Prva pomoč in zdravje

Bo Bešič Loredan zamenjal člane strokovne skupine za covid-19?
22. 05. 2022 12.06
Kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan napoveduje, da bo strokovna skupina za covid-19 po nastopu njegovega mandata prešla pod okrilje NIJZ. Ali to pomeni tudi menjavo članov, za zdaj ne razkriva. Ob tem napoveduje tudi novo strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki bo bolj kot na ukrepih temeljila na priporočilih. Ob pohvalah za enotno koordiniranje bolnišnic med epidemijo medtem že potekajo priprave na morebitni jesenski val okužb.

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'
17. 05. 2022 17.32
Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi
26. 04. 2022 06.00
Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'
06. 03. 2022 07.00
Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Po izgorelosti in krizi sovražila življenje, pri 21 letih pa odnesla že drugo olimpijsko zlato
10. 02. 2022 11.20
Deskarka Kim Chloe je v disciplini half-pipe v snežnem žlebu poskrbela za novo zlato odličje za ZDA. Američanki je uspelo ubraniti naslov olimpijske prvakinje iz zadnjih zimskih iger leta 2018, pa čeprav si je zaradi bremena slave in izgorelosti vzela dveletni tekmovalni premor.

Bella Hadid o duševnih težavah: Bila sem prva v družini, ki je obiskala terapevta
26. 01. 2022 07.00
Manekenka Bella Hadid ne skriva, da ima težave z duševnim zdravjem, v javnosti pa je spregovorila tudi o tem, da je pomoč poiskala pri terapevtu. Zvezdnica je v nedavnem intervjuju povedala, da so ji pogovori s terapevtom pomagali, da je ponovno našla veselje do življenja, spremenil pa se je tudi pogled njene družine, s katero se o težavah v duševnem zdravju pred tem ni pogovarjala.

Tisti, ki po sedmih dneh zaključujejo izolacijo, naj se testirajo ob zaključnih terminih
24. 01. 2022 06.46
Trajanje izolacij po koronavirusni okužbi se z današnjim dnem za večino okuženih krajša z deset na sedem dni. Posamezniki 24 ur pred zaključkom izolacije ne smejo imeti vročine in drugih zdravstvenih težav, sedmi dan pa morajo opraviti hitri test na novi koronavirus. Sprememba velja tudi za osebe, ki so že v izolaciji.

V Tongo prispela prva letala s humanitarno pomočjo
20. 01. 2022 08.13
V Tongo so prispela prva vojaška transportna letala, ki so dostavila prepotrebno zalogo vode in drugih potrebščin. Na poti so tudi druga letala in ladje, ki sta jih poslali Nova Zelandija in Avstralija. Po izbruhu vulkana je država sredi Tihega oceana sicer že pet dni odrezana od sveta.

V Združenem kraljestvu skrajšali karanteno na pet dni, v Franciji stavkajo učitelji
13. 01. 2022 17.45
Britanska vlada je sporočila, da bo v svoji državi skrajšala minimalno obdobje samoizolacije za osebe s covidom-19 s sedem na pet dni, s čimer želi spodbuditi gospodarsko aktivnost. Potniki iz Velike Britanije pa bodo po novem lažje potovali v Francijo, saj je francoska vlada omilila stroge omejitve zanje, ki jih je v prizadevanjih za zajezitev okužb z novim koronavirusom uvedla minuli mesec. V Franciji medtem stavkajo učitelji zaradi pravil na šolah, povezanih z novim koronavirusom.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije
31. 12. 2021 12.11
Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Šest italijanskih zdravstvenih delavcev že v Sloveniji. 'V ponedeljek jih pričakujemo še devet'
05. 12. 2021 14.40
Na pomoč slovenskim covidnim bolnišnicam je že prišlo šest italijanskih vojaških zdravstvenih delavcev, ki se bodo pridružili skupinam vojaške zdravstvene enote Slovenske vojske. Po prihodu sta jih v kranjski vojašnici pozdravila minister za obrambo Matej Tonin in minister za zdravje Janez Poklukar. Po besedah obrambnega ministra pa naj bi že v ponedeljek dobili dodatne okrepitve. Pričakuje namreč še devet dodatnih vojaških zdravstvenih delavcev.

