RAZSTAVA

Razstava Michelangelovih zgodnjih del

07. 10. 1999 15.25

Razstava z naslovom Mladost Michelangela, ki so jo danes odprli v Firencah, nudi prvo priložnost za ogled celotnega zgodnjega dela umetnika v vsej njegovi raznolikosti. Na razstavi so združene risbe, slike, dokumenti in skulpture, ki jih je Michelangelo v mladosti ustvaril v Firencah in Rimu. Razstava bo na ogled v Casi Buonarotti in Orožarski sobi v Palazzo Vecchio do 9. januarja prihodnje leto. Dela, ki so na ogled, so med drugim posodili pariški Louvre, Metropolitan Museum iz New Yorka in londonska National Gallery.

Janez Pirnat v Jakopičevi galeriji

06. 10. 1999 19.39

Pregledna kiparska razstava Janeza Pirnata, ki bo od 7. do 31. oktobra postavljena v ljubljanski Jakopičevi galeriji, bo zajela kar štiri desetletja umetnikovega ustvarjanja, ki svoj največji navdih najde v kamnu. Razstavo je avtor poimenoval ''6 krat 9'', naziv pa zajema prelomne letnice v njegovem ustvarjanju - od prvega ohranjenega dela iz leta 1949, prve samostojne razstave leta 1959 do tokratne predstavitve v letu 1999.

Sarajevski umetniki v galeriji Škuc

05. 10. 1999 18.22

V ljubljanski galeriji Škuc bo od 7. do 28. oktobra na ogled razstava z naslovom Obiskovalci - Posjetioci. Gre za skupinsko predstavitev sodobnih sarajevskih umetnikov različnih generacij. Koncept razstave izhaja iz skupne izkušnje tečajnikov, ki so v okviru študijskih potovanj obiskali Sarajevo.

Dunajska razstava v mestni galeriji

05. 10. 1999 17.44

Jutri, v sredo zvečer, bodo v Mestni galeriji Ljubljana odprli razstavo Dunaj, arhitektura, varstvo in prenova mesta (sedanje stanje III). Razstava obsega vpogled v najnovejši arhitekturni razvoj na Dunaju, ponuja pregled stanja nove arhitekture ter prenove in revitalizacije starejše arhitekturne kulturne dediščine. Pripravljena je v sodelovanju z dunajskim Magistratom in mestno upravo - referatom za planiranje in razvoj.

Razstava del s 3. srečanja umetnikov Sinji vrh '99

05. 10. 1999 16.29

V ajdovski Pilonovi galeriji bodo v petek, 8. oktobra, ob 20. uri odprli razstavo del, nastalih na tretjem srečanju umetnikov Sinji vrh '99.

Razstava o Anni Frank v Berlinu

03. 10. 1999 11.32

Potujoča razstava, posvečena življenju mlade nizozemske judinje Anne Frank, ki je v starosti 15 let umrla v nacističnem koncentracijskem taborišču, se je pred kratkim ustavila tudi v Berlinu. Razstava se je od leta 1997 ustavila v 134 mestih. Odprtja razstave sta se udeležila tudi predsednik judovske skupnosti iz Berlina Andreas Nachama in nemška ministrica za družino Christine Bergmann. Ministrica je pozvala k budnemu spremljanju totalitarizma in nespoštovanja človekovih pravic. Poudarila je, da to ni naloga le politikov, temveč vsakega posameznika.

Razstava Jože Plečnik in graditev prestolnice

03. 10. 1999 10.40

V razstavni galeriji Arhitekturne šole londonskega Združenja arhitektov (AA) bodo ob pomoči veleposlaništva Republike Slovenije v Londonu, Arhitekturnega muzeja Ljubljana in ustanove Visiting Arts jutri odprli razstavo z naslovom Jože Plečnik in graditev prestolnice. Na ogled bo do konca prihodnjega meseca. To bo še ena v nizu številnih obsežnih predstavitev Plečnikovega opusa v evropskih prestolnicah.

Razstava slik Jerce Šantej

01. 10. 1999 20.27

V muzeju Tobačna Ljubljana je na ogled razstava slik Jerce Šantej z naslovom Obrazi tobaka.

