Olimpijske Igre

Zaključek OI Sydney 2000
01. 10. 2000 00.00
Letošnje Olimpijske igre so se, tako kot so se začele, tudi veličastno zaključile. Na osrednjem olimpijskem štadionu je bila prisotna cela vrsta zvezdnikov iz sveta športa, glasbe in zabave, ki so poskrbeli za vrhunec slovesne prireditve.

Dva načina oblikovanje olimpijske ekipe
01. 10. 2000 00.00
Vodja odbora za vrhunski šport Janko Dvoršak je bil najbolj izpostavljen tudi ob letošnjem izboru športnikov za nastop na olimpijskih igrah. Po nastopu pa je že čas za prvo analizo. Dvoršak, ki je bil tudi pomočnik vodje slovenske odprave v Sydneyju, pravi da sta možnosti za sestavo olimpijskih reprezentanc v prihodnje le dve - še naprej nekaj večja širina, ali pa manjša zasedba z visokimi tekmovalnimi cilji.

Sloveniji končno 8. mesto
30. 09. 2000 00.00
Moška reprezentanca Slovenije je v tekmi za 7. mesto na olimpijskem rokometnem turnirju izgubila proti Egiptu z 28:34 (12:18) in tako osvojila končno 8. mesto.

Preostale v glavnem še štafete
27. 09. 2000 00.00
Olimpijske igre gredo počasi h koncu in s tem se končuje tudi njihov atletski program. Med slovenskimi atleti čakajo na svoj nastop še Evfemija Štorga v metu kopja, člani treh štafet in pa maratonec Roman Kejžar. Štafete bodo s tekmovanjem začele 29. septembra. Tekmovalci in tekmovalke, ki bodo nastopili v moških štafetnih tekih na 4x100 in 4x400 metrov ter ženskem teku na 4x400 metrov, so v olimpijski vasi že od samega začetka olimpijskih iger, tako da jih že močno daje domotožje in komaj čakajo, da opravijo z nastopi. Čudeža ne pričakujejo, vsi bi bili zadovoljni že z državnim rekordom. "S četrtim mestom v teku na 800 metrov se olimpijske igre še niso končale. Moje misli so zdaj pri štafeti, saj nisem človek, ki bi se zadovoljil le s polovico opravljene naloge. Želim po svojih najboljših močeh pomagati štafeti, da postavi državni rekord. Kar se tiče uvrstitve, pa takole: vse si želimo uvrstitve v polfinale, čeprav bi tam zasedle zadnje, 16. mesto," je dejala slovenska atletska junakinja iger Brigita Langerholc.

