PREDSTAVNIŠKI DOM

Republikanski ukrepi v ZDA
17. 05. 2001 00.00
Ameriški kongres je potrdil del predloga zakona o financiranju dejavnosti State Departmenta, ki prepoveduje ameriško finančno pomoč organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri umetni prekinitvi nosečnosti. Amandma so izglasovali z 218 glasovi proti 210. Predsednik George Bush je kmalu po prevzemu položaja prepovedal financiranje omenjenih organizacij, vendar je odbor za mednarodne odnose predstavniškega doma pred tednom dni potrdil predlog za odpravo Busheve prepovedi. Celotni predstavniški dom pa je sedaj z amandmajem odpravil odločitev odbora in po besedah zagovornikov splava na tisoče žensk v nerazvitih državah obsodil na smrt.

Bela hiša kaznuje ZN
11. 05. 2001 00.00
Predstavniški dom je včeraj izglasoval povračilne ukrepe proti Združenim narodom, ki po dolgoletnem članstvu predstavnika ZDA pred tednom dni niso izvolile v komisijo za človekove pravice. Kljub nasprotovanju Busheve administracije, predvsem zaradi skrbi za bodoče odnose s to mednarodno organizacijo, je predstavniški dom ameriškega kongresa glasoval v razmerju 252 proti 165 za zadržanje plačila dolgov ZDA, o katerih so se šele pred kratkim dogovorili, da jih bodo plačali. Po mnenju nekaterih članov doma so želeli na ta način opozoriti na krivico.

Predlog proračuna podprl tudi senat
10. 05. 2001 00.00
Predstavniški dom ameriškega kongresa je z 221 glasovi proti 207 potrdil predlog proračuna za fiskalno leto 2002 v višini 1970 milijard dolarjev, s čimer je ustvaril podlago za načrt predsednika Georga Busha o zagotovitvi 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih desetih letih. S 53 glasovi za in 47 proti pa je predlog proračuna podprl tudi senat. 

Ukinitev spornih glasovnic
05. 05. 2001 00.00
Senat v ameriški zvezni državi Florida je včeraj z veliko večino, 38 glasovi za in dvema proti, sprejel zakon, ki v tej zvezni državi z letom 2002 odpravlja uporabo luknjičastih volilnih lističev in uvaja elektronsko preštevanje glasovnic. Luknjičasti volilni lističi so bili namreč na lanskih ameriških predsedniških volitvah zaradi težav pri preštevanju glasov v središču polemik in zapletov, ko več tednov ni bilo znano, kdo je zmagovalec volitev. Predstavniški dom je opustitev luknjičastih volilnih lističev z veliko večino izglasoval že 25. aprila.

Prvih sto dni Georgea Busha
28. 04. 2001 00.00
Ameriški predsednik Bush je ocenil svojih prvih sto dni službovanja kot "dober začetek", ki se tiče predvsem uresničevanje njegovega predvolilnega načrta zmanjšanja davščin in reformo izobraževalnega sistema. Na vrhu dosežkov naj bi bilo sprejetje politike zmanjšanje davkov v višini 1600 milijard dolarjev v naslednjih desetih letih. Večinsko republikanski predstavniški dom je to vsoto odobril, senat jo je sicer zmanjšal na 1200 milijard, komisija sestavljena iz članov predstavniškega doma in senata pa bo verjetno prišla do kompromisa vsaj 1300 milijard dolarjev.

Ovira za Bushev davčni načrt
10. 03. 2001 00.00
Potem ko je predstavniški dom ameriškega kongresa po hitrem postopku, ki so ga demokrati imenovali kar po občasnem obnašanju teksaških govejih čred "stampedo", sprejel ključni del davčnega načrta predsednika Georga Busha, pa je ta v senatu trčil ob ograjo previdnosti, zavlačevanja in novih želja. "Obseg in doseg davčnega načrta bo določen v senatu," je dejal demokratski senator iz Odbora za finance Max Baucus. Tako demokratski kot republikanski voditelji v senatu so napovedali, da bo za oblikovanje predloga zakona o zmanjševanju davkov potrebno malce več časa, senatorji pa so davčni načrt medtem zasuli z več kot sto amandmaji.

