Opozicija

Na Hrvaškem za ustavne spremembe

15. 03. 2001 00.00

Hrvaški parlament je včeraj dosegel strinjanje s predlogom za spremembo ustave, ki omogoča razpustitev županijskega doma, v katerem ima večino opozicija, po tem, ko jim aprila preteče mandat. Zakonodajna predstavniška zbornica je glasovala v korist vladnega predloga, medtem ko je glavna opozicijska stranka HDZ protestno zapustila sejo. Za ustavne spremembe je glasovalo 92 zastopnikov vladajoče koalicije, proti pa so bili trije zastopniki HSP. Nacionalistična HDZ, ki jo je premagala šest-strankarska reformistična koalicija januarja lani, ima še vedno večino v 68-članskem županijskem domu, ki lahko zavlačuje s sprejemom zakona, vendar nima moči, da bi preprečil odredbe. Vladajoča koalicija trdi, da je županijski dom drag in nepotreben. Za ukinitev doma bo potrebna dvotretjinska večina v 151-članskem zastopniškem domu parlamenta. Po ocenah spremljevalcev dogajanja lahko zagotovijo ustrezno večino glasov le tako, da na svojo stran pritegnejo predstavnike manjšin in opozicijsko Stranko sredine.

Elektro afera

15. 03. 2001 00.00

Zadeva Elektro Slovenija dobiva novo poglavje. Najprej je ljubljanskim kriminalistom obsežno dokumentacijo o domnevno spornih poslih Elesa izročilo gospodarsko ministrstvo, zdaj pa bo to storila še opozicija. Koalicija Slovenija zagotavlja, da bodo kriminalisti s temi dokumenti lahko razpletli to afero.

Kučma noče odstopiti

11. 03. 2001 00.00

Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je pred odhodom na krimski otok, kjer bo preživel dopust, izjavil, da ne namerava odstopiti, ker so zahteve opozicije po njegovih besedah "več kot nesmiselne". Poudaril je, da ga je na predsedniški položaj izvolilo več kot 16 milijonov volilcev, proti njemu pa protestira "zgolj" 3000 ljudi. Kučma se je še vprašal, kaj bi njegovi privrženci dejali, če bi "odstopil na zahteve zgolj te peščice njegovih nasprotnikov?"

100 dni Drnovškove vlade

10. 03. 2001 00.00

Danes je poteklo 100 dni, odkar je vodenje vlade ponovno, že četrtič, prevzel Janez Drnovšek s svojo ekipo, v kateri so kar štiri stranke, in sicer LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Ta vikend se tako izteče 100 dni miru, kolikor jih da po nenapisanem pravilu opozicija vladi, zatem pa jo lahko začne opozarjati in krcati v javnosti zaradi neizpolnjevanja obljub. Drnovšek je za mandat do leta 2004 predlagal široko koalicijo štirih strank, kar bi moralo biti zagotovilo za politično stabilnost Slovenije v naslednjem obdobju. Po Drnovškovem mnenju bosta le tako lahko vlada in DZ izvajala svoje aktivnosti na najbolj učinkovit način in da bodo uresničili cilje, ki so jih predstavili državljanom pred volitvami in ki so zapisane tudi v koalicijskem programu.

Obglavljeni Buda

09. 03. 2001 00.00

Afganistanski talibani so danes nadaljevali z uničevanjem predislamskih spomenikov in z dinamitom razstrelili glavo enega izmed dveh največjih kipov Bude na svetu, ki sta vklesana v skalo blizu mesta Bamijan v osrednjem delu države, je poročala zasebna tiskovna agencija AIP, ki je blizu talibanom.

Bude iz Bamiyana tarča tankov in raket

02. 03. 2001 00.00

Talibani so danes s tanki, raketami ter celo z avtomatskim orožjem začeli uničevati znamenita velika kipa bude v Bamiyanu v Afganistanu, so danes sporočili uradni viri, te navedbe pa je potrdila tudi afganistanska opozicija. Omenjeni viri sicer niso imeli podatkov o tem, v kolikšni meri so že uničili ta kulturni spomenik v osrednjem delu države. Kot je povedal nek uradnik v Kabulu, naj bi talibani kipe začeli uničevati na lastno pobudo. Dodal je še, da na prizorišče niso poslali nobene specializirane ekipe, ki bi bila zadolžena za rušenje spomenikov.

