Poslanci

Z zakonom do izvedbe volitev v Kopru še pred koncem junija?

12. 03. 1999 17.26

Skupina 33 poslancev s prvo podpisanima Aurelijem Jurijem (ZLSD) in Tonetom Anderličem (LDS) je v četrtek v zakonodajni postopek za sprejem po hitrem postopku vložila predlog zakona o razpisu rednih lokalnih volitev in o podaljšanju mandata organom mestne občine Koper, na podlagi katerega naj bi sedanjim občinskim organom podaljšali mandat do izvolitve novih organov - vendar najdlje do 30. junija letos.

Kongres začel z razpravo o namestitvi enot na Kosovu

11. 03. 1999 18.59

Kljub pomislekom ameriške državne sekretarke Madeleine Albright je ameriški kongres danes začel z razpravo o namestitvi ameriških kopenskih sil na Kosovu.

Šuklje uspešno prestal prvi preizkus

11. 03. 1999 17.26

Odbor državnega zbora (DZ) za notranjo politiko in pravosodje je po opravljeni predstavitvi brez glasu nasprotovanja podprl kandidaturo Boruta Šukljeta za notranjega ministra.

Poslovniška komisija nesklepčna tudi v drugo - še tretji poskus

11. 03. 1999 09.47

Seja komisije državnega zbora (DZ) za poslovnik, sklicana za danes, v četrtek 11. marca, ob 9. uri je zaradi nesklepčnosti odpadla.

DZ včeraj

11. 03. 1999 07.34

Državni zbor (DZ) je skozi drugo obravnavo pospremil zakon o deviznem poslovanju, skozi prvo obravnavo zakon trgu vrednostnih papirjev in zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja, s sprejemom usmerjevalnih stališč za nadaljnje oblikovanje pa je v uvodnem delu seje sklenil tudi dan pred tem prekinjeno prvo branje zakona o delovnih razmerjih. Poleg tega so poslanci ratificirali 14 mednarodnih oziroma meddržavnih sporazumov, po krajši polemični razpravi pa so na pobudo SDS začasno odložili odločanje o potrditvi Evropske socialne listine. Z novim zakonom o trgu vrednostnih papirjev, ki bo nadomestil veljavno zakonodajo iz leta 1994, bo zakonodajalec odpravil določene pomanjkljivosti na področju t.i. nematerializiranih vrednostnih papirjev ter zagotovil združljivost slovenske zakonodaje z EU. Podobno tudi zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja sodi v okvir zakonskega ''trojčka'', s katerim naj bi v slovensko zakonodajo na področju kazenskega prava prenesli rešitve iz evropskega pravnega reda. Povezovanje z EU pa je sprožilo tudi krajšo polemiko o tem, kdo bo smel v času do polnopravnega članstva v EU nastopati na tujih kapitalskih trgih. Po sprejetih rešitvah bodo lahko banke, hranilnice in borznoposredniške družbe v svojem imenu in za svoj račun v tujini neomejeno kupovale vrednostne papirje, za ostale rezidente pa zakon predpisuje bolj ali manj ostre pogoje.

DZ včeraj

10. 03. 1999 07.56

Državni zbor je v nadaljevanju rednega zasedanja skozi drugo obravnavo pospremil zakon o varnosti in zdravju pri delu. Doslej sprejete zakonske rešitve prinašajo delitev odgovornosti za varno in zdravo delo med delodajalca in delavca. Z zakonom naj bi ustanovili urad za varnost in zdravje pri delu, ki bo osrednja strokovna ustanova na področju tehničnega in zdravstvenega varstva, med predlaganimi novostmi pa je tudi ustanovitev vladnega posvetovalnega organa za to področje - Sveta za varnost in zdravje pri delu. Sicer so poslanci večino časa namenili prvi obravnavi zakona o delovnih razmerjih, ki so jo zaradi izteka časa prekinili med odločanjem o številnih usmerjevalnih stališčih za nadaljnjo pripravo zakonske vsebine. Zakon naj bi med drugim določil minimalne pravice, obveznosti in odgovornosti za delojemalce in delodajalce v vseh dejavnostih in področje uskladil z usmeritvami EU.

