PREDSTAVNIŠKI DOM

Senat brez odločitve o financiranju

17. 05. 2000 11.09

Ameriškemu senatu se sinoči ni uspelo dogovoriti o predlogu zakona, po katerem bi zagotovili denar za financiranje sodelovanja ameriških vojakov v mirovni operaciji na Kosovu.

Za 5-letni moratorij davka na internetu

11. 05. 2000 11.04

Predstavniški dom ameriškega kongresa je z veliko večino sprejel predlog zakona o uvedbi petletne prepovedi pobiranja davka od poslovanja prek interneta. V ZDA ni zveznega davka na poslovanje prek interneta, ker je bil leta 1998 sprejet moratorij, ki ga skuša predstavniški dom z novim predlogom še podaljšati. Nekaj zveznih držav sicer zaračunava davek, vendar novi predlog predstavniškega doma predvideva tudi izločitev tega.

Clinton za podelitev stalnega statusa Kitajski

10. 05. 2000 11.45

Ameriški predsednik Bill Clinton je v Beli hiši zbral ugledne člane demokratske in republikanske stranke ter nekdanja predsednika Jimmyja Carterja in Geralda Forda, s katerimi je ponovil poziv kongresu, naj čez štirinajst dni Kitajski potrdi status stalnih trgovinskih ugodnosti. Clinton se je tako skupaj s podpredsednikom Alom Gorom glede trgovine s Kitajsko znašel na drugi strani političnih okopov, saj podelitev trgovinskih ugodnosti Kitajski podpirajo republikanci, ki so ga pred letom skušali pognati iz Bele hiše, večina demokratov pa je razpeta med zvestobo predsedniku in sindikalnimi organizacijami.

Povezovanje z belgijskim parlamentom

09. 05. 2000 19.23

Predstavniški dom belgijskega parlamenta namerava okrepiti sodelovanje s parlamenti iz držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji in se v prvi fazi posvetiti predvsem krepitvi stikov s slovenskimi poslanci, kasneje pa tudi z ostalimi, na primer s ciprskimi, danes poroča belgijski dnevnik Le Soir.

Hrvaška in manjšine

05. 05. 2000 19.16

Hrvaška vlada je danes podprla spremembe ustavnega zakona o pravicah manjšin, saboru pa predložila predloge o enakopravni uradni uporabi jezikov in šolanju v teh jezikih. V predlaganem ustavnem zakonu o spremembah ustavnega zakona o pravicah manjšin je predvideno poimensko imenovanje 16 manjšin, med njimi slovenske, bošnjaške, črnogorske in makedonske.

Vermont o uzakonitvi istospolne skupnosti

19. 04. 2000 09.59

Senat v Vermontu bo v sredo glasoval o predlogu zakona, s katerim bi Vermont postal prva ameriška država, ki dovoljuje zakonske zveze istospolnih partnerjev. Vermont tako postaja glede pravic homoseksualcev najnaprednejša zvezna država. Državno vrhovno sodišče je lani decembra odločilo, da so pravice istospolnih partnerjev v državi neupravičeno kratene, kar je sprožilo prizadevanja za uzakonitev zakonske zveze, v kateri bi imela istospolna partnerja večino enakih pravic, ki gredo zvezi med moškim in žensko.

Račanov odziv na Borkovićeve grožnje

16. 04. 2000 12.36

Hrvaški premier Ivica Račan je po petkovem sprejemu deklaracije o sodelovanju Hrvaške s haaškim mednarodnim sodiščem za nekdanjo Jugoslavijo izpostavil pravico vseh do svobode izražanja in dialoga, poudaril pa, da demokratična Hrvaška ne more pristati in tolerirati groženj ter izsiljevanj z žvenketanjem orožja in izzivanjem državljanske vojne.

Sprejeli predlog zakona o Iranu

02. 03. 2000 10.44

Ameriški kongresniki so predsedniku Billu Clintonu sinoči poslali v podpis predlog zakona o sankcijah proti državam, ki Iranu prodajajo orožje, med katerimi je posebej izpostavljena Rusija. Predstavniški dom in senat sta pred tednom dni vsak posebej soglasno sprejela vsak svoj predlog, sinoči pa so ga združili v enega, pri čemer je prevladala senatna verzija. Predstavniški dom jo je potrdil s 420 glasovi brez negativnih ali vzdržanih glasov.

