Pred

Potujoča razstava o Italiji tudi pri nas

12. 12. 1997 09.05

Na ljubljanski železniški postaji se bo ustavil poseben italijanski vlak "eurovlak", imenovan tudi potujoča razstava o Italiji. V treh vagonih je predstavljena moda, v ostalih 14 vagonih pa italijanske pokrajine in njihove zgodovinske, kulturne in gospodarske značilnosti. Vlak je odpotoval iz Rima 22. novembra, se ustavil v več evropskih mestih, Ljubljana pa je zadnja postaja pred vrnitvijo v Milano

Pomoč svetovne banke romunski zemljiški reformi

12. 12. 1997 08.34

Svetovna banka je Romuniji odobrila posojilo v višini 25,5 milijona ameriških dolarjev, s katerim naj bi pomagali vzpostaviti kataster, ki je potreben za izvedbo zemljiške reforme. Lastništvo posameznih zemljišč na pretežnem območju Romunije ni vpisano v ustrezne registre. Zemljiške knjige, kakršne poznajo v zahodni Evropi, so imeli pred prihodom komunistov na oblast le v delu države, ki je bil nekaj stoletij pod avstrijsko-madžarsko vladavino. S posojilom Svetovne banke naj bi financirali projekt, s katerim nameravajo razjasniti lastniška razmerja ter tako vzpostaviti pogoje za trgovanje z zemljišči. Zakon o zemljiški reformi, ki predvideva vrnitev zemljišč, ki so jih zasegli komunisti, pa je romunski parlament že sprejel.

Nemška vlada dosegla kompromis o monopolu pošte

11. 12. 1997 10.55

Vlada nemškega kanclerja Helmuta Kohla in social-demokrati (SPD) so v noči na četrtek dosegli kompromisni dogovor o zakonu, ki predvideva postopno ukinjanje monopola pošte na področju pisemskega prometa.

Ženski superveleslalom odpovedan

11. 12. 1997 10.52

Ženski superveleslalom v Val dIseru, ki bi moral biti na programu danes, so zaradi slabih vremenskih razmer odpovedali. Tekmovanje sta preprečili megla in deževno vreme v francoskih Alpah. Prireditelji so sporočili, da jutrišnji veleslalom ostaja v programu, tekmovalna žirija pa bo določila nadomestni termin za odpovedani superveleslalom. Možna termina sta v soboto, pred ali po moškem smuku.

Eksplozija bombe pred pisarno grškega ministra za industrijo

11. 12. 1997 09.50

Pred pisarno grškega ministra za industrijo Vasa Papandreuja v središču Aten je včeraj eksplodirala bomba. V šibki eksploziji je bil lažje ranjen strokovnjak, ki je skušal razstaviti bombo.

V Krškem novembra proizvedli 444.000 MWh električne energije

10. 12. 1997 14.29

Nuklearna elektrarna Krško je novembra dosegla stoodstotno razpoložljivost in 99,5-odstotno izkoriščenost, proizvedla pa je 444.096 MWh električne energije. Koncentracija radioaktivnosti v efluentih pred izpustom v Savo je bila v dovoljenih mejah za pitno vodo, koncentracija radioaktivnosti pa tudi ni presegla dovoljenih meja za zrak.

Michael Jordan dosegel 27.411 točk v NBA

10. 12. 1997 12.43

Košarkar moštva svetovnih košarkarskih prvakov Chicago Bulls Michael Jordan se je prebil na 3. mesto lestvice najboljši strelcev lige NBA vseh časov. Na sinočnji tekmi bikov proti New Yorku je Jordan že v prvi četrtini z metom preko Patricka Ewinga dosegel 27.411-ti koš v 13 sezonah NBA. To omeni 2 koša več kot jih je dosegel doslej tretjeuvrščeni Moses Malone v 19 sezonah. Pred Jordanom sta zdaj le še Wilt Chamberlain (31.419 košev) in legendarni Kareem Abdul Jabbar (38.387 točk). Teh dveh pa Jordan ne bo ujel, če bo izpolnil svojo napoved o upokojitvi po letošnji sezoni.

