Prva pomoč in zdravje

'Težko spoštujem politika, ki skuša na volitvah zmagati z nestrpnostjo'
18. 06. 2024 06.00
Namesto predsednika vlade Roberta Goloba se je udeležila mirovne konference v Švici, po kateri je sporočila, da je bil storjen korak naprej. Kakšen je ta korak in kako komentira, da je Golob raje odletel v ZDA na finale lige NBA kot pa na mirovno konferenco? Predsednica države Nataša Pirc Musar je odgovarjala tudi na vprašanja o delovanju vlade, o nasilju nad osebami LGBTIQ+, ki zadnja leta spremljajo parade ponosa v Sloveniji, pa tudi evropskih volitvah in izvoljenih poslancih ter prihodnosti Evropske unije. In kako ocenjuje delo vlade na polovici njenega mandata?

Galant napovedal povečanje števila vojakov v Rafi in govoril o Gazi po vojni
16. 05. 2024 17.06
Izraelski obrambni minister je napovedal povečanje števila izraelskih vojakov v Rafi na skrajnem jugu Gaze. Kot je dejal, se bodo operacije izraelskih sil na tem območju okrepile. Čeprav je Galant zavezan zatrtju Hamasa, pa v nasprotju z Netanjahujem ni naklonjen temu, da bi Izrael po vojni prevzel oblast v Gazi. Izrael sicer neprestano izvaja zračne in kopenske napade v že tako uničeni palestinski enklavi. Izraelske okupacijske sile pa so izvedle nove racije tudi na Zahodnem bregu, v katerih so ubili tri ljudi. Ameriška vojska je pred obalo Gaze zasidrala plavajoči pomol, ki bo služil za dostavo humanitarne pomoči obubožanim prebivalcem. Arabski voditelji, ki so se zbrali v Bahrajnu, pa so se zavzeli za popolno priznanje države Palestine.

Iz zime v poletje!
07. 05. 2024 00.15
Zadnja leta opažamo pojav, ko iz zime zelo hitro vstopimo v poletje. En dan imamo na glavi še kapo, naslednji dan že oblačimo kratke rokave. Čeprav vsi že nestrpno čakamo na tople poletne žarke, to lahko povzroči nevšečnosti, kot so sončne opekline.

Življenje na Madagaskarju: zaslužijo 1,40 evra na dan, do večje bolnišnice je 13 ur
11. 04. 2024 07.00
Ko govorimo o misijonarjih in o njihovem delu, najprej pomislimo na Pedra Opeko. A po vsem svetu je razpršenih več kot 40 slovenskih misijonarjev in na Madagaskarju jih je poleg Opeke še pet. Na skrajnem jugovzhodu otoka, tam, kjer je zaradi tolp najbolj nevarno in zaradi ciklonov najbolj neprijetno, deluje duhovnik, ki prihaja iz Polhovega Gradca, Janez Krmelj.

Optimistična in energična Julija si prizadeva za lepši svet
13. 03. 2024 10.11
Julija Bukvič dela kot osebna asistentka, ob delu pa izvaja delavnice o drogah in duševnem zdravju. Njena strast je kuhanje, ki bi ga rada približala mladim, zato v MasterChef Slovenija prihaja po novo znanje, pa tudi poznanstva.

Borrell opozarja: Lakota se v Gazi uporablja kot orožje
13. 03. 2024 08.39
Josep Borrell, visoki zunanjepolitični predstavnik EU, je nedavno opozoril, da se lakota v Gazi uporablja kot vojno orožje. Pomanjkanje pomoči na tem območju pa je označil za katastrofo, ki ni naravnega izvora, temveč jo je v celoti ustvaril človek. Zaščita in pomoč civilistom na območju Gaze morata biti naloga številka ena za Izrael, je izjavil ameriški državni sekretar Antony Blinken. Hkrati se je nekoliko oddaljil od izjav Josepa Borrella.

