Regije

Obisk delegacije iz Belgije
19. 03. 2001 00.00
V Slovenijo je včeraj prispela vladno-gospodarska delegacija iz belgijske Valonije. Delegacijo, ki bo dvodnevni uradni obisk v Sloveniji začela danes, sestavlja 12 valonskih podjetij, vodi pa jo podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla. Med obiskom v Sloveniji se bo sestal z gostiteljico, ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, njegovi sogovorniki pa bodo tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Igor Bavčar ter minister za okolje in prostor Janez Kopač.

Valonska delegacija v Sloveniji
19. 03. 2001 00.00
Podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla se je v sklopu uradnega obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovarjala sta se o prioritetah prihodnjega belgijskega predsedstva EU, podpori Belgije širitvi EU in hitremu pristopu Slovenije ter izkušnjah belgijske regije Valonije pri izvajanju evropske regionalne politike.

Obisk delegacije iz Belgije
18. 03. 2001 00.00
V Slovenijo bo danes prispela vladno-gospodarska delegacija iz belgijske Valonije. Delegacijo, ki bo dvodnevni uradni obisk v Sloveniji začela jutri, sestavlja 12 valonskih podjetij, vodi pa jo podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla.

Albanci pozivajo k mobilizaciji
17. 03. 2001 00.00
Spopadi med makedonsko vojsko in albanskimi uporniki se danes nadaljujejo, albanski uporniki pa so sporočili, da se njihovi vojaki še naprej približujejo Tetovu. Vojska albanskih upornikov je danes pozvala vse, ki so sposobni za boj, naj poprimejo za orožje in se priključijo njihovi vojski. Zaradi vedno bolj zaostrenega položaja, so nemške vojaške enote v Tetovu dobile tankovsko okrepitev s Kosova. To naj bi sicer sestavljala le dva tanka in okoli 150 vojakov. Ti nemški vojaki naj se ne bi vmešavali v spopade, ampak naj bi se le branili pred napadi. Končala se je tudi premestitev okrog 1200 nemških vojakov iz vojašnica Erebino pri Tetovu, ki so jo sinoči napadli albanski uporniki. Zaradi sinočnjega napada je bil ponoči za več ur prekinjen mednarodni železniški promet med ZRJ in Makedonijo, danes pa so makedonske oblasti prepoved odpravile.

Gledališka delavnica v Gradežu
16. 03. 2001 00.00
V italijanskem Gradežu se je danes začela tridnevna mladinska gledališka delavnica. Kot novo obliko srečanja mladih iz Italije, Avstrije in Slovenije jo je organiziral Urad za mladino pri Goriški pokrajini, ki že vrsto let podpira tovrstna mladinska srečanja, predvsem na glasbenem in gledališkem področju.

Grizold o razmerah v JV Evropi
13. 03. 2001 00.00
Slovenski minister za obrambo Anton Grizold, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Grčiji, se je z grškim ministrom za narodno obrambo Apostolosom Athanasiosom Tsohatzopoulosom pogovarjal o stabilnosti v JV Evropi, eskalaciji nasilja na meji med Kosovom in Makedonijo oz. ZRJ in Makedonijo, varnostnih razmerah na Bližnjem vzhodu in Kavkazu, sodelovanju med ministrstvoma in prizadevanjih Slovenije za članstvo v zvezi NATO in EU, katera Grčija v celoti podpira. Ministra sta podpisala tudi sporazum za sodelovanje v večnacionalnem centru za usposabljanje za mirovne operacije v Grčiji, ki predstavlja osnovo za udeležbo slovenskih častnikov kot vaditeljev oz. mentorjev pri izvajanju procesa usposabljanja. Omenjeni center je namreč eden od pomembnejših oz. bolj priznanih centrov v okviru držav članica zveze NATO. Slovenski obrambni minister je položil tudi venec na grob neznanega vojaka.

Proti oblikovanju Istrske evroregije
11. 03. 2001 00.00
Člani piranskega občinskega odbora Liberalne demokracije Slovenije so na posvetu obravnavali zamisel Društva istrskega prijateljstva o oblikovanju Istrske evroregije. Na posvetu, ki se ga je udeležil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, so ob izraženi podpori čezmejnemu sodelovanju in povezovanju, sprejeli stališče, da je ustanavljanje nekakšne naddržavne regije v tem trenutku nerealen projekt, ki lahko sproži negativne odzive in odvečno politizacijo zamisli ter celo zavre že vpeljano sodelovanje in reševanje aktualnih odprtih vprašanj.

