RUsija

Cohen obsodil morebitno prodajo ruskega orožja ZRJ
27. 03. 1998 10.19
Ameriški obrambni minister William Cohen je obsodil morebitno prodajo ruskega težkega orožja Beogradu. Cohen je včeraj v Washingtonu izrazil upanje, da poročila o poslih z orožjem niso točna. Prodaja orožja Beogradu bi bila po njegovem mnenju "kontraproduktivna" in v nasprotju z Daytonskim mirovnim sporazumom.

Clinton, Dini in Kinkel ne pričakujejo spremeb v odnosih z Rusijo
24. 03. 1998 07.24
Ameriški predsednik Bill Clinton je dejal, da ni nobenega razloga za to, da bi odstavitev ruske vlade negativno vplivala na prihodnje odnose med ZDA in Rusijo. Dodal je, da se ZDA ne bodo vmešavale v notranje zadeve drugih držav.

Ruska centralna banka je izdala 77 milijard rubljev
19. 03. 1998 08.52
Ruska centralna banka je izdala 77 milijard rubljev, sporočajo predstavniki ruske vlade. Omenjena izdaja predstavlja 58,9 odstotka vsega denarja v obtoku. Rusija je v začetku leta iz obtoka vzela 79 milijard starih rubljev.

Embargo na izvoz orožja v ZRJ
18. 03. 1998 09.32
Kontaktna skupina se je dogovorila o uvedbi embarga na izvoz orožja v Zvezno republiko Jugoslavijo, so v torek zvečer povedali diplomati v New Yorku. S tem ukrepom naj bi jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića prisilili k političnemu dialogu z Albanci na Kosovu, navajajo isti viri, ki pravijo, da bodo s predlogom že danes seznanili Varnostni svet ZN, ta pa naj bi o njem glasoval še ta teden. Članice kontaktne skupine - Velika Britanija, ZDA, Francija, Nemčija, Rusija in Italija - so dogovor dosegle po dolgih pogajanjih, še vedno pa ni znano, kako se bo nanj odzvala Kitajska, ki je stalna članica Varnostnega sveta.

Beograd za pomoč Moskve zoper tuje vmešavanje
17. 03. 1998 16.22
Srbija bo problem Kosova rešila "brez tujega vmešavanja", zato v Beogradu upajo, da bo Moskva "preprečila poskuse internacionalizacije" tega vprašanja. To je izjavil vodja jugoslovanske diplomacije Živadin Jovanović po današnjem srečanju z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom v Beogradu. Jevgenij Primakov pa je poudaril, da Rusija pri reševanju problemov narodnih manjšin spoštuje dve načeli: načelo ozemeljske celovitosti krizne države in podelitev velike avtonomije manjšinam.

Rusija bo v povračilo izgnala norveška diplomata
17. 03. 1998 12.44
Rusko zunanje ministrstvo namerava iz države izgnati norveška diplomata kot povračilo za nedavni izgon ruskih diplomatov z Norveške, poroča agencija Interfax, sklicujoč se na dobro obveščene vire v Moskvi. Rusko zunanje ministrstvo pa v pogovoru za agencijo AFP ni ne potrdilo ne zanikalo informacije.

VS izrazil zaskrbljenost zaradi položaja na Kosovu, Kitajci nasprotujejo ukrepom proti ZRJ
11. 03. 1998 11.45
Britanski veleposlanik v VS OZN John Weston je ostalim članom VS podal poročilo o sklepih londonskega sestanka kontaktne skupine šestih držav o položaju na Kosovu. Po poročilu je sledila razprava, ki se je končala brez uradnih sklepov. Vse članice VS so izrazile zaskrbljenost zaradi položaja in pozvale obe strani k čimprejšnjim pogajanjem o mirni rešitvi krize, nihče pa ni postavil pod vprašaj ozemeljske celovitosti ZRJ.

OZN še vedno v finančnih težavah, največ dolgujejo ZDA
11. 03. 1998 08.52
OZN se kljub dobro zastavljenim reformam generalnega sekretarja Kofija Annana ne more izvleči iz rdečih številk. Največjo krivdo za to nosijo ZDA, ki svetovni organizaciji dolgujejo kar 1,3 milijarde ameriških dolarjev. Kofi Annan je danes odpotoval v Washington na pogovor s predsednikom Billom Clintonom in njegovim kabinetom o reševanju iraške krize, po mnenju poznavalcev pa se ne bosta mogla izogniti žgočemu vprašanju ameriškega dolga.

