Objavili

Sovražniki sedme sile

30. 04. 2001 00.00

Mafija, paravojaške enote in teroristične skupine so postali najnovejši nasprotniki sedme sile, kaže danes objavljeno poročilo Novinarjev brez meja (RSF) in Mednarodnega združenja novinarjev (IFJ). Poročilo, ki so ga objavili pred bližnjim dnevom svobode tiska, 3. maja, med drugim vsebuje seznam 30 največjih sovražnikov pravice do svobode izražanja, na njem pa so se letos predsednikom držav pridružili tudi vodje kolumbijskih gverilcev in baskovske separatistične organizacije ETA.

Leonarda zadela meteorja

27. 04. 2001 00.00

Ameriški tovorni modul Leonardo, ki so ga izdelali v Italiji in uporabili med odpravo STS-102, ko je ameriški vesoljski raketoplan Discovery obiskal Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), sta med enotedensko začasno priključitvijo na postajo prejšnji mesec zadela dva manjša meteorja.

Sodišče odloča o Pasternakovem arhivu

22. 04. 2001 00.00

Na sodišču v Moskvi poteka sodna obravnava o usodi arhiva ruskega pisatelja in pesnika Borisa Pasternaka (1890-1960). Družina Pasternakove ljubice se je pritožila na odločitev sodišča, ki je lani arhiv vrnilo pisateljevi snahi Nataliji Pasternak. Olga Ivanskaja, ki je bila 14 let Pasternakova ljubica in muza, je hranila rokopise do pisateljeve smrti leta 1960, ko jih je zasegel KGB. Rokopise so shranili v skladišču vladnega arhiva. Ivanskaja, po njej je nastal lik Lare v Doktorju Živagu, je bila istega leta obsojena na osem let v taborišču. Ko so leta 1957 v Italiji objavili roman Doktor Živago, je Pasternak v domovini postal preziran. Leta 1958 so ga izključili iz društva sovjetskih pisateljev, istega leta je prejel tudi Nobelovo nagrado za literaturo, ki pa jo je zavrnil. Po pisateljevi rehabilitaciji leta 1987 in razpadu Sovjetske zveze štiri leta kasneje se je začel sodni boj za arhiv med Natalijo Pasternak in Olgo Ivanskajo, ki je umrla leta 1995. Sodišče je avgusta lani odločilo v prid ženi Pasternakovega sina Jevgenija, družina Olge Ivanskaje pa se je na sodbo pritožila. Večji del arhiva ni bil še nikoli objavljen.

Sveče za Troho

19. 04. 2001 00.00

Po treh mesecih od izginotja pojočega majorja Ladislava Trohe še vedno ni znano, kje se nahaja. Troho pogrešajo od objave članka, v katerem je svoje prejšnje sodelavce iz vojaške specialne brigade in nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janšo obtožil, da naj bi pred osmimi leti pripravili zastraševalno akcijo proti prvaku slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču. Kot je znano, je leta 93 pod Jelinčičevim avtomobilom počilo eksplozivno telo. Ladislav Troha je izginil pred tremi meseci, potem ko je v časniku večer razkril, da naj bi pod Jelinčičev avtomobil eksploziv podstavili pripadniki brigade Moris. Od tedaj smo slišali veliko različnih hipotez o tem, kaj se je s Troho zgodilo. Policija ni potrdila niti ene. Morda pa kaj vejo njegov oče in prijatelji, ki so se danes odločili, da spregovorijo v javnosti.

Miloševićevo zdravje stabilno

19. 04. 2001 00.00

Zdravje nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je stabilno, so sporočili iz vojaške bolnišnice v Beogradu. Zdravniški konzilij je s tem ovrgel trditve najvišjih predstavnikov Miloševićeve Socialistične stranke, da ima Milošević težave zaradi visokega krvnega pritiska. Zdravniki so zagotovili, da Miloševićevo zdravje kljub višjemu pritisku ni resno ogroženo.

Španci proti izročitvi Gusinskega

18. 04. 2001 00.00

Vladimirja Gusinskega, lastnika koncerna Media-most, špansko sodišče ne bo izročilo Rusiji. Gusinskega so lani aretirali v Španiji, potem, ko je Rusija za njim razpisala tiralico, ker naj bi posojila podjetja Gazprom dobil po nelegalni poti. Gusinski zatrjuje, da gre pri tem za politično preganjanje. Podrobnosti o odločitvi sodišča niso povedali, saj naj bi še danes objavili utemeljitev svoje razsodbe. Gusinskega ni bilo na sodišču.