Bowie virtualni vodja kontroverzne razstave

01. 10. 1999 18.49

Britanski pevec David Bowie je priskočil na pomoč razstavi mladih britanskih umetnikov v Muzeju umetnosti v Brooklynu, ki ji grozi newyorški župan. Bowie bo prek svoje strani na <A HREF=http://www.davidbowie.com/ target=_blank>internetu</A> vodil otvoritev razstave z naslovom Sensation, ki bo potekala v soboto, se je včeraj izvedelo v New Yorku. Bowie, ki je tudi sam zbiratelj umetnin, je dejal, da razstava predstavlja nekatera najboljša in druga najslabša, a gotovo najzanimivejša dela iz Velike Britanije v preteklih desetih letih. Razstava je že bila na ogled v Londonu in Berlinu. Republikanski župan New Yorka Rudolph Giuliani je razstavljena dela označil kot ''umazana'', predvsem pa obsodil delo, ki predstavlja Marijo, sestavljeno iz izrezkov pornografskih revij in s prsmi iz blata. Župan je zahteval umik razstave in ker se to ni zgodilo, bo muzeju odvzel dotacije, ki znašajo 7 milijonov dolarjev letno. Muzej bi moral danes prejeti del dotacij, do česar pa ne bo prišlo. Mesto New York je muzej in dražbeno hišo Christie's, ki je ena izmed mecenov razstave, obtožilo tudi tržne špakulacije, ker so na razstavi predstavljena dela enega samega zbiratelja, britanca Charlesa Saatchija. Pri Christie's so že odgovorili, da so te obtožbe prazne in lažne.

V Parizu razstava zbirke Thea Van Gogha

01. 10. 1999 18.45

Theo Van Gogh (1857-1891), sicer bolj znan kot brat in mecen znamenitega Vincenta Van Gogha, je imel ''izostreno'' oko za nove talente, ki so kasneje postali velikani slikarstva. Po muzeju Van Gogh v Amsterdamu se je spominu tega izjemnega trgovca s slikami sedaj poklonil še pariški muzej D'Orsay, kjer si bo mogoče do 9. januarja prihodnje leto ogledati okoli 130 del iz njegove zbirke. Med njimi so mojstrovine Degasa, Gaugina ter Renoirja. Na razstavi bodo seveda predstavili tudi slike Vincenta Van Gogha obenem z njegovo korespondenco, fotografijami in številnimi drugimi predmeti iz Van Goghovega muzeja v Amsterdamu.

V Londonu razstava o Jožetu Plečniku

29. 09. 1999 14.55

Arhitekturna šola londonskega Združenja arhitektov (AA), ki jo vodi Mohsen Mostafavi, je ob pomoči veleposlaništva Republike Slovenije v Londonu, Arhitekturnega muzeja Ljubljana in ustanove Visiting Arts v svoji razstavni galeriji na trgu Bedford pripravila razstavo z naslovom <i>Jože Plečnik in graditev prestolnice</i>. Slovesno jo bodo odprli v ponedeljek, 4. oktobra, na ogled pa bo do konca prihodnjega meseca. To bo še ena v nizu številnih obsežnih predstavitev Plečnikovega opusa v evropskih prestolnicah.

Dnevi odprtih vrat v Pokrajinskem muzeju Kočevje

28. 09. 1999 17.46

V Pokrajinskem muzeju Kočevje bodo od petka do nedelje, od 1. do 3. oktobra, pripravili dneve odprtih vrat. Razen notranjosti prenovljenega Šeškovega oz. Sokolskega doma, kjer domuje muzej, si bodo obiskovalci lahko brezplačno ogledali stalno razstavo Izgubljena kulturna dediščina kočevskih Nemcev in občasno razstavo Narod si bo pisal sodbo sam; v prenovljeni dvorani, v kateri je bilo leta 1943 (od 1. do 3. oktobra) zasedanje zbora odposlancev slovenskega narodan, je na ogled tudi del zbirke risb Božidarja Jakca. Muzealci bodo v soboto in nedeljo pripravili tudi dve predavanji: direktor muzeja prof. Ivan Kordiš bo govoril o Kočevski skozi stoletja, kustosinja Irena Škufca pa o Petru Kozlerju in prvem zemljevidu slovenskega ozemlja.

