Razstava

V Londonu na ogled akvareli princa Charlesa
15. 01. 2022 12.16
Princ Charles, britanski prestolonaslednik, je razstavil najobsežnejši izbor svojih akvarelov doslej. Valižanski princ jih je v zadnjih petih desetletjih kljub svojemu natrpanemu urniku ustvaril približno 680. V kapeli iz 19. stoletja v nekdanji vojašnici Chelsea Barracks v Londonu jih je na ogled 79.

Novi Sad: slovesno odprtje Evropske prestolnice kulture 2022
08. 01. 2022 00.15
Novi Sad, ki se nahaja na bregovih Donave, eno uro vožnje od Beograda, je vedno izstopal po svoji kulturni in zgodovinski edinstvenosti. Ko vprašate njegove prebivalce, po čem je poseben, vam bodo odgovorili, da gre za mesto, kjer se stoletja srečujeta in prepletata Srednja Evropa in Balkan. Dejansko je ta kulturno-zgodovinska mešanica vidna na vsakem koraku. Prav to se odraža v edinstvenem umetniškem prazniku v Evropi – skupaj s silvestrovanjem pravoslavnega novega leta bo Novi Sad dobil naslov Evropska prestolnica kulture.

V Britanski knjižnici razstava originalnih predmetov Paula McCartneyja
30. 12. 2021 21.12
V Britanski knjižnici je na ogled gradivo iz osebnega arhiva britanskega pevca, nekdanjega člana legendarnih The Beatles. Predstavljeni so rokopisi pesmi, fotografije in originalni spominki iz McCartneyjeve glasbene kariere, ki jih ima javnost sedaj priložnost videti prvič.

Notranji minister Aleš Hojs je tudi drugič prestal interpelacijo
20. 12. 2021 06.40
Ves dan se je v državnem zboru zagovarjal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Maratonska razprava je trajala pozno v noč. Za razpravo o interpelaciji zaradi očitkov o politizaciji in militarizaciji Policije, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci, je bilo namreč predvidenih kar 17 ur. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev, vendar je Hojsov odhod s položaja podprlo le 44 poslancev. Poleg predlagateljev je dodaten glas za interpelacijo prispeval še poslanec DeSUS-a Ivan Hršak. 37 glasov je bilo oddanih proti. Med razpravo je moral notranji minister dvorano sicer za nekaj časa zapustiti. Vmes si je namreč privoščil prigrizek, zato je prejel opozorilo.

Madonnin sin pod umetniškim imenom Rhed prodaja svoja likovna dela
18. 12. 2021 15.41
Rocco Ritchie svoje umetnine prodaja za večje zneske, svojo pravo identiteto pa je skril za umetniškim imenom. Sin Madonne in Guyja Ritchieja je na svoji likovni poti zelo uspešen, po razstavah v londonski galeriji dela prodaja za nekaj deset tisoč evrov.

Razstava Odjuga odkriva pot 'čefurskih' priseljencev v novo okolje
16. 12. 2021 19.14
Od tipičnih trenirk do klasične jugo kuhinje in rakije, ki z oznako nakazuje na uporabo ob le posebnih priložnostih. Vse to ponuja nova razstava Odjuga, ki v Muzeju novejše zgodovine Slovenije obiskovalcu predstavi zgodbe posameznikov, ki bi jih še danes marsikdo slabšalno opisal z besedo 'čefur'. Razstava odkriva, kako so se priseljenci in njihovi potomci vključevali v novo okolje ter kako jih mnogi še danes radi odpravijo s stigmatizacijo in stereotipi.

V Mariboru postavili razstavo Alfiju Nipiču
09. 12. 2021 20.17
A veste, kolikokrat je legendarni Alfi Nipič v studiu snemal pesem Silvestrski poljub? Natanko dvakrat jo je zapel in je bilo narejeno. Mineva pol stoletja od tistega decembra leta 1971, njenemu avtorju pa so ob tej priložnosti v Mariboru pripravili posebno razstavo.

Samski stan – tragedija ali komedija?
28. 11. 2021 20.16
Saj so vam znani naslovi: 10 korakov, kako ga/jo zapeljati? Samskost naj bi postala celo kuga 21. stoletja. Pa je samski stan res takšna tragedija ali ena zabavna komedija?

Pet krav za pet umetnikov
19. 11. 2021 00.15
Umetnost združuje, se ne omejuje in osvobaja. Umetniški projekt Mumetnost ni nič drugega kot to – poveličuje svobodo in pristnost. In to ne počne samo pri ljudeh, ampak tudi pri kravah, ki so osrednja točka tega projekta.

Na ogled edini v Sloveniji razvit mobilni telefon
13. 11. 2021 16.30
Za ene nostalgija, za druge moč napredka. Za Teslo vizija prihodnosti. V Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu je do konca leta na ogled razstava 30 let mobilne tehnologije v Sloveniji, kjer si lahko ogledate kar 40 razstavljenih eksponatov, med njimi tudi edini v Sloveniji razvit mobilni telefon, prvi avtoradio, ki je omogočal tudi telefoniranje in veliko drugih zanimivih stvari, med njimi tudi priljubljena Mobiregljo in Mobičuka.