Kolesarja Huptman in Murn solidna
27. 09. 2000 00.00
Nemški kolesar Jan Ullrich je osvojil še zadnji naslov, ki mu je manjkal v bogati karieri. Po naslovu svetovnega prvaka, zmagovalca dirke Po Franciji in dirke Po Španiji, je v Sydneyju osvojil še naslov olimpijskega prvaka. Kolesar nemškega Telekoma je imel v zadnjih kilometrih obilno pomoč klubskih kolegov, Kazahstanca Aleksandra Vinokurova in rojaka Andreasa Klödna, ki sta v zadnjih 30 kilometrih sodelovala pri njegovem napadu, na koncu pa sta imela od tega tudi veliko korist, saj sta si razdelila preostali medalji. Kolesarji so že od samega začetka začeli z močnim tempom in hitro dali vedeti, da to ni navadna dirka, ampak olimpijske igre. Prve kroge so prevozili s povprečno hitrostjo 42 kilometrov na uro, kar je v kolesarstvu prava redkost. Prvi so z napadi začeli nekateri manj znani tekmovalci, toda njihovi poskusi so bili obsojeni na neuspeh. V desetem od 14 krogov pa se je dirka začela razvijati. Povprečna hitrost je še narasla, v ospredju pa so začeli narekovati ritem nekateri favoriti, predvsem je bil presenetljivo aktiven trenutno najboljši poljski kolesar Piotr Wadecki, ki je bil zraven praktično pri vseh pobegih. V 12. krogu se je v ospredje prebila skupina 18 kolesarjev in strokovnjaki so že pravilno menili, da bo eden izmed njih zmagovalec 239,4 kilometra dolge dirke. Začeli so preštevati, katera država ima največ kolesarjev v tej skupini, kajti računali so, da bo za končni uspeh potrebna medsebojna pomoč. V sredini 13. kroga se je za napad odločil Ullrich, sledila pa sta mu le njegova klubska kolega Klöden in Vinokurov. Ko je vodilna trojica s složnostjo povečevala prednost, je bilo jasno, da bo zmagovalec Ullrich. Ne samo, ker je aktualni svetovni prvak v kronometru najmočnejši, ampak tudi zato, ker je v svojem moštvu najvplivnejši. Slovenski kolesarji po pričakovanju niso imeli večje vloge pri razpletu dirke. Držali so se glavnine, saj bi njihovi napadi verjetno pomenili "samomor". Prvi je zaradi slabega občutja v 11. krogu odstopil Martin Hvastija, nato pa se mu je krog pozneje v boksih zaradi padca pridružil še Tadej Valjavec. Tako sta v zadnjih dveh krogih v konkurenci ostala le Hauptman in Murn. V cilj sta prišla v času štirinajstega Nemca Erica Zabela, s svojima uvrstitvama pa sta izpolnila svoja in pričakovanja selektorja. "Če bi mi kdo pred štartom rekel, da bosta dva uvrščena tako visoko, mu ne bi verjel. Andrej, Uroš in Tadej so se dobro borili, nekoliko slabši je bil Martin, to pa verjetno zaradi naporov, ki je od njega zahtevala dirka Po Španiji. Moram reči, da je bilo naše moštvo eno od mlajših, kar je dober obet za prihodnost," je bil z dosežki svojih varovancev zadovoljen Penko.

Morski psi zasenčili olimpijske igre
26. 09. 2000 00.00
V Avstraliji sta za posledicami napadov morskih psov v 24 urah umrla dva človeka, kar je v tej državi vzbudilo zaskrbljenost in zasenčilo olimpijske igre. Napada sta se zgodila 300 kilometrov vzhodno od Adeleide, torej daleč stran od olimpijskega mesta Sydney. Pojavile so se celo domneve, da je oba napada zakrivil isti morski pes ljudožerec - tako kot v filmu Žrelo Stevena Spielberga.

Olimpijsko zlato za Čopa in Špika
23. 09. 2000 00.00
V zgodovino slovenskega športa se bo z zlatimi črkami zapisala veslaška proga v Pentrithu, v predmestju Sydneyja na obronkih slavnega Modrega gorovja. Na tej progi sta si namreč privozila prvo zlato olimpijsko medaljo za Slovenijo blejska veslača Iztok Čop in Luka Špik.

Bolgaru Ivanovu odvzeli medaljo
20. 09. 2000 00.00
Bolgarskemu dvigovalcu uteži v kategoriji do 56 kilogramov Ivanu Ivanovu je Mednarodni olimpijski komite (MOK) odvzel srebrno medaljo zaradi uživanja prepovedanih poživil. Na doping testu so v njegovi krvi zasledili diuretik, ki telesu zmanjšuje telesno težo, lahko pa tudi prikrije prisotnost drugih poživil.

Konec OI za Fredericksa
17. 09. 2000 00.00
Že pred svojim prvim nastopom so se Olimpijske igre v Sydneyju končale za slovitega šprinterja Frankieja Fredericksa. Na enem zadnjih treningov si je poškodoval ahilovo tetivo. 32-letni atlet iz Namibije je na zadnjih dveh olimpijskih igrah osvojil štiri srebrne kolajne v tekih na 100 in 200 metrov.

