Ne

Težave v slovenskem elektrogospodarstvu
04. 02. 1998 17.14
Predstavniki vodilnih podjetij energetskega gospodarstva Slovenije so na današnjem sestanku s predsednikom Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožkom Čukom opozorili, da je elektroenergetski sistem Slovenije v zelo resnih težavah. Pri tem so spomnili na velike zamude pri sprejemanju zakonodaje in strateških dokumentov s področja energetike ter na izgube v elektroenergetskem sistemu. Odločitve s področja investicij v infarstrukturo kasnijo, privatizacija pa je še vedno na ničelni točki. Za celotno slovensko gospodarstvo bo usodno, če vlada ne bo v najkrajšem času sprejela nacionalnega energetskega programa in konkretnih ukrepov za sanacijo elektrogospodarstva, so opozorili predstavniki energetskega gospodarstva.

Pogajanja o nasledstvu - predvsem o zlatu
04. 02. 1998 17.12
Slovenska delegacija se je danes na pogajanih o nasledstvu v Bruslju znova zavzela za začetek parcialne delitve nekdanjega skupnega premoženja, kar je tako v skladu z memorandumom o nasledstvu, ki ga je oblikoval mednarodni posrednik na pogajanjih sir Arthur Watts, kot s sklepi z decembrskega zasedanja mednarodnega sveta za nadzor izvajanja mirovnih sporazumov na območju nekdanje Jugoslavije (PIC), je po prvem delu pogajanj povedal vodja slovenske pogajalske ekipe Miran Mejak.

Blair podpira ruske napore za rešitev iraške krize
04. 02. 1998 17.07
Britanski premier Tony Blair je v današnjem telefonskem pogovoru z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom izrazil podporo prizadevanjem Rusije za rešitev iraške krize. Ruski voditelj je telefoniral tudi francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu ter med pogovorom dejal, da je bil po njegovem mnenju zabeležen določen napredek v stališču Iraka glede diplomatske rešitve spora.

Frlec in Dini o slovenskem manjšinskem šolstvu v Italiji
04. 02. 1998 16.57
Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegov italijanski kolega Lamberto Dini sta tudi danes ob trilateralnem srečanju obravnavala dvostranska vprašanja, predvsem glede slovenske manjšine v Italiji.

Matični odbor podprl zakona o različnih davkih
04. 02. 1998 12.22
Odbor DZ za finance in monetarno politiko je v prvi obravnavi podprl spremembo zakona o davku na izplačane plače, ki predvideva neobdavčitev vseh plač pod 130.000 tolarjev bruto ter novelo zakona o posebnem prometnem davku od posebnih iger na srečo, ki prav tako spadata v t.i. vladni varčevalni paket.

Izrael je ob morebitnem iraškem napadu pripravljen odgovoriti z napadom
04. 02. 1998 10.07
Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright je v soboto v pogovoru z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem zahtevala jasno obljubo Izraela, da v primeru iraškega napada na Izrael ne bo odgovoril s silo, poroča tisk. Netanjahu ne le, da Albrightovi ni dal nobene takšne obljube, temveč je celo dal vedeti, da se bo v primeru napada odzval.

ZDA bodo iraško krizo reševale s silo
04. 02. 1998 09.45
Ameriški obrambni minister William Cohen je v torek v senatu za zaprtimi vrati pojasnil položaj v Iraku. Kot se je izvedelo, naj bi Cohen dejal, da bo ameriški napad na Irak resnejši od napadov, ki so bili izvedeni po zalivski vojni. Cilj napada bo Sadamu Huseinu preprečiti, da bi obnovil zaloge kemičnega in biološkega orožja, je pojasnil minister, ki sicer meni, da bi bilo krizo bolje rešiti z diplomatskimi sredstvi, a če to ne bo mogoče, se bodo ZDA zatekle k sili. Kongres naj bi že kmalu sprejel posebno izjavo podpore morebitni ameriški vojaški akciji v Iraku.

Tamagočiji v boju proti zasvojenosti z mamili
04. 02. 1998 08.36
Na Slovaškem uporabljajo tamagočije v boju proti zasvojenosti z mamili. Center za boj proti zasvojenosti z mamili, ki deluje v Bratislavi, je dosegel znatne uspehe z uporabo virtualnih živalic. "Če bolniki za koga skrbijo, pozabijo na mamila," je povedal vodja centra Lubomir Okruhlica.