Ericsson bo odpustil več tisoč delavcev

17. 04. 2001 00.00

Švedski telekomunikacijski gigant Ericsson bo po poročanju agencij v petek skupaj s trimesečnimi poslovnimi rezultati sporočil tudi dejansko število delavcev, ki jih bo odpustil na račun ohranjanja rentabilnosti podjetja. Vest o odpustitvi nekaj tisoč delavcev so objavili že pred nekaj tedni, vendar nekateri viri sedaj navajajo tudi možnost, naj bi bilo odpuščenih do 30.000 delavcev, kar pomeni skoraj tretjino od 140.000 zaposlenih.

Cisco napoveduje slabe poslovne rezultate

17. 04. 2001 00.00

Največji svetovni proizvajalec internetne opreme, ameriški Cisco Systems, napoveduje, da bodo poslovni rezultati tretjega četrtletja tekočega poslovnega leta, zaradi zmanjšanega svetovnega povpraševanja, slabši kot so sprva pričakovali. V tretjem četrtletju, ki se bo končalo konec aprila, naj bi tako podjetje zabeležilo za 30 odstotkov manjšo prodajo kot v drugem četrtletju, ko je prodaja znašala 6,7 milijarde dolarjev.

Cheney bogatejši od Busha

16. 04. 2001 00.00

Ameriški podpredsednik Richard Cheney je finančno zagotovo bolje preskrbljen kot njegov nadrejeni, ameriški predsednik George Bush, je razvidno iz davčne napovedi obeh, ki so ju javno objavili. Cheney in njegova soproga Lynne bosta za prihodke v višini 36, 1 milijona ameriških dolarjev plačala 14,3 milijona davka. George Bush in njegova soproga Laura pa bosta za prihodke v višini 744.682 ameriških dolarjev plačala davek v višini 240.342 dolarjev.

Polovica Črnogorcev za odcepitev

13. 04. 2001 00.00

Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

Nissan hitro okreva

12. 04. 2001 00.00

Japonski proizvajalec avtomobilov Nissan izvaja načrt prestrukturiranja bistveno hitreje, kot so pri družbi predvidevali. Tako naj bi v 33 odstotkih predvidenega časa za realizacijo načrta uresničili kar 50 odstotkov zastavljenega načrta, je poudarilo vodstvo podjetja.

OECD znižal napovedi

10. 04. 2001 00.00

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je svoje napovedi o letošnji gospodarski rasti v 12 državah Evropske unije, ki uporabljajo evro, znižala na 2,7 odstotka. OECD je še novembra lani državam evro območja napovedoval 3,1-odstotno gospodarsko rast, vendar pa so cene nafte in vse šibkejši evro poslabšali konjunkturne napovedi, med drugim navaja poročilo, ki so ga danes objavili na sedežu OECD v Parizu.

Odnosi med ZDA in Kitajsko na kocki

08. 04. 2001 00.00

Kitajske oblasti že drugi teden na otoku Hainan zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v mednarodnem zračnem prostoru trčilo s kitajskim lovcem. Od Američanov zahtevajo opravičilo za nesrečo, ameriški podpredsednik Cheney pa je zahtevo že zavrnil kot neutemeljeno. K spravi med obema orožarskima velesilama pa je pozval tudi tibetanski duhovni vodja Dalajlama.

Napredek pri reševanju spora

07. 04. 2001 00.00

Ameriška administracija in kitajska vlada sta po poročilih iz Bele hiše napredovali pri oblikovanju skupne komisije, ki naj bi razrešila spor glede ameriškega vohunskega letala in 24 članov posadke, ki so morali v nedeljo po trčenju s kitajskim lovskim letalom zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan.

Lloyd's pričakuje rekordno izgubo

05. 04. 2001 00.00

Britanska zavarovalna družba Lloyd's je napovedala, da naj bi njihova izguba v letu 1999 znašala več kot milijardo angleških funtov, in sicer naj bi presegla izgubo iz leta 1998 v višini 1,06 milijarde angleških funtov, je poročal Financial Times.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

V KC prvič urgentno presadili jetra

27. 03. 2001 00.00

V ljubljanskem kliničnem centru so objavili, da so pred desetimi dnevi izvedli prvo urgentno transplantacijo jeter pri 19-letni bolnici, ki je že odpuščena iz bolnišnice, je na novinarski konferenci povedala predstojnica oddelka za gastroenterologijo Saša Markovič. Po njenih besedah je za tovrstno presaditev še posebej pomemben dober strokovni in organizacijski donorski program, ki poteka pod okriljem Slovenijatransplanta in Eurotransplanta v donorskih bolnišnicah.