Granić v Vjesniku o odnosih s Slovenijo

08. 03. 1999 16.11

Hrvaški zunanji minister Mate Granič v zagovarjanju nekoliko ostrešjih pogajalskih stališč v odnosu do Slovenije, ki jih imajo nekateri strankarski prvaki (stranka prava) oziroma saborski poslanci (Domljan), ne vidi nič slabega. V pogovoru za Vjesnik je dejal, da tudi sam meni, da nekatere stvari, kot je na primer navzočnost treh vojakov na Trdinovem vrhu, kar je povsem nepotrebno, resnično razburjajo.

Srbski poslanci v BiH zamrznili mandate v parlamentu BiH

07. 03. 1999 12.24

Enajst srbskih poslancev v zveznem parlamentu BiH je v Banja Luki danes napovedalo, da bo iz protesta proti odločitvi mednarodne arbitražne komisije o Brčkem začasno prekinilo svoje delo v zveznem parlamentu.

''Parlament'' kosovskih Albancev potrdil predlog mirovnega sporazuma za Kosovo

06. 03. 1999 19.14

''Parlament'' kosovskih Albancev je danes z veliko večino potrdil predlog mirovnega načrta za Kosovo.

Tirana poziva kosovske Albance, naj čimprej podpišejo mirovni dogovor

04. 03. 1999 19.14

Albanski parlament je pozval Albance na Kosovu, naj čimprej podpišejo mirovni sporazum, ki ga je pripravila kontaktna skupina. Obenem albanski poslanci poudarjajo, da je navzočnost sil zveze NATO na Kosovu nujna za zagotovitev uresničevanja mirovnega dogovora.

Ombudsman Ivan Bizjak pripravil letos že drugo posebno poročilo

26. 02. 1999 13.57

Stanje v slovenskih zavodih za prestajanje zaporne kazni je sorazmerno zadovoljivo, množičnih, zavestnih in grobih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin pri obravnavanju zaprtih oseb v Sloveniji varuh človekovih pravic Ivan Bizjak ne ugotavlja. Vendar pa takšna splošna ocena stanja v slovenskih zaporih in priporih ne sme zavajati, je povedal ombudsman Ivan Bizjak. Ob tem je izpostavil dejstvo, da sorazmerno mnogo pobud zaprtih oseb in mnogi pogovori, ki so jih opravili z obsojenci in priporniki, kažejo, da je na področju zakonitega in korektnega obravnavanja zaprtih oseb potrebnih še veliko izboljšav.

DZ najprej o odložilnem vetu - potem znova o spremembah volilnega sistema

24. 02. 1999 10.33

Državni zbor (DZ) je v nadaljevanju rednega zasedanja prešel na ponovno odločanje o noveli zakona o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), na katero je državni svet (DS) nedavno izglasoval odložilni veto zaradi zadržkov do vnovičnega podaljšanja roka za zagotovitev državnega premoženja za pokritje privatizacijskega primanjkljaja.

V Nigeriji zmagala Narodna demokratska stranka

22. 02. 1999 14.29

Na sobotnih volitvah v nigerijski senat je absolutno večino osvojila Narodna demokratska stranka (PDP), ki za predsednika podpira nekdanjega vojaškega voditelja generala Oluseguna Obasanija.

DZ prihodnji teden

20. 02. 1999 14.19

Državni zbor (DZ) bo v torek popoldne nadaljeval redno zasedanje s prekinjeno obravnavo predloga za noveliranje zakona o volitvah v DZ, pri katerem naj bi poslanke in poslanci predlagane spremembe volilnega sistema sledeč mnenju matičnega odbora za notranjo politiko in pravosodje vrnili iz druge v prvo zakonodajno obravnavo.Med tednom se bo sestalo tudi nekaj parlamentarnih delovih teles.

