OVSE

Robertson v Makedoniji
14. 09. 2001 00.00
Generalni sekretar Nata George Robertson se mudi v Skopju, kjer bo od makedonskih politikov poskušal dobiti zagotovila, da bodo politični del mirovnega procesa nadaljevali po načrtih.

ZDA za navzočnost v Makedoniji
11. 09. 2001 00.00
ZDA menijo, da bi morala EU tudi po zaključku Nujne žetve nadaljevati z navzočnostjo v Makedoniji. S Kosova pa prihajajo vesti o smrti dveh policistov mednarodnih sli UNMIK in enega civilista.

Nova misija v Makedoniji?
11. 09. 2001 00.00
Makedonske oblasti poudarjajo, da nasprotujejo podaljšanju mandata zveze Nato, vendar pa so pripravljene sprejeti mednarodne sile pod okriljem Združenih narodov.

Ukrajina naj nadaljuje reforme
11. 09. 2001 00.00
Delegacija EU, ki se mudi na obisku v Ukrajini, je pozvala Kijev naj nadaljuje pot demokratizacije, nadaljnjih gospodarskih, političnih reform ter boj proti korupciji.

Dvomi v Lukašenkovo zmago
10. 09. 2001 00.00
Na predsedniških volitvah v Belorusiji je z veliko večino zmagal dosedanji predsednik Lukašenko, vendar po mnenju opozicije, opazovalcev OVSE in Helsinškega monitorja volitve niso bile zakonite.

Novo grobišče kosovskih Albancev
06. 09. 2001 00.00
Po poročanju srbskih medijev so začeli v bližini Bajine Bašte na zahodu Srbije izkopavati množično grobišče, v katerem naj bi bila trupla okoli 60 kosovskih Albancev, pobitih aprila 1999.

Nihče si ne želi protektorata
06. 09. 2001 00.00
Makedonski parlament je sinoči ponovno prekinil maratonsko razpravo o začetku spremembe ustave. Predsednik parlamenta Andov naj bi danes sklical sestanek predsednikov parlamentarnih strank, da bi jim predlagal kako čimprej končati razpravo.

Georgievski vztraja pri začetku postopka
05. 09. 2001 00.00
Makedonski premier Georgievski je poslance sobranja pozval, naj glasujejo za začetek postopka spreminjanja ustave, sicer utegne državo doleteti tihi bojkot mednarodne skupnosti.

Makedonci postavili cestne zapore
04. 09. 2001 00.00
Makedonci, ki so jih iz njihovih domov pregnali albanski skrajneži, še vedno zapirajo ceste, ki ležijo ob mejnih prehodih z ZRJ. Za vozila Nata, Kfor-ja in OVSE so cestne zapore neprehodne.

Putin na Finskem
03. 09. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s finsko predsednico Tarjo Halonen pozdravil dobre odnose med državama.

Nujna žetev do 26. septembra
30. 08. 2001 00.00
S sedeža zveze Nato v Bruslju so sporočili, da se bo operacija Nujna žetev, ki se je v Makedoniji začela 27. avgusta, zaključila 26. septembra, kot je bilo predvideno.

BiH dobila stalni volilni zakon
23. 08. 2001 00.00
BiH je dobila stalni volilni zakon, ki omogoča normalen potek volitev ter med drugim določa, da morajo vsi volivci, ki na dan volitev nezakonito koristijo tujo lastnino, voliti tam, kjer so živeli pred vojno.

Prihod enot še poteka
20. 08. 2001 00.00
V Makedonijo še naprej prihajajo enote v okviru nove misije zveza Nato na Balkanu. Pregnanci z območja Tetova medtem s cestnimi blokadami preprečujejo prehajanje mednarodnim mirovnim silam na Kosovo.

OVSE nasprotuje smrtni kazni
10. 07. 2001 00.00
Parlamentarna skupščina Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je danes ob koncu desetega letnega zasedanja v Parizu 55 držav članic organizacije pozvala k takojšnji opustitvi smrtne kazni. V sklepnem dokumentu je Parlamentarna skupščina članice OVSE, ki imajo uzakonjeno smrtno kazen pozvala, naj jo takoj prenehajo izvajati. V dokumentu se je več kot 300 parlamentarcev zavzelo predvsem za neizvajanje smrtne kazni nad mladoletnimi in duševno prizadetimi osebami.

Makedonija pred vojno
28. 06. 2001 00.00
Makedonski vojski tudi po šestih mesecih spopadov ni uspelo uničiti ali oslabiti albanskih upornikov. Na severozahodu Makedonije - v okolici Tetova - so ves dan potekali hudi spopadi. Po navedbah tiskovnega predstavnika makedonske vojske Blagoja Markovskega so vladne sile odgovorile na izzivanja albanskih skrajnežev. Kot je še povedal, je do silovitih spopadov prišlo tudi na območju Kumanova. Po navedbah makedonskih sil naj bi pripadniki uporniške Osvobodilne narodne vojske (ONV) obstreljevali vas Nikuštak, kjer so nastanjeni skrajneži. Premier Ljubče Georgijevski je izjavil, da lahko makedonske sile tudi brez tuje pomoči obračunajo z oboroženimi Albanci.

Konec preiskave v Batajnici
28. 06. 2001 00.00
V množičnem grobišču na območju policijskega vadbišča v Batajnici, severno od Beograda, so danes končali izkopavanja. Po prvih podatkih je bilo v grobišču najmanj 36 trupel albanskih civilistov s Kosova različnih spolov in starosti. Kot je poročal radio B-92 so za zdaj potrdili, da so bila v grobišču zakopana trupla osmih otrok, starih približno pet let, osemmesečnega fetusa ter petih najstnikov. Ostale žrtve so ženske in moški, na podlagi najdenih osebnih dokumentov pa so ugotovili, da so vse žrtve v grobišču albanski civilisti iz iste ulice v kosovskem kraju Suva Reka pri Orahovcu.

V Makedoniji dosegli premirje
25. 06. 2001 00.00
Zunanji ministri EU, ki zasedajo v Luxembourgu, so Skopje pozvali, naj vztraja pri premirju z albanskimi uporniki in poišče politično rešitev konflikta. Zasedanja se udeležuje tudi makedonska zunanja ministrica Mitreva, ki visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Javier Solana pa bo poročal o posredovanjih za začetek dialoga med albanskio in makedonsko stranjo. Poleg tega bodo zunanji ministri EU imenovali stalnega predstavnika EU v Skopju. Mesto predstavnika za Makedonijo bo najverjetneje prevzel nekdanji francoski obrambni minister Francois Leotard.

Novi spopadi v Makedoniji
19. 06. 2001 00.00
Albanski skrajneži v Makedoniji so napovedali, da bodo začeli z novimi napadi, če bodo pogovori makedonskih strank o mirovni rešitvi neuspešni. "Če naše zahteve ne bodo izpolnjene, bomo 27. junija znova začeli z bojem," je izjavil predstavnik Osvobodilne narodne vojske (ONK) Nazim Beqiri.

Makedonci podlegli Kitajcem
18. 06. 2001 00.00
Tajvan je takoj po prihodu makedonska zunanja ministrice v Peking prekinil diplomatske odnose z Makedonijo. Tajvansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da odločitev Skopja obžaluje in z njim prekinja diplomatske odnose, vzpostavljene leta 1999. V sporočilu za javnost tajvanskega zunanjega ministrstva med drugim piše, da "odločitev makedonske vlade ni samo resno ogrozila tajvanskih nacionalnih interesov, ampak tudi ogrozila dogovorjene projekte med državama, kar utegne ogroziti prihodnji družbeno-ekonomski razvoj Makedonije."

OVSE spet v Čečeniji
14. 06. 2001 00.00
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) se znova vrača v Čečenijo, od koder se je umaknila decembra 1998. Predsedujoči OVSE, romunski zunanji minister Mircea Geoana, bo jutri na severozahodu Čečenije odprl misijo te organizacije, je danes sporočilo predstavništvo OVSE v Moskvi. Rusko zunanje ministrstvo je odločitev OVSE o odprtju misije označilo kot nadaljnji korak k miru v kavkaški republiki.

Na območju Kumanova mirno
23. 05. 2001 00.00
Po podatkih tiskovnega predstavnika generalštaba makedonske vojske Blagoja Markovskega so na kriznem območju pri Kumanovem danes sicer zabeležili premike albanskih upornikov, vendar ti niso streljali proti položajem makedonske vojske. Markovski je dodal, da je sorazmerno miren dan posledica dejstva, da so predstavniki Mednarodnega Rdečega križa in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) danes za nekaj ur obiskali vasi, ki jih nadzirajo uporniki. Makedonska policija je sicer davi sporočila, da so albanski skrajneži okrepili napade na Tetovo in pri streljanju na makedonsko policijsko postajo v mestu ranili sedem policistov. Spopadi so potekali predvsem v okolici vasi Vaksince in Slupčane.

Na Hrvaškem odprli volišča
20. 05. 2001 00.00
Na Hrvaškem so ob 7. uri odprli volišča na lokalnih volitvah, na katerih volilni upravičenci izbirajo približno 8000 svetnikov mestnih, občinskih ter županijskih skupščin. 3,8 milijona volilnih upravičencev lahko voli na 6430 voliščih po državi, ki jih bodo zaprli ob 19. uri. Prve začasne izide je pričakovati okoli 21. ure, potem ko se bo končal volilni molk, ki velja od petka opolnoči.

