Psiholog

Prepovedali bi nože: 'Spet se borimo samo proti simptomom'

12. 06. 2024 15.38

V Nemčiji ugotavljajo, da so postali država, kjer so napadi z nožem vse prepogost del vsakdana. Po umoru policista v Mannheimu želijo tako zvezna kot deželne vlade strožje ukrepati proti nožem in podobnemu orožju. V središču razprave so tudi območja – med drugim železniške postaje in festivali, kjer bi nože prepovedali. A nekateri poznavalci že ugotavljajo, da gre za javnosti všečno, a v praksi neizvedljivo idejo, ki niti ne naslavlja bistva problema.

Umrl je psiholog, humanist in LGBT aktivist Bogdan Lešnik

10. 06. 2024 12.45

V 73. letu je umrl psiholog, humanist, publicist, prevajalec in LGBT aktivist Bogdan Lešnik, ki je bil pred upokojitvijo med letoma 2007 in 2011 dekan Fakultete za socialno delo. Bil je znan po ostrih analizah družbe in politike, zdravem cinizmu ter predanosti različnim projektom, so ob vesti o smrti zapisali na omenjeni fakulteti.

Luka in njegova Sarah: Bila je ljubezen na prvi pogled

05. 06. 2024 09.05

Luka Pangos je srečno oddan, njegovo srce je pred leti ukradla Sarah Kuhar. Začetni izzivi, leta ljubezni na daljavo, so ju še bolj zbližali, danes pa se skupaj ozirata proti jasno zastavljenemu cilju, življenju na samooskrbni kmetiji.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Matej Muhvič: Najsrečnejši moraš biti, ko si na dnu

28. 05. 2024 12.03

Matej Muhvič je v MasterChefu Slovenija prebrodil veliko težkih izzivov in se večkrat znašel na dnu, kjer pa je najsrečnejši. Od tam gre namreč lahko samo še navzgor. Izkušnja je bila zanj čudovita, nenavsezadnje je dostavil tudi nekaj odličnih krožnikov, najlepše pa mu je bilo kuhati z bratom Nejcem.

Enigma Cintula: kdo je atentator na Fica?

16. 05. 2024 12.19

Kdo je Juraj Cintula, atentator, ki je poskušal ubiti slovaškega premierja Roberta Fica? Pesnik, pisatelj in politični aktivist, nekdaj simpatizer z nacionalističnimi skupinami, ki so povezane z Rusijo, zdaj podpornik opozicije, Ukrajine in zagrizen nasprotnik Roberta Fica. Na prvi pogled 'politično neuravnovešen', vendar, kot pravijo njegovi znanci, povsem normalen občan.

'Sodelavec me je spraševal, če sem dobro, a mu nisem mogel odgovoriti'

14. 05. 2024 20.16

Študije kažejo, da delež mlajših odraslih z možgansko kapjo narašča, so opozorili v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije. Po navedbah društva je možganska kap drugi najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji in tretji najpogostejši vzrok invalidnosti. Hitro ukrepanje ob prvih znakih kapi pa lahko osebi reši življenje. Jih znate prepoznati?

Prepoved plezanja po drevesih: Oderzo grozi s kaznimi do 500 evrov

18. 04. 2024 19.02

Mestni svet v italijanski občini Treviso je postal tarča kritik. Razlog za to pa je bila odločitev, da bodo v mestnem središču na javnih krajih prepovedali plezanje po drevesih. A to bi morda prebivalci še sprejeli, če ne bi ob tem kršilcem zagrozili z denarnimi kaznimi, ki lahko znašajo tudi do 500 evrov. "Otrokom prepovedujemo plezanje po drevesih, ob tem pa se pritožujemo, da so vedno pred mobilnim telefonom," o ukrepu pravi mestna svetnica Giulia Princivalli, ki se z njim ne strinja.

Richarlison: Veliko sem razmišljal o smrti

29. 03. 2024 06.00

Brazilski nogometni zvezdnik in član Tottenhama Richarlison je prvič spregovoril o zahtevnem obdobju, ki ga je preživljal po končanem svetovnem prvenstvu v Katarju. "Hotel sem odnehati," je priznal 26-letnik, ki je pravočasno poiskal pomoč, s svojo izpovedjo pa želi pomagati številnim drugim, ki so se znašli v podobni situaciji. "Na družbenih omrežjih sem iskal 'smrt'," čustveno opisuje tisto obdobje.

