Odprli

Odprli Inštitut za pogrešane osebe v BiH

29. 08. 2000 00.00

V Sarajevu so včeraj odprli inštitut, ki bo prispeval k procesu identifikacije žrtev, s tem pa tudi k pojasnitvi usode na tisoče pogrešanih iz vojne v Bosni in Hercegovini. Inštitut za pogrešane osebe je odprl predsednik komisije za pogrešane v nekdanji Jugoslaviji (ICMP), ameriški politik Bob Dole, ob tem pa izrazil upanje, da bo ta projekt tisočem družinam, ki so ujete v preteklosti in se ne morejo zbližati z obljubami prihodnosti, prinesel pojasnilo.

Svetovni festival umetnosti

29. 08. 2000 00.00

Od 1. do 15. septembra bo gorenjska metropola gostila slikarje iz 44 držav z vseh celin na Svetovnem festivalu umetnosti na papirju - Kranj 2000. Žirija je izbirala med približno 4000 prispelimi in deli jih za predstavitev izbrala 520. Razstava bo na ogled v avli mestne občine Kranj ter v galerijah Gorenjskega muzeja, Društva likovnih umetnikov Kranj in Steklarstva Jugovic v Bitnjah. Slavnostno jo bodo odprli v ponedeljek, 4. septembra, v kranjski občinski stavbi.

Začetek judovskega festivala

28. 08. 2000 00.00

V Budimpešti se je včeraj začel judovski festival, ki bo letos prvič potekal še v petih madžarskih mestih. S koncerti, filmi, gledališkimi predstavami in razstavami bodo v tednu dni predstavili judovsko kulturo na Madžarskem. V tej državi je pred holokavstom živelo največ Judov v srednji Evropi.

Dolga noč berlinskih muzejev

27. 08. 2000 00.00

V Berlinu je v noči na nedeljo potekala "dolga noč berlinskih muzejev", v okviru katere je bilo odprtih približno 100 berlinskih kulturnih ustanov, ki jih je obiskalo več deset tisoč ljudi. Muzeje in galerije v različnih delih berlinske prestolnice so povezovali avtobusi, ki so vozili do druge ure zjutraj. Največ ljudi je po ocenah prirediteljev obiskalo razstavo del sodobnih umetnikov v zgradbi nemškega parlamenta, v okviru katere si lahko ljudje tudi danes do 22. ure pod vodstvom ogledajo tudi veliko dvorano in prostore strank, ki sicer niso odprti za javnost. Številne kulturne ustanove so v "dolgi noči" sodelovale prvič, med njimi tudi najmlajši berlinski muzej Vitra design, ki so ga odprli julija.