Demonstracije v podporo Norcu
15. 02. 2001 00.00
Demonstracije v podporo upokojenemu hrvaškemu generalu na begu Mirku Norcu, ki je osumljen pobojev srbskih civilistov na območju Gospića leta 1991, se bodo danes nadaljevale na zagrebškem Markovem trgu, pred zgradbo hrvaške vlade in sabora. Demonstracije so se začele ob 12. uri, po napovedih organizatorjev protesta, koordinacije združenja vojnih veteranov, pa naj bi se na njih zbralo kar 200.000 ljudi. Hrvaška policija sicer ocenjuje, da se na Markovem trgu in na okoliških ulicah lahko zbere kvečjemu 20.000 ljudi, kljub temu pa naj bi protestnike varovalo vsaj od 300 do 500 policistov. Po zanjih podatkih se je na zborovanju zbralo okoli 5.000 potestnikov.

Mesić se ni srečal z Norcem
14. 02. 2001 00.00
Upokojeni hrvaški general Mirko Norac se danes ni sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Mesić je sinoči namreč napovedal, da se bo danes srečal z Norcem, ki je na begu, potem ko ga je županijsko sodišče v Reki minuli teden osumilo uboja srbskih civilistov v Gospiču leta 1991. Predstavniki Mesićevega urada novinarjem danes niso mogli potrditi, kdaj bo prišlo do srečanja Mesića z Norcem. Novinarje, ki so v predsednikovem uradu ves dan čakali na generala Norca, pa so prosili, naj zapustijo prostor.

Hrvaški sabor o primeru generala Norca
14. 02. 2001 00.00
Predstavniški dom hrvaškega sabora bo danes na redni seji razpravljal o primeru upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca, ki je na begu že sedmi dan, potem ko je bil minuli teden osumljen za umor srbskih civilistov leta 1991 na območju Gospića. Predstavniki vladajoče koalicije bodo skušali doseči sprejem sklepov, s katerimi bi zapore cest in proteste, ki so jih minuli teden v podporo generalu Norcu pripravili vojni veterani, označili za poskus rušenja ustavnega reda in državnega udara. Od hrvaške vlade bodo zahtevali, da sprejme zakonske ukrepe za ohranitev demokratične ureditve na Hrvaškem ter mira in varnosti za vse državljane.

Mesič se bo sestal z Norcem
13. 02. 2001 00.00
Upokojeni hrvaški general Mirko Norac, ki je osumljen uboja srbskih civilistov na območju Gospiča leta 1991, je hrvaški vladi poslal pogoje za svojo predajo, v današnji izdaji poroča hrvaški tednik Nacional. Časnik, ki navaja navedbe prijateljev Norca, ki ga skrivajo v Hercegovini, trdi, da je Norac premieru Ivici Račanu sporočil, da se je pripravljen predati pod pogojem, da se bo lahko branil s prostosti, da ga ne bodo izročili haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, da bodo znova zaslišali priče, ki so ga obtožile za umore omenjenih srbskih civilistov ter da izpustijo iz pripora brigadirja Milana Čaniča, ki so ga aretirali minuli teden.

Ameriški kongres potrdil proračun
16. 12. 2000 00.00
S precejšnjo zamudo je Ameriški kongres končno potrdil predlog 1,8 bilijona dolarjev vrednega proračuna za fiskalno leto 2001, ki se je začelo s prvim oktobrom letos. Bela hiša in republikanska večina v obeh domovih 106. kongresa sta šele sinoči dosegla sporazum o zadnjem od skupaj trinajstih proračunskih zakonov, ki zadeva 351 milijard dolarjev, namenjenih ministrstvu za delo, izobraževanje in zdravstvo ter z njimi povezane vladne programe. Administracija predsednika Billa Clintona si je želela še okrog 3,6 milijard več, vendar je na koncu privolila v 13 milijard dolarjev večjo porabo kot v fiskalnem letu 2000. Kar dve tretjini proračunskih sredstev bodo namenili utrjevanju pokojninskega sistema in odplačevanju obresti za nacionalni dolg, poraba pa znaša 634,5 milijarde dolarjev.

George Bush predsednik ZDA
14. 12. 2000 00.00
Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v svojem zmagoslavnem govoru v teksaški prestolnici Austin obljubil, da bo v Washingtonu skušal ustvariti ozračje dvostrankarskega sodelovanja, kakršno vlada v Teksasu. Bush je za kraj svojega govora simbolično izbral predstavniški dom teksaškega kongresa v katerem ima večino demokratska stranka. Bush je po dolgem aplavzu teksaških kongresnikov in družinskih članov ter prijateljev omenil dolgo preizkušnjo za državo, v kateri sta s podpredsednikom ZDA Alom Gorom dala vse od sebe. "Razumem kako težak mora biti ta trenutek za podpredsednika Gora in njegovo družino. Gore se lahko pohvali s častnim služenjem državi kot kongresnik, senator in podpredsednik. Nocoj sem od njega prejel prijazen telefonski klic in dogovorila sva se, da se naslednji teden sestaneva v Washingtonu. Strinjala sva se, da bova naredila vse za okrevanje države po tem dolgem tekmovanju," je uvodoma dejal Bush.