40 let Britney Spears: od ujetniške princeske do svobodne ženske
02. 12. 2021 08.00
Nekdanja princesa popa, ki je s svojim pevskim in plesnim talentom navduševala že od malih nog, je dopolnila 40. rojstni dan in s tem prvega po dolgih letih ujetništva. Glasbenica bo končno lahko spet zaživela svoje življenje, saj se je po 13 letih le uspela rešiti okov skrbništva, v katerem je bila ujeta zaradi očeta Jamieja. Britney se verjetno veseli tudi prvega pravega praznovanja rojstnega dne, ki ga bo organizirala kakor ji srce poželi, brez omejitev.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'
28. 11. 2021 15.39
Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

'Tišina je tista, ki daje rabljem varnost'
25. 11. 2021 12.00
Pred 20 leti je v študijske klopi sedla prva generacija študentov relacijske družinske terapije. Okroglo obletnico so obeležili na mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ne slučajno, in dogodek izpeljali pod sloganom "Slišimo te." Saj kot je poudarila skrbnica programa Zakonske in družinske terapije Tanja Repič Slavič, "tišina je tista, ki najbolj pomaga vzdrževati in ohranjati nasilje, in to daje rabljem varnost, zato je nujno treba začeti govoriti o teh zadevah."

3144 novih okužb: 'Trenutno ne moremo ustrezno poskrbeti niti za večjo prometno nesrečo'
24. 11. 2021 09.43
V torek so pristojni opravili 8618 testiranj PCR in potrdili 3144 novih okužb, pozitivnih je bilo 36,48 odstotka PCR testov. V bolnišnicah se zdravi 1168 oseb, od tega jih je 283 na intenzivni negi, kar je dve osebi manj kot dan prej. Kadra v bolnišnicah medtem še vedno primanjkuje. Državni sekretar Franc Vindišar je dejal, da v tem trenutku ne moremo več ustrezno poskrbeti za večjo naravno ali prometno nesrečo, kjer bi imeli večje število ponesrečencev.

Čas je za žensko sezono svetovnega pokala
23. 11. 2021 14.11
Tako kot moški bodo tudi ženske sezono svetovnega pokala v smučarskih skokih začele v ruskem Nižnjem Tagilu. Glavni trener slovenske reprezentance Zoran Zupančič ima na voljo tri zelo močne posameznice, obenem pa je zadovoljen tudi z zadnjim delom priprav na sezono številnih vrhuncev. Zato so cilji visoki.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.

Lukašenko priznal morebitno pomoč migrantom pri vstopu na Poljsko
19. 11. 2021 07.41
Po tem, ko je Belorusija spraznila improvizirano migrantsko taborišče na meji s Poljsko in jih nastanila v začasnem sprejemnem centru, je na stotine migrantov znova poskušalo prečkati mejo med Poljsko in Belorusijo, so sporočili poljski uradniki. Ukrajina je opozorila migrante, naj ne poskušajo vstopiti na njeno ozemlje. Kiev grozi celo z uporabo strelnega orožja. Beloruski voditelj Aleksander Lukašenko pa je medtem v ekskluzivnem pogovoru za britanski BBC dejal, da je "popolnoma mogoče", da je beloruska vojska pomagala migrantom vstopiti na Poljsko.

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki
16. 11. 2021 06.09
Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

V Avstriji prvo zaprtje za necepljene v Evropi, v Latviji jih lahko odpustijo
15. 11. 2021 05.53
Avstrija v boju proti četrtemu valu pandemije covida-19 kot prva v EU za necepljene uvaja zaprtje javnega življenja. To pomeni, da bodo lahko necepljeni svoj dom zapustili le za nujne opravke, obisk pri zdravniku in odhod na delo ali v šolo. Delodajalci v Latviji pa lahko po novem odpustijo zaposlene, ki zavračajo cepljenje proti covidu-19. Tudi v Nemčiji se nadaljuje dramatično zaostrovanje četrtega vala pandemije covida-19. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je tam prvič doslej presegla 300.

