Olja

Lani vsak Slovenec zavrgel več kot 250 obrokov ali 68 kilogramov hrane

27. 09. 2022 12.26

Prebivalci Slovenije so lani zavrgli 143.254 ton hrane, kar je 0,2 odstotka manj kot leto prej. Prebivalec Slovenije je v povprečju zavrgel 68 kilogramov hrane, kar je enako kot leto prej. Nekaj več kot polovica odpadne hrane je nastala v gospodinjstvih.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi

27. 09. 2022 06.00

Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Dizel zunaj avtocest precej cenejši

27. 09. 2022 06.51

Cene bencina in dizla na bencinskih servisih zunaj avtocest so se opolnoči znižale. Za liter 95-oktanskega bencina je treba odšteti 1,353 evra, kar je 0,1 centa manj kot prej. Liter dizla stane 1,603 evra, s čimer se je pocenil za osem centov. Znižala se je tudi najvišja dovoljena drobnoprodajna cena kurilnega olja.

Občutno cenejši dizel, bencin skoraj na isti ravni

26. 09. 2022 14.28

Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na bencinskih servisih zunaj avtocest se bosta ob polnoči spremenili. Za liter 95-oktanskega bencina bo treba odšteti 1,353 evra, kar je 0,1 centa manj kot doslej. Liter dizla pa bo stal 1,603 evra, s čimer se bo pocenil za osem centov. Znižala se bo tudi najvišja dovoljena drobnoprodajna cena kurilnega olja.

Skladišča humanitarnih organizacij vse bolj prazna, prosilcev za pomoč vedno več

24. 09. 2022 17.05

Življenje postaja vse bolj drago, a dražji ni le luksuz, ampak tudi najbolj osnovne dobrine. In zdaj prihaja še zima, za katero večina upa, da bo bolj mila, saj so cene energentov poletele v nebo, zato bo za marsikoga letošnja zima bolj mrzla.

Zaplate kurilnega olja prekrile morsko gladino v Kaštelanskem zalivu

21. 09. 2022 15.03

Na območju hrvaške ladjedelnice Brodosplit v bližini Splita so se v torek v morje razlile večje količine kurilnega olja. Kot je zatrdil kapitan luške kapitanije Split Željko Kuštera, je onesnaženje povzročil vir s kopnega. Nemudoma so aktivirali celotno ekipo in druge pristojne ter pričeli s čiščenjem ter postavljanjem fizičnih ovir, da bi preprečili širjenje razlite snovi. Sanacija še vedno poteka, kdaj bi se lahko končala, ne znajo oceniti. Plast na površini morja je debela od tri do štiri centimetre.

Trgovci opozarjajo na 'številne nepravilnosti' pri primerjavi cen živil

20. 09. 2022 14.07

Potem ko je zaživela posebna spletna stran, ki v času draginje ponuja primerjavo cen osnovnih živil, nekateri trgovci opozarjajo na številne napake pri prvem popisu. V Hoferju in Tušu tako trdijo, da primerjava v več kategorijah ni zajela njihovih najcenejših izdelkov. Tudi sicer imajo trgovci več pripomb na metodologijo.

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike

19. 09. 2022 07.10

V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Tudi vaš obraz lahko zasije brez gub, podočnjakov, aken in pigmentih madežev

14. 09. 2022 06.00

Izpraznjene hrvaške police: živila imajo, a jih nočejo prodajati po nižjih cenah

13. 09. 2022 10.32

V nekaterih trgovinah na Hrvaškem so po znižanju in omejitvi cen za nekatera osnovna živila ta umaknili s trgovskih polic. Trgovci jih ne želijo prodajati po nižji ceni zaradi pričakovanih izgub, poleg tega pa s tem kršijo zakon, ki določa, da se izdelkov ne sme prodajati po nižji ceni od nabavne, trdijo v Zvezi združenj malih trgovcev Hrvaške.

Bencin zunaj avtocest cenejši za 13,7, dizel pa za 8,4 centa na liter

13. 09. 2022 06.21

Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva zunaj avtocest sta se opolnoči znižali. Bencin se je pocenil za 13,7 centa na 1,354 evra, dizel pa za 8,4 centa na 1,683 evra za liter. Od danes je regulirana tudi drobnoprodajna cena kurilnega olja, ki znaša 1,366 evra na liter.

Od torka občutno cenejša bencin in dizel

12. 09. 2022 15.09

Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na bencinskih servisih zunaj avtocest se bosta ob polnoči spremenili. Za liter bencina bodo vozniki odslej odšteli 1,354 evra, za liter dizla pa 1,683 evra.

Od torka regulirane tudi cene kurilnega olja

09. 09. 2022 19.26

Od naslednjega torka, 13. septembra, bo na enak način kot pri bencinu in dizelskem gorivu znova regulirana tudi cena ekstra lahkega kurilnega olja, so po dopisni seji sporočili z vlade. Najvišja dovoljena marža bo omejena na osem centov na liter, cene bodo izračunane na podlagi posebne formule.

Golob: Najprej smo poskrbeli za ljudi, sedaj bomo za gospodarstvo

09. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je obeležila svoj 100. dan delovanja. Premier je skupaj z ministri in predsednikoma vladajočih strank Tanjo Fajon in Lukom Mesecem predstavil delo vlade v teh prvih 100 dneh. Govoril je o spremembi politične kulture, regulaciji cen hrane, izpolnjevanju obljub in o tem, ali se bo odpravil na Poljsko in v Nemčijo.

