Poslanci

Ruski predsednik določil prednostne naloge nove vlade

27. 03. 1998 17.38

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes zagotovil podporo Sergeju Kirijenku na položaju premiera in začrtal prednostne naloge nove ruske vlade. V radijskem nagovoru, posvečenem preoblikovanju kabineta, je Jelcin poudaril, da Kirijenko "ne sme izgubljati časa" in se mora najprej lotiti težav na socialnem področju, se dotakniti vprašanja zaostalih plač v državnem sektorju in reform na vojaškem ter administrativnem področju. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, se je davi sicer že vselil v pisarno nekdanjega premiera Viktorja Černomirdina. Kirijenko ima v tem času vrsto delovnih srečanj s člani kabineta in poslanci parlamenta. Kot je danes povedal tiskovni predstavnik vlade Igor Šabdurasulov, naj bi osrednjo pozornost pogovorov namenili normalizaciji položaja na socialnem in gospodarskem področju. Kirijenko naj bi se danes sešel s predsednikom poslanske skupine Jabloko v dumi Grigorijem Javlinskijem, in z vodjo poslanske skupine Naš dom Rusija v dumi Aleksandrom Šohinom.

DZ nadaljuje razpravo o noveli zakona o zdravstvenem varstvu

27. 03. 1998 16.57

Državni zbor (DZ) nadaljuje plenarno zasedanje z v začetku marca prekinjenim odločanjem o predlogu za noveliranje zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Poslanci naj bi za tem, kot je predlagal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, prešli na obravnavo novele nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji. DZ naj bi potem nadaljeval z včeraj prekinjeno razpravo o predlogu za spremembo zakona o ratifikaciji konvencije o pranju, odkrivanju, zasegu in zaplembi premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivimi dejanji - pri kateri poslanci iz vrst Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) želijo natančne podatke o odgovorni osebi, ki naj bi domnevno zavestno povzročila tekstovno napako v dokumentu, zaradi katere je prišlo do domala enoletne zamude pri uveljavitvi mednarodne konvencije za zatiranje organiziranega kriminala in korupcije. Zatem naj bi opravili tudi dokončno odločanje o sprejemu zakona o varnosti cestnega prometa, s katerim bo zakonodajalec v prihodnje bistveno zaostril kaznovalni sistem in s tem posredno zagotovil večje spoštovanje prometnih pravil na slovenskih cestah. Sicer pa je DZ začel zasedanje s polurno zamudo, saj so morali strokovnjaki iz pristojne parlamentarne službe preveriti električno napeljavo na mizi poslanca Iva Hvalice (SDS), saj naj bi ga pri dotiku glasovalnega gumba "malo streslo".

Kaj nam prinaša zakon o športu?

27. 03. 1998 10.15

Državni sekretar za šport dr. Janko Strel je včeraj na javni tribuni Kaj nam prinaša zakon o športu pojasnil vsebino zakona o športu, ki ga je državni zbor (DZ) sprejel 4. marca skupaj s številnimi amandmaji.

Clinton na prvem obisku v JAR

26. 03. 1998 18.56

Ameriški predsednik Bill Clinton se je včeraj popoldne v Capetownu srečal s predsednikom Južnoafriške republike Nelsonom Mandelo. S tem je kot prvi ameriški predsednik začel tridnevni obisk v tej afriški državi.

V Španiji enakopravno pri določanju vrstnega reda imen

26. 03. 1998 09.52

V Španiji naj bi pri določanju družinskega imena v prihodnje med moškimi in ženskami vladala enakopravnost. To pomeni, da bodo starši odločali o tem, ali bo njihov otrok na prvem mestu nosil očetov ali mamin priimek. Poslanci vseh strank v parlamentu so predlog zakona o imenih sprejeli skoraj enoglasno. Do sedaj je v Španiji priimek očeta avtomatsko stal na prvem mestu, materin pa na drugem. Španski otroci so lahko šele s polnoletnostjo sami odločali o vrstnem redu njihovih priimkov in ga tudi po želji spreminjali. Nerazrešeno je ostalo vprašanje, kaj storiti, če se starši ne morejo zediniti o vrstnem redu priimkov.