Kulturne prireditve v Kosoveli domačiji

26. 08. 2000 00.00

Popoldne bodo v Tomaju slovesno odprli prenovljeno Kosovelovo domačijo in v njej spominsko zbirko družine Kosovel. Zbrane bodo nagovorili podpredsednik SAZU akademik Ciril Zlobec, župan občine Sežana Miroslav Klun in poslanec državnega zbora Davorin Terčon. Spominsko zbirko je uredil in postavil kustos Goriškega muzeja Borut Koloini. Družinski predmeti, dokumenti in fotografije članov družine, ki pričajo o njihovem življenju, objavljene knjige Srečka in Stanota, umetniške slike ter bogata družinska knjižnica Kosovelovih so razstavljeni v pritličju hiše. Za obnovo in ureditev domačije, v kateri je od leta 1924 prebivala družina Kosovelovih, ter za ureditev spominske zbirke družine Kosovelovih so poskrbeli Goriški muzej, Nova Gorica in Občina Sežana. Po dogovoru med Občino in Aino Kosovel, je slednja predala hišo v uporabo in oskrbo občini. Domovanje Kosovelovih je bilo v 20. in 30. letih za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev. Družina Kosovelovih je predstavljala kulturni most, ki je v začetnem obdobju okupacije Primorskim Slovencem omogočal stike z matičnim narodom, vzdrževala je stike tako s primorskimi izobraženci kot s tistimi, ki so živeli v Jugoslaviji. Po odprtju prenovljene Kosovelove domačije bo drevi v Tomaju še celovečerna kulturna prireditev, na kateri bodo svoje dosežke predstavili mladi plesalci, gledališčniki, pevci, glasbeniki in godbeniki iz Tomaja in Sežane. Skozi ves dan bo na ogled pet razstav - stanovanjske in kmečke opreme, kamnoseških izdelkov, likovnih del učencev tamkajšnje osnovne šole, cerkvenih listin iz zgodovine tomajske župnije ter kronika delovanja nekdanjih šolskih sester v Tomaju. V nedeljo, 27. avgusta, zvečer bo na Kosovelovi domačiji še literarni večer avtorjev knjižne zbirke Beletrina. Šesterica pesnikov in pisateljev, Esad Babačič, Aleš Čar, Maja Novak, Dušan Šarotar, Aleš Šteger in Jani Virk, bo pred tem, 25. in 26. avgusta, obiskala še Gregorčičevo domačijo v Vrsnem in Gradnikovo domačijo v Medani. S tremi večeri slovenske avtorske besede želijo sodelavci Beletrine počastiti spomin na tri velike primorske pesnike. Hišo v predmestju Tomaja je Anton Kosovel zgradil v začetku dvajsetih let, po tistem, ko so ga nepričakovano upokojili in družino izselili iz šolskega stanovanja. Stavba po svoji arhitekturi ni spomeniško pomembna, je pa zanimiva kot prebivališče kulturno pomembne družine, ki je predstavljala za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev, opozarja višji kustos Koloini.

Trnfest se končuje

26. 08. 2000 00.00

S koncertom Al Jones Blues Banda se bo v ponedeljek, 28. avgusta, začel peti, zadnji teden Trnfesta. V torek bodo odprli še zadnjo od treh načrtovanih razstav - Hopital brut, odprtje bo pospremila projekcija animacij. V sredo se bo predstavil Sklad RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti. Četrtkovo dogajanje bosta zapolnila poljski Teater Bis in najznamenitejša KUD-ova jazz zasedba Lolita. Konec tedna se bodo na letnem odru KUD-a srečali skaterji, petkov večer pa bo sklenil nastop skupin Psyho-klan in Srečna mladina. Na sobotnem koncertu bo ob harmonikarju Bratku Bibiču nastopila še skupina Madleys, v nedeljo zvečer pa se obeta koncert idrijskih punkerjev Industbug in primorskih zabavljačev Zmelkoow. Nedeljsko dopoldne bo še zadnjič to poletje na ogled lutkovna predstava

Zasilni pristanki letal se kar vrstijo

26. 08. 2000 00.00

Letalo ameriške letalske družbe American Airlines s 172 potniki je moralo sinoči zasilno pristati v Kanadi. Letalo tipa boeing 767, ki je bilo na

Uspešni in ambiciozni Mercator

25. 08. 2000 00.00

Prvi mož Mercatorja Zoran Jankovič je na današnji novinarski konferenci povedal, da je poslovni sistem Mercator v prvem letošnjem polletju ustvaril za 43,4 milijarde tolarjev čistih prihodkov iz prodaje, kar je realno za 14,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček se je v omenjenem obdobju zvišal za 539 milijonov tolarjev

V Makedoniji odprli Fructalovo podjetje

24. 08. 2000 00.00

Predsednik makedonske vlade Ljubčo Georgievski in predsednica uprave Fructala Cvetana Rijavec sta danes v Moranah pri Skopju ob navzočnosti politikov in gospodarstvenikov iz Slovenije in Makedonije odprla novo Fructalovo podjetje Konzeks. Fructal je postal lastnik podjetja marca letos, ko je pridobil 86,59 odstotka delnic družbe. V podjetju bodo po Fructalovi licenci izdelovali sokove, nektarje in pijače, prav tako pa bo prek omenjenega podjetja potekal uvoz proizvodov Fructala iz Slovenije. Fructal je v vzpostavitev proizvodnih linij, infrastrukture in skladiščnih prostorov ter montažo nove linije investiral štiri milijone nemških mark.

