Poslanci

Prisegel madžarski parlament

18. 06. 1998 13.29

V Budimpešti je danes slovesno prisegel nov, 386-članski madžarski parlament, v katerem ima večino stranka FIDESZ s 148 poslanci. Socialisti, ki so bili na oblasti doslej, imajo v novem parlamentu 134 sedežev.

Odstavljen predsednik parlamenta Republike srbske

16. 06. 1998 11.55

Poslanci zmernih strank, ki imajo večino v parlamentu Republike srbske, so danes odstavili predsednika parlamenta Dragana Kalinića in njegovega namestnika Nikolo Poplašena. Kalinić je sicer član Srbske demokratske stranke (SDS) nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića, Poplašen pa pripada skrajno desničarski Radikalni stranki (SRS).

Delegacija odbora za mednarodne odnose bo obiskala Romunijo

07. 06. 1998 11.24

Delegacija odbora državnega zbora za mednarodne odnose pod vodstvom predsednika Jelka Kacina se bo na povabilo predsednika zunanjepolitičnega odbora romunskega senata Ghiorghija Prisacaruja od 7. do 9. junija mudila v Romuniji. Obisk delegacije, v kateri so še poslanci Jakob Presečnik, Franc Žnidaršič in Ciril Ribičič, bo prvi slovenski obisk na parlamentarni ravni v Romuniji.

DZ prekinil odločanje o dopolnilih k spremembam zakona o pokojninskem zavarovanju

27. 05. 1998 16.23

Državni zbor (DZ) je v drugem branju v okviru hitrega zakonodajnega postopka prekinil razpravo in odločanje o vloženih dopolnilih k predlogu sprememb in dopolnitev zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ker poslanci na klop niso dobili čistopisa nekaterih dopolnil. DZ se je nato lotil prve obravnave predloga za noveliranje zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki ga predlaga poslanec ZLSD Miran Potrč.

Na beograjski univerzi vre

27. 05. 1998 11.54

Na beograjski univerzi po sinočnjem sprejetju zakona o omejitvi avtonomije univerze v srbski skupščini danes vre. Študenti več fakultet so napovedali manifestacije in zborovanja, na katerih naj bi se odločili za morebitno stavko. Sestal naj bi se tudi svet profesorjev univerze, ki naj bi preučil podobne ukrepe.

Prijateljska nogometna tekma med slovenskimi in hrvaškimi politiki

22. 05. 1998 15.52

Poslanci državnega zbora in državni svetniki bodo v sredo, 27. maja, odigrali prijateljsko nogometno tekmo s člani hrvaškega državnega sabora v Vukovarju. Povratno srečanje v Sloveniji bo predvidoma na območju, ki ga je 12. aprila prizadel potres. Slovensko moštvo bo okrepil najboljši slovenski nogometaš vseh časov Brane Oblak, v hrvaški ekipi pa bo nastopil zvezdnik hrvaškega nogometa Oblakove generacije, so sporočili iz državnega sveta in državnega zbora.

Severnoatlantska skupščina jutri začenja spomladansko zasedanje

22. 05. 1998 14.05

Severnoatlantska skupščina (NAA) se bo jutri v Barceloni sešla na spomladanskem zasedanju. Zavezniškim poslancem se bodo pridružili tudi parlamentarci iz petnajstih partnerskih držav, med katerimi je tudi Slovenija. Slovenski predstavniki na zasedanjih NAA sodelujejo s statusom pridružene delegacije.

Tarchys ogorčen zaradi napada na Birdala

20. 05. 1998 11.51

Generalni sekretar Sveta Evrope (SE) Daniel Tarchys je danes izrazil ogorčenje zaradi brutalnega napada na predsednika Zveze za zaščito človekovih pravic Turčije, Akina Birdala.

