Regije

Evropski parlament o Sloveniji
09. 07. 2001 00.00
Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve je v danes potrjeni resoluciji o pripravah Slovenije na članstvo v Evropski uniji - ta bo celotnemu 626-članskemu parlamentu v potrditev predložena septembra - precej pozitivno ocenil slovenske priprave, predvsem na gospodarskem področju, na državo pa naslovil tudi znane evropske pozive, ki kličejo k pospešeni privatizaciji bančnega sektorja, hitrejši denacionalizaciji in spodbujanju priliva tujih investicij. V glasovanju so člani odbora zavrnili vse predložene sporne amandmaje, v katerih so bila načeta vprašanja primernosti slovenske zakonodaje o denacionalizaciji, avnojskih sklepov, varnosti nukelarke v Krškem, pluralnosti slovenskih medijev in policijske brutalnosti.

Za Evropo brez meja
08. 07. 2001 00.00
V Petišovcih pri Lendavi približno 60 privržencev različnih gibanj proti globalizaciji z vseh koncev sveta končuje petdnevni poletni tabor, ki je potekal v sodelovanju z Društvom ustvarjalne mladine iz Lendave. Na njem so se seznanjali z življenjem v tem delu Slovenije ter z domačini izmenjali mnenja o gospodarski zapostavljenosti regije in bodoči shengenski meji, predvsem pa o zapostavljenosti dežel tretjega sveta, od koder vsak dan beži množica prebežnikov, za vse to pa je po mnenju udeležencev tabora kriv bogati zahodni svet. Ob koncertih in povorkah so predstavili idejo Za Evropo brez meja, po njihovih besedah pa so jih domačini zelo lepo sprejeli.

Milošević v Haagu
29. 06. 2001 00.00
Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Na lokalnih volitvah zmaguje desnica
25. 06. 2001 00.00
V prvem krogu lokalnih volitev, ki so včeraj potekale na Siciliji, je bila najuspešnejša desnosredinska koalicija Silvia Berlusconija. Na prvih neposrednih volitvah predsednika pokrajine se je največ volilcev odločilo za kandidata Berlusconijeve desnosredinske koalicije Dom svoboščin, Salvatoreja Cuffara, ki je po začasnih neuradnih podatkih prejel 58,4 odstotka glasov. Zmaga Cuffara pomeni hud poraz za nekdanjega župana Palerma Leoluco Orlanda, kandidata leve sredine, ki je zbral 37,4 odstotka glasov.

Izročitev vojnih zločincev vprašljiva
20. 06. 2001 00.00
Ključna stranka jugoslovanske vladne koalicije, črnogorska Socialistična ljudska partija (SNP), bo glasovala proti predlogu zakonu o izročitvi vojnih zločincev haaškemu sodišču. Tako je včeraj povedal predstavnik stranke Dragan Koprivica. Vsi predstavniki te stranke, ki je članica jugoslovanske vladne koalicije, bodo v parlčamentu tako glasovali proti zakonu in tako tudi proti izročitvi nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića mednarodnemu sodišču v Haagu. Po besedah Koprivice so to odločitev podprli na vseh organih stranke. Jugoslovanska vlada je minuli teden glasovala v prid novega zakona, vendar mora zakon potrditi še parlament, preden postane veljaven. Parlament naj bi se sestal v četrtek. Srbska reformistična zveza DOS, ki je lani na volitvah premagala Miloševića, ima v zvezni vladi večino, v parlamentu pa za absolutno večino potrebuje podporo črnogorske SNP.

Mesić v Teheranu
19. 06. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je prvi dan uradnega obiska v Teheranu zatrdil, da si Hrvaška želi zbližanja z islamskimi državami. "Ob izboljšanju odnosov s sosedami in hitri vključitvi v Evropsko unijo, je naša prioriteta tudi zbližanje z neevropskimi državami, najprej z islamskimi," je dejal Mesić po srečanju z iranskim predsednikom Mohamedom Hatamijem. Iran je označil kot prijateljsko državo, Hatamija pa povabil na obisk v Zagreb.

