RAZSTAVA

Odprtje razstave Dolenjskih zagonetk Matjaža Matka

28. 05. 1999 17.25

V organizaciji Obrtne zbornice Slovenije in Območne enote Maribor so danes v prostorih Mestne občine Maribor odprli razstavo Dolenjskih zagonetk Matjaža Matka. Ob odprtju razstave je poznani slovenski etnolog Janez Bogataj na kratko predstavil Matkovo delo. Med drugim je poudaril, da avtor s svojimi izdelki poskuša prevetriti naš betonski in spolitiziran slovenski vsakdan ter vanj vnesti vsebino kakovosti, so sporočili iz Mestne občine Maribor.

Razstava del z letošnje likovne delavnice v Abitantih

28. 05. 1999 11.03

Županja mestne občine Koper Irena Fister bo drevi ob 20.30 v kavarni Loža v Kopru odprla razstavo del, nastalih na III. mednarodni likovni delavnici Abitanti '99. Avtorje bo predstavila umetnostna zgodovinarka in selektorica delavnice Nives Marvin.

Razstava Za novo pediatrično kliniko

27. 05. 1999 16.08

V Mestni galeriji Ljubljana bo ljubljanska županja Vika Potočnik drevi ob 20. uri odprla razstavo Za novo pediatrično kliniko. O slikah bo spregovoril direktor galerije Aleksander Bassin, ki je tudi pripravil izbor za razstavo.

Jeanloup Sieff v Moderni galeriji

26. 05. 1999 13.57

Sinoči so v <A HREF=http://www.mg-lj.si target=_blank>Moderni galeriji</A> odprli razstavo znanega francoskega fotografa Jeanloupa Sieffa. Razstava je v Slovenijo prispela na pobudo oglaševalske agencije Luna in Delove priloge Ona.

Queen's Gallery v Londonu zaradi prenove zapira vrata

21. 05. 1999 11.01

Z razstavo risb italijanskega slikarja Rafaela (1483-1520) se bo Queen's Gallery v londonski Buckinghamski palači do leta 2002 poslovila s kulturne scene britanske prestolnice. Na razstavi Rafael in njegov krog si bo poleg 25 Rafaelovih risb mogoče ogledati še 40 risb njegovih učencev in sodelavcev - predvsem skic in osnutkov slik. Do 10. oktobra odprta razstava je zadnja v majhnih, skorajda provizoričnih galerijskih prostorih britanske kraljice, ki so jih za javnost odprli šele leta 1962. Do leta 2002, ko bo kraljica Elizabeta II. praznovala petdesetletnico svojega prestolovanja, bodo galerijo povsem prenovili. Stroške obnove v višini 11 milijonov funtov bodo pokrili z denarjem od vstopnine za obisk Buckinghamske palače.

Odprtje razstave ABC Černigoj v Trstu

19. 05. 1999 21.29

Popoldne so v razstavnem paviljonu Arac v Ljudskem vrtu Muzio de Tommasini v Trstu odprli razstavo z naslovom ABC Černigoj - Učenci po sledovih mojstra. Oblikovali so jo dijaki dveh mestnih nižjih srednjih šol, šole Divisione Julia - podružnica Codermatz z italijanskim in šole Sv. Ciril in Metod s slovenskim učnim jezikom. Dijaki so prispevali vrsto risb v različnih tehnikah, ki pa so bile vse izdelane po navdihu iz Černigojevih del. V prostorih paviljona so razstavljene tudi knjige s Černigojevimi ilustracijami, obiskovalec pa si lahko ogleda tudi izvirne lesene intarzije, last šole Cirila in Metoda, ter portret Avgusta Černigoja, delo tržaškega skladatelja Fabia Niedera.

Razstava skulptur Jureta Smoleta Vrata

19. 05. 1999 12.00

V Galeriji Ilirija v Ljubljani bodo drevi odprli razstavo skulptur kiparja Jureta Smoleta Vrata.

Mestna galerija: razstava objektov Guentherja Ueckerja

19. 05. 1999 11.48

V ljubljanski Mestni galeriji bodo jutri, 20. maja, ob 20. uri odprli razstavo objektov nemškega umetnika Guentherja Ueckerja z naslovom Trpinčeni človek.

Tugo Šušnik se predstavlja v Equrni

18. 05. 1999 15.12

V ljubljanski galeriji Equrna bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo najnovejših slik 50-letnega slikarja Tuga Šušnika. Razstava ima naslov Slike 1999.