Hrvaški poslanci o mednarodnih pritiskih na Hrvaško

25. 03. 1998 09.01

Člani odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora so v današnji razpravi o mednarodnem položaju Hrvaške govorili tudi o povečanih pritiskih mednarodne skupnosti na državo. Zunanji minister Mate Granić je uvodoma dejal, da je trenutni zunanjepolitični položaj zapleten in občutljiv, določajo pa ga procesi v vzhodni Slavoniji, vračanje beguncev, uresničevanjem mirovnega sporazuma v BiH ter položajem demokratičnih ustanov v državi, pri čemer je po njegovih besedah posebej pomemben položaj elektronskih medijev. Granić meni, da bi morala Hrvaška izpolnjevati vse obveznosti, ki jih je sprejela, da ne bi nikomur dajala povoda za pritiske, obenem pa mora "biti trdna v argumentiranem odporu proti vsakršnemu neumestnemu pritisku, ki žali in načenja dostojanstvo države ter osebe in institucije predsednika republike".

SLS nezadovoljna z odločanji poslancev LDS

24. 03. 1998 08.40

Slovenska ljudska stranka (SLS) v izjavi za javnost očita Liberalni demokraciji Slovenije (LDS) oziroma njenim poslancem, ki na seji parlamentarne komisije za nadzor lastninskega preoblikovanja niso podprli vladnih amandmajev, s katerimi naj bi v zakon o zaključku lastninjenja in privatizacije pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe vnesli nekatere rešitve v zvezi z ugotavljanjem minulih oškodovanj družbenega premoženja.

Slovaška še naprej brez predsednika

19. 03. 1998 12.53

Slovaški parlament tudi v današnjem poskusu ni izvolil predsednika države. Kandidat opozicije, pisatelj Ladislav Ballek, je kot edini kandidat dobil le 50 glasov, medtem ko jih za izvolitev na čelo države potrebuje 90.

DZ bo predvidoma za ustanovitev 36 novih občin

19. 03. 1998 12.38

Državni zbor (DZ) bo v nadaljevanju redne seje danes najverjetneje le sprejel odlok o razpisu referenduma in določitvi referendumskih območij za ustanovitev občin ter za določitev oziroma spremembo njihovih območij in razpisu referenduma za spremembe imen in sedežev občin ter s tem predlagal dopolnitev sedanje mreže 147 občin s še 36 novimi, nekaj obstoječih pa naj bi se na predlog zakonodajalca tudi preoblikovalo.

Zhu Rongji ni obsodil tjenanmenskega posega

19. 03. 1998 11.05

Novi kitajski premier Zhu Rongji je danes v nagovoru pred parlamentom dejal, da je kitajsko vodstvo leta 1991 ravnalo pravilno, ko se je odločilo za poseg na trgu Tjenanmen, saj je tako doseglo stabilizacijo položaja v državi. Glede nadaljnjih političnih reform je bil Zhu dokaj neodločen, saj je po njegovem mnenju težko reči, kdaj bo čas za neposredne volitve predsednika ali premiera. Napovedal pa je nadaljevanje gospodarskih reform ter drastično zmanjšanje vlade v Pekingu kot tudi oblastnih struktur v vsej državi. Kitajski vseljudski kongres je z veliko večino potrdil območje dela prejšnjega ministrskega predsednika Li Penga. S samo sedmimi glasovi proti in devetimi vzdržanimi so poslanci sprejli poročilo o delu vlade v minulih petih letih. Ob osnutku državnega proračuna pa je bilo precej glasov proti. Jasna opozicija se je oblikovala tudi pri glasovanju o poročilu generalnega državnega tožilca.

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu

18. 03. 1998 16.12

Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".

Pinochet razžalil čast naroda

17. 03. 1998 10.02

Poslanci čilske vladne večine so včeraj v parlamentu vložili tožbo proti nekdanjemu predsedniku države generalu Pinochetu - ta je nedavno postal doživljenjski senator -, ki ga obtožujejo, da je razžalil čast naroda. Obtožnica se ne nanaša neposredno na zločine in kršenje človekovih pravic pod diktaturo Pinocheta med letoma 1973 in 1990. Poslanska zbornica bo danes predvidoma izbrala petčlansko komisijo, ki bo preučila pritožbo.