Kazahstanski poslanci proti poligamiji

16. 05. 1998 09.23

Spodnji dom kazahstanskega parlamenta je ta teden z večino glasov zavrnil določilo v zakonu o zakonski zvezi in družini, ki bi omogočil uzakonitev poligamije v tej srednjeazijski državi. V skladu s šariatskim pravom ima vsak musliman pravico do štirih žena. Parlament pa se je kljub temu odločil v prid monogamiji. "Želimo biti civilizirana država, in to ne le azijskega ampak tudi evropskega tipa," so zatrdili poslanci.

ZLSD: vlada predlaga neutemeljeno znižanje pravic brezposelnih

12. 05. 1998 16.05

V Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD) ocenjujejo, da želi vlada s predlaganimi spremembami zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti izpeljati kopico neutemeljenih znižanj pravic brezposelnih.

Clinton napovedal morebitne ukrepe proti Indiji

12. 05. 1998 07.29

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes v Beli hiši napovedal, da namerava v primeru Indije "v popolnosti uresničiti" ukrepe, ki jih predvideva ameriška zakonodaja za države brez jedrskega orožja, ki izvedejo jedrski pokus.

SLS obeležila 10. obletnico ustanovitve

10. 05. 1998 13.19

Slovenska ljudska stranka (SLS) je na dopoldanski slovesnosti v dvorani ljubljanskega kina Union obeležila 10. obletnico svoje ustanovitve oziroma ustanovitve Slovenske kmečke zveze. Po besedah slavnostnega govornika, predsednika SLS in podpredsednika vlade Marjana Podobnika, je bila to prva stranka slovenske pomladi, ki je orala ledino demokratizacije Slovenije, na teh temeljih pa se je izpeljala uspešna osamosvojitev Slovenije na čelu z Demosom.

V Čečeniji mobilizacija prebivalstva za iskanje ugrabljenega ruskega predstavnika

04. 05. 1998 16.03

Čečenski predsednik Aslan Mashadov je danes prebivalstvo republike pozval k mobilizaciji, da bi našli predstavnika ruskega predsednika Borisa Jelcina Valentina Vlassova, ki so ga ugrabili prejšnji petek.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro

02. 05. 1998 10.23

Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

Poizvedbeni referendumi o novih občinah 21. junija

23. 04. 1998 08.01

Poizvedbeni referendumi za ustanovitev še 18 novih občin, referendum o določitvi sedeža občine in referendum o izločitvi in priključitvi naselja iz ene k drugi občini - skupno torej najmanj 20 referendumov - bodo predvidoma 21. junija, je povedal predsednik državnega zbora Janez Podobnik.

Parlament podprl razvojno komponento v programu onove ob potresu nastale škode

17. 04. 1998 16.01

Parlamentarni odbor za infrastrukturo in okolje se je seznanil z dosedanjimi ukrepi za ublažitev posledic nedavnega potresa v zahodni Sloveniji ter pri tem ocenil, da je bila pomoč tako na državni kot lokalni ravni pravočasna in organizirana. V zvezi s pojasnili ministra za okolje in prostor Pavla Gantarja o pripravi interventnega zakona za sanacijo in obnovo prizadetih območij je parlamentarni odbor izrazil pričakovanje, da bo vlada z nadaljnjimi ukrepi in omenjenim zakonom omogočila čimprejšnjo obnovo prizadetih območij ter ob tem zagotovila ustrezno finančno in strokovno pomoč prizadetim občinam. Poslanci so podprli vladno usmeritev, po kateri bo program obnove vseboval tudi razvojno komponento, pri čemer naj bi v največji možni meri upošteval ohranitev urbanistične in kulturne istovetnosti v posameznih krajih.

Kosovo: Pogajanja znova propadla

16. 04. 1998 16.43

Delegacija srbskih pogajalcev je danes že enajstič zaman prišla v Prištino na pogajanja s predstavniki kosovskih Albancev, ki se na vabilo niso odzvali.

Enodnevni zaslužek poslancev za pomoč Posočju

15. 04. 1998 11.16

Državni zbor (DZ) nadaljuje minuli teden prekinjeno izredno zasedanje, na katerem so poslanke in poslanci najprej z odobravanjem potrdili pobudo poslanke Polonce Dobrajc (SNS), na podlagi katere bodo za pomoč prebivalcem zgornjega Posočja in dela Gorenjske ob nedavnem potresu namenili enodnevni zaslužek.

