Rak

Alicia Witt se je v času smrti staršev zdravila s kemoterapijami
04. 06. 2022 07.00
Igralka Alicia Witt je s svojimi sledilci delila novice o bitki z rakom dva meseca za tem, ko je zaključila s kemoterapijami. Na družbenem omrežju je delila videoposnetke udarca na gong, ko je zaključila s še zadnjo terapijo in fotografijo, na kateri drži certifikat, ki prav tako potrjuje, da je zaključila zdravljenje. Zvezdnici sta januarja umrla oba starša, razlog za njuno smrt pa je bila podhladitev.

Bolniki z rakom pozivajo: 'Ko opazite prvo spremembo, takoj poiščite pomoč'
01. 06. 2022 18.54
Vse večji javnozdravstveni problem so tudi rakava obolenja in njihovo zgodnje odkritje v ogromnem odstotku primerov pomeni mejo med življenjem in smrtjo. Več kot tretjino rakov je namreč možno preprečiti, druga tretjina pa je ob zgodnjem odkritju povsem ozdravljiva. Zato v Združenju organizacij bolnikov z rakom začenjajo kampanjo Brez izgovorov, s katero pozivajo: Ko opazite prvo spremembo, ne iščite izgovorov, pač pa poiščite pomoč. Kateri so poglavitni simptomi, ki jih ne smemo zanemariti, je pojasnila predsednica Združenja Onko net Kristina Modic.

ECHA znova ni ugotovila, da glifosat povzroča raka
30. 05. 2022 19.49
Herbicid glifosat ne povzroča raka pri ljudeh, vsaj glede na znanstveno mnenje, ki ga je objavila Evropska agencija za kemikalije (ECHA). Odbor agencije za oceno tveganja je ugotovil, da "razpoložljivi znanstveni dokazi ne izpolnjujejo meril za klasifikacijo glifosata kot toksičnega za specifične organe ali kot rakotvorno, mutageno oziroma reprotoksično snov.

Zver čustveno: Čeprav me hoče bolezen spraviti v invalidski pokoj, me ne more
28. 05. 2022 07.00
Je zdravnik in človek z veliko začetnico, ki za svojega pacienta naredi vse, ne glede na to, ali je bogat ali reven. Javno je spregovoril o tem, da ima Parkinsonovo bolezen. Čeprav bi lahko šel v invalidski pokoj, še vedno zdravi in se bori za pravice rakavih bolnikov, za katere pravi, da so v Sloveniji v hendikepiranem položaju, saj se po zdravljenju težko vračajo na delovna mesta, ker se delodajalci bojijo, da bodo zboleli. Da se lahko zdravijo po najsodobnejših metodah, morajo ob vseh silnih milijonih, ki jih dajemo v zdravstvo, iskati denar pri donatorjih. Ni bolnika, ki bi po skoraj tridesetih letih njegovega dela rekel slabo besedo o njemu. Ko se spopada z nesmisli v zdravstvu, ne sprejema argumenta, da se nekaj ne da. Za svoja prizadevanja, ki presegajo okvire njegovega dela, je bil nagrajen s prestižno nagrado državljana Evrope leta 2021. Je strasten kolesar, ni ga klanca v Sloveniji, na katerega ne bi stopil s kolesa, toda zdaj včasih težko prikolesari iz Trnovega v Klinični center. Profesor doktor Samo Zver, ki pravi, da mora za rakave bolnike storiti še veliko.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'
28. 05. 2022 06.00
Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Alec Baldwin žaluje za mamo: Živela je kot prava borka
27. 05. 2022 11.59
Hollywoodski igralec zadnjih nekaj mesecev preživlja verjetno najhujše dni svojega življenja. Po tem, ko se je moral soočiti s smrtjo sodelavke s snemanja filma Rust, v katero je sprožil rekvizitno pištolo s pravimi naboji, zdaj žaluje za mamo, ki je po dolgoletni bitki z rakom umrla v 93. letu starosti.

Z eno nogo in na berglah premagal 36 kilometrov in 75 ovir
22. 05. 2022 16.53
"In potem mi ti tarnaš," se je Blaž sredi izsušenega kanjona z nasmehom obrnil k sopihajočemu Aljažu. Prehitevata namreč sotekmovalca, ki se po 21 kilometrov dolgem poligonu čez drn in strn, pa še s težavnimi ovirami vmes, prebija s pomočjo bergel, saj ima samo eno nogo. "Spoštovanje," se mu pokloni Aljaž, ko skupaj premagujejo neravne skale.

