Ne

Nesreča norveške tovorne ladje

28. 02. 1998 11.39

V noči na soboto je v nesreči norveške tovorne ladje Ulsund v Severnem morju izgubilo življenje vseh sedem članov posadke. Kot so sporočili iz norveške reševalne postaje Sola, so reševalci doslej našli trupla dveh mornarjev. Za pet pogrešanih po podatkih vodje reševalcev ne obstaja nobenih možnosti preživetja. Norveška tovorna ladja s šestimi finskimi in estonskim mornarjem je kmalu po polnoči sredi hude nevihte začela oddajati klice na pomoč. Ladja je peljala aluminij in je bila na poti iz Sankt Petersburga v Hoeyanger na Norveškem.

Odslej lahko angleški prestol podedujejo tudi ženske

27. 02. 1998 18.23

Angleška kraljica Elizabeta II. se je odločila, da lahko krona preide na monarhovega najstarejšega otroka, ne glede na spol. Danes so namreč v lordski zbornici (zgornji dom britanskega parlamenta) napovedali konec nasledstva prestola po moški liniji. Sprememba ne bo povzročila nobene bistvene razlike: prvi trije pretendenti za prestol ostajajo moški; kraljičin sin princ Charles ter njegova sinova William in Harry.

Drašković predlagal Miloševiću dogovor o narodni spravi

27. 02. 1998 18.04

Eden najpomembnejših voditeljev srbske opozicije Vuk Drašković je izrazil pripravljenost za oblikovanje koalicijske vlade s socialisti Slobodana Miloševića, a le pod pogojem, da bodo slednji sprejeli dogovor o "narodni spravi", poroča tiskovna agencija BETA. V pogovoru za televizijo Palma plus v Jagodini je Drašković povedal, da bo njegova stranka po podpisu omenjenega dogovora s socialisti sprejela njihov program ter da ne bo povzročala "prepirov" pri delitvi ministrskih mest. Pet mesecev po parlamentarnih volitvah, na katerih so socialisti izgubili večino v parlamentu, Srbija še vedno nima nove vlade, zato vlada iz prejšnjega mandata opravlja le tekoče posle. Njen predsednik Mirko Marjanović, ki je zadolžen za sestavo nove vlade, se že nekaj časa pogaja s parlamentarnimi strankami. Do sedaj je Drašković, vodja Srbskega gibanja obnove, zahteval položaj premiera ter še deset vladnih resorjev.

Spor v VS glede grožnje z resnimi posledicami

27. 02. 1998 18.04

Glavna tema današnje razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki poteka za zaprtimi vrati, je grožnja z "resnimi posledicami", ki jo nameravajo ZDA in Velika Britanija doseči v osnutku resolucije glede iraškega vprašanja.*** Čeprav uporaba nasilja ni izrecno navedena, Rusija in Kitajska v omenjeni formulaciji vidita legalno opravičilo za zračne napade na Irak v primeru, da Bagdad ne bo upošteval dogovora z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Zaradi omenjenega spornega vprašanja ni pričakovati, da bodo resolucijo sprejeli že v tem tednu. V ponedeljek, na prvi delovni dan v mesecu, bo VS po tradiciji razpravljal le o svojem delovnem programu.

Italijanski javni dolg je še vedno visok

27. 02. 1998 16.42

Evropski komisar Yves Thibault de Silguy je danes v Rimu izjavil, da je italijanski javni dolg še vedno previsok glede na maastrichtske kriterije, da pa je treba upoštevati trend upadanja in ne trenutne ravni. Italijanski javni dolg je leta 1997 znašal 121,6 odstotka BDP (bruto domačega proizvoda), leto prej pa 124 odstotkov. Kot je znano, kriteriji iz Maastrichta določajo, da lahko javni dolg znaša največ 60 odstotkov BDP. Po nekaterih napovedih, naj bi Italija ta kriterij izpolnila šele čez približno dvanajst let.

Zelena luč za svetovni pokal v biatlonu na Pokljuki

27. 02. 1998 16.18

Tehnični delegat Mednarodne biatlonske zveze (IBU) Vadim Malnikov si je danes ogledal proge na Pokljuki, kjer bodo prihodnji teden tekme za svetovni pokal in svetovno prvenstvo v biatlonu. Pohvalil je organizatorje za dobro opravljeno delo, saj so proge izvrstno pripravljene. Okrog 20 centimetrov snega, ki naj bi zapadel v noči na nedeljo, sedaj ne bo več služilo za osnovno pripravo proge, temveč za lepši pogled na okolico tekmovališč.