Hočevar ne računa na izpad v kvalifikacijah
15. 09. 2000 00.00
Slalom na divjih vodah je šport, v katerem imajo Slovenci na vseh tekmovanjih velika pričakovanja. In to velja tudi za olimpijske igre. Prva se bosta v olimpijske vode v Penrithu podala kanuist Simon Hočevar in kajakašica Nada Mali, ki ju v soboto čakata kvalifikacijski vožnji. Tekmovalca imata različne cilje, Hočevar si želi boja za vrhunsko uvrstitev, Malijeva pa bo presrečna, če se bo uvrstila v finale.

Prvi dan tekmovanj
15. 09. 2000 00.00
Prvi dan tekmovanj na olimpijskih igrah bodo podelili trinajst kompletov medalj v sedmih športih. Med prvimi se bodo z odličji okitili sabljači z mečem, dvigovalci uteži v kategoriji do 56 kilogramov in judoistke do 48 kg. V bazenu sta na sporedu dve štafetni preizkušnji, in sicer ženske 4 x 100 metrov prosto in moški v isti disciplini, ter 400 metrov mešano za ženske in 400 metrov prosto za moške. Kolesarji na stezi se bodo pomerili v vožnji na čas na kilometrski razdalji, kolesarke pa na 500 metrov. Triatlonke imajo pred seboj 1,5 kilometra plavanje, 40 km kolesarjenja in 10 kilometrov teka. Zanimivo bo tudi na strelskem poligu, kjer bodo moški tekmovali z zračno pištolo, ženske pa z zračno puško.

Bagač čaka, doping tudi v bolgarski reprezentanci
15. 09. 2000 00.00
Doping bo, kot kaže, ena glavnih tem olimpijskih iger v Sydneyju. Še pred uradnim pričetkom tekmovanj so namreč v javnost pricurljale novice o pozitivnih dopinških testih pri nekaterih športnikih, ki so že ali pa bodo še pripotovali v Sydney. Iz romunske reprezentance so zaradi pozitivnega testa dopinga tako izključili dvigalca uteži Traina Cihareana, pri katerem so prepovedana poživila odkrili na julijskem, nenapovedanem dopinškem testu izven tekmovanj. Za 31-letnega Cihareana bi bile to četrte olimpijske igre, pred osmimi leti v Barceloni je v dvoboju osvojil bronasto medaljo.

Olimpijske igre v Sydneyju odprte
15. 09. 2000 00.00
V Sydneju se je začel največji športni spektakel. Do prvega oktobra bodo v središču pozornosti 27. olimpijske igre moderne dobe. Olimpijski ogenj je na otvoritveni slovestnosti pred 110 tisočimi gledalci prižgala avstralska atletinja aboridžinskega rodu Cathy Freeman. Že jutri, na prvi tekmovalni dan, bodo razdelili 13 kompletov medalj. Slovensko zastavo je v mimohodu več kot 10.000 športnikov iz vsega sveta nosil Iztok Čop. Slovenske športnice in športnike je na stadionu pozdravil tudi predsednik države Milan Kučan. Na nabito polnem Stadiumu Australia, ki sprejme 110.000 obiskovalcev, je ob navzočnosti predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja Juana Antonia Samarancha igre razglasil za odprte avstralski guverner William Deane, ki je tudi posebni predstavnik britanske kraljice Elizabete II. v Avstraliji.

Paraolimpijske igre v Sydneyju rekordne
11. 09. 2000 00.00
Vse kaže, da bodo olimpijske igre rekordne tako po številu aktivnih udeležencev kot novinarjev. Tako so prireditelji paraolimpijskih iger, ki bodo na sporedu od 18. do 29. oktobra v Sydneyju, nadvse zadovoljni s pripravami na največji dogodek za športnike invalide.