Netanjahu zavrača možnost dveh držav: 'Ne želimo palestinske države'
11. 03. 2024 10.51
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je zavrnil izjave ameriškega predsednika Joeja Bidna, ki je izrazil nasprotovanje izraelski ofenzivi na Rafo na skrajnem jugu Gaze in ocenil, da pristop Izraela do konflikta državi bolj škoduje, kot pomaga. Medtem pa je ladja, ki naj bi iz Cipra v Gazo peljala 200 ton hrane, še vedno zasidrana zaradi tehničnih težav.

V Kamniku proti reorganizaciji urgenc: 'Ko te kača enkrat piči, se bojiš zvite vrvi'
20. 02. 2024 06.00
Marsikdo bo umrl, sekunde so odločilne, to je igranje z življenji, Kamnik urgence ne da, je bilo slišati na ponedeljkovem protestnem shodu proti ukinitvi nujne medicinske pomoči v Kamniku. Krajanom je prekipelo tudi zato, ker po novi vladni uredbi v Kamniku ne bo urgentnega satelitskega centra. "Ko te kača enkrat piči, se bojiš zvite vrvi," o razlogih, zakaj ljudje ne verjamejo zagotovilom zdravstvenega ministrstva, da ne ukinjajo enote nujne medicinske pomoči, pravi župan Kamnika Matej Slapar.

Izrael nadaljuje napade na Gazo, Egipt s predlogom za končanje vojne
26. 12. 2023 15.21
Izraelski napadi na območje Gaze ne pojenjajo. Izraelska bojna letala so napadla več kot sto ciljev v palestinski enklavi, je sporočila izraelska vojska. Po palestinskih podatkih je bilo v zadnjih napadih ubitih več kot 50 ljudi. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je kot predpogoj za mir navedel uničenje Hamasa in demilitarizacijo Gaze. Medtem Združeni narodi opozarjajo, da so bolnišnice, ki še obratujejo, zaradi številnih ranjenih preobremenjene. Uslužbenka humanitarne organizacije ZN, ki je obiskala eno od bolnišnic v Gazi, je poročala o pretresljivih prizorih in jih opisala kot "pokol".

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'
03. 12. 2023 17.24
Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

Izrael v zameno za Hamasove talce izpustil 39 palestinskih žensk in otrok
24. 11. 2023 06.22
Po tem, ko je davi začela veljati štiridnevna prekinitev ognja, se Palestinci z območja Gaze množično vračajo na svoje domove. Kljub temu so ponekod izbruhnili spopadi med Palestinci in izraelsko vojsko, ki v času premirja ostaja v Gazi. Palestinsko gibanje Hamas je v skladu z dogovorom z Izraelom izpustilo prvih 13 izraelskih talcev. Te je na egiptovski strani prehoda Rafa prevzela izraelska varnostna služba. Poleg njih je izpustil še deset Tajcev in enega Filipinca. Izrael je medtem v zameno iz zapora že izpustil 39 Palestincev – 24 žensk in 15 mladoletnikov.

ZZZS po sestanku z ministrico: 'Iz Štefanove piha malo bolj topel veter'
21. 11. 2023 15.13
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel se je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov in splošnih ter specialnih bolnišnic danes srečala še z direktorji bolnišnic na terciarnem nivoju. Kot je dejala, je šlo za uvodni pogovor, dotaknili pa so se treh tem: čakalne dobe, nujna medicinska pomoč in poslovanje zavodov. Ministrica se je sestala tudi s člani skupščine ZZZS. S predstavljenimi prioritetami so se člani skupščine načeloma strinjali, a so obenem imeli za ministrico številna vprašanja. Da je danes prišla na skupščino, pa so ocenjevali kot pozitiven znak za prihodnje sodelovanje.