Vsi otroci so naši otroci

27. 09. 1999 16.39

Novomeški organizatorji - regionalni odbor za Unicef in društvo za razvijanje prostovoljnega dela - so danes na novinarski konferenci predstavili potek festivala Vsi otroci so naši otroci, ki bo v soboto, 2. oktobra, v Novem mestu; pokrovitelj festivala je novomeški župan Anton Starc, zbrani denar pa bodo organizatorji namenili Unicefovemu demonstracijskemu centru za otroke oz. njegovemu preventivnemu programu za otroke in mladino.

Zadnji dan avtomobilske razstave v Frankfurtu

26. 09. 1999 12.35

V Frankfurtu se danes končuje največja mednarodna razstava avtomobilov na svetu - IAA, na kateri približno 1200 proizvajalcev iz 44 držav predstavlja najnovejše dosežke v avtomobilski industriji.

Razstava afriške umetnosti v Berlinu

24. 09. 1999 19.24

V Etnološkem muzeju v Berlinu so odprli posebno razstavo afriške umetnosti.

Prireditve ob mednarodnem dnevu gluhih

24. 09. 1999 18.00

Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije je danes v Cankarjevem domu pripravila okroglo mizo o problemih, s katerimi se srečujejo njeni člani. Drugi del razprave je bil namenjen jutrišnjemu mednarodnemu dnevu gluhih, ob katerem so pripravili nastop umetniških skupin gluhih, ki se bo začel jutri ob 17. uri v Kulturnem hramu Moste, kjer bo od danes pa do 4. oktobra odprta tudi razstava del gluhih likovnih umetnikov in otroških likovnih del šolskih centrov Ljubljane in Maribora.

Da Vinci v Narodnem muzeju Slovenije

24. 09. 1999 15.18

V Narodnem muzeju Slovenije tečejo priprave na razstavo znanstvenika, izumitelja, umetnika, enega največjih vizionarjev v zgodovini človeštva in najslavnejšega univerzalnega človeka renesanse, Leonarda da Vincija (1452-1519). Okrog 250 eksponatov z različnih področij njegovega ustvarjanja bo v Ljubljani na ogled predvidoma od 3. novembra do 5. marca prihodnje leto. Razstava je obšla že vse celine, je izrazito poučna in ponuja celovitejši vpogled v obdobje renesanse, Leonardovo življenje in delovanje ter njegov raznovrsten opus. Del tega bogastva uma bo v Narodnem muzeju Slovenije mogoče zaznati ob spremljanju osmih multimedijskih programov.

Razstava Mateja Andraža Vogrinčiča v New Yorku

24. 09. 1999 11.45

V znani newyorški galeriji Johna Gibsona so v četrtek odprli razstavo slovenskega umetnika Mateja Andraža Vogrinčiča, ki je zaslovel z ''oblačenjem'' zgradb v Ljubljani, nazadnje pa tudi v Benetkah, kjer je tudi prejel povabilo za razstavo v New Yorku.

Rembrandtovi avtoportreti na ogledu v Haagu

23. 09. 1999 14.19

Obsežna razstava s 65 avtoportreti nizozemskega slikarja Rembrandta, ki so jo prvič predstavili v Londonu, je sedaj na ogled tudi v Haagu. Gre za prvo večjo razstavo, ki predstavlja zgolj avtoportrete umetnika.

Bronasta doba na ogled v pariškem Grand Palais

22. 09. 1999 15.51

Svet Evrope bo 28. septembra 1999 v pariški Narodni galeriji Grand Palais začel še eno umetniško razstavo o ''bogovih in herojih bronaste dobe: Evropa v času Uliksa''. Približno 200 razstavnih predmetov, ki so jih prispevali muzeji iz 23 evropskih dežel, bo oživilo eno najpomembnejših obdobij antične evropske zgodovine, v kateri je od gorovja Ural do Atlantika in od Skandinavije do Sredozemlja nastala oblika kulturne enotnosti. Na razstavi bodo znameniti predmeti te slavne evropske dobe, na primer slavna Charlot of the Sun iz danskega mesta Trundholm ter kultni vozovi iz srednje Evrope in Sredozemlja. Najdbe zlata iz kraljevih grobov v Mikenah bodo razstavljene poleg zlate posode, odkrite v severni Evropi. Ogledati si bo mogoče tudi nenavadna ''zlata pokrivala'', ki so jih nosile elitne enote iz francoskega Avantona in nemškega Schifferstadta. Obiskovalci bodo med razstavo lahko prisluhnili homerskim legendam, ki bodo ponazarjale pomembnost bronaste dobe pri nastajanju Evrope. Razstava predstavlja vrh kampanje Sveta Evrope o bronasti dobi. Po tem, ko je bila na ogled v Koebenhavn, Bonnu in sedaj v Parizu, kjer se bo nadaljevala do 19. januarja 2000, se bo preselila v Narodni arheološki muzej v Atenah. Od leta 1954 je Svet Evrope priredil že 26 umetnostnih razstav, od katerih jih je bilo pet v Parizu. Med 41 državami članicami Sveta Evrope je tudi Slovenija.

