Pred

Porast tečajev delnic na borzi v Tokiu
26. 11. 1997 10.25
Tečaji delnic na borzi v Tokiu so danes kljub napovedi o propadu še ene finančne ustanove porasli. Potem, ko je borzni indeks Nikkei v torkovem trgovanju po razglasitvi stečaja četrte največje borzno-posredniške hiše Yamaichi Securities padel za 854 točk, se je danes okrepil za več kot odstotek.

Je gangeški morski pes izumrl?
26. 11. 1997 09.04
Strokovnjaki domnevajo, da je zaradi prevelike onesnaženosti indijske svete reke izumrla edinstvena vrsta morskih psov v Gangesu. V uradnem poročilu piše, da so usodo te živalske vrste zapečatile visoka stopnja onesnaženosti, velike količine rečnega mulja in gradnja jezov na Gangesu. Ljudožerski Glyphis gangeticus, ali po domače gangeški morski pes, ki so ga prvič opazili leta 1839, je vzbujal strah in trepet obrečnih prebivalcev. Ker je minilo že kar nekaj časa, odkar so ga zadnjič opazili (pravzaprav se je to nazadnje zgodilo pred pol stoletja), se strokovnjaki bojijo, da je izumrl. Morda so se novice razveselili vsaj kopalci, čeprav je njihovo veselje lahko le delno. Če se bo onesnaževanje nadaljevalo, bo Ganges kmalu mrtva reka, namakanje v njej pa bo nevarno tudi brez gangeškega ljudožerca.

Povabilo Rusiji, da se včlani v APEC
26. 11. 1997 00.00
Ob koncu vrhunskega srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) so države članice povabile Rusijo, naj postane članica te organizacije. Še pred tem pa so sklenile, da se lahko včlanita tudi Peru in Vietnam.

Tretja akcija Veter v laseh, s športom proti drogam
26. 11. 1997 00.00
Športna unija Slovenije (ŠUS) že tretje leto pripravlja športno humanitarno akcijo <i>Veter v laseh, s športom proti drogam</i>, ki skuša v okviru gibanja Šport za vse pripomoči k naravnemu, zdravju in okolju prijaznemu športnemu slogu življenja.

Sto let javne telefonije na Slovenskem
25. 11. 1997 14.46
16. oktobra 1997 je minilo natanko sto let, odkar je bila v Ljubljani v promet vključena prva ročna telefonska centrala na Slovenskem, dva meseca pozneje, 16. decembra 1897, pa so jo dobili še v Mariboru. Stoletnici javne telefonije se na področju telekomunikacij letos pridružuje več pomembnih jubilejev, kot je tudi sedemdesetletnica prve avtomatske telefonske centrale v Ljubljani, zato je nacionalni operater telekomunikacij Telekom Slovenije sklenil, da bo prelomne trenutke v razvoju telekomunikacij na Slovenskem danes obeležil tudi z vključitvijo 700.000. telefonskega naročnika v Sloveniji.

V CD odprli računalniško izobraževalno prireditev Infos 97
25. 11. 1997 13.53
V organizaciji Zveze organizacij za tehnično kulturo Slovenije, Cankarjevega doma in podjetja Infos so dopoldne v Cankarjevem domu odprli sejemsko-izobraževalno prireditev Infos 97, ki letos poteka pod geslom Digitalizirajmo Slovenijo. Do sobote, 29. novembra, se bo na Infosu zvrstilo 144 predavanj, ki jih bo pripravilo 66 podjetij oz. ustanov, poleg teh pa je predvidenih še 92 komercialnih predavanj in 16 predavanj, namenjenih učencem in dijakom. Kljub temu da Infos iz sejma, na katerem so se pred leti predstavljali predvsem razstavljalci z računalniško strojno in programsko opremo, vse bolj prerašča v izobraževalno prireditev, pa so tudi letos na 2500 kvadratnih metrih razstavne površine v Cankarjevem domu in na ploščadi pred njim postavili stojnice 140 razstavljalcev.