Pivovarna Laško na tretjem mestu

10. 12. 1997 12.29

Košarkarji Pivovarne Laško so sinoči na gostovanju premagali turški Fenerbahče z 80:70 in se s tem prebili na 3. mesto skupine B evropskega pokala. V omenjeni skupini je bila v torek noč gostov, saj sta zmagali tudi drugi dve gostujoči ekipi. Francoski Le Mans je ugnal poljski Wroclaw s 74:66, BK Riga iz Latvije pa češko Opavo s 85:79. Na lestvici vodi Le Mans pred Fenerbahčejem, Pivovarno Laško in Wroclawom.

Sindikalisti na ljubljanskih ulicah

10. 12. 1997 12.18

Svobodni sindikati Slovenije bodo danes ponovno na ulicah slovenske prestolnice, saj bodo v imenu socialne Slovenije protestirali proti reformam in zakonom, ki jih predlaga vlada.

Bill Clinton pozval k oblikovanju stalnega mednarodnega sodišča za zločine proti človeštvu

10. 12. 1997 09.35

Ameriški predsednik Bill Clinton je v torek pozval k oblikovanju stalnega mednarodnega sodipča za zločine proti človeštvu. Takšno sodišče bi morali po njegovem mnenju oblikovati še pred iztekom stoletja. Clinton je dodal, da mora mednarodna skupnost pred sodišče pripeljati vojne zločince iz Bosne in Hercegovine. Clinton je govoril v New Yorku ob mednarodnem dnevu človekovih pravic. Ob tej priložnosti je posvaril pred kršenjem človekovih pravic v nekaterih afriških državah, med njimi Nigeriji, v Aziji, kjer je omenil Kitajsko in Burmo, pa tudi v Evropi, kjer človekove pravice kršijo v Belorusiji. Varovanje človekovih pravic mora ostati osrednji temelj zunanje politike Združenih držav.

Nesreča območnega transportnega letala v Kanadi

10. 12. 1997 09.34

V nesreči območnega transportnega letala EMB-110, ki je sinoči neposredno pred pristankom strmoglavilo v gozdu severno od Manitobe, so izgubile življenje tri osebe, 14 pa je ranjenih, nekatere med njimi huje, je sporočila kanadska kraljeva žandarmerija. Letalo, v katerem sta bila dva člana posadke in 15 potnikov, je približno sto metrov pred pristankom v samotni indijanski skupnosti Little Grand Rapids strmoglavilo zaradi slabih vremenskih razmer.

Občinske svete bodo vodili župani

09. 12. 1997 14.48

Novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je vlada sprejela minuli teden, bo posegla predvsem v organizacijo dela občinskih organov in med drugim odpravila njihovo nepovezano delovanje, saj naj bi v skladu s predlaganimi rešitvami občinske svete vodili župani. Namestnik direktorja vladne službe za lokalno samoupravo Stane Vlaj pa je spregovoril o pripravah na podpis Evropske okvirne konvencije o čezmejnem sodelovanju teritorialnih skupnosti. Minister brez listnice, pristojen za lokalno samoupravo, je opozoril, da bo moral državni zbor pred sprejemom zakona, ki ga bo vlada vložila v prvo branje, glede na vsebino sprememb, ki zadevajo koristi občin, pridobiti njihovo mnenje.

Urška Hrovat tretja

09. 12. 1997 09.13

Urška Hrovat je osvojila 3. mesto na slalomu za evropski pokal v Piancavallu v Italiji. Zmagala je Francozinja Laura Pequegnot pred Švedinjo Sandro Helldahl. Uspešna je bila tudi Nataša Bokal, ki je zasedla 5. mesto. Hrovatova je po dveh tekmah za evropski pokal na drugem mestu s 140 točkami.

Italijanke najraje k frizerju

09. 12. 1997 08.14

Približno sedem desetin prebivalcev Italije, med njimi še zlasti prebivalk, si v prostem času najraje privošči obisk pri frizerju ali kozmetičarki, je pokazala neka anketa. Poleg tega Italijani v prostem času nadvse radi telefonirajo, nakupujejo in se igrajo z otroki. S športom se jih v prostem času ukvarja še manj kot pred leti - le nekaj več kot 18 odstotkov, te pa najbolj zanima - kaj drugega kot nogomet.