Evropski parlament zahteva enote za posredovanje na Kosovu

12. 03. 1998 15.25

Evropski parlament je zaradi eksplozivnih razmer v srbski pokrajini Kosovo od Evropske unije, Združenih narodov in zveze NATO zahteval pripravo za napotitev preventivnih enot za posredovanje na tem območju. Evropski poslanci so te zahteva na zasedanju v Strasbourgu danes postavili skoraj enoglasno. Vlado v Beogradu pa so pozvali k dialogu s kosovskimi Albanci, katerim naj bi zagotovila kulturno in politično avtonomijo.

V petek 13. marca bo vlada predstavila predlog proračuna

11. 03. 1998 16.24

Premier Janez Drnovšek je na novinarski konferenci napovedal, da bo vlada predvidoma v petek, 13. marca, predstavila končni predlog proračuna za tekoče leto, natančneje pa o državni blagajni ni želel govoriti, ker sklepna usklajevanja o posameznih postavkah še potekajo. V zvezi z vračanjem kmetijskih zemljišč in gozdov Cerkvi je predsednik vlade znova opozoril na razsodbo ustavnega sodišča, po katerem je Cerkev upravičena do vračanja v naravi, ter poudaril, da se je vladna koalicija uskladila o vseh vprašanjih denacionalizacije, v zvezi z 19. členom zakona, ki določa, da naj bi omejili vračanje premoženja v naravi v primerih, v katerih je Cerkev gozdove in kmetijska zemljišča dobila s fevdalnimi listinami. O tej točki naj bi odločili poslanci, ker so mnenja deljena. Premier je tudi pojasnil, da pogajanja o odkupu gozdov od Cerkve še potekajo in da obe pogajalski strani čakata na razplet pri sprejemanju novele zakona o denacionalizaciji. Premier je na vprašanje o odnosih z ZRJ povedal, da je za zdaj dejstvo le, da je do sestanka prišlo. Pričakovanja, da bi Slovenija zaradi gospodarskih pritiskov normalizirala odnose z ZRJ, pa so nerealna, je zatrdil premier. Slovenija bo vztrajala pri načelni politiki in ne misli popustiti nenavadnim pritiskom, kot je prepoved uvoz slovenskega blaga.

V madžarskem parlamentu bodo zastopane manjšine

11. 03. 1998 16.19

Madžarski parlament je podprl predlog, da bi bile v parlamentu zastopane tudi manjšine, zavrnil pa je dokument, ki bi določil datum, kdaj so bo to zgodilo. Na Madžarskem je 13 manjšin, med njimi tudi slovenska, ki zdaj v parlamentu v Budimpešti niso zastopane. Poslanci so v torek podprli predlog, da bi 13 sedežev rezervirali za predstavnike manjšin, ne pa tudi tistega o volilnem postopku, kar pomeni, da maja, ko bodo na Madžarskem parlamentarne volitve, volitev za predstavnike manjšin še ne bo mogoče izvesti.

Evropski parlament bo imel posvetovalno vlogo pri širitvi EU

11. 03. 1998 16.15

Evropski parlament je dobil zagotovilo britanskega predsedstva EU, da bo imel vlogo posvetovalnega telesa na vseh stopnjah širitve EU na države Srednje in Vzhodne Evrope. Zagotovilo z enako vsebino je evropskim poslancem posredoval tudi komisar, pristojen za širitev, Hans van den Broek. Parlament naj bi zato glasoval o t.i. pristopnih partnerstvih s posameznimi kandidatkami. Pred tem so namreč poslanci zagrozili, da bodo proces širitve blokirali, če v njem ne bodo imeli bolj dejavne vloge.

Mariborski poslanci o predlogu proračuna

09. 03. 1998 17.27

Mariborski poslanci v državnem zboru so danes v Mariboru pripravili novinarsko konferenco, na kateri so spregovorili o letošnjem državnem proračunu. V predlogu proračuna je za investicije v štajerski prestolnici predvidenih samo tri odstotke vseh proračunskih sredstev za investicije v Sloveniji. Mariborski poslanci zato predlagajo, da bi v proračunu namenili za potrebe občin dodatnih 500 milijonov tolarjev, za ureditev Vrbanskega platoja 200 milijonov tolarjev, za obnovo ceste Hoče-Areh 100 milijonov tolarjev in za pokrivanje izgube Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru okoli 80 milijonov tolarjev.