29 nedonošenčkov iz Gaze prepeljali v Egipt
20. 11. 2023 06.55
Iz glavne bolnišnice v Gazi so v Egipt prepeljali 29 nedonošenčkov, ki so v izjemno kritičnem stanju. Na območje Gaze je sicer prispela tudi prva terenska bolnišnica. Z območja pa prihajajo nova poročila o žrtvah izraelskih napadov. Tokrat naj bi bila tarča Indonezijska bolnišnica na severu enklave, pri čemer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih 12 ljudi. Svet mora v luči vojne med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas nujno ukrepati in doseči umiritev razmer, pa je ob obisku diplomatov arabskih in muslimanskih držav v Pekingu dejal kitajski zunanji minister. "Dokler ne bosta obstajali dve državi, kot to zahtevajo Združeni narodi, v tej regiji ne bo miru," pa je opozoril predsednik Afriške unije.

Otroci v Sloveniji imajo občutek, da njihov glas ni slišan
20. 11. 2023 07.33
Svetovni dan otrok v Sloveniji poteka pod geslom "Svet smrdi, če ne upošteva mladih!" in v ospredje postavlja participacijo otrok in mladih. Pri nas je odslej na voljo nujno potrebna Unicefova platforma U-Report, ki omogoča, da je glas otrok in mladih slišan, so sporočili iz organizacije.

Biden pozval k zaščiti bolnišnice v Gazi, potekajo pogajanja o izpustitvi talcev
13. 11. 2023 06.42
Izrael ima verjetno še dva do tri tedne časa, preden bo mednarodni pritisk na državo spodkopal legitimnost vojaških operacij v Gazi, ocenjuje izraelski zunanji minister Eli Koen in dodaja, da se pritisk mednarodne skupnosti na Izrael zaradi vojne na območju Gaze povečuje. K zaščiti največje bolnišnice v Gazi je pozval tudi ameriški predsednik Biden. Bolnišnica Al Šifa ne deluje več, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Zdravstveni delavci in civilisti poročajo, da se spopadi nadaljujejo tik pred bolnišnico, kar otežuje tudi reševanje na terenu. Izraelski premier pa še naprej zavrača pozive k prekinitvi ognja, če ne bodo izpuščeni talci, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra. Pogajanja za njihovo izpustitev pa naj bi potekala s pomočjo Katarja.

Prostorska in kadrovska stiska: pacienti na hodnikih čakajo več kot deset ur
26. 10. 2023 17.47
Internistično prvo pomoč UKC Ljubljana, ki je minule dni zaradi povečanega števila bolnikov zelo obremenjena, je obiskal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar. Poudaril je, da razume stisko ljudi, ki se zaradi prostorske stiske zdravijo na hodnikih, pa tudi zdravstvenih delavcev, ki morajo v teh pogojih zagotavljati zdravljenje. Bolniki naj bi na obravnavo čakali tudi več kot 10 ur.

Hamas sporočil, da je izpustil še dve talki
23. 10. 2023 10.04
Ob posredovanju Katarja in Egipta je Hamas izpustil še dve talki, je sporočil njen tiskovni predstavnik. Izpustitev dveh starejših žensk je potrdil mednarodni Rdeči križ. So pa izraelske obrambne sile sporočile, da so v zadnjih 24 urah zadele 320 ciljev na območju Gaze. Izraelski vojaki naj bi v manjših skupinah izvajali operacije znotraj območja Gaze še pred začetkom kopenske ofenzive. Skupno število žrtev izraelskih napadov pa se je povzpelo že nad 5000, od tega je skoraj polovica otrok. V Uradu ZN za usklajevanje humanitarnih dejavnosti pa so opozorili, da je več kot polovica prebivalstva Gaze notranje razseljenih.