V Berlinu ob stoti obletnici rojstva obsežna retrospektiva Helmuta Newtona
11. 11. 2021 16.45
Berlinska Fundacija Helmuta Newtona je za lansko leto pripravila razstavo, s katero je želela obeležiti 100. obletnico rojstva enega najpomembnejših fotografov 20. stoletja, po katerem nosi ime. Načrte jim je prekrižala epidemija, zdaj pa je obsežna retrospektivna razstava Helmut Newton – zapuščina po letu dni na ogled v prostorih fundacije.

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove
10. 11. 2021 18.44
"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.

Kaj cele dneve počnejo krave? Mumetnost!
09. 11. 2021 09.02
Ste se kdaj spraševali, kaj cele dneve počnejo prostopašne krave? Seveda se pasejo. Ampak kako se premikajo? Koliko prehodijo? Kako izgledajo vzorci njihovi pašnih poti? Bi lahko iz njih, če bi jih v roke dobili pravi umetniki, nastala umetnost? Sama odlična vprašanja. Imamo tudi odgovore.

Britney Spears s sinovoma na razstavi del slikarja Van Gogha: Jaz in moja fanta
05. 11. 2021 19.02
Britney Spears se počasi navaja na ponovno svobodo. Po tem, ko je vlogo za takojšnjo prekinitev skrbništva na sodišče podal še njen oče, Jamie Spears, se je zvezdnica s sinovoma odpravila na ogled del slikarja Van Gogha v Los Angelesu in z njima preživela nekaj skupnega časa. Zvezdnica je s svojimi sledilci na družbenem omrežju Instagram delila tudi video njihove dogodivščine, kjer je zapisala, da je bila zelo navdušena, saj redko kdaj kam gre.

V Los Angelesu se odpira muzej, posvečen Tupacu
05. 11. 2021 15.33
Legendarni raper, ki je umrl septembra 1996, bo v Los Angelesu dobil muzej, posvečen njegovemu življenju in delu. Razstava Tupac Shakur: Wake Me When I’m Free je opisana kot impresivna muzejska izkušnja, ki se poglablja v njegov aktivizem, glasbo in revolucionarno umetnost.

Eva Pavli iskanje sreče prenesla v glasbo, film, slikarstvo in poezijo
04. 11. 2021 14.00
Vsestranska umetnica Eva Pavli je v prenovljeni Cukrarni predstavila svoj mini album Sreči. EP s petimi skladbami je del istoimenskega projekta, katerega glavna tema je iskanje sreče. V njem je avtorica povezala glasbo, poezijo, slikarstvo, ples in film. Različne umetnosti so bile predstavljene tudi na dogodku, na katerem sta poleg pevskega nastopa potekali še premiera kratkega filma in razstava slikarskih del, po koncertu pa je Eva svoje vtise strnila za naš portal.

'Ko se je poslavljal, sem mu večkrat rekla: Ah, oče, ne skrbi, ti si vendar nesmrten'
01. 11. 2021 07.00
"Kljub vsemu hudemu sem slutila, da imava še čas. Slutila tudi, da obilni zimski sneg leta 2010 ni njegova zadnja odeja. Ne, ni ga vzel lanski sneg, vzel ga je prvi letošnji 20. oktobra." Tako je pred desetimi leti, ob smrti Toneta Pavčka in ob izdaji pesniške zbirke Angeli z njegovimi poslednjimi pesmimi, zapisala njegova hči Saša Pavček. Kako se ga spominja, kako je doživela izgube (mnogih) svojih najbližjih, kako je njeno otroštvo močno zaznamovala bolezen in ali je ta svet kljub vsemu še vedno lep, kot pravi znameniti verz Toneta Pavčka? O tem je govorila tako rahločutno in nežno, pa hkrati odkrito in morda za koga celo brutalno iskreno. "Smrti ne tabuiziram, smrt je preprosto treba sprejeti," pravi 60-letna umetnica.

Jesenska avantura na Dolenjskem
22. 10. 2021 00.15
Pogled z vrhov dolenjskih gričev je jeseni še posebej slikovit. Paleta barv, ki obarvajo gozdove in vinograde, je razgibana in pušča nepozaben pečat. »Kako nepozabno lepo« so zgolj tri besede, ki pa ogromno povedo. Tudi jesen je pravi čas za odkrivanje Dolenjske.

Na ogled nikoli videne fotografije, stare 27 let
17. 10. 2021 09.00
10. oktrobra 1994 so v Tivoliju v Ljubljani nastopile ameriške punk legende Ramones. Kdor je bil tam, pa se najbrž spominja, da so jih zasenčili puljski punkrockerji KUD Idijoti, ki so nastopili kot predskupina. Na pobudo članov zasedbe so v Pulju nedavno odprli razstavo Janeza Pelka s fotografijami z omenjenega koncerta.

Vlak smrti in spomina: Še kamen bi točil krvave solze
03. 10. 2021 07.18
"V prostorih za menoj kriči in ječi vsak kamen, vsak kamen, ki bi lahko točil krvave solze, če bi zmogel," je pred nekdanjim koncentracijskim taboriščem v Melju opozoril direktor Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne Maribor Janez Ujčič. V nekdanjem nacističnem taborišču Stalag XVIII D so namreč pred dnevi slovesno predstavili "vlak spomina".

Expo v Dubaju odprt za obiskovalce, na slovesnosti nastopil Andrea Bocelli
01. 10. 2021 06.57
Svetovna razstava Expo 2020 v Dubaju s 1. oktobrem odpira vrata obiskovalcem. Slovesnosti ob odprtju so se udeležila številna zvezdniška imena, med drugim Andrea Bocelli. Na površini, primerljivi z velikostjo Velenja, se bo predstavljalo več kot 190 držav ter vrsta organizacij, podjetij in drugih institucij, med katerimi bo z lastnim paviljonom tudi Slovenija.

V Los Angelesu slavnostno odprli nov muzej filmske umetnosti
27. 09. 2021 07.56
Los Angeles, svetovna prestolnica filmskega ustvarjanja s četrtjo Hollywood, do zdaj še ni imela muzeja, posvečenega dogajanju na velikem platnu. Toda po desetletjih zamud in prelaganja so v soboto vendarle slavnostno odprli Muzej akademije za filmsko umetnost, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

V Londonu pripravljajo veliko retrospektivo o Amy Winehouse
19. 09. 2021 10.09
V Muzeju oblikovanja v Londonu bodo 26. novembra odprli veliko retrospektivo o pevki Amy Winehouse, s katero se bodo umetnici poklonili ob deseti obletnici njene smrti. Amy: Onstran odra bo prva tovrstna razstava o pevkinem življenju in karieri v Združenem kraljestvu, na svoji spletni strani poroča angleški časnik The Guardian.

Na 34. grafičnem bienalu je podjetje Iskra Delta vstalo iz pepela
14. 09. 2021 09.53
Mednarodni grafični likovni center (MGLC) v Ljubljani letos organizira 34. grafični bienale z naslovom oz. osrednjo tematiko ISKRA DELTA. Da, tukaj gre za prav to računalniško podjetje, ki je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja ustvarjalo zametke kitajskega interneta in svoje znanje izvažalo v države, ki so danes tehnološke velesile. Sodelujoči umetniki so se v svojih delih spraševali o alternativni prihodnosti, v kateri podjetja, kot je Iskra Delta, nikoli niso šla v stečaj.

Na ogled postavili, kaj bomo vozili v prihodnosti
12. 09. 2021 13.40
Futuristični avtomobili so navdušili množico v avtosalonu IAA v nemškem Münchnu. Obiskovalci so namreč dobili majhen namig o tem, kaj bomo po mnenju proizvajalcev avtomobilov vozili čez nekaj let. IAA danes sicer ni več le dogodek o avtomobilih, ampak predvsem o mobilnosti, pri čemer se manj osredotočajo na super avtomobile in več na prevozna sredstva prihodnosti, vključno s kolesi in električnimi vozili.

Paul McCartney bo v knjigo združil še nikoli izdana besedila Beatlov
24. 08. 2021 14.45
Legendarni glasbenik bo izdal literarno delo, ki bo na knjižne police prišlo že novembra. V knjigi bo združil kar nekaj besedil, med drugimi tudi tista, ki jih Beatli v času svojega obstoja nikoli niso delili z javnostjo ali izdali v obliki skladb.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt
15. 08. 2021 08.00
Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

V Mozirskem gaju na ogled številne lesne skulpture, cvetje in eksotične živali
13. 08. 2021 19.24
V Mozirskem gaju vse cveti – poleg številnih trajnic se bohotijo cvetovi več kot 110.000 posajenih cvetlic. Na ogled so tudi številne nove lesene skulpture, na voljo je otroško igrišče, tako kot vsako poletje pa je tudi letos tam razstava eksotičnih živali – različnih kuščarjev, želv in kač. Največja meri sedem metrov in tehta 70 kilogramov. Razstavljavci pravijo, da bodo vsakomur, ki si to želi, pomagali premagati strah.

V Mozirski gaj prihajajo eksotične živali
11. 08. 2021 00.15
Mozirski gaj skozi vse leto pripravlja različne atraktivne razstave, tokrat pa vas od 12. do 15. avgusta ponovno vabi na tradicionalno poletno razstavo eksotičnih živali in cvetja.

Brian Clarke v spomin na prijateljico Lindo McCartney s serijo akvarelov makovih cvetov
09. 08. 2021 06.00
V galeriji Phillips v Londonu je na ogled razstava akvarelov britanskega umetnika Briana Clarka, ki trenutno velja za enega najvidnejših ustvarjalcev vitrajev. Razstava z naslovom Brian Clarke: Večernice bo na ogled do 10. septembra, v tem času pa bo akvarele mogoče tudi kupiti, in sicer na spletni platformi HENI Leviathan.