Štirje milijoni evrov za regionalno sodelovanje
19. 06. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je danes sprejel deželno glavarko avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, ki je na delovnem obisku v Sloveniji. Kot je po srečanju poudaril Bavčar, sta govorila o regionalnem sodelovanju, ki ga nameravata državi pospešiti že v tem trenutku in ne čakati na vstop Slovenije v Evropsko unijo. Gre za projekte, ki zadevajo predvsem infrastrukturo, gospodarsko sodelovanje in izobraževanje. Minister Bavčar je opozoril, da je avstrijska Štajerska za Slovenijo izjemno pomemben gospodarski partner, saj menjava s to avstrijsko zvezno deželo predstavlja tretjino gospodarske menjave z Avstrijo. Na obeh straneh meje je izjemno velik pretok ljudi, dobro sodelovanje sta vzpostavila tudi Maribor in Gradec.

Koštunica in Mesić za normalizacijo
09. 06. 2001 00.00
Predsednika

Finančni ministri na Bledu
01. 06. 2001 00.00
Finančni ministri držav z območja nekdanje Jugoslavije in Albanije so se na povabilo slovenskega ministra za finance Toneta Ropa srečali na Bledu. Razpravljajo o programu in delu regionalne ustanove Center za razvoj financ.

Uspešnost poslovanja preko interneta
30. 05. 2001 00.00
Po podatkih raziskovalnega podjetja IDC bo poslovanje preko interneta do leta 2005 doseglo do 5 bilijonov ameriških dolarjev. Število uporabnikov spleta pa bo predvidoma predstavljalo 15 odstotkov celotne svetovne populacije, kar pomeni skoraj eno milijardo ljudi. Leta 2000 je skupna poraba na internetu znašala 354 milijard ameriških dolarjev. Glede na ta podatek bo povprečna letna rast porabe do leta 2005 70-odstotna.

Simoniti v Splitu
25. 05. 2001 00.00
V Splitu se je začel sestanek ministrskega sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se ga udeležuje tudi državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Simoniti. Ministrskemu sestanku predseduje hrvaški zunanji minister Tonino Picula, udeležujejo pa se ga tudi visoki predstavniki Italije, BiH, Grčije, ZRJ in Albanije. Ob tej priložnosti bo vodenje pobude od Hrvaške prevzela Grčija.

Tol bo sanirala Račičeva
23. 05. 2001 00.00
Sanacije šentjurske tovarne lahke obutve se je v teh dneh lotila Miša Račič, ki je dobila podporo dveh članov nadzornega sveta, predstavnik delavcev pa se je glasovanja vzdržal. Račičeva, ki je v Tolo prišla iz celjskega veterinarsko-živinorejskega zavoda, je prepričana, da je položaj v šentjurski tovarni, ki je obremenjena s 140 milijonov tolarjev dolga (od tega naj bi ji približno 15 milijonov tolarjev dolgoval tržiški Peko), pravo pogorišče, zaposleni pa že nekaj dni razmišljajo o stavki. Približno 180 delavcem Tola je Račičeva dejala, da so vsi skupaj vrženi v divjo reko, iz katere se bodo rešili le tisti, ki bodo znali najbolje plavati.

Bruselj za ''uravnoteženo'' širitev EU
21. 05. 2001 00.00
Evropska komisija meni, da je treba v kontekstu širitve najti "uravnoteženo rešitev" v zvezi s pomočjo, ki jo Evropska unija iz strukturnih skladov namenja svojim manj razvitim regijam, je v Bruslju dejal evropski komisar, pristojen za regionalno politiko, Michel Barnier. Pri tem je pripomnil, da brez ustreznih sprememb ob vstopu revnejših članic v Unijo finančno ne bi bila prizadete le regije iz Španije, članice, ki že danes glasno opozarja na te probleme, temveč tudi manj razvite regije iz nekaterih bogatejših držav članic. Vprašanje bi utegnilo biti problematično še za razvitejše kandidatke za članstvo, kot je Slovenija, je pred začetkom dvodnevnega foruma o prihodnosti regionalne politike v kontekstu širitve menil evropski komisar.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Slovenija tudi o evropski obrambi
15. 05. 2001 00.00
Na sestankih, ki postajajo redna praksa za izmenjavo mnenj o projektu skupne evropske obrambne politike, sta oba ministra potrdila že izraženo slovensko pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih evropskih misijah za posredovanje v kriznih situacijah, tako vojaških kot civilnih. Minister Rupel je pri tem menil, da bo lahko Slovenija v procesu nedvomno več prispevala, ko bo postala članica EU in bo polno vpeta v področni dialog.