Prihodnji teden regulacija marž pri kurilnem olju

08. 09. 2022 21.55

Vlada bo prihodnji teden sprejela ukrepe regulacije marž pri kurilnem olju, po potrebi pa je pripravljena v naslednjem koraku regulirati tudi končne cene, je dejal premier Robert Golob. "Ne želimo, da bi ljudje s kurilnega olja na silo preklapljali na električno energijo. Želimo, da je kurilno olje enakovreden energent električni energiji in zemeljskemu plinu, tudi cenovno," je podčrtal. Božičnica oz. 13. plača bi lahko postala obvezna, a šele, ko bodo razmere v gospodarstvu to dopuščale.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja

06. 09. 2022 10.14

Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Se Gibraltarju obeta okoljska katastrofa?

02. 09. 2022 08.54

Gibraltarske oblasti so sporočile, da je majhna količina težkega kurilnega olja iztekla iz ladje, ki je nasedla po trčenju z drugo ladjo v bližini Gibraltarskega zaliva. Prebivalci opozarjajo, da bi lahko prišlo do okoljske katastrofe, če bodo potrebovali preveč časa, da olje odstranijo.

Vlada sprejela paket energetske zakonodaje, dodan poseben poroštveni zakon

01. 09. 2022 15.01

Vlada je sprejela paket energetske zakonodaje, je povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. "Želimo se zelo dobro pripraviti na morebitne eskalacije tako na trgu električne energije kot na trgu zemeljskega plina," je pojasnil in dodal, da so sprejeli tri zakone. Poleg predlogov novele zakona o oskrbi s plini in interventnega zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo je vlada vključila še poseben poroštveni zakon za energetska podjetja.

V veljavo stopili osrednji ukrepi v boju z energetsko draginjo

01. 09. 2022 06.17

Na pragu jesensko-zimskega obdobja, ki bo z energetskega vidika po napovedih eno težjih v Evropi po drugi svetovni vojni, začenja s tem mesecem veljati osrednji del ukrepov države za naslovitev izzivov energetske draginje. Gre za sveženj regulacije cen elektrike in plina ter znižanega DDV-ja na energente. Vlada bo sicer danes predvidoma nadaljevala ukrepanje za spopad z razmerami na energetskem trgu.

Bo 40-milijonska pomoč gospodarstvu dovolj za blažitev energetske krize?

31. 08. 2022 06.00

Država bo podjetjem za sofinanciranje stroškov, ki jih imajo ob vse višjih cenah elektrike in zemeljskega plina, namenila 40 milijonov evrov. Vlada pri tem poudarja, da ne gre za zadnji korak pomoči, v opoziciji pa opominjajo, da vlada dela prepočasi in da bi moral interventni zakon zajemati širši nabor energentov in upravičencev. "To je prva pomoč in ne sme biti zadnja," je v oddaji 24UR ZVEČER izpostavil tudi Matevž Frangeš, državni sekretar na gospodarskem ministrstvu. Da vlada zavaja slovensko gospodarstvo in javnost, pa je dejal poslanec NSi Jožef Horvat.

Obeta se tudi regulacija cene kurilnega olja

30. 08. 2022 06.00

Opolnoči so se podražili naftni derivati in s tem posledično tudi kurilno olje, ki ga za ogrevanje po nekaterih ocenah uporablja več kot 15 odstotkov gospodinjstev. Ali namerava vlada pomagati tudi njim? "Vse več analiz kaže, da bomo morali poseči tudi po regulaciji cene ekstra lahkega kurilnega olja. Smo zelo blizu temu in upam, da to naredimo ta ali pa prihodnji teden," je v oddaji 24UR ZVEČER potrdil infrastrukturni minister Bojan Kumer. "Model regulacije ne bo trd, šel bo tako, kot imamo trenutno pri naftnih derivatih. Lahko vzamemo v obzir tudi trdo regulacijo, ampak zaenkrat se bolj nagibamo k regulaciji marže," je dodal.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke

29. 08. 2022 13.26

Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

V ponedeljek nov posvet političnega vrha o draginji in energetski varnosti

26. 08. 2022 12.06

Premier Robert Golob je "v želji po sodelovanju in oblikovanju celovitih rešitev za obvladovanje draginje in zagotovitev energetske varnosti države" za ponedeljek sklical drugi delovni posvet, na katerega je znova povabil predsednike strank in vodje poslanskih skupin v DZ, ekonomske strokovnjake ter predstavnike energetskih podjetij.

Državni zbor soglasno sprejel začasno znižanje DDV na energente

23. 08. 2022 06.09

78 glasov za in noben proti. Državni zbor je tako soglasno sprejel zakon o nujnem ukrepu na področju DDV za omilitev dviga cen energentov. Od 1. septembra 2022 do 31. maja 2023 bo tako DDV na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike z 22 odstotkov znižan na 9,5 odstotka.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom

23. 08. 2022 17.28

Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Odbor DZ podprl začasno znižanje DDV na energente

22. 08. 2022 11.30

Kolegij predsednice DZ je potrdil, da se predlog zakona za znižanje davka na dodano vrednost na energente obravnava po nujnem postopku. Ga je pa že podprl pristojni odbor DZ.

Ukrajina zadela poveljstvo črnomorske flote v Sevastopolu

20. 08. 2022 08.58

Potem ko je nekaj noči in večerov zapored ruska protiletalska obramba merila v tarče nad Krimom, je Ukrajina zadela poslopje poveljstva ruske črnomorske flote v Sevastopolu. Iz objavljenih posnetkov je mogoče sklepati, da so napad izvršili z brezpilotnim letalnikom. O eksplozijah poročajo tudi iz Melitopola. Medtem v neposredni okolici Bahmuta potekajo srditi boji, prav tako zahodno od Donecka.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.