Olja

Stopnja samooskrbe z žiti pri 88 odstotkih, uvozimo polovico zelenjave
31. 03. 2022 12.40
Slovenija je v 20 letih precej izboljšala samooskrbo z žiti, saj je stopnja samooskrbe med letoma 2001 in 2020 poskočila s 46 na 88 odstotkov. Po podatkih statističnega urada se je hrana v zadnjih petih letih podražila za skoraj 15 odstotkov, najbolj so se zvišale cene sadja.

'Vojna v Ukrajini bi lahko povzročila največjo lakoto po drugi svetovni vojni'
30. 03. 2022 15.27
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde je opozorila, da bi lahko nadaljevanje vojne v Ukrajini še dodatno zvišalo cene energije in življenje stroške Evropejcev. Lagardova je med obiskom Cipra dejala, da je ruska invazija, ki se je začela februarja, v gospodarstvo Evropske unije vnesla veliko negotovosti. Prvi mož Svetovnega programa za hrano pri Združenih narodih, David Beasley, pa je ocenil, da bomo zaradi vojne v Ukrajini soočeni z največjo prehransko krizo po drugi svetovni vojni.

Blaž Švab: Izbral sem modro, zato bivam udobno
28. 03. 2022 00.15
Tempo, ki ga danes narekuje življenje, od nas zahteva poenostavitev nekaterih stvari in mednje spada tudi ogrevanje. Ko beseda nanese na ogrevanje, mnogi še vedno pomislijo na vso delo, ki jih čaka, da bodo v hladnih zimskih dneh lahko uživali v toplini doma. V resnici pa temu že dolgo ni tako. Pri toplotni črpalki gresta ogrevanje in udobje z roko v roki, zato kompromisi niso več potrebni.

200 let od odkritja, brez katerega bi težko zdravili covidne bolnike ali pili brezkofeinsko kavo
27. 03. 2022 17.28
Leta 1822 je francoski fizik odkril, da se pri segrevanju tekočine v zaprti posodi meja med plinastim in tekočim stanjem nad kritično točko temperature in tlaka zabriše. S tem je odkril t. i. superkritično tekočino. Brez tega odkritja danes ne bi poznali številnih industrijskih procesov. Med drugim ne bi bilo brezkofeinske kave, številnih eteričnih olj in cvetličnih dišav, utekočinjenega kisika, ki je nenazadnje ključen tudi pri bolnišničnem zdravljenju covidnih bolnikov.

BLOG: Ste že slišali Danijelov post (Daniel Fast) oziroma biblijsko dieto?
27. 03. 2022 13.06
Gre za dieto, ki je v ZDA postala moderna in je zasnovana ob svetopisemskem odlomku iz knjige preroka Danijela. Torej, drage bralke in bralci, današnji prispevek bo biblijsko obarvan, saj so to dieto oblikovali ob zgodbi iz Stare zaveze o postu preroka Danijela.

Za odstranjevanje klopov ni dobro uporabljati olja, krem, petroleja ali drugih mazil
26. 03. 2022 11.13
S prihodom pomladi se začenjajo odvijati številne aktivnosti na prostem, med drugim ljudje pogosto zaidejo v gozdove in druge predele, kjer pa na njih lahko prežijo klopi. Ker Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe z boleznimi, ki jih prinašajo klopi, za Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ljudi vabijo k cepljenju.

Na Hrvaškem razmišljajo o omejitvi nakupov jedilnega olja
20. 03. 2022 08.29
Hrvaška skupina Fortenova, kamor spadata tudi Konzum in Mercator, bo verjetno uvedla omejitve pri nakupih jedilnega olja. O tem razmišljajo zaradi povečane potrošnje, ne pa zato, ker olja ne bi imeli, je za hrvaško televizijo povedal direktor Fortenove Fabris Peruško.

Skupina Petrol lani čisti dobiček povečala za več kot 70 odstotkov
18. 03. 2022 09.10
Skupina Petrol je lani ustvarila 124,5 milijona evrov čistega dobička, 72 odstotkov več kot leto pred tem. Prihodki od prodaje so se povečali za 61 odstotkov, na 4,96 milijarde evrov. Vodstvo Petrola je skladno s sprejeto dividendno politiko predlagalo, da bi dividenda na delnico za lani znašala 30 evrov bruto.