Černomirdin na srečanju rusko-ameriške komisije za gospodarsko in tehnološko sodelovanje
10. 03. 1998 10.14
Ruski premier Viktor Černomirdin je ponoči prispel v Washington, kjer se udeležuje desetega srečanja rusko-ameriške komisije za gospodarsko in tehnološko sodelovanje. "Upam, da bo vrhunsko srečanje ruskega in ameriškega predsednika moč uresničiti še letos," je ob prihodu v Washington, kjer ga je med drugim sprejel ameriški podpredsednik Al Gore, dejal ruski premier. Poudaril je, da Rusija opravlja vse potrebne priprave za srečanje obeh predsednikov. "Pričakujemo, da bo ratificiran sporazum START II, delo dume v tem času pa poteka v tej smeri," je poudaril Černomirdin.

Nasilje na Kosovem mora prenehati
09. 03. 1998 16.08
Na ministrskem sestanku držav članic kontaktne skupine za stike, ki se je dopoldne začel v Londonu, sodelujejo zunanji ministri Združenih držav, Velike Britanije, Francije, Italije in Nemčije - Albrigtova, Cook, Vedrine, Dini in Kinkel, Rusija pa je z Nikolajem Afanasievskim zastopana na ravni pomočnika zunanjega ministra. Pred sestankom sta se Madeleine Albright in Robin Cook srečala še na delovnem zajtrku. Cook je kot cilj današnjega posvetovanja navedel, da se jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću da jasno vedeti, da mora nasilje prenehati, Beograd pa mora sprožiti političen proces, ki bo Kosovu zagotovil več avtonomije. Predstavniki šestih držav naj bi med drugim razpravljali o stališču šefa nemške diplomacije Klausa Kinkla, ki zaradi nevarnosti širitve konflikta s Kosova predlaga podaljšanje preventivne misije ZN v Makedoniji.

Rusija namerava zmanjšati število letalskih družb na tretjino
09. 03. 1998 08.18
Rusija namerava zmanjšati število domačih letalskih družb s sedanjih 315 na približno 100. O tem načrtu naj bi vlada razpravljala sredi marca, je sporočila ruska tiskovna agencija Interfax. Po razpadu Sovjetske zveze je tudi državna letalska družba Aeroflot razpadla na mnogo manjših družb in Aeroflot je zdaj le ena od mnogih. Po reformi naj bi ostalo v Rusiji le kakih pet do osem letalskih družb, ki bi opravljale medcelinske polete, od 20 do 25 regionalnih ter od 60 do 70 lokalnih letalskih družb.

Ameriško-ukrajinski jedrski sporazum
06. 03. 1998 12.23
ZDA in Ukrajina sta danes sklenili sporazum o sodelovanju pri miroljubni uporabi jedrske energije, potem ko je Kijev Washingtonu uradno zagotovil, da bo nehal prodajati jedrsko opremo Iranu.

Rusi za uravnotežitev politične teže znotraj UNSCOM-a
06. 03. 1998 09.54
Rusija je predlagala generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu, naj za namestnika vodje Posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) Richarda Butlerja imenuje Rusa. S to pobudo, ki jo je ruski veleposlanik Sergej Lavrov v sredo poslal Kofiju Annanu, naj bi uravnotežili politično težo znotraj UNSCOM-a, katerega drugi človek je Američan Charles Duelfer. Generalni sekretar ZN na pobudo Moskve še ni odgovoril. Ob oblikovanju UNSCOM-a po Zalivski vojni aprila 1991 so določili, da ima komisija predsednika in podpredsednika; o imenovanju drugega podpredsednika bi moral po besedah zahodnega diplomata glasovati Varnostni svet, vendar pa ZDA tega verjetno ne bi podprle.

Naše dvakrat četrte na Madeiri
02. 03. 1998 12.01
Slovenska članska reprezentanca v športno-ritmični gimnastiki je na mednarodnem turnirju na Portugalskem zasedla dve četrti mesti. V vaji z žogo so jo prehitele Grčija, Rusija in Nemčija, s trakovi pa so bile boljše Belorusinje, Grkinje in Rusinje.

V ponedeljek začetek zasedanja odbora ZN proti rasni diskriminaciji
01. 03. 1998 13.20
V Palači narodov se bo jutri začelo tritedensko zasedanje odbora Združenih narodov za ukinjanje rasne diskriminacije. Odbor bo obravnaval poročila 150 držav podpisnic mednarodne konvencije o ukinitvi vseh oblik rasne diskriminacije, posebno pozornost pa bo posvetil ukrepom, ki jih na tem področju sprejemajo Armenija, Kamerun, Češka, Izrael, ZRJ, Libanon, Rusija, Libija, Nizozemska, Švica in Ukrajina. V okviru preventivnih ukrepov bo odbor obravnaval tudi razmere v Bosni in Hercegovini, Demokratični republiki Kongo, Papui Novi Gvineji in Ruandi.