Vas mika pametna ura za pet evrov?

09. 03. 2024 07.00

Po AliExpressu je v zadnjem času na slovenski trg na velika vrata vstopila tudi kitajska spletna trgovina Temu, ki ponuja neverjetno poceni izdelke. Vendar kaj za ta denar sploh dobimo, kako nas prepričajo v nakup in kakšna je skrita cena teh izdelkov? Ekipa 24UR Inšpektor je preverjala, kaj ponujajo velike spletne tržnice, kakšne so pasti, kako se zavarovati pred goljufijami, kateri so primeri dobre prakse in kako se upreti impulzivnemu nakupovanju, ki ne škodi le našim denarnicam, pač pa tudi okolju ter delavkam in delavcem po vsem svetu.

Delo v pro bono ambulanti: 'Bolniki pogosto razkrijejo težke osebne zgodbe'

07. 03. 2024 16.11

V ambulanti s posvetovalnico za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Mislejevi ulici v Ljubljani so na novinarski konferenci povabili vse osebe brez zdravstvenega zavarovanja, da jih obiščejo. V prihodnosti se želijo posvetiti tudi preventivi in bolnikom pomagati, preden se zaradi svoje bolezni soočijo z resnimi zapleti.

Psiholog o mladih objestnežih: 'Zakaj se tako obnašajo? Ker se lahko'

05. 03. 2024 06.00

Objestnost in nespoštovanje do Policije v slovenski prestolnici. Posnetek, ki je nastal med neprijavljenim srečanjem v parkirni hiši na Rudniku, nazorno kaže, kako so iz množice izstopali posamezniki, ki so zaustavili policijski avtomobil, izzivali policiste, po vozilu pa so celo udarili. Kako je mogoče, da se mladi do policistov obnašajo tako arogantno in se ne bojijo avtoritete?

Umrl Marjan Pajntar, priznani ginekolog in pionir medicinske hipnoze

04. 03. 2024 08.28

V 92. letu starosti se je poslovil Marjan Pajntar, mednarodno priznani ginekolog in porodničar, pionir na področjih psihosomatike in medicinske hipnoze, priljubljeni zdravnik in psiholog mnogih pacientov ter cenjeni mentor številnih mladih raziskovalcev in kliničnih delavcev, so sporočili iz Društva za medicinsko hipnozo Slovenije.

Popoldanski taksisti in helikopterski starši

25. 02. 2024 07.00

Že leta v Sloveniji beležimo negativen prirast, pari se vse težje odločajo za naraščaj, družbena pričakovanja glede vzgoje so visoka. Kako se pripravljamo na rojstvo otroka, koliko denarja namenjamo opremi? Starševstvo se danes precej razlikuje od starševstva nekoč, otrok postaja projekt. Zakaj smo postali popoldanski taksisti in helikopterski starši, ki nenehno stremijo k nadzoru?

Bruno Šulman o šolanju v Parizu: Uživam, ker veliko kuham

02. 02. 2024 20.15

V Parizu so stavke, Mona Liza je polita z juho, ni pa vse le črno, imajo namreč tudi našega Bruna, zmagovalca sedme sezone MasterChefa Slovenija. Bruno Šulman se je po osvojeni nagradi – 50 tisočakov – odpravil na izobraževanje v San Francisco, kjer je delal v prestižni restavraciji, se vrnil in izdal svojo prvo knjigo, zdaj pa se je nekdanji atlet in diplomirani psiholog za šest mesecev preselil v Pariz, kjer svoje kuharsko znanje nadgrajuje na prestižni kuharski šoli Le Cordon Bleu.

Če storilcem ne bomo pomagali, bodo hitreje spet napadli

30. 01. 2024 13.21

Nemogoče in ne prav bi bilo vse storilce spolnih kaznivih dejanj metati v isti koš: primeri so različni, različne so poti, ki so jih pripeljale v dejanja, ki so jih zakrivili zoper spolno nedotakljivost. Kazniva dejanja so različna, tako kot so različne tudi njihove žrtve.

Še imamo srednji razred?

27. 01. 2024 13.30

V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'

09. 01. 2024 06.00

46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Justin Cobbs: Želimo postati prvaki lige ABA

22. 12. 2023 06.00

Košarkar Cedevite Olimpije Justin Cobbs, sicer diplomirani psiholog, se je v ekskluzivnem pogovoru dotaknil vpliva znanja psihologije na razumevanje igralcev, obenem pa priznal, da je cilj zmajev v letošnji sezoni naslov prvakov v ligi ABA.