Počivalšek s Petrolom, Molom in OMV: Zalog naftnih derivatov je v Sloveniji dovolj
17. 03. 2022 15.24
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je z vodilnimi v družbah Petrol, Mol in OMV ocenil razmere na trgu naftnih derivatov. "Cene surove nafte na svetovnih trgih v zadnjih dneh padajo, zalog naftnih derivatov je v Sloveniji dovolj," so sporočili z ministrstva. Medtem pa sicer mali trgovci menijo drugače.

Preizkusite to 5-stopenjsko lepotno rutino za mladostno kožo
15. 03. 2022 00.15
Poznate ženske, ki izgledajo odlično ne glede na leta? Tudi vi ugibate, kaj počnejo, da jim to uspeva? Ni vam potrebno več ugibati. Razkrili bomo njihovo skrivnost, ki jo lahko enostavno prekopirate tudi vi.

Kurilno olje se je podražilo za skoraj 25 odstotkov
15. 03. 2022 09.10
Vlada je s torkom določila najvišjo možno ceno pogonskih goriv, ne pa tudi kurilnega olja. To se je tako s torkom krepko podražilo. Cena za liter se je z 1,018 evra zvišala na 1,264 evra, to pa predstavlja 24,17-odstotno rast. Čakalne dobe za dostavo kurilnega olja se sicer že nekaj tednov daljšajo.

Potrošniki kupujejo na zalogo. Trgovci mirijo: Dobava je nemotena
14. 03. 2022 19.41
Vztrajno se draži tudi hrana. Cene določenih izdelkov so se zvišale že med epidemijo, zdaj dobavitelji napovedujejo nove podražitve zaradi vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Med njimi je tudi Madžarska, iz katere uvozimo največ žita. V strahu, da bo hrane zmanjkalo, veliko potrošnikov tako že kupuje na zalogo, trgovci pa mirijo, da je dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih.

Vlada ceno 95-oktanskega bencina določila pri 1,503 evra, dizla 1,541 evra
14. 03. 2022 10.18
Da bi umirila razmere na trgu pogonskih goriv, je vlada določila najvišje maloprodajne cene goriv. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra, je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ukrep bo veljal 30 dni. Cene so zamrznili na sedemdnevnem povprečju, ki ga kot poročilo pošiljajo v Bruselj.

Rastoče cene skrbijo tudi gostince
13. 03. 2022 20.29
Podražitve osnovnih živil predvsem moke, jajc in olja že pošteno občutijo gostinci. Omejena dobava žitaric, ki so osnova tudi za živinorejo, pa se bo poznala še na dvigu cen mesa. Manjše trgovine tako že dobivajo obvestila dobaviteljev, da bi dotok določenih dobrin lahko zastal oziroma jim bodo na voljo v omejenih količinah in po višjih cenah.

Nas čaka prehranska draginja?
10. 03. 2022 10.30
Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'
09. 03. 2022 20.01
Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Kljub govoricam o ločitvi Dean McDermott opeval ženo Tori Spelling
09. 03. 2022 14.43
Kljub nenehnim govoricam, da je njunega zakona konec, se je Dean McDermott na mednarodni dan žena poklonil svoji ženi Tori Spelling in njunima hčerkama, 13-letni Stelli in 10-letni Hattie. Svojo izbranko je v objavi označil za "močno" in "neustrašno".

Vse več držav se odloča za prepoved izvoza hrane
09. 03. 2022 11.34
Vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na svetovno oskrbo s hrano. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Tudi Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke. Za podoben korak so se pred dnevi odločile tudi Madžarska, Turčija, Argentina, Moldavija in nekatere druge države.

'Zviševanju cen v energetiki bo sledil dvig cen v trgovinah'. Levica za ponovno vladno regulacijo
08. 03. 2022 12.47
Vlada se z različnimi akterji pogovarja glede rasti cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, je zalog dovolj, da lahko uravnotežimo nihanja na trgu. Na gospodarskem ministrstvu že pripravljajo različne scenarije. Minister Počivalšek je poudaril, da bo država intervenirala in poskrbela, da cene ne bodo eksplodirale. Gospodarstveniki pa opozarjajo, da se bodo aktualne cene naftnih derivatov prenesle tudi na cene v energetiki in tudi na cene v trgovinah. Stranka Levica pa predlaga, da bi vlada znova regulirala cene.

