Olimpijske Igre

Velika priložnost za uveljavljanje Seme

07. 12. 1998 10.13

Računalniško podjetje Sema bo vodilo informacijsko tehnologijo pri Mednarodnem olimpijskem komiteju v letih od 2001 do 2008.

S Playboyem do medalje

26. 11. 1998 15.40

Avstralska reprezentanca v sinhronem plavanju ima veliko težav pri financiranju priprav za olimpijske igre, zato resno razmišlja, da bi pozirala za revijo Playboy in tako pokrila primanjkljaj.

Olimpijskim prizoriščem Utaha le majhen delež zaslužka

23. 11. 1998 08.07

Mesta ameriške zvezne države Utah, ki bodo gostila zimske olimpijske igre v letu 2002, bodo dobila le majhen kos pogače olimpijskih iger. Po predvidevanjih naj bi njihov zaslužek znašal 87,5 milijona dolarjev, medtem ko bodo ostala mesta v Utahu, ki ne bodo prizorišča olimpijskih dogajanj, s posrednimi gospodarskimi učinki iger zaslužila precej več. Glede na zadnje podatke proračunske pisarne Utaha, naj bi mesta, ki ne bodo prizorišča dogajanja, v svoje malhe spravila 61 odstotkov celotnega dobička, olimpijska prizorišča, kot sta Salt Lake City in Park City, pa bodo komajda pokrila stroške. Napovedi so ekonomisti Utaha naredili na podlagi ocene gospodarske rasti, ki naj bi jo Utahu prinesle olimpijske igre.

Popov se v Avstraliji pripravlja na OI

18. 11. 1998 10.54

Olimpijski plavalni prvak iz Atlante na 50 in 100 m prosto Rus Aleksander Popov se v Avstraliji pripravlja na olimpijske igre 2000, ki bodo v Sydneyju. Rus, ki mu je kot prvemu uspelo ubraniti olimpijska naslova v moškem šprintu, ima tudi v Avstraliji velike načrte in to kljub dejstvu, da ga je neposredno po olimpijadi na moskovski tržnici z nožem hudo ranil prodajalec lubenic.

Atene se že pripravljajo na OI

12. 11. 1998 09.25

Olimpijske igre (OI) leta 2004 se mogoče zdijo še daleč, vendar pa je Mednarodni olimpijski komite (MOK) že organiziral sestanek o tem, kako naj bi te in vse prihodnje OI izgledale in kako naj bi bile oglaševane.

Malezija kandidira za OI 2008

23. 10. 1998 08.05

Malezija je napovedala svojo kandidaturo za organizacijo olimpijskih iger (OI) leta 2008.

Sredstva za kandidaturo treh dežel za ZOI 2006 bodo nakazana nemudoma

10. 09. 1998 13.07

Organizacijski odbor za pripravo kandidature za zimske olimpijske igre 2006 ''Brez meja'' je na včerajšnji seji v Ljubljani sprejel finančno konstrukcijo glede obveznosti posameznih občin in države, ter sprejel sklep, da se nemudoma realizira sklep vlade in poravna ustanovitveni delež Slovenije pri skupnem podjetju ''Klagenfurt 2006 GmbH'' v višini štiri milijone avstrijskih šilingov. Sredstva bodo nakazana v Celovec v najkrajšem tehnično možnem roku.

Priprave Slovenije za kandidaturo za OI 2006

09. 07. 1998 16.53

Slovenija skupaj s Furlanijo Julijsko krajino (Italija) in avstrijsko Koroško kandidira za zimske olimpijske igre (OI) leta 2006. Predsednik slovenskega Nacionalnega organizacijskega komiteja za kandidaturo treh dežel (NOK-ZOI 2006) Ernest Petrič je povedal, da je pomembno skupno kandidaturo čimbolje izkoristiti za promocijo naše države.

Tjaša Andree Prosenc v izvršnem odboru ISU

21. 06. 1998 11.09

V Stockholmu se je v soboto končal 47. redni kongres Mednarodne drsalne zveze (ISU). Predstavniki 55 držav članic ISU so po pregledu dela na področjih umetnostnega, hitrostnega in skupinskega drsanja izvolili novo vodstvo in organe zveze. Predsednica Drsalne zveze Slovenije Tjaša Andree Prosenc je bila izvoljena v osemčlanski izvršni odbor ISU.