Alkoholne priprave na olimpijske igre
05. 09. 2000 00.00
Norveškega metalca kopja Paala Arneja Fagernesa, četrtouvrščenega z lanskega svetovnega prvenstva v Sevilli, je policija v Oslu aretirala zaradi suma vožnje v vinjenem stanju. Fagernes je v zgodnjih jutranjih urah ponedeljka, 4. avgusta, vidno pijan začel razbijati po vratih neke hiše, ker je mislil, da je v njej zabava. Lastniki so takoj poklicali policijo, le

Odprava BiH že v Sydneyju
31. 08. 2000 00.00
Do začetka olimpijskih iger v Sydneyju sta še dva tedna in športniki se pospešeno odpravljajo na prizorišča, kjer bodo opravili še zadnje priprave. V Avstralijo je že odpotovala devetčlanska odprava BiH, ki jo prvič po državljanski vojni sestavljajo športniki vseh treh narodov. "Olimpijske igre predstavljajo mir..., to kar smo tako dolgo iskali in s težavo dosegli," je ob odhodu dejal vodja olimpijske ekipe Bogić Bogičević.

Sotomayor si je oddahnil
24. 08. 2000 00.00
Kubanski skakalec v višino Javier Sotomayor si je po temeljitem zdravniškem pregledu v italijanski Pisi zagotovo oddahnil: njegov nastop na olimpijskih igrah v Sydneyu namreč ni več pod vprašajem. Po torkovi poškodbi stegenske mišice na atletskem mitingu v italijanskem Viareggiju je bil njegov nastop na letošnjem največjem športnem dogodku močno vprašljiv, saj so bile prve zdravniške diagnoze zelo pesimistične, podroben zdravniški pregled pa je pokazal, da bo sloviti Kubanec moral prisilno počivati le sedem dni.

Haider na Bledu
18. 08. 2000 00.00
Koroški deželni glavar Jörg Haider je danes na Bledu poudaril, da zahteve po odpravi Beneševih dekretov in Avnojskih sklepov kot pogoj za vstop Češke in Slovenije v EU niso le želja Avstrije oziroma avstrijskega parlamenta, ampak je na to temo ustrezno resolucijo sprejel tudi Evropski parlament, v kateri je poudaril, da je pogoj za širitev EU odprava sklepov, ki predstavljajo kršitev človekovih pravic. Kako bosta Slovenija in Češka tehnično odpravili sklepe - ali s spremembo ustave ali z ustrezno izjavo, se Haider noče vmešavati. Po njegovih besedah pa je logično, da se v državah članicah EU odpravijo vsi zakoni, ki predstavljajo diskriminacijo. Haider je Bled obiskal na povabilo blejskega Golf & Country Cluba ob današnjem golf turnirju, na katerem se meri 90 igralcev iz Slovenije, avstrijske Koroške in italijanske Furlanije-Julijske krajine. Kot je poudaril, je turnir del dejavnosti družbe Brez meja, ki je nastala iz skupne kandidature treh dežel za olimpijske igre. Gre za idejo o sodelovanju dveh regij, ki sta v EU, in tretje tegije, ki si za članstvo v EU še prizadeva, poleg tega pa je to lep izraz regionalnizma, je dodal.

Evropskega prvaka na 400 metrov ne bo v Sydney
16. 08. 2000 00.00
Britanski atlet in evropski prvak v teku na 400 metrov Iwan Thomas je z jezo sprejel odločitev, da ga britanska atletska zveza ni uvrstila na seznam potnikov na olimpijske igre v Sydney. Namesto njega so izbrali Valežana Jamieja Baulcha, ki je v isti disciplini letošnji najhitrejši tekač na svetu. Ostali dve prosti mesti sta zapolnila prvi in drugi na letošnji izbirni tekmi potnikov na OI v Londonu Mark Richardson in Sean Baldock. Vseeno pa še vedno obstaja možnost, da bi Thomas le odpotoval v Sydney, saj lahko Mednarodna atletska zveza (IAAF) suspendira Richardsona, ki je bil pozitiven na doping testu zaradi prepovedanega steroida nandrolon, čeprav ga je britanska zveza že oprostila.