Hrvaški sabor potrdil vlado Ivice Račana

10. 02. 2000 08.42

Hrvaški predstavniški dom je včeraj izglasoval zaupnico vladi premiera Ivice Račana in podprl njen program za naslednja štiri leta. Po izglasovani zaupnici so pred poslanci zaprisegli člani nove hrvaške vlade.

Prvo zasedanje novega sabora

02. 02. 2000 21.27

V Zagrebu se je prvič sestalo 151 poslancev novega sabora, v katerem ima koalicijska šesterica 95 poslanskih sedežev. Najmočnejša opozicijska stranka je HDZ s 46 poslanci. Za predsednika sabora so poslanci izvolili Zlatka Tomčića, predsednika kmečke stranke. Tomčić bo do torka opravljal tudi dolžnosti predsednika države.

Volitve Hrvatov v tujini potekajo mirno

02. 01. 2000 17.29

Volitve hrvaških državljanov, ki živijo v tujini, po podatkih hrvaškega volilnega odbora potekajo na hrvaških diplomatsko-konzularnih predstavništvih mirno in brez težav.

Tuđmanovo stanje poslabšano

07. 12. 1999 14.31

Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tuđmana se je minulo noč še poslabšalo, je zapisano v današnjem sporočilu zdravniškega konzilija. Izvedli so posebne ukrepe intenzivnega zdravljenja, še dodajajo Tuđmanovi zdravniki.

Tuđman opravilno nesposoben

26. 11. 1999 16.01

Hrvaško ustavno sodišče je potrdilo začasno opravilno nesposobnost predsednika Franja Tuđmana. Odločitev, s katero so se pooblastila predsednika republike začasno prenesla na predsednika sabora Vlatka Pavletića, je začela veljati danes opoldne.

Vodstvo HDZ vztraja pri svojih stališčih

24. 11. 1999 08.04

Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) vztraja, da lahko začasna opravilna nesposobnost predsednika Franja Tuđmana traja 30, 60 ali 90 dni in da lahko hrvaška vlada šele potem predlaga ustavnemu sodišču sprožitev ponovne začasne ali trajne opravilne nesposobnosti predsednika, je nocoj po sestanku vodstva HDZ izjavil podpredsednik stranke Vladimir Šeks.

Tuđmanovo zdravstveno stanje stabilno

21. 11. 1999 09.53

Hrvaške opozicijske parlamentarne stranke so včeraj potrdile, da jim je vladajoča Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) predložila načrt pravne rešitve vprašanja začasne nezmožnosti hrvaškega predsednika Franja Tudjmana.

Predstavniški dom proti financiranju novega lovskega letala F-22

22. 07. 1999 10.06

Predstavniški dom ameriškega kongresa naj bi v četrtek odobril 266 milijard dolarjev proračunskega denarja, v katerem pa ne bo postavke o financiranju novega ''nevidnega'' lovskega letala F-22, za katerega razvoj so bili načrti pripravljeni že leta 1981. Negativno razpoloženje v predstavniškem domu do novega vojaškega letala je presenetilo Pentagon, Belo hišo in tudi senat, saj se doslej še nikoli ni zgodilo, da bi kongres zavrnil financiranje novega orožja, ki je tik pred tem, da pride v uporabo. Ameriške zračne sile so načrtovale nakup prvega takega letala že ob koncu letošnjega leta.

Ameriški poslanci za prostotrgovinsko območje z Afriko

17. 07. 1999 09.12

Predstavniški dom ameriškega kongresa je včeraj glasoval za vzpostavitev prostotrgovinskega območja med ZDA in Afriko.

Ameriškim predsednikom se obeta povišica

16. 07. 1999 18.39

Predstavniški dom ameriškega kongresa je brez večje razprave danes sprejel odločitev o povišanju letne plače bodočih ameriških predsednikov iz sedanjih 200.000 na 400.000 dolarjev.

Nakup orožja v ZDA

18. 06. 1999 20.47

Ameriški predstavniški dom je z 218 glasovi za in 211 glasovi proti sprejel predlog zakona, ki olajšuje nakup orožja v ZDA.

Predstavniški dom ZDA odobril sredstva za vojno v ZRJ

19. 05. 1999 08.12

Predstavniški dom ameriškega kongresa je v torek po lokalnem času odobril zakon o izrednih izdatkih, v katerem je večji del sredstev v skupni višini 14,6 milijarde dolarjev namenjenih za financiranje ameriškega sodelovanja v napadih na ZRJ in za pomoč beguncem s Kosova.

