Ribe

'V Barentsovem morju umrlo 17 ruskih mornarjev'

28. 12. 2020 11.02

Po neuradnih virih, ki so jih pridobili ruski mediji, reševalci, ki iščejo posadko potopljene ladje v Barentsovem morju domnevajo, da je za večino prepozno. Rešili so dva mornarja, 17 pa jih je izginilo v mrzlem morju. Sicer še vedno poteka reševalna akcija, a je njihovo preživetje z vsako minuto manj verjetno.

Logar: Izjave o skupnem upravljanju področja Jadrana nismo podpisali

19. 12. 2020 11.45

V Trstu so se sešli zunanji ministri Slovenije, Hrvaške in Italije – Anže Logar, Gordan Grlić Radman in Luigi di Maio. Govorili so o razglasitvi hrvaške in italijanske izključne gospodarske cone v Jadranu. Na srečanju je bil predviden podpis tristranske izjave, a kot je sporočil Logar, so izjavo o skupnem upravljanju področja Jadrana – skladno z evropskimi smernicami – uskladili, ne pa tudi podpisali. Pogovori se bodo nadaljevali januarja.

Mourinho spet zbodel Kloppa: Flick bi očitno moral osvojiti še dva ali tri naslove

19. 12. 2020 11.35

Sloviti portugalski trener Jose Mourinho si je v Premier League očitno našel novo "tarčo", saj je po porazu njegovega Tottenhama na medsebojnem obračunu z Liverpoolom nemškega kolega Jürgna Kloppa v svojih izjavah okrcal zaradi obnašanja ob igrišču, zdaj pa se je posmehljivo odzval tudi na Nemčevo zmago na podelitvi Mednarodne nogometne zveze.

Za slovenske ribiče je ključno ohraniti možnost ribolova v mednarodnih vodah

15. 12. 2020 13.58

Trenutno ni veliko slovenskih ribičev s plovili za ribolov v mednarodnih vodah, vendar je pomembno, da se Slovenija zavzame za ohranitev te možnosti v prihodnje, je ob napovedih Italije in Hrvaške o razglasitvi ekonomskih con v Jadranu izpostavil vodja svetovalne službe za ribištvo Aleš Bolje. Za ribiče na kratki rok sicer ne pričakuje zapletov.

Hrvaška vlada sprejela predlog o razglasitvi izključne gospodarske cone

14. 12. 2020 07.38

Hrvaška vlada je sprejela predlog odločitve o razglasitvi hrvaške izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Medtem ko je odziv slovenske vlade zaenkrat precej mlačen, profesor mednarodnega pomorskega prava Marko Pavliha meni, da bi morala Hrvaška najprej rešiti vprašanje arbitraže.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?

06. 12. 2020 19.11

Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Kaj se zgodi, ko jagenjčki obmolknejo

06. 12. 2020 07.03

Tudi v Sloveniji smo dobili prvo domačo žival, ki se je okužila z novim koronavirusom, gre za belega dihurja. Pred nekaj tedni se je na Danskem in Nizozemskem zaradi okužbe zgodil pravi pokol, pobili so na desettisoče živali, minkov,  znanih po tem, da iz njih delajo krznene plašče, nerce. Njihova grozovita evolucijska smola je, da imajo prelepo dlako. Še dneve in dneve za tem je morje naplavljajo njihova trupelca.

Stoner svetuje: Manj se trepljajte in več delajte, če želite tekmovati z Marcom

30. 11. 2020 18.16

Nekdanji svetovni prvak kraljevega motociklističnega razreda Casey Stoner je prepričan, da bo Marc Marquez po predaji naslova svetovnega prvaka neulovljiv za vse tekmece, ko si bo povsem opomogel po operacijah nadlahtnice.