Prevelika pričakovanja od pakta stabilnosti
09. 03. 2001 00.00
V senci nove krize na Balkanu, ki je izbruhnila na severu Makedonije ob meji s Kosovom, so se danes v Ljubljani srečali nacionalni koordinatorji Pakta stabilnosti za JV Evropo iz držav regije in njihovih sosed. Slovenija, kot je znano, v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, to je omizje demokratizacija in človekove pravice.

Podpisan dogovor o delitvi premoženja
06. 03. 2001 00.00
Ljubljanska županja Viktorija Potočnik je danes z župani občin Škofljica, Ig in Vodice, Jožetom Jurkovičem, Cirilom Podržajem in Antonom Kokaljem, podpisala zadnje tri dogovore o delitvi premoženja nekdanjih ljubljanskih občin, ki kot celota tvorijo zaključek sporazuma o razdelitvi premoženja nekdanjih ljubljanskih občin, so sporočili iz Mestne občine Ljubljana (MOL).

Cheney o politiki do Iraka
05. 03. 2001 00.00
Ameriški podpredsednik Dick Cheney je v pogovoru za televizijo CNN dejal, da bo predsednik George Bush kmalu pojasnil politiko ZDA do Iraka. "V ne preveč oddaljeni prihodnosti bomo sposobni razjasniti kaj je to, kar upamo, da lahko dosežemo v zvezi z Irakom," je dejal Cheney in s tem posredno potrdil, da ZDA nimajo jasne politike do Iraka. Cheney je potožil, da je nova administracija od nekdanje ameriške vlade glede Iraka nasledila zmešnjavo.

Za sodelovanje Slovenije in Rusije
28. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan in guverner Moskovske pokrajine Boris Gromov sta na današnjem srečanju izrazila interes za tesnejše sodelovanje med Ljubljano in Moskovsko pokrajino, pa tudi med Slovenijo in Rusijo, še posebej v gospodarstvu in kulturi. Gromov je predsednika tudi seznanil s podpisom sporazumov med Moskovsko pokrajino ter Ljubljano in Gospodarsko zbornico Slovenije, so sporočili iz urada predsednika republike.

Putin nadaljuje obisk v Južni Koreji
27. 02. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin danes nadaljuje obisk v Južni Koreji, kje se je danes sestal s tamkajšnjim predsednikom Kim Dae Jungom. Gre za prvi obisk kakega ruskega voditelja v tej državi v zadnjih devetih letih. Po pogovorih je Jung izpostavil ruska prizadevanja za mir in stabilnost na korejskem polotoku. Po besedah ruskega predsednika se odnosi med državama, odkar sta pred desetimi leti navezali diplomatske stike, dobro razvijajo.

Izid knjige Vsa slovenska jezera
26. 02. 2001 00.00
Izšla je nova knjiga Vsa slovenska jezera - leksikon slovenskih stoječih voda avtorja Petra Firbasa, iz Založništva literature DZS.

Odkrili grobove iz obdobja kulture mochika
26. 02. 2001 00.00
Ameriški znanstveniki so na severu Peruja odkrili tri pomembne grobove iz obdobja kulture mochika. Mochika je indijanska kultura iz obdobja okrog 200 pr. n. št in je bila prisotna na obalnem ozemlju Peruja. Velja za predhodnico chimujske kulture. Znanstveniki so grobove, v njih so našli številne pridatke, odkrili v 32 metrov visoki piramidi na območju regije Dos Cabezas.

Ruska delegacija obiskala GZS
26. 02. 2001 00.00
Delegacija Moskovske pokrajine, ki je danes dopotovala na obisk v slovensko glavno mesto, se je popoldne v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sestala z vodilnimi slovenskimi poslovneži, predsednik GZS Jožko Čuk in predsednik Trgovinske in industrijske zbornice Moskovske pokrajine Ruslan Olegovič Višnjevski pa sta ob tej priložnosti podpisala sporazum o sodelovanju med zbornicama. V okviru obiska delegacije iz Moskve so podpisali tudi sporazum med kranjskim podjetjem Iskratel in moskovskim podjetjem Elektrosvjaz o dobavi telefonskih central v vrednosti 1,3 milijona dolarjev.

