Psiholog

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju
12. 01. 2022 07.00
Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

'Mladostnikov ne učimo dovolj potrpeti in prenesti določene frustracije'
06. 01. 2022 10.51
Po včerajšnjem dogodku v celjskem šolskem centru, ko je mladoletni dijak s škarjami napadel učiteljico matematike, ker je dobil nezadostno oceno, se številni sprašujejo, kako je lahko do tega sploh prišlo, še posebej zato, ker naj bi bil napadalec do sedaj miren in neproblematičen dijak.

Praznični čas ima dva obraza: veselje in osamljenost
24. 12. 2021 19.00
Prazniki so zato, da se družimo, a letos le v družinskem krogu. Da pišemo skupne zgodbe in ustvarjamo lepe spomine. Ima pa žal tudi praznični čas lahko dva obraza: za ene je to čas veselja in sreče, za druge pa osamljenosti in žalosti. Velika pričakovanja, bombardiranje s popolnimi prizori lahko v ljudeh sprožajo še večji stres in stisko, a recept za srečo je v resnici zelo preprost, ker ni odvisen od uspeha, slave in denarja.

V Slovenijo na izganjanje hudiča tudi iz tujine
21. 12. 2021 14.53
Na novomeško škofijo se je v zadnjih dneh obrnilo nekaj zaskrbljenih vernikov. Slišali so, da naj bi bilo cepljenje povezano z delovanjem hudobnega duha. Eksorcist novomeške župnije pater Peter Vrabec je namreč pred časom nad ljudmi, ki so se k njemu zatekli po pomoč zaradi izgube duševnega miru po cepljenju, molil zarotilne molitve. Novomeški škof Andrej Saje je vsakršne dvome v cepiva zavrnil in takšno izganjanje hudega duha razglasil za zlorabo eksorcizma. Z ekipo Preverjeno pa so odkrito spregovorili tisti, ki jim je pater Peter Vrabec, kot pravijo, resnično pomagal v duševnih stiskah.

Največ glasov ste namenili športni plezalki Sari Čopar
19. 12. 2021 14.32
Znana so imena prejemnikov finančnih sredstev iz razpisa Mladi upi 2021. Zmagovalka spletnega glasovanja je postala obetavna športna plezalka Sara Čopar, strokovna komisija pa je poleg tega izbrala še 12 nadarjenih posameznikov, ki ravno tako prejmejo finančna sredstva, s pomočjo katerih bodo lažje uresničili svoje sanje.

Nov vladni projekt za nagrajevanje timov ambulant družinske medicine
09. 12. 2021 18.31
Vlada je odločila o spornih vprašanjih v zvezi z aneksom k splošnemu dogovoru v zdravstvu za letos. Kot so zapisali, je bistveni poudarek aneksa urejanje razmer na primarni ravni, njegovi skupni finančni učinki za letošnje leto znašajo 24,8 milijona evrov, v prihodnjem letu pa 55 milijonov evrov. Uvajajo tudi posebni vladni projekt, s katerim nagrajujejo time družinske medicine in otroških in šolskih dispanzerjev, ki imajo opredeljenih več zavarovancev, kot je meja.

Kruto dejanje: najstnik raci prerezal vrat, posnetek objavil na spletu
08. 11. 2021 17.49
Pred dobrim mesecem je med mladimi po družbenem omrežju zaokrožil video posnetek, kako devetošolec raci prereže vrat, nato pa krvavo poginulo žival še pokaže v kamero. Posnetek ravnanja mladoletnika smo prejeli tudi v uredništvo. Policija je potrdila, da so kruto dejanje najstnika obravnavali. Ugotovila je, da je pri tem sodelovala še ena mladoletna oseba.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

'Nauk vojakom, svarilo civilistom'
10. 10. 2021 07.00
Vojaški psiholog, mag. Gregor Jazbec, izdaja že sedmo knjigo z naslovom Vojna II, v kateri nadaljuje predstavitev zgodb in izkušenj vojakov. Namen teh zgodb pa je predvsem, da bi tako civilisti kot vojaki razumeli psihološke dejavnike, prisotne v vojni. V knjigi je podrobno opisal 18 dogodkov in pri tem zajel obdobje od druge svetovne vojne do Iraka in Afganistana.

Štirje evropski velikani od srede naprej za drugo lovoriko v Ligi narodov
04. 10. 2021 14.40
Medtem ko se večina nogometnih reprezentanc pripravlja na nadaljevanje kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022, imajo štiri evropske v mislih drugačen cilj. Od srede do nedelje bo v Italiji na sporedu zaključni turnir Lige narodov. Branilke naslova Portugalske tokrat ni zraven, sodeluje pa sveža evropska prvakinja Italija.

