Poslanci

Sprejet zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov

20. 10. 1999 18.21

Državni zbor je po domala dvodnevni obravnavi kljub nasprotovanju SLS, SKD in SDS sprejel zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov v družbeni lastnini. Novi zakon ureja lastništvo tovrstnih spomenikov potem, ko je dosedanji zakon, ki je to urejal, ustavno sodišče v začetku tega leta razveljavilo in zakonodajalcu naložilo ureditev tega vprašanja v roku osmih mesecev. Ta rok se je iztekel 14. oktobra.

Uporaba računalniške tehnologije v parlamentu

19. 10. 1999 20.55

Računalniki in računalniško podprti mediji prinašajo v svet obilico novosti; seveda se jim ne morejo izogniti niti poslovneži ali politiki. Slovenski parlament gre, kar zadeva računalniško tehnologijo, s svetom v korak. Poslanci pa malce zaostajajo.

Predlog za veto na novelo zakona o RTVS

18. 10. 1999 19.45

Interesna skupina delojemalcev v DS in komisija DS za politični sistem ocenjujeta, da posamezne določbe novele zakona o RTVS niso sprejemljive, zato na novelo predlagata sprejem odložilnega veta; predsedniku DS Tonetu Hrovatu pa sta poslali zahtevo za sklic seje DS, ki naj bi bila predvidoma v četrtek oz. petek. Interesna skupina delojemalcev in komisija za politični sistem nasprotujeta sprejeti rešitvi, po kateri naj bi bilo ob imenovanju odgovornih urednikov na RTVS namesto dosedanjega soglasja zaposlenih v uredništvu potrebno le njihovo mnenje. Vodja te interesne skupine Dušan Semolič v predlogu za veto navaja, da je bila navedena sprememba sprejeta z amandmajem in je predlagatelji zakona, poslanci LDS Anton Anderlič, Rudolf Moge in Richard Beuermann, sploh niso predlagali. Omenjena sprememba zakona pa po mnenju interesne skupine delojemalcev pomeni bistven korak nazaj od vsebinsko dobro opredeljenega demokratičnega soodločanja zaposlenih pri imenovanju in razrešitvi odgovornega urednika programa.

Poročilo o nakupu orožja

15. 10. 1999 20.56

V ospredju današnjega dogajanja je bila seja odbora za obrambo, ki je obravnaval vladno poročilo o nakupih orožja v lanskem in letošnjem letu. Seveda poslanci niso mogli mimo odmevnega poročila računskega sodišča, ki je pri nakupih orožja od leta 94 do 97 odkrilo hude nepravilnosti.

Pogoji DeSUS za podporo proračuna

15. 10. 1999 20.15

Če vlada na predlog ministra za finance ne bo sprejela konkretnega predloga za pokritje zmanjšanja transfera za pokojninsko blagajno za še dodatnih 10 milijard tolarjev, kar pomeni načrtno ustvarjanje izgube v pokojninski blagajni, poslanci DeSUS ne bodo podprli proračuna, je v izjavi za javnost zapisal podpredsednik stranke in minister brez listnice, zadolžen za koordinacijo delovnih teles s področja socialnega varstva Janko Kušar.

TEAM v Ljubljani o drugačni poti v EU

14. 10. 1999 14.19

Organizacija TEAM bo v nedeljo, 24. oktobra, pripravila srečanje v Ljubljani na temo ''Prihodnost Evrope'', na katerem naj bi člani upravnega odbora TEAM in gosti spregovorili o trenutnih procesih v Evropski uniji, je na današnji novinarski konferenci napovedal član UO TEAM in skupine Neutro Gorazd Drevenšek.

Poročevalec EP za Slovenijo bo Italijan Martelli

07. 10. 1999 18.50

Poročevalec Evropskega parlamenta (EP) za Slovenijo bo postal italijanski socialist Claudio Martelli. Tako so se danes odločili znotraj socialistične, za krščanskimi demokrati druge najmočnejše skupine v EP, ki ji je po dogovoru med političnimi skupinami ''pripadla'' Slovenija''.

Poslanci zahtevajo sklic izredne seje DZ

06. 10. 1999 18.25

Skupina 24 poslancev - večina iz LDS, ZLSD in DeSUS - je od predsednika DZ Janeza Podobnika zahtevala sklic izredne seje DZ o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o RTVS.

Za večjo kredibilnost slovenskega potnega lista

06. 10. 1999 15.38

Parlamentarni odbor za notranjo politiko in pravosodje je med pripravami na naslednja zasedanja pred prvo obravnavo soglasno (7:0) podprl nov vladni zakon o potnih listinah državljanov RS; z njim naj bi posodobili veljavno zakonodajo iz osamosvojitvenega leta 1991 in v tem okviru s centralizirano izdelavo povečali učinkovitost pri preprečevanju ponarejanja in zlorab slovenskih potovalnih dokumentov ter jim v povezavi s tem vrnili visoko mednarodno kredibilnost iz začetka devetdesetih.