Odprli razstavo Slomškovo učilišče

18. 09. 1999 19.41

V Univerzitetni knjižnici v Mariboru so danes popoldne v okviru praznovanja 140 letnice visokega šolstva v mestu in dneva univerze odprli razstavo Slomškovo učilišče - začetek kulturnih ustanov in Univerze v Mariboru. Na odprtju razstave, ki sta jo skupaj pripravili mariborska škofija in Univerza v Mariboru, so se zbrali številni cerkveni dostojanstveniki in univerzitetni profesorji ter predstavniki kulturnega, znanstvenega in političnega življenja v mestu.

Zvok in slika, kot se slika

16. 09. 1999 16.06

V znak štajersko-koroškega prijateljstva bo v <A HREF=http://www.kibla.org target=_blank> Multimedijskem centru KIBLA</A>, Kneza Koclja 9, Narodni dom Maribor, in sicer v prostoru za umetnost, v KiBeli samostojna razstava Saša Vrabiča, ki nosi naslov Zvok in sika, kot se slika. Otvoritev razstave bo v soboto, 18. 9. 1999 ob 20. uri.

Razstava Bionika v Tehničnem muzeju v Bistri

16. 09. 1999 14.37

Minister za kulturo Jožef Školč bo danes ob 17. uri v Tehničnem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki odprl mednarodno razstavo Bionika. Pripravili so jo v deželnem muzeju za tehniko in delo v nemškem Mannheimu. Pred odprtjem razstave bo ob 16. uri Rudolf Bannasch z berlinske tehnične univerze predaval na temo Bionika - povzetki raziskav o kopenskih in vodnih živalih.

Zakladi slovenskih cerkva v Narodni galeriji

16. 09. 1999 13.27

V Narodni galeriji v Ljubljani bo predsednik Republike Slovenije Milan Kučan danes ob 18. uri kot uvod v novo razstavno sezono odprl reprezentativno razstavo Zakladi slovenskih cerkva - zlatarska umetnost in obrt. O razstavi bo spregovorila njena avtorica Marjetica Simoniti, slavnostni nagovor pa bo imel ljubljanski nadškof in metropolit Franc Rode. Razstava s 194 eksponati bo na ogled do 19. decembra. Z deli zlatarjev in pasarjev iz Ljubljane, Maribora in Celja ter mojstrov zlatarske obrti iz drugih evropskih središč je Narodna galerija postavila na ogled izpovedno najbolj značilna ali po mojstrstvu izdelave najbolj dognana zlatarska dela, ki so se ohranila na Slovenskem v razponu od 13. stoletja do 30. let 20. stoletja.

Strokovno srečanje ortopedov in travmatologov

16. 09. 1999 12.04

V Portorožu se je danes začelo tridnevno strokovno srečanje ortopedov in travmatologov, ki se ga udeležuje približno sto zdravnikov z vsega sveta. Srečanje poteka v okviru mednarodnega svetovnega združenja SICOT, namenjeno pa je predvsem mlajšim specialistom, ki bodo tako dobili priložnost za predstavitev svojega dela in poklicnih uspehov.