Jutri poteče rok za vložitev kandidatur za ljubljanjskega župana
25. 11. 1997 13.52
Pri ljubljanski mestni volilni komisiji so bile doslej uradno vložene štiri kandidature za župana; Liberalna demokracija Slovenije je predlagala Viko Potočnik, zunajparlamentarna stranka Naprej Slovenija Blaža Svetka, Združena lista socialnih demokratov Antona Colariča, skupina volilcev, ki jo vodi Nikola Milanovič, pa Zorana Milanoviča. Čas za oddajo kandidatur bo potekel jutri ob 19. uri.

Proces proti policijskim funkcionarjem kot posledica pokola pri Luksorju
25. 11. 1997 13.36
Kot posledica krvavega pokola v Luksorju, v katerem je bilo nedavno ubitih 58 ljudi, naj bi se pred enim od egiptovskih sodišč začel proces proti šestim visokim policijskim funkcionarjem, ki jih obtožnica bremeni za <i>neučinkovitost in zanemarjanje dolžnosti</i>. Egiptovski predsednik Hosni Mubarak pa je že konec minulega tedna pojasnil, da preiskujejo primer šestih policijskih častnikov z namenom, da bi jim pred sodiščem prisodili <i>tragediji primerno kazen</i>.

Nemški Bundestag o proračunu za 1998
25. 11. 1997 10.02
V nemškem Bundestagu bodo poslanci danes začeli štiridnevno zaključno razpravo o proračunu za leto 1998. Skoraj leto dni pred volitvami pričakujejo na že tradicionalni glavni razpravi ostre polemike. Glavna tema razprave bi naj bil boj proti brezposelnosti. Opozicijski socialdemokrati so predtem od vlade zahtevali aktivnejšo politiko na področju delovne sile.

O proračunu na izrednem zasedanju DZ
25. 11. 1997 09.56
DZ se bo danes sestal na izrednem zasedanju, namenjenem sprejemanju dopolnjenega predloga letošnjega državnega proračuna. Po predloženem dnevnem redu naj bi obravnaval še novelo zakona o izvrševanju proračuna ter predlog resolucije o protipravnem delovanju komunističnega režima in predlog zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima. Pred izrednim plenarnim zasedanjem DZ se bosta sestala odbor za finance in monetarno politiko ter mandatno-imunitetna komisija.

Hudi padci tečajev na azijskih borzah
25. 11. 1997 00.00
Tečaji vrednostnih papirjev na borzi v <b>Tokiju</b> so po razglasitvi stečaja četrte največje japonske borznoposredniške hiše Yamaichi Securities danes množično padali, še naprej pa so se cenile tudi delnice v <b>Seulu</b>. Hude padce tečajev so zabeležile tudi borze v <b>Hongkongu</b> in jugovzhodni Aziji, a so bili padci manj dramatični kot v Seulu ali Tokiju.

Novi Wendersov film
25. 11. 1997 00.00
V spremstvu hollywoodskega zvezdnika <b>Billa Pullmana</b> je nemški režiser <b>Wim Wenders</b> sinoči v Hamburgu predstavil svoj novi film z naslovom <b>Na koncu nasilja</b> (Am Ende der Gewalt). Namesto predolgega govorjenja sta Wenders in Pullman v šali pred velikim platnom zapela pesem I believe in miracles in s tem izrazila upanje, da bo film v Nemčiji deležen uspeha.

Srečanje držav Azijsko-pacifiškega foruma
25. 11. 1997 00.00
V kanadskem mestu Vancouver so potekali neformalni pogovori predsednikov držav in vlad držav Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) pred 5. vrhunskim srečanjem foruma, posvečenem finančnim krizam jugovzhodne Aziji, ki se je začel zgodaj davi. Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru dvostranskih srečanj kitajskega kolega Jiang Zemina ob nedavni izpustitvi oporečnika Wei Jingshenga pozval, naj Kitajska izpusti tudi druge oporečnike ter podpiše konvencijo o državljanskih in političnih pravicah. Predsednik Clinton je o tem vprašanju govoril tudi z indonezijskim voditeljem Suhartom, s katerim sta se dotaknila še vprašanja Vzhodnega Timorja.