Vas zebe? Pomaga trebušni ples!
04. 02. 1998 08.32
Ženske na skrajnem severu Norveške se proti sedanjemu polarnemu mrazu, v katerem temperature segajo pod 30 stopinj celzija, borijo s trebušnim plesom. Na tečaju trebušnega plesa v okrajni ljudski univerzi so zabeležili rekordnih 21 slušateljev. Voditeljica tečaja Grete Kvaal je dejala, da ženskam na severu dobro dene, da končno malo uporabijo svoje boke. Na tem delu telesa je namreč živčni center za čustva, ustvarjalnost in spolnost. Nekdanja županja Porsangerja, 56-letna Aina Hanssen, pa je povedala, da si je po številnih letih občinske politike zaželela enkrat narediti nekaj "popolnoma trapastega". Vendar pa je njen posmehljiv odnos zamenjalo navdušenje. "Če bi se vse ženske na severu Norveške lahko ukvarjale s trebušnim plesom, ne bi več bežale na jug," je dejala.

Moskva in Pariz v tesni navezi v krizi z Irakom
03. 02. 1998 17.52
Vodji francoske in ruske diplomacije, Hubert Vedrine in Jevgenij Primakov, sta se v današnjem telefonskem pogovoru dogovorila za tesno sodelovanje Moskve in Pariza v krizi z Irakom. Moskva je tudi opozorila, da sedanje resolucije Združenih narodov ZDA ne dovoljujejo uporabe sile zoper Irak. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je pozval rojake, naj ostanejo mirni, češ da je možnost iraškega napada na Izrael v resnici "neznatna".

Pričetek simpozija OECD v Parizu
03. 02. 1998 17.39
Predsednik Združenja nemške industrije (BDI) Hans-Olaf Henkel je pred začetkom simpozija Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) danes v Parizu poudaril, da bi morale v prizadevanju za dosego gospodarske rasti ter odprtje novih delovnih mest poleg podjetij tudi družbe postati bolj fleksibilne.

Jutri srečanje Gates - Santer
03. 02. 1998 14.21
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer se bo jutri v Bruslju sešel z Billom Gatesom, predsednikom Microsofta, največjega proizvajalca računalniške programske opreme na svetu, so danes potrdili viri na komisiji.

Ženski del alpske ekipe optimistično v Nagano
03. 02. 1998 14.01
Štiri dni pred začetkom 18. zimskih olimpijskih iger v Naganu se je kot zadnji del slovenske olimpijske reprezentance javnosti predstavila še ženska ekipa v alpskem smučanju. Dekleta so dobro pripravljena, rezultati v letošnji sezoni pa jim vlivajo zadostno mero optimizma in obete za vrhunske dosežke.

V Barceloni priložnost za zmago v gosteh
02. 02. 1998 18.47
Slovenskega košarkarskega državnega prvaka Union Olimpijo po krajši prekinitvi evropske košarkarske lige v četrtek ponovno čaka težka tekma. Union Olimpija ima v drugem delu evropske lige precej neugoden razpored, za začetek pa se bo v četrtem krogu v gosteh pomerila z Barcelono. Spomini igralcev Uniona Olimpije na katalonsko ekipo so sicer prav prijetni; v vseh treh tekmah evropske lige letos in lani, ko sta se srečala ta nasprotnika, je namreč slavil ljubljanski klub. Barcelona trenutno ne blesti ne v evropski ligi ne v španskem prvenstvu, kjer je prav ob koncu prejšnjega tedna že izpadla iz pokalnega tekmovanja. Seveda pa to ne pomeni, da je Barcelona povsem nenevarna. Ljubljančani imajo namreč precej težav z zdravstvenim stanjem moštva, saj je kar nekaj košarkarjev zbolelo. Gregor Hafnar in Marjan Kraljevič še vedno nista zdrava, tako da je celo vprašljiv njun odhod v Barcelono. Bolje je z Jako Danevom in Markom Tuškom, ki sta zaradi bolezni izpustila nastop na prireditvi Dan slovenske košarke, a sta se zdaj že priključila ekipi. Tudi Barcelona ima težave, poškodovani so Enrique Andreu, Andres Jimenez in Aleksandar Djordjevič.