Na potezi je vrhovno sodišče ZDA
01. 12. 2000 00.00
Devetčlansko vrhovno sodišče ZDA bo morda že danes v Washingtonu odločilo, ali je državno vrhovno sodišče Floride ravnalo v nasprotju z zvezno ustavo, ko je ugodilo prošnji odvetnikov demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora in podaljšalo rok za potrditev izidov volitev na Floridi.

Hrvaška ima novo ustavo
10. 11. 2000 00.00
Predstavniški dom hrvaškega sabora je pozno sinoči sprejel spremembe hrvaške ustave, s katerimi je obstoječi polpredsedniški sistem spremenil v parlamentarnega. Ustavne spremembe so bile sprejete s 106 glasovi proti 35. Proti spremembi ustave so glasovali samo predstavniki Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), vse ostale stranke pa so glasovale za. Po novem so dosedanja pooblastila predsednika republike znatno zmanjšana in prenešena na sabor in vlado. Predsednik republike še naprej poveljuje vojski in zastopa Hrvaško v tujini. Spremenjen je tudi naziv hrvaškega parlamenta, ki se po novem imenuje Hrvaški sabor, ne pa več Hrvaški državni sabor. V hrvaški ustavi je prvič uveden pojem regionalne samouprave, pa tudi uredba o enakopravnosti spolov.

Normalizacija trgovinskih stikov
11. 10. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj podpisal zakon o normalizaciji trgovinskih odnosov med ZDA in Kitajsko, ki omogoča odprtje kitajskega tržišča najmočnejšemu svetovnemu gospodarstvu. Clinton je ob tej priložnosti dejal, da bo normalizacija trgovinskih stikov med državama omogočila gospodarsko rast ZDA, obenem pa tudi integracijo Kitajske v mednarodno skupnost ter spodbudo Pekingu, naj pospeši izvajanje demokratičnih reform.

Nezaupnica Račanu?
05. 10. 2000 00.00
Predstavniški dom hrvaškega sabora je danes na dnevni red prvega jesenskega zasedanja uvrstil tudi predlog opozicijske Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) o nezaupnici hrvaškemu premieru Ivici Račanu in notranjemu ministru Šimetu Lučinu.

Ameriški proračunski presežek
28. 09. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je sporočil, da bo po izračunih Bele hiše proračunski presežek letošnjega fiskalnega leta, ki se izteče v soboto, znašal nekaj več kot 230 milijard dolarjev. Do podobne številke so prišli tudi v kongresnem uradu za proračun, kjer predvidevajo, da bo presežek znašal 232 milijard dolarjev. Clinton je ob tem napovedal, da bo večino presežka, 223 milijard dolarjev, namenil za odplačilo državnega dolga, katerega bi z nadaljevanjem sedanje davčne in proračunske politike povsem odplačali do leta 2012. Proračunski presežek v fiskalnem letu 1999 je znašal 124 milijard dolarjev.

ZDA odobrile sprejem Kitajske v WTO
20. 09. 2000 00.00
Ameriški senat je včeraj po večmesečnem zavlačevanju z veliko večino odobril sprejem Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Za to odločitev je glasovalo 85 senatorjev, 15 pa jih je bilo proti.

Višji proračun za obrambo v ZDA
28. 07. 2000 19.33
Ameriško obrambno ministrstvo bo prihodnjo leto dobilo 20 milijard ameriških dolarjev več proračunskih sredstev kot v letošnjem letu. Senat je namreč v četrtek izglasoval proračun za Pentagon v višini dobrih 290 milijard ameriških dolarjev. Predstavniški dom je proračun odobril že pretekli teden in po pričakovanjih naj bi ameriški predsednik Bill Clinton v prihodnjih dneh proračun podpisal, čeprav je za 3,3 milijarde višji kot je sam zahteval.

Hrvaška bo spremenila ustavo
16. 07. 2000 15.39
Predstavniški dom hrvaškega sabora je sinoči na izrednem zasedanju z večino glasov sprejel odločitev za začetek postopka spremembe ustave Republike Hrvaške, kar pomeni prvi korak pri prehodu iz polpredsedniškega v parlamentarni politični sistem. Razprava o spremembi ustave in oblikovanju načrta za te spremembe bo sledila jeseni.

Predsedniške volitve v Mehiki
02. 07. 2000 20.15
V Mehiki so se danes začele predsedniške volitve, ki bodo morda pomenile spremembo na oblasti in konec najdaljšega obdobja enostrankarske vladavine na svetu. Zadnje javnomnenjske raziskave so pokazale, da ima vladajoča Institucionalna revolucionarna stranka (PRI) le še za las prednosti pred opozicijo.