Spor v VS glede grožnje z resnimi posledicami
27. 02. 1998 18.04
Glavna tema današnje razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki poteka za zaprtimi vrati, je grožnja z "resnimi posledicami", ki jo nameravajo ZDA in Velika Britanija doseči v osnutku resolucije glede iraškega vprašanja.*** Čeprav uporaba nasilja ni izrecno navedena, Rusija in Kitajska v omenjeni formulaciji vidita legalno opravičilo za zračne napade na Irak v primeru, da Bagdad ne bo upošteval dogovora z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Zaradi omenjenega spornega vprašanja ni pričakovati, da bodo resolucijo sprejeli že v tem tednu. V ponedeljek, na prvi delovni dan v mesecu, bo VS po tradiciji razpravljal le o svojem delovnem programu.

Rusija in Ukrajina podpisali gospodarski sporazum
27. 02. 1998 12.14
Predsednika Rusije in Ukrajine, Boris Jelcin in Leonid Kučma, sta danes podpisala obsežen sporazum o gospodarskem sodelovanju med državama do leta 2007. Sporazum določa cilje in naloge na področju gospodarskega sodelovanja kot tudi konkretne ukrepe in časovne roke za njihovo doseganje. Predsednika sta danes podpisala tudi izjavo o skupnem razvoju in izdelavi vojaškega transportnega letala An-70. V skladu z danes podpisanim sporazumom bosta Moskva in Kijev v prihodnjih letih sodelovala predvsem na področju letalske in kemične industrije ter letalskega prometa kot tudi v nekaterih energetskih in metalurških projektih. Sporazum določa tudi način usklajevanja prednostnih ciljev v strukturnih gospodarskih spremembah in ukrepe za reševanje skupnih družbenih problemov.

Rusija pričakuje dodatno posojilo Mednarodnega denarnega sklada
26. 02. 1998 08.35
Rusija od Mednarodnega denarnega sklada pričakuje dodatno posojilo v višini 1,5 milijarde ameriških dolarjev, so sporočili predstavniki ruskega finančnega ministrstva. Kot so povedali, naj bi bilo posojilo rezultat podaljšanja posojilnega programa do leta 2000. Prejšnji teden sta MDS in ruska vlada sklenili dogovor o enoletnem podaljšanju 10 milijardnega dolarskega posojila, ki bi drugače zapadel v plačilo leta 1999.

Sestanek kontaktne skupine za BiH
25. 02. 1998 09.59
V Moskvi se bodo danes sestali predstavniki t.i. kontaktne skupine za BiH, ki jo sestavljajo Rusija, ZDA, Francija, Velika Britanija, Italija in Nemčija. Sestanka, na katerem bodo govorili o spoštovanju že sklenjenih dogovorov, se bo udeležil tudi visoki civilni predstavnik za BiH Carlos Westendorp.

Je bila iraška kriza sinoči rešena?
23. 02. 1998 10.57
Ruski predsednik Boris Jelcin je po včerajšnjih pogovorih v Bagdadu med generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in iraškim predsednikom Sadamom Huseinom dejal, da je bila iraška kriza "sinoči praktično rešena". Husein je povedal, kar je imel povedati, je dodal Jelcin.

Rusija ratificirala konvencijo o človekovih pravicah
20. 02. 1998 13.25
Ruska duma je danes ratificirala konvencijo Sveta Evrope (SE) o človekovih pravicah. Prvi podpredsednik dume Vladimir Rižkov je ob tem dejal, da je konvencija o človekovih pravicah najpomembnejši dokument, ki ga je Rusija ratificirala po vstopu v Svet Evrope.

Iraški parlament pozval Annana, naj prepreči ameriški napad
16. 02. 1998 16.58
Iraški parlament je v današnjem pismu pozval generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, naj prepreči morebitni ameriški napad na Irak. Kot je navedeno v pismu, Irak ne razpolaga z orožjem za množično uničevanje, lažne obtožbe, da skriva tovrstno orožje, pa so po ocenah iraških poslancev le pretveza za uporabo sile proti Iraku.

Rusija lani izvozila manj orožja
14. 02. 1998 11.05
Rusija je v minulem letu izvozila orožje v vrednosti 2,6 milijarde dolarjev, kar je velik padec v primerjavi z 3,5 milijarde v letu 1996, je danes povedal predsednik zgornjega doma ruskega parlamenta Igor Stojev. Po njegovih besedah je bila prodaja "zelo nizka", vendar jo lahko zvišajo na najmanj 8 milijard dolarjev.