Solana zaključil obisk v Sloveniji - politika odprtih vrat je edina politika zveze NATO

27. 02. 1998 16.00

Pri nadaljnji širitvi zveze NATO bo šlo za različne politične in geostrateške interese posameznih držav, zlasti največjih članic zveze NATO. Slovenija se tega zaveda, zato tudi ne želi dvigati pričakovanj v zvezi s članstvom v NATU na previsoko raven, vendar ocenjuje, da so slovenska pričakovanja realna, je premier Janez Drnovšek na skupni novinarski konferenci ob zaključku dvodnevnega obiska generalnega sekretarja zveze NATO Javierja Solane v Sloveniji povzel slovensko stališče o vključevanju v Severnoatlanstko zvezo. Generalni sekretar zveze Javier Solana je poudaril, da je "politika odprtih vrat edina politika, ki jo NATO ima". Na novinarsko vprašanje, kako se bodo ostale članice NATA o nadaljnji širitvi dogovarjale z Združenimi državami, pa je dejal, da proces ratifikacije prvega kroga širitve "poteka gladko" tako v ostalih članicah zveze kot v samih ZDA. Izpostavil je nedavno izjavo ameriške administracije, po kateri tudi ta podpira politiko odprtih vrat zveze NATO. Solana je še napovedal, da bo letošnje leto zelo aktivno v smislu sodelovanja med Slovenijo in zvezo NATO.

Pritisk Beograda na Wattsa

27. 02. 1998 11.48

Za Zvezno republiko Jugoslavijo (ZRJ) je nesprejemljiva vsakršna parcialna razdelitev premoženja nekdanje SFRJ, sporoča jugoslovanski zunanji minister Živadin Jovanović v pismu visokemu predstavniku za BiH Carlosu Westendorpu. Jovanović je v pismu mednarodnemu posredniku na pogajanjih o nasledstvu SFRJ siru Arthurju Wattsu zameril, da svoj osnutek sporazuma iz novembra 1997 opira "na popolni parcelaciji premoženja SFRJ".

Annan zavrača kritike

27. 02. 1998 10.58

Generalni sekretar OZN Kofi Annan se je uslužbencem Svetovne organizacije zahvalil za podporo, ki so mu jo nudili med posredovanjem v iraški krizi in hkrati zavrnil vse kritike. "Kritike in napačne razlage o tem, kar smo dosegli v Iraku, niso nepričakovane, vendar zaradi tega ne smemo izgubiti poguma. Če sporazuma ne bi bilo, bi to pomenilo konec dela UNSCOM-a. Memorandum o razumevanju je njegovo delo le okrepil," je v četrtek dejal Kofi Annan.

Ameriški senatorji kritizirajo sporazum med Annanom in Huseinom

27. 02. 1998 10.23

Predsednik odbora za mednarodne odnose ameriškega senata Jesse Helms je medijem izjavil, da je Kofi Annan v Bagdadu "sklenil kupčijo" s tem, ko je podpisal memorandum o razumevanju z iraškim predsednikom Sadamom Huseinom.

Bodo skupini Oasis prepovedali letenje?

27. 02. 1998 08.12

Osebje avstralskih letalskih družb razmišlja, da bi članom skupine Oasis prepovedali leteti na svojih letalih, dokler ne bodo obljubili, da se bodo lepše vedli. Samo zadnji teden je namreč družba Cathay Pacific prejela več kot 30 pritožb, vse pa so se nanašale na polet iz Hong Konga v Avstralijo, na katerem so bili tudi člani omenjene skupine. Ti naj bi bili tako napadalni, da je celo pilot zagrozil, da bo pristal in jih izgnal iz letala. Skupina Oasis je začela turnejo po Avstraliji, med katero se - jasno - nameravajo prevažati z letali, kar pa ne bo mogoče, če bodo letalske družbe uresničile svojo grožnjo.