Kellogg kupil Keebler

27. 03. 2001 00.00

Predstavniki Kellogg Co. so včeraj objavili, da so končali nakup drugega največjega ameriškega proizvajalca piškotov in krekerjev Keebler Foods Inc. To pomeni velik porast tržišča za največjega svetovnega proizvajalca hrane iz žitaric. Kellogg je znan po znamkah Corn Flakes, Rice Krispies, Frosted Flakes in Pop-Tarts, pričakuje predvidene poslovne rezultate v prvem četrtletju. Tem znamkam se pridružujejo Keeblerjeve - Cheez-It krekerji in keksi Pecan Sandies. Nakup je bil vreden 42 dolarjev na delnico, oziroma okoli 3,6 milijarde dolarjev, od tega za pokritje dolgov 800 milijonov dolarjev. Keebler je prodalo podjetje Flowers Industries Inc., ki je bilo lastnik okoli 55 odstotkov družbe. Z nakupom je dobil Kellogg tudi Keeblerjev program hitre dostave "od skladišča do trgovine". Kellogg pričakuje v prvem četrtletju 30 odstotkov dobička na delnico, kar je v skladu z napovedmi.

195144ukanović za razvezo s Srbijo

27. 03. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na novinarski konferenci v Ženevi ponovil željo svoje republike po "mirni razvezi s Srbijo", preden bi "dve suvereni državi morda vzpostavili novo zvezo". Po njegovem prepričanju bi lahko Srbija in Črna gora kot suvereni državi sklenili novo zvezo, ki bi temeljila na treh skupnih točkah: diplomaciji, obrambi in monetarni zvezi. 195144ukanović je še povedal, da je po lanskem oktobru, torej po padcu Slobodana Miloševića, nastopilo bolj mirno in demokratično obdobje. Črnogorski predsednik je tudi pojasnil, da v republiki živi okoli 7 odstotkov Albancev, ki pa so v dobrih odnosih z ostalimi narodi.

Grki in Belgijci najmanj strpni

27. 03. 2001 00.00

Grki in Belgijci so najmanj strpni med narodi Evropske unije, je pokazala raziskava, katere izide so objavili na Dunaju. Najbolj strpni do manjšin so Skandinavci. Med Grki je nestrpnih kar 27 odstotkov, med Belgijci pa 25 odstotkov. Kar 33 odstotkov Švedov je strpnih, sledijo jim Finci (32 odstotkov) in Nizozemci (31 odstotkov). Raziskava je tudi pokazala, da se sicer majhnemu deležu Evropejcev zdi, da jih manjšine ogrožajo oziroma da ogrožajo socialni mir in ugodnosti v njihovi državi. Večina Evropejcev sicer ni naklonjena sprejemanju tujcev, vendar pa jih kar 61 odstotkov meni, da so do tega pojava ambivalentni oziroma "pasivno tolerantni".

BSE je precej lažje prenosljiva

21. 03. 2001 00.00

Nova različica Creutzfeldt-Jakobove bolezni, človeška različica bolezni norih krav BSE, se lahko prenaša tudi z okuženimi mesarskimi noži, je danes poročal britanski BBC, sklicujoč se na poročilo britanskih znanstvenikov. Študija, ki naj bi jo uradno objavili drevi, ugotavlja, da se bolezen prenaša lažje, kot so menili doslej, in da lahko do prenosa pride tudi prek instrumentov za rezanje. Po mnenju strokovnjakov za mikrobiologijo je ta novica izjemno zaskrbljujoča.

Izrael proti opazovalcem ZN

21. 03. 2001 00.00

Na današnjem srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom je izraelski premier Ariel Šaron vnovič poudaril, da Izrael nasprotuje napotitvi opazovalcev ZN na palestinska ozemlja.

