Opozicija

Ob prvi obletnici smrti Franja Tuđmana
10. 12. 2000 00.00
Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) je danes v Zagrebu obeležila prvo obletnico smrti prvega hrvaškega predsednika in ustanovitelja HDZ Franja Tuđmana. Predsednik HDZ Ivo Sanader je spomnil na Tuđmanovo politično delovanje od prvih demokratičnih volitev na Hrvaškem do osamosvojitve in vodenja hrvaške države. "Danes, ko zlonamerneži in kritiki poskušajo zmanjšati ali celo očrniti njegovo delo, so argumenti in resnica na njegovi in na naši strani," je poudaril Sanader. Komemoracije so se udeležili še člani Tuđmanove družine, člani predsedstva HDZ, podpredsednika sabora iz HDZ Vlatko Pavletič in Ivica Kostovič, pa tudi predsednica županijskega doma Katica Ivaniševič, člani bosansko-hercegovske HDZ in mnogi drugi podporniki te stranke.

Prva obletnica Tuđmanove smrti
09. 12. 2000 00.00
Na Hrvaškem se bodo jutri ob prvi obletnici smrti spomnili prvega predsednika samostojne Hrvaške, Franja Tuđmana. Vlada ob tej priložnosti ne bo pripravila spominske slovesnosti, njegova Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) pa je pozvala prebivalce, naj se mu poklonijo na grobu na zagrebškem pokopališču Mirogoj, napovedala pa je tudi pripravo spominskih slovesnosti v več mestih po državi in ljudi pozvala, naj na svojih oknih nocoj prižgejo sveče. Hrvaški poslanci so se spominu Tuđmana z minuto molka poklonili včeraj. Predsednik sabora Zlatko Tomčić je ob tem dejal, da je Tuđman kot prvi demokratično izvoljeni predsednik samostojne Hrvaške veliko prispeval k oblikovanju in vodenju samostojne hrvaške države. Po besedah Tomčića pa je nesporen tudi Tuđmanov prispevek k organizaciji hrvaške obrambe pred agresijo nekdanje SFRJ.

Na volitvah v Gani vodi opozicija
08. 12. 2000 00.00
Prvi izidi včerajšnjih parlamentarnih in predsedniških volitev v Gani potrjujejo napovedi, da bo spopad med vladajočo stranko Nacionalni demokratični kongres (NDC) dosedanjega predsednika Jerryja Rawlingsa in opozicijsko Novo domovinsko stranko (NPP) zelo tesen. Po okoli 10 odstotkih preštetih glasov je v rahlem vodstvu opozicija s predsedniškim kandidatom Johnom Kufurjem, medtem ko naj bi dva ministra že izgubila svoj sedež v parlamentu. Sicer so volitve potekale mirno.

Koalicija ponuja kompromis
06. 12. 2000 00.00
Vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS, Tone Anderlič, Miran Potrč, Janez Podobnik in Ivan Kebrič so pripravili predlog za dogovor o vodenju delovnih teles DZ, ki naj bi po njihovih pričakovanjih še danes omogočil rešitev zapletov pri ustanavljanju in vodenju parlamentarnih komisij in odborov.

DOS začela predvolilno kampanjo
06. 12. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS) je danes v Beogradu začela predvolilno kampanjo pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami v Srbiji z obljubo, da bo odpravila še zadnje ostanke Miloševićevega režima. Eden vodij DOS in vodja Demokratične stranke Zoran 195144inđić je na novinarski konferenci poudaril, da želi DOS v Srbiji vzpostaviti zakonito oblast, se boriti proti korupciji v strukturah oblasti, decentralizirati oblast v republiki, ki vključuje tudi popolno avtonomijo Vojvodine, ter oživiti gospodarstvo.

Aristide zmagal na volitvah
30. 11. 2000 00.00
Nekdanji haitski predsednik Jean-Bertrand Aristide je po pričakovanjih zmagal na spornih nedeljskih predsedniških volitvah. Začasni končni izidi kažejo, da je kandidat stranke Družina Lavalas prejel 91,9 odstotka glasov. Predsedniške dolžnosti naj bi prevzel 7. februarja. Haitska opozicija zaradi pomanjkanja zagotovil o demokratičnem poteku volitev ni sodelovala s svojimi kandidati in je pozvala prebivalstvo k bojkotu. Poleg Aristida je za predsednika države kandidiralo šest malo znanih kandidatov, od tega so trije tik pred volitvami umaknili svoje kandidature. Mednarodna skupnost na volitve ni poslala opazovalcev, navzoči so bili le štirje opazovalci iz združenja karibskih držav CARICOM. Podatkov o volilni udeležbi še ni.