Jelcin vztraja pri Kirijenku

13. 04. 1998 07.40

Ruski predsednik Boris Jelcin je pred srečanjem z začasnim ruskim premierom Sergejom Kirijenkom povedal, da bo brezkompromisno vztrajal pri svojem kandidatu za predsednika vlade. Dejal je, da dumi ne bo predlagal nobenega drugega kandidata kot Kirijenka.

Ruski komunisti se bodo obrnili na ustavno sodišče

10. 04. 1998 17.55

Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov je v Moskvi danes napovedal, da se bodo ruski komunisti v sporu glede sestave nove vlade obrnili na ustavno sodišče. To naj bi ugotovilo, če predsednik Boris Jelcin lahko parlamentu trikrat predlaga istega kandidata za predsednika vlade, je Zjuganov povedal za rusko tiskovno agencijo Interfax. Ruske agencije so še poročale, da je duma danes prejela grožnjo o podtaknjeni bombi, tako da so morali poslanci zapustiti poslopje parlamenta.

Poslanci sprejeli splošni del proračuna

09. 04. 1998 09.00

Poslanci DZ so sprejeli splošni del proračuna, ki predvideva, da bodo celotni prihodki državnega proračuna v letošnjem letu znašali 840,9 milijarde tolarjev, odhodki pa 870 milijard tolarjev. Proračunski primanjkljaj bo znašal 29,1 milijarde tolarjev, kar je za 0,4 milijarde manj od prvotno predvidenega in znaša 0,9 odstotka BDP.

Jelcin začel pogajanja z opozicijo o oblikovanju vlade

07. 04. 1998 12.30

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes začel pogajanja s predstavniki opozicije, ki imajo večino v parlamentu, o oblikovanju nove vlade, so sporočili iz Kremlja. Jelcin pri tem upa na znak podpore svojega kandidata za predsednika vlade Sergeja Kirijenka. Duma bo o kandidaturi Kirijenka glasovala v petek. Pogajanj za okroglo mizo v Kremlju se poleg Jelcina in Kirijenka udeležujejo poslanci in predsedujoča obeh domov ruskega parlamenta, vodje poslanskih skupin, guvernerji, sindikalisti ter predstavniki vlade in Kremlja. V sporu o oblikovanju nove vlade je predsednik Jelcin ob odprtju pogajanj povedal, da še naprej odklanja koalicijsko vlado z opozicijskimi komunisti. Ruske tiskovne agencije so nadalje poročale, da je predsednik udeležence prosil, naj podprejo kandidaturo 35-letnega Kirijenka za ruskega premiera.

Finančni komisar za začetek evra z enajstimi državami

03. 04. 1998 12.18

Evropski finančni komisar Yves-Thibault de Silguy se je pred poslanci nemškega Bundestaga še enkrat zavzel za začetek evropske denarne unije z enajstimi od petnajstih članic unije. V razpravi odborov za finance in evropske zadeve je de Silguy v četrtek v Bonnu zatrdil, da "bo evro prav tako stabilen kot nemška marka".

Evroparlamentarci dosegli dogovor o evropski centralni banki

02. 04. 1998 08.08

Predstavniki najpomembnejših strank v evropskem parlamentu so se danes dogovorili, da bo morala Evropska centralna banka, ki bo od 1. januarja 1999 odgovorna za denarna vprašanja Evropske unije, o svojih monetarno-političnih odločitvah redno poročati poslancem evropskega parlamenta.

Predstavniki poslanskih skupin na obisku v Švici in na Nizozemskem

30. 03. 1998 10.21

Predstavniki poslanskih skupin slovenskega državnega zbora so odpotovali na študijski obisk v Švico in na Nizozemsko, kjer se bodo seznanili z ureditvijo pokojninskih sistemov v teh dveh državah, so sporočili z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, ki obisk tudi pripravilo.