Evropski parlament zahteva varnost za elektronski denar

20. 02. 1998 13.06

Evropski parlament je zahteval učinkovite varnostne ukrepe za takoimenovani elektronski denar in bančne usluge preko telefona in elektronskega sistema. Kot so evropski poslanci sklenili danes v Strasbourgu, je še posebej pomembno pripraviti preventivne ukrepe na področju transakcij prek računalnika glede jamstva pri izgubi ali kraji ter zaščiti uporabnikov v primeru stečaja poslovenga partnerja. Evropska komisija naj bi polega tega pripravila zakonski predlog o poslovanju prek interneta. Evropski parlament pričakuje, da bo v 10 do 12 letih bistveni del trgovine na drobno opravljen prek interneta.

Turnšek ni napovedal odstopa

20. 02. 1998 11.20

Obrambni minister Tit Turnšek na današnji tiskovni konferenci v Ljubljani ni napovedal odstopa s funkcije, ki jo opravlja. Obrambni minister, kot je sam povedal, do pričetka novinarske konference ni prejel pisnega sklepa glavnega odbora Slovenske ljudske stranke, katere član je tudi sam. "To pomeni, da nimam možnosti pritožbe zoper sklep glavnega odbora, niti ga ne morem izvršiti," je dejal minister Turnšek, ki tudi meni, da je sklep glavnega odbora stranke v nasprotju s statutom stranke in pomeni tudi grobo kršitev statuta iz več razlogov. Statut SLS v programskih načelih namreč med drugim govori, da se stranka v političnem delovanju zavzema za varstvo temeljnih človekovih pravic, kar pa je tudi pravica do pritožbe. Statut v programskih načelih tudi govori, da se SLS v političnem delovanju zavzema za depolitizacijo vojske, policije, pravosodja in uprave, "za to programsko načelo pa se tudi sam ves čas zavzemam", je dejal Turnšek in dodal, da sklep glavnega odbora stranke to načelo grobo krši. Na včerajšnjem srečanju s poslanci je ministra zanimal tudi vzrok zahteve po njegovem odstopu. Turnšek namreč meni, da Zavrč ni vzrok te zahteve, temveč povod zanjo. "Bistvo je depolitizacija, zato mislim, da sem se tega statuta držal," je poudaril Turnšek.

DZ ni podprl začetka postopka za spremembo ustave za odpoklic poslanca

18. 02. 1998 16.06

Državni zbor (DZ) je v nadaljevanju 8. redne seje brez posebnih razprav zavrnil predlog več kot 40.000 volilk in volilcev za začetek postopka 82. člena ustave, ki naj bi omogočil odpoklic poslanca. Poslanke in poslanci so nato prešli na obravnavo strategije za vključevanje v Evropsko unijo. Za začetek postopka je glasovalo 16 poslancev, proti pa jih je bilo 44. Da bi se postopek začel, bi morali "za" glasovati dve tretjini navzočih poslank in poslancev.

Spodnji dom britanskega parlamenta podprl Blairov odnos do iraškega vprašanja

18. 02. 1998 10.06

Spodnji dom britanskega parlamenta je po večurni razpravi sinoči z veliko večino podprl politiko laburistične vlade do Iraka. V večurni razpravi so poslanci ocenili, da je ministrski predsednik Tony Blair sprejel "vse potrebne korake" za razrešitev spora z Bagdadom, vojaško akcijo proti Iraku v primeru neuspeha diplomatskih sredstev pa so v razpravi odločno podprli tudi poslanci konservativne opozicije.

Jelinčič se ne bo odrekel članstvu v delegaciji za evropski parlament

17. 02. 1998 18.07

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič zavrača obtožbe Janeza Janše in Lojzeta Peterleta, da v svojih političnih nastopih razpihuje narodno sovraštvo in nestrpnost do nekaterih evropskih držav, in kolega poslanca opozarja na pravico do svobode govora. Jelinčič se zato ne namerava odreči članstvu v stalni delegaciji državnega zbora v pridružitvenem odboru Evropskega parlamenta. Predsednika opozicijskih strank, Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), Janša in Peterle sta namreč včeraj v pismu predsedniku državnega zbora zapretila, da poslanci teh dveh strank ne bodo sodelovali v delu delegacije DZ, če bo v njej Zmago Jelinčič.