DZ začel obravnavo predlogov

20. 02. 1999 10.22

DZ je dokončal poslanske pobude in vprašanja ter začel obravnavo predlogov, povezanih z zahtevo ustavnega sodišča po uvedbi večinskega volilnega sistema iz oktobra lani. Tako so poslanci začeli in prekinili razpravo o predlogu skupine 47 poslancev iz LDS, SLS, DeSUS, ZLSD in SNS za spodbijanje postopka pred ustavnim sodiščem v zvezi z njegovo odločitvijo o zmagi dvokrožnega večinskega sistema na t.i. volilnih referendumih iz leta 1996. DZ je pred prekinitvijo zasedanja začel z obravnavo predloga za noveliranje zakona o volitvah v DZ, kjer je burno in polemična razpravo sprožila obravnava predloga matičnega odbora za notranjo politiko in pravosodje, da bi zakonodajalec predlagano novelo vrnil iz druge v prvo zakonodajno obravnavo. Redno sejo in razpravo bo DZ nadaljeval v torek prihodnji teden.

Hrvaški poslanci o slovensko-hrvaških odnosih

19. 02. 1999 14.12

V Zagrebu se danes nadaljuje 38. zasedanje predstavniškega doma hrvaškega sabora, na katerem poslanci na predlog predstavnika Hrvaške stranke prava (HSP) Anta Djapiča razpravljajo o odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Podpredsednik hrvaške vlade in zunanji minister Mate Granič je dejal, da je med odprtimi vprašanji med državama na prvem mestu določitev državne meje.

DZ pričel novo redno zasedanje

18. 02. 1999 10.42

Državni zbor (DZ) je začel 11. redno sejo, na kateri je po predloženem dnevnem redu kar 39 zadev, od tega sicer 16 predlogov za ratificiranje mednarodnih pogodb. Osrednjo pozornost pa naj bi poslanci na tej redni seji namenili spreminjanju volilne zakonodaje; na dnevni red naj bi uvrstili predlog skupine poslancev za obnovo postopka ob odločbi ustavnega sodišča glede referenduma o volilnih sistemih iz leta 1996 ter drugo obravnavo novele zakona o volitvah v državni zbor.

Delo: Posipanje s pepelom

17. 02. 1999 21.16

V okoliščinah, ko poslanci državnega zbora in sabora tehtajo vsako potezo vodij svojih diplomacij in pogajalskih skupin, si ni mogoče predstavljati bistvenih premikov v urejanju sosedskih odnosov; to sta po srečanju v vili Podrožnik priznala tudi Mate Granič in Boris Frlec z besedami, češ da za to ali ono nimata pogajalskega mandata, piše Peter Potočnik.

O usodi Bandlja se bodo poslanci izrekli prihodnji teden

13. 02. 1999 10.14

Poslanci so z ustanovitvijo parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi raziskala vpletenost nosilcev javnih funkcij, sklenili dvodnevno razpravo o t.i. aferi Holmec-Vič. Minister je tudi v razpravi ob interpelaciji slišal številne očitke v zvezi z omenjeno afero, zadnji delovni dan pa so govorniki pozornost bolj kot na v interpelaciji očitane napake usmerili na druge nepravilnosti v ministrstvu, med drugim tudi na kadrovanje ter na domnevne finačne nepravilnosti. Poslanci SLS na čelu z vodjo poslanske skupine omenjene stranke Francem Zagožnom so ministra Bandlja pozvali k odstopu in tudi od premiera Drnovška zahtevali, naj pozove Bandlja k umiku z ministrskega položaja. V razpravi so med predstavniki parlamentarnih strank interpelacijo poleg predlagateljev podprli še v poslanskih skupinah SKD in SLS, zavrnili pa v LDS in DeSUS. ZLSD se o podpori ali zavrnitvi interpelacije še ni odločila. Sicer pa je predsednik vlade Drnovšek po srečanju s prvakom ljudske stranke Marjanom Podobnikom in vodjo poslanske skupine te stranke Francem Zagožen med drugim povedal, da so v obeh strankah še vedno različna mnenja o interpelaciji, obstoj koalicije pa naj ne bi bil negotov.

Poslanci nadaljujejo razpravo o interpelaciji zoper ministra Bandlja

12. 02. 1999 10.22

Državni zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno obravnavo interpelacije o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Mirka Bandlja, ki jo je med drugim zaradi domnevnega oviranja parlamentarnega nadzora nad delovanjem represivnih organov države in drugih domnevnih nepravilnosti novembra lani vložila Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS).

Grški poslanci zahtevajo politično zatočišče za Ocalana

09. 02. 1999 17.37

Poslanci vseh grških političnih strank, razen komunistične, so danes za vodjo kurdskih skrajnežev Abdulaha Ocalana zahtevali politično zatočišče v Grčiji.