Mir bodo iztirjali pet ur in pol

21. 03. 2001 00.00

V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so včeraj sporočili, da bodo podatke o postopku iztirjanja ruske orbitalne znanstvene postaje Mir objavili danes. Vesoljski tiskovni agenciji VTA je od zanesljivega vira te podatke uspelo izvedeti danes. Po usmerjanju položaja postaje s ploščami sončnih celic proti Soncu in polnjenju njenih akumulatorjev v četrtek nameravajo najtežji umetni satelit v zgodovini človeštva s tremi vžigi motorjev samodejne tovorne vesoljske ladje Progres M1-5, ki je združena z Mirom, v petek zjutraj po srednjeevropskem času v petih urah in pol iztiriti.

Še zadnja preverjanja na Miru

20. 03. 2001 00.00

V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so sporočili, da so v minulih dneh izvedli še nekaj serij preverjanj delovanja sistemov orbitalne postaje Mir in meritve parametrov orbite. Po rezultatih analize telemetričnih podatkov je orbitalni kompleks z izjemo modula Spekter zrakotesen, temperatura v notranjosti postaje v mejah normale, stanje sistemov Mira pa brez sprememb.

Acerjeva nova oblačila

14. 03. 2001 00.00

Pri podjetju Acer Group so objavili novico, da je družba spremenila svojo celostno podobo. Sprememba je del dolgoročnega poslovnega načrta, katerega cilj je krepitev blagovne znamke in doseganje večje stopnje rasti.

Strokovnjaki o varovanju tajnih podatkov

06. 03. 2001 00.00

Pred vstopom v Evropsko unijo in Nato čaka Slovenijo sprejem še enega, zelo pomembnega zakona, in sicer o varovanju tajnih podatkov. Že med obravnavo tega zakona so se razvile polemike o tem, kdaj je nek podatek lahko tajen in, ali pomeni varnostno preverjanje državnih uslužbencev, ki imajo dostop do tajnih podatkov, že kršenje človekovih pravic. Na ta in podobna vprašanja so danes skušali odgovoriti različni strokovnjaki.

V Ruandi ključne volitve po genocidu

06. 03. 2001 00.00

V Ruandi danes potekajo prve volitve po genocidu, ki se je v državi zgodil leta 1994. Več kot trije milijoni volilcev med več kot 8000 kandidati izbirajo nove župane in občinske oblasti. Da bi zagotovila kar največjo udeležbo, je vlada danes razglasila dela prost dan. Volitve bo nadzorovalo več kot 200 mednarodnih in domačih opazovalcev. Osrednja volilna komisija je včeraj sporočila, da pri organizaciji volitev ni naletela na večje težave. Začasne rezultate bodo predvidoma objavili 17. marca. To so prve volitve po letu 1960, na katerih občinskih položajev ne bodo zapolnili s predsedniškimi imenovanji, poleg tega pa so političnim strankam iz strahu pred vnovičnim izbruhom medetničnega sovraštva prepovedali nominiranje kandidatov.

Objava imen sodelavcev nekdanje tajne službe

28. 02. 2001 00.00

Enajst let po padcu komunizma bodo v Bolgariji objavili imena agentov in sodelavcev nekdanje tajne službe. Bolgarski parlament je danes sprejel zakon, v skladu s katerim bodo na internetu objavili imena civilnih in vojaških agentov, obveščevalcev, protiobveščevalcev in vseh oseb, ki so imeli korist od sodelovanja s tajnimi službami.

Je bilo na Marsu življenje?

27. 02. 2001 00.00

Znanstveniki iz vesoljskega centra Johnson v Houstonu so prepričani, da je nekoč na Marsu obstajalo življenje. Po zadnjih analizah so v meteoritu Allen Hills 84001 namreč našli kristal magnetit, ki bi ga po njihovem mnenju lahko proizvedel le mikroorganizem. Ta mineral je namreč podoben kristalom, ki jih na Zemlji proizvedejo bakterije. Raziskovalci menijo, da je magnetit v meteoritu ALH-84001 najstarejši dokaz o obstoju življenja. Omenjeni meteorit so odkrili leta 1984 na Antarktiki, na Zemljo pa je padel pred okoli 13.000 leti.

Združitev evropskih železarskih koncernov

19. 02. 2001 00.00

Združitev treh evropskih železarskih koncernov, francoskega Usinorja, luksemburškega Arbeda in španskega Aceralia, so uradno objavili na novinarski konferenci v Bruslju. Največji svetovni proizvajalec jekla bo letno proizvedel 46 milijonov ton jekla. Železarne bodo združitev izpeljale z zamenjavo delnic, pred tem pa morajo zeleno luč za združitve dobiti še od Evropske komisije.