Ob spomeniku tudi stalna razstava bitke narodov v Leipzigu

17. 05. 1999 11.25

Ob spomeniku bitke narodov v Leipzigu so v nedeljo odprli stalno razstavo z naslovom Forum 1813, ki prikazuje veliko in krvavo bitko v novi luči. Razstava na približno 300 kvadratnih metrih površine v dvanajstih sklopih in s prek 350 originalnimi predmeti omogoča vpogled v zgodovino enega največjih pokolov 19. stoletja. Pred Leipzigom se je 18. oktobra leta 1813 spopadlo približno pol milijona vojakov iz skoraj vseh evropskih držav. Na bojišču je obležalo 100.000 mrtvih. Zmaga zaveznic Rusije, Prusije, Avstrije in Švedske nad Napoleonom I. in njegovimi zavezniki je pomenila začetek zatona Napoleonove vladavine. Sto let kasneje so v spomin na padle v Leipzigu postavili spomenik bitke narodov. Ljudje, ki so razstavo postavili, so po lastnih besedah posebno pozornost posvetili nazornosti. Med predmeti, ki doslej še niso bili razstavljeni, so različne uniforme, orožje in tudi predmeti vojakov. Razstava dokumentira tudi spomine udeleženih v bitki in posledice bojev za prebivalstvo.

V koprski galeriji Loža razstavlja tržaška umetnica Lorena Matic

17. 05. 1999 11.19

V koprski galeriji Loža je na ogled razstava tržaške umetnice mlajše generacije Lorene Matic. Razstava Poklici, ki je nastala v sodelovanju z agencijo New Agency Corporation N.A.C., vzpostavlja mnogoterost identitete kot umetnost. Avtorica namreč različne poklicne vloge, v katerih se izraža - od speleologa do gospodinje -, postavlja v okolja, v katerih se izvajajo drugi poklici. Razstavo si je mogoče ogledati do 4. junija.

Vrhunci baroka od 4. julija na ogled v Torinu

14. 05. 1999 10.46

V Torinu bodo 4. julija odprli razstavo skulptur, skic in arhitekturnih modelov znamenitih baročnih umetnikov iz 17. in 18. stoletja, med njimi tudi Giana Lorenza Berninija.

V Bologni bodo pripravili razstavo Alberta Giacomettija

11. 05. 1999 15.07

V Muzeju Morandi v Bologni bo od 19. junija do 6. septembra na ogled razstava kakih 120 del švicarskega umetnika Alberta Giacomettija (1901-1966). Obiskovalci bodo lahko občudovali kipe iz brona in mavca, ki jih je Giacometti ustvaril med leti 1923 in 1964, ter 40 risb, nastalih med leti 1930 in 1965.

Razstava v Weimarju o vzponu in zatonu moderne

10. 05. 1999 11.13

V kulturni prestolnici Weimar so od nedelje dalje na ogled dela iz zasebne zbirke Adolfa Hitlerja, ki so del razstave ''Vzpon in zaton moderne''. Retrospektiva klasične moderne med drugim prikazuje okoli 300 del od Gauguina do Muncha vse do Kleea in Kandinskega.

V Bonnu razstava Sveta Evrope o bronasti dobi

10. 05. 1999 11.08

V nemškem likovnem razstavišču v Bonnu bo od 12. maja na ogled 25. razstava Sveta Evrope z naslovom Bogovi in junaki bronaste dobe - Evropa v času Odiseja. Na razstavi bodo predstavili 250 razstavnih predmetov iz 23 evropskih držav, ki oživljajo eno najpomembnejših zgodnjih obdobij v evropski zgodovini, ko se je ena kultura raztezala od Urala do Atlantskega oceana preko Skandinavije do Sredozemlja. Na ogled bodo izjemni umetniški predmeti, med njimi kočija sonca, oklepi, nakit in skrivnostna zlata pokrivala. Razstava v Bonnu prihaja iz Koebenhavna, pot pa bo jeseni nadaljevala v Pariz, preden jo bodo februarja leta 2000 postavili v Atenah.