Delegacija OMO na Norveško

02. 10. 1999 11.15

Na povabilo predsednika zunanjepolitičnega odbora norveškega parlamenta Haakona Blankenborga bo delegacija odbora DZ za mednarodne odnose od 3. do 5. oktobra obiskala Norveško, kar bo prvi slovenski obisk na parlamentarni ravni v tej državi.

Zavrnjen zakon o javnem mediju RTV Slovenija

01. 10. 1999 19.19

DZ je zavrnil zakon o javnem mediju RTV Slovenija, ni soglašal z noveliranjem zakona o ustavnem sodišču ter ratificiral Evropsko konvencijo o uresničevanju otrokovih pravic. Zakon o javnem mediju RTV Slovenija je aprila letos predlagala skupina desetih poslancev SKD in SDS s prvopodpisanim Benjaminom Henigmanom (SKD) potem, ko ni uspel predlog o uvedbi neposrednih prenosov sej DZ. Z omenjenim zakonom so opozicijski poslanci želeli uvesti neposredno prenašanje sej DZ na t.i. način tretjega TV programa ter spremeniti in povečati sestavo Sveta RTVS s 25 na 45 članov. Po oceni državne sekretarke Majde Širca je zakon neprimeren, ker 95-odstotno ohranja dikcijo veljavnega zakona in uvaja spremembe na tistih področjih, ki jih Slovenija v tem trenutku akutno ne potrebuje. Napovedala je tudi, da bo vlada sledila odločbi ustavnega sodišča in bo v roku dveh tednov rešila sporno določbo o pobiranju naročnin, pripravila pa je tudi krovni zakon o medijih in novelirani zakon o RTVS.

Danes v DZ

29. 09. 1999 20.40

V ospredju je danes pokojninska reforma in pokojnine duhovnikov, o katerih so govorili v državnem zboru. Poslanci so se razhajali predvsem glede načina usklajevanja pokojnin in predloga, da bi število otrok vplivalo na olajšave pri plačevanju socialnih prispevkov.

Poslanci za Pakt stabilnosti

28. 09. 1999 19.58

Poslanci so danes na zasedanju državnega zbora govorili tem, kakšno korist bo imela Slovenija od vključevanja v t.i. Pakt stabilnosti, ki naj bi umiril Balkan. Sodeč po razpravah kaže, da se Slovenci deset let po osamosvojitvi še vedno bojimo nekakšne Nove Jugoslavije, ki jo nekateri vidijo v temeljih Pakta Stabilnosti. Ob koncu razprave so poslanci z 48 glasovi za in dvema proti podprli izhodišča vlade za prihodnje sodelovanje Slovenije v paktu.

Spremembe uredbe o carinski oprostitvi

26. 09. 1999 20.24

Skupina poslancev v državnem zboru s prvopodpisanim Brankom Kelemino (SDS) je na vlado naslovila pisno poslansko pobudo za spremembe določbe, v skladu s katero je osebno motorno vozilo za invalidne osebe izključno namenjeno za prevoz invalidov. Poslanci vladi predlagajo, da se invalidni osebi omogoči, da s pisnim pooblastilom pooblasti upravičenca, njegove starše oz. skrbnike, da lahko v njihovem imenu za njihove potrebe motorno vozilo za invalidne osebe vozijo pooblaščene osebe brez prisotnosti invalidne osebe.

DZ o pokojninah

24. 09. 1999 20.25

Poslanci Državnega zbora (DZ)so danes spet vroče in goreče nadaljevali razpravo o pokojninski reformi. Glavna tema so spet bile visoke pokojnine, ki so jih po prepričanju dela opozicije nekateri pridobili v prejšnji družbeni ureditvi. Krščanski in social demokrati so menili, da reforma prinaša premalo radikalnejših sprememb, vladi pa očitajo, da ohranja poseben status prejšnjih oblastnikov.

Zasedanje državnega zbora

21. 09. 1999 20.24

V državnem zboru je bila prvič po počitnicah na dnevnem redu točka vprašanja in pobude. To pomeni, da so poslanci lahko članom vlade postavljali bolj ali manj neprijetna vprašanja. Na nekaj vprašanj so odgovore tudi dobili.

Podaljšan mandat ruskih vojakov na Kosovu

18. 09. 1999 09.10

Zgornji dom ruskega parlamenta je včeraj na izrednem zasedanju odobril zahtevo ruskega predsednika Borisa Jelcina po podaljšanju mandata ruskih vojakov v enotah SFOR do 31. julija leta 2000.

Čerkezi razglasili avtonomno območje

16. 09. 1999 22.21

Poslanci Čerkezov v ruski kavkaški republiki Karačaj-Čerkezija so danes izglasovali odlok o razglasitvi avtonomnega območja Čerkezije v okviru ruske federacije.

Embargo na izvoz orožja za Indonezijo

16. 09. 1999 19.01

Evropska unija je danes uradno sprejela odločitev o uvedbi štirimesečnega embarga na prodajo orožja za Indonezijo. S tem želijo prisiliti vlado v Džakarti k upoštevanju želje po neodvisnosti za Vzhodni Timor. Po preteku embarga bo EU, če sankcije ne bodo imeli učinka, pozvala tudi druge države k podobnim ukrepom.

DZ začel prvo popočitniško sejo

16. 09. 1999 15.03

Državni zbor (DZ) je sprejel dnevni red prvega jesenskega zasedanja, na katerem bo obravnaval osem zadev, saj je parlamentarna večina na pobudo predsednika DZ Janeza Podobnika s potekajoče izredne seje umaknila obravnavo vladne informacije o sodelovanju Slovenije v paktu stabilnosti za jugovzhodno Evropo; z dnevnega reda je DZ od prvotno predvidenih desetih točk umaknil tudi zakon o železniškem prometu, o katerem naj bi poslanci odločali po hitrem postopku.

Potrjena nova Evropska komisija

15. 09. 1999 20.03

Evropski parlament je danes potrdil imenovanje nove Evropske komisije na. S potrditvijo ekipe Romana Prodija je končana institucionalna kriza, ki je v Evropski uniji nastopila potem, ko je marca letos zaradi obtožb o finančnih in drugih nepravilnostih odstopila prejšnja komisija Jacquesa Santerja.

VS ZN o mednarodnem posredovanju v Indoneziji

13. 09. 1999 21.24

Varnostni svet Združenih narodov bo še nocoj razpravljal o resoluciji, ki bo omogočila mednarodno posredovanje na Vzhodnem Timorju. Z otoka medtem še naprej poročajo o nasilju nad civilnim prebivalstvom.

DZ danes tudi o Paktu stabilnosti

10. 09. 1999 16.01

Delovni utrip parlamentarne jeseni je z določitvijo prvih jesenskih zasedanj danes okvirno določil kolegij predsednika državnega zbora Janeza Podobnika; tako se bodo poslanke in poslanci prvič sešli prihodnji četrtek, 16. septembra, na 39. izredni seji, na kateri bodo predvidoma med devetimi zadevami odločali o sprejemu več zakonov iz državnega programa za prevzem pravnega reda Evropske unije (EU) ter opravili razpravo o informaciji vlade v zvezi s paktom stabilnosti za jugovzhodno Evropo.

Odbor za notranjo politiko že takoj po počitnicah delovno

10. 09. 1999 07.48

Odbor državnega zbora za notranjo politiko in pravosodje, ki se je včeraj prvič sestal po parlamentarnih počitnicah, je med drugim pred tretjo obravnavo v državnem zboru le z manjšimi redakcijskimi popravki potrdil besedilo predloga zakona o prevozu nevarnega blaga in besedilo predloga zakona o splošnem upravnem postopku.

Sešel se je kosovski parlament

31. 08. 1999 19.36

V Prištini se je v navzočnosti zmernega voditelja kosovskih Albancev Ibrahima Rugove danes sešel lani izvoljen ''kosovski'' parlament, ki pa ga jugoslovanske oblasti in mednarodna skupnost niso priznale.

Zaslišanja bodočih komisarjev

30. 08. 1999 16.15

Evropski parlament je danes začel zaslišanja 19 bodočih evropskih komisarjev, med katerimi bo ugotovil, ali so kandidati primerni za vodenje izvršilnega organa Evropske unije. Glasovanje o potrditvi celotne komisije bo predvidoma 15. septembra v Strasbourgu.

Putina izvolili za novega ruskega premiera

16. 08. 1999 20.59

Poslanci ruske dume so v prvem krogu glasovanja izvolili Vladimirja Putina za novega ruskega premiera. Za dosedanjega prvega podpredsednika vlade in nedanjega šefa varnostne službe jih je glasovalo 233, proti pa 84. 46-letni Putin je že peti ruski premier v zadnjem letu in pol.

Holbrooka potrdili za veleposlanika ZDA pri ZN

05. 08. 1999 19.58

Ameriški senat je Richarda Holbrooka danes potrdil za veleposlanika ZDA pri Združenih narodih.

Dogovor o oblikovanju komisije

31. 07. 1999 21.00

Delegaciji parlamentarne skupščine rusko-beloruske unije in jugoslovanske skupščine sta se po štiridnevnih pogovorih danes dogovorili, da bosta parlamenta septembra oblikovala skupno komisijo, ki bo pripravila zakonske podlage za sprejem ZRJ v rusko-belorusko unijo, je poročala agencija Tanjug.

Septembra izredno in redno parlamentarno zasedanje

30. 07. 1999 10.53

Državni zbor bo preostale točke dnevnega reda potekajočega izrednega zasedanja preložil na september, ko naj bi, kot so se dogovorili na kolegiju predsednika DZ Janeza Podobnika, sklicali izredno in redno sejo. Izredna seja naj bi se začela predvidoma 16., redna pa 21. septembra.