Predstavniški dom odobril več kot 13 milijard dolarjev za vojsko

07. 05. 1999 09.51

Predstavniški dom ameriškega kongresa je s 311 proti 105 glasovom izglasoval predlog zakona, s katerim bi ameriški vojski za posredovanje na Kosovu in tudi za druge namene odobrili izredna proračunska sredstva v višini 13,1 milijarde ameriških dolarjev. Predlog je dobil trdno podporo obeh strank, čeprav vsota precej presega prvotni predlog predsednika ZDA Billa Clintona, ki je zaprosil za 6 milijard dolarjev. Podoben predlog zakona mora zdaj sprejeti še senat, ki je po napovedih poznavalcev manj radodaren. Tako se v kratkem pričakuje kompromis med senatom in predstavniškim domom, ki bi poslala predsedniku v podpis predlog zakona, ki bi vseboval okrog 9 milijard dolarjev.

Beloruski poslanci za priključitev ZRJ v rusko-belorusko unijo

05. 05. 1999 17.35

Predstavniški dom beloruskega parlamenta je danes soglasno podprl predlog o priključitvi ZRJ k uniji med Rusijo in Belorusijo.

Bela hiša kritizira glasovanje predstavniškega doma

29. 04. 1999 21.01

Bela hiša je včerajšnje glasovanje predstavniškega doma proti resoluciji, s katero bi podprli bombardiranje zveze NATO v ZRJ, ocenila kot preveč protislovno, da bi ga resno upoštevali.

Predstavniški dom omejil Clintonove pristojnosti glede kopenskega posega na Kosovu

29. 04. 1999 07.24

Ameriški predstavniški dom je danes sprejel odločitev, da se mora predsednik Bill Clinton za morebitno napotitev kopenskih enot na Kosovo najprej posvetovati s spodnjim domom ameriškega kongresa. Če predstavniški dom ne da zelene luči za akcijo, je tudi ne bo financiral.

Predstavniški dom omejil Clintonove pristojnosti glede kopenskega posega na Kosovu

28. 04. 1999 22.44

Ameriški predstavniški dom je danes sprejel odločitev, da se mora predsednik Bill Clinton za morebitno napotitev kopenskih enot na Kosovo najprej posvetovati s spodnjim domom ameriškega kongresa. Če predstavniški dom ne da zelene luči za akcijo, je tudi ne bo financiral.

Ameriški kongres bo morda le prispeval k UNFPA

16. 04. 1999 08.40

Člani odbora za mednarodne odnose v predstavniškem domu ameriškega kongresa so se s 23 glasovi proti 17 odločili, da celotnemu predstavniškemu domu predlagajo vnovično financiranje Sklada Združenih narodov za prebivalstvo (UNFPA). Predstavniški dom bo o tem glasoval prihodnji teden.

Ameriški senat odobril izplačilo odškodnin svojcem žrtev iz Cermisa

24. 03. 1999 09.27

Ameriški senat je sinoči odobril izplačilo 40 milijonov dolarjev odškodnine družinam 20 žrtev lanske nesreče v italijanskem smučarskem središču Cermis, ko je ameriško vojaško letalo pretrgalo gondolsko žico in je gondola strmoglavila v globino.

Več Američanov podpira ukrep na Kosovu

24. 03. 1999 09.22

Glede na javnomnenjsko raziskavo Gallupovega inštituta 46 odstotkov Američanov podpira ameriško vojaško akcijo na Kosovu, medtem ko ji 43 odstotkov nasprotuje.

V Nigeriji zmagala Narodna demokratska stranka

22. 02. 1999 14.29

Na sobotnih volitvah v nigerijski senat je absolutno večino osvojila Narodna demokratska stranka (PDP), ki za predsednika podpira nekdanjega vojaškega voditelja generala Oluseguna Obasanija.

Slovenska parlamentarna misija poletela proti Dublinu

15. 02. 1999 09.35

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je z brniškega letališča s posebnim letalom odletel na tridnevni uradni obisk na Irsko, kjer bo kot gost predsednika tamkajšnjega predstavniškega doma Seamusa Pattisona opravil številne stike z vidnejšimi predstavniki parlamenta in vlade ter se srečal z irsko predsednico Mary McAleese.