Fujimori je odstopil
21. 11. 2000 00.00
Perujski drugi podpredsednik Ricardo Marquez je po odstopu predsednika države Alberta Fujimorija tudi sam ponudil odstop. S tem ni več na razpolago za vršilca dolžnosti predsednika. To dolžnost bi sicer lahko opravljal do aprila, ko naj bi bile volitve. Marquez je na novinarski konferenci pojasnil, da zaradi pritiskov različnih strani ne more zagotoviti stabilnosti države. Prvi podpredsednik države Francisco Tudela je izrazil pripravljenost prevzeti predsedniške dolžnosti, če bo kongres to odobril. Perujska opozicija je že sporočila, da Tudela ni sprejemljiv kandidat, ker naj bi bil preveč blizu Fujimoriju.

Mori prestal poskusov odstavitve
21. 11. 2000 00.00
Japonski parlament je z 237 glasovi proti in 190 za zavrnil nezaupnico, ki jo je proti premieru Joširu Moriju vložila opozicija. Pobuda opozicije je doživela poraz, ko je Koiči Kato, eden vodilnih članov vladajoče Liberalno demokratske stranke (LDP) umaknil podporo predlogu o nezaupnici, njegovi odločitvi pa se je pridružilo 53 poslancev, ki glasovanja vzdržali.

Paniagua začasni perujski predsednik
21. 11. 2000 00.00
Perujski kongres se je po odstopu predsednika Alberta Fujimorija odločil, da bo na njegovo mesto za osem mesecev imenoval predsednika parlamenta Valentina Paniaguo. Pred tem so sprejeli odstop dosedanjega prvega podpredsednika Francisca Tudele, ki je sicer izrazil pripravljenost prevzeti predsedniške dolžnosti, če bi kongres to odobril, vendar ga je perujska opozicija zavrnila, ker naj bi bil preveč blizu Fujimoriju. Po odstopu Fujimorija je ponudil odstop tudi perujski drugi podpredsednik Ricardo Marquez, ki s tem ni bil več na razpolago za vršilca dolžnosti predsednika.

Fujimori bo odstopil
19. 11. 2000 00.00
Perujski predsednik Alberto Fujimori bo jutri ali pa najkasneje v torek odstopil s položaja, je danes napovedal perujski premier Federico Salas. "Predsednik ne želi ovirati demokratičnih procesov v Peruju," je poudaril Salas. Fujimori je sicer trenutno na Japonskem, v Peru pa naj bi se predvidoma vrnil šele v sredo. Že sinoči pa naj bi svoja pooblastila predal drugemu podpredsedniku Ricardu Marquezu.

Zasedanje DZ v torek
17. 11. 2000 00.00
Po prekinitvi izrednega zasedanja DZ, ki se bo nadaljevalo v torek, 21. novembra, ob 12. uri, so vodje poslanskih skupin in vodstvo DZ za zaprtimi vrati skušali razrešiti zaplete v zvezi s sestavo in razdelitvijo predsedniških položajev v delovnih telesih DZ, ki so botrovali dvodnevnemu bojkotu parlamentarnega dela s strani SDS in NSi. Predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD) je po sestanku dejal, da so danes naredili velik korak naprej. O kompromisni ponudbi ni govoril, vendar se bodo o njej posvetovale poslanske skupine, sestanek pa naj bi nadaljevali v torek ob 10. uri, ko naj bi tudi skušali doseči sporazum o oblikovanju delovnih teles DZ.

Filipinski parlament odstavil predsednika
13. 11. 2000 00.00
Spodnji dom filipinskega parlamenta je danes zaradi obtožb o korupciji sklenil postopek za odstavitev filipinskega predsednika Josepha Estrade. Po navedbah predsednika parlamenta Manuela Villarja je za predlog glasovalo več od potrebne tretjine poslancev. Gre za prvi tovrstni poskus odpoklica filipinskega predsednika, ki bi se mu uradni mandat iztekel leta 2004. Predlog o odstavitvi pa mora sedaj potrditi še najmanj 15 od 22 senatorjev.

Referendum na Slovaškem
11. 11. 2000 00.00
Na Slovaškem danes poteka referendum, na katerem se štirje milijoni volilnih upravičencev izrekajo o izvedbi predčasnih volitev. Referendum so pripravili na podlagi peticije, ki jo je vložila glavna opozicijska stranka Gibanje za demokratično Slovaško (HZDS) nekdanjega premiera Vladimirja Mečiarja. Po podatkih opazovalcev je dopoldne referendum potekal mirno in brez incidentov, volišča pa bodo zaprli ob 22. uri po lokalnem času. Po pričakovanjih naj bi bila udeležba nižja od 50 odstotkov, tako da referendum najverjetneje ne bo veljaven.

Bodo odpoklicali filipinskega predsednika?
06. 11. 2000 00.00
V filipinskem kongresu naj bi se danes začel proces za odpoklic predsednika države

Ponovljene volitve na Zanzibarju
05. 11. 2000 00.00
Na tanzanijskem otoku Zanzibar, ki ima delno avtonomijo, danes ponavljajo predsedniške in parlamentarne volitve v 16 od skupno 50 volilnih okrožij, v katerih je v prvem krogu volitev 29. oktobra prišlo do nepravilnosti. Volitve za zdaj potekajo mirno. Opozicijska Združena državljanska fronta je zahtevala razveljavitev volitev minuli konec tedna in razpis novih, vendar je vladajoča stranka Chama Cha Mupinduzi te zahteve zavrnila, zato opozicija današnje volitve na Zanzibarju bojkotira.

Protestniki za odstop predsednika
04. 11. 2000 00.00
V filipinski prestolnici Manila se je na protestih pod okriljem katoliške cerkve danes zbralo več 10.000 ljudi, ki zahtevajo odstop predsednika države Josepha Estrade. Opozicija je medtem napovedala, da bo v ponedeljek v filipinskem kongresu sprožila proces za predsednikov odpoklic, to namero pa naj bi podrlo tudi 50 kongresnikov, ki so nedavno izstopili iz Estradine stranke.

Razpad srbske prehodne vlade
03. 11. 2000 00.00
Srbska prehodna vlada, ki so jo sestavili pred nekaj tedni, je sinoči najverjetneje razpadla, je poročala jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug. Socialisti nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića namreč niso hoteli podpreti odstavitve direktorja srbske tajne policije Rada Markovića.

V Egiptu drugi del volitev
29. 10. 2000 00.00
V Egiptu se je danes začel drugi del parlamentarnih volitev. Zjutraj so se odprla volišča v devetih od 29 upravnih enot. Volivci v Asuanu in na Sinajskem polotoku bodo v tem delu izvolili 134 poslancev v 454-članski ljudski skupščini.

V Srbiji razpustili parlament
25. 10. 2000 00.00
Danes so v Beogradu uradno razpustili zvezno skupščino in s tem omogočili predčasne parlamentarne volitve, ki bodo po besedah predsednika parlamenta Dragana Tomića 23. decembra. Odločitev o razpustitvi skupščine je sprejel srbski predsednik Milan Milutinović. Tomić je še dodal, da se bo volilni proces začel 26. oktobra.

Odobrili oblikovanje prehodne vlade
24. 10. 2000 00.00
Srbski parlament je popoldne s 128 glasovi za in petimi proti odobril oblikovanje prehodne srbske vlade v skladu s sporazumom, ki so ga

Na Finskem zmagala opozicija
23. 10. 2000 00.00
Zmagovalka včerajšnjih lokalnih volitev na Finskem je opozicijska stranka Center, ki je prejela 24-odstotno podporo volilcev oziroma 2,2 odstotka več glasov kot na volitvah pred štirimi leti, je poročala finska tiskovna agencija FNB.

Razkol v DOS
23. 10. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS), ki se skupaj z Draškovićevim Srbskim gibanjem prenove (SPO) pogaja s Socialistično stranko Srbije (SPS) o prehodni srbski vladi, bo vztrajala pri svoji zahtevi, da mora predsednik Srbije Milan Milutinović danes razpisati predčasne parlamentarne volitve. DOS v najnovejšem sporočilu za javnost ni napovedala morebitnih ukrepov v primeru, da SPS ne bo spoštovala nedavno podpisanega sporazuma o volitvah in prehodni vladi, iz štabov posameznih njenih članic pa je že slišati opozorila, da ima SPS vnovič glavno besedo na celotnem političnem prizorišču Srbije. Sopredsedujoči Nove Srbije in župan Čačka Velimir Ilić je v pogovoru za današnji Glas javnosti zagrozil s pohodom milijona ljudi na Beograd in vnovično blokado celotne Srbije, če bodo socialisti še naprej zavirali pogajanja o prehodni vladi in volitvah. Poleg tega je obdolžil posameznike v DOS, da so si prigrabili vsa pooblastila, kar naj bi veljalo zlasti za predsednika Demokratske stranke Zorana 195144inđiča. "On odloča, kdo se bo s kom pogajal, sam odhaja na pogajanja in se o tem z nikomur ne posvetuje. V DOS se je izoblikovalo nekakšno krilo, ki se vztrajno jalovo pogaja s socialisti", je zatrdil Ilić, ki je še napovedal, da bo v DOS načel vprašanje odgovornosti in pooblastil. V Čačku, ki velja za eno najbolj revolucionarnih mest v Srbiji in iz katerega naj bi 5. oktobra prišlo v Beograd največ protestnikov, ki so zavzeli zvezni parlament, se je oglasila tudi skupščina državljanskega parlamenta, ki je DOS in prestolnici sporočila, da bo pozvala ljudstvo, naj nastali položaj reši "hitro in enostavno". Predsednik omenjene skupščine Milan Božović je za ponedeljkov Blic zatrdil, da Srbija v minulih desetih letih ni imela dobre ne opozicije in ne pozicije. "Če bi imeli zedinjeno opozicijo, bi lahko vse tisto, kar je dosegla 5. oktobra, končala že 1990. Toda režim je žal vedno imel v njej svojo rezervno stranko. Bojim se, da je tudi v DOS taka stranka z ljudmi, ki namerno odlašajo s korenitimi demokratičnimi spremembami." Vse bolj glasne so tudi zahteve, da bi bilo treba razpisati še predčasne predsedniške volitve v Srbiji, "saj je skrajno nelogično, da na njenem čelu ostane tesni Miloševićev sodelavec Milan Milutinović". Vodja Demokratičnega centra (DC) Dragoljub Mićunović na take zahteve odgovarja, da DOS "spoštuje vrstni red volitev"

DOS grozi z demonstracijami
22. 10. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS) je postavila ultimat Socialistični stranki Srbije (SPS), da do 10. ure v ponedeljek odgovori na njihove zahteve, po katerih naj bi morali nekateri pripadniki SPS, ki so nosilci funkcij v pravosodnih organih, zapustiti svoje položaje. V primeru da SPS tega ne stori, je DOS zagrozila, da bodo ponovno pozvali državljane na ulične demonstracije.

Amandmaji k predlogu zaščitnega zakona
18. 10. 2000 00.00
Na včerajšnji skupni seji ustavne in šolske komisije italijanskega senata so ugotovili, da se desničarske stranke vložile okrog 1500 amandmajev k predlogu zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, ki ga trenutno obravnava senat. Seja se bo nadaljevala danes zvečer, ko bo svoja stališča predstavil senator Giovanni Collino iz Stranke nacionalnega zavezništva.

Libanonski parlament izvolil Berija
17. 10. 2000 00.00
Libanonski parlament je na ustanovnem zasedanju za svojega predsednika ponovno izvolil Nabija Berija. Beri je za štiriletno obdobje potrjen že tretjič in sicer je zanj glasovalo 124 od 128 poslancev. Na parlamentarnih volitvah v Libanonu, ki so potekale 27. avgusta in 3. septembra, je opozicija zabeležila veliko zmago.

Sporazum o oblikovanju prehodne vlade
16. 10. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS), Socialistična stranka Srbije (SPS) Slobodana Miloševića in Srbsko gibanje prenove (SPO) Vuka Draškovića so včeraj podpisali sporazum o oblikovanju prehodne vlade v Srbiji.

Demonstracije proti beloruski vladi
15. 10. 2000 00.00
V Belorusiji potekajo parlamentarne volitve, na katerih bo 7,3 milijona volilnih upravičencev izbiralo med 567 kandidati, ki se potegujejo za 110 sedežev v parlamentu.

Bulatović glavni kandidat za premiera?
10. 10. 2000 00.00
Po pisanju beograjskega tiska je glavni kandidat za jugoslovanskega premiera podpredsednik črnogorske Socialistične narodne stranke Predrag Bulatović. Tako naj bi SNP in Demokratična opozicija Srbije dosegli dogovor o imenovanju Bulatovića na ta položaj.

Prepričljiva zmaga DOS v Vojvodini
09. 10. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS) je po prvih neuradnih podatkih zabeležila več kot prepričljivo zmago v včerajšnjem drugem krogu volitev v skupščino avtonomne pokrajine Vojvodine, je poročala agencija Beta, ki se sklicuje na vire iz te opozicijske zveze.

DOS prevzela nadzor nad carinsko upravo
08. 10. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS) je dan po strmoglavljenju Slobodana Miloševiča prevzela nadzor nad jugoslovansko carinsko upravo (ZCU) in odstavila njenega generalnega direktorja Mihalja Kertesa, sicer visokega funkcionarja SPS, na njegov položaj pa začasno imenovala lastnika izvozno-uvozne družbe MPC Dušana Zabunoviča. Člana kriznega štaba DOS Miroljub Labus in Dušan Mihajlovič sta na podlagi pooblastila novega jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice v soboto imenovala začasno vodstvo carinske uprave, ki naj zagotovi spoštovanje zakonov. Prvi korak novega vodstva je bila ukinitev carin med Srbijo in Črno goro, v prihodnjih dneh pa naj bi odpravili še vse druge ovire, ki so doslej onemogočale normalno delovanje gospodarstva obeh republik.