Razstava rezanega cvetja Floriada 2000

24. 08. 2000 00.00

V Mozirskem gaju, ki ga je spomladi skoraj popolnoma uničilo neurje s točo, bodo v petek, 1. septembra, odprli največjo letošnjo slovensko razstavo rezanega cvetja Floriada 2000, ki se je bo udeležilo preko 80 cvetličarjev.

V Mariboru odprli Europark

23. 08. 2000 00.00

V Mariboru so danes dopoldne za potrošnike odprli vrata največjega nakupovalnega središča v državi imenovanega Europark, v katerem je poleg Intersparovega hipermarketa, ki se razteza na 6.400 kvadratnih metrih površin, še 62 trgovin, butikov in gostinskih lokalov. V Europarku, ki ima več kot 1.500 parkirišč, je bila vse dopoldne velika gneča, kakor pričakujejo v vodstvu Spara Slovenije pa naj bi novo nakupovalno središče do večera obiskalo skupno okoli 25.000 potrošnikov.

Svetlobna postaja v Moderni galeriji

23. 08. 2000 00.00

V Moderni galeriji so včeraj odprli samostojno razstavo Boštjana Drinovca Svetlobna postaja. Drinovčeve varjene skulpture, Predelani ventilatorji, bruhalci ognja in žičnati baloni, so raznovrstne naprave, katerih neuporabnost je nujna lastnost, ki jo določa umetnost, medtem ko jo množična industrijska proizvodnja izkorišča v polni meri. Avtor žičnatim stvaritvam tokrat dodaja še organ-oko &#8211

Wal-Mart načrtuje nakup britanskega Boots-a

21. 08. 2000 00.00

Ameriško podjetje za veleprodajo Wal- Mart, ki je lani kupilo britansko verigo supermarketov Asda, namerava kupiti britansko podjetje Boots, ki se ukvarja s prodajo kozmetičnih in farmacevtskih izdelkov, je poročal tednik The Independent.

Odprli nov Mercatorjev hipermarket

18. 08. 2000 00.00

V Brežicah, kjer v zadnjih letih zaradi hrvaških kupcev cveti trgovina, je zrasel sedmi Mercatorjev hipermarket v Sloveniji. Poleg Mercatorja, ki zavzema dobro četrtino prodajne površine nakupovalnega centra, je v njem še 40 prodajaln z različnimi izdelki. Tako je Mercator že korak bliže tržno izzivalnemu milijonskemu mestu Zagrebu. Prvi mož Mercatorja, ki napoveduje, da bodo čez tri leta že med 50 največjimi trgovci na svetu, ne skriva teka po mamljivem hrvaškem trgu. Zato bo Mercator že prihodnje leto v Zagrebu odprl dva velika centra. Brežiški hipermarket je tako namenjen predvsem kupcem iz Posavja. Odprtje velikega centra bo nedvomno hud udarec za manjše trgovce, meni Jankovič. Predstavnik konkurenčnega hipermarketa Živila Kranj, ki je v neposredni soseščini "najboljšega soseda" meni, da je na nekaterih področjih boljši ponudnik in se zato konkurence ne boji. Septembra pa se bosta v Mercatorjev sistem vključili še dve trgovini iz prevzetih trgovskih družb, ki sta takorekoč na meji s Hrvaško. Nekateri pa so vendarle mnenja, da bo zlatih časov trgovinskega turizma v Brežicah enkrat konec in se jim zdi gradnja novih trgovskih con ob meji nesmiselna. Že zdaj naj bi se namreč dogajalo, da Slovenci, ki cenovne razmere dobro poznajo, nakupujejo na Hrvaškem, saj dobijo povrnjen enotni 22 odstotni davek na dodano vrednost.