Ameriški boj na požiralniku denarja
02. 10. 2021 14.47
Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Med miti in resnicami slavnih psiholoških študij človeškega konformizma in preslepljenosti
18. 09. 2021 07.00
Petdeset let nazaj ta mesec je slavni stanfordski psiholog Philip Zimbardo izvedel nevaren "eksperiment", v katerem je hotel raziskati, kako se začnejo spontano vesti navadni ljudje, ki so jim z danes na jutri pripisane vloge avtoritete (paznika) in podrejenosti (zapornika). Se bo njihova individualna osebnost takoj po družbeni redefiniciji radikalno spremenila? Je posameznik prvenstveno le prazen kozarec, ki ga (skoraj) do vrha napolni kultura?

So bili policisti dobro pripravljeni na nasilne izgrede pred parlamentom?
17. 09. 2021 20.07
Težko bi rekli, da je bila varnostna ocena Policije ustrezna, ugotavlja strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl. Policisti bi se na protestnike lahko bolje pripravili, pravi, čeprav je bil napovedan miroljuben shod. Res je, da je izgred sprožila peščica nasilnežev, a so imeli podporo zelo velike in zelo jezne množice, ocenjujejo tudi psihologi in sociologi. Ob tem opozarjajo, da se napetost med državljani stopnjuje in da sredini izgredi zagotovo niso bili zadnji.

Rehabilitacija pri dolgotrajnem covidu-19 bistveni del okrevanja
08. 09. 2021 12.21
Današnji svetovni dan fizioterapije poteka pod naslovom Rehabilitacija in dolgotrajni covid-19. Prebolevnikov, ki se soočajo s številnimi posledicami te bolezni, je vse več. Pri tem pa je fizioterapija pomemben del uspešnega okrevanja, pravijo strokovnjaki iz Združenja fizioterapevtov Slovenije.

V petek največ novih okužb po 25. maju
21. 08. 2021 10.09
V petek je bilo ob 2119 testiranjih potrjenih 388 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih testov je tako znašal 18,3 odstotka. Gre za najvišje število dnevnih novih primerov od 25. maja. Hospitaliziranih je 66 ljudi. Iz UKC Ljubljana pa sporočajo, da so do sedaj obravnavali 34 otrok z večorganskim vnetnim sindromom.

Zmagovalna miselnost: Treba je odmisliti poraz in se osredotočiti na naslednjo tekmo
07. 08. 2021 07.49
Janja Garnbret je suvereno upravičila vlogo favoritinje, ki je lahko tudi breme. Pod velikim pritiskom pa so tudi naši košarkarji. Kako pomembni sta psihična moč in zmagovalna miselnost pri najpomembnejših nastopih v karieri športnika, kot so olimpijske igre?

Kako tanka linija ločuje najboljšo možno predstavo športnikov od predaje?
31. 07. 2021 07.00
Kaj se skriva za sijajem olimpijskih medalj, ko vrhunski športniki priznajo, da ne zmorejo več, da niso dovolj močni, da bi izpeljali tisto, za kar trenirajo vse življenje? Kako težko je včasih biti športnik in kako težko se je pobrati, ko si na dnu, namesto na vrhu? Tudi te olimpijske igre so imele visok davek na psiho marsikaterega športnika, ki je navadni smrtniki ne moremo razumeti.

Športni psiholog: Roglič je premagal bitko s svojo glavo
28. 07. 2021 19.18
Ljubezen, sila, noge ali glava – kaj je tisto, kar je Primoža Rogliča gnalo na tem veličastnem kronometru? Po padcu na Touru, ki mu je sledil predčasen odhod domov, pa po slabem začetku na olimpijskih igrah je verjetno to vplivalo tudi na Primoževo samozavest, v končni fazi je celo ponujal, da kronometer odvozi nekdo drug, ne on. Na olimpijskem kronometru pa prava eksplozija. Da Primož Roglič s tem ni dobil samo bitke s časom, ampak tudi bitko s svojo glavo, meni tudi športni psiholog Matej Lunežnik.