31. Liffe: Koronacija, film, ki bi ga moral videti vsak zemljan

20. 11. 2020 11.30

Dokumentarec o karanteni v Vuhanu med izbruhom novega koronavirusa pokaže, kako učinkovito se Kitajci spopadajo s koronakrizo, hkrati pa nas prisili, da se vprašamo, ali lahko civilizacija preživi brez človečnosti.

Anini Michelinovi zvezdici v sodelovanju z lokalnimi kmeti odslej tudi na domačih mizah

18. 11. 2020 20.01

Slovenski gostinci in dobavitelji imajo hude težave, saj nimajo komu prodajati. Tudi restavracije, ki so bile letos prvič nagrajene z Michelinovimi zvezdicami. Ana Roš že desetletja ustvarja svoje krožnike s sestavinami, ki jih dobi pri lokalnih kmetih. Ker ve, kako dragoceni so, se je odločila, da jim poskuša kar najbolj pomagati, tako pa lahko vsak postane vrhunski kuhar oziroma lahko vsaj skuha to, kar bi sicer dobil v nagrajeni restavraciji.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov

02. 11. 2020 11.28

Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.

Američan plačal za srečanje s črnim panterjem, nato pa končal v bolnišnici

01. 11. 2020 18.42

50-letni Američan s Floride je plačal skoraj 130 evrov za bližnjo izkušnjo s črnim panterjem. Vendar se srečanje z divjo živaljo ni končalo po načrtih, saj ga je žival napadla in mu zadala hude poškodbe glave.

Svetovni dan hrane: 'Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj.'

16. 10. 2020 15.22

S poslabšanjem epidemiološke slike v svetu in tudi Sloveniji države sprejemajo različne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in 'spremembe, ki smo jim priča, bodo lahko vplivale na naše prehranske navade in način življenja, tudi ko bo epidemija končana' ugotavljajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da je ravno zato v tem času zdrava prehrana še toliko bolj pomembna.

Mačke ali psi: kdo bolje skrbi za naše duševno zdravje med pandemijo?

11. 10. 2020 13.35

Vsi hišni ljubljenčki so protistresna terapija. Še posebej v času pandemije, ko marsikje veljajo stroge omejitve ali se morajo ljudje samoizolirati, je lahko družba štirinožnega prijatelja 'rešilna bilka' za naše duševno zdravje. Tisti, ki imajo hišnega ljubljenčka, se v tem času počutijo manj osamljene, so ugotovili britanski raziskovalci. Zanimalo pa jih je tudi, katera vrsta hišnih ljubljenčkov velja za najboljšo družbo v času pandemije. Pes ali mačka?

V enih domovih živali s kristalnimi ovratnicami, v drugih pa z vraščenimi verigami

04. 10. 2020 07.00

Obeležujemo svetovni dan živali. In čeprav je naša prva misel verjetno kosmat hišni ljubljenček, ki naše dneve napolni z brezpogojno ljubeznijo, se moramo zavedati, da moramo, če želimo zaščititi njega, s svojim okolju bolj prijaznim vedenjem poskrbeti za zaščito ostalih živalskih vrst. Stabilnost ekosistemov, katerih del je seveda tudi človek, je namreč ključna za naš dolgoročni obstoj. Zato nas lahko skrbi dejstvo, da so se svetovne populacije prostoživečih živali od leta 1970 zmanjšale za kar dve tretjini.

David Attenborough na Instagramu podrl rekord Jennifer Aniston

26. 09. 2020 13.24

Svetovno znani naravovarstvenik in televizijski voditelj se je pri 94 letih pridružil obširni Instagramovi skupnosti. Ko je odprl profil na priljubljenem družbenem omrežju, je presegel rekord Anistonove. V najkrajšem času doslej je njegovim vsebinam pričelo slediti kar milijon oboževalcev. Sedaj se številka približuje štirim milijonom navdušencev.