Učinkovita "prikrita" olimpijska reklama
15. 08. 2000 00.00
Prikrita olimpijska reklama je očitno zelo uspešna. V Avstraliji opravljeni anketi o olimpijskih sponzorjih se je nemški proizvajalec športne opreme Adidas uvrstil na sedmo mesto. Slednji prav tako nima nič s sponzoriranjem olimpijskih iger kot avstralska letalska družba Quantas, ki je pristala na osmem mestu. Dejstvo pa je, da sta obe podjetji v Avstraliji na področju ekonomske propagande v športu zelo aktivni. Adidas je bil v vseh časnikih ob sporu okrog nove plavalne obleke najpopularnejšega avstralskega športnika, plavalca Iana Thorpa. Quantas pa že več let zapored sponzorira najboljše avstralske športnike.

Olimpijski ogenj prispel v Novi Južni Wales
14. 08. 2000 00.00
Olimpijska bakla je v ponedeljek prispela v avstralsko državo Novi Južni Wales, ki bo gostila letošnje olimpijske igre. Neposredno potem, ko se je v Avstraliji stemnilo, je ogenj prečkal mejo med državama Victoria in Novi Južni Wales pri kraju Albury, 500 kilometrov jugozahodno od Sydneyja. V Sydneyju bodo z baklo 15. septembra ob otvoritvi iger zanetili olimpijsi ogenj.

MOK vztraja pri izključitvi Afganistana <BR>
14. 08. 2000 00.00
Mednarodni olimpijski komite Afganistanu ne bo dovolil, da svoje športnike pošlje na olimpijske igre v Sydneyju. Po poročilih iz Sydneyja naj bi predsednik MOK Juan Antonio Samaranch predstavnikom Afganistana povedal, da ni možnosti, da bi športniki te države nastopili na OI. "Jasno smo jim dopovedali, da je njihov nacionalni olimpijski komite suspendiran," je dejal Samaranch za časnik Sydney Morning Herald.

Zmagi v Rusijo in Nemčijo
13. 08. 2000 00.00
Rus Aleksej Akatjev in Nemka Peggy Buechse sta zmagovalca šeste letošnje tekme daljinskih plavalcev za svetovni pokal, ki se je začela v petek v Bohinju in končala včeraj na Bledu. Edini slovenski predstavnik Igor Majcen je na prvi tovrstni tekmi v Sloveniji v soboto na Bledu osvojil 4. mesto, skupno pa je po ponesrečenem petkovem nastopu v Bohinju ostal deveti.

Edwardsov nastop na OI vprašljiv
09. 08. 2000 00.00
Svetovni rekorder v troskoku, Britanec Jonathan Edwards je novinarjem sporočil, da obstaja možnost, da bo zaradi bolezni v družini moral izpustiti olimpijske igre v Sydneyu - mama njegove žene Alison ima namreč možganski tumor. Taščino zdravstveno stanje se je v zadnjih tednih tako močno poslabšalo, da bi lahko v času olimpijskih iger celo umrla, zaradi česar 34-letni dobitnik srebrne medalje iz Atlante razmišlja o odpovedi svojega nastopa v Avstraliji.

Grška športnika ujeli na dopingu
08. 08. 2000 00.00
Za Alexandro Tziouti, grški prvakinji v hitri hoji na deset kilometrov, so se olimpijske igre v Sydneyju končale, preden so se sploh začele, saj je bila pozitivna na doping testu zaradi steroida nandrolon, zato so jo izključili iz grške olimpijske reprezentance.