Delegacija RKS v Dubrovniku
15. 05. 2001 00.00
V Dubrovniku se je začela mednarodna konferenca o pripravljenosti in preventivi pred nesrečami za območje jugovzhodne Evrope, ki jo organizira regionalna delegacija Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, udeležuje pa se je tudi delegacija Rdečega križa Slovenije (RKS). Glavna tema konference je priprava in razvoj planov nacionalnih društev za pripravljenost pred nesrečami, prav tako pa se bodo udeleženci dogovorili o prihodnjem sodelovanju nacionalnih društev na področju pripravljenosti pred nesrečami. Konferenca se bo zaključila v petek, 18. maja.

Dogovor o prednostnih nalogah
15. 05. 2001 00.00
Četrto plenarno srečanje prvega delovnega omizja Pakta stabilnost za Jugovzhodno Evropo, t.j. za demokratizacijo in človekove pravice, je bilo zelo uspešno, saj je 58 delegacij doseglo konsenz o prihodnjih usmeritvah, je danes v Portorožu povedal predsedujoči delovnega omizja, namestnik posebnega koordinatorja pakta stabilnosti Donald Kirsch. Delegacije so določile štiri prednostna področja delovanja: vračanje beguncev, mediji, medetnični odnosi in čezmejno sodelovanje ter izobraževanje in mladi.

Ubitih pet palestinskih policistov
14. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je s tanki vdrla na palestinska ozemlja na Zahodnem bregu in v napadu na poslopja palestinskih avtonomnih oblasti ubila pet palestinskih policistov. Po tem napadu so izraelski vojaki v bližini judovskega naselja na območju Gaze ustrelili tudi nekega Palestinca. 26-letnik je bil ubit, ko so vojaki streljali proti skupini Palestincev na cesti v bližini judovske naselbine Guš Katif na jugu Gaze. V incidentu je bilo ranjenih šest Palestincev. Od začetka palestinske vstaje 28. septembra lani se je število smrtnih žrtev nasilja med Palestinci in izraelsko vojsko zvišalo na 530.

Uvedba evra bo povzročila znižanje cen
13. 05. 2001 00.00
Nemški finančni minister Hans Eichel je nemškim potrošnikom zagotovil, da uvedba evro bankovcev in kovancev ne bo prizadela njihovih žepov, temveč naj bi celo povzročila znižanje cen. Minister je v pogovoru za nemški časnik Sueddeutsche Zeitung med drugim dejal, da je nemška industrija obljubila, da ob spreminjanju cen iz mark v evre 1. januarja prihodnje leto cen ne bo zaokroževala navzgor.

Srečanje predsednikov gospodarskih zbornic
11. 05. 2001 00.00
Predsednik gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk se je udeležil drugega srečanja predsednikov gospodarskih zbornic držav nekdanje Jugoslavije. Na srečanju, ki je potekalo v organizaciji Gospodarske zbornice Bosne in Hercegovine so bili prisotni še predsedniki gospodarskih zbornic Jugoslavije, Hrvaške, Črne gore ter Federacije BiH in Brčkega. Srečanje je otovorila ministrica za zunanjo trgovino BiH, Azra Hadžiahmetović.

Upočasnitev gospodarske rasti
10. 05. 2001 00.00
Bivše komunistične države Vzhodne Evrope so bile lani celo bolj uspešne, kot so predvidevale najbolj rožnate napovedi gospodarske rasti. Letos pa glavni gospodarski kazalci kažejo, da se bo gospodarska rast zaradi stagnacije severnoameriškega in zahodnoevropskega gospodarstva v teh državah upočasnila, je zapisala Ekonomska komisija Združenih narodov za Evropo.