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi
24. 11. 1997 15.31
Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Konvencija OECD o prepovedi podkupovanja tujih vladnih uslužbencev
24. 11. 1997 12.18
Ameriško zunanje ministrstvo je pozdravilo konvencijo o prepovedi podkupovanja tujih vladnih uslužbencev v mednarodnih poslovnih transakcijah, ki so jo ob prizadevanjih Združenih držav sredi prejšnjega tedna v Parizu sprejele države članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Države podpisnice so se obvezale, da bodo konvencijo nacionalnim parlamentom v odobritev predložile do aprila prihodnje leto. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je podpisnice ob tem pozval k čimprejšnji ratifikaciji konvencije, poroča danes bilten ameriške vladne službe za informiranje Wireless.

Slovenija bo v Bruslju predstavila svojo pristopno strategijo
24. 11. 1997 09.35
Slovenija bo prihodnji ponedeljek, 1. decembra, v Bruslju priredila konferenco, na kateri bo javno predstavila svojo pristopno strategijo za vključitev v Evropsko unijo.

Volilni molk v Republiki Srbski
21. 11. 1997 12.30
V Republiki srbski je ob sedmih zjutraj nastopil volilni molk pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami, ki bodo jutri in v nedeljo. Volilni molk bo trajal do zaprtja volišč.

Predčasne parlamentarne volitve v Črni gori
21. 11. 1997 10.48
Črnogorske parlamentarne stranke so včeraj dosegle načelno soglasje o tem, da naj bi predčasne parlamentarne volitve razpisali do prihodnjega maja. Natančen datum volitev bodo določili januarja, ko bo novoizvoljeni predsednik Milo Djukanović prevzel dolžnosti šefa države. Parlament pa naj bi pred koncem letošnjega leta sprejel še novi volilni zakon.

Infos vse bolj prerašča v izobraževalno prireditev
20. 11. 1997 13.35
V organizaciji Zveze organizacij za tehnično kulturo Slovenije, Cankarjevega doma in podjetja Infos bo prihodnji teden, med 25. in 29. novembrom, v Ljubljani potekala prireditev Infos 1997. Ta bo letos nekoliko spremenjena, saj iz sejma, na katerem so se pretežno predstavljali razstavljalci z računalniško strojno in programsko opremo, vse bolj prerašča v izobraževalno prireditev. V petih dneh se bo tako v devetih dvoranah Cankarjevega doma zvrstilo 144 predavanj, ki jih bo pripravilo 66 podjetij oz. ustanov, poleg teh pa je predvidenih še 92 komercialnih predavanj in 16 predavanj, namenjenih učencem in dijakom. Kljub temu pa tudi letošnji Infos še ostaja razstavna prireditev, na 2500 kvadratnih metrih razstavne površine v Cankarjevem domu in na ploščadi pred njim bodo postavili stojnice 140 razstavljalcev.

Rojstvo prvih živih sedmerčkov
20. 11. 1997 09.30
V ZDA so se v sredo prvič rodili živi sedmerčki. V bolnišnici v mestu Des Moines v Iowi so po porodu povedali, da je eden v kritičnem stanju, medtem ko je stanje ostalih šestih resno. 29-letna mati, ki se je pred tem zdravila zaradi neplodnosti, se dobro počuti. Štirje dečki in tri deklice so se rodili s carskim rezom, tehtajo pa od enega kilograma do kilograma in pol. Rojeni so bili v 31. tednu nosečnosti, mati pa že ima tudi 21-mesečno hčer. Edini doslej znani primer rojstva živih sedmerčkov je bil v Mehiki leta 1993, vendar so otroci tedaj en dan po rojstvu umrli.

Spomenik generalu Maistru bo verjetno na Trgu republike
19. 11. 1997 14.19
Ljubljanski odbor za postavitev spomenika generalu Maistru je danes predlagal najprimernješo lokacijo, konec septembra pa so v sodelovanju z ljubljanskim društvom arhitektov razpisali javni kiparski in arhitekturni natečaj za postavitev Maistrovega spomenika. Razpisno gradivo za sodelovanje na natečaju je prevzelo 21 udeležencev, ki morajo svoja dela oddati do 22. decembra. Spomenik, ki ga bodo predvidoma postavili konec leta 1998 ob 80. obletnici priključitve Štajerske Sloveniji, mora po zamisli odbora predstavljati prepoznaven lik generala Maistra; celotno figuro ali konjenika. Spomenik iz brona ali podobne zlitine, visok približno 7 metrov, pa naj bi skupaj s potrebnimi pripravami stal 50 do 70 milijonov tolarjev.