Prvič na ogled sto slik flamskih slikarjev

10. 05. 1999 11.05

Približno sto platen flamskih slikarjev, med njimi tudi mojstrovine Rubensa in Van Dycka iz italijanskih zasebnih zbirk so prvič na ogled javnosti v italijanskem mestecu San Martino al Cimino blizu Viterba, približno sto kilometrov severno od Rima. Razstava z naslovom Slikati Flandrijo je postavljena v palači Doria Pamphili iz 16. stoletja. Pripravil jo je strokovnjak za flamsko slikarstvo Didier Bodarts. Uspelo mu je prepričati znane družine in zbiratelje z juga Italije, da so za razstavo posodili platna iz svojih zbirk, ki jih javnost doslej ni mogla videti. Na razstavi je tako prvič predstavljen portret španskega admirala, ki ga je naslikal Paul Rubens, portret kardinala Bentivoglia Van Dycka, slika Gerarda Davida, različni pejsaži ter slike z mrtvo naravo. Razstava bo predvidoma odprta do 6. junija, vendar jo bodo, sodeč po velikem interesu v prvih dneh, najverjetneje podaljšali.

Video cult/ure in trendi v videoumetnosti

09. 05. 1999 12.15

Center za kulturo in medijsko tehnologijo v Karlsruheju je pripravil razstavo o pomembnih usmeritvah sodobne videoumetnosti z naslovom video cult/ures. Razstava z deli 23 mednarodnih umetnikov, ki bo na ogled do 29. avgusta, predstavlja dela, ki so nastala sredi 90. let in so tokrat prvič prikazana v Nemčiji. Med umetniki so zastopani Doug Aitken, Marcel Odenbach, Tony Oursler in Pipilotti Rist; video cult/ures se posveča ''kultu'' podob. Obenem pa želi pokazati, da se je video razvil v univerzalni jezik, ki med seboj povezuje različne kulture. Izbor del sega od zasnov britanskega umetnika Drydena Goodwina z njegovimi črno-belimi videi do pripovednih del romunskega ustvarjalca Dana Mihaltianuja, ki kaže na meje upodobitve zgodovinskih dogodkov.

Versailles se je spremenil v osmanski dvor

09. 05. 1999 12.13

V gradu Versailles so minuli petek odprli bogato razstavo o življenju na osmanskem dvoru. Obiskovalci bodo lahko občudovali kakih tristo zakladov iz mesta Top Kapi Serai (današnji Carigrad) iz 17. in 18. stoletja. Versailles se je takorekoč spremenil v sultanovo palačo, saj so razstavo postavili po vzoru zgodovinskih prostorov osmanskega dvora. Turčija, ki letos praznuje 700. obletnico osmanske kulturne dediščine, je dala na voljo razstavne predmete, ki doslej še niso zapustili muzeja Topi Kapi. Med njimi je tudi zlati prestol z 954 zeleno-rumenimi okrasnimi kamni. Razstava, na kateri bodo na ogled tudi kaftani, z dragimi kamni okrašeno orožje in posoda ter kitajski porcelan in miniature, bo odprta do 15. avgusta.

V Beli hiši se je zamenjalo več živali kot predsednikov

08. 05. 1999 09.43

V Beli hiši se je doslej izmenjalo več hišnih ljubljenčkov kot predsednikov, dokazuje razstava v newyorški javni knjižnici, ki so jo posvetili 400 domačim živalim, ki so prebivale v tej najbolj znani ameriški stavbi. Na razstavi so ovekovečeni na fotografijah in s spominki. V ameriški zgodovini imajo hišni ljubljenčki v predsedniških družinah dolgo tradicijo. George Washington je psa z imenom Vulkan dobil za darilo od markiza de Lafayetta. Psa ljubljenčka Abrahama Lincolna, Fida, je nek pijanec ubil z nožem. Kokeršpanjelka Millie predsednika Georgea Busha je imela svojo knjižno uspešnico (Millie's Book). Seveda pa v Beli hiši niso prebivali samo psi. Na eni od fotografij sta tudi Ronald in Nancy Reagan med jahanjem ter John F. Kennedy in Jacquelin s papigama. Razstavo je pripravilo Združenje ameriških proizvajalcev izdelkov za hišne ljubljence.

Razstava Vladimirja Prelca v galeriji Casino

07. 05. 1999 17.01

V prostorih portoroškega Casinoja bodo jutri zvečer odprli razstavo slik Vladimirja Prelca, domačina iz Portoroža. Umetnik ohranja žlahtno tradicijo krajinarjev in marinistov; kraška in istrska pokrajina sta že desetletja stalnici v njegovem ustvarjanju.