Đoković brez večjih težav v polfinale, Hurkacz nadigral Federerja
07. 07. 2021 17.15
Srbski teniški zvezdnik Novak Đoković je prvi polfinalist tretjega turnirja za grand slam v sezoni v Wimbledonu. Štiriintridesetletni Beograjčan, ki na sveti travi lovi šesti naslov, je bil v četrtfinalu prepričljivo boljši od Madžara Martona Fucsovicsa s 6:3, 6:4, 6:4. Tako se je 41. v karieri zavihtel med najboljše štiri na turnirjih za grand slam. Za presenečenje pa je poskrbel Poljak Hubert Hurkacz, ki je s 3:0 v nizih (6:3, 7:6, 6:0) nadigral osemkratnega zmagovalca OP Anglije Rogerja Federerja.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00
Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Duo Kings of Convenience se vrača v dišeči atrij
26. 06. 2021 11.00
Simpatična ohladitev na norveški način.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00
Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Tamara Zidanšek in njena ekipa navdušili svetovno športno javnost
11. 06. 2021 11.09
O Tamari Zidanšek in njenih izjemnih nastopih v minulih dneh na Odprtem prvenstvu Francije je bilo že veliko napisanega in povedanega. A v ozadju te resnično odmevne pariške teniške pravljice 23-letne Slovenke obstaja zelo simpatična in hkrati posrečena zgodba o njeni maloštevilčni trenerski ekipi, ki je s pozitivno naravnanostjo in vedrim duhom osvojila srca ne le domače, temveč tudi svetovne športne javnosti.

Lunežnik: Tamarina samozavest izvira iz njene vere v uspeh
09. 06. 2021 10.11
V taboru neverjetne slovenske teniške igralke Tamare Zidanšek, ki je po še eni epski predstavi v četrtfinalu letošnjega Odprtega prvenstva Francije ugnala 33. igralko sveta, Španko Paulo Badoso, vlada izjemno vzdušje. Nepojmljiv dosežek 23-letne Konjičanke je po besedah njenega psihologa Mateja Lunežnika odraz Tamarine psihične stabilnosti. "Dokazala je, da se z znanjem in maksimalno osredotočenostjo na izpolnitev začrtanega cilja lahko ogromno doseže.

Sedem ljudi osumljenih umora Diega Maradone
20. 05. 2021 12.10
Sedem ljudi, ki jih preiskuje poseben svet strokovnjakov, bodo uradno osumili umora argentinske nogometne legende Diega Armanda Maradone, naj bi za AFP potrdil vir iz državnega tožilstva v San Isidru.

Čustveni izbruhi tekmovalk Sanjskega moškega: kaj na to pravi psiholog?
11. 05. 2021 20.24
V bitki za srce Sanjskega moškega smo že videli čustvene izbruhe najstarejše kandidatke Carmen, še burneje pa se je na dogajanje v šovu nazadnje odzvala najmlajša, 18-letna Polona. Kako danes, z nekaj časovne distance gleda na svoje vedenje in kaj na vse skupaj pravi psiholog, ki je pomagal izbirati kandidatke?

V Mariboru soba za uničevanje, v kateri lahko razbijate kozarce in krožnike
05. 05. 2021 16.13
To je edina taka soba v Sloveniji, pravi njen lastnik, ki je presenečen nad množičnim obiskom starejših, pa tudi otrok. Izkazalo se je, doda, da jih v uničevalno sobo pride bistveno več zaradi težav in jeze, ki jo imajo nakopičene v sebi in ne toliko iz zabave. Gre za uničevalno terapijo, doda, s čimer pa se športni psiholog Matej Lunežnik ne strinja. Ta namreč ocenjuje, da je za zdravo psiho človeka treba skrbeti drugače.

Merc: Občutek varnosti je zelo pomemben za otrokovo uspešnost
01. 05. 2021 07.00
20-letnik z Gorenjske, ki je načrtoval maščevalni morilski strelski pohod, je v priporu v forenzični enoti mariborske psihiatrične bolnišnice. K sreči so ga policisti s pomočjo ameriških kolegov razkrinkali in preprečili najhuje. Motiv za napad naj bi bilo maščevanje nekdanjim sošolcem, domnevno zaradi vrstniškega nasilja v času šolanja. Nekdanji ravnatelj Dušan Merc je pri medvrstniškem nasilju poudaril vlogo učiteljev in dejal, da niso zgolj "učitelji predmetov, ampak tudi tisti, ki jim morajo otroci zaupati".

Kako pridemo od čustvene zamere do hladnokrvnega morilca? Na kaj je treba paziti?
29. 04. 2021 06.00
Je epidemija covida-19 slo po maščevanju 20-letnega Gorenjca, ki je načrtoval množični poboj, še poslabšala? Kako prepoznati, da nekdo načrtuje nekaj podobnega? Je dolgotrajna čustvena zamera prerasla v morilsko osebnost? V oddaji 24UR ZVEČER so gostili kliničnega psihologa in sodnega izvedenca Tristana Riglerja.