OVSE

EU poziva Črno goro k previdnosti

24. 04. 2001 00.00

Koalicija Zveza za Jugoslavijo in Liberalna zveza, ki se zavzemata za samostojno Črno goro, menita, da so bile pri volitvah nepravilnosti in napovedujeta, da ne bosta priznali izidov volitev. Tudi vodja pro-jugoslovanskega bloka Predrag Bulatović je svojim predstavnikom v volilni komisiji dal navodila, naj ne podpišejo dokumentov o izidih volitev. Bulatović se bo o domnevnih nepravilnostih na nedeljskih volitvah pogovarjal tudi z delegacijo EU, ki je na obisku v Podgorici. Gre za desetčlansko delegacijo, v kateri so predstavniki Evropske komisije ter zunanjih ministrstev Švedske in Belgije, ki se danes mudi v Podgorici, jutri pa bo obiskala še Beograd.

Makedonija proti federalni ureditvi

06. 04. 2001 00.00

Makedonski predsednik Boris Trajkovski je zavrnil možnost ustavnih sprememb, za katere se zavzemajo predstavniki albanske nacionalnosti. Po sedaj veljavni ustavi je večinski narod slovanski, Albanci pa si želijo z ustavno spremembo pridobiti enakopravni status. Po besedah Trajkovskega sta strani intenzivirali politični dialog, vendar spreminjanje ustave ne pride v poštev. V zadnjih desetih letih je postalo jasno, da se za željami po federalizaciji skriva le želja po etnično čisti državi, je še dejal Trajkovski.

Protestniki napadli policiste in SFOR

06. 04. 2001 00.00

Ob prevzemu nadzora nad Hercegovsko banko v Mostarju in njenimi podružnicami v krajih Grude, Medjugorje, Tomislavgrad, Široki Brijeg, Posušje in Orašje je danes prišlo do spopadov med predstavniki mednarodne skupnosti in bosanskimi Hrvati. Potem ko so pripadniki mednarodne policije in policije Federacije BiH ob podpori sil SFOR zasedli sedež omenjene banke v Mostarju je v poslopje vdrla množica protestnikov. Po prvih podatkih je bilo ranjenih več policistov, protestniki pa so iz banke odnašali dokumente in kradli denar.

Podbregar v Skopju

05. 04. 2001 00.00

Na povabilo ministra za obrambo Republike Makedonije Ljubena Paunovskega, se državni sekretar v ministrstvu za obrambo Republike Slovenije Iztok Podbregar, v imenu ministra za obrambo Antona Grizolda, v Skopju udeležuje izrednega razširjenega sestanka obrambnih ministrov jugovzhodno evropskih držav (SEDM).

Podpora Makedoniji

05. 04. 2001 00.00

Obrambni ministri držav JV Evrope so se na izrednem razširjenem sestanku v Skopju v sklepni izjavi zavzeli za okrepitev sodelovanja med državami za dosego trajnega miru in gospodarske blaginje na območju. Potrdili so zavezanost spoštovanju suverenosti, ozemeljske celovitosti in nedotakljivosti mednarodno priznanih meja ter ostro obsodili vse oblike nasilja, ki resno ogrožajo mir, varnost in stabilnost v JV Evropi. Ostro so obsodili tudi teroristične dejavnosti oboroženih albanskih skupin v Makedoniji, izrazili pa trdno podporo suverenosti Makedonije in nedotakljivosti njenih meja, prav tako pa tudi njenemu načinu reševanja krize. Ob tem so še poudarili pomen političnega reševanja sporov.

OVSA na volitvah v Črni gori

28. 03. 2001 00.00

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) bo na parlamentarne volitve, ki bodo 22. aprila v Črni gori, poslala 16 opazovalcev. Predstavniki OVSE so sporočili, da bo imela misija opazovalcev OVSE sedež v Podgorici. Sicer bo izvedbo volitev v tej jugoslovanski republiki skupno spremljalo okoli 150 mednarodnih opazovalcev.

VS obsodil nasilje albanskih skrajnežev

22. 03. 2001 00.00

Varnostni svet ZN je sinoči sprejel resolucijo, s katero je obsodil nasilje skrajnežev, vključno s terorističnimi dejavnostmi, v Makedoniji in v nekaterih občinah v južni Srbiji. VS obenem ugotavlja, da ima to nasilje podporo albanskih skrajnežev zunaj omenjenih območij ter predstavlja grožnjo varnosti in stabilnosti širše regije. Resolucijo so po diplomatskih virih pripravile štiri stalne članice VS, sprejeta pa je bila soglasno. V resoluciji VS podpira suverenost in ozemeljsko celovitost ZR Jugoslavije, Makedonije in drugih držav v regiji.