V Labodu Delti Konfekciji danes delalo 120 delavk

26. 02. 1998 19.13

Približno 170 delavk Laboda Delte Konfekcije, ki so začele stavkati 3. februarja, je na generalnega direktorja delniške družbe Labod Andreja Kirma naslovilo pismo z zahtevo, naj za podjetje imenuje takšnega direktorja, ki bo sprejemljiv za obe skupini delavk v podjetju. Nova direktorica Laboda Delte Konfekcije Jolanda Ivanuša pa je na današnji novinarski konferenci, udeležila se jo je tudi nekdanja direktorica Cvetka Gaiser, pojasnila, da 120 delavk normalno dela, 17 pa jih je na bolniškem dopustu.

Kako poslovati z Veliko Britanijo

26. 02. 1998 17.09

Slovenija ni dovolj prepoznavna dežela v Veliki Britaniji, zato si mora prizadevati za oblikovanje in promocijo takšne identitete, da je britanska podjetja ne bi več zamenjevala s Slovaško ali s kakšno drugo državo, in da je ne bi več povezovala z nekdanjo skupno državo. Tako se glasi ena izmed ugotovitev današnjega posveta z naslovom "Kako poslovati z Veliko Britanijo", ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije. Na posvetu pod pokroviteljstvom SKB banke so posebno pozornost namenili tudi medbančnemu poslovanju, zavarovanju in financiranju slovenskega izvoza in praktičnim izkušnjam za pospešitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Veliko Britanijo.

Evropska komisija: Azijska kriza ne bo veliko vplivala na gospodarstvo EU

26. 02. 1998 12.09

V rednem letnem poročilu o gospodarskih razmerah v EU Evropska komisija ocenjuje, da bo azijska finančna kriza letos nekoliko upočasnila gospodarsko rast, vendar bo ta negativen vpliv zgolj obroben. Za letos napovedana 3-odstotna rast, naj bi se zaradi azijskih težav zmanjšala za četrtino odstotne točke. Komisija bo novo napoved o gospodarskih gibanjih izdala 25. marca, vzporedno s priporočilom o tem, katere države naj v prvem valu januarja prihodnje leto uvedejo evro. Prav zaradi bližnje objave omenjenega priporočila, tokratno letno gospodarsko poročilo ne vsebuje ocene o tem, kako članice EU napredujejo na poti izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev za vključitev v Evropsko gospodarsko in denarno unijo.

Avstrija za krajši rok zamenjave šilinga z evrom

26. 02. 1998 08.48

Avstrijska centralna namerava skrajšati rok, ki bo ob uvedbi skupne valute evra, na voljo avstrijskim državljanom za gotovinsko menjavo šilingov v evro, sporočajo predstavniki banke.

Bill, ljubimo te!

26. 02. 1998 08.43

Ameriško veleposlaništvo v Moskvi je v zadnjih tednih prejelo niz pisem, v katerih ruski državljani in predvsem državljanke izražajo podporo ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, vpletenemu v spolni škandal z Monico Lewinsky. V pismih izražajo ljubezen do Clintona in kritizirajo tisk. Neki mlajši moški je zapisal, da ni pomembno, ali Clinton vara svojo ženo ali ne, saj je to povsem njegova zasebna zadeva. Ameriško veleposlaništvo bo vsa prejeta sporočila poslalo v Belo hišo.

Castro podrl rekord v govorjenju

26. 02. 1998 08.40

Kubanski voditelj 71-letni Fidel Castro je potolkel lasten rekord v govorjenju. Njegov govor poslancem je brez premora trajal polnih sedem ur. Castro se je v nagovoru dotaknil vsega, od papeževega obiska do kapitalizma in prostitucije. Pet minut pred koncem govora je zbranim dejal: "Ne glejte na uro, saj bom kmalu končal." Brat Raul mu je ob tem dejal: "Le nadaljuj, do sedmih ur ti manjka le še pet minut."

Maradona pred povratkom?

25. 02. 1998 12.21

Kontroverzni argentinski nogometni zvezdnik Diego Armando Maradona je domnevno pred novim povratkom na travnata igrišča. Tokrat ga ne zanimajo vrhunski nogometni kolektivi, temveč "brcanje" v drugi ligi. "Ne zanimajo me naporni treningi. Če se bom odločil za vrnitev, bom igral pri All boysih, kjer se bom lahko zabaval," je na karnevalu v Rio de Janeiru povedal 37-letni Maradona.