Evropski informacijski kotiček v Celju
10. 05. 2001 00.00
V okviru praznovanja dneva Evrope, 9. maja, sta vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden in celjski župan Bojan Šrot na Mestni občini Celje odprla evropski informacijski kotiček, ki je tretji tovrstni v Sloveniji. Ob tej priložnosti je veleposlanik Linden poudaril, da so evropski informacijski kotički sestavni del komunikacijske strategije, ki jo od začetka leta 1999 izvajata delegacija in njen informacijski Center Evropa.

Teden v znamenju Evrope
07. 05. 2001 00.00
Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

Pred kongresom SDS
01. 05. 2001 00.00
Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

Z mednarodnim sodelovanjem do zaščite okolja
30. 04. 2001 00.00
Ob koncu okoljskega vrha šefov držav in vlad 16 držav karpatsko-podonavske regije v Bukarešti so danes udeleženci podpisali skupno deklaracijo, v kateri so poudarili pomen regionalnega in mednarodnega sodelovanja pri zaščiti okolja v regiji ter potrebo po sprejetju konkretnih ukrepov za trajnostni razvoj, zavzeli pa so se tudi za skupno delovanje v okviru regionalnega programa za obnovo okolja Pakta stabilnosti za JV Evropo. Predstavniki 16 držav so opozorili še, da je narava na območju resno ogrožena, posledice onesnaževanja pa dolgotrajne.

Regionalni vrh o okolju v Bukarešti
30. 04. 2001 00.00
Romunski predsednik Ion Iliescu je danes v Bukarešti odprl vrh šestnajstih srednje- in vzhodnoevropskih držav o okolju in trajnostnem razvoju v karpatsko-podonavski regiji. Udeleženci naj bi popoldne sprejeli skupno izjavo, so sporočili organizatorji. Iliescu je pozval sodelujoče na vrhu, naj zaščitijo Donavo, katere naravno ravnovesje zaradi onesnaženja počasi umira. Princ Philip, soprog angleške kraljice in častni predsednik Svetovnega sklada za naravo, pa je države iz regije pozval, naj sodelujejo pri ohranjanju Donave, da bi lahko reka še naprej nudila pomembne gospodarske vire.

Odločitev o zaprtju rudnika Trbovlje Hrastnik
18. 04. 2001 00.00
Na današnjem rednem zasedanju je državni zbor s 46 glasovi za in nobenemu proti (navzočih 75 poslancev) po hitrem postopku sprejel zakon o poroštvu države za najetje posojil za financiranje postopnega zapiranja rudnika Trbovlje Hrastnik v letu 2001, ki bo omogočil črpanje izpadlih sredstev v višini 2,229 milijarde tolarjev. Predlog letošnjega proračuna namreč ne zagotavlja vseh sredstev, ki so predvidena v junija lani sprejetem zakonu o postopnem zapiranju rudnika in postopnem prestrukturiranju regije, zato se bo del sredstev financiral z najemom kredita, za katerega bo jamčila država.

Rupel prispel v Skopje
12. 04. 2001 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je v nastopu na današnjem srečanju zunanjih ministrov držav JV Evrope in sosednjih držav regije, ki se ga je v Skopju udeležil tudi ameriški državni sekretar Colin Powell, poudaril pomen sestanka za stabilnost v regiji in izrazil podporo Slovenije prizadevanjem mednarodne skupnosti za stabilizacijo razmer. Izpostavil je, da Slovenijo in Makedonijo povezujejo tradicionalno dobri in prijateljski odnosi, obsodil pa nasilje, katerega cilj je bila dosega političnih ciljev.

EU podpisala sporazum z Makedonijo
10. 04. 2001 00.00
Evropska unija je z Makedonijo, kot s prvo balkansko državo, podpisala sporazum o stabilizaciji in pridruževanju. S podpisom novega tipa pridružitvenega sporazuma, ki ga v sklopu prizadevanj za utrjevanje miru in stabilnosti na Balkanu Unija nudi tudi ostalim državam iz regije, je Makedonija formalno, v skladu s preambulo sporazuma, pridobila status "potencialne kandidatke" za članstvo v Uniji.