Italijanski senat nadaljuje glasovanje

13. 02. 2001 00.00

Italijanski senat danes popoldne nadaljuje glasovanje o zaščitnem zakonu za slovensko manjšino, ki ga je zaradi nesklepčnosti prekinil prejšnji četrtek. Preden so senatorji začeli glasovati o dopolnilih k predlogu zakona, so na zahtevo predstavnikov desnih strank preverjali sklepčnost in začetek zasedanja odložili za 20 minut.

Aristide novi haitski predsednik

07. 02. 2001 00.00

Kot haitski predsednik je danes že drugič prisegel Jean-Bertrand Aristide. Nekdanji duhovnik, ki je otoški državici predsedoval že med letoma 1991 in 1996 in kasneje ni smel kandidirati na volitvah, je novembra lani na spornih predsedniških volitvah zmagal s skoraj 92 odstotki glasov. Opozicija, ki je bojkotirala volitve in zahtevala njihovo razveljavitev, Aristida ne priznava in je včeraj imenovala svojega predsednika države.

Umik opozicije

01. 02. 2001 00.00

Potem ko vladna večina na seji komisije za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) ni podprla predlogov opozicijskih strank SDS, NSi in SNS, na podlagi katerih bi tem trem strankam pripadla večina sedežev v delovnih telesih za nadzor nad področjem javnih financ in varnostno-obveščevalnih služb, so poslanci koalicije Slovenija v skladu z napovedmi odstopili z vseh vodstvenih funkcij v DZ.

V DZ brez dogovora

31. 01. 2001 00.00

Parlamentarna kadrovska komisija pa niti danes ni presegla pat pozicije, ki jo je izzvala Stranka mladih Slovenije s svojo občasno vladno, občasno pa opozicijsko držo. Odločanje o zahtevi socialdemokratov, Nove Slovenije in Slovenske nacionalne stranke, ki kot opozicija terjajo večino v odborih za nadzor nad proračunom in nad tajnimi službami, je kviaz namreč spet preložil.

Pahor za hitrejše sprejemanje zakona

26. 01. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je danes v Rimu sestal z Nicolo Mancinom, predsednikom italijanskega senata, ki bo 1. februarja začel plenarno razpravo o zaščitnem zakonu za Slovence v Italiji. Kot je po pogovorih povedal Pahor, ga Mancinova pripravljenost, da čimprej pospeši postopek sprejemanja zakona, navdaja z zmernim optimizmom. Danes je sogovornika spomnil, da Italija še nikoli ni bila tako blizu možnosti, da pravno uredi zaščito slovenske manjšine, zato bi bilo razočaranje toliko večje, če zakon ne bi bil potrjen v senatu.

Drnovšek na seji s poslanci LDS

24. 01. 2001 00.00

Na za javnost zaprti seji poslanskega kluba LDS, ki so se je poleg poslancev stranke udeležili tudi predsednik vlade in predsednik te stranke Janez Drnovšek ter nekateri ministri iz vrst LDS, so spregovorili o odprtih vprašanjih, tudi v državnem zboru. Tako so govorili o sedanjem zapletu v zvezi z oblikovanjem parlamentarnih delovnih teles. Po besedah Drnovška so mnenja o tem vprašanju sicer različna, vendar pa se vsi strinjajo, da so zahteve opozicije pretirane in da praksa v evropskih parlamentih ni takšna, kot jo želi predstaviti slovenska opozicija.

Joseph Kabila potrjen v parlamentu

24. 01. 2001 00.00

Kljub kritikam je danes parlament v Kinšasi soglasno potrdil novega predsednika demokratične republike Kongo Josepha Kabilo, sina v atentatu ubitega predsednika Laurenta Kabile, ki so ga pokopali včeraj. Joseph Kabila je bil za predsednika imenovan neposredno po atentatu na svojega očeta, kot novi predsednik pa bo prisegel jutri. 31-letni generalmajor Joseph Kabila, ki je bil do sedaj na čelu vladne vojske, naj bi bil po mnenju prebivalcev te afriške države zelo sporen. V Tanzaniji rojeni novi predsednik naj ne bi govoril nobenega od uradnih jezikov, francoščine in jezika lingala. Njegova mati pa je iz Ruande, države, ki je poleg Ugande podpirala upornike v dve in pol leti trajajočem konfliktu v Kongu.

Zahteva po referendumu o zaščiti Slovencev

24. 01. 2001 00.00

Desnosredinska večina v svetu Videmske pokrajine je pripravila resolucijo, s katero zahteva izvedbo referenduma o zaščiti Slovencev v Benečiji v okviru zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, ki čaka na potrditev v italijanskem senatu. Resolucijo so že poslali predsedniku senata Nicoli Mancinu, s tem pa želi desna sredina doseči, da bi ta postala del kolesja še pred začetkom razprave o zaščitnem zakonu, danes piše Primorski dnevnik.