Reševanje podmornice Kursk

16. 08. 2000 00.00

Kljub temu da so za reševanje posadke z ruske jedrske podmornice Kursk, ki se je potopila v Barentsovem morju, uporabili najsodobnejše reševalne kapsule, se je danes zaradi slabih vremenskih pogojev ponesrečilo več poskusov, da bi se kapsula pritrdila na podmornico, so sporočili z ruske severne flote. Reševalna kapsula vrste Bester doseže višjo hitrost kot tista, ki so jo uporabili sinoči, in lahko sprejme 20 ljudi namesto devet. Naprava ima tudi večjo zalogo kisika in lahko ostane pod vodo štiri ure. Danes za reševanje uporabljajo dve kapsuli, za pomoč pa pripravljajo še tretjo. Trenutno s podmornice ni slišati nobenih znakov življenja, čeprav se je dopoldne nekdo oglašal s trkanjem morsejev abecede.

Usoda Kurska odvisna od pomoči tujine

16. 08. 2000 00.00

V ruski jedrski podmornici Kursk, ki je v nedeljo potonila v Barentsovem morju na severozahodu Rusije, je po najnovejših podatkih še vedno ujetih vseh 118 članov posadke, zato se njihovo reševanje intenzivno nadaljuje, danes pa je Rusija tudi uradno sprejela vsakršno pomoč tujine. Plovilo je že v soboto imelo tehnične težave, v nedeljo pa je potonilo na dno morja, kjer leži približno 108 metrov globoko na boku pod kotom 60 stopinj, so sporočili iz norveškega ministrstva za zunanje zadeve. Vzrok nesreče še ni znan. Strokovnjaki domnevajo, da je ob izstrelitvi torpeda eksplozija poškodovala kljun, po drugi možni razlagi pa naj bi Kursk trčila v neko drugo plovilo. V času nesreče jedrske podmornice je bila v Barentsovem morju ameriška ladja za elektronski nadzor, ki je spremljala ruske pomorske vojaške vaje, so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva, vendar je Pentagon zanikal, da bi bila v nesrečo vpletena kaka ameriška ladja.

Garth Brooks želi muzej

16. 08. 2000 00.00

Zvezda ameriške country glasbe Garth Brooks razmišlja o tem, da bi svoj nekdanji dom v predmestju Nashvilla v ameriški zvezni državi Tennessee spremenil v muzej, tako kot je Elvis Presley v Memphisu preoblikoval svoj Graceland.

Ponovno odprta bazilika Sv. Klare v Assisiju

14. 08. 2000 00.00

Tri leta po katastrofalnem potresu v osrednji Italiji so pretekli konec tedna v Assisiju ponovno odprli svetovno znano baziliko Sv. Klare. Cerkev z neprecenljivimi srednjeveškimi freskami sta dva potresa 26. septembra 1997 močno poškodovala. Asiški škof Sergio Goretti jo je označil kot "simbol upanja", odprli pa so jo v petek, na dan svete Klare. Baziliko svete Klare so ponovno odprli devet mesecev po odprtju bazilike Sv. Frančiška. Del svetovno znanih fresk Giotta in Cimbaue je bil v potresu skoraj popolnoma uničen, za ponovno odprtje cerkve pa so zaslužne predvsem trume prostovoljcev, ki so neumorno sodelovale pri zbiranju 300.000 tudi za manj kot prst velikih ostankov.

Slovenski umetniki 35 let v Grožnjanu

13. 08. 2000 00.00

V Grožnjanu bodo v petek, 18. avgusta, odprli razstavo Slovenski umetniki 35 let v Grožnjanu. Z razstavo slovenskih likovnih umetnikov želijo Grožnjanci, domačini, umetniki in kulturniki, zaznamovati pionirsko navzočnost v novodobnem Grožnjanu - mestu umetnikov. Ob razstavi v Umetniški galeriji bo izšla tudi publikacija Grožnjanska kronika, Slovenci v mestu umetnikov 1965-1995. Razstava bo odprta do 31. avgusta.