Nemški parlament za širitev NATA

13. 02. 1998 16.46

Poslanci spodnjega doma nemškega parlamenta so se v četrtek z veliko večino glasov izrekli za širitev zveze NATO na Poljsko, Češko in Madžarsko. Poslanci vladajoče koalicije in socialdemokratske opozicije so v razpravi poudarili, da morajo vrata Severnoatlantske zveze ostati odprta tudi za druge kandidatke, medtem ko so prenovljeni komunisti menili, da se NATO ne bi smel več širiti.

Zastopniki malega gospodarstva in obrti pri Mozetiču

10. 02. 1998 16.52

Vodja poslanske skupine Slovenskih krščanskih demokratov Miroslav Mozetič je danes skupaj s poslanci SKD v državnem zboru sprejel predsednika Obrtne zbornice Slovenije Miho Graha s sodelavci. Na delovnem pogovoru z zastopniki slovenskega malega gospodarstva in obrti je Mozetič dejal, da bodo poslanci SKD v državnem zboru podpirali tiste zahteve obrtnikov Slovenije, ki jim omogočajo ohranitev stalnih in varnih delovnih mest za 100.000 slovenskih državljanov.

Iraški parlament pričakuje rezultate diplomatskih pobud

05. 02. 1998 11.53

Iraški parlament se je danes sestal na izrednem zasedanju, na katerem obravnava spor z Združenimi narodi o razorožitvi ter grožnje Združenih držav, da bodo napadle Irak. Poslanci so ob tem povedali, da 250-članski parlament zaenkrat ne namerava sprejeti nobene odločitve, saj poprej pričakuje rezultate mednarodnih diplomatskih pobud.

Ali Judje lahko jedo pizzo?

29. 01. 1998 09.45

Velikega izraelskega rabina Israela Laua, ki vodi skupino aškenazov, so pozvali, naj razsodi, ali so genetsko spremenjeni paradižniki še košer, oziroma obredno čisti. Za razsodbo so ga prosili poslanci, ki bi radi izvedeli, če verni judje z uživanjem pizz s sirom in paradižniki in drugimi sestavinami, ki vsebujejo gene živalskega izvora, tvegajo kršenje prehranjevalnih obredov. Ti prepovedujejo hkratno uživanje mlečnih in mesnih izdelkov.

Clinton nominiran za letošnjo Nobelovo nagrado

27. 01. 1998 17.32

Trije norveški poslanci so ameriškega predsednika Billa Clintona danes nominirali za Nobelovo nagrado za mir za leto 1998. Clintona so predlagali trije pripadniki desnousmerjene Stranke napredka, ene največjih skupin v norveškem parlamentu, zaradi njegovega prizadevanja pri varovanju svetovnega miru in podpori demokraciji.

Havel ponovno češki predsednik

21. 01. 1998 14.34

Poslanci obeh domov češkega parlamenta so 61-letnega češkega predsednika Vaclava Havla nocoj s pičlo večino ponovno izvolili za nadaljnji petletni mandat. Kot je poročal češki radio, se je v drugem krogu tajnega glasovanja za Havla izrekla večina navzočih članov poslanske zbornice in senata.

Okrepljena navzočnost mirovnih sil na Palah

19. 01. 1998 09.58

Mednarodne mirovne sile v BiH (SFOR) in pripadniki mednarodne policije so okrepili svojo navzočnost na Palah in v Bijeljini, da bi zagotovili mirno predajo oblasti v Republiki srbski. Portparol zveze NATO major Peter Clark je po poročanju agencije Reuters povedal, da so se za take ukrepe odločili na zahtevo civilnega predstavnika mednarodne skupnosti Carlosa Westendorpa. Clark je pojasnil, da mednarodne sile niso niti poskušale vstopiti v vladne zgradbe na Palah in v Bijeljini, pač pa je bil njihov edini cilj zagotoviti mirno predajo oblasti. Skupščina Republike srbske je v nedeljo za predsednika vlade Republike srbske izvolila socialdemokrata Milorada Dodika. Poslanci Srbske demokratske in Srbske radikalne stranke na zasedanju niso bili navzoči.

Iranski poslanci zavračajo dialog z ZDA

18. 01. 1998 12.06

Več kot 200 od skupno 270 poslancev iranskega parlamenta je danes podpisalo peticijo, v kateri so izrazili trdno podporo vrhovnemu verskemu voditelju ajatoli Aliju Hameneiu pri njegovem zavračanju vsakršnega uradnega dialoga z Združenimi državami, poroča iranska tiskovna agencija IRNA.