Na Bledu sprejeli Blejsko deklaracijo
25. 02. 2001 00.00
Na Bledu se je danes končala tridnevna mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, na kateri je sodelovalo več kot 150 strokovnjakov, politikov, verskih dostjanstvenikov z omobčja in predstavnikov mednarodnih organizacij. Udeleženci so sprejeli Blejsko deklaracijo, v kateri so predlagali načine za ureditev razmer v JV Evropi, hitrejše razvijanje sodelovanja in vključevanje regije v sodobne civilizacijske tokove Evrope. Potrdili so tudi program t.i. Mariborske pobude, ki jo je na predlog Pakta stabilnosti za JV Evropo prevzela Slovenija, zavzema pa se za prispevek različnih verskih skupnosti k spravi na območju. Kot je znano, Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, t.j. omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Slovenija in Slovaška zadržani?
19. 02. 2001 00.00
Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Dobrodelna prireditev paraplegikov
18. 02. 2001 00.00
Društvo paraplegikov Koroške regije, ki od decembra 1997 deluje kot samostojno društvo, bo danes ob 17. uri v Športni dvorani Slovenj Gradec organiziralo dobrodelno prireditev, s katero želijo zbrati čimveč sredstev za nakup kombiniranega vozila za potrebe članov. Kot je povedal predsednik društva Ivan Gaberšek, so z akcijo za nakup kombija pričeli že pred tedni, ko so s pisnimi vlogami za pomoč poprosili podjetja in samostojne podjetnike na Koroškem, pozitiven odziv pa pričakujejo tudi od dvanajstih koroških občin.

Tehnološko zaostajanje srednje in vzhodne Evrope
12. 02. 2001 00.00
Prepad med Vzhodom in Zahodom je večji kot kdajkoli v sodobni zgodovini, kaže študija ekonomske komisije ZN za Evropo, ki jo je pripravil zgodovinar in ekonomist z ameriške univerze UCLA Ivan Berend, v današnji izdaji pa jo povzema francoski dnevnik Le Monde. V njej ugotavlja, da vzhodnoevropske države kljub gospodarskim reformam in gospodarski rasti ostajajo za "zaveso revščine".

Stabilnost je strateški interes Slovenije
12. 02. 2001 00.00
Trajni mir v Jugovzhodni Evropi kot tudi politična in gospodarska stabilnost te regije sta ključnega pomena za Slovenijo, saj sta od njih odvisni tudi njena nacionalna varnost in gospodarski razvoj, je poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel danes na Brdu pri Kranju, kjer poteka srečanje vodij delovnih skupin prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo. Slovenija bo popoldne od Romunije za šest mesecev uradno prevzela sopredsedovanje delovnemu omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Janez Podobnik za predsednika stranke
11. 02. 2001 00.00
Občinski odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Cerkno je na nedeljskem prvem rednem občnem zboru SLS+SKD po združitvi ljudske stranke in Slovenskih krščanskih demokratov soglasno za kandidata za novega predsednika stranke, ki ga bo stranka volila na marčevskem kongresu v Murski Soboti, predlagal vodjo poslanske skupine in predsednika glavnega odbora stranke Janeza Podobnika. Podobnik se je zahvalil za podporo, ob tem pa ponovil stališče, da je njegov osnovni cilj poenotenje stranke o kandidatih za predsednika in druge pomembne funkcije v stranki. Po njegovem mnenju je to osnovni in nujni pogoj, če želi SLS+SKD ponovno pritegniti volivce in stopiti po poti uspeha.

Srečanje Fischerja in Svilanovića
07. 02. 2001 00.00
Nemški zunanji minister Joschka Fischer vidi možnost, da bi v ZRJ in na Kosovu vzpostavili trajen mir, ustavili nasilje in rešili vsa humanitarna in pravna vprašanja, so sporočili po današnjem srečanju Fischerja z jugoslovanskim kolegom Goranom Svilanovićem v Berlinu. Fischer je dejal, da je glede reševanja krize v južni Srbiji optimističen, Svilanović pa je izrazil željo, da bi Nemčija prevzela "odločilno vlogo pri nadaljnjem razvoju ZRJ in regije".

Reorganizacija lendavske Nafte
07. 02. 2001 00.00
Svet delavcev lendavske Nafte je na današnji seji največ pozornosti namenil reorganizaciji družbe. Delavci so poudarili, da načeloma niso proti reorganizaciji, saj se zavedajo, da je nujna, vendar pa se ne strinjajo s predlagano reorganizacijo, saj po njihovem ne rešuje problemov podjetja. "Najprej je treba rešiti vprašanje preteklih dolgov in se šele potem lotiti reorganizacije, dokument, ki naj bi šel na skupščino, namreč samo predvideva oblike za nove družbe, v njem pa ni predvidena rešitev za stare dolgove," je povedal predsednik sveta delavcev Jože Kopinja.