Zanimanje za Hišo eksperimentov

12. 08. 2000 00.00

V Ljubljani so v začetku letošnjega maja odprli Hišo eksperimentov (HE), katere glavni namen je pridobivanje znanja prek lastnih izkušenj. Gre za množico razstavljenih eksperimentov s področja znanosti, tehnike in okolja, ki so narejeni tako, da jih obiskovalci izvajajo sami. Namen takšnih hiš je popularizirati znanost in učiti ljudi tehnike, znanosti in naravnih pojavov preko lastnih izkušenj ter skozi igro, saj pravijo, da je učenje na lastni koži najboljše. Ljubljanska HE, ki stoji na Trubarjevi ulici 39, ima trenutno 33 eksperimentov, ki jih je od odprtja dalje preizkusilo že več kot 5000 obiskovalcev.

Tretji teden Trnfesta

12. 08. 2000 00.00

Trnfest 2000 svoj pester program nadaljuje tudi tretji teden. Za uvod bo v ponedeljek nastopila skupina Kvint&ton, zbrani pa bodo lahko prisluhnili večeru zabavnih napevov. V nadaljevanju se bodo zvrstili še drugi glasbeni dogodki, med njimi ambientalni etno trans večer madžarske skupine Korai Orom, blues noise rock večer hrvaške skupine Glasshopper, nastopili bosta tudi nemška skupina Grine Kuzine s pleh godbo in hrvaška Boilers quartet, po mnenju poznavalcev najzanimivejša jazz zasedba naših sosedov.

V kovčkih ni bilo eksploziva

11. 08. 2000 00.00

Eden od zaposlenih v zgradbi Ledina centra je v prostorih ministrstva za gospodarske dejavnosti okrog 9. ure v drugem nadstropju našel dva zaklenjena poslovna kovčka, za katera nihče ni vedel, komu pripadata. Zato je na kraj dogodka prišla policija, ki je zgradbo zavarovala, izpraznila vse lokale v pritličju zgradbe, ki so obrnjeni proti Čufarjevi ulici, in na tej ulici tudi zaprla promet mimo zgradbe. Bombni tehniki, ki so prišli na kraj dogodka, so enega od kovčkov razstrelili in ugotovili, da je v njem prenosni računalnik. Nato so z rentgenom pregledali tudi drugi kovček in v njem zasledili podoben material. Ročno so ga odprli in v njem našli tiskalnik. Kasneje je na kraj dogodka prišel uslužbenec, ki je povedal, da sta bila kovčka namenjena za odpis. Kraj dogodka je bil zavarovan od 11. do 13. ure, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.

Začasno bodo odprli "četrt rdečih luči"

10. 08. 2000 00.00

Mestne oblasti madžarskega mesta Mogyorod, 20 kilometrov oddaljenega od Budimpešte, so sporočile, da bodo v času od 10. do 14. avgusta začasno odprli "četrt rdečih luči". V tem času pričakujejo na tisoče obiskovalcev, predvsem tujcev, saj je takrat v mestu dirka Formule 1.

Nova kinodvorana v Phnom Penhu

09. 08. 2000 00.00

V kamboški prestolnici Phnom Penh bodo zgradili veliko kinodvorano, prvo po vladavini rdečih kmerov (1975-1979). Dvorano z 800 sedeži, ki jo bodo odprli konec leta, bo zgradilo neko korejsko podjetje. Moderna dvorana bo stala na mestu stare kinodvorane, v njej pa bodo predvajali predvsem tuje filme. Večino starih dvoran, ki so jih zgradili v času vladavine princa Norodoma Sihanuka v 60. letih, so v zadnjih letih spremenili v banke, restavracije in karaoke bare.