ZDA želijo biti gotove, da bo Irak spoštoval sporazum

25. 02. 1998 09.53

Veleposlanik Združenih držav Amerike pri Združenih narodih Bill Richardsom je sinoči za ameriško televizijo povedal, da ZDA želijo biti gotove, da Irak v sporazumu, podpisanem v ponedeljek z Združenimi narodi, ne bo našel kakih "lukenj". Ameriško administracijo po njegovih besedah skrbi natančna vloga inšpektorjev v sestavi posebne komisije ZN za razorožitev (UNSCOM), ki naj bi jo pri pregledih predsedniških palač v Iraku spremljali nekateri diplomati. ZDA menijo, da bi morali nadzor nedvoumno voditi inšpektorji.

Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let

25. 02. 1998 09.52

Kubanski predsednik Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let. Kubanska Narodna skupščina ljudske oblasti ga je namreč na torkovem ustanovnem zasedanju v Havani še petič izvolila za predsednika državnega sveta oziroma vlade. Fidel je bil edini kandidat za to funkcijo. Prvi podpredsednik vlade ostaja Fidelov mlajši brat, 66-letni Raul, ki je obenem obrambni minister. Fidel Castro je na oblasti od leta 1959. Fidel je v nastopnem govoru zavrnil predlog, ki je zdaj v ameriškem kongresu, o omejeni podpori človekoljubnih organizacij iz Združenih držav Kubi. Označil ga je za "ponižujočega" in pojasnil, da Kuba ne želi igrati vloge berača. Castro se je v govoru sicer strinjal s papeževim odklonilnim stališčem do ločitve in splava, ob tem pa dodal, da Kuba ne bo silila žensk, naj rojevajo, niti se "ne bo vrnila v srednji vek in vnovič iznašla deviški pas".

Volkswagen načrtuje proizvesti avto z litrsko porabo goriva

25. 02. 1998 08.39

Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen naj bi po podatkih predstavnikov podjetja v prihodnosti razvil model avtomobila, ki bo na sto prevoženih kilometrov porabil liter goriva. Po besedah predsednika podjetja Ferdinanda Piecha bo omenjeni avto imel štiri kolesa, ne pa tudi štiri sedeže. Kdaj naj bi omenjeni avtomobil dejansko razvili, Piech ni hotel izdati. Do leta 1999 bo na trg prišel Volkswagenov "malček" Lupo, katerega poraba naj bi znašala tri litre na sto kilometrov.

Na Madžarskem predlogi o krajšem tedenskem delavniku

25. 02. 1998 08.38

Madžarski trgovski delavski sindikat je predlagal, da bi na Madžarskem skrajšali delovni čas iz obstoječih 40 tedenskih ur na 38 ur, sporočajo predstavniki madžarske tiskovne agencije. Z omenjenim predlogom pa se ne strinja delavski sindikat javnih zavodov, ki sicer zagovarja madžarsko priključitev Evropski uniji, vendar pa meni, da na Madžarskem še ne obstajajo finančni pogoji za omenjeno krajšanje tedenskega delavnika.

Opozorilna tablica na avtomobilu

25. 02. 1998 08.21

Neki sodnik v ameriški zvezni državi Kansas je prometnega grešnika, ki so ga že osemkrat za volanom zasačili v vinjenem stanju, obsodil na prav posebno kazen. Obsojeni je moral na svoj avtomobil namreč pritrditi tablico z opozorilom. Napis na tablici, ki je pritrjena na zadnjem steklu, je zelo kratek, v slovenskem prevodu pa bi se glasil "obsojeni alkoholni grešnik" (Convicted DUI). Po poročanju medijev naj bi sodnik svarilno tablico odslej pogosteje uporabljal. Kazni ne gre razumeti kot šalo, saj bo moral 36-letni ljubitelj alkohola za leto dni v zapor, če ga bodo ujeli brez opozorilne tablice na avtomobilu.

