Poslanci

Ruski proračun za leto 2000 dokončno sprejet

03. 12. 1999 19.54

Poslanci ruske dume so na zadnjem zasedanju pred parlamentarnimi volitvami 19. decembra dokončno odobrili proračun za leto 2000. Za finančni zakon za prihodnje leto je glasovalo 308 poslancev, 52 se jih je izreklo proti, trije pa so se vzdržali glasovanja.

Tretje branje pokojninske reforme

02. 12. 1999 20.12

Državni zbor je začel zadnji korak, tretje branje, pokojninske reforme. Nov zakon bo predvidoma začel veljati prvega januarja. Vroče vprašanje reforme je še vedno razmerje med najnižjo in najvišjo pokojnino, ki bo predvidoma ena proti štiri. Desna opozicija predlaga znižanje razmerja, vlada pa odgovarja, da bi to pomenilo pretirano uravnilovka. Poslanci krščanskih demokratov so trdili, da je reforma pisana na kožo privilegirancev in da je premalo korenita.

Nemški parlament o financiranju CDU

02. 12. 1999 17.34

Nemški parlament je danes začel razpravo o uvedbi preiskave o tajnih bančnih računih stranke nekdanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla, Krščansko demokratske unije (CDU). Po predvidevanjih naj bi poslanci potrdili oblikovanje posebne 15 članske komisije, ki bi pojasnila afero o nepravilnostih v financiranju krščanskih demokratov v času Kohlovega predsedovanja.

Spremembe zakona o veterini

02. 12. 1999 14.23

Medtem, ko je kmetijski minister v Združenih državah, je državni zbor včeraj sprejel spremembe zakona o veterini, ki naj bi preprečile embargo na izvoz rdečega mesa v Evropsko unijo.

Delegacija FJK v Rimu

01. 12. 1999 07.59

Delegacija članov deželnega sveta Furlanije-Julijske krajine se je danes v Rimu sešla s predsednikom italijanske poslanske zbornice Lucianom Violantejem in predsedniki poslanskih klubov vladajoče leve sredine. Violante je delegaciji zagotovil, da je zakon o zaščiti slovenske manjšine eden od štirih najpomembnejših zakonov, s katerimi se bo poslanska zbornica ukvarjala do deželnih volitev marca prihodnje leto, je nocoj poročal Radio Slovenija.

Se želi Jelcin izogniti odločanju?

26. 11. 1999 20.47

Zdravniki ruskega predsednika so sporočili, da se bo moral Boris Jelcin, ki ima virusno infekcijo, zdraviti dva tedna. Na Jelcina, ki se je dobro počutil še včeraj dopoldne, pa se je danes v parlamentu vsul plaz kritik. Poslanci namreč menijo, da se predsednik le izgovarja na bolezen, da bi se tako izmaknil velikim političnim odločitvam glede krize v Čečeniji in združevanja z Belorusijo.

O zaščiti Slovencev po novem letu

25. 11. 1999 14.09

Poslanska zbornica bo 11. januarja prihodnje leto nadaljevala obravnavo zaščitnega zakona za slovensko manjšino, so včeraj sklenili vodje poslanskih skupin na predlog predsednika parlamenta Luciana Violanteja; ta je ponovil razloge, zaradi katerih je zbornica prekinila obravnavo zakonskega predloga poslanca Masellija.

DZ najprej o ratifikacijah

19. 11. 1999 13.47

DZ je ratificiral tri mednarodne sporazume (slovensko-švicarski sporazum o konsolidaciji dolgov nekdanje Jugoslavije, ustavo mednarodne organizacije za migracije ter spremembe kreditne pogodbe z Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) v zvezi s potekajočo gradnjo avtocest), nato pa so se poslanci lotili tretje obravnave predloga zakona o preprečevanju uporabe prepovedanih drog in o obravnavanju uživalcev prepovedanih drog.

Razpustitev hrvaškega parlamenta prestavljena

12. 11. 1999 20.24

Zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja hrvaškega predsednika Franja Tuđmana so prestavili za danes napovedano razpustitev hrvaškega parlamenta. Mandat parlamenta namreč poteče 27. novembra, vendar so rok na zahtevo vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) skrajšali, da bi se stranke lahko pripravile na volitve 22. decembra.

Preložena odločitev o predčasnih volitvah

11. 11. 1999 19.20

Srbski parlament je danes za nedoločen čas preložil odločitev o opozicijskem predlogu o predčasnih volitvah. Skupščina je s 163 glasovi izglasovala, da se predlog Srbskega gibanja obnove vrne v obravnavo komisiji za pravna in administrativna vprašanja. Komisija bo pripravila svoje mnenje o predlogu, o katerem bodo nato odločali poslanci, je sporočil predsednik srbske skupščine Dragan Tomić. O predčasnih volitvah se bo izjasnila tudi srbska vlada.