Slovenija - Bolgarija 1:2

08. 12. 1997 16.47

Slovenska moška teniška reprezentanca je v zadnjem krogu na evropskem prvenstvu 1. skupine izgubila z Bolgarijo z 1:2. Kljub porazu je Sloveniji uspelo izpolniti cilj pred nastopom v Atenah, to je obstanek v omenjeni skupini. V prvem dvoboju je Iztok Božič ugnal Bolgara Trajkova gladko s 6:1 in 6:0. Marko Tkalec je nato izgubil z Bratonovim z 2:6 in 4:6, dvojica Božič/Kraševec pa je na koncu morala priznati premoč bolgarske dvojice Bratonov/Trajkov s 6:4 in 6:1.

Čas predbožičnih nakupov

08. 12. 1997 16.10

Še nedavno negativno razpoloženje na vseh svetovnih borzah, je zamenjalo navdušenje za nakupe. V Londonu, so posebej zagreti za nakupe predvsem institucionalni investitorji, ki v največji meri pospešujejo rast indeksa. Dow Jones je kot vemo zopet prestopil magično mejo 8.000 točk. Skok ameriških borznih indeksov so spodbudile predvsem tehnološke delnice ter delnice nekaterih bank, ki so v fazi združevanja in pa seveda stabiliziranje azijskih trgov.

Morski psi in želve ob čilski obali

08. 12. 1997 09.36

Vremenski pojav El Nino je v Čilu vnovič poskrbel za neobičajne naravne pojave. Tokrat so čilski ribiči ob morski obali ugledali morske pse, pojavile pa so se tudi morske želve, velike do enega metra. Za oboje prebivalce morja, tako za morske pse kot želve, je sicer znano, da se običajno izogibajo mrzlih čilskih voda. Kot so v nedeljo poročali čilski mediji, so oblasti zaradi nenavadnih pojavov že skušale pomiriti turiste in tako preprečiti morebitno gospodarsko škodo. Kopališča na severu države so namreč tik pred pričetkom poletne sezone.

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto

06. 12. 1997 12.58

Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.

Hčerka Judinje in nacista bo objavila svojo zgodbo

06. 12. 1997 11.34

Angela Schluter, ki se je rodila med 2. svetovno vojno v Nemčiji materi Judinji in nacističnemu vojaku, namerava po 50-ih letih objaviti zgodbo svoje družine.

Singer načrtuje drastično zmanjšanje števila delovnih mest

06. 12. 1997 11.23

Največji proizvajalec šivalnih strojev na svetu Singer Company namerava v okviru prestrukturiranja podjetja odpustiti 5968 delavcev, kar je 28 odstotkov vseh zaposlenih. Podjetje bo poleg tega proizvodnjo svojih industrijskih ter potrošniških šivalnih strojev vključilo v proizvodnjo nemškega proizvajalca šivalnih strojev Pfaff, ki ga je kupilo pred kratkim. V okviru prestrukturiranja načrtuje Singer precejšnje znižanje proizvodnih stroškov ter izboljšanje poslovnih rezultatov. Proizvodnjo šivalnih strojev naj bi preselili v države, kjer veljajo nižji stroški dela, hkrati pa zaprli več prodajaln, ki poslujejo z izgubo. Singer v letu 1997 pričakuje izgubo v višini 160 milijonov ameriških dolarjev.

Pred vrhom EU srečanje med Chiracom in Kohlom

05. 12. 1997 17.34

Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac sta se danes v Bonnu sestala na pripravljalnih pogovorih pred vrhom Evropske unije, ki bo sredi decembra v Luxembourgu. Kohl je pred srečanjem povedal, da bosta s Chiracom izmenjala mnenja o celi paleti vprašanj v zvezi z EU.

Fellinija bo nasledil Andrzej Wajda

05. 12. 1997 08.25

Poljskemu filmskemu režiserju Andrzeju Wajdi, ki je leta 1981 na filmskem festivalu v Cannesu osvojil Zlato palmo za film Železni človek, bodo 10. decembra dodelili mesto na Akademiji za likovne umetnosti, ki je pred tem pripadalo italijanskemu režiserju Federicu Felliniju. Wajda je režiral filme Pepel in diamant, Kanal, Sveti teden, Danton, Obsedeni in Gdč. Nihče.