Na srečanju zunanjih ministrov peterice bo razprava potekala o ruskem predlogu za razrešitev iraške krize
19. 11. 1997 13.26
Francosko zunanje ministrstvo je danes potrdilo, da bo zunanji minister Hubert Vedrine drevi odpotoval v Ženevo, kjer se bo s kolegi iz Združenih držav, Velike Britanije in Rusije ponoči srečal na pogovorih o rešitvi iraške krize. Na srečanju bodo ministri proučili iraški odgovor na ruski načrt za rešitev krize. Ruski zunanji minister Primakov je že odpotoval v Ženevo. Pred tem se je o iraški krizi pogovarjal s kitajskim kolegom Qian Qichenom. Iraški tisk pa danes piše, da Bagdad ne bo privolil v nikakršne koncesije v svojih zahtevah do Združenih narodov. Zahteve Iraka so po oceni tiska pravične in legitimne, zato morajo vsa diplomatska prizadevanja in dialog izhajati iz teh zahtev. Najpomembnejša zahteva je ukinitev embarga na izvoz nafte. Ameriška letalonosilka George Washington, ki jo je Bill Clinton kot okrepitev poslal v Zaliv, ne bo do tja priplula pred petkom. V puščavi Negev na jugu Izraela se trenutno urijo elitne ameriške enote, vendar je tiskovni predstavnik ameriškega veleposlaništva v Tel Avivu zanikal, da bi se enote pripravljale na morebitno vojno proti Iraku.

Igralka leta 1997 je Martina Hingis
19. 11. 1997 11.20
Med finalnim turnirjem WTA v New Yorku so razglasili najboljšo teniško igralko v letošnji sezoni, ki so jo izbirali teniški novinarji. Po pričakovanju je to Švicarka Martina Hingis, ki je v letošnjem letu izgubila le štiri srečanja. Švicarka je tako prvič postala najboljša igralka, ima pa že dve drugi priznanji. Leta 1995 je bila razglašena za najboljšo novinko, leto kasneje pa za igralko, ki je najbolj napredovala.

Podelili nagrado Indire Gandhi za mir
19. 11. 1997 11.03
Nagrado Indire Gandhi za mir, razorožitev in razvoj je letos prejela mednarodna človekoljubna organizacija <b>Zdravniki brez meja</b>. V imenu Zdravnikov brez meja je nagrado indijske vlade, vredno 70.000 dolarjev, na slovesnosti v New Delhiju sprejel generalni sekretar združenja dr. Jean-Marie Kindermans. Najvišje indijsko priznanje za mir so med drugimi že prejeli UNICEF, nekdanji sovjetski predsednik Mihail Gorbačov in češki predsednik Vaclav Havel.