Prepoved potovanja v tujino za opozicijo

10. 11. 1999 16.37

Srbski režim namerava opozicijskim voditeljem prepovedati potovanje v tujino, je poročal beograjski tednik Nedeljni telegraf. ''Seznam 800'' je odgovor uradnega Beograda na prepoved, ki jo je EU uvedla za 300 predstavnikov režima.

Dogovor o okvirnem programu dela

09. 11. 1999 17.38

Kolegij predsednika državnega zbora Janeza Podobnika je sprejel dogovor o okvirnem programu dela do konca januarja 2000 in določil dnevni red naslednjega rednega zasedanja, ki se bo začelo prihodnji torek, 16. novembra in na katerem bodo poslanci med približno 45 zadevami kot prvo opravili splošno razpravo in odločanje o nadaljevanju postopka pri sprejemanju vladnega predloga državnega proračuna za leto 2000.

Srbski parlament o predčasnih volitvah

09. 11. 1999 15.08

Srbski parlament je v torek z veliko večino sprejel predlog opozicije, naj na dnevni red zasedanja postavi vprašanje predčasnih volitev.

O proračunu 2000 parlamentarna delovna telesa

08. 11. 1999 09.47

Parlamentarna delovna telesa se bodo od 9. do 12. novembra seznanjala s predlogom državnega proračuna za leto 2000 in proračunskim memorandumom. Zatem pa bo DZ na 17. redni seji, ki naj bi se začela 16. novembra, opravil tudi splošno razpravo o omenjenih proračunskih dokumentih za prihodnje leto.

Trije koalicijski poslanci vložili novelo zakona

07. 11. 1999 19.02

Skupina poslancev v državnem zboru, Richard Beuermann (LDS), Stanislav Brenčič (SLS) in Ivan Kebrič (DeSUS), je v parlamentarno proceduro po skrajšanem postopku vložila novelo zakona o socialnem varstvu, s katero želijo razširiti možnost centrov za socialno delo, da odločajo po diskrecijski pravici: tako bodo dobili upravičenci, ki presegajo postavljeno dohodkovno mejo, možnost, da lahko v primeru materialne ogroženosti dobijo tudi denarno pomoč za daljši čas in ne le za trenutno premostitev.

Pukšičeva komisija dobila nove člane

04. 11. 1999 21.27

Pukšičeva preiskovalna komisija je dobila nove člane - to so Janez Janša za socialdemokrate, Ivan Božič za krščanske demokrate in Samo Bevk za Združeno listo. Število članov komisije se je tako povečalo na devet. To naj bi za komisijo, ki je znana predvsem po preiskovanju primerov Smelt in Elan in zoper katero so včeraj napovedali dve ustavni pritožbi, pomenilo nov zagon.

Želja po večjem nadzoru nad privatizacijo bank

02. 11. 1999 20.45

Člani državnozborskega odbora za finance, ki se je na pobudo SKD-ja sestal na izredni seji, so vladi naložili, naj v štirinajstih dneh pripravi poročilo o dosedanjem poteku privatizacije državnih bank - Nove ljubljanske banke in Nove kreditne banke Maribor. Zahtevajo namreč večjo preglednost pri lastninjenju, poslanci SKD in SDS pa za lastninjenje bank zahtevajo celo poseben zakon.

Izredne seje na predlog vlade ne bo

29. 10. 1999 21.40

Izredne seje državnega zbora, ki jo je danes zahtevala vlada, ne bo, je STA izvedela v kabinetu generalne sekretarke DZ. Za obravnavo predlagani predlogi zakonov - razen ratifikacij hrvaško-slovenskih sporazumov o obmejnem prometu in sodelovanju ter o ureditvi premoženjsko-pravnih razmerij - so namreč že na prehodnem sklicu 17. redne seje DZ, ki naj bi se začela v torek, 16. novembra.

Fischer ponovno predsednik avstrijskega parlamenta

29. 10. 1999 19.47

Na ustanovnem zasedanju avstrijskega parlamenta so poslanci za predsednika parlamenta ponovno izvolili Heinza Fischerja (SPOe). 61-letni Fischer je na tem položaju že od leta 1990. Izvolitev Fischerja je podprlo 140 od 183 poslancev, 25 glasovnic pa je bilo neveljavnih. Poslanka SPOe Christian Faul je dobila šest glasov, ostali kandidati pa 12.