Teliček s petimi nogami
02. 02. 1998 08.26
V francoskem mestecu Montliard pri Orleansu se je skotil teliček s petimi nogami. Gre za zelo redko okvaro, zato se bojijo, da mladiček ne bo dolgo živel. Lastnica, ki je pomagala pri porodu, je povedala, da je telička povlekla, kot je običajno, za prednje noge, vendar je pri mladiču osupla opazila še tretjo prednjo nogo.

Avstrija zaskrbljena zaradi evropskega prometnega sporazuma s Švico
31. 01. 1998 11.52
Avstrija bo skušala preprečiti povečanje prometa preko prelaza Brenner, do katerega lahko pride zaradi sklenitve prometnega sporazuma med Švico in Evropsko unijo, je v pogovoru za Berner Zeitung dejal avstrijski prometni minister Caspar Einem.

Nenavadni ukrepi rotterdamske policije zoper mlade prestopnike
31. 01. 1998 11.22
Dva policista iz Rotterdama sta nekemu 15-letnemu šolarju predpisala nenavadno kazen, ker jima je pokazal dvignjen srednji prst. Za kazen je moral sedeti "po šoli" na policijski postaji in pisati kazensko nalogo. Naloga, ki jo je moral napisati 50-krat, se je glasila: "Ne smem pokazati srednjega prsta". Starši in ravnatelj šole so se s tako kaznijo baje zelo strinjali.

Clinton je novi brazilski mačo leta
31. 01. 1998 11.17
Medtem ko bi bile lahko domnevne seksualne afere za ameriškega predsednika Billa Clintona usodne, je prvi mož Združenih držav v Braziliji deležen občudovanja. T.i. <i>Gibanje mačotov</i> iz brazilske zvezne države Minas Gerais je ameriškemu predsedniku podelilo naslov "mačo leto".

Jelcin ne bo ponovno kandidiral za predsednika
30. 01. 1998 12.59
Ruski predsednik Boris Jelcin leta 2000 ne namerava ponovno kandidirati za ta visoki državni položaj.

Poljska je pripravljena na vstop v Evropo
30. 01. 1998 09.53
Poljski zunanji minister Bronislaw Geremek, ki se je v četrtek v Rimu srečal z italijanskim predsednikom Oscarjem Luigijem Scalfarom in zunanjim ministrom Lambertom Dinijem, je po pogovorih dejal, da je Poljska pripravljena na vstop v Evropo "in ne potrebuje obdobja priprav in prilagajanja". V pogovoru o dvostranskih vprašanjih so se sogovorniki osredotočili na gospodarstvo. Pri tem je Geremek opozoril, da je trgovinski primanjkljaj Poljske v trgovini z Italijo lani presegel 2,5 milijarde dolarjev.

17 vrst ptic ogroženih v Veliki Britaniji
30. 01. 1998 08.26
Poljski vrabec, poljski kobiličar in jerebica so na vrhu seznama 17 ptičjih vrst, ki jim v Veliki Britaniji grozi izumrtje. Iz poročila britanskega društva za ornitologijo izhaja, da so se populacije ogroženih vrst v zadnjih 25 letih zmanjšale za več kot polovico. Prva stopnja preplaha velja tudi za drozga, pribo, velikega strnada, kalina, gozdno sloko, poljskega škrjanca, divjo grlico in ovčarico. Krivdo za ogroženost ptičjih vrst pripisujejo izgubi njihovega življenskega okolja in prehrambenih virov zaradi novih metod v kmetijstvu. "Te ptice so pravi poraženci sodobnega časa," je pojasnil avtor poročila Humphrey Crick. Opozoril je, da izginjajo v velikem številu in da mnogo vrst ne bo več dolgo preživelo.

Sanacija lendavske Nafte je odvisna od obeh lastnikov
29. 01. 1998 17.35
Minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja se je v izjavi za javnost o obratovanju in izgubah rafinerije Nafta Lendava odzval na zadnje informacije lendavske Nafte in Petrola. Dejal je, da naj se Petrol odloči, ali bo ostal trgovec z naftnimi derivati ali pa bo vlagal tudi v proizvodnjo lendavske rafinerije. Usoda Nafte Lendava je v največji meri v rokah Petrola, ki je 55-odstotni lastnik Nafte. Lanska izguba Nafte Lendava je ocenjena na 800 milijonov tolarjev. Država kot 45-odstotna lastnica Nafte Lendava si prizadeva za oblikovanje celovitega koncepta reševanja lendavske rafinerije, ki bo v skladu z investicijsko študijo. Vlada je pripravljena zagotoviti aktivno udeležbo pri sanaciji Nafte, to pa mora zagotoviti tudi Petrol.