Afganistanci protestirajo
07. 08. 2000 09.34
Talibanska vlada v Afganistanu je Mednarodnemu olimpijskemu komiteju (MOK) poslala protestno pismo, ker njihove športnike brez kakršnekoli obrazložitve niso povabili na olimpijske igre v Sydneyju. ''To je za nas veliko razočaranje. Prvič po letu 1936 ne bomo sodelovali na največjem športnem dogodku,'' je ogorčen afganistanski minister za šport Shakoor Muttmain.

Samaranch pozdravlja teste EPO na OI
03. 08. 2000 08.14
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Juan Antonio Samaranch v celoti podpira načrtovano uvedbo krvnih testov za preiskavo vsebnosti prepovedanega eritropoietina (EPO) na letošnjih olimpijskih igrah v Sydneyju. ''Včerajšnji dan je bil za celoten svetovni šport velik dan. V Sydneyju bomo videli doslej najčistejše igre vseh časov,'' je na 27. zasedanju Mednarodne odbojkarske zveze (FIVB) v Sevilli povedal dolgoletni vodja olimpijske družine.

Veslači konec tedna v Luzernu
13. 07. 2000 11.07
Po olimpijskih kvalifikacijah, kjer si je Slovenija zagotovila tretji čoln za olimpijske igre v Sydney, bo Rdeče jezero v Luzernu konec tedna gostilo še tretjo tekmo svetovnega pokala v veslanju. Naša reprezentanca bo zastopana s štirimi čolni. V konkurenci za svetovni pokal se bosta med dvojnimi dvojci predstavila Luka Špik in Iztok Čop, med dvojci brez krmarja Grega Sračnjek in Miha Pirih, med lahkimi skifisti, tekma ne šteje za točke svetovnega pokala, pa bosta nastopila Blaž Kajdiž in edini ''neblejski tekmovalec'', Mariborčan Iztok Nipič.

Tul in četverec po olimpijsko vozovnico
08. 07. 2000 12.56
Luzernsko Rdeče jezero bo od ponedeljka do srede gostilo dodatne olimpijske kvalifikacije za nastop na igrah v Sydneyju. Nastopila bosta tudi dva slovenska čolna - Izolan Erik Tul v skifu ter Blejca Jani Klemenčič in Milan Janša ter Mariborčana Matej Prelog in Rok Kolander v četvercu brez krmarja. Cilj obeh slovenskih posadk je uvrstitev na igre v Sydneyju. V primerjavi s klasičnimi tekmami je razpored nekoliko spremenjen. Zmagovalci predtekmovanj se bodo neposredno uvrstili v sredin finale, preostale finaliste pa bo dal torkov repesaž.

Pesimizem španskih hotelirjev
03. 07. 2000 08.51
Španski hotelirji pričakujejo, da bo letošnjo sezono v primerjavi z lansko prišlo do stagnacije ali celo zmanjšanja posla. Predsednik združenja hotelirjev Zontur v Madridu Juan Pedro Devesa vidi razlog za to v dejstvu, da bodo številni svoj dopust letos preživeli na kateri od velikih mednarodnih prireditev, kot je bilo nogometno prvenstvo v Belgiji in na Nizozemskem, olimpijske igre v Sydneyu ali svetovna razstava Expo 2000 v Hannovru. ''Upamo, da se leto ne bo končalo tako slabo, kot se je začelo,'' je še dejal Devesa. Vseeno pa meni, da zasedenosti hotelov v primerjavi z letom 1999 ne bodo mogli preseči. Tudi letos pričakujejo v Španiji največ turistov iz Nemčije, Velike Britanije in Francije. Priljubljeni cilji dopustnikov so Baleari, Kanarski otoki in Costa del Sol v južni Španiji. Na Palmi de Mallorci želijo turiste privabiti s popusti, da bi dosegli čim večjo zasedenost hotelov. Kljub temu pa španski hotelirji ne morejo pričakovati, da se bo ponovilo rekordno leto 1999, ko je bila Španija z 52 milijoni turistov za Francijo druga najbolj obiskana turistična dežela na svetu.