se ne bodo mešali.

Ministrstvo za obrambo ne dovoli koncerta Thompsona na svojem zemljišču

05. 07. 2019 16.10

Pred dnevi je Upravno sodišče razsodilo, da je bila prepoved koncerta hrvaškega pevca Marka Perkoviča Thompsona pred dvema letoma v Mariboru nezakonita. Organizator Milan Trol je napovedal nov koncert, želel pa ge je izvesti na športnem letališču Moškanjci, za kar pa potrebuje dovoljenje lastnika zemljišča, ministrstva za obrambo. Minister Erjavec je po naših informacijah prošnjo zavrnil. Morebitne izvedbe koncerta v prostorih občine pa ne nameravajo dovoliti niti v Mariboru.

Upravno sodišče: prepoved Thompsonovega koncerta v Mariboru nezakonita

26. 06. 2019 11.49

Potem ko so pred dvema letoma v Mariboru prepovedali koncert hrvaškega pevca Marka Perkoviča Thompsona, je zdaj Upravno sodišče razsodilo, da je bila prepoved nezakonita. Organizator koncerta napoveduje, da bodo zdaj nastop kontroverznega glasbenika izvedli. Thompson je odločitev sodišča pozdravil. To pa pravi, da so s sodbo postopek znova vrnili na mariborsko upravno enoto.

Šerbedžiji nagrada za življenjsko delo

19. 06. 2019 12.51

Na Hrvaškem so podelili jubilejne, 60. državne nagrade Vladimirja Nazorja za življenjsko delo ter nagrade za letne umetniške dosežke na več področjih. Nagrado za življenjsko delo na področju filma je prejel priznani igralec Rade Šerbedžija z utemeljitvijo, da je trajno in za vedno zaznamoval hrvaško kinematografijo.

Skrajna desnica zaostruje kampanjo: kako bo Ibizagate premešal karte v Avstriji?

23. 05. 2019 19.02

V Avstriji utegne karte na evropskih volitvah dodobra premešati korupcijska afera Ibiza, ki je močno prizadela desničarske svobodnjake in zaradi katere je razpadla tamkajšnja vlada. V številnih drugih državah pa skrajna desnica z vsemi topovi zaostruje kampanjo.

Najbolj prepričljiva Tanja Fajon in Milan Zver, najmanj Violeta Tomić

20. 05. 2019 13.07

Darja Zgonc je soočila vodilne kandidate sedmih parlamentarnih strank za evropski parlament. Kdo so ljudje, ki bodo zastopali naše vrednote? Kakšna je njihova vizija Evrope? Kako bodo uresničili svoje obljube? Kdo je bil najbolj prepričljiv po mnenju naših gledalcev?