Poroke in odpovedi za obisk svetovnega prvenstva

12. 06. 1998 09.49

Japonski navijači za nobeno ceno ne bodo zamudili prvega nastopa svoje reprezentance na svetovnem nogometnem prvenstvu; nekateri so se celo poročili ali dali odpoved, da bi lahko odpotovali v Francijo. Verodostojen japonski gospodarski časnik Nihon Keizai poroča o 32-letnem prebivalcu Tokia, ki se je poročil, da je dobil dopust, češ da gre na medeni mesec. Mladoporočenec je razložil, da drugače ne bi mogel dobiti več kot deset prostih dni. 31-letni Shigeki Sakurai je mirne duše pustil službo v podjetju za uvoz avtomobilov, kjer dela devet let, potem ko mu je podjetje zavrnilo dopust. "Ne morem zamuditi tega zgodovinskega trenutka - prvega nastopa Japonske na svetovnem prvenstvu," pravi Sakurai.

TZS o zimskih olimpijskih igrah 2006

13. 05. 1998 16.48

Predsedstvo Turistične zveze Slovenije (TZS) je v sodelovanju s Turističnim društvom Kranjska Gora in Gorenjsko turistično zvezo sklicalo razširjeno sejo, na kateri je obravnavalo in podprlo priprave na zimske olimpijske igre leta 2006, razpravljalo pa je tudi o značilnostih razvoja turizma v Kranjski Gori in delovanju turističnega društva.

Vlada podprla sklep o sodelovanju pri skupni kandidaturi Slovenije, Avstrije in Italije za ZOI leta 2006

07. 05. 1998 17.05

Vlada je na današnji seji podprla sklep o sodelovanju pri skupni kandidaturi Avstrije, Italije in Slovenije za zimske olimpijske igre (ZOI) leta 2006. Vlada je preučila tudi program dela in finančni načrt za izvedbo kandidature, kot ga je predložila Gorenjska interesna skupnost v višini 128 milijonov tolarjev, soglašala pa je tudi s sestavo nacionalnega organizacijskega odbora za pripravo skupne kandidature za zimske olimpijske igre. Vlada je ugotovila, da predlog programa dela ter finančnega načrta - ki ga ob ustanovitvi skupnega podjetja Klagenfurt 2002 GmbH za izvedbo kandidacijskega postopka predvideva avstrijska Koroška v višini 48 milijonov avstrijskih šilingov oz. 640 milijonov tolarjev - vsebuje vse stroške za promocijo in izvedbo kandidature v vseh treh državah. Vlada ocenjuje, da so v omenjenem znesku že zajeti vsi materialni stroški sodelovanja slovenije pri navedeni kandidaturi do junija letos in zato ocenjuje, da 20-odstotni delež Slovenije pri skupnem kandidiranju znaša 128 milijonov tolarjev, in je pripravljena sodelovati s svojimi finančnimi sredstvi največ do 70 odstotkov predlaganega zneska, to je do 89,6 milijona tolarjev, preostali del pa bo zagotovila t.i. Gorenjska interesna skupnost iz prispevkov občin in pokroviteljev.

Zdaj grozijo že sponzorji

24. 03. 1998 17.51

Razprave na avstrijskem Koroškem o skupni kandidaturi "Treh dežel" za zimske olimpijske igre leta 2006 ne pojenjajo. Nov vrhunec so dosegle danes, ko so nekateri glavni lokalni sponzorji zagrozili z umikom, če koncept iger, ki si ga je zamislil generalni menedžer projekta Gerhard Novak - na ta položaj ga je imenovala koroška deželna vlada - ne bo stoodstotno izvedljiv. Na današnji novinarski konferenci je predsednik uprave koroške Hypo banke, Wolfgang Kulterer, izjavil, da so sponzorske donacije odvisne od dela generalnega menedžerja, hkrati pa je pozval vodje koroških interesnih združenj pri gospodarski in delavske zbornici ter industrijskem združenju na zasedanje, kjer bi "enkrat za vselej razjasnili vsa možna nesoglasja."