Zaprisegla nova filipinska predsednica

20. 01. 2001 00.00

Na Filipinih je za novo predsednico prisegla Gloria Macapagal Arroyo, namestnica dosedanjega predsednika Estrade, potem ko ga je vrhovno sodišče razrešilo predsedniške dolžnosti.

Estrada ne želi odstopiti

19. 01. 2001 00.00

Filipinski predsednik Joseph Estrada ne bo odstopil in ne bo zapustil Filipinov, čeprav sta mu vojska in vlada odrekli podporo, je danes sporočil Estradin tiskovni predstavnik.

Belgija bo legalizirala hašiš in marihuano

19. 01. 2001 00.00

Belgija sledi nizozemskemu zgledu, saj bodo lahko Belgijci odslej hašiš in marihuano uživali brez zakonskih posledic. Kot danes poročajo belgijski mediji, so se ministri vladnih strank zedinili za novelo zakona o mamilih, ki bo nadomestila zakon iz leta 1921. Po novem zakonu posedovanje manjših količin konopljinih izdelkov za lastno uporabo ne bo več kazensko preganjano. V nasprotju z Nizozemsko pa bo vsako trgovanje z mamili še naprej prepovedano.

Fischer se zagovarja pred bundestagom

17. 01. 2001 00.00

V nastopu pred bundestagom se je nemški zunanji minister Joschka Fischer danes še enkrat opravičil za svojo levičarsko preteklost, hkrati pa jezno vztrajal, da je obrnil hrbet nasilju že pred več kot dvajsetimi leti. Fischer naj bi bil videti nejevoljen, ko so ga predstavniki opozicije zasliševali o njegovi udeležbi v uličnih protestih v sedemdesetih letih, delu njegove preteklosti, ki je nikoli ni skušal prikrivati.

Rupel na obisku v Rimu

12. 01. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je na neuradnem delovnem obisku v Rimu, se je sestal s predsednikom italijanskega senata Nicolo Mancinom. Po Ruplovih besedah je bilo srečanje ohrabrujoče, saj naj bi bil zaščitni zakon za slovensko manjšino sprejet v januarju ali februarju, kar bi pomembno izboljšalo in utrdilo odnose med obema državama.

Ponavljanje volitev na 19 voliščih

10. 01. 2001 00.00

Na 19 voliščih v Srbiji ponavljajo republiške parlamentarne volitve, ki so bile 23. decembra in na katerih je zmagala demokratična opozicija. Ponovno glasovanje je posledica določenih nepravilnosti in ne bo bistveno vplivalo na razdelitev glasov v parlamentu, lahko pa se zaradi njega zavleče oblikovanje nove srbske vlade. Volišča bodo odprta do 20. ure, volilne komisije pa imajo nato 18 ur časa, da sporočijo izide. Če ne bo pritožb, se lahko takoj po izteku tega roka konstituira novoizvoljeni parlament. Za ponovno glasovanje na 19 voliščih so se odločili, potem ko je ustavno sodišče ugodilo pritožbi Srbske radikalne stranke, ki jo je volilna komisija pred tem sicer zavrnila,

Nove zveze Srbije in Črne gore ne bo

03. 01. 2001 00.00

Podpredsednik največje črnogorske opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predrag Bulatović je za beograjski Nedeljnji telegraf povedal, da bodo Črnogorci potrebovali potne liste za vstop v Srbijo, če se bo Črna gora odcepila, in da bo "meddržavno sovraštvo do konca leta v tem primeru večje kot pa med Srbijo in Hrvaško".

Na 19 voliščih bodo ponovili volitve

03. 01. 2001 00.00

Predsednik srbske volilne komisije Andrija Simić je sporočil, da bo potrebno srbske parlamentarne volitve ponoviti na 19 od 8000 volišč, ker so v volilnih skrinjicah našli več glasovnic, kot je bilo volivcev. Vrhovno sodišče je tako upoštevalo pritožbo skrajne nacionalistične Srbske radikalne stranke.

ZRJ in Rusija za okrepitev sodelovanja

27. 12. 2000 00.00

ZR Jugoslavija in Rusija želita po spremembah v ZRJ okrepiti sodelovanje, sta po današnjem srečanju v Beogradu izjavila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in predsednik ruske dume Genadij Seleznjov. "Demokratične spremembe v ZRJ in vrnitev države v mednarodne organizacije odpirajo možnosti za izboljšanje sodelovanja na vseh področjih," so po srečanju sporočili kabineta jugoslovanskega predsednika. Koštunica in Seleznjov sta obenem podprla ozemeljsko celovitost ZRJ in polno spoštovanje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov št. 1244.