Potovanje v Egipt odsvetujejo tudi v Šaniji, Grčiji in Sloveniji
18. 11. 1997 00.00
Slovenski turisti naj v bližnji prihodnosti ne potujejo v Egipt, je danes, opozoril državni sekretar za turizem Tomaž Zajc. Policija in varnostni organi namreč nimajo moči, da bi ustavili skrajneže. Zajc se je danes že pogovarjal s kolegi v nekaterih evropskih državah, ki svojim državljanom potovanja v Egipt prav tako strogo odsvetujejo. Državni sekretar Zajc doslej še ni uspel zbrati podatkov, ali v tem trenutku v Egiptu dopustuje kakšna skupina slovenskih turistov. Zajc se je danes že pogovarjal s kolegi v nekaterih evropskih državah, ki svojim državljanom potovanja v Egipt prav tako strogo odsvetujejo. Španske turistične agencije so danes svoje stranke posvarile pred nevarnostjo potovanja v Egipt ter jim omogočile, da bodisi odpovejo potovanje bodisi podpišejo dokument, v skladu s katerim agencija ne prevzema odgovornosti za morebitne incidente med njihovim bivanjem v Egiptu. Generalni direktor Združenja španskih potovalnih agencij Felix Arevelo je povedal, da so nekateri turisti odpovedali načrtovana potovanja v omenjeno afriško državo. Največja grška turistična agencija pri organizaciji izletov v Egipt je danes sporočila, da bo zaradi včerajšnjega incidenta v Luksorju za približno deset dni prekinila vsa potovanja v Egipt.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih
18. 11. 1997 00.00
Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Do predsedniških volitev le še pet dni aktivne kampanje
17. 11. 1997 00.00
Kandidatom za predsednika republike ostaja le še pet dni predvolilne kampanje, v katerih se bodo po napovedih poskusili predstaviti čim širšemu krogu volilcev. Osrednja pozornost pa bo tudi v teh dneh veljala soočenjem v elektronskih medijih. V skladu z zakonom o volilni kampanji teden dni pred volitvami niso dovoljene objave raziskav javnega mnenja, v soboto, 22. novembra, dan pred volitvami, pa velja 24-urni volilni molk. Predstavitve kandidatov se bodo stopnjevale do petka, ko se bo vseh osem popoldne, ob 17. uri, najprej soočilo na nacionalnem radiu (Radio Slovenija), zvečer ob 20.05 pa še na prvem programu nacionalne TV Slovenija. Za predsedniško mesto se potegujejo: (po vrstnem redu na glasovnici) <b>Marijan Poljšak</b>, ki ga je predlagala Nacionalna stranka dela, predsednik državnega zbora <b>Janez Podobnik</b>, ki je kandidat Slovenske ljudske stranke, <b>Bogomir Kovač</b>, kandidat Liberalne demokracije Slovenije, sedanji predsednik <b>Milan Kučan</b> kot nestrankarski kandidat, <b>Tone Peršak</b>, ki ga predlaga Demokratska stranka, <b>Franc Miklavčič</b>, kandidat Krščansko socialne unije, <b>Marjan Cerar</b>, ki se za predsedniško mesto poteguje kot neodvisni kandidat in <b>Jože Bernik</b> kot kandidat dveh parlamentarnih opozicijskih strank, Slovenskih krščanskih demokratov in Socialdemokratske stranke Slovenije.

Plesna predstava Hiša bo v sredo premierno izvedena
17. 11. 1997 00.00
V Plesnem teatru Ljubljana (PTL) bodo v sredo, 19. novembra, zvečer premierno uprizorili plesno predstavo Hiša avtorice in koreografinje Tanje Zgonc.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra
14. 11. 1997 00.00
Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

86 članov komisije zapustilo Irak, VS ostro obsodil njihov izgon
14. 11. 1997 00.00
Varnostni svet ZN je najostreje obsodil izgon ameriških članov komisije ZN za nadzor nad iraškim razoroževanjem (UNSCOM). V izjavi, ki jo je pozno včeraj podal predsedujoči VS ZN Qin Huasun (Kitajska), je Varnostni svet zahteval <i>takojšen in brezpogojen umik tega ukrepa, ki je posebni komisiji preprečil izpolnjevanje njenih nalog </i>. Varnostni svet je poleg tega izrazil zahtevo, da <i>se Irak nemudoma in v skladu s svojimi obveznostmi ukloni resolucijam ZN</i>; v nasprotnem primeru pa je opozoril pred resnimi posledicami. Najvišji organ ZN je izrazil popolno podporo vodji komisije UNSCOM Richardu Butlerju ter mednarodnim oblastem za jedrsko energijo pri izpolnjevanju njunih mandatov. VS je poudaril še, da iraška vlada prevzema polno odgovornost za varnost osebja in opremo komisije ZN ter njenega osebja. Irak je zapustilo 84 članov posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka, 19 pa jih bo v tej državi še ostalo. Šest ameriških inšpektorjev, ki jih je Bagdad izgnal, je po kopnem odpotovalo v Jordanijo. Iraško-jordansko mejo so prečkali okoli 7. ure zjutraj.