Ruski predsednik določil prednostne naloge nove vlade

27. 03. 1998 17.38

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes zagotovil podporo Sergeju Kirijenku na položaju premiera in začrtal prednostne naloge nove ruske vlade. V radijskem nagovoru, posvečenem preoblikovanju kabineta, je Jelcin poudaril, da Kirijenko "ne sme izgubljati časa" in se mora najprej lotiti težav na socialnem področju, se dotakniti vprašanja zaostalih plač v državnem sektorju in reform na vojaškem ter administrativnem področju. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, se je davi sicer že vselil v pisarno nekdanjega premiera Viktorja Černomirdina. Kirijenko ima v tem času vrsto delovnih srečanj s člani kabineta in poslanci parlamenta. Kot je danes povedal tiskovni predstavnik vlade Igor Šabdurasulov, naj bi osrednjo pozornost pogovorov namenili normalizaciji položaja na socialnem in gospodarskem področju. Kirijenko naj bi se danes sešel s predsednikom poslanske skupine Jabloko v dumi Grigorijem Javlinskijem, in z vodjo poslanske skupine Naš dom Rusija v dumi Aleksandrom Šohinom.

DZ nadaljuje razpravo o noveli zakona o zdravstvenem varstvu

27. 03. 1998 16.57

Državni zbor (DZ) nadaljuje plenarno zasedanje z v začetku marca prekinjenim odločanjem o predlogu za noveliranje zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Poslanci naj bi za tem, kot je predlagal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, prešli na obravnavo novele nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji. DZ naj bi potem nadaljeval z včeraj prekinjeno razpravo o predlogu za spremembo zakona o ratifikaciji konvencije o pranju, odkrivanju, zasegu in zaplembi premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivimi dejanji - pri kateri poslanci iz vrst Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) želijo natančne podatke o odgovorni osebi, ki naj bi domnevno zavestno povzročila tekstovno napako v dokumentu, zaradi katere je prišlo do domala enoletne zamude pri uveljavitvi mednarodne konvencije za zatiranje organiziranega kriminala in korupcije. Zatem naj bi opravili tudi dokončno odločanje o sprejemu zakona o varnosti cestnega prometa, s katerim bo zakonodajalec v prihodnje bistveno zaostril kaznovalni sistem in s tem posredno zagotovil večje spoštovanje prometnih pravil na slovenskih cestah. Sicer pa je DZ začel zasedanje s polurno zamudo, saj so morali strokovnjaki iz pristojne parlamentarne službe preveriti električno napeljavo na mizi poslanca Iva Hvalice (SDS), saj naj bi ga pri dotiku glasovalnega gumba "malo streslo".

Kaj nam prinaša zakon o športu?

27. 03. 1998 10.15

Državni sekretar za šport dr. Janko Strel je včeraj na javni tribuni Kaj nam prinaša zakon o športu pojasnil vsebino zakona o športu, ki ga je državni zbor (DZ) sprejel 4. marca skupaj s številnimi amandmaji.

Clinton na prvem obisku v JAR

26. 03. 1998 18.56

Ameriški predsednik Bill Clinton se je včeraj popoldne v Capetownu srečal s predsednikom Južnoafriške republike Nelsonom Mandelo. S tem je kot prvi ameriški predsednik začel tridnevni obisk v tej afriški državi.

V Španiji enakopravno pri določanju vrstnega reda imen

26. 03. 1998 09.52

V Španiji naj bi pri določanju družinskega imena v prihodnje med moškimi in ženskami vladala enakopravnost. To pomeni, da bodo starši odločali o tem, ali bo njihov otrok na prvem mestu nosil očetov ali mamin priimek. Poslanci vseh strank v parlamentu so predlog zakona o imenih sprejeli skoraj enoglasno. Do sedaj je v Španiji priimek očeta avtomatsko stal na prvem mestu, materin pa na drugem. Španski otroci so lahko šele s polnoletnostjo sami odločali o vrstnem redu njihovih priimkov in ga tudi po želji spreminjali. Nerazrešeno je ostalo vprašanje, kaj storiti, če se starši ne morejo zediniti o vrstnem redu priimkov.