Jutri iztek roka

26. 12. 2000 00.00

Pred jutrišnjem iztekom roka za obnovitev bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj, ki ga je postavil ameriški predsednik Clinton, je izraelski premier v odstopu Barak pripravljen popustiti pri palestinski suverenosti

Nova srbska vlada v sredini januarja?

25. 12. 2000 00.00

Najverjetnejši naslednji srbski premier Zoran 195144inđić je napovedal, da bo nova srbska vlada oblikovana v prvi polovici januarja. Novoizvoljeni republiški parlament pa se bo po njegovih besedah na ustanovnem zasedanju sešel v sedmih ali osmih dneh.

Zaprli volišča v Srbiji

23. 12. 2000 00.00

V Srbiji so ob 20. uri zaprli volišča. Predčasne parlamentarne volitve so potekale mirno in brez večjih zapletov. Volilna udeležba je bila nižja kot na jugoslovanskih predsedniških in skupščinskih volitvah, saj je do 18. ure glasovalo okoli 52 odstotkov volivcev.

Rupel s predstavniki manjšine v Italiji

19. 12. 2000 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki slovenske manjšine v Italiji, s katerimi se je pogovarjal o vseh pomembnejših vprašanjih, ki zadevajo slovensko manjšino v Italiji, največ pozornosti pa so posvetili zakonu o globalni zaščiti Slovencev v Italiji, ki ta hip čaka na potrditev v italijanskem senatu. Kot je povedal minister Rupel, bo slovenska vlada storila vse, kar je v njeni moči, da bi bil zakon v senatu sprejet čimprej oziroma še v tem sklicu.

Ob prvi obletnici smrti Franja Tuđmana

10. 12. 2000 00.00

Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) je danes v Zagrebu obeležila prvo obletnico smrti prvega hrvaškega predsednika in ustanovitelja HDZ Franja Tuđmana. Predsednik HDZ Ivo Sanader je spomnil na Tuđmanovo politično delovanje od prvih demokratičnih volitev na Hrvaškem do osamosvojitve in vodenja hrvaške države. "Danes, ko zlonamerneži in kritiki poskušajo zmanjšati ali celo očrniti njegovo delo, so argumenti in resnica na njegovi in na naši strani," je poudaril Sanader. Komemoracije so se udeležili še člani Tuđmanove družine, člani predsedstva HDZ, podpredsednika sabora iz HDZ Vlatko Pavletič in Ivica Kostovič, pa tudi predsednica županijskega doma Katica Ivaniševič, člani bosansko-hercegovske HDZ in mnogi drugi podporniki te stranke.

Prva obletnica Tuđmanove smrti

09. 12. 2000 00.00

Na Hrvaškem se bodo jutri ob prvi obletnici smrti spomnili prvega predsednika samostojne Hrvaške, Franja Tuđmana. Vlada ob tej priložnosti ne bo pripravila spominske slovesnosti, njegova Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) pa je pozvala prebivalce, naj se mu poklonijo na grobu na zagrebškem pokopališču Mirogoj, napovedala pa je tudi pripravo spominskih slovesnosti v več mestih po državi in ljudi pozvala, naj na svojih oknih nocoj prižgejo sveče. Hrvaški poslanci so se spominu Tuđmana z minuto molka poklonili včeraj. Predsednik sabora Zlatko Tomčić je ob tem dejal, da je Tuđman kot prvi demokratično izvoljeni predsednik samostojne Hrvaške veliko prispeval k oblikovanju in vodenju samostojne hrvaške države. Po besedah Tomčića pa je nesporen tudi Tuđmanov prispevek k organizaciji hrvaške obrambe pred agresijo nekdanje SFRJ.

Na volitvah v Gani vodi opozicija

08. 12. 2000 00.00

Prvi izidi včerajšnjih parlamentarnih in predsedniških volitev v Gani potrjujejo napovedi, da bo spopad med vladajočo stranko Nacionalni demokratični kongres (NDC) dosedanjega predsednika Jerryja Rawlingsa in opozicijsko Novo domovinsko stranko (NPP) zelo tesen. Po okoli 10 odstotkih preštetih glasov je v rahlem vodstvu opozicija s predsedniškim kandidatom Johnom Kufurjem, medtem ko naj bi dva ministra že izgubila svoj sedež v parlamentu. Sicer so volitve potekale mirno.