Olimpijska vas uradno odprta

09. 08. 2000 00.00

Dober mesec pred začetkom olimpijskih iger so v Sydneyju tudi uradno odprli olimpijsko vas. V njej bo z izjemo peščice športnikov - kot ponavadi se bodo vasi "izognili" ameriški košarkarski zvezdniki - v času olimpijskih iger bivalo več kot 15.000 športnikov iz 199 držav. Prvi športniki se bodo v vas vselili že v začetku septembra, bivalne prostore pa bodo za olimpijci koristili tudi udeleženci paraolimpijskih iger, ki bodo v Sydneyju med 18. in 29. oktobrom.

Odprli največji svetovni sejem mode

07. 08. 2000 07.34

V nemškem mestu Düsseldorf so v soboto odprli največji sejem mode na svetu, na katerem bodo predstavili kolekcije za naslednjo pomlad. Obiskovalci sejma si bodo lahko ogledali več kot 2000 kreacij modnih oblikovalcev iz 46 držav sveta, od katerih se jih 150 letos v Düsseldorfu predstavlja prvič. Sejem ''Collections Premieren Düsseldorf'' (CPD) je najpomembnejši ''profesionalni'' sejem na modnem področju. Vzporedno z düsseldorfskim sejmom poteka še sejem ''Igedo Body and Beach'' in CPD Fabrics.

Nazadujemo pri rabi interneta?

06. 08. 2000 19.46

Po podatkih o rabi interneta v Sloveniji število aktivnih uporabnikov interneta pri nas zaostaja v primerjavi z drugimi državami. Nekateri poudarjajo, da razlogi za to tičijo v monopolu na trgu telekomunikacijskih storitev, ki ga država v zadnjih letih zagotavlja Telekomu. Drugi ob tem opozarjajo še na pomanjkanje državnih spodbud za razvoj tega področja.

Razstava petih stoletij zahodnega slikarstva

06. 08. 2000 15.45

V pariškem Musee de Luxembourg so včeraj odprli razstavo, na kateri si je moč ogledati približno sto umetniških mojstrovin iz zbirke dr. Raua, ki pokriva približno pet stoletij zahodnega slikarstva in velja za najlepšo zasebno zbirko poleg zbirke barona Thyssena.

Razstava Ljudje v Leverkusnu

06. 08. 2000 10.30

V razstavnem prostoru Kresije bodo v ponedeljek, 7. avgusta, odprli fotografsko razstavo Ljudje v Leverkusnu. Razstavo fotografov Hanne Engwald, Fritza Kisselsa in Sigurda Maschkeja so pripravili Galerie am Werk, Bayer AG iz Leverkusna, pobrateni mesti Leverkusen in Ljubljana ter Mestna galerija. Fotografska produkcija in razstavna zamisel sta sloneli na t. i. mnenjskih slikah, izdelkih, ki so lahko popolni le, ker vsebujejo kombinacijo slike in besedila. Komentarji naj bi delovali kot podnapisi, ki posredujejo subjektivne, pojasnjujoče in analizirajoče poglede, nazore in razpoloženja portretirancev o njihovem mestu. Razstava bo na ogled do 26. avgusta.

Razstava Ljudje v Leverkusnu

06. 08. 2000 00.00

V razstavnem prostoru Kresije bodo v ponedeljek, 7. avgusta, odprli fotografsko razstavo Ljudje v Leverkusnu. Razstavo fotografov Hanne Engwald, Fritza Kisselsa in Sigurda Maschkeja so pripravili Galerie am Werk, Bayer AG iz Leverkusna, pobrateni mesti Leverkusen in Ljubljana ter Mestna galerija. Fotografska produkcija in razstavna zamisel sta sloneli na t. i. mnenjskih slikah, izdelkih, ki so lahko popolni le, ker vsebujejo kombinacijo slike in besedila. Komentarji naj bi delovali kot podnapisi, ki posredujejo subjektivne, pojasnjujoče in analizirajoče poglede, nazore in razpoloženja portretirancev o njihovem mestu. Razstava bo na ogled do 26. avgusta.