Prehranske verige: 'Vprašanje ni, ali kriza bo. Vprašanje je, kako huda bo'
07. 03. 2022 15.05
Vse več je opozoril, da bodo vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji močno pretresle svetovno oskrbo s hrano. Obe sta pomembni dobaviteljici pšenice, kar 57 odstotkov vse koruze, ki jo uvozi EU, pa pride iz Ukrajine. Zdaj se je Kijev odločil omejiti izvoz nekaterih kmetijskih proizvodov. Marsikje po državi namreč že močno primanjkuje hrane.

Kako navdušiti otroka za nove okuse
07. 03. 2022 00.15

Cena sodčka nafte v evrih še nikoli tako visoka, tona koruze v enem dnevu dražja za 27 evrov
03. 03. 2022 18.43
Mednarodni sklad za razvoj kmetijstva je sporočil, da z zaskrbljenostjo spremlja vojaški konflikt v Ukrajini, ki bi lahko omejil svetovno oskrbo s pšenico, koruzo in sončničnim oljem, kar bi dvignilo cene in povzročilo socialne nemire predvsem v državah Afrike in bližnjega vzhoda. Ampak cene nekaterih surovin so se že močno dvignile od začetka ukrajinske krize. Kako lahko to vpliva na cene končnih izdelkov?

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano
02. 03. 2022 12.55
Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Zgodbe iz zaklonišč: 'Ne bomo se odrekli boju za svojo državo in svobodo'
02. 03. 2022 13.32
Ko se v mestu oglasijo sirene za bližajoči se zračni napad, mnogi Ukrajinci zavetje poiščejo v zakloniščih, kleteh in drugih prirejenih varnih enotah. Prestrašeni, premraženi, mnogi brez hrane. Ne vedo, kaj sledi, upajo le, da bodo preživeli.

Cene dizla najvišje v zgodovini, dražji tudi bencin, surova nafta in plin
01. 03. 2022 15.33
Največji trgovci pogonskih goriv so znova dvignili cene dizla in bencina, in sicer za tri cente. Na Petrolu se je cena dizla dvignila na 1,488 evra na liter, na OMV medtem dizel stane 1,489 evra na liter. Za 2,7 centa se je medtem cena dvignila tudi bencinu. Medtem se nadaljuje tudi rast cen surove nafte in plina, slednji se je podražil za več kot 13 odstotkov.

Veste, kaj vse potrebujete za pustovanje?
25. 02. 2022 00.15
Pust ali pustovanje je med Slovenci pomemben ljudski praznik, ki predstavlja most med zimo in pomladjo, saj odganja mraz in v deželo privablja pomlad. Za pusta nujno potrebujemo dobro obloženo mizo, na kateri seveda kraljuje tradicionalna sladica – pustni krof! Pust pa ni samo čas dobre jedače in pijače, temveč tudi čas razigranih norčij in maskiranja. Vas zanima, kje dobite vse za pustovanje?

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice
24. 02. 2022 17.07
Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?
23. 02. 2022 19.48
Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?

Kitajci pomotoma objavili lastna navodila za cenzuro novic glede Rusije in Ukrajine
23. 02. 2022 18.50
Kitajska medijska hiša je z objavo na družbenem omrežju Weibo, ki velja za kitajski Twitter, pomotoma razkrila navodila novinarjem za cenzuro pri poročanju o rusko-ukrajinskem konfliktu. Vsebina, usmerjena proti Rusiji, ne bo objavljena, so sporočili.

Putin: Interesi Rusije in varnost državljanov niso predmet pogajanj
23. 02. 2022 10.02
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je pozval Rusijo, naj v celoti spoštuje ustanovno listino Združenih narodov in obsodil rusko priznanje neodvisnosti dveh separatističnih ukrajinskih regij. "Načela ustanovne listine ZN niso poljuben meni. Države članice so sprejele vsa načela in jih morajo tudi uporabljati," je povedal. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem dejal, da je Moskva pripravljena poiskati diplomatske rešitve ob naraščajočih napetostih z Zahodom zaradi Ukrajine. Obenem je poudaril, da se o njenih interesih ni mogoče pogajati.