Jelcin in Prodi zahtevata diplomatsko rešitev iraške krize
10. 02. 1998 19.06
Ruski predsednik Boris Jelcin in italijanski premier Romano Prodi sta po srečanju v Rimu pozvala Združene narode, naj iraško krizo rešijo na diplomatski način. Prodi je pojasnil, da so se možnosti za mirno rešitev povečale, zato bi jih morali izkoristiti.

Moskva vnovič opozarja pred napadom na Irak
10. 02. 1998 17.38
Rusko zunanje ministrstvo je Washington danes opozorilo na morebitne posledice letalskih napadov na Irak, če bi zadeli skladišča orožja za množično uničevanje. Tiskovni predstavnik Genadij Tarasov je obenem ponovil, da Rusija kategorično zavrača uporabo sile proti Iraku.*** Iz vojaškega oporišča Incirlik na jugu Turčije pa medtem poročajo o povečani aktivnosti. Tam so nameščena ameriška in britanska letala v okviru misije za nadzor prepovedi letalskih poletov nad Irakom, ki je v veljavi od leta 1991. Iz oporišča je poletelo večje število bojnih letal, eno izvidniško letalo in letala za motenje radarskih sistemov. Južnoafriška republika pa je ZDA pozvala, naj pri reševanju iraške krize dajo prednost razumu in uporabi diplomacije. Kot je opozorilo južnoafriško zunanje ministrstvo, bodo v primeru bombnega napada žrtve civilisti in ne Sadam Husein.

Slovenska ženska rokometna reprezentanca oslabljena na tekmah z Avstrijo
10. 02. 1998 17.12
Slovenska ženska rokometna reprezentanca bo v petek začela nov ciklus kvalifikacij za veliko tekmovanje. Njen prvi nasprotnik v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo bo reprezentanca Avstrije. Prva tekma bo 13. februarja v dunajskem predmestju Maria Enzensdorf, povratna tekma pa v nedeljo, 15. februarja v ljubljanski dvorani na Galjevici. V prvi kvalifikacijski skupini poleg Slovenije in Avstrje tekmujeta še ZRJ in Rusija.

Države udeleženke ZOI
07. 02. 1998 11.47
Države udeleženke ZOI:Andora, Argentina, Armenija, Avstralija, Avstrija, Azerbejdžan, Belgija, Belorusija, Bermuda, BiH, Brazilija, Velika Britanija, Bolgarija, Češka, Ciper, Čile, Danska, Deviški otoki, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Gruzija, Hrvaška, Indija, Islandija, Italija, Iran, Irska, Izrael, Jamajka, Japonska, Jugoslavija, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kazahstan, Kenija, Kirgizija, Kitajska, Latvija, Liechtenstein, Litva, Luxembourg, Madžarska, Makedonija, Moldavija, Monako, Mongolija, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Poljska, Portoriko, Portugalska, Romunija, Rusija, Severna Koreja, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Trinidad in Tobago, Turčija, Ukrajina, Urugvaj, Uzbekistan, Venezuela, ZDA.

Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku
05. 02. 1998 09.49
Kitajska odločno zavrača vojaški poseg proti Iraku. Kitajski zunanji minister Qian Qichen je v današnjem telefonskem pogovoru izrecno posvaril ameriško kolegico Madeleine Albright pred morebitnim vojaškim posegom proti Iraku. Qian Qichen je poudaril, "da Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku". Po njegovih besedah je državni in partijski voditelj Jiang Zemin "globoko zaskrbljen nad sedanjo krizo glede inšpekcij orožja v Iraku".

Latinska Amerika črna celina za novinarje
04. 02. 1998 08.38
Latinska Amerika je bila lani najnevarnejša celina za opravljanje novinarskega poklica; ubitih je bilo 20 novinarjev. Med državami sta se na vrhu sramotnega spiska znašli Kolumbija in Rusija; v vsaki je bilo lani ubitih sedem novinarjev, toliko kot v Aziji, razkriva letno poročilo Mednarodnega novinarskega inštituta s sedežem na Dunaju.

Moskva in Pariz v tesni navezi v krizi z Irakom
03. 02. 1998 17.52
Vodji francoske in ruske diplomacije, Hubert Vedrine in Jevgenij Primakov, sta se v današnjem telefonskem pogovoru dogovorila za tesno sodelovanje Moskve in Pariza v krizi z Irakom. Moskva je tudi opozorila, da sedanje resolucije Združenih narodov ZDA ne dovoljujejo uporabe sile zoper Irak. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je pozval rojake, naj ostanejo mirni, češ da je možnost iraškega napada na Izrael v resnici "neznatna".