Javni opomin Poslovnemu sistemu Mercator

24. 02. 1998 18.01

Odbor za sprejem Ljubljanske borze d.d. je na včerajšnji seji v zadevi Poslovni sistem Mercator na podlagi 175. člena Pravil in postopkov poslovanja borze sprejel sklep, da se Mercatorju zaradi kršitve dolžnosti obveščanja javnosti in borze izreče javni opomin. Borzni odbor je ugotovil, da prospekt za uvrstitev delnic Merkatorja v borzno kotacijo, ki ga je pregledal v postopku sprejema delnic MELR v borzno kotacijo A, ne vsebuje popolnih podatkov. Mercator v prospektu ni navedel odločbe Davčnega urada Ljubljana, ki od družbe skupaj s pripadajočimi zamudnimi obrestmi terja milijardo tolarjev in pritožbo Mercatorja na odločbo davčnega urada. Zaradi vpliva davčne odločbe na finančni položaj podjetja in posledično na ceno delnic je Mercator po mnenju borznega odbora kršil 95. člen zakona o trgu vrednostnih papirjev.

Jeseniški delavci o nevzdržnih razmerah v železarstvu

24. 02. 1998 17.36

Predstavniki delavcev in nekdanjih delavcev različnih železarskih podjetij iz Jesenic so na današnjem srečanju s poslanko Darjo Lavtižar Bebler v Poslanskem klubu Liberalne demokracije Slovenije predstavili težavne socialne razmere na Jesenicah, kjer je precejšenj del gospodarskih subjektov, ki se ukvarja z železarstvom, v nevzdržnem položaju, so sporočili iz PK LDS. Mnogi zaposleni prejemajo plače z zamudami, nekateri niso prejeli lanskega regresa, skrbijo pa jih tudi slabe razmere v Centru za prestrukturiranje kadrov na Jesenicah, ki bi med drugim moral pomagati delavcem pri iskanju zaposlitve. Center namreč ne prejema finančnih sredstev od železarskih družb, ker te ne izpolnjujejo svojih pogodbenih obveznosti do centra.

Popoln sončni mrk na Karibih

24. 02. 1998 13.12

Na Karibih bo v četrtek popoln sončni mrk, ki ga bo po napovedih tamkajšnjih astronomov v dopoldanskih urah mogoče opazovati v vzhodni Panami, severni Kolumbiji in Venezueli kot tudi na nekaterih manjših karibskih otokih.

Clintonova administracija za širitev zveze NATO

24. 02. 1998 12.42

Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright in obrambni minister William Cohen naj bi se v današnjem nastopu pred senatnim odborom za mednarodne odnose zavzela za vključitev Poljske, Madžarske in Češke v Severnoatlantsko zvezo. Senat bo o vstopu treh novih članic predvidoma glasoval prihodnji mesec.

Vojaške enote ostajajo v Zalivu

24. 02. 1998 10.04

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes v Beli hiši dejal, da ZDA sprejemajo dogovor, ki ga je generalni sekretar ZN Kofi Annan sklenil v Irak. Kljub temu pa je Clinton ukazal vojaškim enotam v Perzijskem zalivu, naj ohranijo najvišjo stopnjo pripravljenosti za primer, če Irak sporazuma ne bo spoštoval.

Prodi v Bolgariji

24. 02. 1998 09.42

Italijanski premier Romano Prodi je na obisku v Bolgariji. Osrednja tema pogovorov je sodelovanje med Italijo in Bolgarijo, precej pozornosti pa bodo namenili t.i. koridorju št. 8, ki bo Italijo preko Albanije in Makedonije ter Bolgarije povezoval s Kaspijskim morjem. Ob prihodu v Sofijo je Prodi v ponedeljek povedal, da Italija še naprej podpira širitev zveze NATO in Evropske unije. Obe zvezi se morata po njegovem širiti ne le na sever, temveč tudi na jug Evrope, kjer pomembno vlogo igrata Romunija in Bolgarija.

Pregled predsedniških palač naposled le omogočen?

24. 02. 1998 09.36

Sporazum, ki sta ga v ponedeljek podpisala generalni sekretar ZN Kofi Annan in iraški podpredsednik Tarek Aziz, posebni skupini strokovnjakov ZN za razoroževanje in visokih diplomatov omogoča, da pregledajo predsedniške palače v Iraku, se je izvedelo iz virov pri ZN. Skupino bo imenoval Annan v sodelovanju s komisijo za nadzor razoroževanja Iraka in Mednarodno agencijo za jedrsko energijo, diplomati, ki bodo v njej, pa ne bodo zgolj iz članic Varnostnega sveta ZN, še dodaja isti neimenovani vir.