Za leto daljše življenje
03. 02. 2001 00.00
Podatki o umrljivosti prebivalstva Slovenije v obdobju od leta 1995 do leta 1999 kažejo, da se je v tem obdobju umrljivost moških in žensk znižala, pričakovana življenjska doba pa se je obojim podaljšala za eno leto. Podatki, ki jih je statistični urad objavil januarja, so tako pokazali, da se je po začasnem zastoju v zniževanju umrljivosti v začetku devetdesetih let življenje v Sloveniji v drugi polovici devetdesetih pričelo ponovno daljšati. Obenem se je zmanjšala razlika med življenjsko dobo moških in žensk, ki je iz prejšnjih osmih let padla na zdajšnjih 7,4 leta.

Pomoč sibirskim regijam
03. 02. 2001 00.00
Pet sibirskih regij bo zaradi škode, ki jo povzroča hud mraz, potrebovalo 27 milijonov dolarjev pomoči, je na današnji novinarski konferenci dejal ruski minister za izredne razmere Sergej Šojgu, ki je na obisku v sibirskem mestu Krasnojarsk. Šojgu je še dejal, da bodo vodilni predstavniki lokalnih oblasti odpuščeni, če ne bodo na svojem območju zagotovili dovolj ogrevanja in električne energije, ruska vlada pa bo v kratkem preučila vse zahteve, ki so jih podale sibirske regije.

Svetovni dan varstva mokrišč
02. 02. 2001 00.00
"Svet mokrišč - svet, ki ga odkrivamo" je moto letošnjega svetovnega dneva varstva mokrišč, ki poteka vsako leto 2. februarja, ob obletnici podpisa konvencijo o mokriščih. Letos poteka 30 let od podpisa t. i. Ramsarske konvencije, ki je začela veljati leta 1975, podpisalo pa jo je 18 predstavnikov držav v iranskem mestu Ramsar na obali Kaspijskega morja. Države pogodbenice so se obvezale izvajati takšno politiko razvoja, ki ne bo ogrožala obstoja mokrišč, ampak bo zagotovila njihovo smotrno rabo in varstvo ter trajnostno ohranjala biotsko raznovrstnost in številne funkcije vseh mokrišč, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Društvo proti ratifikaciji SOPS
29. 01. 2001 00.00
Društvo Ljudska pobuda (DLP) se je v današnji izjavi za javnost pridružilo političnim dejavnikom, ki nasprotujejo ratifikaciji sporazuma o maloobmejnem sodelovanju (SOPS) s Hrvaško in ustanovitvi istrske evroregije. Z ratifikacijo SOPS bi po mnenju društva pridobila zlasti Hrvaška, kar dokazuje dejstvo, da je Zagreb sporazum že ratificiral, pomenil pa bi tudi prehitevanje dogodkov. Določitev slovensko-hrvaške meje je po prepričanju društva ne le pogoj za ratifikacijo SOPS, temveč tudi pogoj za rešitev vseh drugih odprtih vprašanj med državama.

Srečanje Drnovška in Koštunice
28. 01. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu 31. Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu prvič po spremembi režima v Beogradu oktobra lani, srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. V pogovoru, ki je potekal v pozitivnem vzdušju, sta govorila o poglobitvi odnosov med državama, srečanje pa oba izpostavila kot začetek novega obdobja v teh odnosih. Izmenjala sta si vabila za obisk v Ljubljani oziroma v Beogradu in izrazila željo, da se bosta prihodnjič srečala v kateri od omenjenih prestolnic.

Zasedanje srbske skupščine
25. 01. 2001 00.00
Z več kot enourno zamudo se je dopoldne začelo drugo izredno zasedanje srbske skupščine, ki ima eno samo točko dnevnega reda - potrditev vlade mandatarja Zorana 195144inđića. Nova vlada naj bi imela sedem podpredsednikov in 17 ministrskih resorjev. Predsednik Demokratske stranke (DS) in neformalni vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) 195144inđić je poslancem predstavil program in sestavo svojega kabineta.

Rupel s predstavniki slovenske Istre
24. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki civilne družbe iz slovenske Istre. Predstavniki različnih organizacij, mnenjskih skupin, društev in gibanj, ki delujejo pod skupnim imenom Skupaj za Slovensko Istro, so ministru predstavili svoje poglede na reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško, pa tudi Italijo.