Ogenj za paraolimpijske igre že prižgan

25. 02. 1998 16.56

Olimpijski ogenj na Japonskem spet gori. Tokrat so ga prižgali v Tokiu, namenjen pa je paraolimpijskim igram v Naganu. Več kot 600 nosilcev olimpijske bakle bo do začetka paraolimpijskih iger preteklo prefekturo Nagano, v njenem glavnem mestu pa bo 5. marca na posebni slovesnosti olimpijski ogenj znova zagorel. Paraolimpijske igre se bodo končale 14. marca. Na paraolimpijskih igrah v Naganu bo nastopilo 1300 športnikov invalidov, pomerili pa se bodo v petih disciplinah: alpskem smučanju, teku na smučeh, biatlonu, hitrostnem drsanju in hokeju.

V Grčiji želijo pomladiti vozni park

22. 02. 1998 10.39

V grški vladi nameravajo uvesti ukrepe, s katerimi bi se znižalo število starih vozil na grških cestah. S tem bi se zmanjšalo onesnaževanje ozračja do leta 2004, ko bodo v grškem glavnem mestu potekale letne olimpijske igre. Kot je dejal minister za javna dela Costas Laliotis, so nujno potrebne olajšave, ki bodo lastnike vozil, starejših od petnajst let, spodbudile k zamenjavi z novejšimi vozili. V vladi pa razmišljajo tudi o možnosti, da bi dopustili uvoz rabljenih vozil, ki niso starejši od petih let. S tem Grčija ne bi postala "pokopališče" za stara vozila, meni grški minister, po katerega besedah, avtomobili starejši od petnajstih let povzročajo kar 40 odstotkov onesnaženja ozračja.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Kanadčan Sakic zapušča Nagano

19. 02. 1998 12.49

Kanadski hokejist Joe Sakic bo moral predčasno zapustiti olimpijske igre v Naganu. Srednji napadalec, ki v severnoameriški profesionalni hokejski ligi letno zasluži 17 milijonov dolarjev, si je v sredini četrtfinalni tekmi s Kazahstanom poškodoval desno koleno, tako da tri do štiri tedne ne bo mogel igrati.

Samaranch čestital organizatorjem olipijskih iger v Naganu

16. 02. 1998 10.47

Šest dni pred koncem zimskih olimpijskih iger v Naganu se je predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Juan Antonio Samaranch zahvalil organizatorjem. "Čestitam za velik uspeh in prvorazredno organizacijo," je dejal na mednarodnem forumu olimpijskega gibanja v Naganu.

Odkrili prvi primer dopinga

11. 02. 1998 08.59

Olimpijske igre v Naganu imajo tudi že prvi primer dopinga. Zmagovalec v veleslalomu deskarjev na snegu Kanadčan Ross Rebagliati naj bi kadil marihuano, kar ga bo stalo medalje. To je sploh prvi primer v zgodovini zimskih iger, da bi kateremu od zmagovalcev odvzeli medaljo zaradi jemanja nedovoljenih poživil. Kanadčani so se na odločitev IO MOK že pritožili na športno razsodišče, ki bo zadevo dokončno odločilo v roku 24 ur.

Britanska pričakovanja so skromna

09. 02. 1998 17.58

Britanija, ki je na prejšnjih zimskih olimpijskih igrah osvojila le peščico medalj, spremlja tudi letošnje dogodke v Naganu s precejšnjo ravnodušnostjo. Kriket, konjske dirke in pa vprašanje kako dolgo Jürgen Klinsmann, ki si je pred kratkim zlomil čeljust, ne bo mogel igrati za nogometni kljub Tottenham - so teme, ki prevladujejo na športnih straneh britanskega tiska in v zakajenih sobanah britanskih pubov.

Slovesno odprtje XVIII. zimskih olimpijskih iger v Naganu

07. 02. 1998 09.35

V Naganu so se danes začele XVIII. zimske olimpijske igre. Ob 4.28 po srednjeevropskem času jih je slovesno odprl japonski cesar Akihito. Iger se udeležuje 2339 športnikov iz 72 držav, kar je največ v zgodovini zimskih olimpijskih iger, v prihodnjih 16 dneh pa bodo razdelili 68 kompletov medalj. Zadnja nosilka olimpijske bakle je bila nekdanja svetovna prvakinja v umetnostnem drsanju in nosilka srebrne medalje na ZOI leta 1992 Midori Ito. Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Juan Antonio Samaranch pa je v svojem pozdravnem nagovoru na uvodni slovesnosti med drugim izrazil prepričanje, da bodo tokratne zimske olimpijske igre v Naganu velik uspeh. Slovesnost na olimpijskem stadionu je spremljalo 50.000 gledalcev, prek malih ekranov po vsem svetu pa skoraj tri milijarde ljudi iz 160 držav.