'Vučić je volitve prikazal kot boj na življenje in smrt za prihodnost Srbije'

16. 12. 2023 13.16

V Srbiji bodo v nedeljo potekale predčasne parlamentarne in lokalne volitve. Čeprav vodja Srbske napredne stranke (SNS) ne kandidira več, je glavni obraz predvolilne kampanje srbski predsednik Aleksandar Vučić. SNS bo glede na javnomnenjske ankete na volitvah zmagala.

Slovenska glasba, alkohol in skrita opozorila

10. 12. 2023 10.28

"Slovenija, dežela, ki jo zaznamuje mokra kultura," se glasi začetek številnih raziskav in publikacij o alkoholu, a ko se to prepleta z glasbo, dobi zgodba še globlji pomen. V slovenskih pesmih je alkohol več kot le tema, je simbol, ki odseva globoko zasidrane družbene navade, vsaka tretja slovenska pesem pa alkohol poveličuje oziroma normalizira pitje opojne substance, ki v možganih sproža podobne mehanizme kot heroin.

'Zlo je treba sankcionirati in omejiti, nasilja se ne sme glorificirati'

16. 11. 2023 19.37

Kaj se mora dogajati v glavi človeka, da popolnoma brez razloga pretepe in zbrca ranljivo osebo – brezdomca, starostnika, otroka? Še vedno pretresa posnetek brutalnega pretepa brezdomca v Kopru, ki se je zgodil konec oktobra. Žrtev silovitih udarcev in brc ni pričakoval, saj je spal na klopi ob cesti, pajdaš nasilneža pa je izživljanje nad nemočnim 32-letnikom snemal in nato objavil. Ne le javnost, tudi psihologi se ob vsakem takem dogodku vprašajo, kaj se z mladimi v naši družbi dogaja. Je kriva permisivna vzgoja? Pomanjkanje vrednot? Ali družbena omrežja, kot je TikTok, kjer takšni nasilni mladostniki iščejo pozornost in všečke?

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

'Nekega dne sem sladoled izbruhal in tako se je začelo'

11. 10. 2023 11.30

Jani Brajkovič, nekdanji profesionalni kolesar, se je kar 17 let boril z bulimijo. V svoji karieri je bil dvakratni državni prvak v kronometru, zmagovalec dirke po Sloveniji, zmagal je na veliki enotedenski etapni dirki po Dofineji. V ozadju njegovih uspehov pa peklenski notranji boj, občutki nevrednosti in nemoči. Zloraba kolesarstva, zloraba hrane. Na dan je zaužil tudi po 20 tisoč kilokalorij in vso hrano izbruhal.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

18. 09. 2023 10.02

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Zaživel bo prvi program za zdravljenje nekemičnih odvisnosti, tudi od interneta

17. 09. 2023 19.17

S septembrom bodo v Psihiatrični bolnišnici (PB) Idrija začeli z izvajanjem programa zdravljenja nekemičnih odvisnosti za odrasle. Gre za prvi tovrstni program pri nas, ki je namenjen posameznikom z vedenjskimi odvisnostmi od igranja iger na srečo, video iger, družbenih omrežij, interneta, seksualnosti in pornografije ter nakupovanja. Natančnih ocen o tem, koliko oseb v Sloveniji ima tovrstne odvisnosti, ni. Raziskave iz preteklih let pa so pokazale, da imajo izrazite znake zasvojenosti z igranjem iger na srečo več kot štirje odstotki ljudi. Zdravljenje po programu bo trajalo do šest tednov.

Psiholog po razkritju nasilja v DSO: Videti je, da ni mej človeške zlobe

08. 09. 2023 06.00

Bilo je le vprašanje časa, kdaj se bo nekaj takšnega zgodilo, zatrjuje predsednica zbornice zdravstvene nege ob izživljanju mladoletnice nad starejšimi v domu za starejše v Trebnjem. Kljub prepovedi uporabe telefona v domovih za starejše, je dijakinja svoje početje snemala in ga objavila na družbenem omrežju. Zadevo zdaj preiskuje Policija, vseeno pa ostaja vprašanje, kako to, da nihče ni opazil krutega početja 16-letnice, ki naj bi se nad starejšimi izživljala v času, ko njena mentorica ni bila prisotna.