Zakladi slovenskih cerkva v Narodni galeriji

14. 09. 1999 17.53

Od 16. septembra do 19. decembra bo v Narodni galeriji v Ljubljani na ogled razstava Zakladi slovenskih cerkva, s podnaslovom Zlatarska umetnost in obrt. Za razstavo so izbrali 194 eksponatov, s katerimi želijo prikazati tista izpovedno najbolj značilna ali po mojstrstvu izdelave najbolj dognana zlatarska dela, ki so se ohranila na Slovenskem v razponu od 13. stoletja do 30-ih let 20. stoletja. Gre za dela zlatarjev in pasarjev, ki so ustvarjali v Ljubljani, Mariboru in Celju, ter dela mojstrov zlatarske obrti iz drugih evropskih središč, kot so Augsburg, Fulda, Straubing, Nuernberg, Einsideln, Dunaj, Gradec, Benetke, Rim in Pariz. Ob razstavi je izšla monografija s katalogom del. Avtorica razstave je Marjetica Simoniti. Z gradivom, zbranim iz vse Slovenije, bo predstavljena umetnost oblikovanja in krašenja s srebrom in zlatom kot posebno področje zlatarske obrti, ki se je posvečalo izdelavi nevsakdanjih predmetov, namenjenih cerkvenemu obrednemu bogoslužju. Zlatarski izdelki za sakralno rabo so po materialu dragocen, po rabi poseben, po likovni govorici pa nepogrešljiv del umetniškega oblikovanja.

Zaprli razstavo o nemški umetnosti 20. stoletja

13. 09. 1999 17.40

V Weimarju - evropski kulturni prestolnici leta 1999 - so šest tednov prej, kot je bilo predvideno, zaprli likovno razstavo o nemški umetnosti 20. stoletja. Organizatorji kontroverzne razstave - na njej so predstavili tako zbirko slik Adolfa Hitlerja, kot dela, ki so nastala pod komunističnim režimom v nekdanji Vzhodni Nemčiji - kljub predčasnemu zaprtju razstave menijo, da je bila ta uspešna. Po njihovih navedbah naj bi si razstavo z naslovom Vzpon in padec modernistov v štirih mesecih ogledalo okoli 250.000 obiskovalcev. Razstava je sicer naletela na ostre kritike, saj naj ne bi razlikovala med resničnimi umetniškimi deli in kičem, vzhodnonemški politiki pa organizatorjem razstave očitajo tudi podcenjevanje umetnikov tega dela države. Organizatorji se obtožb branijo s trditvami, da javnost očitno še ni razčistila s polpreteklo nemško zgodovino in kulturo, zato naj bi bila takšna razstava še toliko bolj potrebna. Razstavo naj bi sicer zaprli, ker so bila dela razstavljena v stavbi, v kateri umetnine niso bile zaščitene pred bližajočim se slabim jesenskim vremenom.

Zakladi slovenskih cerkva v Narodni galeriji

11. 09. 1999 12.18

Od 16. septembra do 19. decembra bo v Narodni galeriji v Ljubljani na ogled razstava Zakladi slovenskih cerkva. Za razstavo so izbrali 194 eksponatov, s katerimi želijo prikazati tista izpovedno najbolj značilna ali po mojstrstvu izdelave najbolj dognana zlatarska dela, ki so se ohranila na Slovenskem v razponu od 13. stoletja do 30-ih let 20. stoletja. Gre za dela zlatarjev in pasarjev, ki so ustvarjali v Ljubljani, Mariboru in Celju, ter dela mojstrov zlatarske obrti iz drugih evropskih središč, kot so Augsburg, Fulda, Straubing, Nuernberg, Einsideln, Dunaj, Gradec, Benetke, Rim in Pariz. Ob razstavi je izšla monografija s katalogom del. Avtorica razstave je Marjetica Simoniti.

Na ogled razstava 100 knjig stoletja

09. 09. 1999 17.23

Obiskovalci 51. Frankfurtskega knjižnega sejma si bodo lahko od 13. do 18. oktobra ogledali tudi razstavo 100 knjig, ki so v preteklem stoletju najbolj zaznamovale in vplivale na družbeni razvoj.

Stripburger v Skandinaviji

09. 09. 1999 17.21

Mednarodnega festivala stripa, ki od 8. do 14. septembra poteka v Atenah, se na povabilo organizatorja udeležujejo tudi predstavniki ljubljanske revije Stripburger ter avtorja Tomaž Lavrič in Zoran Smiljanič. Kot je STA izvedela od predstavnikov te specializirane revije, prireditev poteka kljub nedavnemu potresu v grški prestolnici in ''nekaj popokanim steklom razstavne dvorane''.