'Ob vsakem padcu sladkorja smo na nitki življenja'
14. 11. 2021 07.00
Lana Matjašič Filipič. 32-letnica, polna življenja, sanj in načrtov za prihodnost, ki jo sladkorna bolezen spremlja že vse od njenega devetega leta. V pogovoru hudomušno doda, da je ta bolezen dodatna služba, ki traja 24 ur na dan sedem dni v tednu, toda odkar je spremenila odnos do nje in pogled na življenje z njo se je izboljšala tudi kakovost njenega življenja. Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni pa pravi, da se od oseb s sladkorno boleznijo naučimo lahko to, da se v življenju nikoli ne smemo predati in obupati.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ
11. 11. 2021 17.20
Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

Smrt nosečnice na Poljskem sprožila razpravo o prepovedi splava
05. 11. 2021 18.32
Smrt noseče Poljakinje je ponovno sprožila razpravo o splavu v eni najbolj katoliških držav v Evropi. Aktivisti ob tem poudarjajo, da je za smrt ženske kriv zakon, ki v državi skoraj popolnoma prepoveduje prekinitev nosečnosti. Odvetnica družine pokojne je dejala, da upajo, da bo ta nesrečni primer pripeljal do sprememb, ki bodo poskrbele, da se kaj takšnega ne bo več zgodilo. Izabela je prva nosečnica, ki je umrla po sprejetju tega zakona, o njeni smrti pa sta spregovorili Izabelina mama in bolnica, ki si je s 30-letnico delila bolniško sobo.

Ameriški boj na požiralniku denarja
02. 10. 2021 14.47
Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli
22. 09. 2021 06.00
Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Epidemija zarezala v duše najmlajših: osamljenost, apatija, tesnoba
13. 09. 2021 07.17
Šole so ponovno odprle svoja vrata, po učilnicah odzvanja otroški smeh, toda marsikateri nasmejani obraz osnovnošolca skriva težke rane, ki mu jih je zadala epidemija. Šolski psihologi ugotavljajo, da so se pri otrocih stopnjevali občutki osamljenosti, pojavila se je tudi vedenjska problematika. Ob tem pa ugotavljajo, da imajo v šolah premalo resursov, da bi vsem pomagali. Učitelji učencem sporočajo, da so njihova trdna opora, starši pa pristojne pozivajo, naj ne zapirajo šol. Že sedaj opažajo, da učna snov pri otrocih ni dobro utrjena in "starši ne moremo biti tako dobri v poučevanju, kot so lahko učitelji".

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo
10. 09. 2021 09.17
V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

V bolnišnicah dnevno približno 10 novih covidnih pacientov
19. 08. 2021 18.18
Na vedno večji četrti val epidemije se pripravljajo tudi v bolnišnicah, saj vsak dan sprejmejo okrog 10 novih pacientov. Bolnišnice morajo tako zagotoviti dodatne postelje za te bolnike. Po današnjem sestanku direktorjev bolnišnic in predstavnikov ministrstva za zdravje zato odločitev: v ponedeljek covidne oddelke spet odpirata dve bolnišnici, klinika Golnik in celjska bolnišnica.

V Severno Makedonijo se odpravlja druga enota slovenskih gasilcev
10. 08. 2021 08.59
Vlada je na predlog Ministrstva za obrambo odločila, da bodo zaradi nadaljnje visoke požarne ogroženosti in težkih razmer na terenu izvedli rotacijo in v Severno Makedonijo napotili še 52 gasilcev in pripadnikov civilne zaščite. Na kraju imamo sicer že ves teden okoli 45 gasilcev, ki se borijo z ognjenimi zublji, ki so ponekod visoki celo do 50 metrov. Našo državo je medtem za podobno pomoč zaprosila še Grčija.

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije
02. 07. 2021 06.33
Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.