Otok upanja, ki se dviga iz Indijskega oceana

26. 09. 2020 07.00

Sodobni otok Hulhumale, ki se razprostira severovzhodno od otoka Malé na Maldivih, je nastal kot neposreden odziv na grožnjo, ki jo predstavlja neizprosno naraščajoča gladina morja. Njegova vloga je tudi razbremenitev prenaseljenega glavnega mesta in ponuja pametne urbane rešitve.

Mladi podnebni aktivisti s protestom in transparenti: 'Manj ogljika, več kisika'

25. 09. 2020 08.21

Mladi podnebni aktivisti, združeni pod okriljem pobude Petki za prihodnost, znova po vsem svetu pripravljajo množične proteste. Gre za prvo takšno akcijo od izbruha globalne pandemije covid-19. Nekaj več kot sto mladih se je zbralo na shodu v Ljubljani. Glasno so opozorili na katastrofalne posledice podnebnih sprememb po svetu in na premalo ambiciozne, celo škodljive vladne načrte za prehod v brezogljično družbo. Zavzeli so se za ohranitev narave in za podnebno pravičnost.

Sabina s Kmetije prihaja v Ljubezen po domače po Janeza Marna

18. 09. 2020 07.59

Med četverico dam, ki jih je Janez Marn povabil na hitre zmenke, je tudi Sabina Mlakar, ki jo že zelo dobro poznajo vsi zvesti gledalci Kmetije. Tam ji zmaga ni bila usojena, kako pa bo v tekmi za srce Janeza Marna?

Jerneji uspelo le za las, Tanja se je morala posloviti

17. 09. 2020 21.25

Jerneja Trofenik Dimnik ni dobro izkoristila svoje prednosti, ki si jo je prislužila na skupinskem izzivu. Poleg nje sta na izločitveni test morali še Kristina Jakopič in Tanja Pirc. Sodniki so se po posvetu odločili, da mora tekmovanje zapustiti slednja.

Nenavaden pojav: v morju pri Visu opazili leteče lignje

13. 09. 2020 16.33

V Jadranskem morju so v teh dneh opazili netipično in za te vode izjemno redko vrsto lignjev. V bližino otoka Vis so priplavali tako imenovani neonski leteči lignji, ki jih običajno najdemo v zahodnem Sredozemlju in subtropskih območjih oceanov. "Pozna se učinek globalnega segrevanja. Lani sem ujel plavajočo hobotnico, zdaj pa leteče lignje," je sporočil ribič, ki je enega fotografiral povsem od blizu.

BLOG: Katera živila znižujejo krvni pritisk?

13. 09. 2020 13.15

Visok krvni tlak je bolezen, s katero se bori kar vsak tretji človek na svetu. Kronično zvišan krvni pritisk lahko povzroči okvare ožilja, srčno odpoved, možgansko kap, odpoved ledvic itd. Prehrana ima pri krvnem tlaku pomembno vlogo, saj ga lahko zviša, ohranja v mejah normale ali zniža. Kako si lahko pomagate sami?

Uničevanje okolja krivec za pojav bolezni, kot je covid-19

10. 09. 2020 06.55

Kaj ugotavlja letošnje Poročilo o stanju planeta Svetovnega sklada za naravo (WWF)? Nič optimističnega. Populacije prostoživečih živali so se od leta 1970 zmanjšale kar za dve tretjini. Med glavnimi vzroki so uničevanje okolja: krčenje gozdov, netrajnostno kmetijstvo in nezakonita trgovina s prosto živečimi živalmi, ki prispeva tudi k izbruhu bolezni, kot je covid-19. WWF poziva k nujnim ukrepom, da bi se trend do leta 2030 obrnil.

Zadostne količine vitamina D ugodno vplivajo na prebolevanje covida-19

09. 09. 2020 13.51

Vitamin D v našem telesu poleg najbolj znane funkcije – presnove kalcija in posledično gradnje kosti – vpliva tudi na druge funkcije. Spomladi in poleti je njegov glavni vir izpostavljenost soncu, a jeseni in pozimi te zaloge poidejo. Takrat ga je dobro nadomeščati, poudarja endokrinologinja Marija Pfeifer. Raziskave so pokazale tudi, da imajo tisti z dovolj vitamina D manj virusnih okužb, če pa zbolijo, je potek bolezni blažji.