Število smrtnih žrtev v Gazi vedno višje, med ubitimi tudi humanitarni delavci
11. 10. 2023 06.20
Spopadi med izraelsko vojsko in gibanjem Hamas, ki potekajo že peti dan, so vzeli že več kot 2200 življenj. Izrael je davi napadel več kot 200 ciljev v Gazi, od koder naj bi Hamas načrtoval in izvajal svoje akcije. Dopoldne pa so se sirene pred zračnimi napadi oglasile tudi na jugu Izraela, medtem ko se razmere zaostrujejo tudi na severu ob meji z Libanonom in skupino Hezbolah. Letalonosilki Gerald Ford, ki je trenutno v vzhodnem Sredozemlju, pa naj bi se prav kmalu pridružila še druga letalonosilka Dwight D. Eisenhower. Medtem pa naj bi tudi letalo ruskih zračnih sil preletelo Bližnji vzhod in bo kmalu pristalo v Siriji. Hamas je zanikal nedavne poboje otrok v kibucu in jih označil za neutemeljene ter izmišljene obtožbe.

'Poslušajte osebe v stiski, opazujte jih, predvsem pa jim bodite zavezniki'
09. 10. 2023 12.35
Težave, ki so očem velikokrat skrite, a so vedno bolj pogoste. O simptomih tesnobe, anksioznosti in depresije predvsem odrasli neradi govorijo, a se že tretjina vsakodnevno sooča z njimi. Podobno je tudi med mladimi in stanje se z leti samo še slabša: vsak tretji mladostnik ima povišano verjetnost depresije, ravno toliko jih vsaj enkrat tedensko doživlja nervozo, razdražljivost ali nespečnost. Desetina mladostnikov pa ima duševne težave že diagnosticirane.

Invazija na Gazo čez 24 do 48 ur? Ameriška flota v podporo Izraelu
08. 10. 2023 06.59
Dan po napadu Hamasa je izraelski varnostni kabinet v državi še uradno razglasil vojno stanje. Na območju Izraela se spopadi nadaljujejo, protinapadi v Gazi so usmerjeni v poveljniške točke Hamasa. Cilj izraelske vojske je "prevzeti nadzor nad celotnim območjem Gaze in pobiti vse teroriste," je sporočil tiskovni predstavnik vojske Richard Hecht. Kot je dodal, je smrtnih žrtev veliko, število strmo narašča, borci Hamasa pa so ugrabili številne ljudi, tako vojake kot civiliste, vključno z otroki. Ameriška flota se medtem premika proti vzhodnemu Sredozemlju v znak podpore Izraelu.

Golob: Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika zamenjati
05. 10. 2023 11.51
Ob napovedanih menjavah v vladi premier Robert Golob pritrjuje, da sta ministrica Irena Šinko in minister Uroš Brežan izgubila njegovo zaupanje. "Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika procesa zamenjati," je podkrepil svojo odločitev. Zato pa ima bodoča ministrica za zdravje njegovo močno podporo.

Smrt otrok s srčno napako: ni bilo zdravnika, ki bi lahko operiral?
19. 09. 2023 16.14
Julija sta v Izraelu po operaciji srca umrla dva slovenska otroka, stara osem in deset mesecev. Tja naj bi jih po pričevanju staršev poslali, ker na ljubljanskem UKC po odpovedih na oddelku srčne kirurgije ni več ostal nobeden, ki bi ju lahko operiral. Po dveh mesecih so se na UKC odločili, da bodo opravili strokovni nadzor. Ob tem zatrjujejo, da odhod dveh kirurgov na zdravljenje otrok v Centru za obravnavo bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami ni vplival in da program že ves čas poteka nemoteno. Strokovni direktor Pediatrične klinike Marko Pokorn si želi, da bi bil nadzor temeljit in opravljen kar se da ažurno.

BLOG: Sladke paprike
27. 08. 2023 20.00
Sladka paprika je resnično vsestransko uporabna in seveda nam poleg odličnega okusa prehrana s papriko lahko pomaga tudi v boju proti številnim zdravstvenim težavam. V resnici je paprika prava zakladnica bistvenih vitaminov, antioksidantov in mineralov, ki pomagajo ohranjati zdrav način življenja.