Na severu Makedonije mirno
18. 05. 2001 00.00
Po besedah tiskovnega predstavnika makedonske vlade je bilo ponoči in zjutraj na severu Makedonije mirno. Makedonska vlada je za nedoločen čas prekinila vojaške operacije proti albanskim skrajnežem v vaseh na severu Makedonije, ki naj bi jih že v četrtek zapustilo okoli 1500 prebivalcev. Po podatkih organizacije Ovse in tamkajšnjega Rdečega križa pa naj bi na evakuacijo v kraju Lipkovo zahodno od Kumanova čakalo še približno 6000 prebivalcev.

Dogovor o prednostnih nalogah
15. 05. 2001 00.00
Četrto plenarno srečanje prvega delovnega omizja Pakta stabilnost za Jugovzhodno Evropo, t.j. za demokratizacijo in človekove pravice, je bilo zelo uspešno, saj je 58 delegacij doseglo konsenz o prihodnjih usmeritvah, je danes v Portorožu povedal predsedujoči delovnega omizja, namestnik posebnega koordinatorja pakta stabilnosti Donald Kirsch. Delegacije so določile štiri prednostna področja delovanja: vračanje beguncev, mediji, medetnični odnosi in čezmejno sodelovanje ter izobraževanje in mladi.

Konec premirja v Makedoniji
12. 05. 2001 00.00
Makedonska vojska je po dvodnevnem zatišju v bližini vasi Vaksince in Slupčane s helikopterji in težkim orožjem napadla dve koloni pripadnikov albanske Osvobodilne narodne vojske, pri čemer je življenje izgubilo vsaj 20 ljudi, je v Skopju povedal tiskovni predstavnik vojske Blagoje Markovski. Mednarodni opazovalci iz organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so potrdili, da so slišali streljanje iz lahkega orožja že zgodaj zjutraj, temu pa so sledile občasne salve tankovskih topov. V kleteh hiš v vaseh Vaksince in Slupčane se skriva na stotine civilistov. V petek 

V Bratislavi o širitvi Nata
12. 05. 2001 00.00
Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

V Bratislavi o prihodnosti Evrope
12. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek meni, da je prišel čas za izoblikovanje koncepta zveze Nato za prihodnost. Ta še ni dorečen, po mnenju Ljubljane pa bi moral vključevati širitev zavezništva, " sicer Nato nima resnične zamisli, kako v prihodnosti", je dejal Drnovšek na srečanju s kolegi iz držav kandidatk za članstvo v zvezi Nato, ki so se zbrali v Bratislavi.

Kacin sprejel avstrijsko veleposlanico
07. 05. 2001 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel Jutto Bastl, veleposlanico, ki je lani vodila avstrijsko predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Ker je Avstrija lani predsedovala OVSE, je bila glavna tema pogovorov prav sodelovanje Slovenije v tej organizaciji. Kacin je gostjo seznanil z razlogi za slovensko kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005 in poudaril, da gre za izziv, ne le zaradi stalnih sprememb na stari celini, temveč tudi zaradi sprememb v neposredni soseščini. Spregovorila sta še o trenutnih razmerah v Makedoniji.

Norveška vidi Slovenijo v zvezi NATO
04. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je bil v okviru skandinavske turneje danes na enodnevnem delovnem obisku v Oslu, se je z gostiteljem, vodjo norveške diplomacije Thorbjoernom Jaglandom pogovarjal predvsem o slovenskem približevanju zvezi NATO. Minister Jagland je ob tem izrazil norveško podporo politiki odprtih vrat zavezništva, Slovenijo pa označil kot močno kandidatko za povabilo v zvezo NATO na vrhu leta 2002 v Pragi. Ob tem je še kandidatkam priporočil dosledno izpolnjevanje akcijskega načrta za članstvo, poudaril pa, da bo zavezništvo kandidatke ocenjevalo na podlagi njihovih dosežkov.

Obisk ministra Rupla na Islandiji
03. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je na delovnem obisku na Islandiji sestal z gostiteljem, islandskim zunanjim ministrom Halldorjem Asgrimssonom, srečal pa se je tudi s predsednikom vlade Davidom Oddssonom, podpredsednikom parlamenta Magnusom Stefanssonom ter predsednikom parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Tomasom Ingijem Olrichom. Zunanja ministra sta odnose med državama ocenila kot tradicionalno zelo dobre in brez odprtih vprašanj ter s številnimi možnostmi za razvoj in poglobitev sodelovanja, predvsem na področju turizma. Minister Rupel je z islandskimi sogovorniki govoril predvsem o vključevanju Slovenije v zvezo Nato. Ob tem so islandski sogovorniki zatrdili, da je Islandija Slovenijo podpirala že v prvem krogu širitve zavezništva in da se bo podpora nadaljevala tudi v prihodnje.