Izredne razmere na makedonski meji

06. 03. 2001 00.00

Ob zaostrovanju razmer na makedonsko-kosovski meji bo makedonski predsednik Boris Trajkovski danes popoldne nastopil v parlamentu, dogodek pa bo prenašala tudi televizija. Skopje pa naj bi danes obiskal tudi grški zunanji minister Georges Papandreu, ki naj bi makedonskemu vodstvu prenesel stališča OVSE do položaja na območju. Gverilci naj bi bili del nove formacije - narodne osvobodilne vojske in jo sestavljajo prostovoljci iz albanske etnične manjšine v Makedoniji. Doslej so se izmikali pred makedonsko vojsko in silami KFOR znotraj 1 km širokega pasu ob meji s Kosovom.

Na makedonski meji zaenkrat mirno

06. 03. 2001 00.00

Poročila številnih medijev, da ob kosovsko makedonski meji potekajo hudi spopadi, so po trditvah makedonskih in ameriških virov neresnična. Razmere v vasi Tanuševci so mirne, a še vedno napete. Makedonska vojska in policija pa sta vpoklicali manjše število rezervistov.

Nove žrtve na makedonsko-kosovski meji

04. 03. 2001 00.00

V ločenih incidentih na makedonsko-kosovski meji so bili danes ubiti trije makedonski vojaki. V dopoldanskem streljanju sta bila ubita dva makedonska vojaka. OVSE pa je sporočila, da je v drugem incidentu v bližini vasi Tanuševci en makedonski vojak izgubil življenje, dva pa sta bila huje ranjena, ko je vojaško terensko vozilo zapeljalo na mino. Predstavnik OVSE je sporočil, da podrobnosti o eksploziji še niso znane.

Badinter nadaljuje obisk v Sloveniji

14. 02. 2001 00.00

Predsednik sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Robert Badinter danes nadaljuje obisk v Sloveniji. Ob pogovoru s premierom Janezom Drnovškom bo danes tudi gost ustavnega sodišča, kjer se bo s sodniki in sodnicami pogovarjal o strokovnih vprašanjih, predsednik ustavnega sodišča Franc Testen pa mu bo priredil kosilo.

Badinter na obisku v Sloveniji

13. 02. 2001 00.00

V ljubljanskem hotelu Union bo danes potekal regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Seminar bo z uvodnim govorom odprl zunanji minister Dimitrij Rupel, na njem pa bo spregovoril tudi predsednik omenjenega sodišča Robert Badinter, ki bo na obisku v Sloveniji. Skupaj s članico sodišča Mirjam Škrk bo udeležencem seminarja predstavil temelje in možnosti, ki jih ponuja sodišče pri mirnem reševanju sporov, so sporočili z MZZ.

Sodišče OVSE še ni zaživelo

13. 02. 2001 00.00

V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Badinter v Ljubljani

13. 02. 2001 00.00

V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je uvodoma povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Pozivi po odstopu Kučme

10. 02. 2001 00.00

Ukrajinski predsednik Kučma je pod velikim pritiskom opozicijskih strank, ki so obljubile, da se bodo proti njemu zbrale v skupnem forumu. Stranke so v enem redkih enotnih nastopov izjavile, da bodo organizirale forum narodne rešitve, ki naj bi deloval za "Ukrajino brez Kučme". V preteklih dneh je tisoče ljudi korakalo v večjih mestih za večjo svobodo izražanja. Predsednik Kučma pa odgovarja, da njegovi nasprotniki "ogrožajo nacionalno varnost". Po besedah predsednika Kučme bi politični forum škodoval ukrajinski ekonomiji. Če bi se zahodni investitorji in resna tuja podjetja odločili, da ne sodelujejo v privatizaciji ukrajinskih podjetij, bo rezultat jasen, je izjavil Kučma.

Misija OVSE kmalu v Čečeniji

07. 02. 2001 00.00

Rusija bo kmalu dovolila vstop misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v Čečenijo, je danes po pogovoru s predsedujočim OVSE, romunskim zunanjim ministrom Mirceo Geoano povedal njegov ruski kolega Igor Ivanov. Za to si je OVSE prizadevala že več kot eno leto. Ivanov natančnega datuma nastopa misije OVSE v Čečeniji ni izdal.

Podprt predlog zakona o referendumu

04. 02. 2001 00.00

V podgoriški pisarni Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so podprli predlog črnogorskega zakona o referendumu, je poročala beograjska zasebna agencija FoNet.