Bolnišnica v Begunjah že sprejema paciente, škode za več kot pet milijonov evrov
11. 08. 2023 12.07
Psihiatrična bolnišnica v Begunjah na Gorenjskem je teden po vodni ujmi znova začela sprejemati paciente, ki jih je prejšnji petek zaradi posledic poplav morala premestiti v druge bolnišnice. Zaradi uničenih kletnih in pritličnih prostorov so v bolnišnici morali reorganizirati delo, prva groba ocena škode pa presega pet milijonov evrov.

Vremensko pester teden: neurja, poplave in peklenska vročina
15. 07. 2023 07.00
Pregled najodmevnejših fotografij tega tedna posvečamo kaotičnim vremenskim razmeram. Medtem ko je prva polovica tedna prinesla drugi letošnji vročinski val, ob čemer so ponekod v Sloveniji termometri pokazali krepko čez 30, po Evropi pa tudi do 45 stopinj Celzija, so v drugi polovici tedna Evropo pestila neurja in nevihte. V Sloveniji smo zabeležili po obsegu najsilovitejše letošnje neurje.

Slovenec, ki je bil na SP Ironmana: Za počitek veliko ljudi potrebuje pogum
15. 07. 2023 18.05
S triatlonom se je začel ukvarjati čisto po naključju, ko se je leta 2014 kot reševalec iz vode znašel na eni od tekem. Na začetku je nato razmišljal o tem, kako fino bi bilo, če bi Ironmana zmogel premagati v 12 urah, pretekli mesec pa je prav na tem tekmovanju podrl nov amaterski rekord proge - osem ur in 35 minut. Tine Lavrenčič se je tako kvalificiral na Svetovno prvenstvo in to ne prvič, lani je na najprestižnejšem triatlonu na svetu, SP na Havajih, dosegel 11. mesto. Spregovoril je o pripravah na to fizično in psihično naporno preizkušnjo, o tem, da je za havajski Ironman odštel 18.000 evrov in o tem, da je kot trener prepričan, da skoraj vsi rekreativni športniki trenirajo preveč in počivajo premalo.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00
Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

70 enot krvi za 70 let: med darovalci tudi minister za zdravje
03. 06. 2023 09.16
V Sloveniji vsak dan potrebujemo 350 do 400 krvodajalcev in zaradi vseh, ki darujejo kri, Slovenija sodi med tiste države, ki potrebe po krvi pokriva sama. Imamo namreč okrog 60 tisoč rednih krvodajalcev – 60 odstotkov jih kri daruje vsaj enkrat letno, skoraj četrtina teh pa trikrat in celo štirikrat letno. Letos obeležujemo 70 let prostovoljnega krvodajalstva, 4. junija pa se spominjamo dneva, ko so leta 1945 v ljubljanski Centralni vojni bolnici odvzeli in konzervirali prvih 19 steklenic krvi. V Veržeju je potekalo že 31. srečanje krvodajalcev Slovenije, kjer je kri daroval tudi zdravstveni minister.

Umetna inteligenca je za človeštvo izziv in hkrati velika priložnost
15. 04. 2023 12.58
Biotehnologija, medicina, farmacija, kemija so med znanstvenimi vejami, ki so s pomočjo umetne inteligence, že dosegle velike preboje. Tehnološka scena je vsak teden bogatejša za stotine, kmalu tudi tisoče novih rešitev, posledično so številne panoge na prepihu. Toda, kot napovedujejo nekateri slovenski znanstveniki, ki delujejo v polju umetne inteligence, bi človeštvo lahko s pomočjo nove tehnologije, ki je obnorela svet, pospešilo znanstvene preboje, hkrati pa izboljšalo delo in dvignilo kakovost življenja.

Znaki, ki nakazujejo, da imate zamaščena jetra
10. 04. 2023 00.15
Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda!