Razstava

Laibach maja z albumom We Forge the Future

08. 04. 2021 21.08

Skupina Laibach je za 1. maj naznanila izid novega albuma z glasbo v živo z naslovom We Forge the Future. Album, ki bo izšel pri GOD Records, je dokument nastopa skupine v madridskem Muzeju Reina Sofia 26. novembra 2017. Studijski izdelek je že mogoče prednaročiti, je sporočila skupina.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'

05. 04. 2021 19.45

Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

Fantazija in prevara: za skrivnostnim kultom Sabmyk stoji nemški umetnik

23. 03. 2021 10.34

Britanska aktivistična skupina Hope Not Hate je potrdila, da za novim spletnim kultom, ki podpihuje in producira teorije zarote, stoji nemški trgovec z umetninami Sebastian Bieniek. Mreža Sambyk je v zadnjih mesecih zabeležila veliko rast števila privržencev, zato so mnogi, predvsem različne skupine, ki se borijo proti nestrpnosti in rasizmu, zaskrbljeni.

Laibach: Provokativen leta 1980, provokativen še vedno

20. 03. 2021 13.00

V Zasavskem muzeju Trbovlje so nedavno odprli razstavo Laibach 4 dekade, ki je posvečena štirim desetletjem v domačem in svetovnem merilu najbolj uspešne slovenske glasbene zasedbe, kar jih poznamo. O njej sta nam več povedala avtor razstave Gregor Jerman in član Laibacha Ivan Novak.

Male črne obleke študentov za zdravljenje bolnikov z limfomom in levkemijo

14. 03. 2021 21.20

Izbrana oblačila študentov oblikovanja tekstilij in oblačil ljubljanske Naravoslovnotehniške fakultete, ki so jih predstavljali na razstavi Mala črna obleka, bodo dobila dobrodelno noto. Na njihovi katedri so se namreč odločili, da ob zaključku razstave priredijo dražbo. Vsa sredstva bodo namenili Slovenskemu združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, ki po uspešni akciji zbiranja denarja za nakup naprave za CAR-T zdaj zbira sredstva za nakup dodatnega instrumenta.

Bi si ogledali razstavo na dnu morja?

13. 03. 2021 10.51

Če ste ljubitelji umetnosti, kako daleč bi šli, da bi si ogledali razstavo? Bi oblekli potapljaško obleko in se spustili na dno zamrznjenega morja? Obiskovalci v ruski severozahodni regiji Karelija se lahko.

'Na svetu ni kraja, ki bi bil bolj zaznamovan s smrtjo'

26. 01. 2021 08.13

27. januarja bo minilo 76 let od osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. V Muzeju novejše zgodovine je zato od danes na ogled dokumentarna razstava Sinagoge Maribor "Tu se je smrt utrudila do smrti ...": Slovenske žrtve Auschwitza.

Povpraševanje po znova odprtih storitvah veliko, ponudniki zadovoljni

25. 01. 2021 19.19

V regijah z boljšo epidemiološko sliko so ob strogih ukrepih lahko od sobote spet odprti knjižnice, galerije, muzeji, servisne delavnice in smučišča. Vsi uporabnike medtem pozivajo, naj ukrepe dosledno spoštujejo. Pri številu oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvajajo omenjene dejavnosti, je treba upoštevati, da mora biti zagotovljenih 30 kvadratnih metrov na posameznega uporabnika. Med tem pa se upravniki avtopralnic sprašujejo, zakaj morajo ostati zaprti, saj je pri tej dejavnosti stikov še manj kot pri kolegih serviserjih.

Veleposlanik z depešo 'svari' pred razstavo Moderne galerije v Italiji

22. 01. 2021 15.01

Konec marca bo v rimskem MAXXI-ju, najpomembnejšem muzeju za sodobno umetnost, gostovala razstava Moderne galerije z naslovom Bigger Than Myself: Heroic voices from ex Yugoslavia, a razstavi nasprotuje slovenski veleposlanik v Rimu Tomaž Kunstelj. Opozarja, da je v času predsedovanja Slovenije EU in obletnice razglasitve samostojnosti razstava o bivši Jugoslaviji "posmeh obletnici slovenske države". Avtorica razstave Zdenka Badovinac opozarja, da veleposlanik ne pozna vseh dejstev in da se s takšnim vmešavanjem politike Slovenija vrača "v neke stare čase".

Mineva pet let od smrti Davida Bowieja

10. 01. 2021 09.48

Legendarni britanski glasbenik David Bowie se je v zgodovino pop glasbe zapisal kot človek tisočerih obrazov, umetniških imen in glasbenih slogov. Umrl je dva dni po 69. rojstnem dnevu, ki ga je obeležil z izidom studijskega albuma Blackstar. Osemnajst mesecev pred tem pa je izvedel, da ima raka.

Končno razkrit blišč 1000 let starega križa, zakopanega na škotskem polju

24. 12. 2020 15.51

Pred leti je nek pustolovec na škotskem podeželju na polju našel kopico zakopanih predmetov. V last jih je nato pridobil tamkajšnji narodni muzej, a so ostali neočiščeni shranjeni v skladišču. Nedavno pa so si škotski restavratorji zadali nalogo, da jih obnovijo. In takrat je sledilo presenečenje: v zaprašenem arhivu so hranili pravo zakladno najdbo.

Z razstavo protestniki 'predstavili škodo, ki jo premier povzroča na Twitterju'

13. 11. 2020 15.39

Protestniško gibanje je tokrat pripravilo povsem drugačen protest. Javno razstavo, na kateri so, kot pravijo, ''predstavili škodo, ki jo Janez Janša povzroča s svojim povsem neodgovornim delovanjem na družbeni platformi Twitter''. Razstavo so pripravili tudi v Mariboru, Celju, Izoli, Kopru, Slovenskih Konjicah, Slovenj Gradcu, Radovljici, Sežani, Mengšu in Piranu.

Na proslavi ob 25-letnici društva Hospic tudi ambasadorki Alenka Godec in Manca Košir

15. 10. 2020 20.14

Alenka Godec in Manca Košir sta dve znani Slovenki, ki že leta sodelujeta z društvom Hospic. Zato nista manjkali na sredini proslavi in razstavi ob njihovem 25. rojstnem dnevu.

Junakinje sodobnega časa: znane Slovenke zbolele za rakom in ga premagale

14. 10. 2020 14.27

Projekt Junakinje sodobnega časa predstavlja šest znanih Slovenk različnih starosti in poklicev. Vse imajo pomembno skupno točko. V življenju so zbolele za rakom, ga prebolele in zmagale. V želji, da njihova težka preizkušnja pomaga še kateri izmed mladih deklet ali odraslih žensk, o bolezni brez zadržkov govorijo na glas, svojo zgodbo pa so tokrat postavile na ogled.

Z uporom in vztrajnostjo dosegli priključitev k matični domovini

10. 10. 2020 10.24

Vas Libeliče ima v slovenski zgodovini posebno mesto. Zavednim vaščanom je dve leti po koroškem plebiscitu, ki je Libeliče z okolico priključil Avstriji, z uporom, vztrajnostjo in slogo, ki jo kažejo še danes, uspela vrnitev k matični domovini. Na to so še danes zelo ponosni. Stoletnico pomembnih dogodkov bodo praznovali leta 2022.

Tantra veliko več kot samo spolnost

09. 10. 2020 06.00

Na kaj najprej pomislite, ko slišite besedo tantra? Na staroindijsko filozofijo ali, kar je veliko bolj verjetno, na spolnost? Na tantrični seks? Ta naj bi bil, kot že dolgo razlagamo na Zahodu, drugačen, "neaktiven" spolni odnos, ki naj bi ga hindujci prakticirali že več kot pet tisoč let. V resnici gre za veliko več kot spolnost, v kar se lahko najbolje prepričajo obiskovalci razstave "Tantra: od prosvetiteljstva do revolucije", ki so jo odprli v Londonu. Razstava predstavlja zgodovino tantre od srednjeveške Indije do današnjih dni.

Razstava velikih klasičnih umetnikov

08. 10. 2020 19.27

Posebej prestižna destinacija je Narodna galerija v Ljubljani, ki se zdaj ponaša z gostujočo razstavo največjih klasičnih umetnikov. Zbirka je na obisk prišla iz Prage in ni zanimiva le zaradi vrhunskih umetnin, ampak tudi zaradi zgodovine. Kot pravi Janez Usenik, na tej razstavi dobimo odgovor tudi na to, kakšna je prava vrednost umetnosti.

Podpora tednu mobilnosti: minister Vrtovec iz Domžal pritekel v službo

16. 09. 2020 06.00

Od 16. do 22. septembra v večjem delu Slovenije obeležujemo Evropski teden mobilnosti. Ta je že tradicionalno usmerjen v promoviranje bolj zdravega in okolju prijaznega načina premikanja, kot so hoja, tek, kolesarjenje in uporaba javnega prevoza. Številne občine se tega lotevajo na domiselne načine, zato preverite, kaj zabavnega se bo dogajalo naslednjih sedem dni.

Prva parada ponosa na Koroškem: 'Obstajamo in ostajamo'

12. 09. 2020 18.14

Približno sto udeležencev je na Paradi ponosa v Slovenj Gradcu izražalo podporo LGBT+ skupnosti. S transparenti in drugimi simboli so izražali nestrinjanje z diskriminatornimi politikami nad LGBT+ skupnostjo ter zahtevali politične, sistemske in družbene spremembe. "Združeni pod enim geslom kličemo za pravico do ljubezni. Namreč obstajamo. In ostajamo. Naš dom je tu," so sporočili organizatorji.

Ruski umetnik v performansu pred DZ pojedel živega netopirja

08. 09. 2020 15.38

V Fotopubovem razstavnem prostoru bo v septembru živel in ustvarjal ruski umetnik Petr Davidčenko, ki je zadnja tri leta živel (samo)izločen iz družbe, jedel pa je samo povožene živali. Zdaj je z novo serijo performansov prišel gostovat v Slovenijo in tu vzpostavil "intermedijsko instalacijo ter znanstveno-raziskovalni center" obenem. Za uvod je pred stavbo DZ pojedel živega netopirja.

Slonček Fala praznuje 100 let in izbira najboljši kruh

04. 09. 2020 00.15

Poznate Slončka Fala? Ljubitelji domačega kruha in strastni peki, ki si peko odličnih kvašenih izdelkov brez njegove pomoči kar težko predstavljate, ga zagotovo. Slonček Fala je letos dopolnil 100 let in bo praznoval z vsemi vami, domačimi pekovskimi mojstri, ki uživate v umetnosti peke kruha. Če si med njimi tudi ti, te vabi, da se udeležiš natečaja NAJ FALA KRUH 2020*, kjer bomo izbirali najboljši kruh v treh kategorijah – pšenični kruh, mešani kruh in kruh posebnih vrst. V čast jubileju Slončka Fala pa bomo letos podelili tudi prav posebno nagrado za najboljši kruh – Fala stoletnik. Ocenjevanje in razstava kruhov bo potekala v soboto, 17. oktobra, v Ljubljani.

Tematski park Harryja Potterja tudi v Tokiu

21. 08. 2020 07.41

Warner Bros je sporočil, da bodo leta 2023 v Tokiu odprli tematski park o svetu mladega čarodeja Harryja Potterja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Park, ki se bo raztezal na površini 30.000 kvadratnih metrov, bo oboževalcem čarovniške serije ponudil vpogled v zakulisje nastajanja osmih filmov o Potterju in njegovih prijateljih.

Od kuge do koronavirusa: posebna razstava zgodovine epidemij na Nizozemskem

18. 07. 2020 17.38

Muzej Boerhave v nizozemskem Leidnu na posebni razstavi razkriva zgodovino epidemij od kuge do novega koronavirusa. Posebno razstavo z naslovom Okuženi je v četrtek v muzeju odprl nizozemski kralj Viljem Aleksander.

Na ljubljanskem gradu razstava slovenskih pravljic

14. 07. 2020 20.22

Na ljubljanskem gradu so pripravili posebno razstavo, ki bo predstavila slovenski pravljični svet. Lahko se boste srečali s kraljem Matjažem, se igrali z biseri povodnega moža, ali pa izvedeli, kaj so nas naši predniki prek pravljic v resnici želeli naučiti.

Na Ljubljanskem gradu razstava plakatov ob 40-letnici skupine Laibach

01. 07. 2020 14.43

V galeriji na Ljubljanskem gradu je od danes na ogled razstava plakatov 'Laibach: Svoboda vodi ljudstvo', ki obeležuje 40 let delovanja legendarne skupine. V tem času so za koncerte, gledališke predstave, filme in razstave skupine Laibach nastali številni plakati. Izbor izpostavlja osnovne značilnosti delovanja skupine na področju vizualne umetnosti. Razstavo si bo mogoče ogledati do začetka novembra.

Muzej, ki razkriva preteklost slovenske policije, forenzike in Kotnikove 8

21. 06. 2020 07.29

Biti orožnik je bil zelo spoštovan poklic, zanj so obstajala stroga pravila. Predpisana je bila že hoja, kako mora stopati, v kateri roki držati sabljo, kakršenkoli odklon v spoštovanju je pomenil takojšnjo izključitev. V orožniške vrste so sprejemali samo moške, ki niso smeli biti poročeni ali imeti otrok. Ženske so lahko postale miličnice šele leta 1974. Vse to razkriva razstava Od orožnika do policista v Muzeju slovenske policije, ki se je ob stoti obletnici iz Tacna preselil v središče Ljubljane. Obiskovalci si lahko ogledajo tudi, kako v praksi poteka iskanje prstnih odtisov in DNK-sledi.

Topovi so sekali, padale so krogle: privid davnih časov, ko je pred Mariborom 'klonil' celo Sulejman Veličastni

15. 06. 2020 06.00

Dobrih šest kilogramov težka, z 18 centimetri premera, iz litotamnijskega apnenca. Na prvi pogled nič posebnega, a v sebi skriva odraz izjemne zgodovine štajerske prestolnice. Srednjeveška kamnita topovska krogla, ki so jo v Dravi med čistilno akcijo našli potapljači, je nema priča neuklonljivosti in borbenosti starih Mariborčanov. Ki pred zvedavim opazovalcem naslika dogodke preteklosti, ko je 'borih' tisoč meščanov z njej podobnim orožjem rodno mesto ubranilo (tudi) pred stotisočglavo turško vojsko.

Newyorška galerija na ogled postavila spletno razstavo Andyja Warhola

13. 06. 2020 13.02

Galerija Zeit Contemporary Art v New Yorku je na svoji spletni strani predstavila razstavo z naslovom Andy Warhol: The Last Decade. Zadnje desetletje umetnikovega delovanja je pogosto spregledano, a je ključno obdobje njegovega opusa. V virtualno sobo so postavili več kot 20 redko videnih Warholovih del.

V Braziliji za covidom-19 umre najmanj en človek na minuto

05. 06. 2020 10.12

V ZDA je za covid-19 umrlo že več kot 108.000 ljudi, za zdaj pa še ni podatkov, da bi množočni protesti proti policijskemu nasilju poslabšali pandemijo. V Braziliji pa je število žrtev preseglo 34.000, že tretji dan zapored pa so zabeležili rekordno dnevno število žrtev.

Najdba v Auschwitzu: v dimniku našli predmete, ki bi taboriščnikom lahko služili tudi za pobeg

02. 06. 2020 06.00

Svetovno javnost je osupnilo nedavno odkritje v zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Pod dimnikom bloka 17 so namreč našli vrsto predmetov, za katere predvidevajo, da so jih tja skrili interniranci. Si pa raziskovalci še niso povsem enotni, čemu so ti služili - za vsakodnevno uporabo, kot sredstvo trgovanja z drugimi ujetniki ali morda celo za pomoč pri pobegu?