Podobnik: Sodelovanje med slovenskim in švicarskim parlamentom je treba okrepiti

06. 02. 1999 10.14

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik se je v okviru dvodnevnega delovnega obiska v švicarskem Bernu včeraj popoldne sešel s predsednico švicarskega parlamenta Trix Heberlein. Ker imata Švica in Slovenija na parlamentarni ravni zelo malo stikov, sta predsednika obeh parlamentov med drugim poudarila, da je treba to sodelovanje okrepiti, je po pogovoru poudaril predsednik DZ.

Na Nizozemskem bodo legalizirali javne hiše

05. 02. 1999 08.53

Spodnji dom nizozemskega parlamenta je sprejel predlog zakona, s katerim bodo legalizirali javne hiše. S tem zakonom naj bi uravnali ''seksualno industrijo'', torej zmanjšali seksualno izkoriščanje žensk in mladoletnikov, trgovino z belim blagom in mamila.

Benjamin Henigman protestira proti samovolji Beblerjeve

03. 02. 1999 12.49

Namestnik vodje poslanske skupine Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Benjamin Henigman je v posebnem pismu predsednici odbora DZ za notranjo politiko Darji Lavtižar Bebler protestiral zoper njeno odločitev, da skliče sejo odbora v torek, ko zasedajo poslanske skupine, so sporočili iz SKD.

Veleposlanik Kovačič se je srečal s predstavniki HSP

01. 02. 1999 16.40

Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Boštjan Kovačič se je s sodelavci danes v hrvaškem saboru pogovarjal s predsednikom Hrvaške stranka prava (HSP) Antejem Djapičem. Poslanska skupina stranke HSP je namreč predlagala parlamentarno razprave o odnosih med Hrvaško in Slovenijo v saboru. Hrvaški poslanci naj bi o tem vprašanju razpravljal konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.

DZ načel tri zadeve in prekinil izredno zasedanje do prihodnjega tedna

29. 01. 1999 17.25

Državni zbor (DZ) je sklenil današnje zasedanje, saj so poslanci že kmalu po prehodu na obravnavo vladnega predloga za noveliranje zakona o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD) podprli predlog Mirana Potrča (ZLSD) za prekinitev zakonodajne obravnave. Izredno sejo bo DZ nadaljeval prihodnji četrtek, 4. februarja, predvidoma z odločanjem o imenovanju novega obrambnega ministra.

Slovenija in Svet Evrope

29. 01. 1999 12.30

Ob koncu januarskega plenarnega zasedanja Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE), ki je potekalo od ponedeljka do danes, je vodja slovenske delegacije v PS SE Borut Pahor za STA povedal, da so slovenski poslanci, člani delegacije, sodelovali pri vseh pomembnih temah, med drugim tudi v razpravah o evropski prihodnosti ter položaju na Kosovu.

Milan Kučan odgovarajal na vprašanja parlamentarcev PS SE

26. 01. 1999 15.10

Predsednik Slovenije Milan Kučan, ki je na uradnem obisku pri Svetu Evrope in je danes govoril na zasedanju Parlamentarne Skupšine Sveta Evrope (PS SE), je odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev PS SE, ki jih je zanimalo predvsem, kako kot dober poznavalec razmer na Balkanu vidi rešitev krize na Kosovu. Vprašanja so mu zastavili poslanci iz Italije, Makedonije in Hrvaške.

Milan Kučan: Svet Evrope - simbol želene Evrope

26. 01. 1999 14.16

Že drugič v osemletni zgodovini države Slovenije je slovenski predsednik Milan Kučan danes govoril v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope (PS SE) v Strasbourgu.

Kosovski ''parlamentarci'' na obisku v Tirani

25. 01. 1999 16.04

Delegacija kosovskih Albancev, ki je včeraj na povabilo albanskega parlamenta prispela na obisk v Albanijo, je imela danes v Tirani vrsto srečanj z albanskimi oblastmi. Pogovori so potekali v sklopu prizadevanj za približevanje stališč različnih rivalskih skupin Albancev na Kosovu, so sporočili uradni viri.