Dve Slovenki do točk

05. 12. 1997 00.00

Na prvem letošnjem ženskem smuku za svetovni pokal v kanadskem Lake Louisu je zmagala Nemka Katja Seizinger, pred rojakinjo Kathrin Gutensohn in Avstrijko Renate Goetschl. Odlično sta nastopili tudi dve slovenski smukačici, saj je bila Špela Bračun z zaostankom sekunde in 78 stotink 15., Mojca Suhadolc pa se je z zaostankom dveh sekund in petih stotink uvrstila na 19. mesto.

Evropski parlament sprejel dokument po kateren naj EU začne prihodnje leto pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo

04. 12. 1997 18.39

Evropski parlament je v Bruslju sprejel dokument, v katerem se je zavzel, naj EU prihodnje leto hkrati začne pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo, ki izpolnjujejo politične kriterije, zastavljene na koebenhavnskem vrhu leta 1993. Pri tem je parlament predlagal, naj unija poleg Cipra začne intenzivna pogajanja s kandidatkami, ki jih je Evropska komisija ocenila za najbolj pripravljene: Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Slovenijo. Parlament opozarja, da unija ne sme vnaprej časovno določiti datuma, kdaj bodo prosilke dosegle polnopravno članstvo, saj bo ta odvisen od prizadevanj, ki jih bodo posamezne kandidatke storile. Evropski parlament se je v resoluciji zavzel za temeljito reformo institucij unije še pred vstopom prve članice v povezavo in torej s tem za zgodnjo medvladno konferenco, ki naj bi dokončno odgovorila na to vprašanje.

Slovenski košarkarji na vrhu skupine A

04. 12. 1997 17.48

Slovenska košarkarska reprezentanca je po sinočnji visoki zmagi proti Slovaški s 101:70 v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo v košarki leta 1999 v Franciji brez poraza na vrhu skupine A. Slovenija se tako nahaja v elitnem klubu reprezentanc, ki so v treh srečanjih trikrat zmagale, skupaj z Rusijo, [panijo, Italijo in nekoliko presenetljivo Bosno in Hercegovino, ki vodi v skupini D pred Litvo in Hrvaško.

Goldbergerjeve težave se nadaljujejo

04. 12. 1997 10.30

Afera okoli avstrijskega smučarskega skakalca Andreasa Goldbergerja je vedno bolj zapletena. Jugoslovansko notranje ministrstvo tudi včeraj ni potrdilo, da je Goldberger jugoslovanski državljan, jugoslovanska smučarska zveza pa si še vedno želi, da bi "Goldi" nastopal za reprezentanco ZRJ, a se želi pred izdajo tekmovalne licence posvetovati z Mednarodno smučarsko zvezo (FIS) in Smučarsko zvezo Avstrije.

Winnie Mandela pred sodiščem

04. 12. 1997 00.00

Stanje na cestah in mejnih prehodih

03. 12. 1997 09.14

Ceste po državi so večinoma mokre in spolzke, nekatere pa so tudi zasnežene.Zimska oprema je nujna na mejnih prehodih Ljubelj, Korensko sedlo, Jezersko in Rateče ter na cesti skozi Črni Vrh nad Idrijo. Sneži tudi na postojnskem in cerkniškem ter na kočevskem območju.

Eurovlak tudi v Ljubljani

02. 12. 1997 16.58

Na ljubljanski železniški postaji se bo 12. decembra ustavil poseben italijanski vlak z imenom Eurovlak. Vlak je neke vrste potujoča razstava o Italiji, med 17 vagoni so trije namenjeni modi, preostali pa predstavljajo italijanske pokrajine ali pa izpostavljajo najbolj zanimive zgodovinske, kulturne in gospodarske značilnosti omenjene države.

Slovenija v drugi polovici držav z največjimi pravicami in odprtostjo

02. 12. 1997 13.26

Ameriški sklad Heritage je izdal najnovejše poročilo, v katerem je severnoameriške in evropske države razvrstil glede na stopnjo gospodarske svobode. Lestvica zajema kategorije trgovinske, davčne, monetarne in bančne politike, stopnjo vladnih poseganj v gospodarstvo, pretok kapitala in tujih naložb, nadzor plač in cen, odprtost trgovanja z nepremičninami in obseg sive ekonomije. Ocene za gospodarsko svobodo posameznih nacionalnih ekonomij se gibljejo med ena za najboljšo in pet za najslabšo, Slovenija pa je dobila oceno 3,10 točke.