BLOG: Kaj je avtofagija?
22. 05. 2022 07.00
Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Vsako leto se za 2,5 odstotka poveča število bolnikov s kožnim rakom
21. 05. 2022 17.47
Po podatkih nacionalnega registra raka za kožnim melanomom letno zboli več kot 600 ljudi, število obolelih pa se vsako leto poveča še za 2,5 odstotka, kar je največ med vsemi raki. Možnosti preživetja so se v zadnjem obdobju znatno povečale in danes že več kot 90 odstotkov bolnikov preživi več kot pet let po diagnozi. Kljub temu pa strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) pozivajo, da ob morebitnih sumljivih kožnih spremembah o tem takoj obvestimo osebnega zdravnika, saj je od pravočasnosti diagnostike odvisna uspešnost zdravljenja.

Rakovec: Za SP elite bi dvorano Stožice pripravili za najmanj 9000 navijačev
09. 05. 2022 14.55
Slovenska hokejska reprezentanca je na domačem svetovnem prvenstvu v Ljubljani izpolnila cilj in se uvrstila med elito za leto 2023. Če bo šlo vse po načrtih in željah slovenske hokejske zveze in navijačev, pa bi lahko tudi naslednje leto igrali doma, saj je Slovenija kandidatka za izvedbo tega tekmovanja. Odločitev bo zveza IIHF sprejela konec maja.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'
25. 04. 2022 07.23
Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

BLOG: Visceralna maščoba in tveganja za zdravje
24. 04. 2022 17.28
Večina ljudi gleda na telesno maščobo kot na relativno neškodljivo in na nekaj, kar želimo odstraniti, da bi bili videti in se počutili bolje. Žal pa debelost oziroma odvečna telesna maščoba predstavlja tudi veliko nevarnost za naše zdravje. Ste vedeli, da maščoba, ki je shranjena okoli vaših organov, prispeva tudi k boleznim srca, raku, demenci, depresiji in številnim drugim boleznim?

Znanstveniki odkrili nove 'skrivnosti' nastanka raka
22. 04. 2022 08.47
Britanski znanstveniki so opravili veliko raziskavo o raku, pri čemer so analizirali celotno genetsko sestavo tumorjev pri približno 12.000 bolnikih. Z novimi namigi, ki jih je dalo 'arheološko preiskovanje' raka, kot so raziskavo ponazorili znanstveniki, upajo, da bodo v prihodnosti izboljšali diagnozo in zdravljenje te bolezni.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Prekinitveni post: raka ni možno izstradati s postenjem
12. 04. 2022 20.53
V Sloveniji imamo na tisoč prebivalcev kar 373 kvadratnih metrov nakupovalnih površin. Sploh hrana je dostopna tako rekoč na vsakem koraku. Zato je pomembno, da znamo omejiti vnos hrane. Znanstveniki ugotavljajo, da smo evolucijsko bolj prilagojeni za občasno pomanjkanje kot stalno hranjenje.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30
Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19
Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Jeff Bridges se po bitki z rakom počuti odlično
31. 03. 2022 14.18
Oskarjev nagrajenec se je po uspešni bitki z rakom vrnil na delo. Junija ga bomo lahko gledali v akcijski seriji, ki so jo do konca posneli, ko se je njegovo zdravstveno stanje izboljšalo. Igralec je na novinarski konferenci dejal, da se počuti odlično, soigralci pa so pohvalili njegovo "veliko srce" in iskrenost, s katero je spregovoril o svoji bolezni.

Umrla nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright
23. 03. 2022 19.54
V 85. letu starosti je umrla nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albrigrht, je sporočila njena družina. Albrightova, ki je umrla za rakom, je bila prva ženska na tem položaju v ameriški vladi in ena najvplivnejših državnic svoje generacije.

'Štopar', čigar glavo so (pomotoma) hoteli v Kijevu
21. 03. 2022 07.09
"Dobesedno sem bil štopar," se nasmehne, ko se spomni, kako se je že odločil, da bo v Ukrajino nekako spravil medicinsko opremo, ko ga je poklical naš urednik Jure Tepina, ki se je kot posebni poročevalec s snemalcem prav tako odpravljal tja in ga je želel povprašati glede potrebne zaščitne opreme. Nazadnje sta se dogovorila, da na vzhod Evrope odpotujejo skupaj, naša ekipa bo peljala humanitarno pomoč, Zorenč pa bo svetoval glede varnosti. Manj kot 24 ur po vrnitvi iz Ukrajine smo ga že gostili v naši istoimenski oddaji, zdaj pa je nekdanji pripadnik specialne enote Slovenske vojske svoje vtise o vojni vihri na evropskih tleh povzel še za našo spletno stran.

V 38. letu umrl soprog pevke Kelis
16. 03. 2022 18.35
Po težkih dveh letih boja z zahrbtno boleznijo je umrl Mike Mora, mož ameriške pevke Kelis. Poklicni fotograf in oče dveh otrok se je z diagnozo srečal leta 2020, potem ko je mislil, da ga pesti razjeda na želodcu. Novico o smrti je v izjavi za javnost potrdila njegova družina.