BLOG: S katerimi živili v boj proti atopijskemu dermatitisu?

30. 08. 2020 16.36

Atopijski dermatitis je kožna bolezen, ki prizadene vse več otrok in odraslih. Vzrok za njen nastanek ni povsem znan, bolniki pa naj bi imeli motnje v presnovi nekaterih maščobnih kislin. Katerih živil se je torej bolje izogibati in katera so tista, ki pripomorejo k bolj zdravi koži?

Višanje temperature in dvigovanje gladine morja

23. 08. 2020 07.00

Poplave v Piranu. Dvig gladine morja, ki prestopa bregove. Zaliva mesto, gostilne, stanovanja. Takšne posnetke bomo vse pogosteje gledali in živeli. Matjaž Ličer, doktor fizike in filozofije, že leta preučuje vpliv podnebnih sprememb na Jadransko morje. "Po letu 1990 do danes opažamo izrazit trend – dvig za pet mm na leto. Podobno opažajo tržaški kolegi z neodvisnimi meritvami, tako da tej številki lahko zaupamo. 5 mm na leto je prišlo v zadnjih 30 letih pretežno na račun taljenja ledenikov," pojasnjuje Ličer (Nacionalni inštitut za biologijo).

Kako se spreminja življenje v Jadranskem morju?

22. 08. 2020 07.08

Po nekaterih ocenah je vsak drug naš vdih v resnici kisik, ki so ga proizvedli fitoplanktoni, ki živijo v morju, pravi dr. Danijela Marić Phannkuchen iz rovinjskega Centra za raziskovanje morja. Že iz tega podatka lahko razberemo, kako zelo pomembno je to, kar se dogaja v morju, za življenje na kopnem in vse nas. Dr. Robert Turk z Zavoda za varstvo narave opozarja, da se je v zadnjih letih človekova aktivnost zelo intenzivirala in da tudi v morju izginjajo življenjski prostori, denimo morski travniki,  območja trdega tla z algami. Zaradi antropogenega učinka so določene vrste izginile, pa poudarja biolog z morske biološke postaje, redni profesor, predavatelj na Univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru, dr. Lovrenc Lipej.

BLOG: Ali uživate dovolj železa?

16. 08. 2020 09.34

Ali v svojo prehrano vključujete dovolj živil, bogatih z železom? Se zavedate, da ima železo za naš organizem številne izjemno pomembne funkcije? Poleg tega, da je ključni element presnove, je tudi sestavni del številnih encimov in hormonov. Gre za mineral, ki je prisoten v vseh telesnih celicah. Največ ga imamo v rdečih krvnih celicah in v mišicah, kjer sodeluje pri shranjevanju, vezavi in prenosu kisika.

Od spoznavanja brancina do raziskovanja in gastronomije v podzemlju

11. 08. 2020 08.11

Spadate med tiste, ki svoj dopust raje preživijo v hribih in na morju, ali pa vas mikajo nenavadna, a čarobna doživetja? Zdaj, ko se številni gnetejo na plažah, je zato idealna priložnost, da preizkusite nekaj novega, nekaj, kar bo za vedno pustilo pečat. Bi poskusili?

V izolskem hotelu, kjer je prenočila ministrica, popravili račun

03. 08. 2020 15.27

V izolskem hotelu, kjer so junijski konec tedna preživeli ministrica Pivčeva in še dve osebi, razkrivajo, da so na zahtevo občine popravili račun. Znesek je ostal enak, so pa z njega izbrisali imena. V poslanski skupini DeSUS sicer od predsednice stranke zahtevajo konkretna pojasnila in dokumentacijo o njenih obiskih podjetja Vinakras in občine Izola.