195144inđić je za "čiščenje"

01. 02. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić, ki se bo v petek v Washingtonu o razmerah na jugu Srbije pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, se je zavzel za "dolgoročno čiščenje" tega območja in za njegovo vrnitev pod izključni nadzor srbske policije. 195144inđić je po včerajšnji seji srbske vlade dejal, da lahko le "dolgoročno čiščenje" zagotovi mir in stabilnost na tem območju, ki bi moralo postati tamponsko območje in ga "teroristi ne bi mogli prečkati". Vzpostavitev takšnega območja je 195144inđić označil kot strateško prednostno nalogo, potrebno pa bi jo bilo doseči brez človeških žrtev. Pozdravil je še izjavo Varnostnega sveta ZN, ki je sinoči obsodil terorizem na jugu Srbije in po besedah 195144inđića "izrazil prepričanje, da morajo biti teroristi umaknjeni z območja". 195144inđić odhaja na obisk v ZDA na povabilo Powella, s katerim se bo pogovarjal o varnostnih razmerah na jugu Srbije, razmerah na Kosovu, o sodelovanju Beograda s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in o gospodarskem sodelovanju med državama.

Kouchner čestital Koštunici in Djindjiću

24. 12. 2000 00.00

Civilni upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner je danes čestital jugoslovanskemu predsedniku Vojislavu Koštunici, voditelju Demokratične opozicije Srbije (DOS), ki je glede na delne uradne izide zmagala na sobotnih parlamentarnih volitvah v Srbiji. Kouchner je obenem čestital tudi najverjetnejšemu srbskemu premieru in enemu izmed voditeljev DOS Zoranu 195144inđiću. Izide volitev sta pozdravila tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Svet Evrope (SE). "Uspeh demokracije v Srbiji bo pomembno prispeval k demokratičnemu gibanju drugod na Balkanu," je menil Kouchner. Obenem je izrazil pričakovanje, da se bo z novim vodstvom v Beogradu mogoče pogovarjati o uresničevanju resolucije Varnostnega sveta ZN o Kosovu, ki predvideva široko avtonomijo pokrajine znotraj sedanjih meja ZR Jugoslavije.

Slovenija in ZRJ podpisali sporazum

09. 12. 2000 00.00

Slovenski in jugoslovanski zunanji minister Dimitrij Rupel in Goran Svilanović sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Svet OVSE brez sklepne izjave

29. 11. 2000 00.00

Dvodnevno srečanje zunanjih ministrov 55 držav članic OVSE na Dunaju, ki se ga je udeležil tudi vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle, se je zaradi nesoglasij z Rusijo o regionalnih vprašanjih, predvsem Čečeniji, Moldaviji in Gruziji, končalo brez predvidenega sprejetja sklepne izjave. Ministri so sprejeli le izjavo o JV Evropi, o ostalih na Dunaju obravnavanih vprašanjih pa je predsedujoča OVSE, avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner podala le sklepno poročilo.

Sklepni dan srečanja OVSE

28. 11. 2000 00.00

Na Dunaju se danes nadaljuje ministrsko srečanje držav članic Organizacije za varnost in sodelovaje v Evropi (OVSE). Delegacije 55 držav udeleženk dvodnevnega ministrskega zasedanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) na Dunaju se dopoldne še vedno pogajajo o besedilu sklepnega dokumenta. Rusija namreč nasprotuje več odstavkom besedila, ki zadevajo Kavkaz, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na diplomatske vire.

Lojze Peterle na OVSE

27. 11. 2000 00.00

Vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle je v današnjem nastopu na dunajskem ministrskem zasedanju OVSE pozdravil vključitev ZRJ v to panevropsko organizacijo in izrazil prepričanje, da lahko le demokracija tej državi prinese dolgoročno stabilnost in blaginjo. Ob tem je poudaril pomen rešitve vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ. Zunanji minister je ponovil tudi kandidaturo Slovenije za predsedovanje OVSE v letu 2005. ZRJ je po Peterletovih besedah z današnjim podpisom temeljnih dokumentov OVSE sprejela načela, vrednote in obveze te organizacije, pri njihovem uresničevanju in utrjevanju demokracije pa ne sme biti sama, ampak ji morata OVSE in mednarodna skupnost pomagati v vseh pogledih. Po Peterletovih besedah je vzpodbudno, da so nove oblasti v Beogradu pripravljene tesno sodelovati z OVSE pri utrjevanju demokracije, kar prinaša nove možnosti za stabilnost in dobrobit celotne Jugovzhodne Evrope. Med temi možnostmi je, kot je poudaril, tudi rešitev vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ, ki je zelo pomembna za polno normalizacijo in utrditev odnosov med petimi državami naslednicami.