Slikar Jože Šubic hkrati v Gorici in Novi Gorici

07. 05. 1999 13.32

V obeh Goricah bodo drevi ''sočasno'' odprli razstavo slovenskega slikarja Jožeta Šubica: ob 18.30 v galeriji Kulturnega doma v Gorici, ob 20. uri pa v galeriji Artes v Novi Gorici.

Nemška grafika 15. stoletja v Narodni galeriji

06. 05. 1999 20.59

Minister za kulturo Jožef Školč je nocoj v Narodni galeriji v Ljubljani odprl razstavo nemške grafike 15. stoletja iz zbirke dunajske Albertine pod naslovom Ljubezen in nespamet. Razstavljenih je 24 bakrorezov, dve suhi igli, trije lesorezi in dva lesoreza v inkunabili.

Razstava angleških umetnin v steklu

05. 05. 1999 17.25

V gradu Podsreda bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo del, ki so prispela na lanski natečaj britanske fondacije Jerwood na temo Steklo. Z uporabnimi predmeti iz stekla se bodo predstavili Galia Amsel, Lise Autogena, Tessa Clegg, Keith Cummings, Anna Dickinson, Diana Hobson, Keiko Mukaide in David Reekie, ki prihajajo iz Londona, Edinbourgha, Norwicha, Worchesterja in drugih krajev v Veliki Britaniji.

Razstava Izidorja Urbančiča v kiparski galeriji Latobia

03. 05. 1999 17.29

V kiparski galeriji Latobia bodo jutri zvečer odprli razstavo akademskega slikarja in kiparja Izidorja Urbančiča. Umetnik se bo tokrat predstavil s petimi najnovejšimi skupinami male plastike, ki se tematsko navezujejo na pet slik: Glasbenice, Žanjice, Perice, Prevzetne in Deklice s sončniki. Razstava bo na ogled do 25. maja.

Mednarodni festival Vdor 21/Break 21

02. 05. 1999 17.40

V Ljubljani bo med 3. in 9. majem na več lokacijah potekal tretji mednarodni festival mladih neodvisnih ustvarjalcev Vdor 21/Break 21. Na njem se bodo s pomočjo mode, odrskih in filmskih predstav, stripa ter vizualnih in glasbenih umetnosti predstavili domači in tuji ustvarjalci.

Kozjanski park: mednarodna razstava o steklu

01. 05. 1999 09.26

Na gradu Podsreda je zavod Kozjanski park po treh letih ponovno pripravil mednarodno razstavo, katere osrednja tema bo tokrat steklo. Predstavili se bodo britanski umetniki. Razstava je rezultat natečaja, ki ga v sodelovanju z uveljavljenim Obrtniškim svetom (Crafts Council) iz Londona organizira fondacija Jerwood.

Rekordni obisk razstave o Andyju Warholu

30. 04. 1999 10.33

Z rekordnim obiskom se bo v nedeljo na Dunaju končala razstava o razvpitemu ameriškemu

Jutri se pričenja tradicionalni graški sejem

30. 04. 1999 09.26

V avstrijskem Gradcu se jutri pričenja mednarodni pomladanski sejem, na katerem se na 140.000 m2 razstavnih površin predstavlja 1170 razstavljalcev. Iz Slovenije bo na sejmu, ki poteka do 9. maja, sodelovalo podjetje Terme Maribor, ki predstavlja svoj center Fontana, hotele Habakuk, Piramida in Orel ter Casino.

Razstava bosanskega slikarja Safeta Zeca podaljšana do 15. maja

29. 04. 1999 18.01

Kulturni center Lojze Bratuž iz Gorice je razstavo bosanskega slikarja Safeta Zeca podaljšal do 15. maja, so sporočili iz omenjenega kulturnega centra.

Razstava Božidarja Jakca

28. 04. 1999 19.15

V Moderni galeriji so ob stoletnici rojstva umetnika Božidarja Jakca nocoj odprli jubilejno razstavo njegovih slik in grafik. Do 23. maja si bodo obiskovalci lahko ogledali tudi dva tv-filma o Jakcu: Srečanje z Božidarjem Jakcem, avtorjev Jožeta Hudečka in Ernesta Adamiča (1969) ter Sodobniki: Božidar Jakac, avtorice Brede Kovič (1979).