Vlada predlaga sklic izredne seje DZ

29. 10. 1999 11.20

Vlada je predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku poslala zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri naj bi poslanci med drugim odločali o ratifikaciji dveh hrvaško-slovenskih sporazumov: o obmejnem prometu in sodelovanju ter o ureditvi premoženjsko-pravnih razmerij.

Danes v Državnem zboru

28. 10. 1999 15.48

Državni zbor je med dopoldanskim zasedanjem v okviru hitrega postopka opravil drugo obravnavo vladnega zakona o železniškem prometu in za tem na predlog matičnega odbora za infrastrukturo in okolje postopek začasno prekinil.

Razprava o razlogih morebitnega embarga

28. 10. 1999 15.26

Parlamentarna komisija za evropske zadeve je nadaljevala razpravo o razlogih za napovedano prepoved izvoza rdečega mesa in mesnih izdelkov iz Slovenije v EU, ki jo je Evropska komisija minuli teden sicer preložila na februar 2000, če Slovenija dotlej ne odpravi nepravilnosti, ki jih je v slovenskih klavno-predelovalnih obratih ugotovila veterinarska inšpekcija EU.

Združevanje SLS in SKD v krizi

25. 10. 1999 20.30

Najbolj razvpiti politični projekt v Sloveniji, združevanje ljudske stranke in krščanskih demokratov je kot vse kaže v resni krizi. Pri iskanju krivcev omenjajo predvsem vrhova obeh strank. Nekateri poslanci in predsedniki odborov ljudske stranke so menda predsedniku Marjanu Podobniku poslali pismo, v katerem je bilo kar precej kritičnih besed.

Nova koalicija v Italiji

23. 10. 1999 09.27

Včeraj so se voditelji glavnih strank sedanje italijanske vladne koalicije strinjali, da bodo podprli oblikovanje nove vladne večine.

Mesna resnica

22. 10. 1999 20.42

Prepričanje Slovencev o visokih standardih vetrinarskega nadzora in nesporni kakovosti slovenskega mesa je v številnih primerih utvara. Pravzaprav je čudno, da kakšna afera ni izbrunila že prej. To smo lahko razbrali tudi iz tega, kar smo včeraj zvečer slišali v državnem zboru, kjer so se zbrali vsi najbolj odgovorni za mesni zaplet z Evropsko unijo.

Zavrnili prepoved delovanja nekdanjih komunistov

22. 10. 1999 16.53

Poslanci sejma, spodnjega doma poljskega parlamenta, so danes zavrnili predlog zakona, v skladu s katerim bi nekdanjim komunističnim uradnikom za deset let prepovedali opravljanje javnih služb.

Za preklic sklepov AVNOJ

21. 10. 1999 13.47

Poslanci v deželnem zboru avstrijske Štajerske v Gradcu, z izjemo Zelenih, so na zasedanju pozvali avstrijsko vlado, naj skupaj z drugimi državami EU zahteva od Češke in Slovaške preklic Beneševih dekretov ter od Slovenije preklic sklepov AVNOJ, je danes objavil avstrijski dnevnik Der Standard.

Protesti v Indoneziji

21. 10. 1999 10.48

Izvolitev novega predsednika Indonezije Abdurrahmana Wahida je včeraj v Džakarti zanetila demonstracije polne nasilja. Policija je proti več deset tisočim privržencem junija izvoljene Megawati Sukarnoputri uporabila tudi strelno orožje in solzivec. Po poročanju naj bi bile dve osebi mrtvi, 29 pa ranjenih. O nasilju poročajo tudi iz drugih mest na otoku Java.

Sprejet zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov

20. 10. 1999 18.21

Državni zbor je po domala dvodnevni obravnavi kljub nasprotovanju SLS, SKD in SDS sprejel zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov v družbeni lastnini. Novi zakon ureja lastništvo tovrstnih spomenikov potem, ko je dosedanji zakon, ki je to urejal, ustavno sodišče v začetku tega leta razveljavilo in zakonodajalcu naložilo ureditev tega vprašanja v roku osmih mesecev. Ta rok se je iztekel 14. oktobra.

Uporaba računalniške tehnologije v parlamentu

19. 10. 1999 20.55

Računalniki in računalniško podprti mediji prinašajo v svet obilico novosti; seveda se jim ne morejo izogniti niti poslovneži ali politiki. Slovenski parlament gre, kar zadeva računalniško tehnologijo, s svetom v korak. Poslanci pa malce zaostajajo.