Na Japonskem zaznali močan potres

07. 02. 1998 00.00

Na Japonskem so danes zaznali močan potres z močjo 6,6 stopnje po Rihterjevi lestvici, vendar o žrtvah in materialni škodi ne poročajo. Žarišče potresa je bilo po podatkih meteorološke službe 500 kilometrov pod gladino Tihega ocena v bližini otoka Chichijima, približno 1000 kilometrov južno od Tokia. Tamkajšnje oblasti ne poročajo, da bi potres začutili tudi v Naganu, 180 kilometrov severozahodno od Tokia, kjer so se davi začele zimske olimpijske igre.

Nagano bodo igre stale petino več

06. 02. 1998 09.53

Župan Nagana Tasuku Tsukada je v ponedeljek objavil, da bodo zimske olimpijske igre ZOI stale mesto 20 odstotkov več, kot so pričakovali. To tudi pomeni, da bodo to najdražje ZOI v zgodovini. V okvir dodatnih stroškov, ki pa so povezani s pripravo iger, namreč sodi tudi izgradnja več velikih avtocestnih in železniških križanj. Župan Tsukada sicer ni hotel posredovati natančnih podatkov o stroških iger, povedal pa je, da je izgradnja petih večjih objektov stala mesto nekaj več kot 639 milijonov ameriških dolarjev.

Ženski del alpske ekipe optimistično v Nagano

03. 02. 1998 14.01

Štiri dni pred začetkom 18. zimskih olimpijskih iger v Naganu se je kot zadnji del slovenske olimpijske reprezentance javnosti predstavila še ženska ekipa v alpskem smučanju. Dekleta so dobro pripravljena, rezultati v letošnji sezoni pa jim vlivajo zadostno mero optimizma in obete za vrhunske dosežke.

OI v Naganu: Igre presežkov, tudi v denarju

03. 02. 1998 08.57

Župan Nagana Tasuku Tsukada je v ponedeljek objavil, da bodo zimske olimpijske igre stale mesto 20 odstotkov več, kot so pričakovali. To tudi pomeni, da bodo to najdražje ZOI v zgodovini. V okvir dodatnih stroškov, ki pa so povezani s pripravo iger, namreč sodi tudi izgradnja več velikih avtocestnih in železniških križanj. Župan Tsukada sicer ni hotel posredovati natančnih podatkov o stroških iger, povedal pa je, da je izgradnja petih večjih objektov stala mesto nekaj več kot 639 milijonov ameriških dolarjev.

Jutri Schuessel in Zernatto v Ljubljani; Drnovšek v Davos

29. 01. 1998 14.17

Na enodnevni obisk v Slovenijo bosta jutri prispela avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel in koroški deželni glavar Christof Zernatto. Po dopoldanskih pogovorih - v premierovem uradu pravijo, da bodo namenjeni skupni kandidaturi za olimpijske igre leta 2006 -, bosta premier Janez Drnovšek in zunanji minister Schuessel dala izjavi za javnost.

Dogovori glede OI brez meja leta 2006

17. 12. 1997 15.58

Na seji izvršnega odbora Olimpijskega komiteja Slovenije, združenja športnih zvez so v Novi Gorici sprejeli uradno stališče osrednje slovenske krovne organizacije do kandidature za olimpijske igre brez meja leta 2006, ki naj bi jih Slovenija pripravila skupaj z avstrijsko Koroško in italijansko Furlanijo Julijsko krajino.

Severna Koreja na OI v Naganu

02. 12. 1997 14.49

Severna Koreja si želi na zimske olimpijske igre v Nagano poslati 13 športnikov. Na igrah leta 1994 v Lillehammerju severnokorejski tekmovalci niso soelovalii, v ponedeljek pa je izkoristila zadnji rok za prijavo udeležbe.