Benjamin Bratt razkril, da je imela žena raka na dojkah
14. 03. 2022 15.59
Benjamin Bratt je prvič spregovoril o bitki z rakom, ki jo je njegova žena premagala med epidemijo covida-19. Zvezdnik serije Zasebna praksa sicer podrobnosti iz svojega zasebnega življenja ne razkriva javnosti, a se je odločil, da tokrat naredi izjemo. Gledalce v ameriški jutranji oddaji je opozoril, kako pomembno je, da svoje telo redno pregledujemo in enkrat na leto obiščemo zdravnika.

Zahodni obveščevalci o Putinu: Spremembe v značaju so vidne, morda ga pesti bolezen
13. 03. 2022 15.53
Zahodne obveščevalne službe menijo, da se je osebnost Vladimirja Putina v zadnjih petih letih močno spremenila, Putin pa je vedno bolj paranoičen glede svojega zdravja. A čeprav je sprememba v značaju izrazita, pravijo obveščevalni viri, natančen vzrok obnašanja ni znan. Možni razlogi so rak, Parkinsonova bolezen, demenca ali uporaba steroidov za zdravljenje nekega drugega stanja.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?
13. 03. 2022 08.46
Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

Vrtovec za embargo na uvoz ruskih energentov: 'Slovenija bo zmogla'
11. 03. 2022 10.59
Življenje nima cene, zato se ob neopravičljivi agresiji Rusije na Ukrajino Slovenija zavzema, da se nemudoma uveljavi embargo na uvoz ruskih energentov, je povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. "S tem, ko nam Rusi drago prodajajo nafto in plin, se financira napad na neodvisno državo," je poudaril. Čeprav kar 90 odstotkov nafte uvozimo iz Rusije, je prepričan: "Slovenija bo zmogla." Napovedal je sprostitev naftnih rezerv, s čimer bodo dobavitelji po njegovem mnenju dobili dovolj časa, da poiščejo nove dobavne poti. Prav tako napoveduje, da bodo v naslednjih dneh spet na voljo subvencije za namestitev sončne elektrarne.

Po vrnitvi iz Ukrajine: 'Putin je ne bo imel nikoli'
10. 03. 2022 20.37
Iz Ukrajine se je vrnil naš posebni poročevalec Jure Tepina. Poročal je s fronte v Kijevu in iz Lvova, polnega vojakov in prostovoljcev, ki odhajajo v boj. "Mislim, da je Putin to vojno že izgubil oziroma je ne more dobiti," pravi. Po 11 dneh se je iz Ukrajine vrnil tudi Luka Zorenč, nekdanji pripadnik vojaške enote za specialno delovanje in vojaški bolničar. Tja je šel, da bi s svojim znanjem pomagal ljudem, dostavil pa je kar nekaj pomoči iz vse Slovenije – medicinsko opremo, tudi nekaj hrane in vojaških obrokov. Pomagal je dehidriranim in premraženim, otrokom v zakloniščih, v Kijevu pa učil terensko medicino.

Stanley Tucci je po bitki z rakom "izjemno srečen", da živi
10. 03. 2022 13.45
Igralec Stanley Tucci je hvaležen za svoje življenje, še posebej odkar je premagal raka. V intervjuju za ameriško revijo je dejal, da ima "izjemno srečo", da živi, saj na njegovih prvih pregledih zdravniki niso odkrili tumorja, ki se je nahajal na njegovem jeziku.

V času epidemije odkrili manj raka kot sicer
07. 03. 2022 15.23
V času epidemije covida-19 smo v Sloveniji odkrili manj raka kot sicer, kar pa ne pomeni, da je bilo rakavih obolenj manj, le odkrili jih nismo, so opozorili na današnji novinarski konferenci ob začetku tedna boja proti raku. Zato so pozvali vse, ki sumijo na kakšnega od znakov raka, naj ne odlašajo z obiskom pri zdravniku.

Ko končno najdeš popolne izdelke za tvoj tip kože
07. 03. 2022 00.15
Tekom življenja se velikokrat srečujemo z vprašanji, kot so na primer: » Kakšen tip kože pravzaprav imam? V kakšnem stanju je moja koža? Ali je moja koža občutljiva? Katere produkte naj uporabljam? Ali so kozmetični produkti, ki jih imam sedaj doma res primerni zame?«

Med pandemijo covida-19 za četrtino več primerov anksioznosti in depresije
02. 03. 2022 16.55
V prvem letu pandemije covida-19 se je razširjenost anksioznosti in depresije po svetu povečala za 25 odstotkov, je razvidno iz znanstvenega poročila, ki ga je objavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Pandemija je najbolj prizadela duševno zdravje mladih, ki so bili bolj dovzetni za samomorilno vedenje. Generalni direktor organizacije je opozoril, da so razpoložljive informacije verjetno le vrh ledene gore.