Letos se bo v BiH vrnilo 220.000 beguncev
29. 01. 1998 16.44
Analitiki Visokega komisariata ZN za vojne begunce (UNHCR) so ocenili, da se bo letos v Bosno in Hercegovino vrnilo okoli 220.000 beguncev, piše današnji sarajevski tisk. UNHCR bo za njihovo vrnitev s finančno pomočjo ostalih držav porabila najmanj 87 milijonov dolarjev. Mednarodni predstavniki v BiH in številne države bodo še posebej vztrajali pri vračanju beguncev v velika mesta, med katerimi bodo posebno pozornost namenili vrnitvi v Sarajevo.

Janez Janša meni, da v Sloveniji ni nadzora nad tajnimi službami
29. 01. 1998 15.58
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani kritično ocenil nadzor nad tajnimi službami v državi in menil, da Slovenija tako ne izpolnjuje enega od pogojev za vstop v EU.

Grafova bo nastopila v Tokiju
29. 01. 1998 15.43
Nekdanja prva teniška igralka sveta Nemka Steffi Graf bo po dolgi odsotnosti z igrišč prvič na turnirju za lestvico WTA nastopila že prihodnji teden v Tokiju, so sporočili japonski organizatorji. Grafova, ki po operacije kolena maja lani ne igra, bo na turnirju, ki bo potekal od 3. do 8. februarja, tretja nosilka. Pred njo sta postavljeni Švicarka Martina Hingis in Američanka Lindsay Davenport.

Irak se bo branil z vsemi silami
29. 01. 1998 13.48
Iraški predsednik Sadam Husein je danes zagotovil, da se bo njegova država v primeru ameriškega napada "branila z vsemi silami in sredstvi". Kot je še poročala iraška tiskovna agencija INA, je Husein obenem izrazil upanje, da do spopada z Združenimi državami ne bo prišlo.

Albrightova na pogovorih o možnosti napada na Irak
29. 01. 1998 10.23
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se bo danes popoldne v Parizu pogovarjala o morebitnem vojaškem napadu na Irak. Po napovedih naj bi se sestala s francoskim zunanjim ministrom Hubertom Vedrinom. V Washingtonu pa je Albrightova v sredo zvečer poudarila odločenost ZDA, da Irak, če bo treba, tudi z orožjem prisilijo v popuščanje v sporu glede nadzora iraškega orožja s strani Združenih narodov. Po njenih besedah ne sme biti dvoma o moči ameriških oboroženih sil. Obenem je poudarila, da sredstva diplomacije še niso povsem izrabljena.

Jure Košir in Andrej Miklavc bosta v Naganu štartala na medaljo
28. 01. 1998 18.59
Najvišje ambicije v slovenski moški alpski smucarski reprezentanci, ki se je pred odhodom v Nagano predstavila v Ljubljani, imata slalomista Jure Košir in Andrej Miklavc, ki bosta na Japonskem štartala na medaljo.

Microsoftov sporazum s pravosodnim ministrstvom
28. 01. 1998 11.05
Microsoft in ameriško pravosodno ministrstvo sta dosegla sporazum o Microsoftovem podrejanju začasni odredbi zveznega sodišča o odstranitvi spletnega brskalnika Internet Explorer iz operacijskega sistema Windows, pri čemer Microsoft ne umika vloženega priziva k tej odredbi, ki ga bo prizivno sodišče predvidoma obravnavalo 21. aprila.

Položaj v državi je trden, meni Bill Clinton
28. 01. 1998 09.59
Ameriški predsednik Bill Clinton je v govoru o položaju v državi pred obema domoma kongresa ter člani kabineta načel najpomembnejše teme, ki zadevajo ZDA in svetovno skupnost na prehodu v prihodnje tisočletje. Opogumljen z glasnim aplavzom ob vstopu v kongresno dvorano, je Clinton najprej sam sebi postavil vprašanje "kakšen je položaj v državi" in si takoj odgovoril: "Položaj v državi je trden." Clinton je potrdil napovedi in se škandala v zvezi z intimnim odnosom z Monico Lewinsky ni dotaknil niti z besedico.