Sprejeli zakon o izrednem financiranju
01. 07. 2000 11.59
ZDA bodo svojemu obrambnemu ministrstvu dale na razpolago dve milijardi dolarjev za podporo ameriškemu sodelovanju v mirovni misiji na Kosovu, je včeraj po predhodni odločitvi predstavniškega doma potrdil še senat. Dodatne 4 milijarde pa bo Pentagon dobil za bencin, zdravstvo in nekaj drugih vojaških programov.

Sprostitev sredstev za vojake na Kosovu
23. 06. 2000 08.48
Vodstvi senata in predstavniškega doma ameriškega kongresa sta sinoči dosegli dogovor o financiranju ameriške vojaške udeležbe na Kosovu, sprostitvi 12 milijard dolarjev sredstev za pomoč Kolumbiji v boju proti trgovini z mamili in pomoči prizadetim v naravnih nesrečah. Dogovor naj bi bil sprejet v največji meri zaradi pritiskov iz Pentagona, ki nujno potrebuje 1,5 milijarde dolarjev, kolikor je od skupne vsote namenjenih operaciji na Kosovu.

Zlata medalja kongresa vesoljcem Apolla 11
21. 06. 2000 14.25
Predstavniški dom ameriškega kongresa je članom posadke vesoljskega plovila Apollo 11 včeraj podelil zlato medaljo kongresa in jim tako izkazal priznanje za ''monumentalno in neprimerljivo raziskovanje vesolja''. Poveljnik Apolla 11 Neil Armstrong in za njim še Edwin ''Buzz'' Aldrin sta 20. julija 1969 kot prva človeka stopila na luno. Zlata medalja kongresa je eno od najpomembnejših častnih priznanj v ZDA.

Izetbegović napovedal odstop
07. 06. 2000 08.12
Predsednik predsedstva BiH Alija Izetbegović je včeraj napovedal, da bo oktobra odstopil s položaja člana predsedstva. Kot razlog za odstop je 74-letni muslimanski vodja navedel starost in slabo zdravje.

Zvišanje trošarin na Hrvaškem
29. 05. 2000 08.18
Predstavniški dom hrvaškega sabora je z večino glasov sprejel sveženj zakonov, s katerimi se povečujejo trošarine za naftne derivate, alkohol, kavo, avtomobile, pivo in cigarete. Hrvaška vlada je prvotno želela znižati davek na dodano vrednost, vendar si je kasneje premislila in se raje odločila za povečanje trošarin. Zakoni, ki bodo začeli veljati 1. junija, bodo bencin na Hrvaškem podražili za 29 odstotkov, dizelsko gorivo za 13 odstotkov, alkohol za 20 odstotkov, cigarete za 10 odstotkov, kavo za štiri odstotke ter pivo za sedem odstotkov.

Val podražitev na Hrvaškem
26. 05. 2000 17.31
Predstavniški dom hrvaškega sabora je na današnjem zasedanju z večino glasov sprejel sveženj zakonov, s katerimi se povečujejo trošarine za naftne derivate, alkohol, kavo, avtomobile, pivo in cigarete.

Ameriški trgovinski zakon o Kitajski
25. 05. 2000 14.10
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Mike Moore je danes pozdravil potrditev predloga zakona o podelitvi stalnih trgovinskih ugodnosti Kitajski, ki ga je sprejel predstavniški dom ameriškega kongresa.

Senat proti umiku ameriških vojakov s Kosova
19. 05. 2000 09.00
Ameriški senat je tesno s 53 glasovi ''proti'' in 47 ''za'' zavrnil predlog, s katerim bi ustavili financiranje navzočnosti ameriških vojakov na Kosovu po juliju leta 2001.

Kongres za umik vojakov s Kosova
18. 05. 2000 10.49
Predstavniški dom ameriškega kongresa je sinoči s precejšnjo večino (264:153) izglasoval amandma k predlogu zakona za financiranje obrambnih potreb ZDA, po katerem se bodo morale ameriške enote umakniti s Kosova, če predsednik do 1. aprila prihodnje leto ne bo poročal, da so zavezniške države iz zveze NATO poravnale svoje finančne obveznosti do obnove Kosova. Nekaj podobnega skuša spraviti skozi tudi senat, le da je v njegovi verziji vključena še zahteva po kongresni odobritvi nadaljevanja ameriške prisotnosti na Kosovu, rok pa je postavljen po 1. juliju 2000.