Koštunica podpisal dokumente OVSE

27. 11. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je danes na Dunaju, kjer poteka ministrsko srečanje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, podpisal temeljne dokumente te organizacije, s čimer je ZRJ dokončno kot 55. država vstopila v to panevropsko organizacijo. Tako so prav vse evropske države članice OVSE. V svojem nagovoru zbranim ministrom in predstavnikom mednarodnih organizacij je dejal, da se popolnoma zaveda, da je OVSE dosegla velik napredek, medtem ko je ZRJ šla skozi težke čase. Prepričan pa je, da bo ta zaostanek brez težav nadoknadila.

Jutri ministrsko srečanje OVSE

26. 11. 2000 00.00

Jutri se bo na Dunaju začelo dvodnevno osmo ministrsko zasedanje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki se ga bo udeležil tudi vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle. Eden od vrhuncev srečanja v palači Hofburg bo potrditev sprejetja ZRJ v organizacijo, ki bo tako postala njena 55. članica, kar je podprla tudi Ljubljana. Predsedovanje organizaciji bo od letošnje predsedujoče Avstrije v prihodnjem letu prevzela Romunija, Slovenija pa bo po pričakovanjih na dunajskem ministrskem srečanju ponovila svojo kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005, ki jo je napovedala na lanskem vrhu OVSE v Carigradu.

Deset let od konca hladne vojne

19. 11. 2000 00.00

Hladna vojna, ki je zaznamovala svetovno politiko v obdobju od leta 1945 do 1990, se je uradno končala 19. novembra 1990, ko so članice zveze NATO in Varšavskega pakta po dveh letih pogajanj podpisale Sporazum o konvencionalnih silah v Evropi (CFE). Gre za ključni dokument evropske varnosti v obdobju po hladni vojni, ki je predvidel obsežno zmanjšanje vojaškega potenciala v Evropi ter uničenje več kot 50.000 kosov orožja in vojaške opreme.

Koštunica pisal Annanu

17. 11. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je pisal generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu in ga obvestil, da je varnostni položaj Srbov v prištinskem zaporu na Kosovu daleč od zadovoljivega.

Hrvaška zavrača delitev BiH

14. 11. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je v pogovoru za današnjo izdajo sarajevskega časnika Dnevni Avaz poudaril, da so v zablodi vsi tisti Hrvati iz Bosne in Hercegovine, ki mislijo, da bi na ozemlju BiH lahko ustanovili svojo paradržavo, ki bi se nato nekega dne priključila Hrvaški. Po Mesićevih besedah Zagreb takšnih zamisli ne bo podprl. Mesić je pojasnil, da so takšne pobude v nasprotju z globalnim dogajanjem v Evropi, obenem pa tudi škodijo temeljnim interesom Hrvatov v BiH, tako kot podobne separatistične ideje škodijo interesom bosanskih Srbov. Mesić je vnovič obsodil izvedbo referenduma o oblikovanju hrvaške enitete v BiH, ki ga je na sobotnih splošnih volitvah v tej državi pripravila Hrvaška demokratska skupnost (HDZ). Medtem pa je bosanskohercegovska stranka Nova hrvaška pobuda (NHI) od vodje misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v BiH Roberta Barryja zahtevala, naj sprejme "ostre ukrepe" proti organizatorjem omenjenega referenduma, saj ocenjuje, da je ta resno vplival na regularnost glasovanja, obenem pa naj bi šlo tudi za jasno kršitev volilnega molka.

Volitve v BiH

11. 11. 2000 00.00

V BiH potekajo tretje splošne volitve od podpisa Daytonskega mirovnega sporazuma leta 1995. Nekaj več kot dva milijona volilnih upravičencev bo med 6000 kandidati iz 44 političnih strank, ene koalicije, treh list neodvisnih kandidatov ter šestimi neodvisnimi kandidati volilo poslance na vseh ravneh, v Republiki srbski pa bodo volili še predsednika in podpredsednika. V Srebrenici bodo potekale še občinske volitve, ki jih aprila niso izvedli, ker se do takrat še ni oblikovala občinska skupščina.

ZRJ postala članica OVSE

10. 11. 2000 00.00

ZRJ je danes tudi uradno postala 55. članica Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odločitev je soglasno sprejelo 54 članic na zasedanju stalnega sveta organizacije. Zastavo nekdanje SFRJ, ki je bila iz OVSE izključena leta 1992 zaradi vojne v BiH, bodo zamenjali z zastavo ZRJ, jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović pa bo govoril na zasedanju stalnega sveta.